Banner

Românii – ho?i de bagaje, conform unui afi? al societ??ii na?ionale de c?i ferate din Fran?a

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=39242




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


14 Comentarii pana acum»

  1. cineva said

    am February 23 2010 @ 4:21 pm

    Oare daca MA PISH pe steagul Frantei in fata ambasadei din Bucuresti cum poate fi interpretat acest gest francofon “de curtoisie” ?

  2. MADCAT said

    am February 23 2010 @ 4:39 pm

    Am gasit si io o posibila sursa:
    http://www.rue89.com/2010/02/22/dans-le-ter-une-affiche-sncf-qui-stigmatise-les-roumains-139887

    Rusine “fratilor” francezi!!!

  3. Paul said

    am February 23 2010 @ 4:44 pm

    Inainte de a face alte comentarii va rog sa cititi atenti ce scrie aici :

    http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=fr&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fwww.rue89.com%2F2010%2F02%2F22%2Fdans-le-ter-une-affiche-sncf-qui-stigmatise-les-roumains-139887

    Este varianta tradusa din Franceza > Romana.

    Comentati dupa aceea !

  4. Adrian said

    am February 23 2010 @ 4:57 pm

    daca in peste 50% din cazuri e adevarat atunci poate ca in loc sa ne suparam mai bine luam noi atitudine impotriva hotilor. Momentan romania este singura tara din lume unde hotii, evazionistii si criminalii sunt aparati de organele statului si singurii pedepsiti sunt oamenii de rand care incearca sa ramana cinstiti

  5. radu andrei said

    am February 23 2010 @ 5:12 pm

    Nu v-ati obisnuit cu “alintarile” “fratilor” francezi?

    In dec. 1989, ziarele franceze titrau :” A explodat mamaliga romaneasca”… daca, ne gandim putin caracterizarea e pe aproape: noi, romanii n-am facut nici o (nu scriu nicio) revolutie …ca de la 1821 incoace toate miscarile au avut si-un “branci” din afara… iar, in ’89, fara “agenturilii straine” cine iesea in strada?

    Dar la Campionatul mondial de fotbal din Italia (1990), dupa ce-am batut Rusia cu 2-0 prin golurile lui Lacatus, cine ne facea TIGANI in ziarele lor ? Nu, nu “varul Ivan” care pierduse, ci acelasi “frate Jean”, in ziarele pariziene.

    Cred ca suntem indreptatiti sa le batem obrazul: Sa va fie rusine, ba, fratilor !

  6. Csaba said

    am February 23 2010 @ 6:09 pm

    Inca o mostra de ineficienta a MAE, o mostra de impasibilitate ori de cate ori romanii si Romanie e luata in ¨balon¨ de oricine.
    Oricum, Franta, nu poate sa ne numeasca tigani: are aproape toti reprezentantii sportivi negri si arabi, in mai toate orasele mari e plin de algerieni, marocani si negri. In aeroporturi angajatii sunt indieni (tigani) si negri, asa ca daca noi suntem tigani, FRANTA E SINGURA TARA EUROPEANA DE NEGRI. Poate ca doar Anglia le tine trena.
    Ei se refuleaza pe romani fiindca daca injura ORICE alta natie sau rasa, le cad toti in cap, insa romanii, sunt sacii de gunoi ai lumii, toti pot arunca cacat in ei, MAE isi ia salariile, participa la bancheturi si-si cere scuza ca exista.

    Asa ca, ciocu mic ciorilor din Hexagon!!!

  7. anton said

    am February 23 2010 @ 7:02 pm

    Ce dracul avem noi de-a face cu tiganii ????

  8. ixulescu said

    am February 23 2010 @ 9:09 pm

    au dreptate.asta suntem niste hoti.tiganii au pasapoarte romanesti deci sunt cetateni romani,ne reprezinta.pana nu sun tincendiati de vii acolo unde fura sau cersesc acest fenomen generalizat se va extinde.mi-e rusine sa spun ca sunt roman atunci cand sun tin strainatate.

  9. Daniela said

    am February 23 2010 @ 10:21 pm

    Acesta este rezultatul actiunilor tiganilor si a romanilor care se duc la furat, care vand femei, care violeaza babe. Asta e adevarul. Nu ar trebui sa supere pe nimeni.

    Intrebati orice roman care s-a dus in tari straine chitit pe munca daca vorbeste cu toti romanii pe care ii intalneste, sau daca vorbeste romana tare. O sa fiti foarte uimiti de raspuns.

    Mi s-a intamplat de vreo cateva ori sa imi fie frica sau rusine sa vorbesc romaneste: in metrou in Paris, pe strada in Spania. E aiurea sa vorbesti romana intr-un supermarket pe-afara, atragi atentie sporita asupra ta. Singura tara in care am fost si nu am vazut romani si tigani a fost Malta. Si sper din tot sufletul sa mai fie si alte locuri unde nu auzi: hai frate in vagonu’ ala ca e mai multi oameni si ne da mai multi ieuroi…

    Sa nu ne plangem. Acum primim ce meritam.

  10. euu said

    am February 24 2010 @ 9:30 am

    Daca mi s-ar intampla mie, i-as da in judecata pentru discriminare ca ma face pe mine tigan. Ce m… in c… le este jena sa le spuna TIGANI? dfgkvubkrugf sldhvf klasjdrh

  11. elena said

    am February 24 2010 @ 10:44 am

    Atata timp cat ei sunt cetateni romani trebuie sa suportam si ceea ce fac. Degeaba va suparati , acesta e adevarul si nu ne onoreaza. In acest mod vor suferi toti romanii care muncesc cinstit in alte tari. La noi infractorii nu sunt pedepsiti , chiar fac front comun cu oamenii legii ( care ii apara). daca suntem egali la drepturi sa fim egali si la munca. Parazitii de tigani si pe langa ei s-au aciuat tot felul romani neispraviti, nu vor munci cinstit niciodata.

  12. Bogdan said

    am February 24 2010 @ 1:41 pm

    Foarte bine procedeaza SNCF. Eu sunt un roman patit in acest sens in Barcelona.

  13. Bogdan said

    am February 24 2010 @ 1:52 pm

    Foarte bine procedeaza SNCF. Eu am patit asa ceva in Barcelona. In statia de metrou din Piata Catalunia 2 tigani romani si o tiganca,au incercat sa-mi fure portofelul cu bani. Nu au reusit pentru ca sotia mea a vazut totul si a tipat dupa care au sarit cativa cetateni spanioli si i-au alungat pe tigani.
    In toate institutiile si locatiile pe unde am intrat in Barcelona eram atentionat sa-mi pazesc bagajele si portofelul pentru ca erau multi tigani romani care furau.
    De altfel, de rusine eram fortati ca tot grupul sa vorbim intre noi numai in limba engleza, cred ca din acesta cauza eram si atentionati de catre populatia autohtona sa ne ferim de tiganii romani.
    Este o mare rusine pentru Romania pentru ca autoritatile au permis (invocand asa zisele drepturi ale omului) tuturor sa plece in strainatate fara sa faca o selectie. Stiu ca pare o prostie in ziua de azi dar asa se face educatia. La noi se aplica niste libertati fara sa se considere nivelul de educatie.
    Din acesta cauza suferim cu totii. Eu calatoresc anual in strainatate si cred ca situtuatia romanilor in strainatate se va inaspri din ce in ce mai mult. Chestia cu afisele este doar inceputul .

  14. Ela said

    am February 27 2010 @ 11:24 pm

    Ii avem cu noi pe “conationali”, ce pacat ca pe pasapoarte nu este rubrica cu nationalitatea ca atunci n-am mai fi acuzati “toti” de ce fac unii. Astia sunt – si cu astia defilam.
    De s-ar duce toti in Eurpa, sa vada si EU (poate s-au lamurit in unele parti) cum traim in tara noastra, si asa sa scapam si noi acasa (macar temporar) de dragalsii de ei.
    Acum 20 de ani urlau toate tarile la Romania ca nu facem nimic pentru lumea lor de defavorizati. Asta e lumea lor, la noi nu s-au schimbat, s-au dus in Italia si in alte parti si nici acolo nu i-a schimbat nimeni.
    Este o natiune care se complace si se simte bine asa. Si practic nu-i poate schimba nici D-zeu.

Comment RSS · TrackBack URI