IPSO Ploiesti sau cum sa respecti manualul furtului din service

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=41525




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


21 Comentarii pana acum»

  1. vrajitorul.eu said

    am March 18 2010 @ 1:30 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  2. criminal lawyer said

    am March 18 2010 @ 5:03 pm

    ———- Forwarded message ———-
    From: FIRST_NAME LAST_NAME
    Date: 2010/3/18
    Subject: Bai pula belita!
    To: iulian.urban@gmail.com

    Bagati-ai pula-n ma-ta de avorton, bai lingau devotat a lui Basescu, mai cacat cuc cravata roz nu ti-e rusine sa te dai in spectacol pe la televiziuni?
    Bai rahatule tii minte ca ti-am scris in 2008 ca n-ai sa faci nici un cacat ca parlamentar?
    Te-ai pus in slujba dictachiorului bai idiotule vezi sa nu vomiti dimineata in fata oglinzii cand iti barbieresti capul ala de pula belita
    Criminal Lawyer

  3. moticos01 said

    am March 18 2010 @ 5:21 pm

    Domnule Gheorghe (sau Ionel),
    Acceptand faptul ca va aflati intr-o situatie de neinvidiat, imi permit sa va recomand sa renuntati la afirmatiile ca sunteti inginer (chiar daca sunteti) si aveti la baza si scoala profesionala de lacatus-cofetar cu tendinte spre croitorie [pe care, dupa afirmatiile dvs, a urmat-o si DD in direct – ptr ca nici nu stiti ce pierdeti :)] pentru ca gramatica si modul de exprimare nu va ajuta. Da, sunt de acord ca la specialitatea “Ingineria Proiectarii Mecanicilor de Intretinere si Reparatii” nu se preda Gramatica Limbii Romane in mod preponderent dar cum Dumnezeu ati fost promovat daca nu va puteti exprima ?!
    In rest, va doresc mult succes ! Aveti nevoie…

  4. politicianul said

    am March 18 2010 @ 5:22 pm

    Ce cauta o asemenea specie de grobian “criminal”, cu limbaj de vidanjor analfabet? Spitalul 9 este o institutie prea neputincioasa pentru “pacienti” de teapa acestui schizofrenic care se alinta”Lawyer”!!!Cred ca in copilarie a suferit mult din cauza confratilor corturari.Saracuuu!

  5. Viorel said

    am March 18 2010 @ 5:33 pm

    FIRST_NAME LAST_NAME este un ciudat care nu-si stie numele sau nu are curajul sa si-l pronunte nici macar in fata oglinzii. Eu nu-l cunosc, il iert in contumacie pentru gestul sau de care o fi sau nu constient.
    Intelegi domnule ca am citit mesajul si te-am iertat fara sa-ti cer nimic in schimbul iertarii. Nici macar sa te schimbi. Asa cum poti citi, numele meu e in clar si stii cine ti s-a adresat.

  6. atotstiutorul said

    am March 18 2010 @ 5:35 pm

    Frustratii si unii bolnavi psihic simt nevoia sa se descarce fiind lasi, pe garduri prin WC-uri si pe unde cred ei ca nu ii vede nimeni Nu merita bagati in seama !

  7. lucifer said

    am March 18 2010 @ 6:59 pm

    Ba cateodata sunt si exchibitionisti, si simt nevoia sa se dezbrace in public.Dar tin sa-l anunt, ca daca urmeaza un tratament adecvat are sanse sa se vindece(Criminal Lawyer).
    Referitor la dl. din Ploiesti, cu siguranta nu sunteti inginer, ptr. ca exprimarea dvs. e departe rau de limbajul unui inginer(i-mi pare rau ca trebuie sa o spun),probabil sunteti cel mult maistru mecanic.
    Va sfatuiesc calduros sa mergeti cu masina la service , ptr. ca banuiesc, ca se mai afla in garantie si sa nu o ridicati de acolo pana nu va sunt rezolvate toate problemele, in sensul dorit de dvs.
    Nu stiu daca va consoleaza , dar au mai patit-o si altii in acelasi fel(sunteti al doilea pe care-l aud de probleme la servodirectia electrica la Renault Symbol, iar la persoana de care vorbesc au avut tupeul sa-i ceara 2000,oo lei cu toate ca rea in garantie, dar cu putin scandal s-a rezolvat).
    Am patit-o si eu personal, la 1000 km. cu un Fiat Ducato, la care a sarit cureaua de distributie, m-au pus sa o platesc ptr. ca mi-au servit gogosi precum ca a intrat un sobolan la distrbutie si a sarit cureaua, la 4000 km. aceeasi problema, iar la 18000 km. situatia s-a repetat.Dar nemaifiind in garantie am luat decizia sa schimb rola intinzatoare, si spaer sa nu se mai inytample nimic, ptr, ca daca se mqai repeta atunci sigur e un defect de fabricatie si ma voi adresa instanteleo de judecata.
    Va urez succes.

  8. lucifer said

    am March 18 2010 @ 7:03 pm

    @criminal lawyer
    Ai fost cumva sodomizat in copilarie?
    Daca da, atunci totul se explica.

  9. lucifer said

    am March 18 2010 @ 7:05 pm

    Scuze ptr. micile greseli, dar am scris in fuga.

  10. cineva said

    am March 19 2010 @ 12:07 am

    Domnule inginer,
    Din fericire sau nefericire suntem posesorii aceluiasi tip de vehicul: Renault Symbol,diesel full-options, nu din 2009 ci din 2007.
    Cel putin pana acum nu am avut probleme cu masina si sper sa nici nu am. In privinta motorului, intr-adevar este zgomotos (si eu am acea antifonare de sub capota!) dar la consum ceva este intr-adevar in neregula la dvs. (eu pana acum am inregistrat un consum mediu de 5,6L/100km) ceea ce e decent avand in vedere traficul urban,incarcare,drum etc.
    Despre servodirectie nu pot sa va spun decat ca are performante decente. Se simte mult diferenta fata de un Logan Diesel FARA servo.
    Cat despre cutia de viteze, dupa 3-4mii de km se rodeaza si nu mai sunt probleme.

    Deci dracul nu ar fi chiar asa de negru pe cat pare cu R.S. …
    Tzeapa de a lua masina noua in Romania e insa cu totul o alta problema care nu se trateaza aici. :)

  11. jr said

    am March 19 2010 @ 3:04 am

    daca si tu esti inginer :)))))) bine ti-au facut aia baaaaa, boii analfabeti ca tine trebuie tepuiti la greu. Ce dracu sa faci tu cu masina ba? Unde te duci? La balamuc? Pai si acolo ba te iau nebunii la misto ba…

  12. lyly said

    am March 19 2010 @ 3:09 am

    stimabile inginer,
    de este adevarat ce scrieti… trebuie sa fiti mare ghinionist !
    am lucrat in cadrul unei firme unde parcul auto era in proportie de 60% renault, am schimbat doua masini acelas model in decurs de trei ani , ambele la 120.000 de km ( natura munci mele , necesita deplasari in afara bucurestiului ) masinile se schimba la numarul acesta de km in toata firma unde lucrez , probleme majore nu au fost cu nici una din ele, si nici colegi mei nu au avut astfel de probleme stipulate de dumneavoastra , intradevar este mai zgomotoasa , consumul in prima faza 2000 – 3000 de km este mai mare, agatatul cutiei ? nu in nici un caz , probleme cu servo directia nu , nu am mers la IPSO recunosc , dar am mers la alte doua firme autorizate si concesionar renault si intradevar preturi foarte mari la ora de manopera pt astfel de masina, piese destul de piperate la pret, de origine se gasesc si pe alte canale , mult mai ieftine fata de concesionar, spaga nu a cerut nici un mecanic, personal detin un audi A4, inca in garantie …ce pot sa va zic decat ca mecanici de la renumitul concesionar din pipera Porsche …nu exceleaza cu nimic fata de cei de la Meridian sau Cobalcescu in ale seriozitatii.

  13. elena said

    am March 19 2010 @ 7:54 am

    Dl ..Lucifer.. credeti ca un maistru mecanic e asa de nepregatit..sau etalonul dumneavoastra pentru prostie e de la maistru in jos? In toate domeniile de activitate o sa gasiti oameni mai prosti sau mai destepti , depinde cat au fost pe la scoala.
    Cat despre dl. din Ploiesti cred ca e ghinionul lui ca a numerit o masina proasta. Nenorocirea la noi in tara nu este faptul ca ne pricepem sau nu la masini ci doar ca nu ne apara nimeni in cazuri de acest gen. Daca iti iei un obiect stricat logic este sa primesti altul bun( doar e in garantie) . La noi nu functioneaza aceste servicii si suferim toti, priceputi sau nepriceputi. protectia cumparatorlui exista doar cu numele, nu-si fac datoria si nu apara pe nimeni… frectie la piciorul de lemn.

  14. io said

    am March 19 2010 @ 9:02 am

    Imi pare ciudat articolul.
    Mi-am luat si eu o masina de la IPSO Ploiesti si am o parere foarte buna despre ei. Comparativ cu cei cu care lucram inainte treburile merg mult mai bine, spaga nu se poate da sau cere pentru ca nu le permite organizarea. Practic clientul sta intr-o sala de asteptare care are geamuri catre service si isi poate supraveghea masina. Eu am avut o problema de garantie care a fost depistata de ei si reparata la urgenta desi eu nu o descoperisem.
    Sincer mai repede cred ca este un atac de la concurenta sau pur si simplu autorul “plangerii” e un tipul nemultumit care oricum nu ii convine nimic si daca si-a cumparat un Clio vrea sa mearga ca un mertan.
    Daca vrea d-l senator sa se convinga de ceea ce spun poate veni cu mine la service sa se convinga (mai am 3000 de km si trebuie sa fac revizia)

  15. lucifer said

    am March 19 2010 @ 9:22 am

    Stimabila Elena
    Nu am pomenit nici un moment de prostie, dar aflati ca de asta exista diverse nivele de pregatire,(cuantificabile in mai putini sau mai multi ani de scoala, sau chiar autodidacti ce studiaza individual)
    Nu trebuie nimanui sa-i fie rusine daca are mai putina scoala, ptr. ca Dumnezeu nu ne-a facut pe toti la fel.Important e sa fii onest si sa-ti faci meseria cu placere si seriozitate, acolo unde esti.
    Dar dansul braveaza f. mult cu titlul de inginer(nu e deloc modest) ,si credeti-ma, are carente de exprimare, lucru care m-a dus cu gandul ca nu a trecut printr-o facultate, sau a trecut mai lejer.De fapt, limba romana se studiaza temeinic in clasele 1-8 si liceu.

  16. elena said

    am March 19 2010 @ 11:36 am

    Aici sunt de acord cu dumneavoastra, foarte multi si-au luat diplome de intelectuali la diverse asa zise ” facultati”.Exista si oameni care au studii mai putine dar sunt mai pregatiti si mai culti decat multi titrati. M-a deranjat doar fraza dumneavoastra ” probabil sunteti cel mult maistru mecanic”, pe care probabil nu am inteles-o asa cum trebuia din punctul dumneavoastra de vedere..si pentru acest lucru imi cer scuze. Cat despre IPSO, ca si dl de mai sus ,noi avem o masina de 3 ani de la ei si nu am avut probleme si am facut toate reviziile acolo .Ghinion ca a cumparat o masina cu defecte.

  17. cineva said

    am March 19 2010 @ 12:13 pm

    @lucifer
    Stimabile!
    Am examinat cu atentie textul domnului cu problema si in afara de 1-2 greseli/scapari gramaticale (politicienii nostri fac cu miile pe discurs /declaratie) nu am putut gasi altceva.
    In schimb expresia dvs. “autodidacti ce studiaza individual” se numeste PLEONASM.
    Lasati-o moarta cu lectiile online de “limba romana” si nu va mai luati de “titlul de inginer”!

  18. lucifer said

    am March 19 2010 @ 7:46 pm

    @ cineva
    Stimabile,cred ca nu stiti la ce ma refer.
    Mult timp, titlul de inginer a fost luat in ras,datorita promotiilor scoase pe banda din facultati.
    Modul de exprimare, nu foarte academic, al inginerilor a facut ca “umanistii”, sa ridiculizeze aceasta meserie.
    Daca citeati cu atentie textul, observati ca nu am scris cu ura, si esenta textului se refera la niste sfaturi oneste pe care le-am dat domnului , din punctul de vedere personal al experientei mele in relatia cu service-urile.
    In afara de mica observatie de le inceput, restul raspundea concret la problema omului.
    Dar observ ca dvs., rareori aveti interventii la obiect,in mai toate dezbaterile, ceea ce ma duce cu gandul ca sunteti politician de meserie.
    Nu sunt umanist prin formatie(sunt inginer), poate mai gresesc si eu, dar ma straduiesc sa vorbesc si sa scriu cat de cat corect.
    Multumesc ptr. observatia cu pleonasmul folosit, aveti dreptate, am gresit.

  19. lucifer said

    am March 20 2010 @ 9:12 am

    Si apropo, in text sunt exact 12 greseli gramaticale si de exprimare , nu doua, cum a-ti sesizat dvs.

  20. cineva said

    am March 23 2010 @ 11:24 am

    @lucifer
    “Dar observ ca dvs., rareori aveti interventii la obiect,in mai toate dezbaterile, ceea ce ma duce cu gandul ca sunteti politician de meserie.”

    Gresit, sunt inginer ca si dvs. si chiar autorul a doua articole/dezbateri FOARTE CONTROVERSATE de pe acest blog. Nu o sa vi le zic care caci nu mai am chef sa fiu injurat de neolibertarianistii pedelisti…
    Sunt apolitic si obiectiv (cred eu) si vreau sa raman asa.

  21. Sorin said

    am April 29 2010 @ 5:22 pm

    @lucifer
    Ati numarat 12 greseli gramaticale in textul lui Ionel Gheorghe. Ar fi frumos sa numarati si greselile dvs. din acelasi mesaj (“cum a-ti sesizat”)…

Comment RSS · TrackBack URI