Poti scapa mai usor de lacomia bancilor; Senatul a adoptat tacit legea falimentului personal

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=41852




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


36 Comentarii pana acum»

  1. criminal lawyer said

    am March 22 2010 @ 11:52 am

    ———- Forwarded message ———-
    From: FIRST_NAME LAST_NAME
    Date: 2010/3/18
    Subject: Bai pula belita!
    To: iulian.urban@gmail.com

    Bagati-ai pula-n ma-ta de avorton, bai lingau devotat a lui Basescu, mai cacat cuc cravata roz nu ti-e rusine sa te dai in spectacol pe la televiziuni?
    Bai rahatule tii minte ca ti-am scris in 2008 ca n-ai sa faci nici un cacat ca parlamentar?
    Te-ai pus in slujba dictachiorului bai idiotule vezi sa nu vomiti dimineata in fata oglinzii cand iti barbieresti capul ala de pula belita
    Criminal Lawyer

  2. VIOREL URBAN said

    am March 22 2010 @ 12:08 pm

    Am primit si eu pe e-mail o “felicitare” :

    primit pe mail :

    ma pis pe tine si pe ideile tale, esti un cacat bai
    crezi ca nu stiu ca esti un rahat cu ochi cu blog ? si ce daca ai ajutat ma lumea, ce mare cacat esti ? TOTI ajuta pe altii, numai tu cu fractu va credeti mari mesia , bai boule, bai tampitule scrii toate cretinitatile astea cu teorii ale conspiratiei si tu esti o laba trista
    laba trista e numele tau prostea, tu si cu mata
    nu uita ca o sa te tin minte , rahatule urat mirositor si o sa ma cac pe fata ta , ai inteles? si nu mai scrie de morala si cacat, esti un nimeni, un distrus cu pareri, necitite oricum de nimeni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    nu faci nimic pentru nimeni, esti un baiat de bani gata rahatit in mediul online, mediocrule
    apropos mai dormi cu ciorapii imputiti sub perna ? ia zi ma, jegosule!

  3. cineva said

    am March 22 2010 @ 12:14 pm

    TAREEE! FELICITARI!
    TOATA STIMA IULIANE! MERGI PANA LA CAPAT!
    TRIMITETI GUNOAIELE ACOLO UNDE LE E LOCUL! LA GUNOI.

    Stim acum ca avem un senator ADEVARAT care reprezinta RATIUNEA si BUNUL SIMTZ demult uitate si adormite in tara asta lovita de blestemele comunismului si postcomunismului!

  4. alex said

    am March 22 2010 @ 12:15 pm

    @criminal lawyer

    Abjecta intervenite…

  5. alex said

    am March 22 2010 @ 12:19 pm

    @VIOREL URBAN
    FELICITARI! sper sa nu va taie avantul “felicitari” de genul celor de la “criminal lawyer”.

  6. Cristina said

    am March 22 2010 @ 12:32 pm

    in lumea asta exista si cenzura. De ce nu o folositi/ Mi se pare jenant sa citesc cele de mai sus. Are probabil un word din care da copy/paste ca textul se regaseste integral si la alte articole :) Man… you have an obsession :)))))))))

  7. Loredana said

    am March 22 2010 @ 12:43 pm

  8. euu said

    am March 22 2010 @ 12:47 pm

    Excelent !!!!

    Se simt amenintati miseii si se sgita precum furnicile cind vine copilu cu sprayu si bricheta.

    Nu va enervati misei ca faceti accident vascular (sti ce-i aia?) si nu are cine sa va-ngroape.

    Un scuipat e scump sa dau pe voi.

    BRAVO URBANEEE!!

  9. http://www.urbaniulian.ro/2010/03/22/pacaleala-ordinara-a-bancilor-care-imbie-romanii-cu-credite-la-care-dobanzile-ar-fi-sub-10/ said

    am March 22 2010 @ 12:49 pm

  10. kkk said

    am March 22 2010 @ 1:08 pm

    Felicitarile mele dupa cum am promis prajitura si sticla de sampanie vine :)

    Inca o data va multumim d-le senator sunteti un om in fata caruia imi scot palaria si sunt putini din aceea

    deci respect si sa va dea D-zeu sanatate dvs si familiei dvs

  11. pepe said

    am March 22 2010 @ 1:19 pm

    O AMENINTARE, ESTE O DECLARATIE DE INFERIORITATE !

  12. Cristian said

    am March 22 2010 @ 1:28 pm

    Iulian, cu cat vei starni mai multe reactii cu atat mai bine, inseamna ca chiar faci ceva… Felicitari si nu te opri, Romania si romanii merita sa traiasca mai bine si sa fie mandri de ei si e cazul ca acest mesaj sa vina de acolo de unde esti tu… Protectia individului este foarte importanta intr-o tara unde nu te simti in siguranta nici in patul tau deci orice lege care apara individul e binevenita 😉

  13. dan said

    am March 22 2010 @ 1:29 pm

    banuiesc ca fiind senator, puteti lua ceva masuri impotriva ameninarilor. cred ca e cazul sa le folositi. in alta ordine de idei sunt unul dintre criticii si nemultumitii acestui guvern, insa de aici si pana la a profera asemena amenintari si injurii e cale lunga. nici eu nu sunt multumit de forfetar, de impozite peste impozite, de… etc. insa ptr senatorul Urban am un oarecare respect chiar daca e membrul unui partid la fel de (incerc sa-mi aleg cuvintele) plin de lichele ca orice alt partid. personal inca nu vad efectele benefice ale activitatii lui, insa pare sa se implice. am mai zis… inca 150 de parlamentari la fel si cred ca trecem de criza de peste 20 de ani in care se zbate romania.

  14. gabitzu said

    am March 22 2010 @ 1:53 pm

    Este bine faptul ca s-a adoptat aceasta lege. Insa trag un semnal de alarma fiindca legea va fi folosita in mod abuziv. Oricum, acum in fata instantelor de judecata se vor confrunta reprezentantii bancilor si reprezentatii debitorilor!!! O sa fie batalii notabile!!!

  15. Cristi said

    am March 22 2010 @ 2:27 pm

    FELICITARI Dle Iulian!
    Mie mie sa pare ca esti cool (te-as vota presedinte :).
    Apropo primele comentari nu sunt facute de gunoaie ci de reziduri. Nici la gunoi nu merita sa aiba loc.

  16. radu andrei said

    am March 22 2010 @ 2:44 pm

    o sansa in razboiul cu “camatarii legali” (bancile) !

    cat despre “criminal lawyer”:
    in lumea asta prost facuta,
    rahatii injura-n loc sa puta !

  17. meoki said

    am March 22 2010 @ 3:03 pm

    pentru intereul nostru, pentru aportul tau in asta, un singur cuvant: multumesc!

  18. pdm said

    am March 22 2010 @ 3:39 pm

    FELICITARI!!!

  19. unknown said

    am March 22 2010 @ 4:28 pm

    Desi esti cam conspirationist totusi te apreciez si numai pentru legea asta.Macar ai facut ceva bun.

  20. syle said

    am March 22 2010 @ 7:32 pm

    Felicitari domnule Senator ! asta chiar e buna , va dati seama ce veste o sa ii dau sotiei care e somera , abia a nascut si are carduri de cumparaturi in valoare de 15.000 ron . Numai ca am vrea cred sa vedem si avantajele si dezavantajele pentru persoanele fizice in fata unei astfel de legi .

  21. dan said

    am March 22 2010 @ 8:16 pm

    @syle legea nu trebuie facuta ca sa poata unii sa cheltuie in prostie si apoi sa nu dea banii inapoi. legea trebuie facuta ptr cei care ai facut o investitie si din cauza crizei eu ajuns pe drumuri. ca asa, luam toti credite (ne luam lcd-uri si masini scumpe), ne imprumutam (cum am facut – unii cu cate 5-6 credite luate deodata)si sa ne apere legea lui Urban. nu merge asa. mai trebuie sa si chibzuim.

  22. Cetatean Roman said

    am March 22 2010 @ 9:06 pm

    Draga “domnule” Urban, in primul rand nu stiu daca puteti constientiza efectele ce vor urma.
    Este adevarat,suntm obisnuiti, ca in numele dreptatii si compasiunii celor multi, foarte multi demnitari isi urmaresc interesele proprii. Probabil ca daca aceasta lege va fi promulgata sa te tii deputati, si senatori si alte specii de gen ce se vor declara falimentari pentru a nu plati creditele in special si alte datorii in particular. Aveti idee cati colegi de-ai dvs. sunt restantieri la banci in acest moment (sigur va-ti interesat).
    Parera mea este ca o astfel de lege incurajeaza inselaciunea, dar nu ma mir cat timp sunt notificat de Finante pentru un rest de plata de 4 RON fiind amenintat cu executarea silita iar altii au datorii de miliarde si sunt fericiti la gandul ca propunerea dumneavoastra ii avantajeaza.
    Ganditi-va unde se indreapta economia in acest context.
    Sa va fie rusine!

  23. adrian dinu said

    am March 22 2010 @ 9:37 pm

    f bine!vb dupa c va fi publicata in mo!am proces cu banca transilvania p un milion de euro!revin…

  24. Danco said

    am March 22 2010 @ 10:00 pm

    Referitor la persoanele care injura atat de “frumos”, mai istetilor daca nu va place acest site, nu intrati mergeti la cine vreti voi si nu mai folositi asemenea expresii care nici la gura cortului nu le mai auzi.
    Felicitari pentru domnul senator, daca ar fi mai multi ca dansul cred ca s-ar face ceva in tara asta condusa de unii care nu gandesc mai mult decat distinsii anonimi care nici macar sa injure cu cuvintele lor nu stiu au dat copy si apoi paste din alte situri nici macar nu au curajul sa-si scrie numele adevarat!!??
    Va rog dle senator filtrati asemenea expresii desi apreciez ca sunteti corect si le-ati permis sa-si etaleze limbajul elevat de marginasi ultima speta ce navigheaza pe net si care nu au nici macar minimul de bun simt!
    Succes in continuare si va rog tineti cont de majoritatea celor care va apreciaza, atat pe dumneavoastra ca om cat si actiunile pe care le faceti ; SUCES!!

  25. Danco said

    am March 22 2010 @ 10:09 pm

    dan said

    am March 22 2010 @ 8:16 pm

    @syle legea nu trebuie facuta ca sa poata unii sa cheltuie in prostie si apoi sa nu dea banii inapoi. legea trebuie facuta ptr cei care ai facut o investitie si din cauza crizei eu ajuns pe drumuri. ca asa, luam toti credite (ne luam lcd-uri si masini scumpe), ne imprumutam (cum am facut – unii cu cate 5-6 credite luate deodata)si sa ne apere legea lui Urban. nu merge asa. mai trebuie sa si chibzuim.

    Mult stimabile dle Dan vezi ca gresesti esti prost informat, nu ca nu dai creditele inapoi insa bancile stimate domn au crescut dobanzile in nesimtire fara sa poata justifica si toate sunt de partea lor; de ex de la dobanda de 6,2% au crescut la 10,1% dupa un an desi banca nationala anunta peste tot ca coeficientul euribor a scazut substantial si deci nu au nici un motiv intemeiat sa faca acest lucru. deci nu ca sa nu inapoiezi ceditul stimabile dar dupa ce e si criza care e … sau sa cred ca matale esti de partea alora cu capra, daca tu nu ai capra atunci sa moara si capra vecinului ca vezi doamne el de ce sa aiba !!!!

  26. truth seeker said

    am March 23 2010 @ 8:49 am

    Sincere Felicitari,
    Va urmaresc cu placere!Cred in actiunile dumneavoastra si am inceput sa va inteleg sensul benefic.
    Mai trebuie sa le mentionati celor ce sunt ingrijorati de soarta bancilor (neinformati)ca fiecare imprumut bancar vine cu o ASIGURARE.Deci banca isi recupereaza (100%)imprumutul cu dobinda aferenta plus o alta parte de la recuperator sau dupa judecata(total 130%).O data ce ai dat faliment nu ti se mai da dreptul la imprumuturi la nici o banca pentru 7 ani.Benficiul consumatorului este ca are dreptul sa isi pastreze CASA si sa plateasca in dovada salariului un procentaj stabilit de judecator.
    PS. off topic : injuraturile vin aici de la “fostul comert exterior” foarte atenti in punctuatie si scriu…: “ma-ta” despartit si de la cei ce au acces la computer o data la luna de o anumita etnie.Cred ca acesti indivizi VA IUBESC dar nu stiu cum sa vi-o spuna….:::)))
    PPS. “noi” ceilalti va multumim pentru timp,dedicatie si mai ales pentru informare.

  27. Cetatean Roman said

    am March 23 2010 @ 9:13 am

    Dragi romani….alungati investitorii, finatlele, blocati economiile….distrugeti-va ca asa spune acest cetatean!
    Ce interese meschine va indeamna la asta??????????? Orice lege are un interes personal inainte de orice!
    Razboiul lui direct si personal ii are ca adversari pe banci…..offff pe ce patinuar va ducetivedeti sa nu va rupeti capul!
    Indemnul lui este “duceti-va la camatari romani si luati cat sa…va permiteti orice…..si acolo….va functiona oricum….legea asta…..”.
    Cumva sunteti expert financiar? in ce calitate sustineti ca bancile cresc neustificat dobanzile????? Stiti cumva cum se calculeaza ele sau…doar va imaginati…..ceva ce nu va puteti explica??????

    Mai bine ati profesa ceea ce sustineti ca stiti…..si sa-i lasati pe cei ce se pricep la finante!

  28. Gogu said

    am March 23 2010 @ 9:15 am

    Felicitari, foarte buna legea, eu o interpretez ca un indemn de a nu mai plati impozitele si taxele.
    Exact de asta aveam nevoie.

    Multumesc mult!!!!

  29. raspuns:truth seeker said said

    am March 23 2010 @ 9:31 am

    de unde ai scos: 100% asigurare….vb despre imprumuturi cu garanti imobiliare? draga/gragul meu…dar la imprumuturile de consum…., de nevoi personale…avem asigurare???
    de unde 130% cand nimeni azi nu mai cumpara nimic, dimpotriva…..pretul este mult mai mic decat valoarea creditului.
    Pana acum riscurile imobiliare erau asigurate,….dar de acum cine isi va asuma riscul neplatii????
    Este usor sa treci niste procente zvonite si sa crezi in iluzii….dar realitatea….este departe de ce visezi tu!!
    Daca ar fi asa……ar fi parfum.
    Daca esti in tabara lui Orban….luati-va de manuta….sexul nu va impiedica oricum…..si…..traiti voi fericiti si visatori …..; cu creierasele voastre ingenuii….scoateti proiecte dupa proiecte……”cum sa tragem in piept bancile sau alte institutii financiare”.
    Nu costa sa visezi…….dar vezi sa nu-ti dauneze la sanatate!

  30. Dezgust said

    am March 23 2010 @ 10:12 am

    Am o singura propunere de a modifica titlul legii in “Legea Blocajului Economic”.
    Ar fi mult mai potrivit.

  31. anpc said

    am March 23 2010 @ 3:32 pm

    Incheierea contractelor de depozit/economisire

    In perioada 3 – 12.03.2010, Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor a desfasurat o actiune tematica de control privind respectarea prevederilor legale din domeniul protectiei consumatorilor la incheierea contractelor de depozit/economisire. Actiunea de control s-a desfasurat la sediile centrale ale societatilor bancare.

    “In urma actiunii de verificare a respectarii prevederilor legale privind protectia consumatorilor la incheierea contractelor de depozit/economisire de catre societatile bancare, putem concluziona ca exista deficiente in ceea ce priveste informarea corecta a consumatorilor. Sunt banci care omit sa prezinte in oferte sau chiar in contracte toate costurile asociate serviciului prestat. Serviciile financiare sunt un domeniu sensibil si dorim sa eliminam acele ambiguitati ce pot submina increderea consumatorilor. Astfel de actiuni de control vor avea loc si in perioada urmatoare”, a declarat Constantin Cerbulescu, presedinte ANPC.

    Au fost controlate 13 societati bancare, la 8 dintre acestea constatandu-se abateri de la prevederile legale in vigoare. Pentru abaterile constatate au fost aplicate 8 amenzi contraventionale in valoare totala de 86 000 lei.

    Abateri constatate:

    In judetul Cluj, o societate bancara a fost sanctionata cu amenda contraventionala in valoare de 2000 lei pentru urmatoarele abateri:
    – In contractul de depozit, clauza privind comisioanele aferente contului curent nu era formulata clar, nementionandu-se in mod explicit daca se percep sau nu comisioane de administare cont, de retragere sau de depunere;
    – Consumatorii nu erau informati printr-o clauza contractuala anume asupra conditiilor in care se transmite notificarea, precizandu-se ca modalitatea de informare se face „conform prevederilor legale”;
    – Nu se specifica un termen de raspuns din partea consumatorului cu privire la acceptarea sau neacceptarea modificarilor impuse de banca.
    Comisarii ANPC au dispus masura de remediere a deficientelor, conform prevederilor legale in vigoare.

    In judetul Sibiu, comisarii ANPC au sanctionat cu 5000 lei o societate bancara pentru urmatoarele abateri:
    – In contractul de depozit nu se mentiona cuantumul impozitului prevazut de lege pentru veniturile obtinute din dobanzile bonificate de banca;
    – In contractul de depozit nu se mentiona faptul ca la lichidarea depozitului, furnizorul de servicii financiare va oferi gratuit consumatorului un document care sa ateste faptul ca au fost stinse obligatiile dintre parti.
    Totodata s-a dispus masura de remediere a deficientelor, conform prevederilor legale in vigoare.

    Comisariatul pentru Protectia Consumatorilor al Municipiului Bucuresti a verificat 10 societati bancare si a aplicat 6 amenzi contraventionale in valoare totala de 79 000 lei pentru urmatoarele deficiente:
    – In lista de tarife si comisioane a unei banci era mentionat, la comisioane, termenul „FRANCO”, fara a exista nicio alta explicatie cu privire la acest termen;
    – O societate bancara care ofera produse de tip economisire/creditare, in cererea pentru incheierea unui contract de economisire, care ulterior devine parte din contract, marimea fontului utilizat era mai mica de 10, fiind totodata diferita de marimea fontului utilizat la scrierea celorlalte puncte din contract;
    – La o alta societate bancara, marimea fontului utilizat in cererea de constituire a depozitului la termen era mult mai mica decat cea prevazuta de legislatia in vigoare, la punctele cu privire la: datele de identificare ale titularului, optiunile pentru produse si servicii, conditiile contului curent, contul de economii;
    – La o alta banca, la redactarea contractelor privind solicitarea deschiderii contului curent cat si a depozitului, precum si la conditiile generale de afaceri, nu se utilizau fonturi de minim 10;
    – In contractele de depozit la termen incheiate cu consumatorii de o societate bancara nu exista nicio referire cu privire la faptul ca in momentul ajungerii depozitului la scadenta, pentru retrageri mai mari de 35 000 lei sau 10 000 euro, se percepe comision de 1%, in cazul in care retragerea este neprogramata. Totodata, nu era specificata perioada in care consumatorul trebuie sa anunte banca cu privire la retragerea unor astfel de sume. In cazul retragerilor la termen a depozitelor, nu era specificat faptul ca nu se percepea comision de retragere la scadenta, acest lucru fiind dedus de consumator din anexa contractului de depozit;
    – La o societate bancara, in contractele de depozitare/economisire, nu existau informatii clare si precise cu privire la taxele si comisioanele care se aplica in cazul retragerilor sumelor inainte sau dupa termenul scadent (contractele de depozit de o luna), contractul facand trimiteri la Conditiili Generale de Afaceri si la Lista de tarife si comisioane. De asemenea, in contracte nu existau informatii clare si precise cu privire la taxele si comisioanele care se aplica in cazul contului curent, facandu-se trimiteri la Conditiile Generale de Afaceri si Lista de tarife si comisioane;
    – La alte doua banci, in contractele de depozit nu exista nicio informatie cu privire la incetarea contractului, inclusiv prin ajungere la termen, reziliere sau denuntare unilaterala din partea consumatorului si nici faptul ca furnizorul de servicii financiare va oferi gratuit consumatorului un document care sa ateste faptul ca au fost stinse toate obligatiile dintre par?i. Totodata, nu era stipulat ca se vor inchide si conturile aferente serviciului financiar de baza furnizat fara a fi necesara depunerea unei alte cereri de catre consumator si fara plata unor costuri suplimentare. O alta omisiune din contracte este cea referitoare la conturile care nu vor fi inchise in situatia in care acestea sunt poprite sau indisponibilizate conform legii, pentru indeplinirea de catre consumatori a unor obligatii asumate fata de furnizorul de servicii financiare insusi sau fata de terti;
    – In contractele unei alte societati bancare, pentru contul de economii si depozite la termen nu exista o prevedere clara a termenului de notificare de 30 de zile cu privire la eventualele modificari contractuale;
    – In pliantele publicitare privind ofertele de economisire/creditare ale unei banci erau prezentate informatii privind variantele de economisire, respectiv un calcul privind varianta de economisire pentru o depunere de 50, 200, 350 lei/luna. Din studierea acestor pliante promotionale a reiesit faptul ca suma de bani economisita este valabila pentru o perioada de 84 luni, desi din calculele efectuate pentru sumele de bani inscrise cu caracter orientativ in materialul publicitar, sumele ar fi valabile pentru 87 luni;
    – In alt pliant publicitar erau inscrise urmatoarele: „cu doar 42 de lei pe luna poti oferi copilului tau la majorat peste 22 000 lei’’ si „5 ani de studentie cu bursa 500 lei/luna”. Aceste informatii erau inscrise cu litere mai mari in prima parte a pliantului, iar la rubrica cu privire la perioadele de economisire exista inscrisa mentiunea cu litere mult mai mici „in primii doi ani platesti 200 lei, urmand ca apoi sa platesti 420 lei”. Acest tip de prezentare poate induce in eroare consumatorii determinandu-i sa ia decizii pe care altfel nu le-ar fi luat;
    – O banca avea un produsul financiar care era caracterizat de posibilitatea de a crea depozite mai mari de 100 000 lei sau de posibilitatea ca orice consumator sa beneficieze de acest card daca plateste un comision lunar de 50 euro. In pliantele publicitare ale cardului existau informatii cu privire la anumite avantaje de care beneficiaza detinatorii acestora, cum ar fi diverse servicii (intrari la cluburi, teatre, cinematografe), implicatiile financiare care decurg din acestea nu erau insa prezentate intr-un mod clar. Astfel, nu erau precizate costurile sau reducerile de costuri care pot rezulta din folosirea acestor servicii precum si modalitatile de plata ale acestora.

    Sfaturi pentru consumatori:

    ANPC sfatuieste consumatorii sa obtina de la banci informatii referitoare la conditiile de constituire/lichidare a depozitelor inainte de a lua o decizie in acest sens.

    Mentionam ca orice depozit sau credit functioneaza prin intermediul unui cont curent care are costuri de administrare, retragere numerar etc., costuri care se adauga la cele aferente depozitelor/creditelor.

    Sa compare ofertele mai multor societati financiare si sa verifice cu atentie costurile totale pe care urmeaza sa le suporte, raportand aceste costuri la nivelul procentual de dobanda pe care banca il ofera si sa aleaga oferta pe care o considera cea mai avantajoasa.

    Sa solicite bancii, la lichidarea depozitelor, incetarea contractului de cont curent si emiterea unei adrese care sa ateste faptul ca au fost stinse toate obligatiile dintre parti.

    Biroul de presa
    23.03.2010

  32. Liliana said

    am March 23 2010 @ 3:58 pm

    Felicitari pentru initiativele care vin in sprijinul cetateanului roman hacuit de legi si legiutori.

    Ma refer in principal la legea privind insolventa persoanelor fizice.

    Mult success in tot ceea ce faceti!

    Cu stima,

    Liliana Bogatu

  33. truth seeker said

    am March 23 2010 @ 11:07 pm

    INCORECT ! Mesajul era simplu:..Romani nu va mai spinzurati..Romani nu va mai aruncati de la etaj ..Romani nu va puneti casa la bataie pentru un celular…informatii citite aici pe blog.Bancile sint bune, foloseste-le dar nu te baza pe ele. Mesajul ii multumea Dlui Urban Iulian pentru ca ofera SPERANTA… nu vise ceea ce imi spuneati mie…desi nu eu sint topicul …si habar n-am cine e Orban…nu sint in politica si nici in religie….cind m-am referit in context la “va iubesc”=(inseamna)= “nu va plac”….
    Se pare ca nu v-ati indeplinit planul si nu v-ati luat comisia la imprumuturi pe primele 3 luni ale anului…e ok….bancile nu pierd!

  34. Angel said

    am March 26 2010 @ 9:36 am

    Ce imi place …
    Se duc la orice banca … iau un credit … dupa x luni isi dau seama ca nu isi permit sa plateasca rata la plasma de 107 sau la frigiderul de 4000 de RON … nici macar nu citesc un rand din contractul pe care il semneaza … si dupa aceea urla “Nenorocitii, hotii … etc” (se refera la angajati).
    Sincere felicitari celor care au facut asa ! Sa va fie invatare de minte ! Atunci cand semnezi ceva ar trebui sa citesti ce semnezi cu lupa. Daca nu citesti iti asumi riscurile de rigoare.
    As fi curios daca atunci cand a-ti semnat contractul de credit unul din functionarii bancari ar fi introdus printre foi un contract de vanzare cumparare al imobilului in care lucuiti v-ati fi dat seama sau a-ti fi semnat pe principiul ca stie doamna de la ghiseu daca e bine ce semnati …

  35. vrajitorul.eu said

    am March 30 2010 @ 10:23 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  36. asistentapentruconsumatori.ro said

    am March 30 2010 @ 10:24 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

Comment RSS · TrackBack URI