Amenzile corelate cu venitul: reteta tarilor nordice pentru respectarea vitezei legale

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=44032




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


13 Comentarii pana acum»

  1. cineva said

    am April 13 2010 @ 6:54 pm

    “Daca pentru cei cu venituri salariale reduse punctul de amenda ramane la acelasi nivel ca si pana acum, respectiv 10% din salariul minim pe economie, bogatii vor plati amenzi in functie de gravitatea faptei, dar si de veniturile incasate”

    Asa, si BOGATII incep de la 30mii ron pe an in sus ? :) Sub 30mii avem saracii deci …sa incurajam frauda fiscala si ascunderea veniturilor.
    Eu tot nu pricep de ce nu vreti penalizare procentuala din venituri pentru toata lumea (1% punctul de amenda e de-ajuns cat sa arda la buzunar pe oricine). Asa, macar pentru cei care mai sustin inca legea propusa de dvs. ca incep sa se cam rareasca.

  2. cbabeanu said

    am April 14 2010 @ 5:27 am

    Nu inteleg cum Hugo Chavez, de dincolo de Atlantic , a reusit sa aiba fani in Romania .

  3. Danezu said

    am April 14 2010 @ 8:28 am

    Pai si manelistii si alte specimene din astea,care nu platesc ipozite cum vor vi amendati? De unde stie Garcea ce castiguri au ei?

  4. Adrian said

    am April 14 2010 @ 8:59 am

    Reteta e TOTAL GRESITA sau gresit inteleasa! S-a omis ce e mai important: multe mii de km de autostrada intai si pe urma amenzi drastice!!!
    ASTA E CA IDIOTENIA CU CARE S-A REZOLVAT PROBLEMA PARCARILOR IN BUCURESTI – SE MARESC AMENZILE!
    Nu este corect sa creasca amenzile atat timp cat nu am de ales! Daca am autostrada si aleg sa trec toate satucele si depasesc viteza este alegerea mea dar in cazul nostru nu am aceasta alegere. La ei si in orase ai drumuri expres care le traverseaza si poti merge cu 80 km/h. la noi limita e intre 30-50 km/h.
    La ei sa depasesti viteza e un moft. La noi o necesitate.
    Domnule Urban, daca vreti sa propuneti aceasta lege va pun eu inainte la dispozitie masina si tot ce aveti nevoie sa facem un drum buc-arad-suceava-bucuresti sa vedeti in cat timp se face acest drum si va monitorizez eu sa vedeti cate amenzi ar trebui sa luati! Daca vreti ulterior facem aceeasi distanta in orice alta tara si sa vedem diferenta!

  5. Radu said

    am April 14 2010 @ 9:03 am

    De ce oare amaratii dau 10% din venit, iar la cei foarte bogati se ajunge la 1%. Corect cred ca ar trebui sa fie 10% pentru toata lumea. Daca si legea de acum e mai indulgenta tot cu “bastanii” nu cred ca am rezolvat nimic.

  6. Un Sofer said

    am April 14 2010 @ 9:13 am

    30 000 de lei pe an inseamna inseamna 2500 de lei pe luna .

    Ve repet 2500 de lei pe luna .

    In opinia dumneavoastra domnule Urban , in Romania o persoana cu 2500 de lei pe luna (ca.625 de euro) este o persoana bogata .

    Bravo ! Foarte frumos gandit .

    Tot dumneavoastra considerati ca este logic ca cei cu venituri intre 30000 si 300000 de lei pe an sa plateasca 2% din venitul anual adica 24% din venitul lunar iar cei cu venitrui peste 300000 de lei sa plateasca doar 1% din venitul anual .

    INCA O LEGE NERDEAPTA .

    DACA TOT VRETI SA ASPRITI AMENZILE INCEPETI CU VENITURILE DE LA 5000 DE EURO PE LUNA .

    IN TARILE PE CARE LE-ATI LUAT DREPT EXEMPLU , 60 000 DE EURO ANUAL ESTE UN VENIT DECENT NU UN VENIT DE OAMENI BOGATI .

    In opinia mea o amenda de 12% din venitul lunar este suficeint de dura mai ales ca dumneavoastra faceti calculele la venitul brut nu net .

    Imi bat gura de pomana .

    ………………………………..

    Chiar am ajuns sa imi para rau ca am crezut ca PDL este altfel decit celelalte partide .

    Sa va fie rusine ca nu sunteti cu nimic diferiti de ceilalti !

    Tot pe omul de rand il jefuiti pentru privilegiile nesimtite de beneficiaza unii si altii fara sa faca nimic constructiv pentru tara asta.

    Voi chiar credeti ca toti Romanii sunt prosti in tara asta .

    Toata campania asta din mass-media cu stirile despre accidente are ca scop doar sustinerea masuri dumneavoastra de umflare a amanzilor pentru a aduce bani la stat.

    In opinia dumneavostra de tanar politician considerti ca este drept ca o persoana cu un venit BRUT de 2500 de lei pe luna care are de fapt NET 1800 de lei pe luna sa plateasca o treime din venit si anume o amenda de 600 de lei .

    Daca intradevar doriti sa fiti drept ar trebui ca cei care nu au abateri sa fie recompensati pozitiv .

    Ar trebui sa ramana actuala regula plati a 50 % din amenda in 24 de ore . Acesta regula stimuleaza plata amenzii.

    De asemenea ar trebui ca cei fara abateri in ultimul an sa beneficieze si ei de o reducere a amenzii .

  7. vrajitorul.eu said

    am April 14 2010 @ 10:23 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  8. asistentapentruconsumatori.ro said

    am April 14 2010 @ 10:23 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  9. io said

    am April 14 2010 @ 1:42 pm

    pt: “un sofer” (probabil beat), da domnule! cine are salar de 2500 lei pe luna in ROMANIA e bogat! si eu consider la fel. coreleaza in pixu’ meu, salarul lor minim pe economie cu al nostru, nu cat ti se pare tie personal mult sau putin dupa astandardele lor.

    in rest sunt perfect de acord Adrian

  10. OK said

    am April 14 2010 @ 1:58 pm

    asa cum nu-ti iei masina ca sa.. treci in lumea cealalta, la fel sa nu-ti iei masina ca sa te falesti fata de lumea cealalta… un joc de cuvinte – constructiv chiar daca schioapata literar…; atatea legi am copiat fara discernamant…, acum cand se intrevede o solutie la educarea needucatilor…. cei care tipa cel mai tarre… sunt ‘ei’ cu bolizii lor cumparati pe o simpla semnatura ep un aviz sau o atestare oculta….

  11. Un Sofer said

    am April 14 2010 @ 5:33 pm

    io @

    poate ca eu sunt beat dar tu sigur esti comunist si mori de oftica cind un vecin isi cumpara o masina noua .

    Nu inteleg de ce atit de putini inteleg ca bani din amenzi se duc la STAT.

    Statul pina in prezent nu face mare branza pentru proprii cetateni cu banii adunati din taxe si impozite .

    In conditiile astea dupa mintea unora e mai bine sa ne ia statul banii decit sa-i folosim noi tinind cit de cit in viata firmele de la care cumparam produsele de care avem nevoie luna de luna .

    Chiar nu crede nimeni ca nu toata lumea greseste cu buna stiinta pentru a fi taxata in halul asta la care s-a gandit domnul Urban.

    Chiar crede cineva ca la noi se va schimba ceva doar pentru ca s-au marit amenzile ?

    Domnule IO , cum de nu ai sesizat ca in opinia domnului Urban cei cu venituri peste 300 000 de lei platesc un procent mai mic decit ceilalti daca esti atit de vigilent ?

    Pacat ca in aparatul de stat din Romania se respecta atit de bine iteva din legile competentei a lui Murphy :
    – * Intr-o ierarhie, orice angajat tinde sa fie promovat pina la nivelul lui de icompetenta.

    – * In timp, orice post va fi ocupat de un angajat incompetent sa rezolve problemele lui.

    Din acest motiv s-a ales praful si de comunism pentru ca toate promovarile s-au facut pe baza de partid nu de competente la fel cum se intimpla si acum.

    Daca priviti cu atentie la masurile care se iau in ultima vreme constatati cu stupoare ca si “democratia” tinde tot catre instaurarea fricii si a supravegherii propriilor cetateni sub masca griji netarmurite pentru noi.

    Sa fim iubiti si sa cascam bine ochii la ce se intimpla in jurul nostru.

  12. Un Sofer said

    am April 14 2010 @ 5:37 pm

    Bravo Adrian.

    Probabil domnul Urban are sofer si nu-i pasa fiindca amenzile si punctele le va lua soferul dumnealui.

    Asa ca in mod sigur nu va raspunde invitatiei tale pentru a lua contact direct cu realitatea soselelor romansti.

  13. Constantin SLAVE said

    am April 15 2010 @ 10:36 am

    Buna ziua,

    Vad ca se tot revine la o tema, din punctul meu de vedere, cel putin utopica. As putea-o numi mult mai sugestiv. Probabil ca in aceasta tara exista tot felul de minti bolnave care nu au ce face altceva decat a se gandi la lucruri de care au auzit sau au visat. De cand, in Romania exista o evidenta clara si usor accesibila a veniturilor unei persoane? NOTA: A se vedea declaratia de avere a domnului Hrebenciuc – document oficial.
    Daca tot umblam prin legislatiile altor tari, de ce nu luam de acolo si lucrurile care nu ne convin? Legislatia se aplica la fel de repede si de egal indiferent de inculpat. Cel care a gandit atat de bine, stie cumva care este nivelul de coruptie in acele trei tari nordice?
    Mai mult decat orice, unde este egalitatea in drepturi prevazuta de constitutie?
    Poate mai si gandim cand incepem sa facem publice asemenea aberatii. Din punctul meu de vedere astfel de oameni ar trebui trimisi la sanatoriile specializate in boli mintale.

Comment RSS · TrackBack URI