Murim de foame , dar nu vrem deloc sa muncim

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=43454




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


13 Comentarii pana acum»

  1. ady said

    am April 6 2010 @ 9:25 pm

    pai asta e tara,abia asteapta oamenii o sarbatoare,cat mai lunga cu putiinta!

  2. ela said

    am April 7 2010 @ 10:30 am

    dar pe colegii dvs din parlament nu sunteti suparat d-le senator ca pe langa lefurile care le au, masini si alte beneficii au avut si ei liber, de multe ori apsenteaza nemotivat dar leafa merge; la noi in societate s-a lucrat pana vineri, am avut liber pe 6.04.2010 dar fara plata.

    eh ne uitam la alti dar de la cap se impute pestele.

  3. Iulian Urban@Ela said

    am April 7 2010 @ 10:32 am

    Pai vezi cum o dam dupa gard in specificul stil romanesc; ce treaba au oamenii de afaceri din privat su lipitorile din Parlament ? vrem neaparat sa ne justificam propria lene uitandu-ne sau cautand altii mai lenesi ca noi ? un asemenea mod de gandi ne-a afundat in actuala situatie, pentru numai noi suntem vinovati de ceea ce ni se intampla

  4. Monica said

    am April 7 2010 @ 10:46 am

    HRISTOS A INVIAT!
    Nu stiu pe la usile caror firme ati batut dvs. in 6 aprilie, da’ ce ziceti de institutii bugetare (adicatelea Regia Autonoma Judeteana de Apa Constanta) care in ziua de Vineri, 2 aprilie, aveau ditamai afisul pe usa INCHIS !!!! Te duci la Casierie sa platesti factura, si pe usa lor INCHIS!!! Si asta, dupa ce in 31/03, asa mai pe blat, au mai avut “liber” pt. cozonaci, inainte de Florii, alte vreo 2 zile pt. “curatenie”!!!
    Ce sa spunem??? Sunt “surmenati” bietii de ei, fiindca isi storc tare creierii sa mai gaseasca o solutie de a majora pretul la apa (asa cum s-a intamplat la noi de la 01.03.2010, desi avem cea mai scumpa apa din tara!!!), cum sa te incarce cu apa METEO (la aproape acelasi pret ca apa potabila) desi in Constanta / Dobrogea / tinut desertificat, ploua mai rarut, ca noi mai cu seceta…….
    Deci, raman la parerea mea: FA-MA MAMA BUGETAR SI ARUNCA-MA IN….JAR (ca sa rimeze!!!)
    La privati??? Am plecat si noi acasa in Vinerea Mare pe la vreo 15:30, multumite ca am mai castigat si noi 2-3 ore de roboteala acasa, iar marti dimineata, inapoi la munca.
    Hai sa facem, fratilor, ceva cu tarisoara asta, sa punem lucrurile intr-un fagas normal, ca macar copiilor nostri sa le fie ceva mai bine, si sa nu apuce cu toti calea emigrarii!

  5. Ovidiu said

    am April 7 2010 @ 10:50 am

    In a treia zi de paste nu se fac incasari mari raportate la cheltuielile unui showroom, asa ca in unele situatii se explica liberul luat, costuri mici.
    O zi in plus la concediile angajatilor intr-o zi moarta dpdv a productivitatii.

  6. adrian said

    am April 7 2010 @ 11:29 am

    Pentru ca tot va raportati la cei care apuca calea emigrarii, vreau sa va spun ca aici in strainatate liberele sunt libere dar zilele de munca se respecta. Vorbim despre ce nu exista la noi: constiinta de a muncii. Zicea cineva ceva de parlamentari? Pai cred ca ei detin de departe recodul absolut la chiul in tara. Chiar nu exista nici-o lege prin care sa ii obligam sa munceasca? Pai atunci ce rost mai au? Doar declarativ? Nu este o soluie sa zici ca nu ii mai votezi la alegeri. Vin altii care fac la fel. Siatunci ma intorc si zic: care lege ii obliga sa munceasca? Iar legea de care avem nevoie trebuie sa prevada clar la cate zile de concediu medical au voie si la cate absente. In cazul in care se depasesc aceste zile automat sa fie demisi din parlament. Cum poti sa fi util daca tu chiulesti sau esti bolnav? Parlamentul are nevoie de oameni capabili si care sa munceasca din greu, avand in vedere atat banii castigati, dar mai ales responsabilitatile cerute.
    Si in legatura cu munca in sectorul privat: cred ca nu ati avut cu cine discuta la nivel de management, dar nu la nivelul angajatilor. Patronul poate sa isi ia cate zile libere doreste. Este afacerea lui doar. Sunt sigur ca angajatii au fost la servici Vinerea Mare si Marti, dupa Paste. Cine isi permite sa isi faca singur necazuri si de ce?
    Sectorul bugetar ramane in schimb un sat fara caini. Dar cu pastori sindicali manipulati politic care ii apara si ii incurajeaza sa nu munceasca.
    Si apropos de zicala cu pestele care se impute de la cap: ce ne facem dupa ce se impute tot pestele? Cine il mai mananca?

  7. lucifer said

    am April 7 2010 @ 3:59 pm

    Intelesesem ca si la Senat restul de zile pana la sfarsitul saptamanii, munca se desfasoara in teritoriu, adica stim noi cum.
    N-as vrea sa generalizez d-le Iulian Urban, dar sunt aproape sigur ca o buna parte din colegii dvs. si-au prelungit in mod mascat vacanta de Pasti.
    -Ce spuneti ? i-mi dati dreptate?
    Si stiti cum face romanul, daca sus se sta, noi de ce nu!

  8. adrian said

    am April 7 2010 @ 7:43 pm

    prefer sa le dau liber (din zilele de concediu) in perioada sarbatorilor la angajati pt ca e o perioada in care si asa ar fi venit degeaba la servici decat sa le dau aceste zile in alta perioada cand nu-si vad capul de treaba!!!

  9. Cristian said

    am April 8 2010 @ 9:44 am

    Murim de foame chiar si daca muncim.
    Din pacate.
    Situatia este in oglinda! sau in simetrie.
    Daca am fi trait intr-un mediu normal in care munca, corectitudinea, profesionalismul, cinstea ar fi fost apreciate la justa lor valoare si aceasta afirmatie ar fi fost de bun augur!
    Daca puterea de cumparare a salariului minim ar fi fost de bun simt…ar fi fost normal sa spunem ca murim de foame dar nu vrem sa muncim…
    Insa in aceasta comunitate avem cu totul alte probleme si alte criterii ale valorii umane sunt apreciate din pacate, stim cu totii chiar daca nu comentam.
    Badarania si tupeul, manipularea, excrocheria, minciuna, intriga, tirania, machavelismul s. a. m. d. sunt la mare pret si cautare, in multe situatii, din pacate.
    Sa spunem ca privim mai multe persoane acelasi deget.
    Unul vede partea cu unghia, altul partea opusa, unul vede jumatate de unghie in stanga, altul jumatate de unghie in dreapta!
    Si totusi este acelasi deget!
    Adica aceeasi situatie, aceeasi realitate vazuta din unghiuri diferite! uneori de catre unii sub influenta unor interese…

  10. vrajitorul.eu said

    am April 8 2010 @ 10:28 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  11. asistentapentruconsumatori.ro said

    am April 8 2010 @ 10:29 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  12. ALEXANDRU EUGENIA said

    am April 9 2010 @ 10:28 am

  13. ALEXANDRU EUGENIA said

    am April 9 2010 @ 11:04 am

    Acum as vrea sa va dau un raspuns cit se poate de serios.
    Afirmatiile dvs. m-au jignit si chiar daca nu va intereseaza va voi explica ce anume a declansat acest sentiment sau resentiment.
    Dupa caderea comunismului si instalarea cu succes a epocii de tranzitie fara sfirsit catre nu stiu ce,am suferit de un complex de inferioritate autoindus.Am fost convinsa ca eu m-am nascut cu un handicap datorita faptului ca nu am putut tine pasul cu contemporanii mei.Acestia au reusit si reusesc in continuare sa detina si sa administreze cite 10 firme si in acelasi timp,pot sa fie deputati sau senatori fiind salariati in propriile firme,sunt presedinti de partide,profesori universitari,presedinti ai unor ONG-uri,scriu pe blogurile personale,fac activitate de documentare(pentru legile pe care le propun in parlament)au familii,parinti,copii pe care trebuie sa-i ajute si sa-i indrume,apar in emisiuni televizate,ne dau lectii in legatura cu viata noastra si mai au timp sa citeasca din cind in cind cite un roman si chiar sa scrie cite unul.Intre mine,cea care nu am putut decit sa ma lupt ca sa fac sa supravietuiasca vremurilor,o singura firma,am fost mama doar printre picaturi pentru ca in rest eram preocupata sa-mi hranesc familia prea saraca pentru un singur producator de bani,iar Internetul l-am descoprit aproape de virsta de 50 de ani si contemporanii despre care tocmai am scris,care este cel mai indreptatit sa spuna ca este un om normal?