Banner

SENATORUL IULIAN URBAN apara un blogger amenintat cu moartea de extremistii maghiari

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=38862




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


26 Comentarii pana acum»

  1. obiectiva said

    am February 15 2010 @ 9:05 pm

    APARATI/L, MAINE PUTEM FI SI NOI, IN LOCUL LUI.

  2. ildiko said

    am February 15 2010 @ 9:53 pm

    Astept sa publicati si amenintarile cu moartea.

  3. Dan Puscau said

    am February 15 2010 @ 10:45 pm

    Domnule Urban,
    Mi se pare o eroare de imagine sa va asociati imaginea cu un individ care nu este altceva decat unul dintre acei oameni care insamanteaza razboi intre romani si maghiari. Daca exista tensiuni etnice in zona Covasna si Harghita, totul se datoreaza oamenilor precum Tanasa (atat din zona romaneasca precum si cea maghiara) lipsiti de toleranta, de valori uman universale, de bun simt si mai ales de …iertati-ma…creier. Acest individ costa statul roman sume colosale pentru ca in toate insitutiile din Covasna si Harghita exista oameni care nu au timp sa se ocupe cu altceva decat cu petitiile lui Dan Tanasa. Asta pentru ca e o diferenta intre a trimite petitii la orice, din orice, si a cauta si acul in carul cu fan si a trimite asa cum din ani in Pasti reuseste si dnul Tanasa, petitii cu adevarat motivate. Ati tratat subiecutl cu multa superficialitate, fara sa-l cunoasteti cum se cuvine…tipul e nebun. Ori daca asa va tratati si cazurile avocatesti….respectul pe care vi-l purtam pana acum, piere instantaneu….Mai multa atentie …

  4. Micul Dictator said

    am February 15 2010 @ 10:58 pm

    ne bucuram sa vedem ca un senator al Romaniei ia in sfarsit atitudine in acest subiect.
    felicitari!

  5. Alex said

    am February 15 2010 @ 11:04 pm

    Eu zic altceva: aparati-l, maine putem fi noi acolo si sa vedem cine-i mai apara pe ratatii aia. Acum sunt tari, dar daca vom fi cel putin 1 la 1, sa vedem daca mai comenteaza bossmegii naibii.

  6. tizul said

    am February 16 2010 @ 12:05 am

    Ia cautati in blogul senatorului amenitari si injuraturi animalice la adresa secuimii/maghiarimii. Atunci unde a fost domnul vajnic aparator al celor nevinovati?!? Ori aia nu se pun, sa crape?!? Unde pana corbului este amenintarea cu moartea? Este doar comparat cu cei ce i-au votat si sprijinit pe Stalin si Hitler! :-)))

  7. Alex said

    am February 16 2010 @ 12:09 am

    Tizule, atunci de ce ii da nesimtitul ala de boanghen adresa de acasa si telefonul mobil pe blogul lui? Ca sa i se transmita felicitari si flori?
    In plus de asta, ia si vezi aici ce benign se trateaza problema de catre dragii de bozgori:
    http://www.szekelyhon.ro/hirek/kozelet/diszkriminacio-vadja-a-megyezaszlo-miatt#comment

  8. dz6 said

    am February 16 2010 @ 12:57 am

  9. Cristian Radu said

    am February 16 2010 @ 9:31 am

    Chiar nu constientizati care pot fi efectele la nivel general insistind pe subiecte romano-maghiare .

    La gradul de tensiune care se acumuleaza datorita conditiilor economico-politice actuale exact de asa ceva avem nevoie.

    Sa exacerbam un pic “dragostea” romano-maghiara care colocteste in venele celor care nu si-au definit inca cine este de vina pentru frustrarile lor.

    Dupa parerea mea ar fi bine ca din echipa dumneavoastra sa faca parte citiva oameni ceva mai echilibrati care sa lase genul acesta de informati pentru publicatiile Can-can , Clik si altele ca ele .

    Cei care vin pe blogul dumneavoastra sa fiti sgur ca nu sunt cititori fideli ai publicatiilor mentionate.

    Nu uitati ca aveti libertatea de a alege ce citim sub titlul paginii “Urban Iulian / Presedintele Asociatiei de Asistenta pentru Consumatori / Senator de Ilfov .

    La fel avem si noi libertatea sa cautam astfel de subiecte in alta parte fara sa le legam de numele dumneavoastra .

    M-am decis sa va scriu aceste observatii nu datorita acestui subiect ci a faptului ca in ultima vreme apar subiecte demne de alt gen de publicatii .

  10. Ion Ciobanu said

    am February 16 2010 @ 9:31 am

    M? bucur c? mai exist? ?i astfel de oameni politici în România.
    Domnule Urban m? face?i s?-mi schimb în bine p?rerea despre PD-L.
    Dac? a?i lua cumva atitudine ?i fa?? de colegul dvs de la Covasna, distinsul doctor veterniar Manol?chescu Dan zis “bozgoru” ar fi excelent. Ceea ce face acel agent al extremismului maghiar sub aparen?a ini?iativelor de bun?-convie?uire etnic? este de fapt epurarea etnic? a românilor prin metode naziste.
    Problema aceasta a inredentismului maghiar este ignorat? de to?i pentru a atrage voturile magiarimii. Doar domnul Horia Grama de la PSD mai ia atitudine dar cum partidul dumnealui n-o duce prea bine r?mâne?i cel mai important ap?r?tor al comunit??ii “valahe” din centrul ??rii.
    Dac? iese tot Geoan? la PSD, cu oameni ca dvs, e posibil ca PD-L s? mai câ?tige un vot.
    Ceilal?i politicieni au atitudinea de la? care vede un jaf în autobuz dar se uit? în partea opus? zicând “ce s? m? bag eu?”, “nu e problema mea”. Dar e problema noastr?, a tuturor. Eu sunt probabil subiectiv, fiind cov?snean dar de la Otopeni cred c? lucrurile se v?d mai bine, netrcute prin filtrul emo?ional.
    Felicit?ri ?i un clasic “?ine?i-o tot a?a”.

  11. Ion Ciobanu said

    am February 16 2010 @ 9:32 am

    Imi cer scuze pentru diacritice.

  12. vrajitorul.eu said

    am February 16 2010 @ 11:51 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  13. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 16 2010 @ 11:52 am

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  14. Zsizsi said

    am February 16 2010 @ 12:03 pm

    Problema asta nu va fi solutionata niciodata. Am citit comentariile de pe linkul pus de Alex. Eu fiind ungur citind comentariile acelor cetateni romani de etnie maghiara care mai mult ca probabil traiesc in zona Harghita, Covasna mi s-a ridicat parul pe spate ce conceptii, ideologii au. Inca odata cum am mai afirmat si in cazul unui subiect asemanator sper din suflet sa nu asist la un viitor macel intre romani si unguri din care oricum ungurii ar iesi invinsi.
    Pana eu pot vorbi in Romania in locuri publice in limba mea materna liber fara sa fiu scuipat de cei din jur (in zone fara populatie maghiara inca nu am incercat deci nu stiu acolo ce s-ar intampla, probabil nimic), copii mei au dreptul la invatamant si cultura in limba lor materna, atata timp ma simt destul bine.

  15. gabi said

    am February 16 2010 @ 1:20 pm

    @zsizsi
    Nu-ti face probleme, cetatenii romani de etnie maghiara nu au nici o retinere in a-si folosi limba materna cand au chef.
    Acum 20 de ani eram student in Bucuresti, si daca eram 10 romani si 2 unguri de fata nu aveau nici o jena in a bozgorodi in limba lor si sa ne lase cu impresia ca vorbesc despre noi.
    Frumos, nu?

  16. obiectiva said

    am February 16 2010 @ 2:16 pm

    toata STIMA si MANDRIA pentru stimabilii CONcetateni maghiari… am invatat limba lor cu mare placere, la 2 ani si jumatate… sunt harnici, uniti, razbatatori.. dar, pana la a solicita autonomie pe teritoriul NATIONAL romanesc, mai este…nu il vom uita pe AVRAM IANCU.. pe HORIA, CLOSCA si CRISAN, bisericile distruse de ungurul horthy, calugarii torturati si ucisi, romanii UCISI DE TRUPELE HORTISTE. fiti siguri, va avem in inimile noastre…

  17. obiectiva said

    am February 16 2010 @ 2:18 pm

    DAR sa NU indrazniti sa va bagati numele vostru unguresc intr/o comuna din moldova… si asa aveti scoli din moldova in care se preda, in limba maghiara, profesori SUPLINITORI,pe astia NU II VEDE GUVERNUL BOC!

  18. obiectiva said

    am February 16 2010 @ 2:21 pm

    AZI, am avut curiozitatea sa rasfoiesc manualul de istorie de clasa a IV/a… se face o VARZA ASA DE MARE, ca, in curand, ne vom trezi ca l/am avut pe alexandru macedon ca si intemeietor al poporului roman..

  19. Eimotto said

    am February 16 2010 @ 2:42 pm

    @gabi
    Dar de ce aveati impresia ca trebuie sa vorbeasca neaparat despre voi daca vorbeau in maghiara? Ori erati niste persoane importante ori…

    Eu stiu una si mai tare de cand eram eu studenta: la unul dintre examene proful (care era unul mai excentric sa spunem) ne-a spus ca unul dintre subiecte sa il dezvoltam intr-o limba straina. Iar unul dintre ei l-a “dezvoltat” in maghiara… sa va mai spun ca a fost picat si profesoruls-a jurat ca atat vreme cat o sa dea examen nu o sa il treaca? Iar baiatul saracul dupa ce a repetat anul s-a mutat la alta specializare.

    Ei, care a fost mai tare?

  20. dan said

    am February 16 2010 @ 4:16 pm

    sunt roman,asta pentru a inlatura orice dubiu. Nu sunt insa de acord cu orice manifestari xenofobe sau extremiste.
    In aceasta idee, uitati,patrioti de carton(oare cati dintre voi si-au vazut tara-si aici nu vorbesc despre valea prahovei,manastirile moldovei,brasov,sibiu si marea neagra unde se duce tot prostu ignorant-,au citit scriitorii romani, stiu macar 3 strofe din “Desteapta-te romane”),mai jos,ce zice insusi ACTUL UNIRII de la 1918 de la Alba Iulia.

    Mai citi, mai documentati-va despre ce s-a intamplat cu adevarat si nu mai luati totul de-a gata asa cum v-a fost servit de istoriografiile comuniste si nationaliste.

    Ei bine,pentru a se asigura ca pe veci nimeni nu va mai fi discriminat in Ardeal si, in mod cinstit, pentru a nu mai pati si alte minoritati ce au patit romanii, tocmai ca o dovada parca a marinimiei si superioritatii lor, cititi primul art. din Actul Unirii.

    Eu doar il redau si va dau un site unde puteti citi toata Declaratia:
    III. În leg?tur? cu aceasta, ca principii fundamentale la alc?tuirea noului Stat Român, Adunarea Na?ional? proclam? urm?toarele:

    1. Deplin? libertate na?ional? pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra ?i judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul s?u ?i fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare ?i la guvernarea ??rii în propor?ie cu num?rul indivizilor ce-l alc?tuiesc.

    http://www.cimec.ro/Istorie/Unire/alba.htm

  21. fuck them all said

    am February 16 2010 @ 5:42 pm

    @dan…
    Ai dreptate, declaratzia din 1918 e sublima…; dar e o declaratzie de intentzie , facuta de niste visatori, mult inainte de a EXISTA undeva , in lume o astfel de realitate. Inainte de Diktat… de Ip shi Trasnea… Imi pare ca-n vremea moderna romanii s-au straduit in domeniu infinit mai mult decat fratzii maghiari(sau decat altzii, declarat mai “democratzi”…). Da’ … istoria ne va judeca.
    Daca vom mai fi…
    Problema-i cu “minoritarii” romani NEREPREZENTATZI … discriminatzi (nu pozitiv…)…

    Romane… te invit in “secuime”… Daca vei pika in admiratzie… te rog sa ramai.
    Ungurii se simt acasa oriunde in Romania…; bravo lor. Nu se sfiau sa vorbeasca pre melodioasa lor limba…ori sa cante la carciuma nici macar pe vremea cand noi taceam…; bravau sau shtiau ca n-are cine-i “turna”… nu vreau sa shtiu- daca puneau shi o tzara de melodie…ii ascultam, daca se manifestau precum leii… sigur nu ne bucuram, da’ nu reactzionam violent. In uniforma armatei romane, la M.Ciuc, infruntam priviri ostile la terasa, la o bere… pentru vina de a conversa in “limba straina”…
    Poftitzi, berea Ciuc e excelenta… venitzi sa o gustatzi la sursa. Harghita Bai e un loc tare frumos… enjoy… Shi Tushnad, shi Borsec, shi Vlahitza, shi Sovata, shi…

    Ce nu s-a reushit in 90… se cashtiga pas cu pas.
    Tot romanii is vinovatzi… Vatra-i terorista.
    De Cofariu… cine mai shtie???

    Zsiszi… te invit la o bere; la mare… sau pe Valea PH. … sau la manastiri… sau la Ieshi…
    Unde umbla romanii fraieri, shi romanii maghiari in vacantza sau la lucru, fara frica…
    Unde ne-om putea intzelege… fara a pregati pe sub masa ciomege…

    Candva, la un foc de tabara, un brashovean zicea un banc… Ce urashte cel mai mult ardeleanu’??? Shovinismu’ shi pe…

  22. Zsizsi said

    am February 18 2010 @ 10:06 am

    @fuck them all:

    Mersi de invitatie, am umblat pe aceste meleaguri. Chiar doresc impreuna cu prietena mea in aceasta vara sa mai ajung odata la Iasi, respectiv Bacau, Roman, zona Gura Humorului, manastirile din imprejurimi si casa lui Ciprian Porumbescu. Va fi usor devreme ce voi fi la “socrii” la Gheorgheni.
    La mare am fost de vreo 7 ori in fiecare an intre ’87-’92 si recent pentru o zi, dar s-a schimbat radical si nu ma incanta aglomeratia.
    Datorita pasiunii mele in anii trecuti, cu exceptia Botosaniului, am umblat in fiecare oras cu transport in comun electric (tramvai). Orasul cu cel mai mare contrast mi s-a parut Craiova, unde la un ABC (cu terasa) de langa depoul de tramvaie am cumparat o pita si un pateu si cand am cerut permisiunea de a lua masa la terasa zicand ca sunt turist, proprietarul m-a servit mai ceva ca la restaurant cu rosii, castraveti, ardei totul gratis. A fost un gest care m-a marcat pe viata. Dar tot acolo m-am intalnit si cu tupeul fenomenal si gura unor indivizi care se baga in fata la rand si daca ii faci observatie esti luat in batjocora.
    Sunt pe jumatate banatean, bunicii mei vorbeau in familie in patru limbi: germana (cand doreau sa nu intelegem noi copii), romana (timisorenii maghiari folosesc multe cuvinte romanesti in vorba lor), sarbeasca, ca doar pe vremea impuscatului Novi Sad-ul avea emisiuni bune si evident maghiara).
    Am prieteni romani la Iasi, Targoviste, Bucuresti, Galati, Sibiu, Timisoara cu care corespondez frecvent telefonic ne mai intalnim cand ei vin pe la Oradea. Sunt baieti de milioane cu unii am fost si in excursie prin marile orase din Ungaria.
    Deci chiar nu vreau ca din cauza unor politicieni care nu reprezinta interesele intregii comunitati sa strice ce s-a format de-a lungul anilor.
    Oricum stiu, ca prietenii mei nu ma vor trata diferit nici de acum incolo.
    Prietenii stiu de ce…

  23. Dan Tanasa said

    am February 18 2010 @ 12:56 pm

    Dan Tanasa – Contribuabilul tupeist: Ungurii nu au liniste nici in concediile lor; primesc amenintari cu moartea de pe telefoane cu numere de Turcia!

    Dan Tanasa

    http://tanasadan.blogspot.com/

  24. ildiko said

    am February 18 2010 @ 1:47 pm

    Dan Tanasa
    Am vizitat site-ul dvs, am vazut doar ura, sovinism.
    Cred ca suferiti de mania persecutiei.
    P.S. Eu nu judec o natie nici dupa extremistii proprii, dar nici dupa tradatori.

  25. Micul Dcitator said

    am February 19 2010 @ 1:46 am

    astia au innebunit de tot… continua amenintarile la adresa lui Dan…
    nu cumva ar trebui ca SRI sa se sesizeze in acest caz?

  26. eu said

    am February 21 2010 @ 6:32 pm

Comment RSS · TrackBack URI