Banner

Lovitura de ciocan in politica romaneasca; Sindromul Diaconescu

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=39299




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


27 Comentarii pana acum»

  1. alte plecari anuntate said

    am February 24 2010 @ 4:33 pm

    Migratia spre Grupul independen?ilor care se va transforma în curând în partid nu se opre?te aici. În s?pt?mânile viitoare spre acest grup se vor îndrepta mul?i ale?i care provin din PNL ?i PSD. E vorba de aproximativ 25 de parlamentari:

    Camera Deputa?ilor:

    7 PNL

    12 PSD

    Senat:

    2 PNL

    4PSD

  2. http://www.inpolitics.ro/cercul-se-inchide-unp-si-a-tras-presedinte-cristian-diaconescu-art54194.aspx said

    am February 24 2010 @ 4:40 pm

  3. Ovidiu said

    am February 24 2010 @ 4:45 pm

    Vanghelie, Mazare, Ponta, Nastase….

    Cat timp credeti ca un om de valoare poate sa stea in aceeasi barca ( a se citi troaca ) cu Mazare in uniforma de nazist, cu un primar analfabet si cu un procuror care spune ca voia sa il bata pe Boc?

  4. Gigi said

    am February 24 2010 @ 4:45 pm

    Ce aiurea suna! Parca nu am sti ca PSD este un partid securisto-comunist plin de sforari si borjogari! Diaconescu nu avea fata de un asemenea partid. L-as vedea in PDL sau chiar si in PNL (cu toate ca nu e diferenta intre PNL/PSD) insa nu in PSD!!!!
    Avea dreptate Marean’ este un partid de lepre!

  5. Lca said

    am February 24 2010 @ 4:46 pm

    prin gestul demisiei diaconescu a cistigat un mare capital de simpatie pe care are ocazia sa-l valorifice in viitor. ponta ai fost scos din jobenul cu iepurasi al sinistrului cuplu iliescu-nastase

  6. Mira said

    am February 24 2010 @ 4:46 pm

    Ponta este un individ post crescut.Cand Diaconescu a fost santajat la congres,nu ia luat apararea,ba se batea pe umeri cu Vanghelie care-i spunea “Victoras”.Despre Ponta nu se cunosc prea multe si cat de santajabil poate fi,Ponta nu are mama nu are tata,sa nascut baiat mare-procuror.Restul e secret.Nu prea are maniere si pare a fi crescut pe maidan,de unde si apropierea fata de Vanghelie.

  7. radu andrei said

    am February 24 2010 @ 4:49 pm

    Cristian Diaconescu este o dovada clara ca politicienii neimplicati in fapte de coruptie nu-si gasesc locul in PSD… ei fac nota discordanta cu ceilalti.

  8. http://www.antena3.ro/stiri/politica/hemoragie-post-congres-peste-30-de-parlamentari-inclusiv-marian-sarbu-ar-pleca-din-psd-spre-indpendenti_93023.html said

    am February 24 2010 @ 5:12 pm

  9. cam asa gandeste Ponta said

    am February 24 2010 @ 5:15 pm

  10. Cristi said

    am February 24 2010 @ 5:34 pm

    Basescu i-a ciuruit pe toti! Sarbu e ok la MM iar Diaconescu merita postul de ambasador! In fine,
    PSD primeste ceea ce merita iar in curand va urma si dezorientatul peneleu conservator plin de conserve al lui Cretin Antonescu. Cu gargaragiul, desigur, in fruntea listei. Le recomand tuturor ratatilor din politica sa-si faca un nou partid care sa se numeasca Partidul Antena 3 Felix. Presedinti de onoare: Dan Felix (zis si Motanu’) Voiculescu, MI (a nu se intelege ministerul de interne) Quintus Turnatorul si Ion Lovitura De Stat Bolsevica Iliescu si presedinti de partid in triumvirat Crin Chucky Antonescu, Mircea Prostanacul Geoana si Victor Obraznicul Ponta iar coordonatori de proiecte pe linie de partid Marean Vanghelie si Liviu Dragnea. Trezorieri: Dinu Paturica Patriciu si Sorin Infractoru’ Ovidiu Vantu.

  11. Violet said

    am February 24 2010 @ 5:34 pm

    Cred ca povestea cu flacara violet este foarte reala, nu e magie: violet inseamna MOV, iar M.;O.;V. inseamna Mazare, Oprisan, Vanghelie. Deci nu forte oculte submineaza PSD-ul, ci acesti nenorociti imbuibati increzuti,hoti, tupeisti si -de fapt- niste nimicuri. IL COMPATIMESC PE PONTA CA TREBUIE SA TRAGA IN CONTINUARE PIETRELE ASTEA DE MOARA.

  12. Scandalul partid- jurnalisti-servicii secrete capata noi dimensiuni said

    am February 24 2010 @ 5:51 pm

    Cristian Diaconescu a demisionat din PSD si intra in partidul generalului Oprea.

    Scandalul partid- jurnalisti-servicii secrete capata noi dimensiuni

    Cristian Diaconescu, senator, vicepresedinte al PSD pana la congresul de sambata, fost ministru al justitiei in guvernul Nastase si ministru de externe in guvernarea PD-L – PSD a demisionat din partid. El s-a alaturat grupului independentilor din Parlament condus de Gabriel Oprea, fost general, deputat si ministru al apararii in acest moment.

    Oprea a intrat in Parlament pe listele PSD, a ajuns si ministru al internelor din partea PSD in guvernarea PSD-PD-L, dar nu a stat acolo decat cateva zile.
    Motivul: disputa cu Marian Vangelie, seful PSD Bucuresti, pentru controlul serviciului secret al Internelor. Unul dintre cei pe care Vanghelie l-ar fi vrut in fruntea serviciului secret al internelor este Catalin Voicu, senator PSD, cercetat penal in acest moment pentru trafic de influenta. Dimpotriva, Oprea il chemase deja la sefia acestui serviciu, fara sa aiba acordul PSD, pe influentul chestor al politiei romane, Virgil Ardelean, supranumit “Vulpea”.

    Acum apropiatii sai anunta ca Oprea va face un nou partid in care, din ultimele date, va intra si Diaconescu.

    Diaconescu a candidat la sefia PSD la congresul de sambata al partidului. Retragerea sa din aceasta cursa s-a petrecut cu cateva minute inaintea inceperii votului pentru conducerea PSD, castigata, in final, de Victor Ponta. Diaconescu ar fi fost “monitorizat”, nu se stie de cine, dupa finalul mandatului de ministru de externe. Jurnalista Floriana Jucan a sustinut, sambata, la Realitatea TV, ca ar fi primt rezultatul unei astfel de urmariri, compromitatoare pentru demnitar. Nimic nu a fost publicat din aceste probe. Retragerea neasteptata a lui Diaconescu din cursa pentru sefia PSD a fost pusa de presa pe seama acestui lucru.

    Diaconescu a depus o plangere la Parchet, opinand ca “monitorizarea” sa, daca s-a petrecut, ori, mai precis aceasta incercare de santaj impotriva sa, a fost facuta, daca a fost, nu de catre o institutie a statului, ci de oameni din PSD. Diaconescu nu a mai asteptat rezultatul anchetei Parchetului si a demisionat. In urma cu un an, scandalurile importante din PSD au fost legate de servicii secrete, de ascultari si monitorizari neoficiale.Doi ministri de interne a pierdut PSD, intr-o luna, din cauza acestor lucruri – Gabriel Oprea si Liviu Dragnea. Fara legatura cu cele de mai spus, poate fi mentionat faptul ca noul presedinte al PSD, Victor Ponta, il are drept nas pe George Maior, seful SRI.

  13. http://www.roncea.ro/2010/02/24/diaconescu-va-fonda-uniunea-nationala-romana-si-ponta-isi-face-trust-de-presa-basescu-jubileaza-alin-teodorescu-critica/#more-4678 said

    am February 24 2010 @ 6:01 pm

  14. Cati said

    am February 24 2010 @ 6:08 pm

    La revedere, psd draga,
    La revedere noi plecam!

    Cel mai important pt democratia din Romania este ca psd-ul sa se destrame/ dizolve/autodizolve!

  15. http://www.urbaniulian.ro/2010/02/24/alt-parlamentar-intelectual-demisioneaza-din-psd-deputatul-catalin-chereches-anunta-ca-il-urmeaza-pe-senatorul-cristian-diaconescu/ said

    am February 24 2010 @ 6:10 pm

  16. Lucica said

    am February 24 2010 @ 6:11 pm

    Era normal ,asta nu este partid este o adunatura de fosti securisti si activisti de partid ,strinsi de bolsevicul Iliescu ,pusi la olalta pe furat si facilitati tot de el si Nastase hotul ca ei doi sa aiba putere,si toata aceasta adunatura a cancerizat tara ,abia dupa 20 de ani se incepe ameliorarea boli ,dorim vindecare rapida si totodata rusine antenelor si irealitatea pt ca sint niste tradatori de neam si tara in sustinerea acestor scursori ale comunistilor in frunte cu criminalul Iliescu.Iar acest post manipulator de irealitatea sa-si plateasca datoriile la stat (impozitele ) platim doar noi; iar voi sa ne mai si manipulati nemernicilor ,nu va puteti considera ziaristi si comentatori ,rusine.

  17. Pac-pac said

    am February 24 2010 @ 6:11 pm

    Dl. Diaconescu este o personalitate a politicii romanesti. Este un excelent profesionist. S-a ridicat numai pe baza meritelor personale. Are o mare experienta, dobandita in functiile politice (paralament, partid) si de coordonare a unor departamente de importanta deosebita.
    Peste tot a fost apreciat laudativ, la varf -profesional
    Eram convinsi, cea mai mare parte a politicienilor si a populatiei bine-informate, indiferent de orientarea politica a celor ce il examinau, ca dl. Diaconescu merita stima noastra.
    Dl. Diaconescu, foarte bine educat, a fost, permanent de o discretie absoluta, ca un perfect diplomat.
    Dupa intamplarea de la alegerea presedintelui PSD, despre care noi, cei din afara nu cunoastem esentialul manevrelor, a rezultat inadecvarea dlui. Diaconescu la mizeria din subteranele politicii noastre. A continuat sa fie discret. Noi, obisnuiti cu mahalagismele, ne-am grabit sa il suspectam, sa il acuzam, sa aderam la inceputul unei atmosfere de scandal, specifica politicii.
    Unii dintre cei care il adulau in PSD, “jigniti” de orgoliul controlat al dlui. Diaconescu, de faptul ca nu a batut calcaile cjzmelor in fata celor care ii fusesera concurenti in alegeri si care au castigat, s-au napustit asupra acestui domn, domnul Diaconescu.
    Ceilalti contracandidati, mult mai putin valorosi decat domnul Diaconescu, nu si-au permis sa riste prabusirea personala si s-au aliniat rapid sub flamura iliesciana.
    Toti suntem convinsi, inclusiv adversarii sai, ca dl. Diaconescu era cea mai pretioasa solutie pentru conducerea PSD.
    Daca dl. Diaconescu n-ar fi fost demn si ar fi plecat capul in fata celor mult mai putin valorosi decat el, ar fi fost considerat de grupul castigator al alegerilor, drept una dintre perlele coroanei, cu care s-ar fi mandrit partidul, care ar fi fost scos permanent la vedere : “iata ce personalitati de exceptie sunt in PSD.
    Si noi, forumistii care il atacam azi, l-am fi elogiat daca nu ne facea surpriza de a nu se zbate in fraele partidului.

  18. Nelu said

    am February 24 2010 @ 6:12 pm

    “Sa ramana numai acei ce vor sa aplice doctrina social democrata . ” ha ha.

    Adica Ponta, Iliescu, Nastase, Mitrea, Mazare si Oprisan. Si, de ce nu, Vanghelie.. Astia or sa “aplice doctrina social democrata”.

    Sper doar ca or sa o aplice intern, intre ei, la partid. Nu prea as vrea sa o aplice pe pielea mea…

  19. Stefan said

    am February 24 2010 @ 6:29 pm

  20. Reporter Virtual said

    am February 24 2010 @ 6:33 pm

  21. dan said

    am February 24 2010 @ 6:52 pm

    dar sa ne spuna si noua cineva cine sunt cei care stau in spatele monitorizarii lui Diaconescu, cu probe. sa vedem si noi cine se preteaza doar la mizerii.

  22. cbabeanu said

    am February 24 2010 @ 7:51 pm

    Este evidenta lipsa de caracter a lui Diaconescu, care ieri se vroia presedinte iar azi pleaca la alt (viitor )partid , desi PSD l-a transformat dintr-un nimeni intr-o persoana cu notorietate. Pe de alta parte, speculind cu cinism lipsa de caracter si dorinta de putere a oamenilor, Dl.Basescu incearca acum cu PSD ceea ce nu i-a reusit cu PNL, adica incearca nimicirea dusmanilor politici.Personal nu am nici o pretuire pt urmasii PCR-FSN, dar un PSD slab ar fi in avantajul geamanului PDL pt ca PNL e prea slab ca sa poata sa se lupte cu un “monstru” politic ca PDL .Cind cetatenii se vor lamuri in sfirsit de nocivitatea politica a D-lui Basescu cu al sau PDL, s-ar putea sa fie prea tirziu…

  23. Parmalat said

    am February 24 2010 @ 9:10 pm

    @ cbabeanu

    amice , esti idiot
    ce dracu bati campii acolo cu conspiratii paranoice ma ?? du-te ba si da in femeie ta …si lasa dracu comentariile ca esti dus amice..
    eu zic ca nu e prea tarziu sa faci ce am zis, pana nu ne zici despre reptilieni, Basescu si atacul martienilor
    GET A LIFE !!!!!!!!

  24. politika said

    am February 24 2010 @ 9:30 pm

    PSD a mintit grosolan electoratul … adica pe noi toti romanii. Cins s-au coalizat in jurul lui Geoana, propulsindu-l catre fotoliul prezidential, polarizind absolut toate celelalte partide politice in jurul acestuia am crezut ca exista totusi niste veleitati de lider in Geoana. Incercam sa inteleg “unde este smekeria” pe care nu o pot intelege eu si nici vedea.
    ACUM , dupa alegerile din PSD am vazut ca am avut dreptate cind am spus ca PSD minte, ca PDS este un partid fals, ca PSD este un partid care are zile numarate pana la scindare … asa cum am mentionat in zeci de comentarii anterioare.
    Dar in spatele acestei segmentari a PSD se vede de fapt MINCIUNA GROSOLANA pe care acest partid a vandut-o romanilor : coalizarea in jurul lui Mircea Geoana a fost de fapt o MINCIUNA SFRUNTATA , o GOGOASA aruncata in ochii romanilor. Deoarece nici macar membrii PSD nu credeau in Geoana …dar AU MINTIT cind au spus ca il sustin, ca este OMUL CEL MAI POTRIVIT DIN PSD pentru functia de presedinte , adunind toate partidele in jurul acestei MINCIUNI… Adevarul gol-golut il vedem acum : doar o “amintire” de sustinatori nostalgici (ametiti, obositi, neinstruiti, orientati orbeste …etc.) l-au votat pe Geoana. Si asta de catre membrii din Biroul Permanent veniti din toata tara … adica “la crem de la creme” din PSD.
    Cum se simt ACUM cei aproape 5.000.000 vasnici sustinatori votanti ai lui Geoana ? … cred ca au acelasi sentiment cu aplaudacii lui Ceausescu de la Congresul XIII dupa 1990.

    Cei care nu-si pretuiesc valorile, cei care nu-si pretuiesc liderii isi merita soarta (si aici ma refer la pozitia celor din PSD fata de Diaconescu) . DA, respect “niste oameni” din PSD si ma-ntreb cit timp vor mai ramine in mocirla aceea. Struto-camila este un animal coerent construit fata de cum arata PSD-ul astazi …

    Salut respectuos gestul facut de Diaconescu, pe care-l voi respecta si in continuare ca si pana acum .

    In ziua de astazi o POZITIE VERTICALA in orice partid …. se vede de la o posta ! deoarece este “o forma de relief rara si singuratica”

  25. Jean said

    am February 25 2010 @ 6:51 am

    Plecarea lui Diaconescu nu este ceva nou sau de interes national. Pur si simplu se continua migratia de la “mai putin” la “mai mult” – tipica pentru politicianul roman. Ca pleaca unii din PSD nu trebuie sa ne mire deloc. Asa a fost si cu PD-ul acum cativa ani cand plecau in bloc catre PSD. De ex. Mazare nu a plecat de la PD la PSD? Evident ca daca iese PSD-ul (sau oricare alt partid) la urmatoarele alegeri, politicienii de la celelalte partide (inclusiv de la PD) vor trece la acel partid pentru ca e la putere. Asta este traditia politicii romanesti si n-am ce-i face.

    Cat despre urmarire si santaj – hai sa fim seriosi. Despre Diaconescu toata lumea spune ca este imaculat si deci nu poate fi santajat. Si atunci care-i baiu aici? Iar daca poate fi santajat atunci ce mai cauta in politica si de ce-l mai lauda unii?
    Cat despre urmarire, asta e cea mai buna poanta. :) Pai toti suntem urmariti si ni se asculta telefoanele. Toti politicienii stiu ca sunt urmariti si li se asculta telefoanele. Unde e noutatea aici? Securitatea isi face datoria la fel ca inainte de ’89, ba inca mai abitir acum, ca au si tehnica buna si multa.

    E doar o parere si n-am nici o treaba cu PSD-ul sau cu alt partid. Doar constat niste fapte evidente.

  26. ildiko said

    am February 25 2010 @ 6:13 pm

    cbabeanu are dreptate, restul este telenovela.

  27. Laurentiu said

    am February 27 2010 @ 8:43 am

    Doar de dragul fanteziei: oare cum ar fi daca nenea Ponta cu ajutorul cumetrilor de prin unele locuri pe unde s-a mai plimbat a incercat santajul la Diaconescu pentru a-l baga in grupul lui Mitrea si Mazare. Spre dezamagirea (a se citi furia) super mega politicianului actualmente lider, Diaconescu a riscat divulgarea si a votat contra ca sa ii faca in ciuda. Normal, dupa iesirea lui Geoana de pe scena politica, nu prea mai avea ce cauta pe acolo.
    Am imaginatie, ce ziceti??

Comment RSS · TrackBack URI