Banner

Urban: Mult mai grave sunt faptele judecatorilor Costiniu si Jipa implicati in dosarul mafiei politico-juridice create de Voicu

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=41666




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


14 Comentarii pana acum»

  1. obiectiva said

    am March 19 2010 @ 5:12 pm

    stimate, SENATOR de ROMANIA. in afara ca faceti copy/ paste. ce informatii ofera blogul dvs?

  2. Petre said

    am March 19 2010 @ 5:19 pm

    Nici un impricinat nu si-a dat inca demisia?
    Semn rau (se aduna intr ei).
    Bunul simt zero.
    Si ce functii mai au!Lucreaza pentru popor. Hienele aste vorbesc “discutii politice”.

    Au jignit tara.

  3. Macarie said

    am March 19 2010 @ 5:19 pm

    Din când în când, din aisberg ajungem s? vedem ceva mai mult decât vârful. Momente în care se confirm? ceea ce b?nuiam mai demult. România a fost c?l?rit? de o ga?c? de bandi?i sub atenta obl?duire (ani la rând) a clasei politice ?i a autorit??ilor statului.

    Faptul c? lucruile au ajuns s? se mi?te nu se explic? decât într-un singur fel. Siguran?a na?ional? este în pericol. ?i implicit a Europei (din care facem parte). Foarte probabil au venit pe linii informative presiuni serioase, pentru c? s? nu ne facem iluzii, CEILAL?I ?tiu cel pu?in la fel de bine ce se întâmpl? în România.

    Probabil acum suntem în situa?ia Italiei din anii 60-70….

  4. http://www.antena3.ro/stiri/politica/noi-stenograme-cu-voicu-trafic-de-influenta-in-favoarea-lui-locic-numele-lui-hrebenciuc-si-blaga-implicate_95045.html said

    am March 19 2010 @ 5:38 pm

  5. vrajitorul.eu said

    am March 19 2010 @ 5:45 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  6. asistentapentruconsumatori.ro said

    am March 19 2010 @ 5:46 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  7. Eugen said

    am March 19 2010 @ 5:54 pm

    Toti acesti tuciurii sant creatia tuciuriului CRIMINAL ANTICRIST DE MENT iliescu care este boala blestemul si moartea Romanilor. O stire pentru voi pnl psd pc partidele de poker cu mize de spalare de crime de bani si tot ce e mai rau pe pamant aranjate de cacialmistii iliescu patriciu vantu voiculescu si cei ca ei si cu ei care este Moartea Boala Blestemul si ATEISMUL FARISEU al Romaniei. Atentie! La sate si comune guvernate de plaga psd pc pnl, fostii activisti comunisti creaza panica intre oamenii saraci ca este criza ca nu se vor da pensii ca vor muri de foame CA TREBUE SA-SI vandal casele si pamanturile. Apoi acesti comunisti criminali stabilesc pretul de inselatorie si jefui esc pe bietii oameni. Este o extindere a ceace fac antenna 1 si 3 si realitatea si jurnalul national si gandul si gardianul si ziua si toate mijloacele drac esti ale acestor grupari crimi nale psd pc pnl la scara nationala cu SCOPUL PRECIS de a intrista dispera sau omora poporul ca sa le ia proprietatile pe nimica sau sa le fure de la cei omorati cu aceasta masina de minc iuna create de iliescu ATEUL sa tanic. Sa se dea o ordonanta de urgenta ca notarii ce inlesnesc astfel de tranzactii sa fie raspunzatori daca nu semnaleaza astfel de incercari de jefu ire a saracilor. Aceasta ba nda de activisti comunisti secu risti si turna tori sau maf ioti si crim inali inscrisi in psd si pnl si pc trec intai pe la gadea scaraba mincinoasa a pocaitilor sau alte Bles teme de pe la antenele 1 3 sau realitatea sau gandul gardianul ziarul national ziua unde sant spalati de sange ca iliescu si de altfel de crime ca nastase voicu geoana patriciu vantu voiculescu mazare si pivniciera si altii ca ei apoi trec la treaba si practica jaful care din 1990 si pana acum au creat aceasta clasa iliescu de de bili mintali gol ani si capusi ce s-a ridicat deasupra oamenilor prin averi necuveite si vor pieri in blestemul raului facut, blestem si pe cei ce se complac alaturi de acesti dia voli si vor plati, generatii de prog enituri de crim inali. Sa invie DUMNEZEU…sa piara …cum se topeste ceara de fata focului asa sa piara davolii….!

  8. Nicolae said

    am March 19 2010 @ 6:01 pm

    Da, domnule Senator, si eu consider ca, cel mai grav lucru din toata aceasta mizerie, este presupusa pozitie partizana si deloc dezinteresata a judecatorilor de la instanta suprema. Nu vreau sa fiu si eu cuprins de febra vanatorii de vrajitoare, dar de ce va limitati doar la cei doi judecatori ? In aceeasi situatie (respectiv la modul unor afirmatii) cred ca se afla si o doamna judecatoare, despre care se afirma ca ar fi fost nu neaparat de partea adevarului.
    Oricum, totul este o mare porcarie (in sensul de mizerie). Ea se va rasfrange negativ asupra credibilitatii ORICARUI om politic din tara noastra si asupra credibilitatii (atata cat mai era) actului de justitie. Deja azi la birou, colegii mai tineri va bagau (iertati-ma, dar nu faceau nici un fel de distinctie), pe dumneavoastra politicienii, in aceeasi galeata si din pacate declarau ca aceasta este picatura care revarsa paharul si ii va determina sa incerce orice sa plece pe alte meleaguri.

  9. Hotnews.ro said

    am March 19 2010 @ 6:06 pm

    Dosarul Voicu. Cum si-a incalcat judecatorul Florin Costiniu propria Biblie
    de A. Biro, D.Tapalaga HotNews.ro
    Vineri, 19 martie 2010, 17:33 Actualitate | Politic

    Judecatorul Florin Costiniu
    Judecatorul Florin Costiniu
    Foto: AGERPRES
    Judecatorul Florin Costiniu, unul dintre numele din stenogramele cazului Voicu, a coordonat ghidul de aplicare al Codului deontologic al magistratilor. In lucrare sa, Florin Costiniu spune ca nu este deontologic ca magistratii sa discute dosare cu parlamentarii. Din setenogramele cazului Voicu rezulta ca judecatorul Costiniu si-a incalcat propriile recomandari din Codul Deontologic: a vorbit despre pronuntarea unor anumite solutii in intr-un dosar la Curtea Suprema cu senatorul PSD, Catalin Voicu si cu omul de afaceri, Costel Casuneanu.

    * “Astfel, nu este suficient ca un judecator sa fie liber fata de orice relat?ii, partinire sau influenta inadecvata, ci trebuie de asemenea sa para astfel in fata unui observator rezonabil. In caz contrar, increderea in justitie poate fi subminata”, fragment din Florin Costiniu, Deontologia profesiei de magistrat. Repere contemporane

    Judecatorul Florin Costiniu de la Curtea Suprema, sotul Vioricai Costiniu, presedintele de onoare al Asociatiei Magistratilor din Romania a semnat mai multe lucrari de specialitate care se refera la deontologia magistratilor. Judecatorul care a fost surprins in stenogramele dosarului Voicu a coordonat chiar Codul deontologic al magistratilor, Ghid de aplicare, lucrare realizata de Asociata Magistratilor din Romania.

    Iata ce prevede Capitolul independenta judecatorului al codului deontologic coordonat de judecatorul Florin Costiniu: “In cazul in care un parlamentar ii scrie unui judecator si il informeaza despre interesul sau de partea unui impricinat pentru un rezultat rapid si corect in dosarul de divort si custodie al impricinatului, judecatorul nu poate raspunde scrisorii decat informand parlamentarul (sau preferabil ca altcineva sa informeze parlamentarul din partea judecatorului), ca principiile conduitei judiciare ii interzic sa primeasca, sa ia in considerare sau sa raspunda unor astfel de comunicari.

    Domeniul interdictiei include raspunsul la solicitarea de informatii cu privire la stadiul unui caz sau data la care se preconizeaza sa fie luata o decizie, deoarece aceasta ar crea aparenta ca parlamentarul este capabil sa influenteze judecatorul sa accelereze o decizie si astfel sa obtina tratament preferential pentru una dintre parti.”

    Iata si ce arata insa ce arata stenogramele cazului Voicu:

    Casuneanu Costel: Buna seara, am onoarea, sa traiti!
    Costiniu Florin: Domnu…imi pare rau ca trebuie sa nu va dau o veste buna. Dar dupa ce s-a ….in fond, dupa casare s-a mentinut solutia de la Curtea de Apel. Vreau sa va spun ca mie-mi, imi tremura nu numai vocea, imi tremura mainile de…nervi si de indignare pentru ce s-a intamplat. Credeti-ma ca fratele dumneavoastra care e langa mine si cu mine am facut nu ce era omeneste posibil, mai mult decat atat. Vorbesc pe un telefon care probabil este ascultat. Ma jur pe nepotii mei!
    Casuneanu Costel: Nu. Stati domne linistit, vezi….
    Costiniu Florin: Am si eu nepoti. Domnu’ deci vreau sa va spun si cum sa spun am o nepotica de patru luni si unu de doi ani si noua luni. E Dumnezeu deasupra nu ce era omeneste posibil, mai mult decat ar fi fost omeneste posibil. Din pacate, una dintre doamnele cu pricina, doamna din Ploiesti a facut pactul cu diavolul, probabil pe bani multi iar celelalte doua, mai tematoare, mai speriate. Speriate de mediatizare, speriate de asa….au fost fortate pur si simplu sa….
    Casuneanu Costel: Incorect, total incorect.

    In prefata semnata de judecatorul Costiniu se mai arata si ca judecatorii nu trebuie sa intervina pe langa colegii sai pentru a influenta solutionarea vreunui dosar: “Niciun factor extern – fie guvern, grup de presiune, individ sau chiar alt magistrat, nu trebuie sa intervina sau sa incerce sa intervina in modul in care un judecator sau procuror solutioneaza un caz si ia o decizie.”

    Costiniu Florin: Total, total. Este o mizerie, o batjocura. Vom vedea ce remedii juridice a…mai sunt, ce anume se mai poate face, dar asta as vrea sa retineti si va spun este un Dumnezeu care le stie pe toate. Nu, nu ceea ce era indeobste de facut pentru a ajuta un prieten, un frate. Mai mult decat atat. Si cand o sa veniti o sa am rugamintea sa ne intalnim o jumatate de ora sa bem un pahar de apa impreuna…
    Casuneanu Costel: Cu mare pla…
    Costiniu Florin: Si sa va povestesc ca, repet, a…daca nu fac atac cerebral in urmatoarea ora, nu mai fac niciodata. Nu fac niciodata pentru ca s-a dat o solutie, nu, eu va spun acuma pe telefoanele astea ascultate, superascultate… S-a dat o solutie stramba, cu totul si cu totul alte considerente decat dreptatea, decat legea, decat tot.
    Casuneanu Costel: Asta e….
    Costiniu Florin: Una dintre doamne, desi a fost rugata la cel mai inalt nivel cu putinta, a preferat argintii, cum se spune. Iar celelalte doua, de frica si terorizate de asta care-i mai batrana, care a fost presedinta de tribunal, care nu stiu ce, le-a….asa amenintate cu DNA, cu dracu sa le ia. Deci va spun, am avut inclusiv la opt jumatate, azi de dimineata, ultima, ultima discutie si am fost incredintat pana acum la sase seara ca totul va fi nu bine, ca va fi legal, ca va fi normal, ca va fi in acord cu omenia si dreptatea. Va spun, nu, nu fac pe nebunul.

    Intr-o alta lucrare de specialitate Deontologia profesiei de magistrat. Repere contemporane Florin Costiuniu vorbeste despre independenta judecatorilor si despre cum acestiea trebuie sa reprezinte repere morale. “Independenta judecatoreasca presupune impartialitate absoluta din partea judecatorilor. Independenta judecatoreasca este o dezvoltare a principiului fundamental conform caruia nimeni nu poate fi judecator in propriul sau proces. Astfel, nu este suficient ca un judecator sa fie liber fata de orice relat?ii, partinire sau influenta inadecvata, ci trebuie de asemenea sa para astfel in fata unui observator rezonabil. In caz contrar, increderea in justitie poate fi subminata”, fragment din Florin Costiniu, Deontologia profesiei de magistrat. Repere contemporane

    In prefata ghidului de aplicare a codului deontologic al magistratului Florin Costiniu explica si cum judecatorii care calca stram trebuie blamati:

    * Statutul social si moral al magistratului implica si presupune un mare numar de restrictii, limitari, constrangeri si riscuri asumate, o conduita generala constanta la standarde etice si profesionale de cea mai inalta valoare, cu aplicabilitate permanenta, atat in exercitarea propriu-zisa a functiilor cat si in comportamentul relational social-privat.

    * Pentru profesie, dar si pentru societate, sunt esentiale imaginea si credibilitatea, ca si mentinerea unui inalt nivel de exemplaritate. In acest scop, colectivitatea profesionala insasi trebuie sa-si edifice si consolideze standardele morale, iar sanctiunea incalcarii lor sa se exprime printr-o atitudine transanta de blam si dezaprobare din partea celor in mijlocul carora s-a produs abaterea.

    * Sub aspectul sanctiunilor posibile, diferentele sunt la fel de pregnante: incalcarea normelor deontologice are ca efect blamul profesional, moral, dezaprobarea colegilor cu privire la conduita, in timp ce abaterea disciplinara poate conduce, in functie de gravitate, la cu totul alte consecinte, sub forma raspunderii juridice, pana la cea mai severa, care este indepartarea din profesie. Fragmente din prefata semnata de judecatorul Florin Costiniu, pentru Codul deontologic al magistratului, ghid de aplicare.

    Judecatorul Costiniu nu a dorit sa comenteze stenogramele din cazul Voicu in care apare si el. “Nu doresc sa comentez. M-am declarat mereu impotriva telejustitiei si am in continuare incredere in institutiile statului ca-si vor face treaba’, a declarat, vineri, pentru AGERPRES, judecatorul Florin Costiniu.

  10. http://www.realitatea.net/urban--fragmentele-aparute-in-presa-din-dosarul-voicu-sunt-100prc--autentice_705430.html said

    am March 19 2010 @ 6:47 pm

  11. Buduru said

    am March 19 2010 @ 8:26 pm

    Pentru judecatorii (indiferent de nivel) care comit asemenea fapte, pedeapsa ar trebui sa fie inchisoarea pe viata, fara posibilitati de reducere.
    Asa cum un doctor salveaza o viata, un asemenea judecator o poate distruge.
    Eu zic sa le marim pensiile si salariile, pentru ca procentul celor care judeca precum cei de mai sus nu depaseste 70% ! Probabil ca sunt 69%!
    Nu-nteleg de ce sunt foarte multi oameni mirati de aceste stenograme! In nicio tara, coruptia nu ia amploarea celei din Romania, fara complicitatea (coruptia) justitiei! Masurati nivelul coruptiei din Romania si, proportional, veti descoperi procentul de coruptie din justitie!

  12. ildiko said

    am March 19 2010 @ 11:00 pm

    Apropos!
    Telefoanele au fost ascultate legal? Daca nu, iarasi avem furtuna intr-un pahar de apa.

  13. http://www.hotnews.ro/stiri-politic-7050650-dosarul-voicu-cum-incalcat-judecatorul-florin-costiniu-propria-biblie.htm said

    am March 19 2010 @ 11:28 pm

  14. Cornelia Galavan said

    am March 25 2010 @ 1:19 pm

    13 ANI DE JUSTITIE IN CARJE CA ‘SIMPLU CETATEAN’ SI IMORALITATEA SI IMORALITATEA IN ACTUL DE JUSTITIE LA NIVEL INALT.
    JUSTITIA ‘CETATEANULUI SIMPLU’ SI JUSTITIA LUI CATALIN VOICU IN CALITATE DE ‘SIMPLU SENATOR’, ‘SIMPLU GENERAL’, ‘SIMPLU DECORAT’ SI ‘SIMPLU AVOCAT’ DIFERA IN CEA MAI CORUPTA TARA DIN UE.
    JUSTITIA SI MAGISTRATII NU SUNT DISCREDITATI DIN AFARA SISTEMULUI CI DIN INTERIOR CA SI IN CAZUL NUMIRII NOII CONDUCERI A C.S.M. SI NERECUNOSCUTA DE A.M.R, DAR MAI ALES DIN CAZUL ‘VOICU’.
    13 ANI IN CARJE – 13 ANI DE JUSTITIE DEGRADANTA. RECORD ABSOLUT IN MATEARIE IN EUROPA SI IN LUME.
    MAGISTRATII MI-AU DISTRUS VIATA MAI RAU DECAT ACCIDENTUL RUTIER IN URMA CARUIA AM RAMAS INFIRMA.
    AM FOST O NAIVA AVAND INCREDERE IN JUSTITIE SI MAGISTRATI. MAI BINE MUREAM IN ACCIDENT. PENIBILA JUSTITIE.
    CAZUL SENATORULUI CATALIN VOICU SI LEGATURILE ACESTUIA CU MAGISTRATII DEMONSTRAZA CREDIBILITATEA DE CARE SE BUCURA MAGISTRATII SI JUSTITIA IN ROMANIA CEA MAI CORUPTA TARA DIN UNIUNEA EUROPEANA.
    JUSTITIA LUI CATALIN VOICU, GENERAL, SENATOR, AVOCAT NU ESTE SI JUSTITIA MEA IN CALITATE DE ‘SIMPLU CETATEAN’ ADICA UN NIMENI SAU POATE UN GUNOI UMAN IN FATA ACESTEI JUSTITII.
    Dupa 13 ani de la de la tragedia accidentului sunt preznta in fata instantei de judecata a Tribunalului Bucuresti !? Recordul absolut nu-mi apartine decat pe jumatate, cealalta jumatate apartine magistratilor deci si Consiliului Superior al Magistraturii care a transormat un accident de circulate rutiera stupid intr-un act de justitie ce dureaza de 13 ani si mai stupid. Acesti magistrati care au comis abuzuri grave, ‘ erori ‘ si hotarari contradictorii ce l-au favorizat pe autorul tragediei prin incompetenta si superficialitate in solutionarea initiala a dosarului au creat o * de alte dosare derivate ce nu au fost solutionate corect nici pana in prezent dupa 13 ani. Avand probe indubitabile am facut plangere la Consiliul Superior al Magistraturii impotriva magistratlor atat procurori cat si judecatori care au dat solutii contradictorii pe acelasi subiect, dar CSM-ul mi-a transmis un raspuns formal mai mult decat incredibil din care reiesea ca magistratii nu pot fi trasi la rasundere de nimeni in Romania. Am protestat infirma in carje in fata CSM-ului fata de rasunsul primit sI am fost primita de Presedintele CSM, Iulian Galca care a dispus o noua verificare a plangerii mele, neprimind un raspuns nici pana in prezent. Purtatorul de Cuvant Morariu Cecilia cunoaste protestul meu. Dispretul fata de ‘ simplu cetatean ‘ l-am intalnit la toate nivelele actului de justitie de la arhivar pana la Ministrul de Justitie si Procurorul General. Ca si alte multe victime ale tragediilor rutiere sau urmasii celor decedati am fost si eu victima fenomenului de coruptie prezent si in actul de justitie ce solutioneaza faptele penale ce au la baza ‘ genocidul rutier ‘. Astfel am adus in fata instantei de judecata cu toata opozitia magistratilor pentru prima data in Romania un expert tehnic-auto ‘judiciar’ care pentru bani a facut o expertiza falsa ascunsa de magistrati, din care reiesea ca ‘ m-am aruncat in spatele masinii cu o viteza de 14 km/ora ‘ !? Este incredibil ca dupa 13 ani de cosmar petrecuti in ‘ malaxorul justitiei ‘ sa fiu prezenta in fata instantelor de judecata in care sa-mi cersesc ‘ dreptul la viata ‘ in procese civile fara sfarsit deoarece ‘ magistratii europeni ‘ au dispus inuman dar si nelegal ca cel ce mi-a disrus viata si a declansat fenomenul coruptiei, sa nu-mi achite ca daune materiale pensia de intretinere lunara deoarece acesta beneficiaza de ‘ protectie social ‘. INCREDIBIL. El infractorul are ‘ protectie sociala ‘ eu victima infirma si din ce in ce mai bolnava, fiindu-mi in pericol chiar viata, nu. Acestia sunt magistratii din Romania cea mai corupta tara din Uniunea Europeana dupa 20 de ani de tranzitie de reforme de forma si nu de fond si acestea in favoarea magistratilor si nu a milioanelor de justitiabili care mai au si calitatea dispretuita de contribuabili la mentinerea si junctionarea sistemului judiciar. Greva nelegala a magistratilor din 2009 care a scos in evidenta