Argumente in favoarea scaderii pensiilor

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=41068




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


14 Comentarii pana acum»

  1. vrajitorul.eu said

    am March 15 2010 @ 4:05 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  2. asistentapentruconsumatori.ro said

    am March 15 2010 @ 4:05 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  3. GEORGEL said

    am March 15 2010 @ 6:19 pm

    .E absolut sinistru.
    S? facem urm?torul calcul (de dragul demonstra?iei, vom presupune c? tr?im într-o lume în care nu exist? infla?ie ?i în care pre?urile, salariile ?i taxele sunt înghe?ate la nivelul de acum).Gigel e un tân?r care tocmai se angajeaz?. Ca orice tân?r, salariul lui net de încadrare nu e nici prea prea, nici foarte foarte: s? presupunem c? e de 1100 de lei.Gigel are 23 de ani. Întrucât e criz? ?i criza va dura – s? presupunem! – mult? vreme de acum încolo, hai s? zicem c? în 2015 leafa lui Gigel va fi tot de 1100 de lei.Ia s? vedem îns? câ?i bani pl?te?te Gigel CAS-ul timp de 5 ani (adic? 60 de luni) la o leaf? mizer? de 1100 de lei. P?i la valorile actuale va pl?ti 491 de lei x 60 de luni, 29.460 lei.Ei, aici e buba. Gigel are numai 28 de ani ?i deja a pl?tit în contul statului toat? suma pe care statul i-ar returna-o în cazul în care ar ie?i la pensie la 65 de ani ?i ar mai tr?i înc? 3-4 ani, cât e speran?a de via?? a b?rba?ilor din România.Cum a?a? P?i s? facem un mic calcul. Dac? nu m? în?el pensia medie din România e undeva pe la 750 de lei. Din contribu?iile date statului pân? la 28 de ani, Gigel ar putea primi (presupunând c? timp de 37 de ani banii s?i vor sta undeva într-o valiz?, nu într-un cont care îi va multiplica m?car prin dobând?) o pensie medie timp de 29.460 lei /750, 39,28 de luni . Adic? peste 3 ani. P?i e numai bine, tanda pe manda: iese la pensie la 65 de ani, mai tr?ie?te 3 ani ?i la 68, dup? cum zic statisticile, moare! Totu?i, nimeni nu îi explic? lui Gigel, ?i nici nou?, ce se întâmpl? cu CAS-ul pe care Gigel îl pl?te?te între 28 ?i 65 de ani, adic? timp de 37 de ani . Adic? 444 de luni. Presupunând c? Gigel va r?mâne toat? via?a un tâmpit c?ruia nu i se va m?ri niciodat? salariul, asta ar însemna c? timp de 444 de luni va v?rsa în buzunarul statului înc? 444 x 491 lei, 218.004 lei . Destul de mult, dac? e s? m? întreba?i pe mine. ?i dac? Gigel, totu?i, e un ins dezghe?at, leafa i se va m?ri ?i cotiza?ia la stat va fi pe m?sur?. Unde se duc banii ??tia? Ce se întâmpl? cu ei? Cum e posibil ca dup? numai 5 ani de munc?, f?r? un salariu deosebit, orice tân?r s?-?i fi acoperit deja pensia medie pe care ar putea-o primi la b?trâne?e, înainte s? moar??
    De fapt, ce g?uri acoper? munca de o via?? a lui Gigel? ?i de ce trebuie Gigel s? munceasc? 37 de ani pentru ca banii lui s? se duc? în alt? parte decât în propria bun?stare de dup? pensionare? ?i cât crede?i c? mai poate rezista un sistem în care 5 ani munce?ti pentru tine ?i 37 de ani pentru o cauz? ne?tiut? de nimeni, în afar? de politicieni?

  4. apocas said

    am March 15 2010 @ 6:59 pm

    georgele, de dragul demonstratiei, care e teribil de reala, nu poti reposta , dar cu grafie fara “sh” si “tz”, diacritice adica,
    asta ca sa priceapa si parlamentarii

  5. aspida said

    am March 15 2010 @ 7:15 pm

    i-am scos eu diacriticele… unii-s mai încapatânati 😉 :

    E absolut sinistru.
    Sa facem urmatorul calcul (de dragul demonstratiei, vom presupune ca traim într-o lume în care nu exista inflatie si în care preturile, salariile si taxele sunt înghetate la nivelul de acum). Gigel e un tânar care tocmai se angajeaza. Ca orice tânar, salariul lui net de încadrare nu e nici prea prea, nici foarte foarte: sa presupunem ca e de 1.100 de lei. Gigel are 23 de ani. Întrucât e criza si criza va dura – sa presupunem! – multa vreme de acum încolo, hai sa zicem ca în 2015 leafa lui Gigel va fi tot de 1.100 de lei. Ia sa vedem însa câti bani plateste Gigel CAS-ul timp de 5 ani (adica 60 de luni) la o leafa mizera de 1.100 de lei. Pai la valorile actuale va plati 491 de lei x 60 de luni, 29.460 lei. Ei, aici e buba. Gigel are numai 28 de ani si deja a platit în contul statului toata suma pe care statul i-ar returna-o în cazul în care ar iesi la pensie la 65 de ani si ar mai trai înca 3-4 ani, cât e speranta de viata a barbatilor din România. Cum asa? Pai sa facem un mic calcul. Daca nu ma însel pensia medie din România e undeva pe la 750 de lei. Din contributiile date statului pâna la 28 de ani, Gigel ar putea primi (presupunând ca timp de 37 de ani banii sai vor sta undeva într-o valiza, nu într-un cont care îi va multiplica macar prin dobânda) o pensie medie timp de 29.460 lei /750, 39,28 de luni . Adica peste 3 ani. Pai e numai bine, tanda pe manda: iese la pensie la 65 de ani, mai traieste 3 ani si la 68, dupa cum zic statisticile, moare! Totusi, nimeni nu îi explica lui Gigel, si nici noua, ce se întâmpla cu CAS-ul pe care Gigel îl plateste între 28 si 65 de ani, adica timp de 37 de ani. Adica 444 de luni. Presupunând ca Gigel va ramâne toata viata un tâmpit caruia nu i se va mari niciodata salariul, asta ar însemna ca timp de 444 de luni va varsa în buzunarul statului înca 444 x 491 lei, 218.004 lei. Destul de mult, daca e sa ma întrebati pe mine. Si daca Gigel, totusi, e un ins dezghetat, leafa i se va mari si cotizatia la stat va fi pe masura. Unde se duc banii astia? Ce se întâmpla cu ei? Cum e posibil ca dupa numai 5 ani de munca, fara un salariu deosebit, orice tânar sa-si fi acoperit deja pensia medie pe care ar putea-o primi la batrânete, înainte sa moara?
    De fapt, ce gauri acopera munca de o viata a lui Gigel? Si de ce trebuie Gigel sa munceasca 37 de ani pentru ca banii lui sa se duca în alta parte decât în propria bunastare de dupa pensionare? Si cât credeti ca mai poate rezista un sistem în care 5 ani muncesti pentru tine si 37 de ani pentru o cauza nestiuta de nimeni, în afara de politicieni?

  6. apocas said

    am March 15 2010 @ 7:25 pm

    sarut-mana dda aspida
    citeam comentariile la articolul mama, si ma gandeam ca decat sa isi puna pata pe maidanezi,care oricum nu beneficiaza de pansii,
    baietii astia aprigi , mai bine si-o puneau de contra pensionari.
    un curent care sa ii omoare (mai elegant, eutanasieze) pe parintii si bunicii baietilor astia aprigi cu comentariile, ar fi….(nu-i asa) benefic pt tara!!!

  7. apocas said

    am March 15 2010 @ 7:32 pm

    e cineva acolo care zica ca gigel/georgel sa isi refaca calculele, desigur ca e o metafora tot …studiul, si ca poate ca e o eroare de 100%, 200% sau 300% dar pana la 800% tot mai raman 20-25 de ani pt care statul ar trebui sa dea sama.

  8. Buduru said

    am March 15 2010 @ 8:10 pm

    De, “gigele”, de ce nu te-ai facut judecator?!!!
    Daca te-ai fi facut judecator, nu la cativa ani dupa facultate, ci cu 5 ani inainte de pensionare, ai fi contribuit la BAS pentru o pensie de 1000 de lei si ai fi primit 10000 de lei in fiecare luna!
    Ar fi muncit alti “gigei” fraieri pentru tine!

    Lasand gluma la o parte, raspunsul la intrebarea “unde se duc banii?” este simplu (sa ne amintim ca BAS este deficitar, nu excedentar, dupa cum spun guvernantii):
    “CONTRIBUTIA DE 5 ANI A LU’ GEORGEL SE DUCE PE PENSIA DINTR-O SINGURA LUNA A UNUI SMECHER CARE ARE 30000 DE LEI PENSIE.”
    Au aparut numerosi parlamentari pe la televizor care-au sustinut ca sunt “doar” vreo 15000 de astfel de pensionari de lux. Nu stiu numarul lor exact si nu ma intereseaza.
    Necazul este ca 15000 x 12 luni = 180000 de “georgei” care muncesc 5 ani pentru a plati pensiile celor 15000 pe un an.
    Sau altfel spus, 900000 de “georgei” muncesc anual pentru pensiile respective.
    Dac-am gresit “culculelele”, “calaculele”, sau cum s-o spune, imi cer scuze!

  9. laur said

    am March 15 2010 @ 8:30 pm

    -Tot ce depaseste 2500 ron trebuie sa fie plafonat, sau impozitat.
    -Verificarea tuturor dosarelor de pensie pe caz de boala .
    -Asistatii sociali scosi la munca in folosul comunitatii.
    -Cine vrea mai mult sa-si puna deoparte din timpul vietii, sau sa investeasca in copii.

    Si alte tari au redus pensiile in acesta perioada.
    Nu te poti imprumuta sa dai pensi si salarii.
    Total de acord cu “buduru”

    In rest numai incopententi in guvern si politica , si ei sunt principali vinovati in criza economica ,prin deciziile populiste luate in campaniile electorale si masurile profund antieconomice luate impotriva inteprinzatorilor privati.

  10. Bondocel said

    am March 16 2010 @ 3:18 am

    Domnilor daca tot va legati de bietii pensionari de care sincer imi este mila pentru ca ma gandesc ca odata si odata o sa fiu si eu in situatia respectiva si nu numai eu dar si toata lumea de azi. Nu ar fi mai bine sa nu dea nimeni nimic nicaeri sa-si pastreze bani unde vor ei si daca l-a pensie au strans ceva bine daca nu oricum vor avea aceasi situatie ca si pensionari de azi. In schimb am rezolva o situatie si nu ar mai fi nevoie sa iesi la pensie. Fiecare lucreaza atat cat crede el ca o sa-i ajunga pana moare. Daca are bani cu ce sa traiasca pana la 150 de ani este si mai bine, daca nu tot o sa-l ajute neamurile si copii care oricum o fac si cu pensionari de azi(cei care au) iar cei care nu au cine sa-i ajute oricum mor de foame si acuma. Vorbiti de o pensie medie de 700 de lei, dar ati uitat ca sunt si pensionari care traiesc din 50-400 de lei ? Daca tot este sa micsorati pensiile de ce nu le micsorati pe cele mari si nu pe cele care si asa sunt nu mici ce foarte mici ? Daca un pensionar nu poate trai din pensii de peste 1000 de lei, atunci cum pot trai cei despre care vorbeam ? Traim vremuri ciudate dar nu stiu cum va fi cand vom fi noi pensionari !!!!!!!!!!

  11. cineva said

    am March 16 2010 @ 10:41 am

    Facem mai simplu. Plafon de pensie maxima = 5000ron/luna.
    Dar nu in guvernarea asta ! :)

    CINE sunt acei 15000 de “pensionari de lux”? Ia sa vedem o listutza ?

  12. kkk said

    am March 16 2010 @ 11:58 pm

    @cineva deacord

  13. Andi said

    am March 21 2010 @ 2:37 pm

    De acord cu Bondocel: sa nu mai dam nimic la stat si sa traiasca fiecare din ce castiga; sa vedem atunci cat de bine o sa o duca clasa conducatoare care isi asigura salarii de zeci de mii de euro pe luna din pensiile fraierilor care au contribuit o viata intreaga la asigurarile sociale.

  14. vip said

    am May 5 2010 @ 8:14 am

    Legea pensiilor nu are nici o sansa sa rezolve inechitatile din sistem,in primul rand din cauza ca judecatorii care nu-si vor reduse pensiile,vor da statul in judecata si vor ramane cu aceleasi pensii.Si ceilalti beneficiari de pensii speciale vor actiona la fel ,vor castiga si prostimea pensionarilor,muncitori,medici,profesori vor privi neputinciosi la plutonierii care se lafaie pe pensii babane dupa ce au sustinut si aparat o viata statul si partidul comunist.O lege buna care sa poata fi aplicata imediat si care sa nu poata fi contestata in justitie este foarte simpla si ar aduce in sistemul de pensii si elementul de solidaritate si echitate asteptat de opinia publica. Conform Legii 19 pensiile se calculeaza pe baza punctajului acumulat din contributiile la fondul de pensii si pensia maxima ar fi trebuit sa fie maxim 3 puncte.Dar au aparut derogari pentru militari,juristi, aviatori,parlamentari,diplomati beneficiari a unor legi speciale absurde care au dat peste cap o lege in principiu corecta.Considerind ca aceste pensii speciale au fost obtinute legal si deci neputind fi diminuate trebuie introduse in sistemul de pensii cu punctajul aferent valorii actuale.De exemplu un pensionar militar care are pensie de 8000 lei va avea 8000:732,8=10.91 puncte.Esenta legii este ca aceste puncte sa fie impozitate diferentiat prin introducerea unui impozit de solidaritate care poate fi ajustat functie de mersul economiei si de acumularile la fondul de pensii.Deci fiecare pensie va avea un numar de puncte care vor fi notate in ordine p1,primul punct al pensiei,p2 al doile punct al pensiei,p3 al treile punct si asa mai departe pana la p11 in cazul exemplului nostru sau p25 ori p30 pentru alti beneficiari de legi speciale. Esenta legii este ca p1 este egal cu 45 % din salariu mediu pe economie si astfel ar fi rezolvat acest deziderat major al sindicatelor.Punctul al doilea al fiecarei pensii va fi impozitat cu 16 %,deci p2=0,86xp1.punctul al treilea p3 va fi impozitat cu 30%,deci p3=0,7xp1,punctul al patrulea va fi impozitat cu 60% deci p4=0,4xp1 si tot ce deppaseste 4 puncte impozitat cu 90%.,deci p5………pn=0,1xp1.Coeficientii de impozitare pentru fiecare punct de pensie pot fi modificati in functie de evolutia economiei de la impozitari de 0% daca economia isi permite la impozitari de 99% daca este o criza majora.Important este ca primul punct de pensie sa fie 45% din salariu mediu pe economie si sa nu fie impozitat.Acum sa facem cateva simulari pentru citeva pensii actuale in care punctul de pensie este 732.8 si cum vor evolua aceste pensii in cazul aducerii punctului de pensie la 45% din salariu mediu adica 1835×0.45=826 si impozitarii progresive a punctelor de pensie al doile,al treilea etc.Cazul 1.pensie actuala 800 lei.punctaj 1.091 .Pensia va deveni p1=826 plus p2=0.091x826x0.86=64.6.Deci p1+p2=826+64.6=890.6 lei. Cazul 2 pensie actuala 3000 lei punctaj actual=4.093 Pensia viitoare p1=826 ,p2=826×0.86=710,3 p3=826×0.7=578.2 p4=826×0.4=330.4 p5=0.093x826x01=7.6 Pensia viitoare=p1+p2+p3+p4+p5=2452.3 Cazul 3 pensie actuala 8000 lei punctaj actual 10.91 Pensia viitoare p1=826 ,p2=826×0.86=710,3 p3=826×0.7=578.2 p4=826×0.4=330.4 p5…….—-….p11=(10.91-4)x0.1×826=570.7 Deci pensia viitore este p1+p2+p3+p4+p5…..p11=3015 lei. Cazul 4 pensie actuala 30000 lei punctaj actual 30000:732.8=40.93. Pensie viitoare p1=826 ,p2=826×0.86=710,3 p3=826×0.7=578.2 p4=826×0.4=330.4 p5…—…p41=(40.93-4)x0.1×826=3050.4 deci viitoarea pensie ar fi 826+710.3+578.2+330.4+3050.4=5495.3 lei.Este foarte clar ca in contextul actual numai impozitarea progresiva mai poiate salva sistemul de pensii.