Banner

S-a constituit grupul clientilor nemultumiti care lupta impotriva abuzurilor Bancpost

Tweet this

---------- Forwarded message ----------
From: Anti Bancpost <antibancpost@yahoo.com>
Date: 2010/8/30
Subject: Fw: promovare grup clienti BAncpost contra clauzelor abuzive din contractele de credit!
To: oana.voinea@curentul.ro, incont@protv.ro, office@business-forum.ro, redactie@financiarul.com, redactia@ziare.com, office@curierulnational.ro, financiarul@financiarul.ro, redactia@banknews.ro, redactia@iasiplus.ro, iulian.urban@gmail.com



Grupul de initiativa impotriva clauzelor abuzive care se regasesc in contractele de credit BANCPOST, deschis PENTRU TOTI CETATENII din Romania.

Grupul sustine implementarea neconditionata a prevederilor legale care se regasesc in legislatia privind protectia consumatorilor OG 21/1992, Legea 193/2000 si OUG 50/2010, in vederea eradicarii clauzelor abuzive continute in contractele de credit BANCPOST.

Grupul sustine implicarea neconditionata a ANPC, a ONG-urilor in domeniul protectiei consumatorilor, a presei si a autoritatilor judiciare din Romania in sustinerea demersului cetatenilor prejudiciati de abuzurile BANCPOST .

Grupul sustine colaborarea reciproca a altor grupuri de discutii initiate de cetatenii afectati de abuzuri in contractele incheiate cu alte banci:
http://finance.groups.yahoo.com/group/ClientiVB_Bucuresti/
http://finance.groups.yahoo.com/group/BCR_Ord_50_2010/

Veniti alaturi de noi! Join Us!


Gasiti aici:
- formulare de cereri,notificari, proceduri prealabile catre BANCPOST, BNR, ANPC
- raspunsuri primite de la ANPC, BNR, banci
- pasii de urmat in justitie
- idei de lupta impotriva abuzurilor BANCPOST promovate de membrii grupului !!!






Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Afisari: 7139

65 Comentarii pana acum»

  1. Mihai said

    am August 30 2010 @ 9:33 pm

  2. Mihai said

    am August 30 2010 @ 9:34 pm

  3. sfatuitorul de profesie said

    am August 31 2010 @ 3:43 pm

    primul sunt care se duce sa ii stringa d ecgit! urmati-ma si veti fi eliberati de credite si d emizeria pe care ne o fac asa zisii bancheri !

  4. RADIO EREVAN said

    am August 31 2010 @ 5:54 pm

    Recomandam extinderea grupului si dezvoltarea de grupuri similare pentru TOATE celelalte banci din Romania !

    Un grup aparte se va ocupa de BNR :-)

  5. asistentapentruconsumatori.ro said

    am September 1 2010 @ 2:04 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  6. ova said

    am September 1 2010 @ 3:25 pm

    Cam tarziu, dar e bine ca a aparut asa ceva, eu am terminat de mult cu bancpost (desfiintat carduri si cont, nu am luat niciodata credit de la ei, nu am primit niciodata extras de cont de la cele 2 carduri pe care le-am avut, chiar daca am trecut in contract livrare prin posta ) !

  7. robert said

    am September 1 2010 @ 10:30 pm

    am un credit ipotecar in franci elvetieni luat in 2007 la o dobanda fixa de 5,25 % in primul an 360 franci rata lunara .Dupa un an a crescut dobanda la 6,8% si 408 franci rata lunara in conditiile in care liborul a scazut la un minim istoric . din cei 408 franci 370 reprezinta dobanzi .Astep constituirea unui grup pentru darea in judecata a bancii

  8. Alina Ciobanu said

    am September 2 2010 @ 12:17 am

    Cu cine trebuie sa iau legatura si unde sa trimit toate documentele stranse in urma descoperirii abuzurilor facute de catre Bancpost?
    Dintr-unul din raspunsurile primite ieri, in urma unei sesizari la BNR, am descoperit ca daca nu iau atitudine pana pe 21 sept 2010, va intra in vigoare un act aditional pe care in urma cu un an am refuzat sa-l semnez din cauza abuzurilor constatate.
    Va multumesc.

  9. Maria said

    am September 2 2010 @ 2:20 am

    Sa deschis forumul clientilor nemultumiti si abuzati de OTP bank.
    Va puteti inscrie pe YAHOOGROUPS
    Clienti_OTP_bank_OUG_50
    Va astept,
    Maria

  10. panaitescu said

    am September 2 2010 @ 7:55 am

    am un credit ipotecar in franci elvetieni luat in 2008;im primele 3 luni rata lunara era de 600 franci.Dupa aceste 3 luni tata a crescut la 810 franci.Din cei 800 franci 600 reprezinta dobanzi.De ce?

  11. Gavrila said

    am September 2 2010 @ 2:44 pm

    Am fost ieri la Banc Post pentru a cere aplicarea Ord 50 pentru creditul in franci elvetieni pe care il am la ei… si stupoare… nu stiu, nu au auzit.. nu exista… Ce sa fac????

  12. antibancpost said

    am September 3 2010 @ 9:38 am

    pentru Alina Ciobanu,

    va rog sa va inscrieti la adresa ClientiBANCPOST_OUG_50-subscribe@yahoogroups.com

    si postati in sectiunea FILES a grupului toate documentatiile si corespondenta cu bancpost!
    multumim,

  13. antibancpost said

    am September 3 2010 @ 9:39 am

    pentru Alina Ciobanu, Gavrila, PANAITESCU

    va rog sa va inscrieti la adresa ClientiBANCPOST_OUG_50-subscribe@yahoogroups.com

    si postati in sectiunea FILES a grupului toate documentatiile si corespondenta cu bancpost!

    PE SITE VETI GASI MODELE DE NOTIFICARI SOLICITARE ACTE ADITIONALE SI EXPLICATII
    multumim,
    GRUPUL ANTIBANCPOST

  14. mihai-ct said

    am September 3 2010 @ 1:42 pm

    Am un credit de nevoi personale chf / 10 ani cu dob var (7.95% initial, devenit 10.95% prin 3 cresteri succesive in perioada apr-oct 2008).Am depus (acum o luna) cerere la BancPost , prin care am solicitat informatii detaliate cu privire la “formula de calcul a dobanzii…utilizata la data incheierii contractului” si “metodologia de corelare a evolutiei dob…cu evol ratei dob chf pe piata financiara internationala”.
    Am primit raspunsul acum 3 zile :
    - “Nivelul dob var, al taxelor si comisioanelor a fost stabilit prin corelere cu pietele interne, internationale, precum si cu politica comerciala proprie bancii”
    - calculul dob nu se raporteaza la LIBOR.
    Ieri, ca si Gavrila, am fost la banca si am cerut proiectul de act aditional / OUG 50 – raspuns : “mai este timp / termenul este scadent la 21 OCTOMBRIE 2010 cand se implinesc 90 de zile de la intrarea in vigoare a OUG” !!!?
    NO COMMENT
    Ma intereseaza ce mai stiti despre :
    - marja fixa a bancii care va fi luata in calcul la aplicarea OUG 50, va fi cea rezultata din val actuala a dob – indice LIBOR actual ? (asa cum propune OTP Bank), sau exista temei legal ptr a impune marja de la data incheierii contr?
    - ce reprezinta “comisionul de administrare a creditului”, care are valori si evolutie in rata lunara ca si dobanda?, avand in vedere ca in contract nu este explicitat nicicum.
    Problemele de reglat sunt multe, astept cu interes reactii si raspunsuri la aceasta postare.
    Multumesc, multa sanatate.

  15. yvon halla said

    am September 3 2010 @ 4:27 pm

    exista un grup anti -ING?

  16. ivan lavinia said

    am September 3 2010 @ 6:01 pm

    sint foarte nemultumita de atitudinea BCR fata de creditul meu .am luat in septembrie 2007 un ipotecar cu dobinda de 5,8 in primul an si dupa dobinda de referinta variabila.de la 5,8 am ajuns dupa un an la dobinda de 10.1 si din septembrie 2008 nu sa mai modificat nici cu un cent .este normal ca o dobinda variabila sa ramina fixa timp de 2 ani.pe parcursul acestor 2 ani am fost la banca de nenumarate ori ptr a-mi explica acest lucru toate bancile au mai micsorat dobinda doar ei nu .raspunsul era ca am semnat un contract prin care eram deacord cu tot ce se intimpla acum .deci nici macar in instanta nu pot avea cistig de cauza .va rog sa imi raspunda cineva chiar se poate sa am o rata care e dubla fata de venitul meu .ce as putea face ptr a scimba ceva .va multumesc

  17. Nu esti singur said

    am September 3 2010 @ 10:01 pm

  18. bogdan said

    am September 4 2010 @ 7:07 pm

    pt antibancpost :
    am luat un credit in 2007 , pe persoana juridica, dobanda in acel moment era de 11%, la un moment dat se ajunsese la 22%, in momentul actual este de 17% , am fost somat sa fac refinantare cu aceasta dobanda si am refuzat , , culmea este ca rata mea creste in loc sa scada , ……. de la 1183 in mai , 1203 in iunie, si tot asa …….

  19. Maria said

    am September 5 2010 @ 12:28 pm

    exista un grup anri Banca Romaneasca?

  20. postdan said

    am September 5 2010 @ 9:09 pm

    Pentru clientii ING nemultumiti de aplicarea OUG50

    http://finance.groups.yahoo.com/group/ing_oug50

  21. postdan said

    am September 5 2010 @ 9:12 pm

    @ivan lavinia
    Poti face o refinantare. Sigur gasesti credit ipotecar cu dobanda mai mica de 10%!!!

  22. oana said

    am September 6 2010 @ 5:42 am

    Bogdan, in aceiasi situatie suntem si noi… ai avut cumva notificari inainte de modificarea dobanzii? La noi a tot crescut din ianuarie 2009 incoace. Ideea e ca ne PRESEAZA rau de tot sa trecem la euro sa facem refinantare, dar deocamdata inca reusim sa rezistam. Daca are cineva asemanator va rog anuntati-ne daca e o cale de a scapa din aceasta “plasa”… intersant este ca nu am primit decat o data (la prima marire de dobanda) scadentar, de-atunci platesc asa dupa ureche ca mi-au trimis numai cateva mailuri, nimik oficial…

  23. VALI said

    am September 6 2010 @ 10:27 pm

    Reclamatie facuta de mine catre OPC IN FEBRUARIE 2009:

    Avand in vedere contractul de credit nr. fara numar din 11.07.2006 incheiata intre mine si S.C. BANCPOST S.A., solicit sprijinul dumneavoastra in vederea respectarii drepturilor mele prevazute de lege, incalcate cu buna stiinta de catre Bancpost S.A.
    Asa cum v-am precizat intre Bancpost si mine exista un contract care trebuie sa respecte legislatia din aceasta tara si ca nimeni nu este mai presus de lege.
    Fata de Contractul de credit nr. fara numar din 11.07.2006 tin sa fac urmatoarele precizari:
    1. La Capitolul 4: DOBANZI, COMISIOANE, TAXE, sunt prevazute urmatoarele:
    - “4.1. Creditul se acorda cu o dobanda de 9.95% pe an, valabila in primele 3 luni, dupa care se va aplica dobanda variabila pentru credite de nevoi personale in RON in vigoare la respectivul moment” – deci, al incheierii perioadei prevazuta in promotie de 3 luni – respectiv 10 octombrie 2006, probabil conform graficului de rambursare emis in data de 09.11.2006. Aceasta, chiar daca in primul grafic de rambursare banca imi garanta, practic, dobanda de 9.95% pe an pe toata perioada derularii creditului, asa cum reiese din grafic. Dar, dupa cum s-a desfasurat tot acest proces de incheiere a contractului, am constatat ulterior ca nu au fost decat metode de determinare la angajarea mea intr-un contract care, cu deplina stiinta a reprezentantilor bancii, incalca reglemetarile legale in domeniu.
    - Referitor la afirmatia Bancpost ca “Modificarea cuantumului dobanzii si a comisioanelor a fost efectuata prin respectarea prevederilor contractuale cuprinse in Capitolul IV, art. 4.3 din contractul de credit de consum” tin sa mentionez ca art. 4.3. prevede ca “Pe parcursul derularii contractului banca isi rezerva dreptul de a modifica dobanzile, comisioanele si taxele bancare” si nu pe cele prevazute in contractul meu. – Este firesc ca in intervalul de 10 ani pe cat se deruleaza contractul meu (la care nu face referire textul art. 4.3.) banca sa aiba o alta politica comerciala proprie, piata financiara internationala sa fie diferita si in consecinta conditiile de acordare a creditelor sa fie altele. Chiar daca am incerca sa interpretam in sensul sugerat de Bancpost (ca s-ar aplica si contractului meu de credit), in sprijinul celor mentionate de mine vine si faptul ca banca (in scrisorile transmise) a inventat si stabilit si un comision de administrare credit lunar aplicabil la balanta, care in respectivul contract nu apare nici macar cu valoarea 0 (ZERO), iar conform intelesului limbii romane se poate modifica, prelucra, reface, schimba, transforma, doar ceva ce exista.
    - La art. 4.5: “Dobanda se calculeaza zilnic la soldul contului de credit, considerandu-se anul de 360 zile” iar la art. 4.6 se precizeaza ca DAE este calculata conform prevederilor Legii nr. 289/2004. Ori, pentru stiinta dumneavoastra va informez ca de cand s-a inventat calendarul actual, anul are 365 zile (sau 366 zile in cazul anilor bisecti), aspect respectat si de legea amintita care stabileste o medie anuala de 365,25 zile.
    - La art. 4.6. din contract este specificat foarte clar ca “Dobanda anuala efectiva (DAE), calculata conform prevederilor Legii nr. 289/2004, reprezentand costul total al creditului este de 13.15% (SI ATAT !). Ori daca intentia bancii ar fi fost in sensul de a majora (modifica) dobanda creditului acordat prin acest contract, in conformitate cu prevederile Legii nr. 289/2004 art. 8, lit. c), trebuia sa precizeze ca DAE de 13.15% este corespunzatoare datei incheierii contractului, dar ea va fi variabila, iar contractul trebuia sa contina o indicare clara a conditiilor in care ea poate fi modificata (un indicator precis la care se poate raporta banca in momentul modificarii dobanzilor si comisioanelor).
    2. La Capitolul V: RAMBURSAREA CREDITULUI, art. 5.1 am remarcat acelasi mod in care banca a calculat si ratele de credit considerand anul de 360 zile. Numai din acest mic artificiu aritmetic, facand regula de trei simpla, banca si-a stabilit un avantaj pentru sine (si pentru mine o paguba) de 1.44%.

    Revenind la afirmatia bancii ca “Modificarea cuantumului dobanzii si a comisioanelor a fost efectuata prin respectarea prevederilor contractuale cuprinse in Capitolul IV, art. 4.3 din contractul de credit de consum” repet faptul (precizat si in scrisoarile catre banca) ca intre Bancpost si mine exista un contract care trebuie sa respecte legislatia din aceasta tara si ca nimeni nu este mai presus de lege.
    In conformitate cu Legea nr. 193 din 6 noiembrie 2000 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între comercianti si consumatori:
    Art. 1. – (1) Orice contract incheiat intre comercianti si consumatori pentru vanzarea de bunuri sau prestarea de servicii va cuprinde clauze contractuale clare, fara echivoc, pentru intelegerea carora nu sunt necesare cunostinte de specialitate.
    (2) In caz de dubiu asupra interpretarii unor clauze contractuale, acestea vor fi interpretate in favoarea consumatorului.
    (3) Se interzice comerciantilor stipularea de clauze abuzive in contractele incheiate cu consumatorii.
    Potrivit ANEXEI – LISTA cuprinzand clauzele considerate ca fiind abuzive:
    (1) Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:
    a) dau dreptul comerciantului de a modifica unilateral clauzele contractului, fara a avea un motiv intemeiat care sa fie precizat in contract.
    b) obliga consumatorul sa se supuna unor conditii contractuale despre care nu a avut posibilitatea reala sa ia cunostinta la data semnarii contractului;

    Mentionez ca prin cele exprimate in prezenta petitie ma consider indreptatit sa consider ca mi-au fost incalcate drepturile prevazute in Legea nr. 289/2004 si in Legea nr. 193/2000 si sa cer institutiilor si autoritatilor competente (Autoritatii Nationale de Protectie a Consumatorilor, Bancii Nationale a Romaniei precum si instantei de judecata) sanctionarea S.C. Bancpost S.A., rezilierea contractului de credit nr. fara numar din 11.07.2006, si obligarea la rambursarea sumelor platite in plus precum si daune interese.

  24. VALI said

    am September 6 2010 @ 10:31 pm

    Stimate domn GEORGE GEORGAKOPOULOS
    – Director executiv Bancpost S.A.

    Va multumesc pentru ca mi-ati oferit posibilitatea de a fi clientul dumneavoastra si pentru onoarea de a va folosi serviciile si produsele Bancpost.

    Datorita schimbarilor semnificative pe piata financiara … sau la nivel de clima, este a “nustiucataoara” cand ma instiintati ca noua rata lunara creste si, totodata, imi impuneti un “comision de administrare lunar” de 0.59% din balanta lunara pe care trebuie sa-l platesc catre onorata institutie bancpost.
    Tin sa va precizez ca am plecat de la o rata de 461.18 lei in august 2006 si am ajuns la o rata de 664.44 lei in octombrie 2008. Deci trebuie sa remarcam impreuna o crestere a acesteia de aproape 50%!!! in aproximativ 2 ani.
    Vreau sa va amintesc faptul ca am solicitat un credit de la dumneavoastra in august 2006 in valoare de 35 000 lei din care am primit efectiv aproximativ 31 500 lei – diferenta reprezentand diverse comisioane. Acum, dupa mai bine de doi ani de la contractarea creditului si rambursarea a vreo 26 de rate lunare insumand cam 15 000 lei, valoarea creditului a scazut cu aproximativ 700 lei ramanandu-mi de plata catre dumneavoastra suma de 30 859 lei. Facand o regula de 3 simple, in spiritul celor intamplate pana acum, rezulta ca mai am de plata 661 124 lei ca sa-mi duc la bun sfarsit contractul incheiat cu dumneavoastra – ceea ce imi da anumite semne de ingrijorare.
    Dar, avand in vedere ca aveti si vesti bune prin care imi transmiteti ca, datorita grijii supreme pe care mie si celorlalti clienti ai dumneavoastra ne-o purtati, ne puteti oferi alte credite – va rog sa le pastrati pentru dumneavoastra.
    Pentru a va demonstra stima si respectul de client al unitatii dumneavoastra va comunic ca sunt de acord sa platesc lunar o rata la nivelul primelor rate stabilite in primul Grafic de plati (cel inmanat la incheierea contractului).

    Neprecizarea punctului dv. de vedere pana la urmatoarea scadenta a creditului se considera acceptare tacita. (cap. IV, pct. 4.3 – din Contractul de credit nr. fara numar din 11.07.2006).

    Cu stima si deosebit respect!

    P.S.
    1. Solicit pe aceasta cale rambursarea acelui comision de administrare lunar in valoare de 3.5 lei pe care l-am platit pana acum – el nefiind precizat nici macar cu 0% in amintitul contract.
    2. Solicit sa-mi prezentati punctual influientele importante asupra costurilor la produsele de creditare – respectiv creditul obtinut de mine in urma cu mai bine de doi ani – in contextul schimbarilor semnificative inregistrate in ultima perioada pe piata financiara internationala precum si celelalte care, in decursul celor 26 luni de derulare a contractului, au determinat o crestere a ratei lunare de aproximativ 50%.
    3. Acestea vor constitui, cred eu, fundamentarea unui demers catre institutiile abilitate in rezolvarea acestui litigiu.

  25. catalin said

    am September 6 2010 @ 11:01 pm

    eu am luat un credit de nevoi personale de la bancpost in 2007 cu o dobanda variabila plecand de la 8,5% dupa vreo 4-5 luni am ajuns la 15,5%.cei de la banca mi-au spus ca ei au o lege a lor si nu se iau ei dupa euribor.

  26. Galati said

    am September 7 2010 @ 8:43 pm

    VALI said
    Imi place cu a pus problema! si eu sunt in aceeasi situatie ca si VALI!

  27. Camelia Suciu said

    am September 7 2010 @ 8:49 pm

    Va rog foarte mult sa ma contactati si pe mine in legatura cu constituirea unui grup anti Banca Romaneasca. e-mailul meu este suciucamelia@yahoo.com. Am un credit in franci elvetieni si 80% din rata lunara este dobinda….

  28. Valy said

    am September 7 2010 @ 9:31 pm

    Elucidati-ma!!!!!

    1) Am un contract de credit ipotecar din 2005 pe 20 ani.
    2) La capitolul 4 zice: 4.1.dobanda se calculeaza in functie de indicele de referinta LIBOR/EURIBOR si o marja aplicata de banca.Cotatia LIBOR/EURIBOR in functie de care se stabileste dobanda este cea din ultima zi lucratoare a lunii februarie din fiecare an si se aplica in 7 martie pana la 7 septembrie din acelasi an, in timp ce cotatia din ultima zi lucratoare a lunii august se aplica in 7 septembrie din acelasi an pana in 7 martie anul urmator. 4.3. Nivelul dobanzii curente la data semnarii contractului este LIBOR/EURIBOR+marja aplicata de banca, adica 9,00%.
    3) In 2005 euribor era de 2,166 (august 2004)
    4) 9 (dobanda) – 2,166= 6, 833 PE CARE O IDENTIFIC CA …MARJA!!!

    CONCLUZIE STUPIDA CARE ARE CEVA IN SPATE NEREGULA!!!!

    DACA MARJA ESTE 6,833% ATUNCI CAND EURIBOR AJUNSESE LA 5%, CUM DE NU AM AVUT NICIODATA DOBANDA 11-12%?????! CI DOAR 9%-2005; 9,5% – 2008; 9,75% – 2010.

    ELUCIDATI-MA, UNDE MA LUCRA DE FAPT!!
    MULTUMIRI!

  29. Catalin D. said

    am September 7 2010 @ 9:39 pm

    Va salut,
    si eu am o mare problema cu BP-ul (imprumut ipotecar)si doresc sa accesez site-ul respectiv si nu reusesc,…poate ma ajuta cineva !
    Am dus adev. de salariu acum aprox. o luna, (cerute de BP) pt. recalcularea ratelor, la Agent. Pantelimon din Buc., deoarece nu mai am posibilitatea sa platesc ratele, eu si sotia fiind bugetari, scazandu-ne salariile cu 42% si intre timp….a aparut si copilul.
    Drept urmare, vreau sa stiu ce este de facut, deoarece dir. agentiei sus mentionate, ma tot plimba ….spunandu-mi: “ca mai dureaza o luna, oricum…schimbandu-se contractul meu, in jurul datei de 20 Sept. din cauza OUG 50.
    Sa mai astept pana atunci, s-au sa depun o cerere si-n scris, cu cele mentionate mai sus ?
    Va multumesc anticipat

  30. lumi-ct said

    am September 7 2010 @ 11:46 pm

    Mihai-ct, Gavrila in aceeasi situatie suntem si noi: am contractat un credit de NP in suma de 25.000CHF in sept. 2007, pe o perioada de 10 ani, si am ajuns sa platesc, pe langa diferenta de curs valutar (leu/franc), o rata de la 387 chf la 430 chf, dupa cele trei mariri succesive de dobanda (de care amintea si mihai-ct)de la 7.95 la acordare, 8.95 in aprilie/2008, 9.95 iulie/2010,10.95 in oct 2008.
    am mers luna trecuta la banca, pentru a-mi plati rata si am solicitat cateva informatii vis-a-vis de OUG 50/2010. casiera foarte mirata mi-a spus ca aceasta ordonanta se aplica numai clientilor care au contractat credite noi nu si celor cu credite din 2007.
    m-am hotarat ca maine sa merg la banca sa depun o cerere prin care sa mi se ofere informatii scrise referitoare la modul de calcul a dobanzii si a aplicarii OUG 50/2010, deoarece nu am primit nicio notificare, asa cum am inteles ca procedeaza alte banci.

  31. cristian said

    am September 8 2010 @ 11:41 am

    Salut,
    Eu am luat un credit ipotecar in mai 2007 dobânda fixa in primul an 4,85 apoi variabila compusa din coeficientul băncii + marja băncii. In contract marja băncii este 0% iar coeficientul 6,85 variabil numai banca ştie in funcţie de ce variază. Acum de când cu O.G. nr. 50 banca îmi propune o marja de 7,25. Sunt nişte cămătari pe fata când a crescut liborul coeficientul băncii a crescut când a scăzut liborul coeficientul băncii a rămas la fel acum vin cu marje peste dobânda actuala …….. Daca mai sunt persoane care au luat credite in chf de la BancPost sa mă sune la nr. 0735608794 poate ne strângem mai mulţi si ii dam in judecata.

  32. bianca said

    am September 8 2010 @ 12:57 pm

    clientii nemultumiti ai bancii romanesti au vreun site ?

  33. florina visu said

    am September 8 2010 @ 1:45 pm

    am un credit ipotecar la banc post din 2005 de 25000 eur,pe 22 ani cu dobanda fixa in primul an de 7.5%,dupa care am trecut automat pe dobanda variabila.
    mai exact de la o rata de 180 euro la o rata de 230 euro(dob 9.50%)
    daca dobanda este variabila de ce nu creste sau de ce nu scade?
    de 5 ani platesc fara nici o zi intarziere si din 25000 euro mai am de plata 23000 euro.
    rata de 230 euro este formata din 43 euro rata credit si 187 euro dobanda
    va rog sa imi spuneti ce e de facut

    va multumesc!

  34. Galati said

    am September 8 2010 @ 3:18 pm

    Ati vazut sa dea vreo banca faliment in Romania!!!

  35. loredana chiochiu said

    am September 8 2010 @ 4:02 pm

    Am un credit NP cu ipoteca la banc post , contractat in anul 2008 cu o dobanda de 4,90% pe an , dar rata dobanzii a fost fixa timp de 6 luni.din rata mea de 290 franci pe luna, care in lei inseamna cu 50%mai mult decat la momentul incheierii contractului. Niciodata nu am stiut ce dobanda platesc bancii in realitate deoarece pe grafic scrie 7,35% si cand mam dus la ei sami calculeze o eventuala restructurare am descoperit ca dobanda mea este de 8,07%.platesc de 2 ani rata si cel mai mare procent din rata de 290 franci este dobanda 220 franci si comisionul administrare 22 franci.deci dupa 2 ani si jumatate de plata nam reusit sa achit decat 1000 franci din cei 36400 imprumutati. De ordonanta 50 nu se stie nimic. Parca ar fi inexistenta.dar am avut norocul sami faca un eventual calcul iar dobanda mea atunci ar fi 8,02% deci cu fff putin mai mica si cand va creste LIBORUL dobanda mea va fi mult mai mare deci nu se poate vb de o micsorare a dobanzii la ei.JAFcurat!!!!!!!!!!!
    Ce e de facut?

  36. loredana popa said

    am September 8 2010 @ 4:06 pm

    Am un credit NP cu ipoteca la banc post , contractat in anul 2008 cu o dobanda de 4,90% pe an , dar rata dobanzii a fost fixa timp de 6 luni.din rata mea de 290 franci pe luna, care in lei inseamna cu 50%mai mult decat la momentul incheierii contractului. Niciodata nu am stiut ce dobanda platesc bancii in realitate deoarece pe grafic scrie 7,35% si cand mam dus la ei sami calculeze o eventuala restructurare am descoperit ca dobanda mea este de 8,07%.platesc de 2 ani rata si cel mai mare procent din rata de 290 franci este dobanda 220 franci si comisionul administrare 22 franci.deci dupa 2 ani si jumatate de plata nam reusit sa achit decat 1000 franci din cei 36400 imprumutati. De ordonanta 50 nu se stie nimic. Parca ar fi inexistenta.dar am avut norocul sami faca un eventual calcul iar dobanda mea atunci ar fi 8,02% deci cu fff putin mai mica si cand va creste LIBORUL dobanda mea va fi mult mai mare deci nu se poate vb de o micsorare a dobanzii la ei.JAFcurat!!!!!!!!!!!
    Ce e de facut?

  37. ELENA I said

    am September 9 2010 @ 6:41 pm

    MA BUCUR CA ESTE UN SITE CU NEMULTUMITII DE LA BP. CHIAR MA SI GANDEAM CA CEILALTI DE LA ALTE BANCI S-AU ADUNAT SI NOI DE LA BP,NU
    CINE ARE CREDIT IPOTECAR IN 2007 LA SF ANULUI.?AVEM UN DRUM GREU…

  38. ELENA I said

    am September 9 2010 @ 6:43 pm

    SCUZE… CREDIT IN CHF CU DOBANDA VAR.DUPA UN AN SI CU MARJA SCRISA IN CONTRACT 0(ZERO)

  39. Cristi said

    am September 9 2010 @ 11:25 pm

    Am contractat un credit de NP de la Banc Post in suma de 24.000CHF in August 2007, pe o perioada de 10 ani, si dupa 2 ani,datorita unor probleme familiale nu am mai putut plati la timp ratele.Am fost sfatuit de ofiterul de credite sa prelungesc perioada contractului cu 2 ani dar rata este mai mica cu 100 CHF doar timp de un an.Am fost de acord neavand alta solutie.Acum salariul a scazut(fiind bugetar),CHF-ul a crescut ca Fat Frumos,rata revine luna aceasta la valoarea initiala(400 CHF)si singura solutie oferita de banca este transformarea creditului in unul ipotecar.Nu stiu cum sa procedez in continuare.Daca platesc lunar cu 25%mai putin,cei de la banca vor suna dupa diferenta.Probabil ca le voi da numarul de tel.de la guvern sa recupereze de acolo,cine stie,poate resusesc!

  40. baciu marian said

    am September 10 2010 @ 6:51 pm

    Am un credit ipotecar la bancpost,si mi sa oferit 6.30% marja fixa+libor6m,conform oug50/2010 marja din contract nu se schimba, in cotract am marja0%. ce pot sa fac. MULTUMESC

  41. adi olteanu said

    am September 10 2010 @ 9:32 pm

    cum ma pot alatura si eu la grupul celor impotriva Bancpost?

  42. nemultumit de BancPost said

    am September 11 2010 @ 7:25 am

    va rog sa postati pe saitul dumneavoastra si adresa unde este grupul de nemultumiti bancpost. http://finance.groups.yahoo.com/group/ClientiBANCPOST_OUG_50/

  43. NICU said

    am September 11 2010 @ 10:27 am

    Atat consumatorii ce acceseaza credite, cat si cei ce le-au accesat, au fost supusi in mod constant unor restrictii de natura a distorsiona mecanismele pietei si libera concurenta, precum informarea deficitara, comisioanele “ascunse” sau cele de rambursare anticipata, in procente descurajante. Aceste distorsiuni au condus, in climatul economic si financiar actual, la afectarea atat a mediului bancar, cat si a mediului de afaceri in general, prin ingradirea liberei circulatii a serviciilor.

    In acest context, aparitia mult dezbatutei Ordonante nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori parea a fi un colac de salvare pentru multi dintre imprumutati. Realitatea s-a dovedit a fi insa cu totul alta, in conditiile in care, la mai mult de doua luni de la intrarea in vigoare a actului normativ, acesta ramane marul discordiei dintre institutiile bancare, B.N.R., autoritatile de concurenta, protectia consumatorului si clienti.

    Prevederile Ordonantei au devenit obligatorii pentru toate institutiile de creditare incepand cu data intrarii in vigoare, respectiv 21 iunie 2010 si se aplica:

    * contractelor de credit, inclusiv contractelor de credit garantate cu ipoteca sau cu o alta garantie pentru proprietatea imobiliara sau garantate printr-un drept privind proprietatea imobiliara;
    * contractelor de credit al caror scop il constituie dobandirea sau pastrarea drepturilor de proprietate asupra unui teren sau asupra unei cladiri existente sau proiectate, indiferent de valoarea totala a creditului;
    * contractelor de leasing.

    Intrucat actul normativ se aplica nu doar contractelor noi, cat si celor aflate in derulare, indiferent de valoarea acestora, institutiile de creditare au la dispozitie 90 de zile, de la data intrarii in vigoare, pentru indeplinirea obligatiilor de asigurare a conformitatii conventiilor de credit cu noile reglementari. Termenul de 90 de zile prevazut pentru actualizarea contractelor la forma legala nu reprezinta o perioada de derogare de la aplicarea prevederilor legale, considerandu-se ca toate clauzele din contractele de credit ce contravin actului normativ sunt nule de drept incepand din data de 21 iunie 2010.

  44. Iuliana Raicopol said

    am September 14 2010 @ 9:23 am

    Buna ziua…..tuturor. Am un credit la Banc post pentru nevoi personale din 2008. Conform primului grafic trebuia sa platesc rata lunara de 450 roni, dupa aprox. 3 luni rata sa facut 799 roni. Sunt dezolata de tot ce se intampla…….Unde pot sa ma incriu si eu in asociatia celor fraudati de banca?

  45. lumi-ct said

    am September 14 2010 @ 9:47 pm

    Revin cu cateva informatii de la Bancpost.
    Asa cum va spuneam acum cateva zile, am fost la agentia de la care am contractat creditul pentru a lasa o “solicitare” scrisa prin care voiam sa mi se explice modul de calcul a dobanzii pe scurt (Marja pentru credit de nevoi personale + libor CHF 3M aplicat la data de 1 iulie sau 21 iunie)si cateva informatii referitoare la comisioane.
    Am rugat-o pe functionara sa-mi dea un numar de inregistare. NICI NU A VRUT SA AUDA!!! Mi-a spus dintr-o data ca ei emit acte aditionale, sa-mi las o copie de pe CI si sa revin a doua zi sa semnez Actul Aditional. Am solicitat macar un draft de act aditional sa vad cum este explicitata dobanda si mi-a dat Anexa II din care nu inteleg nimic referitor la modul de calcul a dobanzii,ceva de genul: “Variatia RD = Media (LIBOR CHF la 3 luni)t – Media (LIBOR CHF la 3 luni)t-1, unde imi explica ce inseamna t, s.a.m.d. Nu inteleg un lucru: din cate am inteles, OUG 50/2010,spune ca trebuie sa ni se explice clar si concis astfel de date. De ce ei se exprima in continuare astfel incat sa ne simtim prosti? Nu trebuia ca dobada sa fie mentionata astfel: LIBOR 3M + Marfa fixa a bancii, unde LIBOR 3 M la data de 1 iulie este atat iar marja fixa a bancii pentru creditul de NP este atat?
    De asemenea, la articolul referitor la comisioane, in draftul pe care mi l-au dat, mai fac mentiunea vis-a-vis de comisionul de “administrare cont curent” care nu este mentionat pe nicaieri in contractul de credit initial.

  46. MIHAELA Marin said

    am September 16 2010 @ 10:02 pm

    Sunt clienta bancii BANCPOST Ag.Timisoara din data de 18.11.2006 conform contractului – Credit ipotecar in valoare de 39.000 euro. In primul rand nu am primit nici o notificare scrisa din partea bancii cu privire la cesionarea creditului meu ipotecar la EFG NEW EUROPE FUNDING II D.V. ( sunt niste greci si am aflat ca BancPost in 2009 a avut pierderi de 8,3 mil euro – deci asa vor ei sa acopere ac.piedere prin noi ), fapt ce am aflat in momentul cand am vrut sa-mi refinantez creditul ipotecar la o alta banca, dar ofiterul de credit a facut o propunere pentru a nu pleca de la BANCPOST : creditul ipotecar sa treca la dobanda transparenta si astfel am semnat o ,, cerere de trecere la o dobanda transparenta in data de 12.07.2010 “. Si astfel am fost de acord si am inceput demersurile pentru a-mi refinanta un alt credit de nevoi personale de la o alta banca la BANCPOST. A trecut o luna jumate de la data semnarii cererii si abia la sfarsitul lunii august dupa insistentele mele la al doilea ofiter de credit care se ocupa de mine, intrucat respectiva persoana a plecat in concediu am primit o oferta facuta de BANCPOST pe care o semnasem cu o dobanda de 8,43% ( diferenta era destul de mica doar de 1 % si ceva ) fata de actuala care era 9,75%.
    In data de 09.09.2010 am semnat pana la urma creditul de refinantare de 11.000 euro –credit de nevoi personale de la o alta banca si apoi am mai intrebat de nu stiu cate ori ce se intampla cu dobanda de la creditul ipotecar din 2006, de ce nu s-a modificat nici acum, raspunsul venit de la o a treia persoana care se ocupa de creditele mele : “ nu stiu ce a facut primul ofiter de credite, asteptati cand vine el din concediu (adica 27.09.2010), dar oricum cererea nu mai este valabila ca din data de 19.09.2010 toate creditele o sa treaca automat la dobanda transparenta conform ORD.nr.50/2010 “.
    Am cerut de cateva ori sa primesc si eu un exemplat din cererea semnata in 12.07.2010 si din oferta, dar nu am primit nici una.
    Astfel in data de 12.09.2010 am revenit la BANCPOST Ag.Timisoara si am cerut din nou aceste formulare si am primit acelasi raspunsuri, la insistentele mele dupa ce am sunat eu pe ofiterul de credit aflat in concediu care raspundea de creditul ipotecar, atunci a inceput sa caute respectivele acte, dar nu a gasit nici unul. Dar un lucru care ma socat cel mai tare a fost faptul ca cel de al treila ofiter de credite in data de 12.09.2010 a spus: haideti ca numai am timp sa stau cu d-voastra ca asteapta si alti clienti”, dar in banca nu era nici un client, deci s-a ajuns pana la acest lucru sa scape de mine si de insistentele mele cu privire la cererile mele si explicatiile pe care le ceream eu . Deci astfel de angajati sunt la banca d-voastra : sa se comporte in halul asta. Am sunat si la cel de al doilea ofiter de credit care sa ocupat de mine si imi spune acelasi lucru si cica nu vreau eu sa inteleg : – creditul ipotecar al meu sa vandut la firma mai susmentionata ( lucru pentru care eu nu am fost anuntata ) si ca eu nu beneficiez de dobanda transparenta ceruta in respectiva cerere din data de 12.07.2010 pentru ca o sa trecem toti automat din 19.09.2010, dar cum trecem oare ?
    Am solicitat atunci un model de Act Aditional cu privire la vestita ordonanta si am primit :
    Marja Fixa = 9,02%
    Dobanda anuala = 10,19%

    Deci unde este dobanda transparenta care tot se spune de ea?

    Creditul meu ipotecar in prezent are o dobanda variabila de 9,75% ( in functie de indicele intern al bancii – dar nici acest indice nu se stie cat este si cum se calculeaza lucru ce nu se explica in contract –oare de ce ?).
    Prin urmare rezulta prin Actul aditional respectiv ca o sa platesc mai mult ca in vechiul contract de credit.
    Am intrat pe site-ul BANCPOST si am verificat cat este marja fixa pentru creditele ipotecare ( de la 35.000 – 75.000 euro ) si era de 6,25%, EURIBOR la 3 luni in data de 04.06.2010 era de 0,70.

    Dupa formula stipulata in Actul aditional ar rezulta urmatorul calcul:
    D = S x 30/360 x RD%=37.834,28 x 30/360 x 6,95%= 219,30 euro
    RD% =EURIBOR la 3 luni + Marja Fixa = 0,70+6,25 = 6,95 %

    Rezulta o dobanda totala de 6,95 % SI NU DE 10,19 % cat se stipuleaza in acel Act Aditional.

    Oricum merg maine 17.09.2010 la OPC!!!!

  47. jani said

    am September 30 2010 @ 1:07 pm

    Daca exista un grup pi Banca Romaneasca contactati-ma va rog!!!!

  48. jani said

    am September 30 2010 @ 1:14 pm

    Scuze, am uitat sa dau adresa de mail:janipetro@yahoo.de

  49. BACIU MARIAN said

    am October 5 2010 @ 6:30 pm

    SA CONSTITUIT UN NOU GRUP ANTIBANCPOST,,, GRUPUL FAPTE NU VORBE”
    CEI CU CREDITE IPOTECARE IN FRANCI ELVETIENI SUNATI-MA.TEL 0730587447/0769007737

  50. MARIAN BACIU. said

    am October 5 2010 @ 6:38 pm

    SA CONSTITUIT UN NOU GRUP,,GRUPUL FAPTE NU VORBE ” CEI CU CREDITE IPTECARE IN FRANCI ELVITIENI SUNATI-MA.TEL.0730587447/0769007737.

  51. calin said

    am October 7 2010 @ 10:58 pm

    buna,colegi de suferinta! Am facut gresala vietii iau un credit in valoare de 2500CHF pe 10 ani.La inceput dobanda era 7.95 apoi a ajuns 10.95,de la 380 chf la 420 chf.Fiind bugetar mi sa redus salariul cu 25%,am solicitat un ajutor bancii,si mi sa oferit o dobanda de 9.45 % prin actul aditional datorat OUG 50,si o rata de 393 chf?ce sa fac?mi se pare normal sa lase si ei mai mult !precizez ca mai raman cu aprox. 200 lei din salar

  52. joita adriana cristina said

    am October 14 2010 @ 4:18 pm

    In anul 2007 am facut un imprumut de nevoi personale.Din cauza unor probleme, anul trucut am ramas cu ratele in urma,dupa care am mai prelungit contractul cu inca 2 ani.E posibil sa ajungem sa dam de 3 ori inca suma imprumutata?Mai rau ca la camatari.IN CAZUL ACESTA CE CREDETI CA ESTE DE FAC? Cum as putea merge mai departe? V.a multumesc

  53. Lucia TM said

    am October 26 2010 @ 11:24 pm

    BUNA SEARA,
    FELICITARI PT.TOT CEEA CE FACETI “PT.OAMENI” SI SUCCES IN CONTINUARE;
    PRECIZARI LA VECHIUL CONTRACT DE CREDIT:
    1.DESTINATIA CREDITULUI: CREDIT PENTRU NEVOI PERSONALE , IN EURO, DIN 2006 PT.10 ANI, CU DOBANDA VARIABILA DE 7,95 % PE AN,;
    - nu “apare”in contractul de credit, cuvantul “marja”;
    2.PLATESC SI: COMISION DE ADMINISTRARE CREDIT DE 0,35% CALCULAT LA SOLDUL LUNAR AL FACILITATII SI COMISION DE ADMINISTRARE A CONTULUI CURENT DE 60 LEI/AN;
    PRECIZARI CONFORM NOULUI ACT ADITIONAL (OUG 10/2010):
    CITEZ:
    “- 1. AVETI POSIBILITATEA DE A ALEGE UNA DIN CELE 2 VARIANTE:
    a) DOBANDA FIXA IN VALOARE DE 7,95%;
    b) DOBANDA VARIABILA FORMATA DIN INDICATORUL DE REFERINTA EURIBOR 6M ( 1,03% LA 30.06) + MARJA FIXA DE 6,92%;
    Am depus NOTIFICARE DE REFUZ PRIN CARE, SOLICITAM:
    a)pt ca in contractul de credit nu se face nicio referire la modul de calcul al dobanzii variabile, am solicitat bancii ca modalitatea de calcul a dobanzii sa se faca in functie de valoarea EURIBOR 6M (valoare aleasa de banca) de la momentul acordarii creditului iar marja bancii sa devina astfel: dobanda (din contract) –EURIBOR de la data acordarii creditului.
    b)in cazul contractului meu sa fie mentinut doar comisionul de administrare cont curent.
    Am primit si raspuns,astfel:
    1.referitor la dobanda, isi mentin cele 2 variante si ma roaga sa aleg ,una:
    2.referitor la comisioane, “va informam ca valoarea comisionului de administrare credit ramane la acelasi nivel stabilit in baza contractului de credit initial, comisionul de administrare cont curent nemaifiind perceput de catre Banca”.
    RUGAMINTE:
    -Ce am de facut in continuare?gresesc eu?
    Multumiri..

  54. alin tm said

    am November 17 2010 @ 11:06 pm

    Buna tuturor, am si eu un credit cu ipoteca de la bancpost timisoara dobanda fixa in primul an si dupa aceea variabila, luat in oct 2006, adevarat este nu am fost nici macar informat, nu intrebat daca sunt deacord ca datoria mea sa fie cesionata unei alte persoane…. cu sediul in olanda, din 2006 mi sa majorat rata sistematic am pornit de la 111 Euro/luna si am ajuns la 136 E/luna dupa care la 144E/luna , iar acum platesc 146 Euro/ luna, au venit cu propunerea de 9.02 marja +euribor la 3-6 luni, ceea ce mi se pare neacceptabil, euriborul este cota minima istorica 0.8.. am facut o cere de negociere pe care am lasat-o la sediul agentiei bancii de aproximativ o luna dar nu am primit nici un raspuns sau invitatie la negociere , las adresa mea de email alin.cojocaru@yahoo.com , ptr contact, daca cineva a obtinut ceva din partea acestei banci prin negociere sau are ceva ideea despre ce se poate face ptr a ajunge la o dobanda acceptabila, va multumesc

  55. Carp Lenuta said

    am December 17 2010 @ 11:08 am

    Am un credit ipotecar facut pe 30 de ani in CHF la care platesc un comision de administrare de 160 CHF/luna…se aplica ordonanta 50/2010 si la creditele vechi?…e corect sa platesc acest comision?…cine stie sa ma ajute si pe mine…chiar as fi dispusa sa dau in judecata banca…

  56. Carp Lenuta said

    am December 17 2010 @ 11:11 am

    las adresa de email mamy_1410@yahoo.com pentru contact referitor la anuntul de mai sus

  57. Florin Stanciulescu said

    am February 19 2011 @ 6:49 pm

    Referitor la abuzurile Banca Romaneasca , as vrea sa stiu daca exista un site unde s-au plans si altii.

  58. Pitaru Mircea said

    am April 12 2011 @ 2:13 pm

    Am un credit de nevoi personale in valoare de 24000 CHF la BP din data de 31/07/2007 cu o dabanda de 7.95% si mi s-a modificat dobanda in aprilie 2008 la 8.85%, in iulie 2008 la 9.95% si in octombrie 2008 la 10.95%.am si eu doua probleme:
    - am fost notificat de BP doar pentru prima modificare(cea din aprilie)pentru celelalte doua neprimind nicio hartie din partea bancii.
    - la alin 1.3 din contract scrie:”Din creditul acordat se vor retine comisioanele bancare” dar eu totusi platesc un comision de administrare lunara a creditului in valoare de 0,3% pe luna.
    Ce pot sa fac in cazul acesta?

  59. Catalin said

    am May 24 2011 @ 11:16 am

    Bancpost-ul trebuie sa dispara!!! Este incredibil cum aceasta institutie isi bate joc de clienti… Cresc dobanzile doar ca aceasta conducere sa isi bage in buzunar un anumit profit..destul de mare!! Particip alaturi de voi la orice miting,greva..orice! Am foarte foarte multi prieteni care sunt alaturi de mine,facem si revolutie doar ca aceasta batjocura sa dispara!! Le doresc din tot sufletul..evaporare placuta!!! Rusine Bancpost!!!

  60. MANOLEA VIORICA said

    am January 31 2012 @ 2:47 pm

    Buna ziua,
    am luat un credit in 2007 de 42000 de euro dela BCR si sunt nemultumita de faptul ca ulterior mi-am dat seama ca lunar imi iau 28 de euro comision de administrare .Nu mai vorbesc ca m-au agatat cu rata mica in primul an(dobanda fixa) , dupa care aproape mi s-a dublat rata. Nu mai stiu cum sa ma descurc , a devenit pentru mine un mare stres aceasta banca; In conditiile in care la creditele actuale pe care le acorda nu mai percep acest comision de administrare , si refinantare nu-mi pot face pentru ca veniturile mele s-au redus si sotul a ramas somer , as dori sa stiu daca exista vreo posibilitate de a scapa macar de acest comision de administrare; va multumesc

  61. TARU ILIE said

    am August 8 2012 @ 2:38 pm

    BANC Post mi-a marit comisionul de administrare 0,59 incepind cu a doua luna respectiv noiembrie 2008 si pina in prezent. dores respectos sa vorbesc cu domnul Iulian Urban,telef 0768072255

  62. dinu sergiu said

    am January 27 2013 @ 11:33 am

    Buna ziua !!! Cu cine pot sta de vorba despre un credit ipotecar luat in 2008 …un teren. Un credit de 35 000de E luat in franci elvetieni. Dupa cateva calcule am ajuns la concluzia ca voi plati triplu ……… Am platit pana la acceasta data toate ratele lunare, banca nu a venit cu nici o ofera sau absolut nimic sa-mi inlesneasca eforturile. In conditiile in care si rata lunara a trecut de dublu…Sunt ferm convins ca acolo sunt anumite chestii nu tocmai ortodoxe. Nu stiu unde sa ma adresez si cu cine sa vorbesc.

    Cu stima,
    Sergiu Dinu

  63. Ioan Calima said

    am July 22 2013 @ 10:37 pm

    Doresc sa ma aliez grupului impotriva creditelor Banc Post in franci si doresc sa aflu cum si unde se poate complecta un formular:
    Sunt unul dintre multi alti clienti care au luat un credit in franci in anul 2007 rata lunara fiind pe atunci de 400-500 si acum cu strigare la cer platesc deja de trei ani 1000…nu se poate asa ceva dragilor…nu se mai poate respira in tara noastra…

  64. melek maria duguz said

    am December 5 2013 @ 3:00 pm

    si daca ii dam dracului si nu mai platim nimic ce ne pot face?

  65. sorin said

    am May 15 2014 @ 8:15 pm

    e din cluj careva sa deschidem process?

Comment RSS · TrackBack URI