ALERTA! Toti romanii carora bancile le vor bloca accesul la conturi pentru ca refuza sa le dea informatii, vor fi ajutati de noi !

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=41820




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


33 Comentarii pana acum»

  1. codin said

    am March 21 2010 @ 11:58 am

    Asa da

  2. ady said

    am March 21 2010 @ 12:37 pm

    Felicitari!!!

  3. Familia Avram said

    am March 21 2010 @ 1:06 pm

    Doamne Ajuta!Multumim d-le senator

  4. Eugen said

    am March 21 2010 @ 1:07 pm

    Tot baiat salon a ramas d-l Urban; jos cu bancile lacome

  5. Catalin said

    am March 21 2010 @ 1:20 pm

    D-le senator,

    vreau sa va multumesc personala pentru ca sunteti singurul senator roman care ia atitudine impotriva otravisrii in masa a romanilor cu produse nocive pentru sanatatea lor, fara stirea lor si fara a a fi de acord cu aceasta!

    Si eu si familia mea am semnat acea petitie online initiata de d-voastra, dar va rugam ca acea petitie sa fie inaintata parlamentului, senatului si presedintelui Romaniei, pentru ca sa se afle ca romanii nu doresc sa fie cobaii lumii!!!!

    Nu incetati sa ne informati prin intermediul televiziunii, a presei, a radioului, e singura cale ca populatia Romaniei sa afle ce se intampla! Continuati sa luptati pt. dreptul fiecaruia dintre noi de a trai sanatos si in siguranta in propria tara!!! Noi va vom sprijini, tebuie doar sa ne-o cereti, sa ne spuneti in ce fel sa luam atitudine, pentru a fi auziti si respectati!!!

    Va multumim pentru ceea ce faceti,

  6. Irina said

    am March 21 2010 @ 2:26 pm

    Saru-mana pt ajutor ! Dar eu am o intrebare: pe mine banca (ING) nu m-a anuntat ca trebuie sa ma duc sa dau datele cu pricina. Nu trebuia sa fiu informata ? Daca traiam intr-un sat uitat de lume unde nu aveam net, tv, etc ? Cand e sa intarzii cu rata, la o zi primesc sms de la banca. Acum de ce nu ma anunta, daca tot e asa important ?

  7. pe bani ? said

    am March 21 2010 @ 5:01 pm

    Costa bani ca echipa de avocati sa se ocupe de reclamatia mea ?

  8. radu andrei said

    am March 21 2010 @ 6:16 pm

    multumim ! am dat mesajul pe facebook !

  9. ticut said

    am March 21 2010 @ 7:19 pm

    ce bancuri proaste incepi sa spui iar Urbane!!! si ce prosti sunt aia care se uita la tine ca la Mesia si urla frenetici pe forum …da da, ne salveaza Iulian si acolitii!!!! hai sa te vad cu fapticu…cu gargara vad ca esti pe culmi inalte!!!

  10. Ionel said

    am March 21 2010 @ 7:24 pm

    Sa inteleg…eu am un credit, de la 1 aprilie nu am sa mai pot sa imi achit ratele?ptr k blocheaza astia conturile?
    SUPER TARE!

  11. Mladin Dorian said

    am March 21 2010 @ 7:48 pm

    Am devenit “TERORIST” – NU MAI AM CREDITE , NU MAI AM CONTURI IN BANCI – IN SFARSIT LIBER!

  12. kkk said

    am March 21 2010 @ 10:24 pm

    @dorian felicitari acolo tind sa ajung si eu in curand :)

    @Urban Iulian – inca o data ne demonstrati ca sunteti dispusi sa mergeti mult mai departe decat datoriaa de senator v-ar cere-o ajutandui pe oameni. Am zis si o mai zic o data va vreau urmatorul presedinte al romaniei ca sa nu mai fie romania ci sa fie Romania. Pe cei care va iau la misto nui bagati in seama ca is fie angajati zelosi ai bancilor fie psdisti/securisti/pnlisti ce nu au alte arme decat aruncarea cu noroi :)

    Va multumim si va sprijinim la randul nostru asa cum putem

  13. io said

    am March 21 2010 @ 10:50 pm

    @dorian Si eu am devenit liber acum vreo 6 luni. Nu mai fac credite nici daca mor de foame…

  14. ildiko said

    am March 21 2010 @ 11:25 pm

    Nu am si nu am avut credite, nu am card de nicio culoare.

  15. elena said

    am March 22 2010 @ 8:00 am

    Eu nu sunt de acord cu ceea ce spuneti ,nu vreau sa va contrazic dar cam exagerati. Au cerut reanoirea bazei de date iar pe cererea pe care am completat-o nu se cere decat datele obisnuite pe care le dam si cand facem credit. Sunt foarte multi oameni care nu mai platesc si nu mai se stie de ei dupa ce fac credite. Nu ne-au cerut date intime , doar datele de pe C.I.Cand intram in contact cu bancile trebuie sa ne informam foarte bine ce se cere si cum. Eu va citesc in fiecare zi si aproape sunt de acord cu ce spuneti, dar nu mereu, cateodata exagerati. O zi buna va doresc!

  16. raicu r said

    am March 22 2010 @ 8:40 am

    am reinoit vinerea asta datele.
    scrii pe un formular tot ce scrie in buletin
    asta-i tot
    nush de ce urbane creezi cu atat usurinta panica?
    totul este ceva simplu si normal pan la coada.
    relax si nu ne mai tampii de cap.

  17. Bogdan said

    am March 22 2010 @ 8:56 am

    E adevarat ce spune raicu, nu vad cum se vor imbogati bancile si mai tare de pe urma formularului. Cat despre coada, e normal sa dureze mult completarea formularelor, daca la FIECARE banca la care am fost, a trebuit sa scriu CNP, data nasterii si sex-ul, cand ultimele doua se deduc din primul… Mai ramanea sa ma intrebe ce varsta am, ca scaderea din data curenta e mult mai greu de facut decat copierea din CNP…

  18. mihai said

    am March 22 2010 @ 9:05 am

    Nu mi s-au cerut date “confidentiale” nici la ING, nici la Bancpost.Mi s-a parut o operatie de rutina, doar datele de pe CI (tocmai o schimbasem). Oare alte banci procedeaza diferit?

  19. Paranoica said

    am March 22 2010 @ 10:19 am

    In primul rand ma intreb cum ar reactiona angajatorii daca le-am cere banii cash la salariu. S-a creat o presiune sa ne primim banii pe card. De ce? Pentru ca e mai simplu? Sau pt ca “sistemul” sa aiba oricand acces la datele noastre si la preferintele noastre de consum etc? Deja nu mai facem nicio miscare fara ca Big Brother sa stie. Deocamdata e ok, dar cum va arata viitorul?

  20. cineva said

    am March 22 2010 @ 10:25 am

    Sunt multi lobotomizati care au publicat anterior care NU inteleg esenta problemei!

    Nu e vorba ca e o procedura simpla sau se cere o reimprospatare a unor date pe care ORICUM bancile le stiu 200% . :) (ca doar asta e meseria lor).
    E VORBA DE ABUZUL de a face afirmatia intr-un STAT DE DREPT, DEMOCRATIC (asa se pretinde a fi Romania) ca BLOCHEZI CONTURILE celor care nu-si fac refresh la datele personale !!! Despre asta e vorba domnilor care acceptati sa fiti sodomizati la colt de strada de catre banci si va mai si place!

  21. http://stirileprotv.ro/stiri/economie/poti-scapa-mai-usor-de-datorii-a-fost-adoptata-legea-falimentului-personal.html said

    am March 22 2010 @ 10:38 am

  22. Danezu said

    am March 22 2010 @ 11:41 am

    Felicitari!!!

  23. bruma said

    am March 22 2010 @ 12:17 pm

    Nu mi-a venit sa cred cand am observat ca unul din campurile solicitate se numea PORECLA!!! – parca la bancpost

  24. Loredana said

    am March 22 2010 @ 12:20 pm

    Cele mai ciudate DATE PERSONALE pe care vi le cer b?ncile: de la „pseudonim“ la „expunerea politic?“. Vezi aici calendarul b?ncilor
    de Loredana VOICULESCU | ieri, 20:26

    inapoi
    foto 1 din 3
    inainte

    * foto(3)

    Unii func?ionari bancari spun c? avertismentul privind blocarea conturilor este doar un „bau-bau“ /// Foto: ZF

    Cele mai ciudate date personale pe care vi le cer b?ncile

    Cele mai ciudate date personale pe care vi le cer b?ncile

    Pseudonimul, “expunerea politic?”, de?inerea unei “func?ii publice importante”, câ?i bani crede?i c? ve?i rula prin conturi – sunt doar câteva dintre datele dvs. personale pe care vor s? le cunoasc? bancherii

    “Asta cu blocarea conturilor este doar s? v? sperie, un fel de bau-bau!”, m? lini?te?te domnul de la ghi?eu, la o or? dup? ce colega lui de la o alt? banc? m? amenin?ase: “Risca?i s? nu v? mai pute?i pl?ti rata la credit. Vi se va bloca contul!”. Mai târziu, la cea de-a treia banc?, un domn pare mai dez­orientat decât mine: “Blocarea con­turilor? Nu am primit ceva precis în acest sens. Dar este bine s? v? actualiza?i datele…”

    În turul f?cut pe la câteva dintre b?ncile din top 10 pentru a afla ce risc dac? nu-mi actualizez datele personale, am experimentat diverse st?ri de spirit, de la indignare, pân? la bun? dispozi?ie. Astfel am aflat c?, pe lâng? nume, CNP, adres?, na?ionalitate, b?ncile pot cere clien?ilor ?i alte informa?ii mai mult sau mai pu?in ciudate.
    publicitate

    • De exemplu, în formularul pe care l-am primit de la Volksbank exist? o rubric? separat? unde clien?ii sunt invita?i s?-?i treac? inclusiv pseudonimul, dar ?i s? bifeze o c?su?? dac? este sau nu “persoan? expus? politic”.

    • La o unitate BCR din Pajura, cei care se duc s?-?i actualizeze datele sunt întreba?i, printre altele, despre num?rul de copii ?i al rudelor de gradul întâi aflate în între?inere, adic? informa?ii similare pentru acordarea unui credit, chiar dac? specifici c?, de fapt, nu vrei un credit, ci doar s? faci un depozit.

    • Pe formularul de la Banca Transil­vania, de exemplu, mi se cere s? specific dac?, în calitate de titular al contului, de?in sau nu “func?ie public? important?”. În plus, aceea?i solicitare este f?cut?, câteva rânduri mai jos, ?i pentru persoanele care au calitatea de împuternicit.

    • Aceea?i banc? vrea s? ?tie câ?i bani voi rula prin conturi, adic? “pân? la 15.000 euro pe zi pe tranzac?ie” sau dac? îmi d? mâna s? “tranzac?ionez” pân? la 250.000 euro pe zi pe tranzac?ie.

    • Reprezentan?ii BRD vor îns? s? vad? cu cine au de-a face ?i au preg?tit c?su?e cu referire la nivelul studiilor (gimnaziale, BAC, BAC ?i ?coal? tehnic?, ?coala profesional?, primare/f?r? studii sau superioare)

  25. cineva said

    am March 22 2010 @ 12:24 pm

    “O astfel de lege a exisat in Spania de multi ani.Aici nu te inchide nimeni daca intri in imposibilitate de plata.Tribunalul nu te condamna pt. asa ceva, bancile trebuie sa-si ieie masuri de precautie.”

    Abia acum putem zice ca a intrat si Romania in UE. Cel putin cu japca sistemului bancar. :)

  26. http://www.urbaniulian.ro/2010/03/22/pacaleala-ordinara-a-bancilor-care-imbie-romanii-cu-credite-la-care-dobanzile-ar-fi-sub-10/ said

    am March 22 2010 @ 12:50 pm

  27. cineva said

    am March 22 2010 @ 11:08 pm

    Dl Urban,

    Dar fata de urmatoarea situatie ce masuri pot fi luate?

    Incepand cu luna ianuarie am primit prin posta scrisoare de la o anumita banca pentru a ne prezenta la banca sa ne actualizam datele. In afara de aceasta instiintare, plicul mai continea si un EXTRAS DE CONT !!!!!! cu numarul contului, nume, tot ce e nevoie pentru un “bine intentionat” sa afle. Mentionez ca imediat am fost la banca si am cerut in mod expres sa primesc extras de cont numai la ghiseu (desi cerusem asta la deschiderea contului). Ei bine, urmatoarea luna am primit DIN NOU, acelasi EXTRAS DE CONT in cutia postala.

    Nu mi-a venit sa cred!! am fost si am depus o plangere, cica investigheaza si ma suna sa ma anunte daca citez exact “voi mai primi si alte extrase pana la sf lunii aprilie cand ia sfarsit campania” (???????)

    Nu m-as enerva atat daca nu ar trebui sa stau sa pazesc efectiv cutia, deoarece corespondenta este furata/deschisa in mod frecvent de persoane pe care nu am reusit sa le identific inca. Intr-un bloc cu 40 de apartamente poate fi oricine.

    Va rog sa ma sfatuiti ce masuri pot fi luate.

    Multumesc.

  28. Ramona said

    am March 26 2010 @ 12:13 am

    Si eu am fost azi la Unicredit Tiriac Cluj pentru actualizarea datelor. Nimic deosebit ca date cerute. Insa functionara a urmarit cu atentie doar cand am completat campul despre functia publica si telefonul. Restul a zis ca nu sunt importante. Am scris chiar cnp-ul gresit intentionat si i-am zis ca l-am gresit, apoi am taiat peste el si a zis ca nu e nici o problema, in schimb a zis sa trec neaparat numarul de telefon.
    Intrucat a fost o perioada in care primeam 4-5 telefoane pe saptamana de la ei, am intrebat daca pot sa optez pentru a fi contactata doar prin e-mail. Raspunsul a venit sec: “Nu, nu puteti”. In timp ce asteptam la coada de 3-4 oameni, timp de 20 de minute, un alt functionar a dat telefoane pe banda rulanta mai multor clienti pentru a-i chema sa faca actualizarea datelor. Pe banii ce-i platim noi ca dobanda… Sunt de acord ca au dreptul sa ne hartuiasca cu telefoanele lor daca nu platim conform conditiilor contractuale la care ne-am angajat, dar cu ce drept vin ei sa dea telefon si sa ma cheme la banca personal de fiecare data cand inventeaza “ca vor sa isi cunoasca clientela”?
    Am intrebat daca campania asta nu se putea face optinal prin online banking. Mi-a zis ca nu, ca vor semnatura noastra. Eu chiar nu inteleg. Adica am conexiune securizata cu banca, plus un dispozitiv care genereaza un cod de securitate, plus o parola, de care trebuie sa trec pentru a face eventual update la datele personale si totusi conteaza o semnatura ca sa isi dea seama ca nu falsifici date? Parca am fi tot in secolul xvi sincer, zau…Parerea mea e ca e doar o campanie prin care vor sa stie toate numerele de telefon ale clientilor sa ii poata hartui telefonic…

  29. Ramona said

    am March 26 2010 @ 12:15 am

    A, da:

    @cineva si eu primesc in continuare prin posta scrisa, desi am mentionat expres in online banking ca doresc sa primesc extrasul doar in cadrul online banking, care e o aplicatie securizata.

  30. Ramona said

    am March 26 2010 @ 12:25 am

    Si in plus, daca bancile au acces comun la datele de la Biroul de Credite impreuna cu operatorii de telefonie mobila, ce le impiedica pe banci sa isi capete numerele de telefon de la operatorii de telefonie mobila, cu un simplu apel la o baza de date, in loc sa pui pe drumuri milioane de oameni…Pentru ca ele de numarul de telefon au nevoie de fapt, (doar ca nu recunosc) sa te poata hartui, nu de seria si numarul de buletin, ca doar au CNP-ul tau de la crearea contului, care oricum e unic.

    Azi am vazut la banca o batrana care a venit pentru actualizarea datelor si tremura, era foarte batrana…abia putea umbla si nu vedea sa citeasca sau sa scrie, jenant, bancilor. Tot ce va doresc e sa va priviti mama trecand printr-o asemenea situatie…

    Ca sa previna terorismul si spalarea banilor ar fi trebuit sa fie vizate doar conturile cu rulaj peste o anumita suma, nu conturile amaratilor de batrani care primesc 2 lei de la copiii lor plecati in strainatate sa munceasca.

  31. alina said

    am March 27 2010 @ 2:22 pm

    PAI, AM SEMNAT SI EU O PROSTIE D-AIA CU REACTUALIZAREA DATELOR SI LA RUBRICA CA SUNT DE ACORD CU CUMULAREA/COLECTAREA DATELOR (SAU CEVA DE GENUL) MA OBLIGAU SA BIFEZ CA CICA ASA SE FACE!!!!!

  32. vrajitorul.eu said

    am March 29 2010 @ 3:37 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  33. asistentapentruconsumatori.ro said

    am March 29 2010 @ 3:37 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

Comment RSS · TrackBack URI