Cine se teme de votul electronic in Romania ?

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=38967




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


17 Comentarii pana acum»

  1. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 17 2010 @ 4:59 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  2. vrajitorul.eu said

    am February 17 2010 @ 5:00 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  3. GP said

    am February 17 2010 @ 5:33 pm

    Super, sustin aceasta initiativa.

  4. oarecare said

    am February 17 2010 @ 8:59 pm

    Si softul de cine va fi facut????????

    Se stie ca orice soft poate fi controlat mai ales in Romania tara tuturor posibilitatilor….

  5. ildiko said

    am February 17 2010 @ 9:12 pm

    Sunt de acord cu votul electronic.

  6. Catalin HN said

    am February 17 2010 @ 10:47 pm

    O propunere foarte buna care ar elimina din start contestarea alegerilor pe motiv de frauda. Guvernul nu doreste asa ceva fiindca este controlat de presedintele basescu, care a castigat ultimele alegeri prin frauda (ma refer la voturile romanilor din strainatate care au fost decisive). Daca un astfel de sistem ar fi existat, acum Geoana ar fi fost presedinte, e drept la diferenta foarte mica. Nu sunt un sustinator al lui Geoana, dar sustin corectitudinea.

  7. cineva said

    am February 18 2010 @ 12:32 am

    Intrebare de baraj: CREZI ca era vreo diferenta daca iesea Geoana ? :) Pentru mine NU ca nu nici am fost la vot. Nici in turul 1 nici in turul 2. Pana nu se va recunoaste OFICIAL ca Romania este condusa DIN AFARA ne balacim in acelasi lichid de canalizare placut mirositor …
    Cei din afara care manipuleaza BANII, si interesele in Romania crezi ca se incurca in bagatele din astea de genul “cine a castigat alegerile in Romania”?
    EI aveau planuri facute si in cazul in care castiga PNL-ul sau PSD-ul etc.
    Aia merg dupa principiul lui Mircea cel Batran : “De-o fi una …de-o fi alta/ De e pace de-i razboi …”
    Dar romanii trebuie sa aiba ILUZIA ca ei isi decid propria soarta ca ei isi aleg minunatul presedinte si super-partidul de la putere A CARUI DOCTRINA NICI MACAR NU O CUNOSC!!!
    Apropos, cati dintre cei care ati votat cu PSD sau PDL cunoasteti DOCTRINA acestor partide si o puteti enunta in cateva randuri? Hai sa va vad!

  8. Je said

    am February 18 2010 @ 11:09 am

    Mie de exemplu mi-e frica de votul asta electric sau cum ii ziceti. E foarte periculos, e mult mai periculos decat pasapoartele diavolului. Ganditi-va cate cipuri anticristu sunt intr-o retea care sa stea la baza acestui sistem. Eu inainte de toate as vorbi cu un parinte, si prin parinte nu ma refer la unu care nu s-a abtinut si dupa noua luni a iesit surpriza, ci un preot, un cuvantator al celor sfinte.

    Sunt curios ce parere o sa aiba despre noua incercare a satanei de a acapara tara asta minunata.

    Va spun eu, e cu schepsis. Tinta e clara, vor sa ne ia ochii cu povesti cu alegerile, cand colo cipuri la toti ! Na sa aveti cipuri.

    Pericol VA ZIC, pericol.

    😉

  9. Vasile said

    am February 18 2010 @ 11:26 am

    Cum cine se teme ? aia care cumpara voturi cu sacosa in autobuze prin metoda suveica

  10. Socrate said

    am February 18 2010 @ 1:35 pm

    Ma intreb cum o sa functioneze fizic sistemul? O sa fie cate un computer in fiecare sectie de vot, iar toate aceste computere o sa fie conectate intr-o retea separata? Sau o sa fie toate conectate la Internet? Daca o sa fie conectate la Internet, vulnerabilitatile retelei o sa faca foarte usor pentru orice hacker manipularea sau furtul de voturi.
    Oricum, intrebarea esentiala e cine o sa se ocupe de siguranta retelei? STS-ul care face sluj de fiecare data cand ridica Basescu din spranceana pentru ca a fost miluit cu zeci de milioane de euro in an de criza? STS-ul la care a numit securistii sai in conducere? STS-ul unde lucreaza domnul acela tupeist si foarte agresiv atunci cand a fost luat la intrebari despre cele 20.000 de telefoane furnizate PDL-ului pentru alegerile prezidentiale?
    Legea asta e ca sa fie siguri PDL-istii ca nu o sa-i mai dea nimeni jos indiferent cat de putini oameni o sa-i voteze, nu? Ca sa fie sigura treaba cand o sa candideze Udrea pentru functia de Presedinte, nu?

  11. Vlad Lungu said

    am February 18 2010 @ 3:45 pm

    Uitati-va putin aici:
    http://cnp2009.webocrat.ro

    E vorba de un control al votarii multiple, nu de votarea PRIN internet.

    @Socrate: VPN-urile sunt retele private care merg pe baza internetului.
    Daca ar fi atat de usor ca orice hacker sa manipuleze sau sa acceseze orice date de pe interenet, atunci cum iti explici ca serverele Gmail sunt sigure, PayPal-ul merge, si alte mii de site-uri nu pot fi sparte ?

    Siguranta datelor se poate realiza foarte simplu, prin folosirea mai multor servere, servere localizate in locatii sigure, adica la adversarii politici + ONG-uri care monitorizeaza votul.

    Deci merge. Solutii exista.
    Nu se sustine de guvern pentru ca guvernul e al lui Base, si a sleahtei lui de mizerabili, care au furat alegerile.

    STS-ul e un rahat de institutie depasita, tot ce fac ei pot face 5 baieti destepti in cateva luni de munca.

  12. Vlad Lungu said

    am February 18 2010 @ 3:47 pm

    Mi se pare ca a devenit cam important ce vor astia din Guvern.
    Au cam multa putere.
    Ar trebui sa conteze ce vrem noi, ca e tara noastra nu a lor.

  13. Pericle II said

    am February 18 2010 @ 4:56 pm

    “Stau sa ma intreb vazand punctul de vedere al Guvernului, dincolo de niste chestiuni de ordin general insiruite acolo, de ce nu sustine Guvernul adoptarea acestei legi?”
    Asta va intrebati dvs, domnule senator.Eu ma intreb ce mai cautati in PDL?
    Pana la un moment dat, si PSD si PDL au facut ceea ce era de facut ca sa castige alegerile prin orice mijloace.Partidul din care faceti parte a fost mai iute…

  14. apocas said

    am February 18 2010 @ 5:55 pm

    daca initiativa se margineste la verificarea datelor din buletin, titlul dar si trei sferturi din comentarii sunt la alt obiect/adica aiurea.
    in ce priveste siguranta retelelor : pai daca un baiat din arad (romania ) este acuzat, poate deja si condamnat, ca a accesat serverele de la pentagon!! no coment.
    cred ca mai e un altul ceva mai varstnic, cu aceiasi acuzatie, in anglia.

    iar gmailul, google tocmai a patit-o, se zice ca in china.

    chiar si baza de date la care ar trebui sa se refere textul legii, poate fi manarita in orele alegerilor, si cand ne prindem, va fi dupe!!!

  15. politicianul said

    am February 18 2010 @ 7:03 pm

    Vot electronic? Ha, ha ,ha! Atunci sa vezi furturi de voturi!Cati nu au numerele noastre de identitate?Sa vezi atunci voturi multiple si excrocherii cu “banci de date”!Cei care habar nu au sa foloseasca un calculator(si nu sunt putini!),vor fi “carnea de tun” a excrocilor “cumparati” de unii politicieni!(vezi comedia cu transmisiunile speciale folosita in ultima campanie electorala.Ghici de cine ,domnule Urban???

  16. Csaba said

    am February 18 2010 @ 9:08 pm

    Minunat!

    Mai trebuie sa se lucreze si la votul prin internet cu acelasi soft ce nu permite introducerea de 2 ori a aceluiasi CNP + trimiterea unui PIN unic prin e-mail sau SMS celor ce solicita acest lucru ca sa poata vota de acasa sau din alta tara.

    Ar fi super sa vedem odata macar tambalaul cu fraudarea eliminat. Ma intreb ce ar mai fi de tulburat apele pentru rtv (sper ca pina in 2012, de alegeri, sa nu mai existe nici rtv nici antene).

  17. kkk said

    am February 19 2010 @ 7:21 am

    softul va fi creat ca de obicei de siveco romania(securistii stiu dece) 😛

    dar lasnd gluma la o parte softul creeat este trimis tuturor partidelor, bec si ong(parca si observatori) pentru a se verifica codul masina din el si orice initiat in ale informaticii va poate spune in 5 min dupa ce sa uitat pe cod daca este corect sau nu.

    Defurat o sa se fure in continuare cu 2 kile de faina si 50 lei ca deh…

    Sustin 100% votul electronic si imi pun mari sperante ca domnul senator va reusi in demersul sau in a ne ajuta pe toti!!!

Comment RSS · TrackBack URI