Ori puscarie si acuzatie de discriminare ori, o lege vizand reduceri de impozite pentru firmele care angajeaza rromi plus subventionarea de catre stat a gospodariilor de rromi

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=41054




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


19 Comentarii pana acum»

  1. Goe said

    am March 15 2010 @ 2:24 pm

    Bah ma lasati, si ce mai vor astia ? si pensii sociale ? si salarii fara munca, si, si , si , si

  2. Nae ecologu said

    am March 15 2010 @ 2:26 pm

    Am o casa de vacanta in Sintesti, care, cu toate masurile de siguranta, a fost sparta. Politia din Vidra, evident, nu a gasit inca faptasi. Nici nu mai sper ca o va face si chiar de ar fi asa sunt sigur ca nu voi mai recupera pagubele de peste 2.000 lei. Am un vecin care de asemenea are o casuta de vacanta mai retrasa care este sparta, cu o precizie de ceasornic, o data pe luna. Nici aici politia din Vidra, evident, nu a gasit inca faptasi. Tiganii dau foc la cabluri aproape zilnic, vede toata lumea fumul gros, numai politia din Vidra, evident, nu il vede. Dar am gasit o metoda, de fiecare data cand vad fumul dau telefon la 112 si anunt un incendiu in zona, poate se mai potolesc, desi nu prea cred. Suntem intr-o situatie fara iesire iar politia din Popesti-Leordeni, de care tine politia din Vidra, ne spune ca suntem fericiti ca avem numai atatea furturi, ca in Popesti-Leordeni sunt de n ori mai multe. Curios mod de a privi lucrurile!

  3. Cristi said

    am March 15 2010 @ 3:54 pm

    Am stat de vorba cu multi tigani si trebuie mentionat un aspect important: intre ei, isi spun tigani. Dar, de ce trebuie ca restul oamenilor sa le spuna romi?
    Ar mai fi ceva: sunt tigani care vor sa munceasca: am cunoscut unul care avea 2 servicii si nu plingea ca munceste prea mult. Cred ca ne preocupa excesiv tiganii care nu vor sa munceasca.

    S-auzim de bine!

  4. vrajitorul.eu said

    am March 15 2010 @ 4:07 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  5. asistentapentruconsumatori.ro said

    am March 15 2010 @ 4:07 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  6. laur said

    am March 15 2010 @ 4:37 pm

    Daca tigani obtin toate avantajele de mai sus sau chiar o parte din ele, eu ma simt extrem de discriminat si trebuie sa ma declar rrrrom.

    In alta ordine de idei “asa natie, asa aberatii, asa pretentii.
    Tiganul daca nu respecta legea ,zice ca e discriminat.

  7. Adrian said

    am March 15 2010 @ 8:27 pm

    o sa fim discriminati in propria tara! Chiar mi-e dor de ceausescu! Cate rele a facut natiunii ne era mult mai bine atunci si eram mult mai bine priviti si in afara tarii!

  8. Csaba said

    am March 15 2010 @ 10:16 pm

    Bravo tiganie!

    De abia astept sa se faptuiasca unele din aberatiile cerute mai sus, ca sa ma plang ca-s discriminat de statul roman daca nu primesc aceleasi facilitati. Poate si un proces la CEDO, ca e la moda, si ar exista precedent….

    Serios acum, a inebunit lumea!!!

  9. creator said

    am March 15 2010 @ 10:50 pm

    Sa lamurim un lucru!
    Discriminare inseamna tratament preferential acordat altora in defavoarea ta.
    Au primit cumva tiganii mai putin decat romanii doar pentru ca sunt tigani????
    Adica daca s-ar fii acordat reduceri de impozite pentru tinerii romani angajati, insa nu si pentru cei tigani…ok!
    as fii zis ca e discriminare. Dar ei cer tratamente preferentiale…si atunci..prin asta ajung ei sa “discrimineze” pe celilalti.nu?
    In plus de ce le-ar subventiona statul gospodariile doar lor???
    Au interdictie la munca??
    De ce altii trebuie sa munceasca pentru tot ce au..iar ei trebuie sa primeasca ajutoare de stat?????
    Au aceleasi drepturi ca orice roman pentru ca sunt cetateni romani!! deci ..ce vor mai mult??

    De ce s-a ajuns la situatia in care un roman ne..etnic..(autentic..sa zic asa) se vede ingradit de interdictii si acoperit de impozite..in timp ce “strainii” din romania au tot felul de privilegii? Daca eu ma duc in alta tara…mi se va acorda cumva drepturi mai presus decat cetatenii rezidenti din tara respectiva???
    Ni se dau tot felul de exemple din tarile “civilizate” in care se aplica legi pe care avem grija sa le copiem cu exactitate.
    As vrea si acum un exemplu de tara in care cei de alta nationalitate au atatea privilegii cum au ungurii la noi…si mai nou cum vor tiganii.
    Asa ca, Domnule Urban…eu le-as da asa:
    1- dreptul la munca
    2- dreptul la tratament egal cu restul cetatenilor
    …….SI ATAT!
    cei care vor mai mult asteapta pomana si n-au chef de munca.
    N-am chef sa muncesc 3 ore in plus pe zi doar ca sa sustin subventii pentru cei care au chef s-o arda aiurea la colt de strada pe manele. Cine vrea sa aiba…munceste!
    Au romanii din spania pretentile ungurilor si tiganilor de la noi?
    Nu vreau sa aduc in discutie ce se intampla in Italia….

  10. truth seeker said

    am March 16 2010 @ 2:10 am

    Este greu de gasit un raspuns care sa va multumeasca pe deplin.Consider ca orice pas spre democratie vine cu un PRET.Nu avem informatii ce promisiuni au fost facute FMI-ului pentru a primii transele urmatoare de bani- poate din cauza protocolului -dar le aflam in aceste “stingacii” care devin acum legi scrise, dar care totusi au fost practicate de sute de ani in Romania. Guvernul,Sindicatul,businessurile private nu colaboreaza eficient…faptul ca economic Romania este saracita de o suita de mini-dictatori din “garda veche” o sa vedem legi paradoxale pina in 2012.Sunte-ti acuzat pentru discrimare :) greu de dovedit Dle Iulian Urban.Dovezi,fapte,stiri din ziare,media,tv,daune aduse si asa mai departe-“deasupra dumneavoastra un nivel”nu sunte-ti agreat asta este adevarul.Semnati la Parchet Dle Urban Iulian dar veniti si dumneavoastra cu o platforma(pretul care il cereti pentru semantura-cum am spus orice pas democratic vine cu un PRET): Tiganii sunt recunoscuti istoric pentru firea lor violenta si de violenta in grup.De ce nu se formeaza doua plutoane de armata si trimisi sa seveasca Romania si interesele romane in Afganistan si Iraq.Semnati Dle Urban Iulian dar fiecare disc cu manele vindut pe orice market de pe glob sa doneze automat 20% unui fond alocat tiganilor sa le asigure o educatie mai buna.Semnati Dle Urban Iulian dar fiecare post de tv,radio care le promoteaza muzica,arta(filme),viata, sa doneze 20% unui fond locativ sa le asigure locuinte.Nu le incalcati drepturile constitutionale… le dati dati dreptul la viata,munca, educatie sanatate si bineinteles la DEMOCRATIE.Ce vor da in schimb Romaniei?…o sa vedem!
    PS. multumim de informare si personal cred in actiunile democratice care le reprezentati Dle Urban Iulian

  11. Bondocel said

    am March 16 2010 @ 2:57 am

    Daca tot ai asa de mari avantaje sa fii rrom, hai sa ne facem si noi rromi sa profitam de avantaje. Domnule senator care este procedura legala de schimbare de nume ? Oricum mai devreme sau mai tarziu toata tara va fi numai cu rromi. De ce sa nu ne integram noi in randurile lor daca ei nu vor nicicum sa se integreze printre noi? Nu ar fi mai usor asa ? Noi ne integram repedeeeeeeeeee !!!!!!

  12. anonim said

    am March 16 2010 @ 7:28 am

    Baaaaaa, tu in ce tara traiesti?
    Nu se numeste: ROMania?Dupa modificarea Constitutiei se va numi> Rrrromania!

  13. EDU ADRIAN said

    am April 25 2010 @ 2:39 pm

    IN ROMANIA TARA TUTUROR

    IN ORICE CAZ CIT EXISTA CITIVA NETREBNICI CARE NU SUNT DE ACORD
    CU TIGANI SI VOR NEAPARAT SA DISTRUGA ETNIA ROMA, VA ASIGUR
    STIMATI CETATENI GAGII CA SE VOR INTIMPLA MULTE NENOROCIRI,
    EU CRED CA TREBUIE SA FITI MAI DESTEPTI SI SA NU VA MAI CONSIDERATI DEONTOLOGI SI SA LASATI DRACU VRAJEALA DE GAGII DOBITOCI
    SI FIGURANTI CA NU VA FACE PIELEA DOI BANI.

    DE FAPT CE VRETI VOI GAGIILOR ?
    SUNT OAMENI FOARTE BUNI SI SUFLETISTI CARE AU INTELES SITUATIA TIGANILOR , SUNT PERSOANE CARE COLABOREAZA SI AJUTA FINANCIAR
    FAMILIILE DE TIGANI , DAR EXISTA SI ROMANI IMPUTITI CARE VOR NUMAI RAZBOI CU TIGANI . DE CE OARE ?

  14. Victor UK said

    am September 3 2010 @ 2:22 am

    Sa ne fie rusine! noua, romanilor, care i-am lasat sa se amestece la acelasi nivel, chiar i-am lasat sa ne fure noua integritatea, nu e vina lor ca au profitat, e rusinea noastra ca i-am lasat. Si care a fost portita deschisa? MANEAUA, da da, exact, pe cat nu se vorbeste de acest val de muzica retardata, pe atat se evita una din sursele fundamentale a problemei de azi. Da, sa nu ne miram ca ne confunda Occidentul cu tiganii cand noi romanii ne-am plimbat in lume cu o muzica de tigani dupa noi, si ne-am limitat avansul pe scara sociala prin aceasta. Ganditi-va ca tiganul nu evolueaza si ca romanul s-a prabusit intr-un retardism mental si intelectual prin manele si telenovele de doi lei (cu subiect de tiganie). Sa nu ne miram ca azi avem probleme din cauza lor, dimpotriva, avem oportunitatea de a ne reaminti ce inseamna a fi roman, ce inseamna a fi integru, ce inseamna a avea pretentia de a avansa vertical pe scara sociala in lume. Dar cum stim cu totii ce lenes e romanul, sincer m-as minuna sa ne recapatam nationalitea si sa ne indreptam spre viitor cu un scop de invingator si nu un fraier pierzator…

  15. Victor UK said

    am September 3 2010 @ 2:34 am

    Ah, si ca sa nu uit, as dori sa mai exprim si o mica anecdota:

    A CAZUT MAIMUTZA (tiganul) DIN COPAC SI CERE AZIL, NOI IL DAM, DUPA CE-L PRIMESTE CERE DREPTURI, LE DAM SI PE ALEA, DUPA CE II DAM DREPTURI, MAIMUTZA NE CERE SA LE LASAM PE ALE NOASTRE, CA INTR-UN FINAL, SA NE TINA PREDICA SI MAI RAU, SA NE MAI DEA SI ORDINE…

  16. ROMÂNU IOAN said

    am October 13 2010 @ 4:05 pm

    As dori sa ma intersez daca cei care angajeza romi sunt scutiti de plata asigurarilor sociale la bugetul de stat cateva luni ca si in cazul somajului. Am multi angajati romi. NELU 0749693986

  17. Razvan said

    am September 8 2011 @ 3:22 am

    Exraordinar ma nene in 2011 inca se mai face diferentza si idei concrete de etnie, culoarea, pielii sau intelectualitatea fiecaruia din societate! Defapt de ce ma mir e roamania! Ma intr-un fel sa stii ca au procedat bine..daca vor sa li se dea aia aia si aia..ptr ca am vrut sa fim democratici si independenti..ok..am vrut sa intram in europa ok.. dc nu putem face si pasul asta? adica sa evaluam si putin mental si spiritual? :) avand in vedere ca din cauza culorii multi dintre romi nu sunti acceptati in orice fel de activitate..atunci trebuie sa rezolve problema cumva daca nu prin munca..prin stat acasa..si nu e vina lor..dar vreau sa va mai povestesc si altceva intr-un viitor comentariu o experienta personala..

  18. Razvan_Ciprian_90 said

    am September 8 2011 @ 3:29 am

    Ma abtin foarte greu sa nu ma intreb daca n-o fi mai usor sa educi un caine decat un om rasist. Mda, sunt sarcastic cand am de-a face cu prea multa tampenie….Eu traiesc in italia. Am aici job-ul pe care mi l-am dorit si pentru care am fost refuzat in tara in care am fost nascut,crescut si educat,tara numita Romania,doar pentru faptul ca sunt de etnie roma,sau tigan,asa cum spuneti voi.
    Sunt convins ca acest fenomen, denumit discriminare ,va dainuii pana la sfarsitul lumii, pentru ca asa este facut omul pe pamant,sa judece si sa critice,chiar si fara motive intemeiate,doar asa de dragul de a o face.Eu nu am renuntat la lupta asta,lupta de a demonstra ca si tiganii sunt fiinte umane,cu caracter,principii si alte valori etice si morale. Desi e o lupta cu “morile de vant”,practic nu prea ai cui sa-i demonstrezi. Dar “Tac” !!!!
    Tac aici, pentru ca de ce mai multe ori nu o fac. Vorbesc cat de mult pot, pentru ca asa am fost invatat. Sa nu tac. Sa nu tac atunci cand colegii sau trecatorii ma faceau cioroi, cand la interviuri de angajare imi spuneau sa dovedesc ca “ca stiu sa fac lumea la buzunare”, or else ca s-au ocupat posturile, ca nu ar trebui sa termin o scoala ca o sa ajung la APACA; Ca studiatul de stiinte politice si lucratul la mari interprinderi nu sunt vise pentru tigani, si ca tiganii nu pot fi voluntari, prin definitie. nu am tacut atunci cand mi s-a spus ca orice as face, “tiganul tot tigan ramane”. Si nu o sa tac niciodata, in incercarea de a dovedi ca da! educatia, constiinta de sine si ambitia de a-ti depasi conditia te fac om. Dar stiu si sa tac. Tac atunci cand realizez ca unii oameni discrimineaza si eticheteaza, nu din rea-vointa, ci tot din educatie. Sau din lipsa ei. Si doar atunci tacerea mea are un sens.
    Comentez acum, poate pentru ca acest post, impreuna cu, comentariile de mai sus, imi demonstreaza ca unii oameni, majoritatea, asociaza etnia noastra cu criminalitatea. Marcati de experiente personale sau nu, unii noi dintre noi preferam sa judecam inainte sa cunoastem. Sunt, insa, oameni legitimati sa incrimineze. Oamenii atacati, jefuiti, mintiti, jigniti. Au ei in minte faptul ca infractorii, indiferent de originea lor etnica, nu fac nimanui cinste? ca NU AU NICI O SCUZA! Ca legea e lege, dar e diferita in functie de portofel?
    Puteti spune ca tiganii se mandresc cu ce fura..dar in conditiile in care “smecheria” a ajuns la rang de virtute, in tara noastra, sunteti de acord ca tiganii cu palate si Q7 nu au nici o vina pentru ca sunt promovati de mass-media ca fiind modele, si propuse ca subiecte principale de stiri?
    Sunteti de acord ca sunt oameni care fura pentru o paine? iar aici dilema morala e mare…
    Rezum, desi sunt multe de scris, de spus, intr-o fraza: infractionalitatea nu are identitate etnica. Iar cercul vicios al lipsei de educatie este extins multigenerational
    Sunt persoane si persoane exact ca si romanii. Nu suntem toti la fel..cum nici roamanii nu sunt toti la fel! Dar vreau sa zic ca sunt si tigani care au inteles ca valoare nu este egal cu Valori. Sper ca cineva sa inteleaga ce am vrut sa zic..cu toate ca unii dintre voi o sa va prefaceti ca ploua desi afara e soare cu dinti! :) Razvan

  19. luy said

    am May 11 2012 @ 8:52 am

    IMi pare tare rau de rromii din tara noastra. NU cred ca toti rromii fura.Cum exista romani hoti,asa exista si rromi hoti. Cum exista romani cinstiti asa exista rromi cinstiti.Dar, ei sunt un tap ispasitor in tara noastra .Iar asta nu e corect.

Comment RSS · TrackBack URI