Banner

Daca bagam la puscarie toti utilizatorii DC++ rezolvam ceva ? Comenteaza si tu !

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=39479




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


16 Comentarii pana acum»

  1. ALEXANDRU EUGENIA said

    am February 26 2010 @ 11:37 pm

    Nu sunt prea multe aspecte de comentat.DCC++ este un soft cu care se pirateaza muzica.Utilizarea verbului ‘a pirata” este suficienta pentru a face sa priceapa orice novice, ca este vorba despre o actiune ilegala.Daca un clujean a fost prins de politie si a scapat achitind o suma de 10000 lei inseamna ca a avut avocati buni.
    De altfel,nu cred ca este un secret faptul ca pentru fiecare infractor exista cel putin o duzina de avocati,care il apara…pro bono!!.
    Din punctul meu de vedere,pirateria pe internet,este o alta sursa de venituri pentru bugetul statului,care nu este exploatata.
    Eu traiesc cu sentimentul,din ce in ce mai pronuntat si mai frustrant,ca cetateanul cinstit,adica cel care isi plateste toate taxele si impozitele,este condamnat,in locul evazionistilor,la plata tuturor gaurilor negre din buget.
    Pe acesti cetateni cine ii apara?

  2. cineva said

    am February 27 2010 @ 12:18 am

    “Pai e pierdere daca iti da cineva ceva pe ele.”
    Corect si BINE TINTIT baiete! E ca si pierderea electoratului lui Vadim si acuzatiile “penale” facute de el!
    Adevaratii artisti si muzicieni ai lumii nu s-au uitat la bani. Au creat intotdeauna muzica din suflet si pentru oameni si banul a fost un plus, un supliment. Vedeti Phoenix, Iris, Compact de la noi + multi artisti internationali celebri pentru care mesajul artistic/muzical a contat in primul rand si nu banul. Oameni din asta n-o sa vezi in reclame la Coca Cola si la pufuletzi. Never!

    Dar “pasarele” ca Brithney , Beyoncee etc. etc. si hoardele de hip-hopperi hamesitzi de bani din undergroundurile SUA (ca la supervedetofitzele din Romania nici nu pot sa ma gandesc …) au infipt ca pe o sula in coaste LEGEA COPYRIGHTULUI PE MUZICA care sfideaza in sine DESTINATIA PUBLICA a creatiei artistice!

    Mesajul meu: Muzica este publica bai cercopitecilor! Este facuta de ARTISTI pentru OAMENI! Cine vrea bani – get a job!
    A FI ARTIST NU E O SLUJBA!

  3. marius said

    am February 27 2010 @ 9:52 am

    …………………………………..
    …………………………………..
    …………………………………..
    …………………………………..
    …………………………………..
    nu ar incapea aici toate urarile mele pt statul(DE GEABA) roman
    si legile elaborate de el,ma bogatasilor care stati pe scaune pe mii de euro ,nu mai stii de unde sa SUGI bani ?si ai luat aleatoriu un roman cu ghinion probabil un om obisnuit ca restul de milioane de utilizatori dc++ si te-ai gandit tu sa dai un ex pai mai …………….. ce esti
    DA combinatiile de zeci de mii de euro pe care le invarti si cu care te pagubestipe tine STATUL nu le iei la socoteala ?
    i-mi e ciuda ca in tara asta e multa PROSTIME si adevarul ca multa parte din ea i-si merita soarta DAR… eu zic ca ar trebui sa iesim in strada sa scoatem toata PUTOAREA aia din PALATE pt ca acolo se duc banii vostri
    Lasa-ti frate zece oameni sa decida soarta tarii; nu o mie ca acolo sunt multe buzunare de umplut
    …………………………………………………….
    …………………………………………………….
    sunt multe de spus dar multi nu pot intelege/percepe
    se multumesc doar sa castige banii cu care sa-si cumpere painea si ATAT
    SCLAVIA SI-A SCHIMBAT DENUMIREA DAR A EXISTAT IN TODEAUNA

  4. Daniela said

    am February 27 2010 @ 11:27 am

    Ce ne facem cu accesul la cultura?

    De ce nu e acces liber la filme, documentare si muzica? Si ma refer aici la toate categoriile: de la muzica clasica la rock, folk si alte genuri. Va dati seama cati bani trebuie sa cheltui daca vrei sa mai stii si tu una alta?

    De exemplu mie imi place enorm Tudor Gheorghe, dar nu mi-am permis de fiecare data sa merg la concerte sau sa cumpar cd-urile. Am mare parte din ele, dar m-au costat ceva. E aiurea ca nu pot beneficia multi de acces liber la cultura.

    ‘cineva’ are dreptate, nu trebuie sa platesti cultura, aceasta ar trebui sa fie gratuita si sa ajunga la oricine si oriunde.

    Nu-mi sariti in cap. Nu e un manifest in favoarea dc, torente etc. Dar sa dai 40 lei pe un bilet la cinema, sau 50 lei pe un dvd, sau 20 lei pe un cd cu trei piese mi se pare un pret prea mare. Nu stiu cati romani aloca mai mult de 100 lei pe luna culturalizarii…

  5. Daniela said

    am February 27 2010 @ 11:30 am

    Plus ca sunt de acord sa nu multiplici si sa nu copiezi operele. dar as vrea sa fie liber consumul. Adica sa pot descarca un film si sa il vad, eventual sa platesc o taxa lunara sau anuala in functie de gb descarcati dar sa nu am voie sa vand, copiez etc. Asa ar avea logica.

  6. ALEXANDRU EUGENIA said

    am February 27 2010 @ 3:12 pm

    Sanctionarea pirateriei nu am inventat-o noi,ci ne-a fost impusa de aderarea la UE.Accesul la cultura constituie alta problema,acuta,as zice eu.Internetul este o sursa inepuizabila de informatii,dar nu putem pretinde ca in numele dreptului la liber acces la cultura si informatii sa incalcam un alt drept,adica dreptul la proprietate intelectuala.
    Eu as fi de acord cu o eventuala schimbare a modului in care se face sanctionarea contravenientilor si anume,in loc de amenda care ajunge la bugetul statului,vinovatii sa fie obligati la achizitionarea unui anumit numar de PC-uri pentru copii saraci plus efectuarea unui numar de ore de munca …intelectuala in folosul societatii, prin care copii respectivi sa fie invatati sa foloseasca calculatoarele.Aceasta sanctiune nu ar trebui sa excluda plata drepturilor de autor catre cei care au fost prejudiciati.
    Eu am scris un articol pe care intentionam sa-l public intr-o revista de specialitate.Am muncit timp de doua saptamini,cite 4 ore pe zi pina am ajuns sa-i dau o forma acceptabila.Nu am publicat articolul pentru faptul ca regulamentul acelei reviste imi impunea o regula care nu mi s-a parut a fi OK:dupa publicare,articolul devenea proprietatea revistei,urmind ca aceasta sa beneficieze de de dreptul de proprietate fara ca eu sa fiu consultata sau platita.O astfel de atitudine,chiar mi se pare grava din cel putin doua motive,incalcarea dreptului la libera exprimare si a dreptului la proprietate intelectuala.

  7. cineva said

    am February 27 2010 @ 5:37 pm

    Eu zic sa mergem sa cautam urmasii lui Mozart, Beethoven ,Picasso Grogorescu etc etc. si sa le platim drepturi de autor daca vrem sa reproducem cate ceva din opera lor in vreun manual de muzica sau istoria artei.
    Dar se pare ca susnumitii + urmasii lor (care-or mai fi) nu prea mai vor nimic de la societate. AU DAT TOT FARA SA CEARA NIMIC caci asta e menirea artistului. E o categorie sociala mai aparte pt. unii care inteleg mai greu in ziua de azi asa ceva.
    Bucuresti de FITZE ma auzi , cu tine vorbesc ? :)

    Apropos de Tudor Gheorghe …pe vremea Raposatului canta GRATIS si public. De placere. Si ne placea si noua. Si multi, multi altii ca el au cantat gratis si de placere si acum ne intoxica pe la televiziuni cu “legile copyrightului” bla bla.
    Legile astea ar trebui sa reglementeze doar PLAGIATUL ARTISTIC si atata tot.
    Si sa zica mersi ca tehnica digitala le-a permis inregistrarea de fidelitate a zdranganiturilor si urlaturilor oricarui cercopitec care se declara “artist de artist” in sec. 20/21.
    Iar despre legea de mai sus legea ar trebui sa fie mai clara ca lacrima: LA MINE ACASA copii CE VREAU, STOCHEZ CE VREAU, DAU LA CINE VREAU dar evident ca nu am voie sa vand la taraba CD-uri si DVD-uri cu continut ce nu e facut de mine si nu e munca mea.

  8. Buduru said

    am February 28 2010 @ 8:14 am

    Treaba e pe bani!
    Ca multe altele, legislatia copyright-ului (si nu ma refer doar la creatiile artistice) a plecat de la o idee corecta – munca trebuie platita, indiferent ce forma ia (munca fizica, intelectuala, artistica) – si a ajuns la o exagerare fara margini. Amintiti-va, doar, de incercarea unora de a inregistra la OSIM cuvantul “roba”. Da, da, ati auzit bine, e din domeniul lui Iulian Urban: roba avocatului, roba judecatorului… S-a facut ceva tam-tam la vremea respeciva, iar OSIM-ul a respins inregistrarea. Va dati seama ce bani ar fi luat acei indivizi de la toti utilizatorii cuvantului “roba”!
    Revenind la cultura, nu creatorii de arta iau partea leului din copyright! Dintr-un dolar (drepturi de autor), compozitorul, textierul si interpretul iau, probabil, 20 de centi. Restul de 80 de centi se duc in buzunarul companiei de inregistrari, care conditioneaza productia/lansarea CD-ului/DVD-ului de renuntarea, in favoarea ei, la drepturile de autor.
    Cred ca legislatia ar trebui modificata, in sensul ca drepturile de autor sa nu poata fi vandute/cedate, ci, doar mostenite.

  9. marianf said

    am March 1 2010 @ 9:53 am

    Pe dc se schimba fisiere nu se vind , deci nu-si insuseste nimeni un venit. Adica daca am o carete si o imprumut unui prieten ar trebui sa fiu arestat, mi se pare ca suna cam la fel. Pretul face diferenta. Cand cineva area un salariu de cateva sute de ron cat sa aloce unui film? Vorba aia daca mai are si 2 copi sa mearga la film cu familia trebui sa aloce aproape un sfert din buget. Un windows depaseste salariul minim cu ce sa-l cumpere.

  10. vrajitorul.eu said

    am March 1 2010 @ 12:26 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  11. darie said

    am March 1 2010 @ 10:42 pm

    asta e ca si cu parcarile..sau taxa de poluare. Cine ar parca in strada daca ar gasi loc, cine ar lua second hand daca ar avea bani de una noua? Pe langa ca nu sunt bani daca e prea mult furt si nu se face nimic real..se practica asta pt ca sunt preturi prea mari si platesti mult…sa asculti de cateva ori o melodie apoi te saturi..e logic, sau iti permiti? Hai sa luam tot romanului inainte de a-i da posibilitatea sa castige corect, si sa-l punem la taxe, nu asta e linia guvernului?
    Ti se face greatza…

  12. cineva said

    am March 2 2010 @ 8:31 pm

    “Un Windows depaseste salariul minim cu ce sa-l cumpere.”

    Si chiar daca as avea de 100 de ori bani cat sa cumpar un Windows n-as da bani pe gunoaiele Micr0$oft. Sunt versiuni de Linux MOKA pe net ca fac de jdemii de ori mai mult banii si treaba decat deseurile lui Billy-boy.
    Ca dovada ca serverele, coloana vertebrala a internetului si workstationurile din majoritatea corporatiilor sunt tinute pe Linux/UNIX si nu pe Win.

    http://www.opensuse.org/en/
    One of the ways to say goodbye forever to Bill Gates! :)

  13. dragos said

    am March 28 2010 @ 2:00 pm

    Sa fim obiectivi fenomenul asta poate fi combatut prin blocarea porturilor si instalarea de firewal uri de catre provideri impotriva protocoalelor P2P

  14. levi said

    am April 3 2010 @ 6:59 pm

    @dragos
    esti “un bolovan” ,pt ca inprimu’ rand poti folosi protocoale pt file sharing ori ce port(ca sunt prog care au anumit/e port/uri e alta treaba),sunt n° metode de sharing nu numai P2P,in aldoilea rand sunt o gramada de softuri si fisire care sunt incadrate in GNU/GPL(click sa vezi ce inseamna GNU/GPL,in caz ca nu sti http://ro.wikipedia.org/wiki/Licen%C5%A3a_Public%C4%83_General%C4%83_GNU) mai mult,s-ar putea ca sa faci o chestie interesanta si vrei sa il faci cunoscut,cum ai sa il faci cunoscut ??!! pai…prin mail,cd,usb…sunt metode si metode,dar de ce sa nu il “urci” pe un server si cine/cui ii este interesant sa il descarce,in plus softurile P2P(indiferent ca este vre-o varianta de dc++ sau torent) nu esti obligat sa share-uiezi ceva ce nu este sub GNU/GPL.
    Sau si mai si vrei vreun soft/fisier legal si iti este mai la indemana netul decat sa mergi la magazin sau sa dai comanda pan’ posta/curier cum ai sa il descarci daca ISP-ul iti blockeaza portul ? 😉

    @cineva
    “Un Windows depaseste salariul minim cu ce sa-l cumpere.”
    “corec” un user de windows crack-uit ar mai zice si “thx Bill for this one too” pt noul windows RTM 😉
    toate sunt “moka” mai putin la RED HAT si SUSE (cele enterprise) la care costa suportul 😉 OpenSUSE este intradevar “moka”
    sau puteti alege alta distributie de aici http://distrowatch.com/dwres.php?resource=major (preferabil sariti de prima distriburie 😀

  15. Silviu Marian said

    am May 10 2010 @ 11:52 am

    :)))))))))))))) cei care l-au prins pe Tartagutza Download-tzel au intrat si ei pe dc++?? SI ce au “sharat”????? SI daca Tampitzel D. avea cantitate mare la share…inseamna ca statea pe huburi “elegante”. Si atunci cei care au intrat pe acele huburi,toti uzarii fiind egali, a trebuit sa shareze si “EI” ceva(filme si mpetreiuri ies din calcul ca sunt pirat…deci altceva).Si daca te mai gandesti ca erau acei “politzai cibernetici” mai ca imi fuge gandu la faptu ca au “sharuit” baza de date a politiei. Ca cred ca are destui giga.Si nu e cu drepturi de autor.O poate consulta toata lumea.Asta cand s-or interconecta si la noi bazele de date intre ele.Deocamdata calculator la noi inseamna pt multi care ocupa functii destul de importante, SOLITAIRE, MOZILLA , SI WINAMP(vai de mine,sper sa asculte numai track-uri de pe cd de pe la ziare,nu de alta dar track-urile deschid automat playerul,deci nu va fi nevoie de stiinta.)

  16. pavel maria said