Cainele vecinului meu urla toata noaptea de nu pot sa inchid un ochi

Tweet this

---------- Forwarded message ----------
From: V. ALEXANDRU
Date: 2011/7/28
Subject: Te rog,i-mi poti da un sfat sunt disperat!!!!!!!!
To: "iulian.urban@gmail.com" <iulian.urban@gmail.com>



Senatorule
Pare   comic   dar   crede-ma  e  destul  de   nasol.!!

Este   vorba de   cainele   vecinului   meu,care   este  inchis  intr-un  tarc  si  e  foarte   aproape  de geamul iar   noaptea   urla   de  nu  pot  sa   inchid   un  ochii ..crede-ma   e  destul  de  rau  tiinand  cont  ca   dimineata   mai  trebuie   sa  plec  si  la  servici.....  ce   sa  fac!!!!!!!!!!!!!!!!!!

( am  vorbit   cu  respectivul  vecin  dar  degeaba   si  suntem  certati,NU  AS  VREA  SA TREC   LA  METODE  NEORTODOXE!!!!!!!)





Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Afisari: 3738

12 Comentarii pana acum»

  1. asistentapentruconsumatori.ro said

    am November 30 -0001 @ 12:00 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  2. vrajitorul.eu said

    am November 30 -0001 @ 12:00 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  3. Florentina Badea, psiholog. said

    am August 1 2011 @ 4:05 pm

    Buna ziua ,
    o sa incerc sa va ajut cu cateva directii de gandire despre ce si cum puteti face in legatura cu acest incident care va deranjeaza . Cainele urla din mai multe motive , daca ar putea sa vorbeasca, ar face-o probabil si ar explica mai multe. Comportamentul animalelor este foarte variat si trebuie inteles, astfel :
    1. cainele poate urla din cauza unei suferinte fizice care ii provoaca durere ( cancer, artrita, durere de dinti , etc ) ;
    2. Perioada de imperechere si singuratate
    3.animalele , mai ales cainii au simtuile foarte dezvoltate ; simtul olfactiv si cel energetic ( al 6-lea la noi ) le face sa reactioneze in consecinta ; de obicei simt pericolele si situatiile cu grad de risc ( caz de cutremur, moarte, boala etc ) de altfel aceasta analiza a fost facuta inca din vechime asupra comportamentului animal .
    4. mediul in care sta si conditiile de viata ( adapost , hrana, afectivitate , etc )
    Ca sa puteti trece peste comportamentul ( rusinos de altfel ) al stapanului sau care este insensibil la toate cele descrise mai sus , trebuie sa purtati o discutie deschisa cu el pentru a oferi sprijinul necesar in eliminarea tuturor posibilitatilor descrise mai sus . Am inteles ca nu colaboreaza , ca sunteti certati, dar trebuie sa fie dacut sa inteleaga ca rezolvarea problemei inseamna pana la urma si binele cainelui care ii pazeste curtea , ca si acest caine este un suflet caruia trebuie sa i se dea atentie . pana la urma este inuman sa tii un animal ingradit si sa nu raspunzi necesitatilor pe care le are, mai ales daca ar putea fi bolnav. Incercati sa implicati o persoana neutra in discutiile cu vecinul, de preferinta un medic veterinar care sa ii explice ce si cum , mizand pe faptul ca stapanul cainelui tine la el , chiar daca din lipsa de cultura in domeniu nu isi da seama . Va urez succes !

  4. radu andrei said

    am August 2 2011 @ 12:00 pm

    folositi o sperietoate cu ultrasunete pentru caini; gasiti pe google

  5. Micu' verde de padure said

    am August 2 2011 @ 6:54 pm

    Dupa cum sugereaza dl psiholog, daca urla cainele noapte, iesiti fuguta la el si mangaiati-l, oferiti-i o patura sa doarma, un castron cu boabe (pt caini), oferiti-i afectiune, intelegere, compasiune. Daca se face 5 dimineata….veti incepe o noua zi cu o satisfactie in plus.
    Repetati asta 1-2 luni zilnic si veti vedea efectele.

  6. Cainele vecinului meu urla toata noaptea de nu pot sa inchid un ochi | Ilfovul nostru said

    am August 2 2011 @ 7:39 pm

  7. Florentina Badea, psiholog. said

    am August 3 2011 @ 3:50 pm

    @Micu – Evitarea unui conflict deja creat este ce-a mai buna varianta , chiar daca pentru a rezolva problema zgomotului care deranjeaza inseamna identificarea si rezolvarea problemei pe care o are cainele. Pana la urma de la un conflict mic , atunci cand exista neintelegeri se poate ajunge la unul mare : lovituri, razbunari, injurii, toate acestea sanctionate de lege. Stapanul cainelui trebuie sa reactioneze la sfaturile unei persoane neutre , si sa rezolve in vreun fel problema cainelui. Ce sa faca domnul V. Alexandru?? sa omoare cainele , sa omoare stapanul, sa se ajunga la razbunari inutile , la conflicte in instanta de judecata ( de altfel multe de genul asta exista si treneaza ani de zile) ??? In concluzie , d-l va putea dormi linistit din toate puntele de vedere daca rezolva problema cu tact si cu intelegere . Din aceasta situatie vedem ce se intampla daca nu suntem educati corespunzator daca dorim sa crestem animale langa casa in asa fel incat sa nu limitam libertatea celor care sunt langa noi , sa-i deranjam , dar nici sa nu chinuim animalele fara sa le oferim ingrijirea corespunzatoare . Cum gandim reprezinta nivelul nostru de trai !

  8. Micu' verde de padure said

    am August 3 2011 @ 8:54 pm

    Normal ar fi ca daca un cetatean este deranjat de cainele unui vecin si acesta nu face nimic pt a tempera zgomotul deranjant, sa sune la Politie sau la o alta AUTORITATE…si sa se ia masuri pt linistea oamenilor. Sugerati ca potaia are mai multe drepturi ca omul in societate? Sau ca omul trebuie sa fie “iubitor de animale” si sa accepte orice deranj indiferent de unde vine?
    Conceptul de “liniste si ordine publica” ar trebui sa fie prioritar atat pt cetateni, cat si pt organele de ordine (Politia comunitara). Dar la noi….indolenta si nepasarea sunt prioritare.

  9. Florentina Badea, psiholog. said

    am August 8 2011 @ 8:06 pm

    @Micu- “potaia” este proprietatea cuiva si vietuieste pe proprietatea cuiva. A te lega de potaie , cum ziceti dvs, chiar daca unii sunt indolenti si nepasatori, poate insemna , de multe ori cu si fara politie de fata , multe forme de conflict care poate degenera in ce este mai rau. E destul de rau sa fii sau sa ramai cu vecinii in stare de conflict , certati pe viata ! Pana la urma toti traim in comunitate , alaturi de alte persoane si daca nivelul de civilizatie nu face ordine de la sine e greu sa se faca linste cu sanctiuni pentru cei care dau ochii aproape in fiecare zi cu cei care i-au lezat.Aici nu este vorba numai de un deranj , e vorba de mult mai mult ca oamenii nu ajung sa se inteleaga reciproc ! Asa ca Atentie !!!!

  10. MARINA said

    am September 26 2011 @ 12:03 pm

    Si cainele meu urla si imi este rusine de vecini ! Are mancare de cea mai buna calitate , zi de zi ne jucam cu el , este liber , nu este tinut in lant si , cu toate astea , dimineata cand noi suntem la serviciu , si noaptea , urla ingrozitor ! Am citit sfaturile de mai sus ale domnului psiholog , se pare ca , cainelui meu nu-i lipseste nimic si …… A , l-am alergat in cateva nopti,cu batatorul de vocoare , stiti cum s-a potolit ?!

  11. mirko said

    am May 23 2012 @ 3:48 pm

    buna ziua,
    cainele meu[12 ani]de cate ori plec de acasa ,cateva ore sau mai putin incepe sa urle,il aud de pe strada inainte de a intra in curte.
    cand sant acasa este cel mai cuminte caine.ce sa fac?cum sa fac ca sa nu mai urle cand plec de acasa,deranjaza vecinii,etc.
    ar fii bun un sedativ sa-i dau inainte de a pleca din curte?

  12. mihai said

    am July 22 2014 @ 8:44 pm

    stiu ca sunt f multi care iubesc animalele dar ele provin din padure . noi am vrut sa le domesticim cumva dar multi nu inteleg ca a fi domestic ca sa poti trai printre oameni , inseamna mult mai mult . animalele trebuie invatate sa nu deranjeze fiindca o regula scrisa sau nu , spune ca in curtea ta poti face orice atita timp cit nu deranjezi pe altii . in consecinta daca eu vreau sa dorm la 10 ziua si ciinele tau la ora aia latra si tu nu-l inveti ca nu e corect , nu e normal . se poate spune acelasi lucru si despre cocosul care cinta dimineata si nu numai . asta e , daca vrem animale trebuie sa tinem cont de faptul ca traiesc printre oameni care sunt oameni si nu animale iar oamenii care detin animale si nu inteleg lucrul asta , ar fi bine sa fie obligati sa se mute ei in padure cu animalele lor cu tot si nu cred ca deranjeaza pe nimeni .

Comment RSS · TrackBack URI