Medicii rezidenti romani: cum scapa sistemul medical de ei

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=39502




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


9 Comentarii pana acum»

  1. asistentapentruconsumatori.ro said

    am March 1 2010 @ 4:39 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  2. vrajitorul.eu said

    am March 1 2010 @ 4:40 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  3. anonim said

    am March 1 2010 @ 9:11 pm

    Ia uitati-va aici doamna Mihaela cum stau trebile cu salariile prin Romanica si de ce unii trebuie sa plece si altii sa ramana:

    http://www.urbaniulian.ro/2010/02/07/plantationismul-it-firme-multinationale-din-care-esti-dat-afara-daca-nu-iei-credit-de-la-banca/

  4. politicianul said

    am March 1 2010 @ 9:21 pm

    Dupa cum sta treaba, dom’ director e pus pe scaun de partidul la putere si cum presedintele partidului e pus pe masuri drastice contra pensionarilor,copiilor si handicapatilor, de ce nu ar lua si menegerul spitalului masuri contra bietilor rezidenti ca de’,da bine la imagine!!!

  5. Medic Rezident said

    am March 2 2010 @ 8:55 am

    Buna ziua,

    Sunt in asentimentul D-nei Mihaela.
    Sunt Medic rezident anul 1, cu spital platitor Floreasca…..luna trecuta am luat pt prima data salariul dupa terminarea facultatii.
    Este adevarat….existe diferente salariale intre celelalte spitale platitoare din Bucuresti ( enumerate mai sus) si probabil cele din tara.
    Pe langa lipsa bonurilor de masa…..sunt diferente si la salariul de incadrare…..eu sunt in lipsa cu 100 lei.
    Explicatia celor de la Organizarea muncii de la Floreasca…..eternul “nu stim”.
    Din cate stiu eu, rezidentii sunt platiti din alte fonduri decat cele ale spitallelor platitoare…ele actionand doar ca o rampa de trecere a banilor pt salarii prin contul lor in contul rezidentilor….in concluzie/…NU au niciun drept de gestionare sau decizie asupra salariilor noastre,
    Atunci de unde aceasta discriminare???
    Am sunat la Minister….au spus ca nu e competenta lor si sa sun la ASP ( vechiul DSP–care dupa cum stiti a starnit atata verva la repartizarea nostra din 16 17 18 dec 2009, fiind nevoiti sa mergem acasa si sa ne intoarcem 3 zile mai tarziu cu aceaasi explicatie penibila ” nu stim”. Cei de la ASP mi-au sugerat sa discut cu DL Stroe , dir. ec. al spit. Floreasca.
    Sa-nteleg ca acest DL. are competenta de a gestiona banii nostrii dupa bunul lui plac?
    Normal…toti rezidentii sunt platiti in functie de specialitatea aleasa..cu sporurile arondate acelei specialitati….in schimb salariul de baza este UNIC pe fiecare specialitate in parte!

  6. cineva said

    am March 2 2010 @ 10:10 pm

    Cat e “salariul” de medic rezident domle ? Spune aicea sa stie TOATA LUMEA!
    Si spune-l si in lei si in euro sa ne rada toata Europa si cu c#ru’ ca la noi atata valoreaza sanatatea si educatia!
    Si mai explica-le si cercopitecilor cum ai luat examenul ala de rezidentiat “pe pile” cum scuipa ei venin.

  7. Bogdan said

    am March 9 2010 @ 10:50 pm

    Viitor de aur tara noastra are! Cei care sunt nemultumiti de salarii si de motivare au doua metode de a scapa: sau pleaca din tara(cei competitivi si care nu vor sa traiasca din atentii) sau raman si “se descurca”(adica faulteaza sistemul pana la refuz). O sa vedeti ca se va legaliza spaga pana la urma

  8. rezident said

    am March 24 2010 @ 11:43 am

    Ziua buna, dvs. celor care va veti opri pentru un minut sa cititi randurile mele!
    Sper sa fie buna si pentru mine ca medic din Romania, DAR NU AICI IN TARA, DESIGUR IN STRAINATATE.
    Sunt dintr-un sat din sudul tarii, medic rezident in Bucuresti sau mai bine zis muritor de foame, bataia de joc a celor “de sus pusi”. Parinti pensionari agricultori………..ajutor material zero, cu mare pasiune pentru medicina si dragoste de oameni, dar din pacate astea nu tin de foame. Azi as renunta la medicina, as merge la croitorie cred, as castiga la fel sau poate chiar mai mult.
    Ce ma opreste? 10 ani de speranta ca maine va fi mai bine si pentru mine, 10 ani de lupta cu sistemul educational de la noi in care “banul” are prioritate si multe altele.
    Stau cu chirie, la camin nu am avut loc pentru ca nu am “cunostinte” si nici bani.
    Sunt in anul V de rezidentiat si am un salariu de 1430, nu de euro ci lei de ai nostri. Este mai bine acum , ca anul trecut in 2009 in ultimele 2 luni am avut 1080.
    Ce sa zic!? Tocmai imi ajung pentru chirie. Carti, seminarii sau conferinte……….oare ce sunt astea?
    A! uitasem de mancare, oare avem nevoie de asa ceva?
    De bonurile de masa numai vorbesc,daca timp de 2 ani mi-au oprit in fiecare luna cate 3 bonuri pe motiv ca fac garzi(dar pe medicina de laborator nu se fac garzi)acum numai primesc nici un bon, cu toate ca ceilalti colegi primesc, dar eu sunt platit de FLOREASCA.
    Am inteles ca si al 13-lea salariu a fost primit, dar NU LA FLOREASCA.
    CAM ATAT DESPRE VIATA UNUI SUPRAVIETUITOR=MEDIC REZIDENT DIN ROMANIA 2010.
    Multumesc pentru timpul acordat!

  9. Maria said

    am September 12 2010 @ 7:32 pm

    Sunt si eu medic rezident an I si am aceleasi probleme cu Sp. Municipal din Ploiesti care nu ofera tichetele de masa ,invocand aceleasi motive ….Ce pot face ptr. a rezolva aceasta problema?

Comment RSS · TrackBack URI