Cum au devenit romanii romi. Memorandumul prin care Petre Roman a oficializat “rom-anizarea” tiganilor

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=39287




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


18 Comentarii pana acum»

  1. Radu said

    am February 24 2010 @ 4:02 pm

    Nasol rau am ajuns, ca in Franta sa fim facuti tigani pe fata.
    Oricum in lume cam asta e ideea despre noi.

    Cei din Toulouse is ei oricum mai nationalisti din fire, dar pana la a fi nesimtiti nu mai e cale multa.

    Ar trebui ca noi, staul nostru sa reactioneze promt, nu e prima calificare ca si tigani….

  2. ivan-1 said

    am February 24 2010 @ 4:17 pm

    Cred a fost unul din primii pasi facuti de dl. Petre Neulander “Roman” in aceasta directie.
    In urmatorii ani, tiganii au pus stapanire pe tara, vezi conflictele tiganesti in care Politia Romana nu se amesteca de frica sau din interes, vezi tiganii care fac legea pe strazi, vezi cazul in care fratele Presedintelui tarii se cumetreste cu tiganii.
    Actualul guvern continua aceasta politica de tiganizare a Romaniei, prin discriminarile la care este supusa majoritatea “necolorata”, din care as vrea sa amintesc doar “geniala” idee a acordarii alocatiilor pentru copii in functie de veniturile parintilor.
    Sper sa nu apuc ziua cand romanii vor deveni oficial “minoritate” sau “etnie”.

  3. Zsizsi said

    am February 24 2010 @ 4:57 pm

    Incet, incet vor avea reprezentanti care se vor ridica din multimea crescanda in ritm alert pentru ca ei au minim 5 copii in familie, devin bunici la 38 de ani. Cunosc un caz al unui tigan care cand a murit avea 102 stranepoti. Vor forma partid si isi vor face loc in parlament si nu se va putea opune nimeni pentru ca va fi acuzat de discriminare etnica.
    Imi doresc ca situatia de mai sus sa ramana doar o imagine paranoica dintr-un colt ascuns al creierul meu.

  4. mihai said

    am February 24 2010 @ 6:56 pm

    trebuie sa li se spuna oficial tigani.

  5. eXPLICATII@mihai said

    am February 24 2010 @ 6:58 pm

    ciori borate mai bine

  6. Geza din Mures said

    am February 24 2010 @ 7:32 pm

    Dupa schimbarea regimului din93pina in 99 am lucrat in Ungaria.Inca de la inceput ungurilor le-a fost frica de noi,am fost condiderati hoti si tigani romam.Vad ca acelasi lucru se intimpla si acum numai ca s-a mutat mai spre vest.Adevarul e ca la noi in oras(Tg-Mures)ii vezi cu masini de marca si curios sint daca toti au muncit pentru asta.Le trebuie drepturi dar cind primarul le-a facut facilitati au refuzat.Au cerut sa le dea bani.Sunt curios cind vine timpul cind vor spune multumim am primit tot ce aveam nevoie.

  7. cbabeanu said

    am February 24 2010 @ 7:58 pm

    Chiar nu e ste capabil guvernul PDL sa corecteze imbecilitatea lui Roman ? Ar fi primul lucru pozitiv pe care l-ar face PDL…

  8. Gopo said

    am February 24 2010 @ 8:56 pm

    In 20 de ani am pierit din punct de vedere economic. In urmatorii 20 de ani va disparea identitatea noastra nationala, apoi in inca 20 vom disparea ca popor si stat. Pentru toate astea va trebui sa-i “multumim” vesnic lui Ion Iliescu.

  9. apocas said

    am February 24 2010 @ 10:15 pm

    nu am cultura necesara si nici rabdare sa caut , dar in tarile vecine si prietene: ungaria. ex-iugoslavele, cehia, polonia, rusia etc (dar chiar si franta ori spania) cum li se zice?

  10. Csaba said

    am February 24 2010 @ 11:16 pm

    @cbabeanu

    Ar fi destul de greu sa schimbi aceasta perceptie.
    E ca si cum ai incerca sa faci lumea sa creada ca US Army = aducerea libertatii si democratiei in tari cu imense surse de petrol.

  11. Bondocel said

    am February 25 2010 @ 2:14 am

    Nu trebuie sa faceti atat de mare caz din asta. Ar fi bine sa ne obisnuim cu ideea deoarece nu va dura cei 40 de ani descrisi de Gopo pana cand in Romania vor fi numai tigani(altii nu vor mai putea rezista mult in aceasta tara). Putem considera acele momente ca pregatitoare pentru ce va urma in Romania.

  12. vrajitorul.eu said

    am February 25 2010 @ 12:59 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  13. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 25 2010 @ 1:00 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  14. ildiko said

    am February 25 2010 @ 6:25 pm

    apocas
    in ungaria sunt numiti cigany (in romaneste tigan) sau roma (mai rar). Au si ei probleme cu tiganii lor, nu vor sa invete, sa munceasca dar vor cat mai multe ajutoare de la stat.

  15. lucifer said

    am February 27 2010 @ 4:05 pm

    Acum am inteles de ce Petre Neulander i-a numit romi sau romani, pai si el, s-a numit tot asa ,adica Roman.
    Lasand gluma la o parte, trebuie facut ceva ptr. integrarea lor si educarea eventual fortata, daca nu vor de buna voie.
    Ptr. ca altfel va fi jale.O sa ajungem sclavii lor in tara noastra, daca nu cumva suntem si acum.Din moment ce noi ii intretinem ptr. ca marea lor majoritate nu produc nimic, ci doar consuma, e grav.

  16. petre ionescu said

    am February 14 2011 @ 6:32 pm

    Termenul “rom” nici nu exista oficial,ci doar “rrom” !

  17. radu ionescu said

    am February 14 2011 @ 6:37 pm

    Daca doi tigani (fiecare pe jumatate) ,Ion Iliescu si Adrian Nastase au vrut sa le faca un cadou conationalilor,nu cred ca e cazul ca un popor sa traga ponoasele din distractia celor doi.

    Bineinteles ca ungurii vor sa aiba placerea ca in toata lumea sa li se spuna romanilor “romi “….

  18. p irina said

    am February 14 2011 @ 6:38 pm

    RRom este oficial,nu Rom !!!

Comment RSS · TrackBack URI