Banner

Senatorul Urban depune la Parlament proiectul legii colectarii debitelor

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=41568




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


12 Comentarii pana acum»

  1. criminal lawyer said

    am March 18 2010 @ 5:47 pm

    ———- Forwarded message ———-
    From: FIRST_NAME LAST_NAME
    Date: 2010/3/18
    Subject: Bai pula belita!
    To: iulian.urban@gmail.com

    Bagati-ai pula-n ma-ta de avorton, bai lingau devotat a lui Basescu, mai cacat cuc cravata roz nu ti-e rusine sa te dai in spectacol pe la televiziuni?
    Bai rahatule tii minte ca ti-am scris in 2008 ca n-ai sa faci nici un cacat ca parlamentar?
    Te-ai pus in slujba dictachiorului bai idiotule vezi sa nu vomiti dimineata in fata oglinzii cand iti barbieresti capul ala de pula belita
    Criminal Lawyer

  2. cineva said

    am March 18 2010 @ 11:10 pm

    Spunem Doamne-Ajuta …cam miroase a ficatzei friptzi din partea colectorilor bastinasi … :)

  3. Gabriel said

    am March 19 2010 @ 11:25 am

    Iata inca un proiect pentru interese personale. Si sa nu fie oare legatura intre acest proiect si firma de recuperari creante URBAN SI ASOCIATII ???????????????

    Ca la noi in romania.

  4. Cristi said

    am March 19 2010 @ 11:31 am

    Nu am citit proiectul de lege, dar cred ca este un inceput bun. Oricum, o lege este perfectibila.

    S-auzim de bine!

  5. asistentapentruconsumatori.ro said

    am March 19 2010 @ 12:04 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  6. vrajitorul.eu said

    am March 19 2010 @ 12:04 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  7. Max said

    am March 19 2010 @ 12:25 pm

    In atentia dlui Urban:

    1. Ar fi necesara o mentionare, la art. 10 (1) in mod expres a obligatiei colectorului de debite, cat si a companiei (bancii, entitatii) care a cedat debitul catre colector, DE A INSTIINTA IN SCRIS DEBITORUL DE TRANSFERUL DREPTULUI ASUPRA DEBITULUI.

    Consider necesar acest lucru deoarece cunosc cel putin doua cazuri in care doi colectori diferiti au solicitat aceluiasi debitor plata aceluiasi debit.
    In acest fel, debitorul poate lua la cunostinta in mod legal CINE are dreptul sa-i ceara plata debitului restant, fiind o masura de protectie in favoarea debitorului.

    Probabil ca si in acest domeniu (nereglementat pana in prezent) se practica concurenta neleala si ‘furtul’ de clienti (poate chiar inselarea acestora).

    2. Ar mai trebui specificata, ca obligatie ce revine recuperatorului de debite, CONFORMAREA CU LEGISLATIA PRIVIND PRELUCRAREA DE DATE CU CARACTER PERSONAL, respectiv ANUNTAREA DEBITORULUI DE LUARE IN EVIDENTA SI SUB ACEST ASPECT.

    @criminal lawyer:
    Cocoshel, de ce nu-tzi exprimi matale refularile la mamica ta acasa?

  8. adry said

    am March 19 2010 @ 12:36 pm

    Draga criminal lawyer,

    Esti un mare incult si mare prost.Cred ca fiecare are dreptul sa-si spuna parerea despre o persoana, e dreptul nostru.Si daca aveai ceva de comentat puteai sa o faci si cu cuvinte de om invatat.Dupa frazele de mai sus deduc ca nu ai terminat nici cele 10 clase obligatorii.Lasa acest site pentru oamenii care stiu sa vorbeasca.

  9. Pandora@Gabriel said

    am March 19 2010 @ 3:03 pm

    Esti prost ca noaptea. ce alta lege apara debitorul in Ro ?

  10. ALEXANDRU EUGENIA said

    am April 5 2010 @ 12:40 am

    In situatiile in care cel mai mare debitor este STATUL,care in actuala legislatura este reprezentat de catre PD-listi,ce lege se aplica?
    Este greu de crezut ca un bun avocat nu stie care este traseul banilor in economia romaneasca actuala si atunci ma intreb,de ce incercati,domnule senator,sa puneti iar carul inaintea boilor?
    Obligati STATUL,respectiv ministrii si tot ce misuna in jurul lor,sa raspunda pentru faptele lor chiar cu pretul averii personale si apoi ocupati-va de cei amariti care datoreaza bani diferitelor institutii.
    Eu nu stiu sa existe o lege care sa oblige STATUL sa-si achite datoriile indiferent de natura acestora si atunci,va intreb,este firesc sa tot propuneti legi pentru actualii iobagi,cu atit mai mult cu cit unii dintre ei v-au trimis prin votul lor in parlament?
    Acest comentariu a fost inspirat de definitia pe care o dati la art.3 aliniat a).

  11. CSM, CES si ANPC chemate sa se pronunte asupra legii colectarii debitelor « Juridice.ro said

    am April 27 2010 @ 2:45 am

    […] Proiectul legii este aici. […]

  12. miluta gheorghiu said