Bravo Conso.ro : CEC Bank a fost obligata sa faca dreptate unui client inscris pe nedrept la Biroul de Credit

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=39372




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


14 Comentarii pana acum»

  1. Florin said

    am February 25 2010 @ 5:54 pm

    Si??? ceva despagubiri??? ceva scuze???
    Nimic..presupun. Niste nesimtiti…. asta sunt si asemenea oameni lucreaza in proportie de 60% in sistemul bancar.
    La americani era alteceva, dar aici suntm in Romania.
    Oare cand ne vom reveni????
    Suntem sclavii marilor corporatii si suntem fericiti cand ne da dreptate , cand in mod normal ar fi trebuit sa faca altfel.
    Ne meritam soarta pt. ca nu reactionam si pentru ca ne resemnam.

  2. sorin andreica said

    am February 25 2010 @ 6:37 pm

    Atunci ii foarte bine cand se face dreptate pentru ca statul de drept sa dainuie si va felicit cu tot respectu pentru lupta pe care o duceti pentru neamu romanesc.
    Si asta-i un rol al parlamentarilor,respectand proportiile,de care statu trebuie sa aibe grija.
    Cu respect

  3. Eugen said

    am February 25 2010 @ 6:53 pm

    Luati topoarele si cutitele si atacati bancile; asa au facut grecii si le-au bagat mintile in cap

  4. vrajitorul.eu said

    am February 26 2010 @ 11:43 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  5. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 26 2010 @ 11:43 am

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  6. securistu de scarbici said

    am March 1 2010 @ 9:05 pm

    bravo eugen ! subscriem

  7. Busueoc Radu said

    am March 8 2010 @ 12:49 pm

    Sunt niste oamenii de doi bani. Pe sora mea o poarta de 5 luni de zile pt un credit ipotecar si nici in ziua de astazi nu i-a dat banii desi dosarul este aprobat.

  8. cocea bogdan said

    am June 3 2010 @ 3:08 pm

    azi merg la avocat sa vad ce strategie stabilim .am luat un imprumut cu garantie imobiliara acum 2 ani.am platit ratele la timp si totusi mi au vandut dosarul de credit la firma bps.la randul ei bps a vandut dosarul la suport colect.plus ca nu am fost macar anuntat in scris de acest lucru .pe scadentar am rata de 381 de euro si eu platesc 491.de euro si nici de data asta nu am fost anuntat de marirea dobanzii .si alte abuzuri de acest gen din partea bcr.daca se poate sa ma ajutati cu un sfat e ok .va multumesc .

  9. Ing. Stoica Vladimir said

    am July 23 2010 @ 10:52 am

    Sunt ing. Stoica Vladimir, posesor C.I. seria R.D. nr. 517190, C.N.P. 1670327441518, domiciliat in Bucuresti, sec. 4, car. Berceni, str. Straduintei nr. 4, bl. A5, et. 10, ap. 44, Of. P. 82, cod 041778. Am facut pe data de 19 .05.2010 o refinantare la ING Bank prin care se acoperea o descoperire de card, in valoare initiala de 3176 lei, la UniCredit Tiriac, de unde ia salariul U.M. 02499, unde lucrez ca ing. de sistem, si o alta descoperire de card, in valoare initiala de 3020 lei, la CEC Bank, prin urmare m-am dus pentru obtinerea adeverintelor de refinantare la Tiriac si CEC. Cei de la CEC mi-au spus sa le transmit celor de la ING sa livreze banii in maxim 30 zile, ceea ce am si facut, ING spunandu-mi ca livreaza banii chiar in 15 zile. Pe perioada 1-30 aprilie figuram cu 140.96 lei suma minima de plata, scadenta la 31.05.2010, din care am platit doar 71 lei la data de 17.05.2010, deoarece rata la CEC era fixata la 29 ale lunii, de aceea am asteptat ca refinantarea sa plateasca diferenta de 69,96 lei. Din pacate ING nu au mai refinantat, pe motiv ca nu se mai ia in considerare norma de hrana cu caracter permanent, ca facand parte din venitul lunar net, care se da angajatilor din armata, cum sunt si eu, dar asta am aflat dupa 15 zile. La data de 31.05.2010 figuram cu restante la card de credit intre 0-15 zile in valoare de 69.96 lei, ceea ce era adevarat in masura in care intarzierea atunci era de fapt de 0 zile, scadenta pe mai fiind la data de 31, asa cum am scris anterior, CEC spunandu-mi ca voi fi raportat ca debitor in baza de date a Biroului de Credit, dupa 30 zile de la data scadentei, la data 16.06.2010 am platit intr-adevar 100 lei, cu 30,04 lei mai mult decat suma minima lunara de plata, deci cu 16 zile intarziere, apoi la data de 18.06.2010 figuram cu restante la card de credit intre 16-30 zile in valoare de 2753,13 lei, asta deoarece ING respinsese dosarul de refinantare aprobat initial la 19 mai, cu toate ca CEC mi-a spus ca termenul de acoperire a cardului era de 30 zile, atunci fiind a 30-a zi, nefiind inca nici o zi de intarziere, deci nu era cazul sa fiu raportat ca debitor in baza de date a Biroului de Credit si la Centrala Riscurilor Bancare, sa-mi restrictioneze accesul la limita de creditare, retragandu-mi limita de creditare acordata si demarand procedurile de executare silita in vederea recuperarii sumelor datorate, primind un telefon de la firma de recuperare Melon, asa cum au facut. Pentru data scadenta 28 iunie, in care aparea ca suma minima de plata este de 2853,12 lei, in loc de circa 70 lei, adica suma minima lunara de plata, am platit 85 lei la data de 19 iulie, deci cu 21 zile intarziere, dansii anuntandu-ma cum am scris anterior, doar la 31 mai si 18 iunie de niste intarzieri false, asa cum am demonstrat, pe 29 iulie urmand sa platesc suma minima de circa 70 lei, si nu suma de circa 2750 lei, asa cum vor dansii, nefiind vina mea ca nu mi s-a spus de catre cei de la CEC sa anunt in termen de 30 zile neacceptarea aplicatiei pentru acordarea creditului de consum de tip ING Personal, care includea si refinantarile pentru Tiriac si CEC. Subliniez ca la Tiriac platesc rata de 82 lei in continuare, dansii nereprosandu-mi ca nu i-am anuntat ca dosarul de refinantare de la ING catre Tiriac s-a respins, cei de la ING mirandu-se ca CEC imi sa acopar toata suma de pe cardul de credit, cand i-am intrebat pe cei de la ING daca trebuie sa-i anunt pe cei de la Tiriac si CEC ca s-a respins refinantarea, spunandu-mi ca nu e nevoie. Am intrebat pe cei de la filiala CEC de la pod Natiunile Unite, de langa caldirea istorica CEC, cum pot sa rezolv situatia, pentru a plati in cointinuare ratele de 70 lei, neavand de unde sa platesc circa 2750 lei, si mi-au spus sa depun o cerere de repunere pe linie de creditare a cardului si de scoatere din evidenta Biroului de Credit si Centralei Riscurilor Bancare, la filiala CEC Obregia, unde plateam ratele, anexand adeverinta de la ING ca s-a respins dosarul de refinantare, ceea ce am facut. Mentionez ca cei de la Garanti Bank imi pot da 6000 lei, din care pot acoperi si cei circa 2750 lei de pe cardul CEC, daca cei de la CEC ma vor scoate din evidenta Biroului de Credit si Centralei Riscurilor Bancare. Cei de la CEC Obregia spuneau insa ca nu se stie ce raspuns imi vor da, ceea ce mi se pare de-a dreptul strigator la cer. Daca aveam banii respectivi nu mai depuneam dosar de refinantare la ING, si daca stiam ca CEC imi vor cere mie banii, daca ING nu mai acorda refinantarea, ceream doar 11800 lei, cat era vorba sa-mi acorde ING cu tot cu refinantarile de 3020 lei catre CEC si 3176 lei catre Tiriac, fara sa pomenesc de refinantarea catre CEC, urmand sa acopar eu, daca vreau, toata suma descoperita de pe card, sau sa platesc in continuare ratele lunare de circa 70 lei, aceste rate permitandu-mi sa le platesc si acum, chiar daca din august voi avea cu un sfert mai mic salariul, deoarece sunt bugetar. Nu vreau decat sa pot plati in continuare retele si sa fiu scos din evidenta Biroului de Credit si Centralei Riscurilor Bancare, pentru a putea lua si alta data imprumut de la vreo banca, eu avand pana acum credite inca din 2001, achitate la BRD, Raiffeisen, OTP, City Financial, in prezent la Tiriac, cu 82 lei rata, CEC, cu circa 70 lei rata (aveam pana acum), ING, cu 622 lei rata, doar la CEC avand probleme, nemaiputand sa platesc rata de 70 lei, datorita pretentiei absurde a CEC ca sa platesc eu suma totala a descoperirii cardului, avand in vedere respingerea refinantarii catre CEC, de catre ING, asa cum am scris mai sus, CEC neanuntandu-ma la acordarea adeverintei de refinantare, necesara la dosarul de refinantare depus la ING, ca trebuie sa anunt CEC in maxim 30 zile, in caz ca se respinge dosarul, altfel urmand sa platesc eu descoperirea de card, din partea Tiriac, asa cum am aratat mai sus, aflat in aceeasi situatie, neavand probleme, platind in continuare ratele, ING spunandu-mi ca asa este si normal.

  10. RACHIERU MARIANA said

    am July 26 2010 @ 8:22 am

    daca am 30 zile intarziere,la un card are dreptul sa-mi trimita dosarul in instanta?

  11. ana ilie said

    am April 20 2011 @ 2:51 pm

    am cumparat de la altex produse in valoare de 2000 lei si am scos 440 lei de pe card am platit 5 ani jumate suma de peste 70000 lei si au venit recuperatorii acasa amenintundu-ma ca daca nu platesc pe loc suma de 12400 imi i-au casa.ma obligat sa semnez un contrac de refinantare .de frica l-am semnat acum am 24500 lei pe 8 ani .nu mai am bani .eu si aotul suntem pensionari pe caz de boala si avem pensia acumulata de 800,mai mult de jumate se duc pe medicamente.va rog ajutatima.eu nu mai platesc nimic.am facut plangere la opc astept raspunsul acum.va multumesc mult.

  12. www.conso.ro | Business Promoter said

    am October 24 2011 @ 5:57 pm

    […] Bravo Conso.ro : CEC Bank a fost obligata sa faca dreptate unui client inscris pe nedrept la Biroul … […]

  13. www.conso.ro | aer conditionat said