Sute de maghiari marsaluiesc pe strazile Clujului – Tinutul Secuiesc nu-i Romania

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=41102




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


18 Comentarii pana acum»

  1. marianf said

    am March 15 2010 @ 5:03 pm

    Daca sunt la guvernare au curaj mai mult.

  2. oarecare said

    am March 15 2010 @ 5:03 pm

    In principiu sunt un om ignorant. Nu ma intereseaza aspecte de genul acesta. Probabil acum vreo 2-3 ani eram interesat si revoltat la aparitia acestor stiri. Acum, in anul de gratie 2010, in Romania totul este posibil. Tiganii, pardon rromii ca sa nu discriminam, maghiarii, pardon ungurii, sa nu discriminam, au speculat aceste realitati si slabiciuni ale unui sistem inexistent si profita.
    Pai le face cineva ceva? Vreo institutie? (aa am uitat ei sunt institutia primordiala a statului)
    Nu ma mai mira nimic. Am trecut de mult de la stadiul de mirat la cel de nepasare. Sa fie sanatosi si maghiarii, pardon ungurii, tiganii aka rromii, si pe langa ei si noi sa ii putem sustine.

  3. asistentapentruconsumatori.ro said

    am March 15 2010 @ 5:41 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  4. vrajitorul.eu said

    am March 15 2010 @ 5:41 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  5. cineva said

    am March 15 2010 @ 9:35 pm

    Pt. ce p#la mea suntem “alianta NATO” mai fratilor ??
    Ce dracu face NATO acuma cand efectiv ne este amenintata integritatea nationala!
    Daca mai aveam armata, asa cum era ea, astia ar fi fost inabusiti IN SANGE! Mai e Vadim nebun acuma cand zicea ca disparitia armatei nationale e un DEZASTRU ?
    Sa ne ajute NATO acuma! Sau sa ne arate cum se federalizeaza Romania sub ochii lor ingaduitori si ai nostri natiune de terminati fizic, psihic si moral!

  6. MADCAT said

    am March 16 2010 @ 9:42 am

    Hmmmmm… pute a razboi civil?

  7. IRMA said

    am March 16 2010 @ 10:36 am

    bai, noi nu i-am luat la omor pe italieni, cand ei ne omorau la ei in tara…

    da barem acum, cand ne ‘omoara’ ungurii la noi in tara…

    la naiba cu tara asta…

  8. edy p. said

    am March 16 2010 @ 10:50 am

    inainte de toate va spun ca si eu sunt maghiar adica ungur,dar aceste manifestari sunt departe de gandirea mea.ptr mine 15 martie a devenit de ieri mare sarbatoare ca e ziua de nastere a copilului meu….
    problemele mele sunt exact identice cu problemele tuturor cetatenilor din tara asta, si asa ar trebui pusa problema si de catre aceste “grupari”.sigur ca se speculeaza orice situatie si se incearca polarizarea atentiei p###mii , si se pare cu succes in vreme de criza.ei nu vad ca in secuime au o situatie economica jalnica ca au drumuri cam cele mai proaste din tara,deci au ce “multumi” udmr-lui.aceste manifestari sunt total opuse bunelor maniere sa spunem asa daca se poate…nu e prea ingaduitoare expresie.este NESIMTIRE!
    este

  9. Adrian said

    am March 16 2010 @ 11:00 am

    avand in vedere ce tara de rahat suntem, le-as da ungurilor autonomie totala, stat in stat si poate asa ne desteptam si noi romanii cand vedem ca daca o sa-i lasam singuri o sa fie de 10x mai bine decat noi. Poate asa ne unim frtele si noi sa rupem transilvaina, oltenia si moldova si sa le facem independente! Sa lasam acutalul guvern sa se guverneze singur si sa se omoare intre ei! Am fi mult mai instariti si fericiti daca ne-am conduce singuri in fiecare zona decat condusi central de bucuresti de un guvern care vede doar interesul propriu si nu face decat rau tarii!

  10. politicianul said

    am March 16 2010 @ 11:16 am

    La toate intrebarile va raspunde Basescu si Boc care-i felicita pe “maghiari”?! si-i incurajeaza ca in curand sa elibereze si pasapoarte pentru romanii care vor tranversa “tinutul secuiesc”!!!Multumiti-le acestor “struti cu capul plin de nisip”.Ighen?

  11. radu andrei said

    am March 16 2010 @ 11:28 am

    Federalizarea bate la usa !!!

    ca tacamul sa fie complet : http://www.agentia.org/anchete/Tiganii-vor-gratuitati-subventii-si-autonomie-1728.html

  12. cineva said

    am March 16 2010 @ 2:25 pm

    Bun hai sa facem “Tinutul Secuiesc” :)
    Si le punem EMBARGOU ECONOMIC din prima zi! Cum suna asta ?
    Chiar tre sa credem toate excrementele UDMR-ului si mai exista oameni atat de lobotomizati sa iasa in strada la indemnele lor ?

    Nu de alta dar mai sunt niste inconstienti dincolo de Prut care dupa 89 nu au stiut sa speculeze momentul si sa iasa cu furci si topoare ceranad revenirea la Romania …Pana acu cativa ani erau “cetateni moldovani” si limba era una speciala “moldovineasca”. ..
    Acu nu le mai place…vor la UE…

  13. Adrian 2 said

    am March 16 2010 @ 2:40 pm

    Prea mare e tara asta ca sa-o puteti conduce, fiecare sa aiba partea sa, sa tina la ea, sa o ingrijeasca, sa raspunda de ea, sa se simta acasa, s-o duca bine…

  14. ardeleanul said

    am March 16 2010 @ 2:56 pm

    Hadriane, ia-ti talpasita din Romania si fuguta in stepele Asiei, unde vei putea avea cata autonomie vei dori.
    Aia de la Bucuresti, guvernantii aia, sunt de fapt din toata Romania, nu doar din Bucuresti. Boc de ex e de la Cluj. Si UDMR-ul e din Ardeal, si singurul lucru facut de ei de 20 de ani, a fost sa fure din greu. Ce zici tu acum se cheama feudalism in toata regula, cu grofii impartindu-si intre ei teritoriul si jegmanind cu impozite si taxe populatia locala.

  15. Ionut said

    am March 16 2010 @ 3:38 pm

    @Adrian 2 … vad ca vrei o gradina sa ai ce ingriji … :) .UDMR-ul e perfect constient ca daca se face ceva in favoarea autonomiei e razboi civil pe fata.Sunt calm.

  16. edy p. said

    am March 16 2010 @ 4:04 pm

    am uitat un lucru esential mai devreme:
    udmr ar trebui sa se “laude” cu marile realizari din tinutul secuiesc,cel putin ar merita electoratul care cu deosebita constintiinta merge la vot,ca in 20 de ani de guvernare locala a facut din judetele astea codasi la toate capitolele. somajul la maxim, economia la pamant,etc
    stiti melodia aia MULTUMIM DIN INIMA PARTIDULUI….
    in orice caz cei din zona asta o duceau mai bine inainte de udmr

  17. Ionut Marin said

    am March 17 2010 @ 11:23 am

    Mda….fara comentarii, sa sughite mama lor

    http://ionut-marin-imobiliare.blogspot.com/

  18. roman said

    am March 19 2010 @ 6:11 pm

    Mai oameni buni, astia au innebunit de tot si ii conduc alti nebuni.Ei stiu vre-un pic de istorie?Izvoarele arheologice referitoare la unguri anterioare secolului IX sunt disputate. Lingvi?tii ?i istoricii consider?, de comun acord, c? ungurii provin din teritoriul aflat la grani?a dintre zonele împ?durite ale Mun?ilor Urali ?i stepa euroasiatic?. Acolo s-a consumat ?i o prim? etap? a etnogenezei ungurilor. Din simbioza a dou? elemente etnice de tip ugric a luat na?tere o popula?ie de limb? uralic?. Denumirea maghiari este rezultanta contopirii denumirii celor dou? entit??i etnic-tribale.Istoria ungurilor în prima jum?tate a secolului X este marcat? de numeroase raiduri de jaf întreprinse în întreaga Europ?. Hoardele maghiare, conduse frecvent de Bulciu ?i Lehel (sau Lelu), au îngrozit cre?tin?tatea. Aplicând o tactic? de lupt? specific? popoarelor de step?, bazat? pe atacuri ?i retrageri surprinz?toare, inventivitate ?i disciplin?, r?zboinicii unguri (în principal din p?turile conduc?toare turcofone) au reu?it s? ias? înving?tori în numeroase confrunt?ri militareÎn anul 954, o?ti ungure?ti conduse de acela?i Bulciu atac? Fran?a ?i Germania, sus?inând opozi?ia fa?? de împ?ratul german Otto I. Raidurile maghiare înceteaz? complet abia dup? victoria decisiv? ob?inut? de Otto I în Lechfeld, de lâng? Augsburg, la 10 august 955, ocazie cu care Bulciu însu?i a fost capturat, apoi executat. Aceast? înfrângere catastrofal? a determinat aristocra?ia tribal? maghiar? s?-?i reorienteze politica intern? ?i extern?. În?elegând situa?ia în care se aflau ungurii, conduc?torul uniunii tribale, principele Géza (971-997), a preg?tit premisele cre?tin?rii ungurilor ?i ale întemeierii statului maghiar. Fondarea Regatului Ungar ?i începutul convertirii ungurilor au fost înf?ptuite de fiul s?u, ?tefan I al Ungariei (997-1038.Deci ce sa intelegem cand EUROPA era asezata inclusiv poporul roman acest popor vene din salbaticie.De ce sa ceara ei autonomie in tinuturile romanesti cand ei mancau carne de cal fragezita sub saua calului?

Comment RSS · TrackBack URI