S-a votat oficializarea limbii maghiare in Tinutul Secuiesc; Urmeaza votarea oficializarii limbii rrome in judetele cu concentratie mare a etnicilor rromi

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=40996




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


33 Comentarii pana acum»

  1. MADCAT said

    am March 15 2010 @ 10:12 am

    Curve de puliticieni… asta avem. Hartie igienica, nu puliticieni!!!

  2. Marius Papuc said

    am March 15 2010 @ 10:24 am

    In “Romanica” limba oficiala este romana ,de ce eu ca cetatean al acestei tari daca am ajuns in tinutul secuiesc trebuie sa invat sa cer de la magazinul alimentar o paine in maghiara ?!?!?
    Asta asa se intampla de cand ma stiu eu,sa ma credei pentru ca am trecut pe acolo si nu am fost luat in seama pentru ca vorbeam romana,noroc cu sotia care ii unguroaica romanizata si mai stie cate ceva….
    Si nu cumva o sa iti ceara si viza ca sa vizitezi locuri din tara ta?

  3. euu said

    am March 15 2010 @ 10:37 am

    OK , dar daca ma duc acolo si prind un localnic care nu stie romaneste am sa cer daune morale 1 mil de euro primariei magiare din satul Romanesc.

    Din pacate vor fi oameni nevinovati care vor suferi pentru renumitul orgoliu idiot al bozgorilor.
    Nu doar Romanii se pling de aceasta atitudine idioata a bozgorilor ci si Slovacii si Cehii.

    bozgor=maghiar orgolios si idiot cu teluri anarhiste si tenta de razboi=nazi

  4. Mladin Dorian said

    am March 15 2010 @ 10:48 am

    Eu am rezolvat problrma simplu :
    Daca ceri ceva in limb romana s-ar putea sa ai surpriza sa iti raspunda in … alta limba…
    Asa ca, scot banii, cer in romana, si culmea, invata toti brusc romaneste sau… engleza ca sa ii ia…
    Sper sa va fie de folos! Mie imi este!
    PS. sunt sarb dupa tata, dar traim in ROMANIA – ASA CA LIMBA OFICIALA TREBUIE RESPECTATA (ACASA POTI VORBI SI IN CHINEZA DACA AI CHEF…)

  5. gabitzu said

    am March 15 2010 @ 10:50 am

    ALOOOOOOOOOOOOOOOOO………..domnilor parlamentari, sunteti prosti sau va faceti!!! cum puteti accepta asta in Romania!!! BAi, netrebnicilor, parintii si stramosii nostrii si-au dat viata pentru Romania Mare. Voi prin atitudinea asta, le terfeliti onoarea si numele in gunoi!!!

    Chiar daca pe unii ii doare undeva de ceea ce o sa se intample, eu stiu cel putin ce o sa fac. Fie raspund chemarii la arme, fie parasesc Romania!!!

  6. IRMA said

    am March 15 2010 @ 11:02 am

    se poate mai rau decat asta? raspuns: DA! SA NE DECLARE SUPUSI MAGHIARI!

    vor sa traiasca intr-o tara in care limba lor sa fie oficiala? sa se duca drak la ei in tara! lasati-ne pe noi, astia, romanii, sa traim LA NOI IN TARA!

    fie ea si de kkt…

  7. marianf said

    am March 15 2010 @ 11:10 am

    acasa poate vorbi orice limba doreste , iar in orice unitate romana.LIMBA OFICIALA ROMANA. Nu le place sa plece in Ungaria.

  8. Adi said

    am March 15 2010 @ 11:13 am

    Cu asa politicieni de rahat, nu ma mai mira nimic. In timp ce partidele politice romanesti promoveaza idioti si pupincuristi in parlament si pe la ministere, UDMR aplica politica pasilor mici, si incet-incet isi ating scopurile. Pe fata ii perie pe dobitoci, iar pe la spate isi vad de propriile interese. Acu, ce-i drept, daca ar fi baieti corecti si nu sovini (cum sint cei din UDMR si alte partide de-ale lor), nu m-ar deranja ceea ce vor ei. Dar nici nu vreau sa ma gindesc la ce ar fi, in asa zisul tinut secuiesc, dupa o eventuala acordare a autonomiei. Cred ca romanii ar fi obligati la emigrare sau convertire. Unii inca nu au uitat ce a fost in Ardeal in perioada horthysta.
    Se pling ca le sint incalcate drepturile. Care??? Au deja drepturi, pe alocuri chiar privilegii. Au scoli in limba materna – a nu se uita epurarea etnica din scolile din zona dupa ’90. Singur, regretatul Pruteanu, a incercat sa se opuna fenomenului, dar ai nostri politicieni de rahat au avut atunci orbul gainilor, la fel ca si azi. Au publicatii in limba materna. Daca sint min 20% intr-o localitate, primariile trebuie sa aiba translator.
    As vrea sa vad eu toate astea in Ungaria.
    Acu sint numai miere si zahar referitor la ce bine o vor duce romanii daca se va acorda autonomia teritoriala in asa zisul tinut secuiesc. Pai daca acuma te duci la primariile din zonele unde sint majoritari si vorbesti romaneste, esti privit in unele locuri ca un paria. Am spus unele locuri, pt. ca mai sint si oameni de treaba printre ei.
    Dar, revenind la politicienii nostri de rahat, pt. a prinde osul cel mare sint in stare sa le cinte in struna celor de la UDMR, numai sa nu-i supere. Cu asemenea papagali la virf nu ma mai mira ca sintem priviti ca niste paria ai Europei.
    Sa speram ca nu va fi nevoie ca cei care traiesc in aceste zone ale tarii sa se converteasca la maghiarism, asa cum s-a facut si in perioada de trista amintire a domniei horthyste.
    Pt. ca daca s-ar sapa mai adinc in arborele genealogic al populatiei secuiesti, (pt. ca pina si ungurii ii considera pe secuii de la noi ca un fel de tigani), un procent destul de mare din actualii secui sint romani maghiarizati. Dar daca acestia ar fi trait in Ungaria, mai mult ca sigur ca si-ar fi putut redobindi cetatenia. La noi nu se poate.

  9. asistentapentruconsumatori.ro said

    am March 15 2010 @ 11:28 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  10. vrajitorul.eu said

    am March 15 2010 @ 11:28 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  11. Jean said

    am March 15 2010 @ 11:36 am

    Lasa ca e bine!… Culegem ce-am semanat. Am votat democratic si am ales oamenii care sa ne reprezinte cel mai bine in frunte cu marele licurici. Ii apreciez pe unguri ca obtin tot ce vor de la carpele astea. :( Urmeaza tiganii, apoi tatarii, apoi mamelucii etc. Apoi o sa revendice fiecare cate o felie din teritoriu si noi o sa stam sa ne uitam. Copiii nostri vor invata maghiara, tatarasca, mameluca etc. in Romanica…

    Chiar daca mai tarziu va veni vreun roman adevarat la conducere, nu va mai putea face nimic. Sau am uitat lectia sarbeasca cand li s-a impus sarbilor cu forta sa-si dezmembreze tara? Evident ca am dat si noi o mana de ajutor la asta, ca doar avem “coloana vertebrala”. Dupa ce tradatorii de neam si tara isi vor fi facut treaba la Bucuresti, ne asteapta si pe noi ce au patit sarbii.
    Cu siguranta planul e de mult facut.

    PS.. Ia sa indrazneasca romanii sau altii sa ridice aceleasi pretentii in Ungaria, asa cum ridica ungurii in Romania. Ii termina ungurii in cateva ore.
    Sau cum ar fi ca in SUA, chinezii sa ceara autonomie teritoriala sau limba chineza oficiala, ca doar sunt cateva milioane bune acolo?

  12. sorin said

    am March 15 2010 @ 11:43 am

    Oameni buni,noi degeaba ne strofocam si ne varsam amarul!Presedintele tace, prim-ministrul (chipurile ardelean)tace, partidul stat PDL tace,generalii carnatari si independenti tac,opozitia tace, asa ca pana la urma, ca de obicei, vom pierde.

  13. Lorena Manciu said

    am March 15 2010 @ 11:49 am

    ” si cum acestia nu frecventeaza scolile sau sistemul de invatamant, se considera discriminare daca nu li se permite sa aiba acces la informatie si institutii publice, in limba materna romanes”

    De ce nu se da o lege prin care sa fie obligati sa frecventeze scoala??? Poate daca ar avea un pic de cultura in plus nu i-ai mai gasi la intersectie sa spele geamuri de masini sau sa cerseasca pur si simplu, poate s-ar gandi de 2 ori inainte sa fure de prin buzunarele oamenilor, poate s-ar gandi de 2 ori inainte sa deschida gura si sa injure ca la gura cortului si poate asa am scapa si noi de “faima” noastra de “romani” pe care o avem in toata lumea!
    Eu personal am asistat weekendul acesta la o scena, care mi-a dat mult de gandit.
    Eram la aeroport la Roma sa il astept pe profesorul meu de engleza din generala. La acelasi aeroport era si un grup de manelisti. Un mare manelist din Romania insotit de toata trupa. E adevarat, erau toti imbracati bine, parfumati ca se simtea de la o posta, dar vazandu-i pe toti in grup si auzind ce vorbesc, m-am gandit ca imi este rusine ca pe pasaportul meu scrie Romania la fel ca si pe pasaportul lor. Nu ma consider rasista, dar pur si simplu cred ca Romania este reprezentata de alte valori wsi nu vreau sa se ajunga ca ceilalti sa creada ca Romania este formata din acesti oameni.
    Desi, avand in vedere cum merg lucrurile, peste cativa ani o sa fim invadati de ei, care fac copii cat cuprinde, in timp ce noi suntem atat de ocupati sa ne luptam cu criza si sa ne gandim la ziua de maine, incat o sa ne trezim ca vom fi noi minoritatile din Romania.

  14. silviu dumitrescu said

    am March 15 2010 @ 12:04 pm

    asta nu e nimic:
    deseara ma vad cu 2 prieteni si vom vota si noi inlocuirea limbii romane cu limba malgasa in Bucuresti

    cred ca va fi unanimitate la vot asa ca incepeti sa cautati pe internet cursuri de malgasa daca aveti treaba prin Bucuresti!

  15. Cristian said

    am March 15 2010 @ 12:39 pm

    Nimic de spus… Traim intr-o tara in care politicienii sunt atat de ocupati cu furatul ca deja chestiile majore ne scapa printre degete… Consider ca ar trebui sa avem un mesaj de la Comunitatea Europeana vis-a-vis de aceasta situatie pentru ca vedem astfel de tampenii in toata Europa incepand cu bascii si continuand cu maghiarii care numai scandal cauta… Indiferent unde ar fi ei sunt pusi pe scandal si vedeti ce relatii au cu populatiile vecine…
    Consider ca minoritatea romana trebuie ajutata masiv sa supravietuiasca in zonele repsective si propun derularea de proiecte majore in acea zona cu muncitori adusi din alte parti… De exemplu ar trebui facuta o autostrada de legatura cu Bucurestiul construita in special cu oameni din Moldova si Oltenia care sa si primeasca teren in zonele respective pe langa salarii… Deasemenea trebuie create scoli in limba romana pentru minoritatea de acolo… Cred ca asta ar rezolva multe probleme…
    Si daca tot vorbim de autonomie pe criterii etnice eu ma declar de alta natie de maine incolo imi aleg un nume pentru limba romana agramata pe care o vorbesc imi iau si un steag si la mine in curte o sa intrati doar cu viza de acum incolo…

    PS- apropos, Basescu doarme sau ce naiba…

  16. Dan said

    am March 15 2010 @ 12:49 pm

    Ne purtam ca niste curve . adica le dam unora cate ceva ca sa avem majoritatea la guvernare. pana cand vom vota iara ,lumea adica votantii, uita sau iarta.
    probabil ne meritam soarta , daca altceva mai bun nu putem face.
    pe vremea lui Ceausescu eram considerati viermi , acum probabil suntem niste nenorociti care votam pentru o galeata de plastic si un Kg de malai. data viitoare se poate si mai ieftin.
    raman la aceeasi parere am devenit minoritari in tara noastra.
    Sper ca intelegeti ce spun Domnule Senator.
    Cu tot respectul pentru dumneavoastra.

  17. http://www.urbaniulian.ro/2010/03/15/ori-puscarie-si-acuzatie-de-discriminare-ori-o-lege-vizand-reduceri-de-impozite-pentru-firmele-care-angajeaza-rromi-plus-subventionarea-de-catre-stat-a-gospodariilor-de-rromi/ said

    am March 15 2010 @ 2:05 pm

  18. Arpad said

    am March 15 2010 @ 2:13 pm

    Sunt maghiar pur, dar ce se intampla acum, mi-e tare frica ca o regretam, tot noi, maghiarii. Nu am nimic impotriva folosirii acolo unde nu este alta solutie a limbii maghiare, oricum s-a folosit si pe timpul lui Nea, dar cu separatismul este clar ca noi vom pierde pe termen lung. Am prieteni romani, si-mi este jena de ce sunt unii unguri capabili.
    Eu nu sunt pentru izolare economica si politica, vreau sa traiesc bine, alaturi de toti ceilalti.

  19. florin said

    am March 15 2010 @ 2:22 pm

    Buna ziua Domnule parla mentar PDL(cumva liberal).
    Sila si dezaprobarea ce v-o port ata eu cat si un mare numar de prieteni, se datoreaza exclusiv, jocul la doua capete, utilizat de marinarul sef, atat in relatiile cu celelalte partide , dar mai cu seama cu bozgorii.
    Ce va trebuie ajutorul lor in parlament?
    Ce va trebuie un vicepremier bozgor?
    Ce va trebuie ministrii bozgori?
    Ce va trebuie, sau va lipsesc, blestemele romanilor din Transilvania?
    Ce nevoie aveti de un premier, culmea ardelean, marioneta?
    Ce va trebuie un focar de ura permanenta, pe care doar voi cei de la conducere, puteti sa-l anihilati in fasa?
    Ce va trebuie, Domnule presedinte, premeier, ministrii ale internelor, apararii, un nou Kosovo?
    O sa le aveti pe toate, iar atunci nu veti scapa nici voi, nici ei, dar poate nici noi.
    Asta vreti?
    Iar bozgorilor un mesaj clar. VA VOM CASAPII FARA MILA!!!!!!
    AJUNGE.

  20. radu said

    am March 15 2010 @ 2:48 pm

    Si de ce va plangeti? Nu cumva partidul din care faceti parte este la putere si este aliat cu UDMR-ul. Ciocul mic ca de un an si ceva voi sunteti la putere, ca sa parafrazez o doamna “de dreapta”. Deci serios, ar trebui sa va plangeti colegilor dvs, nu noua, ca nu este jocul opozitiei aici. Sau jucati cumva la 2 capete?

  21. http://www.romanialibera.ro/actualitate/a180145-arhiepiscopul-covasnei-si-harghitei-solicita-prezenta-ministrului-de-interne-in-zona.html said

    am March 15 2010 @ 4:28 pm

  22. http://www.urbaniulian.ro/2010/03/15/sute-de-maghiari-marsaluiesc-pe-strazile-clujului-tinutul-secuiesc-nu-i-romania/ said

    am March 15 2010 @ 5:01 pm

  23. Deanna said

    am March 15 2010 @ 5:36 pm

    Nu este normal ceea ce se intampla.
    D-le Urban asa ceva nu trebuie sa se intample intr-un stat de drept. Cred ca toata lumea stie ca sunt localitati intregi (nu numai in judetele mentionate pana acum) unde batranii si tinerii nu stiu romaneste. Ei in ce tara traiesc?
    Oriunde in lume, indiferent de nationalitatea pe care o ai, folosesti – oficial – limba tarii in care traiesti … in familie poti vorbi orice limba.
    SA NU SE VOTEZE ASA CEVA! NU ESTE NORMAL!!!

  24. adriano said

    am March 15 2010 @ 7:00 pm

    Scarba,mizerie…si iar scarba si mizerie..si iar..si iar.Ar fii foarte multe de spus,dar pentru da semn de unitate,ma rezum in a subscrie la comentariul lui Florin din 15 Martie 2010 ora 2,22 p.m.Pe langa atata mizerie ce ar mai conta un nou”Kosovo”,doar ca este un pic mai sus amplasat geografic.

  25. raresr said

    am March 15 2010 @ 7:20 pm

    romanii cei ami mari idioti si tampiti, asa lasatii sa se cace in capu nostru si ungurii si toti. Eu zic sa le cedam lor tara ca noi nu suntem in stare sa apstram nimica ce ne reprezinta. Poate ac ajungem sa ne scoata afara si din tara ca doara ce o mai fi.

  26. florin said

    am March 15 2010 @ 10:13 pm

    Culegem ce-am semanat si fiecare neam isi merita conducatorii!
    Fie ca ne place sau nu asta e adevarul.Am ajuns o “gloata” cundusa foarte usor de cei alesi de noi(sau poate avem numai impresia ca i-am ales noi).Romania nu avut niciodata conducatori interesati de starea poporului, da’ nici poporul nu merita ceva mai bun.Ne batem cu pumnul in piept ca suntem un neam crestin “de 2000 de ani” , da’ nu stiu vreo natie mai parsiva si mai fudula decat romanii.N-avem ce manca da’ ne cumparam X-uri si Q-uri “ca sa-i arat eu lu’ ala de la 5 cine sunt eu”.Toata ziua ne muncesc astia cum vor si cand venim acasa stam in fata “Icoanei” de-i ascultam ca la scoala.De citit o carte nu mai zic , de mers la biserica nu-ti mai vine cand vezi atatia “popi” fosti securisti, acuma sfinti.Asta e realitatea(nu Realitatea TV).
    Asa cum decaderea se petrece intr-o perioada mai lunga sau mai scurta , tot asa e si cu ridicarea ,numai ca nu stiu cine o sa ne mai ridice cand toata lumea merge din rau in mai rau.
    Si uita asa cand sunt scarbit de ce vad in jurul meu , ma uit in Sus.(ultima speranta,care nu cred ca va mai veni pe acest pamant)
    Acuma tre’ sa pun un spatiu ca incep alta idee!

    De ce autonomie pentru secui, unguri , rromi(tigani mai corect spus) , etc ?Foarte simplu!Suntem un stat prea mare(ca intindere) pentru CE(Comunitatea Europeana).Inca suntem o posibila amenintare economica pentru CE.Daca in vremea lu’ nea Nicu am fost granarul europei, si daca ne vine mintea la cap , in 7 ani putem (fara ajutor din exterior , neluand in calcul ajutorul lui Dumnezeu, consider ca Dumnezeu e de partea noastra daca tot ne numim neam crestin) sa devenim “independenti” din punct de vedere economic.Credeti voi ca CE vrea “independenti” ?NU!
    CE vrea 2 lucruri clare :
    “divide et impera” si “capul plecat sabia nu-l taie”.

    Sa ne trazneasca odata Dumnezeu ca sa ne vina mintea la cap si sa ridice El blestemul de pe neamul romanesc!(intotdeauna am avut de ales intre 2 rele)!
    Va iubesc!

  27. Noname :) said

    am March 16 2010 @ 12:42 pm

    Pentru toata aceasta harababura este Bechinutza (a.k.a. Basescu) de vina. S-a aliat cu toate scursorile din Romania ca sa poata frauda si castiga alegerile iar acum trebuie sa taca chitic si sa permita celor care l-au sustinut sa isi faca mendrele.

    L-ati votat, il aveti. Sa traiti bine :)

  28. AlbuSibiu said

    am March 17 2010 @ 3:41 am

    1. Cine are alianta cu UDMR-ul si cine le face toate poftele doar pentru a-i putea folosi in scopuri “constitutionale”?
    2. Pe cine reprezinta de fapt UDMR-ul, de vreme ce cea mai mare parte a populatiei de etnie maghiara nu se regaseste in revendicarile lor si chiar este dezgustata de felul in care acestia se infoaie pe linia nationalista?
    3. Cati dintre voi, romani din Romania ati cunoscut cetateni romani de etnie maghiara? Cati ati stat macar o data la povesti cu ei, nu mai zic de cati ati avut nevoie de ajutorul lor, cati ati colaborat cu ei? Va spun cum se vede treaba din Sibiu: mai usor pot colabora si conlucra cu un ungur din Cluj decat cu un roman din Bucuresti. Cel de la Cluj nu ma va trage niciodata in piept, se va tine intotdeauna de termenele stabilite si nu-mi va mari costurile in ultima clipa… Asa ca daca as vrea sa se adopte ceva, asta n-ar fi adoptarea limbii maghiare ci mai degraba a mentalitatii maghiare! Atunci vom vedea de fapt cati dintre noi, romanii, suntem atat de aproape ca si grad de civilizatie de rromii pe care-i tot luam ca ultima treapta de decadere..

    Iar a fi la putere si a te simti revoltat de ceea ce “colegii” tai hotarasc mi se pare pura ipocrizie. Apropo, domnule Urban, de ce nu treceti la independenti atunci? (cum care independenti? aia portocalii ai lui Oprea!).

  29. alina said

    am March 27 2010 @ 1:59 pm

    In SUA imigrantii trebuie sa invete engleza pt a deveni cetateni americani, la noi e invers!
    FRATILOR, TREZITI-VA, SUNTEM O TARA CU LIMBA PROPRIE: ROMANA!
    CETATENII ROMANIEI TREBUIE SA VORBEASCA ROMANA, indiferent de nationalitate!
    Nu vorbesc discriminatoriu, dar totusi, trebuie sa fim un pic nationalisti!
    Asta e tara noastra Romania, nici mandria asta nu o mai avem?!
    E bataie de joc!
    Zile libere pentru altii, altele decat cele nationale nu trebuie sa existe!
    Cine vrea liber de ziua lui sa-si ia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  30. Erwin said

    am April 5 2010 @ 5:12 pm

    E ?i normal, ungurii ?i-au f?cut teren în fa?a noastr?… la ce politicieni avem, nu m-a? mira ca limba maghiar? s? nu devin? numai limba oficial? în Covasna, Mure? sau Harghita, ci în toat? România! Da’ dac? vine vorba s? invad?m noi Ungaria ei or’ câ?tiga c?-s scârbe…

  31. Erwin said

    am April 5 2010 @ 5:15 pm

    Plus ca ca sa nu rupa alianta, basescu o sa le dea celor de la UDMR tot ce vor (si le vrea capu´prost)

  32. florin said

    am September 19 2010 @ 7:35 pm

    domnulealbusibiu ma intreb oare este chia asa de necesar ca toti romanii sa cunoasca etnici maghiari ? credeti ca au ei oare un caracter asa de bine pus la punct ? si sunt asa de cinstiti?va referiti probabil la vanzatorii maghiari din aprozare s-au magazine ,ca nu va trage-n pept la cantar s-au la rest. banuesc ,vorbiti in ungureste cu ei ,daca nu chiar sunteti ungur ! dupa cata reclama le faceti. credeti ca o mentalitate poate fi sanatoasa ,cand ceri autonomie pe teritoriul altui stat de drept? si cand hulesti poporul acelui stat? facandui tigani curve jegosi , si in tot felu, asa cum am citit pe yutub?fara sa ai putin respect fata de tara care ia adoptat ? este firesc sa intrii intr-un magazin sa cumperi ceva si sa nu fi servit , ca nu stii in tara ta limba maghiara?asa intelegi d-ta gradul de civilizatie ,de-i tot lauzi atata? si compari gradul de civilizatie a romanilor cu a tiganilor ? va recomand , sa va mutati in ungaria ,daca aceasta tara , si acest popor nu va place.

  33. lenuta said

    am November 10 2010 @ 1:26 pm

    am lucrat in proiectare 1965-1990 colegii unguri aveau carti tehnice in lb ungureasca ,vorbeau in lb lor inclusiv toti termeni tehnici ,vorbeau romanests numai cu cei care nu le stiau limba lor ,asa din cind in cind ,sau daca aveau nevoie sa scrie in romaneste .de fapt pe noi ne cam ignorau ca am fi si noi acolo sunt din tg mures

Comment RSS · TrackBack URI