Banner

Inselatorie prin internet – 6 euro ajung in contul Orange

Tweet this

---------- Forwarded message ----------
From: Alexandru Crisan
Date: 2010/2/13
Subject: Inselatorie prin internet
To: iulian.urban@gmail.com

Stimate Domn ,




Am intrat pe site-ul de mai jos ,  pentru a vedea temperatura in Romania si Europa:

http://www.wunderground.com/global/Region/i_RO/Temperature.html




Pe aceasta pagina e si un banner mare  de publicitate   "   Felicitari!   Esti  primul din Romania ........   Applle Iphone 3Gs  "

Am dat clic pe el  crezind ca e o loterie gratuita pentru promovarea produsului.

M-a dus pe siteul     http://adds.mobimezzo.com ......

i-am dat numarul  de telefon si am trimis doua SMS   la numarul 1263 ; am crezut ca e gratuit sau cu o taxa modica de SMS.

Nu exista o informare privitoare la taxa perceputa .

Mi-a luat de fiecare data 3 euro din contul Orange ; in total 6 euro.

Inceracati si  dumneavoastra eventual fara sa trimiteti SMS .


Atasat sint 3 fisiere jpg :




Wounderground 1.JPG -    cind se intra pe pagina de web  indicata mai sus    apare screenul captat in acest jpg.  Se observa un banner in limba engleza ca recalama Wunder Radio


Wounderground 2.JPG -   la un moment dat bannerul 1 este inlocuit cu unul in limba romana , care invita la participarea pentru a cistiga un iphone ;  aceasta inlocuire nu se produce la orice ora din zi ci mumai la anumite ore .

Wounderground 3.JPG -   se observa din acest fisier ca e indicat numarul de SMS la care sa trimiti mesajul pentru a cistiga (  in mod sigur  "a cistiga"  , nu pentru a lua parte la tombola sau loterie )   ;   nu e indicat tariful    dar am aflat ulterior ca e 3 euro ; deoarece se mai propume apoi al doilea mesaj , teapa totala e de 6 euro .  Exista cite un numar de telefon pentru fiecare operator de telefonie. Eu am ales Orange.

Adresa  de web pt cistigare iphone.doc -   in acest fisier este indicata adresa paginii de web la care este pagina hackerului.

Aceasta e adresa .


http://adds.mobimezzo.com/RO/8/?affid=2&param1=bCIAAPqFCwAmBzwAAAAAAGv.DwAAAAAAAAAgAAYAAAAAAAIABQADFLjiFAAAAAAAaIcAAAAAAACTUBYAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAABh9AUAAAAAAAIAAwAAAAAAghG5ayYBAAAAAAAAAAAAAAwlmfs8AAAAAAAAAAAAAABAHSFNAAAAAA0AAAAAAAAADQAAAAAAAAA=



Am cautat cu Google    mobimezzo.com si am gasit adresa  urmatoare :

http://mobimezzo.com/index.php?page=home&country=ro

La aceasta adresa e si un numar de telefon al organizatorilor , o lista de cistigatori fara cistigatori ; nu sint prezentate jocurile si tarifele.



Am cautat cu Google cuvinte cheie care apar pe banner si am ajuns la alte siteuri la care mai este postata inselatoria.

Vedeti va rog si linkul de mai jos :

http://www.konkurs.ro/concurs/Castiga-un-Apple-iPhone-3-GS-6977.html

Sint multe comentarii din care rezulta ca "se trag tepe" de 6 euro cu acest joc.


Am scris la abuse@orange.ro si mi-au trimis urmatoarele informatii :


”Numarul 1263 apartine firmei Simplus. Tariful pe mesajul scris expediat este de 3  EURO. Atat serviciul cat si tarifele practicate apartin partenerului Orange, pe care il puteti contacta pentru verificarea situatiei la numarul 1800 (tarif normal catre reteaua Orange)”


Nu doresc despagubiri , publicitate si nici sa depun plingere la politie deoarece nu am timp. Poate reusiti sa-l stopati prin alte metode . Poate e un mic furt prin internet sau se conexeaza cu infractiuni mai mari.


Atasat este intreg mesajul in format doc ( Mesaj privitor la .......)  , daca doriti sa-l listati si sa-l analizati.


Cu stima,


A Crisan





adresa-de-web-pt-cistigare-iphone


mesaj-privitor-la-inselatoria-prin-sms




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Afisari: 15663

107 Comentarii pana acum»

  1. ITCM said

    am February 14 2010 @ 8:36 pm

    Din pacate aceste tipuri de practici tind sa fie din ce in ce mai numeroase. Felicitari dl. Crisan si sper ca si de data asta dl Urban o sa fie pe receptie.

  2. ITCM said

    am February 14 2010 @ 8:38 pm

    Si inca ceva, puteti gasi informatii despre acest domeniu la http://www.itcmedia.info/

    Cat mai complet, de la zi la zi!

  3. Bogdan said

    am February 15 2010 @ 9:52 am

  4. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 15 2010 @ 11:59 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  5. vrajitorul.eu said

    am February 15 2010 @ 12:00 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  6. cadastruintabulare said

    am February 15 2010 @ 1:00 pm

    Daca citesti putin mai jos la acel concurs o sa vedeti ca scrie cat costa si cum sunteti taxat.Invatatura de minte: cand vi se cere sa trimiteti sms trebuie neaparat sa vedeti daca scrie costul lor, daca nu lasari la parte entuziasmul de castig pe dea moaca.Nimic nu se obtine pe degeaba,totul se obtine prin munca sau contra cost(legal).

  7. dr.Josef Mengele said

    am February 15 2010 @ 7:34 pm

    Si eu am patit exact acelasi lucru, cu acelasi fel de reclama (la deschiderea Download Accelerator Plus), si din pacate tot cu Orange.

  8. Dora said

    am February 16 2010 @ 9:08 am

    Citi ani aveti domnule Alexandru Crisan, de sinteti inca asa de naiv?
    Cum dracu puteti sa credeti ca la un concurs nu se plateste? ce, la lota va da bilet moca?

  9. Andrei Bunu said

    am February 27 2010 @ 2:10 am

    OK! Nu poti participa la concurs fara sa platesti, dar nu am auzit ca cineva sa castige. Daca e vre-un castigator sa ne scrie.

  10. Alex said

    am March 6 2010 @ 3:56 pm

    Tariful de 3 euro / sms nu era precizat la nici unul din site-urile indicate mai sus . Pe http://www.wunderground.com/ nici macar nu era declarat concurs. Primii care au declarat acest “concurs ” drept o teapa au fost copiii de pe http://www.konkurs.ro.

    Se pare ca inselatoria a fost stopata.
    Felicitari domnului senator.

  11. ica said

    am March 10 2010 @ 10:22 pm

    mau luat 6 euro degeba

  12. Mihail said

    am March 15 2010 @ 2:16 pm

    Inca aceasta inselatorie a firmei Simplus nu a fost stopata. in continuare folosesc metode cat mai sofisticate de a insela publicul tinta prin diverse mesaje.
    Cu siguranta nu exista in romania institutia capabila de a opri astfel de criminali care stau ascunsi in spatele internetului si a GSM.
    NU se doreste acest lucru, iar firma care detine acest contract pentru numarul 1263 este multumita ca si ea castiga bani din asta (in speta ORANGE) si accepta ca toti clientii ei sa fie inselati si nu doar ai retelei ORANGE.
    RUSINE ORANGE deoarece accepta aceasta partasie la talharirea clientilor existenti in reteaua proprie.
    BANI SA IASA, restul nu conteaza pentru ORANGE.

  13. Mihail said

    am March 15 2010 @ 2:16 pm

    Inca aceasta inselatorie a firmei Simplus nu a fost stopata. in continuare folosesc metode cat mai sofisticate de a insela publicul tinta prin diverse mesaje.
    Cu siguranta nu exista in romania institutia capabila de a opri astfel de criminali care stau ascunsi in spatele internetului si a GSM.
    NU se doreste acest lucru, iar firma care detine acest contract pentru numarul 1263 este multumita ca si ea castiga bani din asta (in speta ORANGE) si accepta ca toti clientii ei sa fie inselati si nu doar ai retelei ORANGE.
    RUSINE ORANGE deoarece accepta aceasta partasie la talharirea clientilor existenti in reteaua proprie.
    BANI SA IASA, restul nu conteaza pentru ORANGE.

  14. Radu said

    am March 18 2010 @ 9:23 pm

    Tocmai am facut un fel de concurs (infantil), link pe wunderground.com, pana am primit “afla ruzaltatul trimitand un sms la…” Ceea ce n-am facut, in schimb am inceput sa caut date legate de site-ul respectiv, si am ajuns… aici ;)

  15. mody said

    am March 22 2010 @ 2:27 am

    Tocmai am facut un fel de concurs (infantil), link pe wunderground.com, pana am primit “afla ruzaltatul trimitand un sms la…” Ceea ce n-am facut, in schimb am inceput sa caut date legate de site-ul respectiv, si am ajuns… aici :))

  16. Andrei said

    am March 24 2010 @ 12:56 pm

    Atata timp cat tariful este mentionat, si ESTE mentionat, nu vad nici o problema. Firma Simplus este un agregator de numere sms, nu este serviciul lor, mi se pare destul de clar.

  17. L.R. said

    am March 24 2010 @ 10:18 pm

    Inselatoria nu a fost stopata.
    Acum este in floare cu Nokia N97 Smartphone.
    Si NU, NU apare niciunde tariful. Trebuie trimis un sms TXT SCOR1 la 1263.
    Vorba lui Mody , mi s-a parut ciudat, am inceput sa caut si am ajuns aici…

  18. eusebio said

    am March 31 2010 @ 11:42 am

    RUSINE ORANGE

  19. ionica said

    am April 4 2010 @ 8:50 am

    nu sint contra acestui concurs pentru ca nimic nu se cistiga moca .dar as vrea sa stiu daca a existat macar un cistigator.

  20. iulia said

    am April 8 2010 @ 11:08 am

    azi am fost tepuita cu 6 euro pt iphone apple? ce e de facut?

  21. Iulia said

    am April 8 2010 @ 4:28 pm

    Mie mi s-a intamplat sa dau de un astfel de “concurs” dar nu era pt apple ci pt castigarea unui Nokia N97. Am mers prin toate etapele, intrebarile sunt tot de aceeasi natura si cererea de la sfarsit este aceeasi, numarul la care ar trebui sa trimiti sms este tot 1263. De obicei nu am incredere in astfel de “concursuri” pe internet, de aceea m-am apucat sa caut informatii referitoare la un posibil concurs de acest gen, nu am gasit nimic pana ce am dat de articolul tau. Chiar este folositor! Asa ca multumim ;) :D

  22. ana-maria said

    am April 16 2010 @ 9:33 am

    azi m-am tepuit cu 3 euro,era sa fie 6,dar am ajuns aici si am citit despre inselatoriile pe internet,nu ma deranjeaza ca am pierdut 3 euro,dar mi se pare rusinos ca o firma mare sa tepuiasca oamenii si binenteles cred ca nu exista nici un castigator.am donat euro pt copii bolnavi si mai fericita as fi fost daca acesti bani s-ar fi dus acolo,cu fiecare 3 euro de la fiecare s-ar fi putut face mult mai multe pt micuti decat sa la facem conturile mai mari altora. invatatura de minte

  23. lucia ionita said

    am April 20 2010 @ 7:36 pm

    Ref la concurs exista si un regulament (cam dur e adevarat, dar exista ), trebuie doar accesat inainte de trimitere SMS.
    Ca la orice concurs exista si riscuri (ex: sa fie anulate -conf regulament ).
    Rezultatul concursului se va da pina la 6 saptam de la data de 30iunie 2010.
    Eu inca mai sper in corectitudine, in cazul asta convingidu ma calitatea si valoarea informatiei fotografiilor adresei web accesata.

  24. Babanu said

    am May 4 2010 @ 8:40 am

    La cati bani strang din sms-urile alea isi vor permite sa acorde premiul. Fiind un concurs poti sa castigi SAU SA PIERZI, invatati sa ganditi corect si sa acceptati asta. Din cate-mi aduc aminte, astfel de concursuri cu premii sunt reglementate de o lege… Privitor la sms, pretul lui TREBUIE mentionat, altfel e teapa chiar daca premiile se acorda deorece participantii cred ca platesc un sms normal, dar costul e de 6 euro, probabil la care se adauga tva. Este interesant ca ORANGE a luat discretionar decizia restrictionarii posibilitatii utilizarii serviciilor de sms cu suprataxa pentru publicarea anunturilor online (unde serviciul se presta, si clar nu era vorba de nicio teapa), insa pescuieste in ape tulburi acceptand utilizarea sms-urilor la concursuri fara pret si conditii afisate in clar.

  25. Helga Lupan said

    am May 4 2010 @ 10:14 pm

    Mai nou incearca sa te pacaleasca sa dai SMS la 1277 (tot SIMPLUS oare?), vezi linkul:
    http://adds.mobimezzo.com/RO/10/pin.php

  26. vio said

    am May 11 2010 @ 11:05 am

    niste nenorociti si escroci mi-au luat 3 euro degeaba cu reclama lor . futui in gura pe toti
    pacaliti oameni
    sa va fie rusine

  27. Claudiu said

    am May 11 2010 @ 10:29 pm

    Frate, tot timpul trebuie sa cauti detaliile. Orice detaliu conteaza. Daca te uiti pe pagina mai jos, o sa observi ca scrie asa:

    “Aceasta oferta incepe la data de 1 martie 2010 si se incheie la data de 30 iunie 2010. Prin trimiterea unui SMS sunte?i de acord cu termenii si conditiile de utilizare a serviciilor noastre. Aceast? sum? va fi ad?ugat la factura dvs. de telefon mobil sau s? fie deduse din soldul dvs. Pre?ul serviciului este 2.00 EUR + TVA pe mesaj trimis. Pentru a utiliza acest serviciu trebuie s? ave?i un num?r local sau card pre-paid ?i cel pu?in 16 ani sau care au permisiunea de abonat / proprietarul cardului. Pentru mai multe informa?ii, scrie?i la care@mobimezzo.com. Mobimezzo, PO Box 14640, 1011 LC, Olanda. Puteti sa ne contactati si la numarul de telefon 004 0256 300 808″

    Deci, ei nu au nici o vina, deoarece specifica costurile. Data viitoare fii mai atent ;)

  28. Catalin Tara-Lunga said

    am May 28 2010 @ 12:33 pm

    Stimati consumatori, in lumea de azi in care traim, exista inca multe practici neaplicate pentru a ne insela unii pe altii. Verificati <> oricarui site si abia apoi accesati , sunati, trimiteti SMS, etc. Scuzele de rigoare pentru munca si eforturile celor care vor sa aiba un venit din exploatarea internetului. Succes tuturor!

  29. Catalin Tara-Lunga said

    am May 28 2010 @ 12:36 pm

    T E R M E N I I S I C O N D I T I I L E

  30. Alex said

    am June 1 2010 @ 8:10 pm

    Este adevarat.Deoarece eu am incercat si alta varianta:sa raspund gresit la toate intrebarile.Si ce sa vezi?Ma felicita ca am ajuns in finala ! O mare porcarie

  31. Geo said

    am June 2 2010 @ 10:47 pm

    Da !…S-ar parea ca sunt multi tepuiti…chiar nu se poate face ceva ??? sunt de-a dreptul ESCROCI !!! Si se pare ca schimba des numarul se SMS, eu am trimis la 1314 si m-am intepat cu 10E .

  32. VICTOR POPESCU said

    am June 22 2010 @ 1:03 am

    acelasi lucru se intampla de ceva timp pe http://www.lycos.com . si nu se specifica tariful pe sms .
    VICTOR POPESCU .

  33. carmen said

    am June 25 2010 @ 12:03 pm

    e bine k am citit abia dupa ce am trimis primul mesaj pe wodafone(nu merge litera w de aceea pun w).si mie mi s-a parut ciudat k nu apare tariful sms-ului de la inceput. si cand mi s-a cerut al 2-lea raspuns am accesat aceasta adresa. bine k m-am oprit la timp…totusi asa imi trbuie… cine nu casca ochii casca punga…

  34. adi said

    am July 12 2010 @ 3:45 pm

    la mijlocul lunii ian.2010 eram in asa *zisa sedinta* de la ora 12 la 15 si cei de la oranje mia incarcat factura cu 30 min corespunzator a 32,999 euro(fara tva) printr-un tel.imaginar
    pe care eu nu lam dat -nici macar nu lam scos din buzunar ca nu am avut nevoie.;deci am si martori;binenteles nu voi platii niciodata da nu mai am ce injuraturi sa le atribui-cine vrea sa le auda injuraturile care le merita orange si Simplus dati pe injuraturi.ro si va descarcati-aviz la cei cu abonament-oraange ca va vine randul-s.a.orange e unul din cei mai mari jefuitori ca firma din europa-da-rar moartea in ei sa dea!voi continu pana ii vad ca se tepuiesc intre ei!

  35. rosubscriber said

    am July 13 2010 @ 3:23 pm

    Subscriu si eu la ce s-a spus mai sus: niste nenorociti! Spre norocul meu, am cautat intai pe net informatii si am ajuns aici. Sper sa fie cineva istet si sa opreasca magariile astea…

  36. maria said

    am July 19 2010 @ 11:35 pm

    o firma de caca

  37. chelemen.emanuel said

    am July 20 2010 @ 8:32 am

    sai ia dracu pa astea de la ORANGE sunt cei mai Hoti dintre hoti
    asa se fac bani nu muncind am avut candva abonament la ei la fiecre factura ma furau si leam dat teapa amu 5 ani si si la ora actuala ma suna ca le datorez bani dupa cinci ani DAR EU LE ARAT FUNDUL sunt niste nenorociti hoti care fura prin legea noastra de doii bani cum dracu sa ne mearga bine in tara asta fratilor suntem in fata lor niste nimicuri gunoaie mie sila o zi buna

  38. Daniel said

    am July 29 2010 @ 10:14 am

    Ce bine ca exista acest blog. Am aplicat si eu etapele cu iphone apple de la mobizzepo, exact ca ceilalti, ba inca mi-am trecut acolo si numarul de telefon. Insa inainte de a trimite SMS am dat un serach pe google si am nimerit aici. De fapt oameni buni. Strategia este bazata pe SENTIMENTUL DE LACOMIE AL OAMENILOR. Este o chestiune, hai sa-i zicem psihologica.
    Daca, in momentul in care ti se spune sa dai detalii despre PERFORMANTELE telefonului, nu ai cadea in extaz la gandul ca poate fi al tau, atunci ai fi circumspect si ai cauta detalii pe google.
    Problema este urmatoarea:
    POATE SPIRITUL TAU RATIONAL SI CHIBZUIT SA INVINGA EMOTIILE PROVENITE SIN LACOMIE?

  39. Anonim said

    am August 8 2010 @ 11:19 pm

    Este o inselatorie care se bazeaza pe dimensiunea extrem de redusa a literelor cu care e scrisa “avertizarea”:

    Prin trimiterea unui mesaj SMS, sunteţi de acord să utilizaţi serviciul nostru şi primirea scorul dvs. personale IQ-ul. Costul este de 3.00 EUR + TVA. Această sumă va fi încasat în contul dvs. de abonament la serviciile de telefonie mobilă sau deduse din dvs. de credit. Telefonul trebuie să fie capabili de a trimite şi primi mesaje text. Pentru a utiliza acest serviciu, trebuie să fiţi abonat / titular de cont pentru a avea cel puţin 18 ani sau permisiunea explicită a abonatului / titularul de cont. Mobimezzo, PA 14640, 1011 LC, Olanda. Puteti sa ne contactati si la numarul de telefon 004 0256 306 971

    Textul este ilizibil de mic in mod intentionat, ca sa nu trezeasca suspiciunea. Ar trebui data o lege care sa oblige ca TARIFUL serviciilor telefonice cu valoare adaugata sa fie afisat MARE SI CLAR cu acelasi font si aceeasi dimensiune cu care este afisat NUMARUL de telefon

  40. Daniluk Ana Maria said

    am August 11 2010 @ 7:20 pm

    buna am intrat si eu pe acest site dar cam tarziu dupa ce am trimis vreo 7 sms si abia la ultimul mi-a scris ca taxa este de 2 euro pe sms asa ca am luat o mare teapa.Va rog prindeti-l cumva pe acesta care ne inseala nr lor de telefon este0256306971 sau0317120800 relatii clienti

  41. Roxana said

    am August 15 2010 @ 1:13 pm

    Aceeasi tactica a adoptat-o si pentru telefonul Nokia N97. Eu nu mi-am luat teapa, am cautat informatii inainte sa trimit mesajul, dar aveti grija si la site-ul de mai jos.

    http://adds.mobimezzo.com/RO/39/?affid=6&param1=93468775

    Bineinteles, pe ecranul monitorului apar intrebarile despre Nokia N97, dar daca dati mai jos, apare urmatorul text:

    Aceasta oferta incepe la data de 2 iunie 2010 si se incheie la data de 31 decembrie 2010. Prin trimiterea unui SMS sunteţi de acord cu termenii si conditiile de utilizare a serviciilor noastre. Această sumă va fi adăugat la factura dvs. de telefon mobil sau să fie deduse din soldul dvs. Preţul serviciului este 2.00 EUR + TVA pe mesaj trimis. Pentru a utiliza acest serviciu trebuie să aveţi un număr local sau card pre-paid şi cel puţin 16 ani sau care au permisiunea de abonat / proprietarul cardului. Pentru mai multe informaţii, scrieţi la care@mobimezzo.com. Mobimezzo, PO Box 14640, 1011 LC, Olanda. Puteti sa ne contactati si la numarul de telefon 004 0256 306 971.

    Sper sa aveti grija si sa nu credeti astfel de farse.
    O zi buna!

  42. Un oarecare said

    am August 20 2010 @ 10:28 pm

    Acum am primit si eu un mesaj ca IP-ul meu a fost selectat pentru a primi (castiga) un Applle Iphone 3Gs. Dupa un scurt test, am fost rugat sa dau un SMS la nr 1263. Am vrut sa vad despre ce este vorba si am ajuns aici. Multumesc celor care au postat. Asa am economisit cativa euro. Deci azi 20 august 2010 se mai cauta naivi.

  43. Un oarecare said

    am August 20 2010 @ 10:30 pm

    Scuze era vorba de nr 1277.

  44. Un oarecare said

    am August 20 2010 @ 10:34 pm

    Revin. Dau sa ies aceiasi poveste putin schimbata. Un telefon Nokia N97 si nr, de SMS 1314.

  45. razvan said

    am August 22 2010 @ 7:01 pm

    Acelasi lucru si cu Iq-test.ro, dupa test te pune sa dai sms la acelasi numar fara a afisa tariful pe vreo pagina.

    Intrand in schimb pe http://www.iq-test.ro/conditii-pentru-utilizarea/ putem citi :

    iq-test.ro: 3.72 EUR [ scris mic, undeva aruncat, dar cred ca asta e tariful sms-ului ]

    Mai aflam :

    - Prin furnizarea datelor personale, Utilizatorul permite administratorului să introducă datele sale personale în baza de date şi de a le folosi pentru a-l(o) contacta.
    - După efectuarea plăţii, utilizatorul are dreptul de a afla rezultatul testului, iar în cazul în care accesul la rezultat îi este negat are dreptul de a contacta Administratorul şi a solicita rezolvarea situaţiei, neavând în schimb dreptul de a solicita o despăgubire remunerativă

    Deci afli nu afli rezultatul noi tot nu`ti dam banii inapoi si iti folosim si datele.

  46. Marius said

    am August 23 2010 @ 12:02 am

    Se pare ca sunt mai multe numere! Eu am descoperit cel putin 2: 1227 si 1314!!! Nu inteleg de ce Orange nu le cere celor cu care sunt in parteneriat sa nu mai practice astfel de jocuri-tepe groaznice! Aia nu au regulament, nu pot fi identificati cu o adresa, etc. E dezonorant!

  47. erica said

    am August 27 2010 @ 3:01 am

    o vb iti spun fraiere am grija eu sa te duci la puscarie ca nu stii cu cn.te-ai bagat asa ca mai fa-ti meseria cat poti ;)

  48. Nicoleta said

    am September 11 2010 @ 12:34 am

    Tocmai am patit si eu asa http://adds.mobimezzo.com/RO/10/pin.php Din pacate am trimis ca bleaga sms sperand ca voi castiga ceva.A fost prima si ultima oara.Internetul nu este sigur.Este o escrocherie pe fata de cele mai multe ori si in acelasi timp pitita,fara sa-i poti face nimic ,doar atentionand pe ceilalti sa nu cada in cursa.Dar sa fie fara grija cei care fac asa ceva,fiecare lucru in parte are o rasplata,mai devreme sau mai tarziu.Sa se astepte numai.

  49. LAURENTIU said

    am September 20 2010 @ 10:53 pm

    la cele 5 asa zise intrebari poti da orice raspunsuri ca tot te invita sa dai sms de 3 euro :)…si inca ceva foarte important!…daca citesti la termeni si conditii este un asa zis regulament al unei promotii expirate deja desi pe pagina siteului sunt cu totul alte date.

  50. Revenge said

    am October 12 2010 @ 9:25 pm

    Cei care fac aceste concursuri platesc pentru fiecare click pe bannerul lor in jur de 10 centi pentru fiecare click pe banner.
    Placerea mea este sa intru pe aceste bannere (apoi ies imediat)de cate ori pot si am timp din simplul motiv ca le fac cheltuiala.
    Daca toti am face asa ar intra usor cu totii in faliment.
    In plus, daca va place un site si vedeti un banner din asta, ganditi-va ca in felul asta il recompensati pe proprietarul siteului :D.

    In concluzie, vizitatii, dar tineti telefonul departe.

    Domnul care a pierdut 6 dolari, cautatile reclama si dati click pe ea zilnic. nu recuperati banii, dar razbunarea e dulce.

  51. cristina said

    am November 6 2010 @ 10:58 am

    In luna noiembrie, m-am trezit si eu cu 3 euro cost suplimentar, avand abonament la VODAFONE.Am sunat la relatii ci clientii, si mi s-a spus ca am dat un mesaj la un numar scurt format din 4 cifre.Culmea este ca eu nu am dat niciun mesaj la numarul asta, nu particip la niciun fel de concursuri, si mai rau este ca nu am cum sa dovedesc ca mi s-a bagat cost suplimentar aiurea.:((((((((((

  52. DORA said said

    am November 17 2010 @ 4:48 pm

    Si eu ingros randurile inselatilor de catre ORINGE ROMANIA .Incarcarea facturii 3 luni la rand fara nici o justificare.(fara SMS fara nimic)Dupa reclamatie raspunsul a fost ca am dat SMS-uri la 1263 ca toata lumea dupa cum observ.Rusine sa le fie isi fac planul prin FURT.Dar tragedia continua si luna asta la fel acelas cost Enjoi divertisment 130 ron (noiembrie 2010).OARE SE VOR OPRI?Nu stiu cum sa procedez

  53. sandra said

    am November 27 2010 @ 6:05 pm

    sa va fut in gura de excroci, sa nu credeti ca sunte-ti mai presus daca face-ti asa ceva,o sa pierdeti pe alta parte ma mult.HA-HA…

  54. dovlet said

    am February 8 2011 @ 8:08 pm

    cum putem sa castigam un ipot

  55. Si eu...ca ceilalti... said

    am February 27 2011 @ 8:12 pm

    Tot SMS la 1263…la …amslabit.info…unde cica iti alcatuieste o dieta personalizata…si uite asa te slabeste de 3 euro,si doar atat daca nu mai incerci incerci crezand ca pana la urma vrei sa intreprinzi ceva…si dupa ce constati ce ai patit…incerci sa lasi acolo pe pagina parerea ta…si vezi bine ca nu merge nimic altceva decat chestia cu SMS-ul….asa ca poate reusim sa fim mai putin creduli…la mine e prima tepuiala de genul asta…oare chiar nu s-o gasi ac de cojocul lor ?

  56. Alin Matsys said

    am March 5 2011 @ 3:01 am

    Frumos eu nu am stiut sh am luat la fel tzeapa , trebuie oprita chestia asta ca nu-e frumos, da-o in mama ei de vrajeala:(:(:((

  57. traian said

    am March 18 2011 @ 12:39 am

    bai…ce de tampiti in tara mea.ce vina are orange sau simplus sau vodafone pentru faptul ca voi sunteti niste dobitoci naivi?! si va si laudati cu asta !! :)))

  58. calin said

    am April 24 2011 @ 10:54 pm

    am facut si eu cativa pasi dar m-am oprit la timp, trebuie sa casti bine ochi, daca cauti atent gasesti tarifu, oricum porcaria asta nu poate fi oprita niciodatace va sfatuiesc nu mai bagati an seama super ofertele nu sant ele chiar super

  59. doru said

    am April 29 2011 @ 4:52 pm

    cum pe posturile de televiziune apar acele avertismente asupra pericolului vizionarii unui anumit program de catre copii asa ar trebui procedat si cu companiile de telefonie mobila in care la mesaje sa apara ,ATENTIE COPII ACEST CONCURS POATE DAUNA BUZUNARELOR PARINTILOR VOSTRI!

  60. cristi said

    am June 28 2011 @ 5:03 pm

    ba fratilor, am luat si eu aceiasi teapa, dar nu va stresati ca le vin de hac, ca nu i destul ca-i criza si lume anu are bani,dar mi-am si cheltuit ultimi bani pe cartela de 10 euro sa le dau lor…..sa aiba pentru cosciug….

  61. cristi said

    am June 28 2011 @ 5:04 pm

    stiti ca daca ceva vi se pare prea frumos ca sa fie adevarat…atunci chiar nu e adevarat

  62. cristi said

    am June 28 2011 @ 5:23 pm

    sa vezi faza tare, sun la ORANGE sa sezisez abuzul si ce sa vezi, ca defapt SIMPLUS asta e un partener ORANGE.jecmaneala pe fata, astia de la orage stiu treaba asta, si chiar nu au nimic de spus.din partea lor e totul ok

  63. ade said

    am August 19 2011 @ 12:17 pm

    inselatoria continua cu “castiga un iphone COLOR” insa in SMS-urile primite de la 1314, la final iti este trecut si tariful de 2Euro/ sms pentru fiecare raspuns la intrebarea pe care ei ti-o trimit. Insa stiam ca pentru genul asta de concursuri ar trebui sa exite undeva (ca link din pagina de reclama de concurs) un regulament de participare in care sa se spuna ca esti nevoit sa raspunzi la “x” sms-uri/intrebari la un tarif de X euro s.a.m.d. Sa scrie cine anume e compania care ofera premiul,pana la ce data se desfasoara concursul si alte detalii impuse de lege. Dar se pare ca oamenii astia sunt in afara legii. Si de cand sunt in piata, nimeni nu i-a oprit, nici PROTECTIA CONSUMATORILOR, nici ORBAN IULIAN. pacat. Ma intreb de ce exista blog-ul asta.???

  64. Mosul said

    am August 19 2011 @ 5:37 pm

    Salut, a ajuns si chestia asta si in Macedonia adevarat un sms 1 euro.

  65. dinu iulian said

    am October 20 2011 @ 7:21 pm

    salut,am fost pacalit si eu.Am trimis SMS si asa am dat de sait-ul acesta.Am ramas fara credit pe telefon.

  66. oprisor liliana said

    am October 21 2011 @ 11:25 am

    m-am inscris pe site garbo si uitandu-ma mi-a aparut ceva despre cum stai cu greutatea; mi-au scris sa dau sms la 1263 tarif taxabil 0,05euro ;scria clar acest lucru; mi s-au trimis pe sms litere pe care trebuia sa le introduc in calculator.aseara m-am uitat pe tetefon si aveam deja 6euro de platit;am dat tel.la relatii cu clientii si mi-au spus despre ce sste vorba.nu-mi venea sa cred.va rog ce ma sfatuiti sa scot acest site garbo?stiu ca nu se mai poate face nimic dar imi este si frica sa mai umblu pe net.va multumesc.

  67. mirela said

    am October 28 2011 @ 9:40 pm

    acelasi nr de tl dar cu un test de greutate 0,05 centi dar mam trezit cu 3 euro sms si tot la 1263 doua sms 6 euro merita dati inm judecata se inseala oameni ca in codru char nu poti sa mai ai incredere asa ca aviz amatorilor aveti grija ce trimiteti

  68. asdfg said

    am October 29 2011 @ 7:49 pm

    este inselatorie de genul legal. Informatiile trebuie sa le culegi cu atentie.
    cei care spun ca nu e inselatorie sa se abtina.
    poate dau de unul de asta pe strada ca il manac cu fulgi cu tot.
    treaba este ca radacinile sunt mai adanci, si ei sunt acoperiti in cazul unei judecati. dar asta e. peste tot se fac sarlatanii. daca vrei sa faci si tu o smecherie si nu ai spate esti mancat.
    daca ai spate …super…sa iti fie de bine. rupi tot. nu e vorba ca trebuie sa platesti sms-urile, ok fie , problema e ca iti ia banii si tu nu ai nici o sansa de castig pentru ca nu este un castig. plus ca minciuna cu castigatori este tare bine aranjata.
    eu va zic sa participati doar la concursurile avizate si verificati provenienta.
    pentru unele persoane de la comentarii (fete, femei) le-as face eu ceva dar mi-e greu sa le gasesc, cred ca au nevoie de o senzatie tare…

    bafta!

  69. MARA said

    am October 30 2011 @ 6:57 pm

    Si eu am patit astazi. Am trimis mesaj la 1314 si mi s-a raspuns ca acest serviciu nu este activ inca. Si mi s-a dat nr 0317120800 .
    L-am scris pe google pentru ca deja am devenit suspicioasa si asa am ajuns sa sriu aici.

  70. cosmin sendrescu said

    am October 31 2011 @ 10:16 am

    da,foarte ingeniosi si…legali haiducii astia.ii admir!la fel de mult cum admir codul penal,constitutia…care prin fraze interminabile ,o topica de mister si o gramatica haotica si intortocheata lasa sa se strecoare pe langa acele “interpretari” pe care poti sa le contesti in instanta si acesti “comercianti” de vise cu acte-n regula.Specula si nevoia sunt pezente atunci cand vezi mesajul ca ai fost ales.apoi in prim plan intra mirajul si naivitatea in care pentru un raspuns corect la o intrebare tampa si simpla crezi ca meriti sa castigi…fii pe faza ca esti pe aproape.visul se indeplineste,trimiti sms-ul si te trezesti din el,cade cortina peste escroc si victima.bravo,ma!ai castigat!ai devenit un om mai precaut,mai sarac deci mai intelept!

  71. Dia said

    am October 31 2011 @ 2:18 pm

    adds.mobimezzo.com/ro/104/pin.php

    o alta tzeapa, aveti grija oameni buni si nu va lasati inselati.
    O zi buna!

  72. Aziz Arafat said

    am October 31 2011 @ 8:09 pm

    6 euro este destul de mult.Voi numai sa incasati bani.Rusine ORANGE.Nesimtitilor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  73. SoSoo mUE la Tepari said

    am November 2 2011 @ 11:08 pm

    Teapa inca functioneaza deci aviz amatoriilor de premii instant asa primite din senin… eu nu am muscat-o datorita celor postate aici si gasite la o simpla cautare pe google ” sms premiu 1314 ”
    Totusi urez un sincer si calduros sfarsit la stiriile de la ora 5 de pe protv tepariilor.

  74. nelutu said

    am November 15 2011 @ 12:28 pm

    Am intrat ieri pe YouTube si mi-a aparut o fereastra cu un concurs cu ipaduri, laptopuri, iphone-uri. Participarea la concurs 2 euro+tva, trebuia trimis la numarul scurt 1314 sms cu textul ‘DA1′. Am trimis, am primit mesajul “Ne pare rau, acest tip de serviciu nu a fost gasit la Fortumo. Acest serviciu ori nu e activ inca ori a ortografiat (?!?!?). Relatii 031712080″. Numarul respectiv nu poate fi apelat. De la Orange (reteaua mea) am aflat dupa o jumatate de ora de discutii ca numarul 1314 e contractat de firma Simplus, care intermediaza sms-uri de promovare, reclame, concursuri pentru firme. De la Simplus mi s-a spus ca numarul 1314 e contractat de firma Fortumo, o firma cu activitate internationala (www.fortumo.com) si mi s-a pus la dispozitie o adresa de email pentru contact: support@fortumo.com. Deja e un fel de lantul salbaticiunilor, care te poarta din poarta in poarta pana se pierde urma. Inutil de sperat ca micutii de la Protectia Consumatorului au jurisdictie in afara asupra unui site, care poate duce la alt site si tot asa. Ca sfat, nu va lasati pacaliti de concursuri cu bani DE NICI UN FEL. Sunt TEPE toate, iar cele care nu sunt tepe, sunt tepe. TEAPA! TEAPA! TEAPA!

  75. GAINA C-TIN CORNEL said

    am November 17 2011 @ 1:10 pm

    Azi am fost tepuit cu 3 euro.

  76. hotilor said

    am November 17 2011 @ 6:29 pm

    tiganii curate ce mama dreq hotilor si talharilor

  77. Stefy said

    am November 21 2011 @ 12:01 pm

    1314 un numar care te stoarce de bani. 2 euro/sms. Cati euro trebuia sa dau pentru a castiga Iphone-ul?! Am trimis doar un sms si m-am oprit la timp. Ce bogata eram sa dau 2 euro+tva! Rusine! Prostesc oamenii! Si daca apesi nu, tot castigator iti spune ca esti. Escrocherie!

  78. Anonim. said

    am November 21 2011 @ 11:24 pm

    “Aceasta oferta incepe la data de 23-05-2011 si se incheie la data de 31-05-2012. Prin trimiterea unui SMS sunteţi de acord cu termenii si conditiile de utilizare a serviciilor noastre. Această sumă va fi adăugat la factura dvs. de telefon mobil sau să fie deduse din soldul dvs. Preţul serviciului este 2.00 EUR + TVA pe mesaj trimis. Pentru a utiliza acest serviciu trebuie să aveţi un număr local sau card pre-paid şi cel puţin 16 ani sau care au permisiunea de abonat / proprietarul cardului. Pentru mai multe informaţii, scrieţi la care@mobimezzo.com. Mobimezzo, PO Box 14645, 1001 LC, Olanda. Puteti sa ne contactati si la numarul de telefon 004 0256 300 808″

    Eu vad ca spune tariful si chiar mai multe. Daca oamenii n-au ce face cu creditul..

  79. Ionut said

    am November 26 2011 @ 10:53 pm

    Mai…voi cei tzepuitzi…fraieri puteti fi mai…cum aveti impresia ca veti castiga un asemenea premiu fara sa faceti mai nimik? Nu va suparati dar se vede ca sunteti romani naivi si prosti…sunteti obisnuiti sa castigati bani fara sa munciti nici macar un minut…Bine v-au facut, ca meritatzi. Si-apoi mergeti la Politie sa va plangeti?…ar trebui sa mergeti la scoala sa va mai educati putin deoarece nu ati participat la lectia unde vi s-a spus ca daca vreti sa castigati ceva in viata trebuie sa munciti. Of of of…nu ma mir ca suntem asa o natie naiva…ne meritam soarta iar cine stie sa profite de prostia altora…il felicit. Esti tare tata…tzepuieste-i pe snobii si pe fraierii care asteapta sa le cada banii din cer, fara macar o picatura de sudoare. Ma iertati pt limbajul dur dar…o meritati. Asa ca nu va mai plangeti aici cu din astea ca nu proocati decat sila. Desteptati-va o data romani naivi!!!!!

  80. Ionut said

    am November 26 2011 @ 10:59 pm

    A…si inca ceva…nu mai dati vina pe companiile de telefonie mobila fiindca nu v-a bagat nimeni mana in buzunar deoarece voi ati fost cei care ati dorit castiguri rapide si banoase si ati cazut in plasa acestor baietzi destepti. Iar de trimis sms la acel nr voi ati trimis sau voi ati apelat si acum veniti cu varianta victemei…”eu nu am trimis, eu nu am apelat, eu nu am dres etc ci Orange, Vodafone etc mi-au retinut de pe factura”. Prostia si domnia se platesc si asa a fost de cand e lumea…munciti, truditzi si veti avea si castiguri, altfel…Doamne ajuta sa primitzi toti tzepe, cei care asteapta sa le cada din cer castiguri ;-))) Fraierilor!!!!! :-))))

  81. pd said

    am December 17 2011 @ 7:43 am

    Ionutule! Ai o logica de “invidiat”. Imi permit ,sa prespun, ca “ai parte si tu”.Dupa mine , categoric sunt vinovati si COMPANIILE DE TELEFONIE,coopereaza la desavarsirea unui furt National. Unde sunt ORGANELE anti…..,anti……..

  82. adrian said

    am January 22 2012 @ 6:23 pm

    http://adds.mobimezzo.com/terms.php?addsid=104&disclaimer=2
    Aceasta e adresa unde gasiti regulamentul acestui asa-zis “concurs”.
    Sunt curios daca exista vreun castigator. Banuiala mea e ca nu.
    I-a controlat cineva pe astia vreo data? Fiscul, politia economica…? La fel, banuiala mea e ca nu.
    Eu daca fac vreo treaba ilegala cu carduri sunt gasit imediat si sanctionat cu inchisoare, insa daca imi fac o firma care pune in concurs cai verzi pe pereti, (care nici macar pe aia nu ii da in final), e ok; pot dormi linistit ca autoritatile nu au ce imi face.
    Ce scarba ma apuca cateodata…!

  83. Iuliana said

    am February 14 2012 @ 12:43 pm

    Buna,

    Am ajuns pe acest site din intamplare si am fost foarte curioasa sa citesc care este modalitatea in care se gandeste.

    Ce am gasit? Dezamagitor…

    Poate ca inainte de a face acuzatii si de a va enerva pe aceste companii, ar trebui sa va puneti mintea la contributie si cititi toate informatiile. Eu nu pot sa inteleg de ce sunteti atat de revoltati pe niste oameni care respecta legile ( cititi cu atentie si veti observa ca totul este legal), pe niste oameni care au fost suficient de inteligenti incat sa porneasca o afacere, pe niste oameni care sunt cu mult peste nivelul a 80% din populatia Romaniei.

    Sa ai sentimentul ca ai fost inselat este intr-adevar dureros, insa nu considerati util ca fiecare sa aiba grija de banutii lui? Daca un client normal (indiferent ca va cumpara un produs dintr-un magazi oarecare)nu citeste ceea ce cumpara sau nu este atent…de ce ar fi vinovat patronul magazinului?

    Nu va obliga nimeni sa faceti ceva ce nu doriti. Daca ati ales sa va dati ultimi bani pe ceva ce nici macar nu stiti, este decizia fiecaruia.

    Piata este una mare si diversa…de aici mai departe tine de capacitatea fiecaruia de a intelege, investiga si organiza.

    Mult succes!

  84. lupu aniela said

    am February 15 2012 @ 11:20 pm

    am primit si eu acest mesaj{esti castigatorul unui iphone daca raspunzi la o singura intrebare].problema e ca nu e doar una singura si fiecare costa 2 sau 3 euro.rusine celor de la orange daca se preteaza la asa ceva.daca este cineva in masura sa inchida acest site ar trebui sa o faca cat mai curand.iar noi toti care ne am luat teapa ar trebui sa facem reclamatie celor de la orange.iar cel care conduce aceasta companie sa fie tras la raspundere.

  85. Paul said

    am September 11 2012 @ 4:38 pm

    Si-au schimbat situl: http://adserver.quizdingo.com/RO/rofl12/
    2 euro/sms in comsmote de asemenea

  86. SARBU ANDREI said

    am October 3 2012 @ 5:57 pm

    era ceva legat de starea mea fizica siteul nu il mai stiu pt ca mia aprut de pe yahoo mail o reclama oricum am trimis mesaj la 1263 pe site zicea ca este taxabil cu 0,5 euro centi dar defapt mi-au luat 3 euro pt asta si alte siteuri vor pierde pt ca asa mam convins sa nu mai trimit nici un sms indiferent de cat costa sau cat de benefic este acel test.

  87. bogdan said

    am November 10 2012 @ 6:38 pm

    Nu sunt de acord cu cei care zic ‘bine v-au facut fraierilor, ce io v-am pus sa dati click sau sa trimiteti sms? Mergeti la scoala!” Cei care le dau dreptate acestor ‘destepti’ – aceia care ‘sunt mult peste 80% din populatia Romaniei’ – nu s-ar da in laturi sa faca acelasi lucru murdar daca s-ar ivi ocazia. De ce? Pai, daca sunt prosti?! Haideti cu totii sa castigam de pe urma prostilor. Sunt niste oameni care nu au avut norocul sa fi fost inzestrati cu inteligenta (ca voi, cei 20%). Nu pot – deci nu merita! E ca si cum ai impinge un handicapat in scaun cu rotile care iti statea in cale, pe scari in jos si dupa aceea – uitandu-te cum se rastogoleste – ii strigi “Asa iti trebuie fraiere! Ce sa iti fac eu daca n-ai picioare! Sa stii ca fost totul legal! Bon voyage!” Nu poate – deci nu merita.

    Este doar o lipsa crasa de bun simt, de orice fel de scrupule, josnicie si ticalosie. Faptul ca este legal este doar dovada ca cei care fac legile sunt la fel. Ei sunt care sting lumina in camera in care se afla criminalul si victima. Ha-ha! ce fraier, pe asta n-a vazut-o! Ce i-am facut, frate!

    Eu unul sunt unul dintre cei prosti, am fost inselat si eu in vreo doua randuri. Cel mai recent ‘atac’ de acest fel este “VREI ACEASTA MELODIE PE TELEFONUL TAU? TRIMITE UN SMS LA 1277 CU TEXTUL ‘SUNT COPIL SI SIGUR NU VOI STI CE INSEAMNA BIFA ACEEA’”. Copilul trimite SMS si dupa aceea vine alt mesaj cu o bifa (deja pusa!) care zice vrei sa te abonezi (adica sa dai un euro pe zi pentru o noua melodie.) Si asa incep sa se duca silentios, zilnic cate un euro catre firma SIMPLUS si ORANGE!

    Daca cumva copilul s-a abonat la asa ceva, dezabonarea se face trimitand un SMS la 1277 cu textul STOP TON

  88. Ana said

    am November 13 2012 @ 11:06 am

    Tot primesc notificari pe tell cum k am fost aleasa la o tombola si pot sa imi aleg un premiu…dupa trebuie sa raspund la o intrebare pe net,iar dupa trebuie sa trimit un mesaj cu DA2 la 1314…site.u pare ok : http://visitorssurveygroup.com/gen_cl/wap/bm/romanian_f3dba693_ipad3_black/winner.php…ce sa fac?:-?

  89. Dumitru vrm said

    am November 19 2012 @ 5:15 pm

    Se preca acst site are adrese ce se genereaza in
    continuu:http://adserver.quizdingo.com/RO……..
    http://visitorgift.com/winner/…………Doar doua care leam accesat.

  90. Dan said

    am November 19 2012 @ 10:42 pm

    Nu am citit toate comentariile de aici, cert este ca inselatoria continua.
    Am primit si eu o invitatie de araspunde la o intrebare ca sa imi pot ridica premiul.
    Invitatia este de aici: http://visitors-survey.com/gen/ro/winner.php?f=dne88-f000B&t=116847889&p=jRuwCbiBDADw9AoBAAAAAElrPwAAAAAAAgAEAAYAAAAAAP8AAAACFzOyPQAAAAAAv-dTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAADufgYAAAAAAAIAAgAAgD8ALnhCGjsBAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA=

    Iar intrebarea este pe alt site
    http://adserver.quizdingo.com/RO/blPDlb/?affid=53&param1=CD2570&param2=6223a4d9ee88d3a4243a330ed81e9f77&param3=e2c44344a4p2.

    Atentie: TAPA MARE cu castigurile de pe visitors-survey.com si adserver.quizdingo.com

  91. Dan said

    am November 19 2012 @ 10:44 pm

    TEPARI visitors-survey.com TEPARI
    TEPARI adserver.quizdingo.com TEPARI

  92. Radu said

    am November 28 2012 @ 10:38 pm

    Dupa cum vedeti nivelul de trai este din ce in ce mai scazut. Oricine vrea sa manance o paine, sunt sigur ca si tu vrei sa mananci o paine in plus, dar mai bine mananc-o pe cea castigata de tine cinstit ! Crede-ma o sa fii mai sanatos decat cel care a furat-o !
    Evitati http://adserver.quizdingo.com/RO/blPDlb/welcome.php Am realizat imediat despre ce e vba si sper sa nu cheltuiti banii pe asa ceva. Ajutati copiii saraci! O viata ai si tu ca si ei ! Multumesc !

  93. alfred said

    am January 11 2013 @ 11:39 am

    Consider ca e o inselaciune si legea ar trebuii sa-si faca loc aici. Pacaleala pe bani publici ne costa mult pe fiecare cetatean . Incercarea de a face asa ceva , consider ca e o tentativa la inselaciune si stiu ca si aceasta fapta e pedepsita de lege . Ca atare , va sfatuiesc ,,sa nu va ascunde-ti in spatele usilor” daca va pasa de ceilalti conationali si in special daca va pasa de Romania! ,,Spune-ti cu maturitate lucrurilor in viata ce aveti de spus , pe fata !”
    ,,Fiti voi insiva si mai mult decat sunteti !”
    Uniti ve-ti schimba oamenii – a caror lucruri va lovesc in fiecare zi – si nu va trebuie decat CURAJ !

  94. nicu prostu said

    am January 22 2013 @ 2:51 am

    ma pacalit si pe mine tampitul asta cu 46 euro ce fac!!!!!

  95. costel said

    am January 30 2013 @ 5:51 pm

    Nu cred ca e tampit, doar tu ai fost cel pacalit, nu el :) Asa va trebuie daca credeti ca cineva v-ar da aifoane pe degeaba. Carti!

  96. cristian said

    am February 1 2013 @ 4:31 pm

    eu am fost inselat cu 46 euro plus tva in cosmote ce si cum se pot nu recupera dar macar sa nu ii mai platim unor escroci lipsiti de frica judecatii divine?

  97. cristian said

    am February 1 2013 @ 6:40 pm

    daca nu platesc acesti bani ce se poate intampla imi opreste cosmote telefonul sau iipot suna sa le explic situatia??

  98. cristian said

    am February 8 2013 @ 2:33 am

    salut..am facut si eu aceasta prostie cu mesaju..am intrat pe youtube si aparuse o reclama ca sunt al 100.000.00….vizitator am trimes mesaju si apoi am observat ca este cu tarif 2 euro mesajul..chestia este ca eu sunt pe cartela nu am abonament si a mesr sa trimet mesajul chiar daca nu aveam credit pe cartela..adica aveam doar extraoptiunea de la vodafone..intrebarea mea este daca acesti excroci pot lua acesti bani de la mine…adica pot recupera acesti bani de la mine?

  99. cristian said

    am February 13 2013 @ 7:34 pm

    ce costele tu nu ai luat teapa niciodata sau dupa cum vorbesti faci parte din reteaua asta de infractori nenorociti???? DUMNEZEU are grija de toata lumea si la da cand nici nu se asteapta ceea ce li se cuvine

  100. TAVI said

    am February 23 2013 @ 10:29 am

    mai nou vad ca iti cer si codul PIN. Este legal asa ceva ?

  101. Ghinescu Teodora Mihaela said

    am March 14 2013 @ 4:13 pm

    Diavoli imputiti, javre ordinare, infractori odiosi! Vor/veti fi judecati curand si vor/veti plati cu dobanda pentru toata lacomia si hotiile lor/voastre! Acuzare: Incalcarea Celor 10 Legi ale Lui Dumnezeu: sa nu furi, sa nu minti, sa nu inseli si toate celelalte: sa iubesti pe Dumnezeu mai presus de orice (si de bani) si pe semeni(oameni)ca pe tine insuti, caci “ce dai, aceea vei primi”, “semeni vant, vei culege furtuna”, “roata se invarteste” si-i va strivi. Domnul IISUS a murit pentru noi, cei ce credem in El, si ne va apara curand. “Cine scoate sabia, de sabie va fi taiat”. Pana aici v-a fost: cine-mi face mie rau, lui isi face! Asa a spus si IISUS: “Ce faceti acestor micuti (credinciosi) ai Mei, Mie Imi faceti”. Asa cum ei sunt ca fiarele si n-au mila si respect, nu merita nici ei acestea. Sa fie blestemati ca serpii! AMIN!

  102. Ghinescu Teodora Mihaela said

    am March 14 2013 @ 4:37 pm

    Va rog sa ne ocrotiti si aparati de toti infractorii pentru ca sa nu se inmulteasca in masa acest flagel! Sa nu mai lasam nicicand acest “macel infractional” de orice fel si la orice “scara” sa ne atace si sa ne cotropeasca! E precum “Buturuga mica rastoarna carul mare”. Sa ne aparam tara si poporul de toti dusmanii care patrund la inceput cerandu-ti un deget, ca apoi sa-ti ia toata mana si, daca vad ca se poate, te iau cu tot ce esti si ce ai, distrugand (spre folosul lor)intr-un mod egoist si lacom, fara scrupule. Acestia-s pe rezonante joase si josnicii de tot dispretul. Sa cada in groapa adanca a iadului, pe care-au sapat-o altora! Amin!

  103. Cristina said

    am April 12 2013 @ 11:02 am

    Cred ca si-au schimbat situl http://adserver.quizdingo.com/RO/blPDlb/?affid=64&param1=1027b937866b7b0d4464f23c4f4259&param2=y0152
    Mare grija… nu am trimis SMS pt ca mi se pare dubios….au nr de tel si contact in Olanda…CIUDAT!

  104. Lucia Costa said

    am October 13 2013 @ 8:49 am

    Buna ziua,
    Din pacate sunt si eu una dintre persoanele fraierite tot in acest mod. Desi sunt circumspecta si citesc de obicei tot ce scrie cu litere mici in josul paginii, de data asta am fost inselata de un asa zis “electronic survey”(participare la un studiu de piata). Site-ul este http://ro.bsmarter.mobi/login.php. Dupa ce am completat cele 6 intrebari, am trimis si sms-ul de pe telefonul Orange la nr. 1277, si imediat am fost informata ca m-am abonat la serviciul SMART! Tarif 3 Euro+TVA/mesaj/7zile. Pentru a renunta trimite STOP SMART la 1277(0.05 EUR+TVA/sms trimis). SIMPLUS TEL: 1800. Este o inselatorie si escrocherie. Poate multi dintre voi vor spune ca “esti una dintre multi alti fraieri”, si poate ca au dreptate in mare dar totusi vreau sa mentionez ca la multe studii de piata daca participi esti platit, nicidecum platesti. Aici a fost cea mai mare greseala a mea. Acum sunt buna de plata cu 3,10 Euro+TVA. Scriu toate acestea in speranta ca mai multe lume va cauta pe internet inainte de a trimite sms-uri la diverse nr. de telefon scurte.

  105. Adrian said

    am October 21 2013 @ 2:02 pm

    Salut,

    Am patit-o si eu la fel ca Lucia Costa, doar ca am fost “furat” cu 6 euro. Prima data am trimis eu sms-ul, apoi la cateva zile, telefonul(un smartphone)a trimis singur, fara sa-l ating sms cu textul smart la acelasi 1277. Am sunat la ei la 1800, dar operatorul a devenit nervos cand i-am spus despre ce este vorba si m-a expediat rapid.
    I-am reclamat la ANPC, dar nu cred ca vor reusi sa-i inchida definitiv.
    Sper macar sa afle cat mai multi si sa nu mai faca astfel de greseli.
    De asemenea, rusine operatorului de telefonie Orange ca tolereaza asemenea parteneriate. Eu am renuntat la abonamentul la ei din aceasta cauza.

  106. Popescu Marius said

    am November 4 2013 @ 6:54 pm

    Eu am fost taxat cu 9 euro conform SMS-urilor primite pana in prezent(iar la *123# imi spune ca am 12 euro tarif suplimentar, la fel si pe MyVodafone)nu reusesc sa scap de ei desii am vorbit pana acum de 4 ori cu operatorii Vodafone.Mi-au spus ca sunt parteneri cu cei de la Simplus si ca ei nu au nici o vina pentru jaful la care sunt supus.Practic la cateva zile ma trezesc cu un SMS prin care sunt anuntat ca am fost taxat cu 3 euro + TVA.Le-am replicat ca parteneri cu un hot nu poate fi altceva decat comlice la furt si i-am amenintat ca daca nu rezolva situatia voi rezilia toate cele trei abonamente de la ei.Nu le-a pasat…Se pare ca socetatile de telefonie mobila au gasit o noua varianta de a ne lua banii, de data aceasta fara motiv.RUSINE VODAFONE,RUSINE ORANGE,RUSINE POLITIE,PROCURATURA,JUSTITIE,DNA,PROTECTIA CONSUMATORULUI si mama voastra, care mai sunteti in mafia asta care macina Romania.

  107. barbu said

    am April 27 2014 @ 8:16 pm

    Se pare ca nu sunteti singurii…
    Am gasit pe factura 6 € cost de la 1263 – 2 sms – uri

    Sa continui mesajul Rusine Vodafone Rusine Orange si …da….Rusine Rusine Cosmote!

Comment RSS · TrackBack URI