Trebuie sa fim toleranti pana la prostie ? invitatie la dezbatere

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=38770




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


148 Comentarii pana acum»

  1. Lila said

    am February 12 2010 @ 3:20 pm

    Ce dezbatere ? Vrem sa ne lasati sa ne casatorim intre noi.
    Noi homosexualii suntem cei normali si voi santeti aberatiile naturii

  2. Gutan Sabin said

    am February 12 2010 @ 3:30 pm

    Nu are nici o legatura credinta cu toleranta sociala. Rasa alba e pe cale de disparitie oricum. Acum 2000 de ani era un alt popor aici din care ne tregem, dar nu ne putem confunda cu el. Un asa-zis “codex rochonzy” vorbeste despre existenta pe la 1100-1200 in zona tarii noastre a unui conflict puternic intre religia dacica zalmoxiana si cea crestina. Acestea nu sunt deloc asemanatoare. Dacii nu aveau deloc o religie precrestina si au respins mult timp crestinismul. Deci credinta a fost marturisita de 2000 de ani incoace, dar nu doar cea crestina.
    Iar obiceiul asta satanist de a face altfel decat se cere in biblia crestina se numeste fatarnicie si fanatism si chiar in biblie sunt numite ca pacate. Deci daca porunca e sa nu te arati cand postesti, atunci nu te arata!
    Cat despre avort si homosexualitate, iar se zice in biblia crestina sa nu judeci ca e pacat. Iar zvonistica asta cu cate milioane vor mai fi peste nu stiu cati ani e ca previziunile meteo.

    Sa fim rationali!

  3. Tica said

    am February 12 2010 @ 3:39 pm

    Ce sa tolerez la bulangii si pidosnici ?

  4. Marian R said

    am February 12 2010 @ 3:53 pm

    Domnule Gutan Sabin

    dupa cum vad ca stiti ce spune Biblia , va rog sa cititi si capitolele referitoare la avort si homosexualitate.Apoi sa va pronuntati…..

    PS Biblia nu poate fi decat crestina…

  5. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 4:02 pm

    @Lila. de ce ar dori HOMOSEXUALI MARITAJE? pai, in codul familiei din RO, debilii mintali SUNT OPRITII DE LA CASATORIE. AVETI VOI MAI MULTE SENTIMENTE CA RETARDATII?

  6. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 12 2010 @ 4:02 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  7. vrajitorul.eu said

    am February 12 2010 @ 4:03 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  8. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 4:03 pm

    declaratia drepturilor omului si CEDO sunt pentru casatoria dintre barbat si femeie…BIBLIA..

  9. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 4:04 pm

    CARE ESTE SCOPUL CASATORIEI INTRE HOMOSEXUALI???

  10. Alin@obiectiva said

    am February 12 2010 @ 4:05 pm

    Esti prea proasta si intoleranta ca sa intelegi sublimitatea iubirii fizice dintre doi barbati

  11. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 4:05 pm

    INTRE DOI retardati de sex opus, e posibil sa APARA UN COPIL.. CHIAR SI NORMAL, ca oamenii nu sunt DUMNEZEU. DAR, INTRE HOMOSEXUALI?

  12. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 4:07 pm

    EU MA LUPT CA SA FIE RECUNOSCUTA CASATORIA INTRE DEBILII MINTALI SI VOI O TRAGETI CU HOMOSEXUALII?

  13. Daniela said

    am February 12 2010 @ 4:07 pm

    Nu inteleg care e legatura intre avort si homosexuali. Si sunt curioasa care e parerea BOR despre prezervative si tratamente hormonale (ca sunt de mai multe feluri: unele contraceptive, altele pentru a putea concepe copii)…

    Nu inteleg de ce in romania nu poti sa te casatoresti doar la biserica. Exista state in care te poti casatori fie civil fie religios. Si tot casatorit esti, cu certificat si tot ce trebuie.

    Eu am facut nunta de dragul parintilor (evenimentul in sine). Sa nu le fie rusine sau ceva. Nu cred ca ne va tine uniti o bucata de hartie. Daca dragoste nu e, nimic nu e… Nu cred ca Adam si Eva aveau certificat de casatorie…

  14. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 4:12 pm

    daniela. eu am copil cu handicap, retard mintal. ESTE OPRIT PRIN LEGE DE LA MARITAGE. CREDETI CA, VIRGULLE, CASATORIA ESTE DETERMINATA PRIN LEGE SAU PRIN INIMA? daca vreti sa dau dreptate homosexualilor, luptati SI PENTRU RETARDATI..SI EI AU INIMA, N U DOAR CREIER, DACA O CASATORIE AR FI BAZATA PE RATIUNE, AR FI INTERES….

  15. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 4:14 pm

    daca fiica mea, AJUNSA LA VARSTA NUBILA, iubeste, cu INIMA, NU CU CREIERUL, are dreptul sa se marite CU ALESUL INIMII EI, IN ROMANIA?

  16. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 4:15 pm

    deci, ALESUL INIMII, NU AL CREIERULUI….

  17. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 4:33 pm

    @Alin. daca sunt asa de retardata si de redusa, citeste mai JOS!

  18. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 4:36 pm

    si, DUMNEZEU sa fie acolo sus, cand ma faci pe mine PROASTA SI INSENSIBILA… dupa 12 ani de CALVAR!

  19. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 4:37 pm

    de maine, imi cumpar o ARMA LETALA, CUM RADE CINEVA DE COPILUL MEU, POC!

  20. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 4:37 pm

    esti gata sa platesti cu VIATA?

  21. cineva said

    am February 12 2010 @ 4:46 pm

    “…copil cu handicap, retard mintal. ESTE OPRIT PRIN LEGE DE LA MARITAGE”
    In ROMANIA ?? Nu pot sa cred!
    Pai daca e asa inseamna ca nu am evoluat cu nici un pas de la Hitler si de la eugenicii americani care l-au inspirat …

    “Masura evolutiei unei civilizatii este modul cum ea ii trateaza pe cei mai nefericiti membri ai sai” – Albert Einstein

    Albert Einstein, cel care a refuzat sa fie presedinte al Israelului …

  22. Emil said

    am February 12 2010 @ 5:03 pm

    Daca il iubim pe Hristos, suntem denumiti „fanatici”, „intoleranti”, „retrograzi”, „habotnici”

    Societatea de astazi vrea sa lasam loc indoielii in sufletele noastre. Adica, sa fim apostati. Apologetii tolerantei sunt apologetii apostaziei si incearca sa ne convinga sa amestecam adevarul cu minciuna. Un intelectual roman, Cosmin Nicolescu spunea asa: „in mod evident, sunt lucruri de care spiritual vorbind, nu se pot tolera unele pe altele. Binele nu poate tolera raul, adevarul nu poate tolera minciuna, dreptatea nu poate tolera nedreptatea, frumosul nu poate tolera uratul, valoarea nu poate tolera nonvaloarea”. Cu toate acestea, in ziua de azi, este din ce in ce mai accentuata invatatura masonica stabilita in „declaratia de principii masonice” din 1921, potrivit carora: „crestinismul a dominat lumea prin intoleranta sa”. Daca il iubim pe Hristos, suntem denumiti „fanatici”, „intoleranti”, „retrograzi”, „habotnici”. Iubitilor, in ziua de azi sa ni se spuna „retrograzi” este un nume de cinste, e un cuvant pe care trebuie sa-l purtam cu bucurie in sufletele noastre. Ar trebui sa ne bucuram ca pastram adevarul Mantuitorului Hristos si al Sfintilor Parinti si ar trebui sa ne intristam daca am primi minciuna.

  23. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:08 pm

    @cineva. ART 9 CODUL FAMILIEI….asta traim in ROAMNIA. sunt de cord cu tine, e eugenism…

  24. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:10 pm

    erata, EUGENIE… COPII, CA FIICA MEA AU FOST GASITI IN GROAPA COMUNA. CULMEA, FIICA MEA, e fiica unui evreu israelian. cine e mai HITLER????

  25. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:12 pm

    DECI, COPIII CU sindrom down, au fost ucisi de HITLER. AzI, FIICA MEA, E FIICA UNUI EVREU ISRAELIAN A CARUI BUNICA TREBUIA SA MAORA… IN POLONIA.

  26. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:13 pm

    nimeni NIMENI NU E DUMNEZEU!

  27. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:13 pm

    NICI MEDICII, CARE IMI SPUNEAU SA FIU FERICITA CA VA MURI PANA LA UN AN.

  28. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:14 pm

    NIMENI NU E DUMNEZEU.

  29. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:14 pm

    am deturnat planurile FAMILIEI DIN ISRAEL. FIICA MEA A DEPASIT 10 ANI. E ALIVE.

  30. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:15 pm

    datorita mie. stiti IN CE STRES AM TRAIT PANA LA CEI 10 ani ai fiicei mele???

  31. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:16 pm

    AM TRECUT BAREMUL!

  32. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:17 pm

    au incercat sa ne omoare prin diverse moduri, lift..rapirea copilului.

  33. Miscarea Gay said

    am February 12 2010 @ 5:25 pm

    Vrem sa ne fie recunoscute drepturile chiar daca voua indoctrinatilor religios nu va convine acest lucru

  34. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:31 pm

    @mISCAREA gaY. NU VREI SA TE CUNOSC, sa iti spun ce nenorocire am eu.. ?

  35. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:31 pm

    daca eram indoctrinata religios NU FACEAM COPIL CU UN JIDDAN!

  36. alta said

    am February 12 2010 @ 5:31 pm

    Nu inteleg ce drepturi vreti. Ce drepturi avem noi care nu suntem gay? Daca va iubiti asa mult de ce nu traiti ca pana acum? Vreti sa iesiti in evidenta? Sa va vedem la nunta? Da ar fi super, ceva mai grotesc nu mi-as putea inchipui.

  37. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:33 pm

    DAR L/AM IUBIT… mai presus de ratiune. copiii ii poti face doar din IUBIRE MAI PRESUS DE RATIUNE. nici acum, nu am pe altcineva in viata mea… sexuala… dupa 12 ani…

  38. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:33 pm

    SUNT O MAMA SINGURA, cu un copil handicapat.

  39. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:34 pm

    ce SA MA ASCUND DUPA DEGET?

  40. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:35 pm

    vreti gay, si eu vreu handicapped. CLAR?

  41. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:39 pm

    nu mai pot eu de pampoanele VOASTRE COLORATE, cand animalul de jiddan fuse la GAY FEST, dar NU a trimis pensia alimentara….

  42. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:40 pm

    am inregistrarea pe camera video!

  43. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:41 pm

    CLAR??? muie!

  44. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:45 pm

    astept urmatorul homosexual….

  45. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:47 pm

    sau bisexual.HAI, NU MAI POSTATI?

  46. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:49 pm

    CREDETI CA PE MINE MA SPERIATI CA PE BECALI?

  47. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:50 pm

    BAA! DREPTURILE SUNT RECUNSCUTE IN VIRTUTEA INDEPLINIRII OBLIGATIILOR!

  48. alta@obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:50 pm

    Va faceti rau daca va enervati asa….

  49. Cecile said

    am February 12 2010 @ 5:51 pm

    Miscarea gay e o realitate (politica, printre altele), dar sper din tot sufletul, pentru binele nostru si al vostru, sa devina din ce in ce mai reala si mai prezenta. Cu drag,Cecile, sex feminin, hetero

  50. Fundatia Accept said

    am February 12 2010 @ 5:52 pm

    D-le Urban
    Lasati impocrizia si priviti adevarul curat in fata.
    Uitati-va cati oameni minunati din istorie au fost gay si incetati cu pozitia dvs. aberanta

    http://www.gay-fest.ro/istoricROtxt.htm

  51. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:53 pm

    ANIMALUL M/A LASAT SINGURA SA LUPT!

  52. Fundatia Accept said

    am February 12 2010 @ 5:53 pm

    Vom obtine prin lege recunoasterea drepturilor noastre

    http://www.gay.md/rom/story.php?sid=238

  53. alta@obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:53 pm

    Poate apare si vreun baci mioritic indragostit nebuneste de mioara sa sa-si ceara drepturile. Ha?

  54. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:57 pm

    @Fundatia ACCEPT. am fost sigura CA VETI POSTA. AM URMARIT cazul becali. VREAU SA VA SPUN CA AVETI UN AUTOCONTROL diabolique, CA SI MINE. stiu sigur, simt si vad, becali a patit/o din cauza voastra.

  55. Fundatia Accept said

    am February 12 2010 @ 5:57 pm

    D-le senator

    Retrageti acest material de pe site-ul dvs. altfel va vom reclama la CNCD

    ACCEPT monitorizeaza constant mass-media scrisa din Romania in privinta felului in care trateaza subiectul homosexualitatii si trimite cotidienelor monitorizate feedback personalizat pozitiv sau negativ, precum si informatii folositoare jurnalistilor pentru a trata acest subiect intr-o maniera profesionala si non-discriminatorie. In viitor ACCEPT isi propune sa devina si un furnizor de subiecte pentru articole si reportaje despre LGBT ziarelor interesate sa preia aceste stiri.

    ACCEPT emite comunicate de presa si organizeaza conferinte de presa cu ocazia unor evenimente speciale (declaratii oficiale vis-à-vis de actiuni ale guvernului, promovarea festivalului gay, etc.). Reprezentanti ai ACCEPT se pun la dispozitia jurnalistilor si reporterilor pentru a comenta evenimente sau pentru a exprima luari de pozitie.

    Reprezentanti ai ACCEPT participa deseori la emisiuni radio si TV care abordeaza tema homosexualitatii si ocazional intermediaza contactul reporterilor si jurnalistilor cu persoane LGBT a caror prezenta sau punct de vedere sunt solicitate.

    Campanii de reducere a homofobiei si educare a publicului larg cu privire la LGBT si campanii de crestere a constiintei politice printre LGBT: GayFest.

  56. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 5:58 pm

    eu nu sunt becali.

  57. alta@obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:00 pm

    Daca asa v-a fost scris sa duceti singura acesta cruce si o faceti de atatia ani nu va face bine sa va intorceti la trecut: ce a fost a fost. Si el (fostul) isi va duce si el crucea nu va temeti ca nici lui nu-i este/va fi usor.

  58. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:00 pm

    FUNDATIA ACCEPT, DACA CERERTI ACESTA LUCRU, VETI AVEA PROBLEME CU MINE…o mama singura,a unui copil cu sindrom down,, fiica unui EVREU ISRAELIAN…

  59. NU fundamentalismului religios - Fundatia Accept said

    am February 12 2010 @ 6:01 pm

    Scrisoare deschisa a ACCEPT catre Patriarhul Teoctist
    4 septembrie 2000

    Parinte Patriarh,

    Aceasta scrisoare va este destinata in calitatea pe care o slujiti de responsabil spiritual al unei Biserici in care Dumnezeu construieste si reface continuu comuniunea cu omul care sufera, spera si moare. Semnatarul ei este parte, prin botez si prin marturisirea credintei, a aceleiasi comunitati de credinta in care a ascultat pentru intaia data Evanghelia Iubirii. Aparte-nenta mea la Biserica Ortodoxa a fost, in acelasi timp, un act de optiune pe care l-am facut alaturi de toti cei care, slabi si pacatosi, au cerut cu inima sincera vindecare interioara si viata in Hristos, milostivirea tatalui.
    Am citit cu atentie si respect scrisoarea pe care ati adresat-o parlamentarilor romani, intr-o incercare ultima de a bloca abrogarea articolului 200 Cod Penal privitor la relatiile intre persoanele de acelasi sex. Ati considerat ca acest apel, ce invoca autoritatea lui Hristos, va putea sa exprime cel mai fidel dragostea Sa pentru societatea noastra in asamblul ei, cat si pentru aceasta minoritate. Efectele antrenate de aplicarea aces-tui articol de lege, bine cunoscute in intreaga lume civilizata, nu va sunt straine: oameni aflati sub urmarire politieneasca, anchetati si supusi detentiei, numeroase sinucideri si prabusiri psihice, marginalizare profesionala si sociala. Justitia „cresti-na” nu poate ascunde o cutremuratoare realitate: persecutati si condamnati sub regimul Ceausescu, beneficiind de acelasi tratament sub conducerea lui Ion Iliescu, homosexualii romani risca a fi condamnati la aceeasi soarta prin interventia si binecuvantarea Bisericii Ortodox.
    Nimic in Scriptura sau in invatatura Bisericii nu justifica discriminarea acestor persoane. Valoarea si demnitatea acestora, create dupa chipul lui Dumnezeu si iubite de El, cu care impartiti aceeasi umanitate si calitate de copil al Domnului, nu pot fi reduse la orientarea ori comportamentul lor sexual, dupa cum sexualitatea insasi nu poate fi redusa la procreere. Fiecare dintre aceste persoane este o categorie spirituala cu o valoare infinita. „Dumnezeu iubeste pacatosul si nu pacatul” – afirma Biserica. Aceste persoane au, intr-adevar, nevoie de iubirea lui Dumnezeu care este in primul rand incredere si iertare. Este Biserica Ortodoxa un spatiu al increderii si iertarii pentru homosexuali
    Purtarea publica a unor crestini, preoti si laici, dovedes-te ca prea putin credem in puterea lui Dumnezeu de a ne iubi unii pe ceilalti. Biserica intarzie sa fie vocea acestor victime ale injustitiei societatii care le poate intemnita trupul, le zdrobeste inima si spiritul, ii condamna la izolare si marginalizare. Indiferenta Bisericii la problemele specifice ale membrilor ei homosexuali ii determina la replierea in sine sau la parasirea credintei. Se rostesc discursuri moralizatoare si simpliste de la inaltimea amvonului, inainte de a asculta si dialoga cu cei stig-matizati sau exclusi de catre societate. Asociatii aflate sub patronajul Bisericii ii denunta si ii agreseaza in calitatea prezu-mata de potentiali agresori, intretinand si difuzand prejudecati si informatii distorsionate despre homosexualitate. Aceste mar-turisiri strambe sau din nestiinta impotriva aproapelui lor, homosexualul, nu au parut Bisericii un pacat grav, ba, mai mult, i-a acordat prea adesea girul sau. Nu mai putin, ratarea intalnirii cu cei care, frati si surori in Hristos, impartasesc o alta orientare sexuala, va sfarsi prin a micsora credibilitatea slujirii Bisericii. O asemenea pozitie nu va putea convinge celelalte Biserici membre ale Consiliului Ecumenic al Bisericilor, ca slujirea justitiara de tip penal a ortodoxilor romani va da roade si este bineplacuta lui Dumnezeu. Dealtfel, in toate celelalte tari asa-numit ortodoxe – ma gandesc la Rusia, Grecia, Serbia, Bulgaria, Moldova – o asemenea legislatie represiva la adresa homosexualilor nu a fost considerata drept conforma cu morala ortodoxa sau cu specificul national, ci a fost abrogata cu multi ani in urma cu respectarea distinctiei dintre morala si lege penala.
    Care este alternativa spirituala pe care o propuneti? Curatirea trupeasca, castitatea cu alte cuvinte. Cum ar putea fi impus un asemenea ideal unei intregi categorii a populatiei? Neacceptand teologic separatia trup-spirit, ortodoxia a evitat intelept „desexualizarea” fiintei umane. Este poate si motivul pentru care nu a impus celibatul preotilor sai. O vocatie impusa insa celor care nu au aceasta calitate spirituala da nastere unui contrasens ce anuleaza dimensiunea morala si spirituala a liberei alegeri. Suprimarea erosului nu poate fi in sine o solutie crestina valida. Homosexualitatea nu este in sine o problema de natura sexuala si a o reduce la o asemenea manifestare inseam-na a rata plasarea acestui fenomen al naturii umane in plan spiritual. A te accepta pe tine insuti asa cum esti este o prima conditie in a accepta dragostea si iertarea lui Hristos. Si cine va cunoaste mai bine sufletul omului decat Dumnezeu?
    Nu cred ca iubirea pentru persoanele de orientare sexuala diferita, pe care Biserica o proclama, poate fi afirmata in Parlament sau prin presiuni stradale de tip ASCOR sau Alianta Evanghelica. Ea cere sa fie practicata cu intelegere, compa-siune si spirit de dialog. Dorul dupa Dumnezeu al multor barbati si femei apartinand minoritatilor sexuale le marturiseste credinta ca o necesitate a sufletului lor, ce se cuvine a fi actualizata si cultivata alaturi si cu sprijinul fratilor de credinta. In definitiv, cine ii va putea desparti de iubirea lui Hristos? Dumnezeu vrea si cere un viitor pentru acesti oameni. Legea penala nu va putea fi niciodata mai mult decat o nefericita ipoteca a acestui viitor.

    Cu nedezmintita speranta,

    Florin Buhuceanu

  60. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:01 pm

    nu voi accepta NICIODATA faptul ca animalul in loc sa plateasca pensia, a preferat sa ARUNCE BANII PE GAY FEST.

  61. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:03 pm

    fundatia accept, O FEMEI BOLNAVA SI PENSIONATA. cu 271 lei pensie. CHIAR vreti sa va distrug?

  62. ildiko said

    am February 12 2010 @ 6:03 pm

    Suntem toleranti pana la cretinism.
    Si nu ma refer la toleranta religioasa, nationala, sexuala, culturala …. Ma refer la faptul ca toleram pana la imbecilitate sa fim mintiti, manipulati, jefuiti, sfidati de o minoritate care se numese clasa politica. Aceasta toleranta influenteaza direct viata noastra, restul …. maruntisuri.

  63. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:04 pm

    daca INCEP EU RAZBOIUL, VA ARUNC AFARA DIN ROMANIA, si eu nu vreau asta…eu sunt sigura ca pot fi PRIETENA CU HOMOSEXUALII. atata timp, cat sunt ok.

  64. Iulian Urban@Fundatia Accept said

    am February 12 2010 @ 6:05 pm

    Deci asta intelegeti voi prin dialog ? sa scot materialul ?
    Pai dialogul este esenta democratiei, sau nu ?

  65. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:05 pm

    @alta. ti/a cerut cineva OPINIA?

  66. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:07 pm

    ok, DECLAR RAZBOI FUNDATIEI ACCEPT. AM REUSIT SA FAC FATA SI MOSSAD, MA SPERIE PE MINE?? CEVA??? nimic, fratilor…

  67. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:07 pm

    si funatie

  68. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:08 pm

    SI FUNDATIA wiessel.. ..

  69. Niki said

    am February 12 2010 @ 6:11 pm

    Numai intoleranti aici

    Ca ?i sexualitatea, orientarea sexual? se refer? nu doar la actul sexual, ci la un complex de factor incluzând, pe lâng? atrac?ia erotic?, comportamentul sexual, fanteziile sexuale, îndr?gostirea, auto-definirea ?i preferin?ele sociale. Orientarea sexual? a unei persoane se prefigureaz? în copil?rie, devenind cel mai adesea clar conturat? la pubertale ?i adolescent?. În mod tradi?ional, orientarea sexual? a unei persoane este definit? în func?ie de sexul celor fa?? de care acesta sau aceasta este atras sau atras? sexual. Astfel, dac? cineva este atras sau atras? de persoane de sex opus, orientarea sa este heterosexual?. Dac? este atras sau atras? de persoane de acela?i sex, orientarea sa este homosexual?. lar dac? este atras sau atras? de persoane de amhele sexe, orientarea sa este bisexual?

    Toti fratii si surorile gay sunt asteptate aici

    http://www.suntgay.ro/

  70. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:11 pm

    vreti casetele cu judecatori homosexuali?

  71. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:12 pm

    SPER CA SUNTEM PRIETENI.

  72. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:13 pm

    eu, sper…VOI?

  73. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:13 pm

    in 10 minute astept RASPUNS.

  74. Someone said

    am February 12 2010 @ 6:14 pm

    Eu sunt gay , nu mi-e jena sa recunosc asta , dar pana acum am dat numai de idioti , deci fetelor nu va dezamagiti pentru ca nu pierdeti nimic .
    Biserica si toti cei care nu vor sa ne recunoasca drepturile vor dispare.
    Nu-l vom ierta pe acest senator sub[urban] care nu a dorit sa lase in codul civil sectiunea care ne dadea dreptul sa ne casatorim.

  75. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:15 pm

    IN PRIMUL rand, NU ati aratat ACCEPTARE pentru handicapati…

  76. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:15 pm

    mai aveti 8 minute.

  77. http://www.urbanviorel.ro/2010/02/12/pregatiri-pentru-planeta-puscarie-februarie-2010-ii/ said

    am February 12 2010 @ 6:16 pm

  78. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:18 pm

    eu NU eram casatorita cu evreul. la 7 luni de graviditate a spus, sSTII , SI IN FAMILIA MEA, AU FOST 2 CU SINDROM DOWN, AU MURIT LA 10 ANI!!! am refuzat sa ma marit. l/am aklungat din viata mea si am crescut UN COPIL MINUNAT, CU SINDROM DOWN, CATE NOPTI NEDORMITE, CE STRESS, MA MIR CA NU AM AJUNS LA NEBUNI…

  79. Vrem drepturi said

    am February 12 2010 @ 6:20 pm

    Cati mai multi gay invitati sa semneze aceasta petitie initiata la 1 feb anul acesta ca sa promovam legea care ne va apara drepturile.

    Dusmanii nostri sunt senatorul Urban si deputatul Buda

    http://www.petitieonline.ro/petitie/drepturile_homosexualilor_din_romania-p63635048.html

    Drepturile homosexualilor din Romania

    01/02/2010
    destinatar: Parlamentul Romaniei, Presedintia Romaniei, Guvernul Romaniei, CEDO, OEDO, ILGA, APADor

    Principalul scop al acestei petitii este de a ne exprima dezacordul cu privire la adoptarea noului Cod Civil al Romaniei, cod ce DISCRIMINEAZA fatis o anumita categorie de cetateni romani: persoanele cu orientare homosexuala.
    In acest sens, va rugam sa va alaturati noua in a ne face cunoscuta prezenta si pentru a ne apara demnitatea de OAMENI LIBERI. Oricine este binevenit.

    CONSTITUTIA ROMANIEI (MEMBRU AL UE)

    Art. 20:
    “Dispozitiile constitutionale privind drepturile si libertatile cetatenilor vor fi interpretate si aplicate in concordanta cu Declaratia Universala a Drepturilor Omului, cu pactele si cu celelalte tratate la care Romania este parte.
    (2) Daca exista neconcordante intre pactele si tratatele privitoare la drepturile fundamentale ale omului, la care Romania este parte, si legile interne, au prioritate reglementarile internationale, cu exceptia cazului in care Constitutia sau legile interne contin dispozitii mai favorabile.”

    CARTA DREPTURILOR FUNDAMENTALE A UNIUNII EUROPENE

    Art. 21

    “Nediscriminarea

    (1) Se interzice discriminarea de orice fel, bazat? pe motive precum sexul, rasa, culoarea, originea etnic? sau social?, caracteristicile genetice, limba, religia sau convingerile, opiniile politice sau de orice alt? natur?, apartenen?a la o minoritate na?ional?, averea, na?terea, un handicap, vârsta sau orientarea sexual?.”

    Prin raportul Giusto Catania din data de 14 ianuarie 2009, Parlamentul European a votat raportul care recomand? ??rilor UE, inclusiv României, s? accepte mariajele gay oficiate în spa?iul ??rilor unde este permis? c?s?toria.

    În statele UE, cuplurile gay se bucur? de drepturi egale cu familiile heterosexuale: pot adopta copii, î?i pot cump?ra ?i împ?r?i egal bunurile, au drept de pensie alimentar? în caz de divor?, au beneficii la impozit ?i dreptul la mo?tenire.

    Cu toate acestea, in Romania lucrurile se petrec astfel:

    In timpul dezbaterilor parlamentare, a fost introdusa o prevedere prin care incheierea casatoriei intre persoanele de acelasi sex este interzisa in Romania, iar cele incheiate in strainatate nu sunt recunoscute. Potrivit proiectului, nu sunt recunoscute nici parteneriatele civile incheiate in strainatate, indiferent daca acestea au fost incheiate intre persoane de acelasi sex sau de sex opus.

    Mai jos aveti un comentariu fata de cele petrecute in Comisia Juridica:

    “Dl. Buda si colegii lui UITA (sau n-au stiut niciodata) ca Romania de azi e un stat eminamente LAIC. Asta inseamna ca el a ajuns intr-un Parlament si nu intr-un Sinod, iar acolo trebuie sa primeze interesele cetatenilor, oricare ar fi orientarile lor religioase sau sexuale, iar un cod civil trebuie sa se intemeieze pe realitati sociale, nu pe dogme religioase. De asemenea constat ca dl. Buda& co.& creatorii acestei aberatii de Cod Civil& populatia care numai manifestari crestine nu are, ignora faptul ca, casatoria a fost intai de toate, chiar inainte de inventarea crestinismului, un angajament/ aranjament social, si asa este si in prezent, si de asemenea faptul ca homosexualii EXISTA si vor exista chiar daca asta nu convine habotniciei lor. A suprima un DREPT eminamente CIVIL al unei categorii de cetateni, nu inseamna crestinim ci nazism, care este cu atat mai periculos cu cat e practicat de IGNORANTI. PS. Sunt hetero.”

    Daca o persoana hetero are asemenea opinii, atunci este cazul sa ne facem si noi auziti!

  80. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:20 pm

    ARE BIOENERGIE.. telepatie…VOI FI RECUNSOCATOARE DOMNULUI, IN FIECARE CLIPA, CA MI/A DARUIT UN COPIL CU SINDROM DOWN. FIECARE ARE LOCUL LUI IN LUME. DE CE ATATA RAZBOI???

  81. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:21 pm

    CAND AM AFLAT CA ARE SINDROM DOWN AVEAM 3 ZILE DE LA NASTERE… fisa ei, statea pe patutul ei mic, de nou nascut..

  82. Afrodita said

    am February 12 2010 @ 6:21 pm

    Homosexualitatea nu este o alegere, nu este un viciu, nu este un pacat, nu este o boala. Homosexualitatea este o CONDITIE BIOLOGICA care nu derajeaza cu nimic. Homofobia adanc sadita de biserica in acest popor roman nu are cu nimic de a face nici macar cu crestinismul adevarat pentru ca crestinismul adevarat presupune iubire nu ura si instigare la ura si iubire poate exista si intre doua persoane de acelasi sex. Homofobia nu izvoraste din credinta si din ratiune ci din instinctele vechi de mascul feroce care e in stare sa striveasca tot ce misca in jurul lui ca sa isi pastreze el statutul de mascul dominant. Ar trebui sa fim mai rationali si sa ne gandim ca nici nu dipare specia si nici nu vine sfarsitul lumii daca homosexualii si lesbienele au drepturi egale cu hheterosexualii

  83. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:21 pm

    era SINGURA FISA UITATA, CICA, PE PATUTUL EI.. de nou nascut de 3 zile.

  84. Cristina said

    am February 12 2010 @ 6:22 pm

    Si noi existam, chiar daca Parlamentul inchide ochii si nu doreste sa ne vada…suntem chiar o minoritate destul de maricica, as putea spune!
    Semnat, Alexandra, lesbiana, 31 de ani!
    Am o familie alaturi de iubita mea in varsta de 40 de ani.

    Suntem Aici!!!

  85. Dorin said

    am February 12 2010 @ 6:22 pm

    Nu are nimeni nimic de pierdut dac? li se acord? ?i homosexualilor dreptul de a se c?s?tori ?i de a adopta copii. Dimpotriv?.

  86. Gia said

    am February 12 2010 @ 6:23 pm

    ce mi se pare de-a dreptul extrem e nerecunoasterea parteneriatelor civile ‘contractate în str?in?tate fie de cet?teni români, fie de cet?teni str?ini’. totusi, chiar asa, in 2009? si, singura varianta locala de parteneriat (pentru hetero-, dar, chiar si asa…) sa inteleg ca ar fi logodna?

    ‘Art. 277. – (1) Este interzis? c?s?toria dintre persoane de acelasi sex.(2) C?s?toriile dintre persoane de acelasi sex încheiate sau contractate în str?in?tate fie de cet?teni români, fie de cet?teni str?ini nu sunt recunoscute în România.(3) Parteneriatele civile dintre persoane de sex opus sau de acelasi sex încheiate sau contractate în str?in?tate fie de cet?teni români, fie de cet?teni str?ini nu sunt recunoscute în România.(4) Dispozitiile legale privind libera circulatie pe teritoriul României a cet?tenilor statelor membre ale Uniunii Europene si Spatiului Economic European r?mân aplicabile.’

    ‘Art. 266. – (1) Logodna este promisiunea reciproc? de a încheia c?s?toria.(2) Dispozitiile privind conditiile de fond pentru încheierea c?s?toriei sunt aplicabileîn mod corespunz?tor, cu exceptia avizului medical si a autoriz?rii organului administrativ competent.(3) Încheierea logodnei nu este supus? niciunei formalit?ti si poate fi dovedit? cuorice mijloc de prob?.(4) Încheierea c?s?toriei nu este conditionat? de încheierea logodnei.(5) Logodna se poate încheia doar între b?rbat si femeie.
    Ruperea logodnei
    Art. 267. – (1) Logodnicul care rupe logodna nu poate fi constrâns s? încheiec?s?toria.(2) Clauza penal? stipulat? pentru ruperea logodnei este considerat? nescris?.(3) Ruperea logodnei nu este supus? niciunei formalit?ti si poate fi dovedit? cuorice mijloc de prob?.
    Restituirea darurilor
    Art. 268. – (1) În cazul ruperii logodnei, sunt supuse restituirii darurile pe care logodnicii le-au primit în considerarea logodnei sau, pe durata acesteia, în vederea c?s?toriei, cu exceptia darurilor obisnuite.(2) Darurile se restituie în natur? sau, dac? aceasta nu mai este cu putint?, în m?sura îmbog?tirii.(3) Obligatia de restituire nu exist? dac? logodna a încetat prin moartea unuia dintre logodnici.’

  87. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:23 pm

    AVEAM 40 DE GRADE. FEBRA LAPTELUI. PNEUMONIE.. si m/a chemat doctorita pediatra, la patutul PRINTESEI MELE DE 3 ZILE… stiti, are SINDROM DOWN..

  88. Buhus said

    am February 12 2010 @ 6:23 pm

    Am 40 de ani, sunt Lesbiana de cand ma stiu! Vreau ca societatea sa accepte existenta noastra si sa avem drepturi ca toti ceilalti cetateni platitori de taxe si impozite.
    Noua ni se incalca in mod abuziv Drepturile Omului!!

  89. Leo said

    am February 12 2010 @ 6:24 pm

    Trebuie sa nu mai existe discriminare pt comunitatea LGBT. In toate tarile normale numai exista. Trebuie sa fim mai deschisi la minte, si sa acceptam ca nu e nimic bolnav, nu suntem cu nimic mai prejosi doar pentru ca avem alte preferinte sexuale.

  90. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:25 pm

    am lasat si copilul si fisa si… SINGURUL LUCRU PE CARE IL VEDEAM ERA FEREASTRA DE LA CARE AM VRUT SA SAR IN GOL.

  91. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:26 pm

    asa ca STIMABILA, FUNDATIE accept, NU STIU in ce masura ma puteti speria pe mine…

  92. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:28 pm

    PE DOMNUL URBAN, IL PUTETI SPERIA, DAR PE MINE, BA!

  93. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:31 pm

    flacarile iadului vor fi prea slabe pentru voi… NU VA DOARE DECAT DE KURUL VOSTRU!

  94. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:32 pm

    EU VREAU, EU ACCPET.. nu va doare nici in KUR de CEILALTI.. hooooo, luati o pauza.

  95. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:38 pm

    LUATI/O METODIC… pauza.

  96. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:38 pm

    progresiv…

  97. PROHOMOSEXUALI said

    am February 12 2010 @ 6:39 pm

    visul nostru e sa facem obligatoriu homosxualitatea, lesbianismul
    vom reusi, suntem deschisi la minte si vrem sa aratam ca floarea homosexualitatii NU va dispare niciodata
    la fel cum vom avea copii homosexuali, asa vom obtine si tot ce dorim si voi incuiatilor, inchisilor nu veti putea sa ne opriti
    vom face ample campanii pro homosexuali, lesbianism, viva GAYFEST si toti cei care ne vor sprijini, planeta asta are nevoie de cati mai multi homosexuali
    practicati yoga, fiti homsexuali, fiti cu adevarat patrunsi de esenta acestui sentiment !!!
    noi suntem viitorul , voi sunteti trecutul
    in curand barbatii vor putea sa conceapa copii, vom fi de neinvins

  98. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:40 pm

    eu, una sunt deschisa mai ales oamenilor care se iubesc..

  99. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:41 pm

    lasati aberatiile…

  100. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:42 pm

    ei, cand veti avea copiii PROPRII, MAI VENIM DE ACASA…

  101. Eugen said

    am February 12 2010 @ 6:43 pm

    Huooo bulangiilor, nu aveti alta treaba la ora asta ?

  102. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:44 pm

    nici SINDROM DOWN NU E O BOALA. e o conditie…

  103. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:45 pm

    cine e homosexual, lesbiana,O INTREBARE! poate accepta UN SINDROM DOWN, IN FAMILIE?

  104. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:46 pm

    VREAU UN RASPUNS ONEST! cu da sau nu.

  105. Marius said

    am February 12 2010 @ 6:47 pm

    Vreti drepturi ? veniti la tata ca va dau eu dreptul sa ardeti vesnic in flacarile iadului. Nu o sa vedeti asa ceva niciodata in tara asta.
    Daca baiatul mine vine acasa cu un bulangiu, il omor pe ala, fac puscarie pentru ca trebuie sa imi duc crucea, dar stiu ca este unul in minus pe lume

  106. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:48 pm

    toti cei care au postat ca LESBIENE SAU HOMOSEXUALI, SA RASPUNDA CU DA SAU NU.

  107. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:51 pm

    CINE nu VOTEAZA, nu CONTEAZA.

  108. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:52 pm

    conluzie, va acceptati canditia de BULANGII. retardatii sa se descurce …

  109. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:53 pm

    ADEVARUL ESTE CA VA DOARE IN KUR DE ALTII. ASA/I ACCEPT?????????????????

  110. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:55 pm

    stiu ca tacerea voastra e de rau augur. dar NU VA PUNETI CU TACEREA RETARDATILOR! pe ei II IUBESTE DUMNEZEU, pe VOI, va URASTE!

  111. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:58 pm

    fericit cei saraci cu duhul, ca a lor va fi imparatia cerurilor…
    d/le URBAN. solicit sa fiu inclusa in programul de protectia martorilor…

  112. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 6:58 pm

    ASTIA DE LA ACCEPT, IMI PREGATESC CEVA DIABOLIC. SOLICIT PROTECTIE.

  113. geo said

    am February 12 2010 @ 7:01 pm

    NOUA RELIGIE A LUMII VA FI HOMOSEXUALITATEA !!!! NU VA MAI AGITATI, CA VOM CONTROLA TOT, ESTE SCRIS SA AJUNGEM CEI CARE STAPANIM LUMEA ASTA
    COPIII VOSTRI VOR FI MAJORITATEA LOR HOMOSEXUALI SI ATUNCI VOM CUCERI TOT
    AVEM SPATE BAZAT ! SUNTEM SUSTINUTI DE BOGATASI, OAMENI INFLUENTI SI FUNDATII/ORGANIZATII PUTERNICE

    SUNTETI NISTE FUNDAMENTALISTI INCHISI LA MINTE CU ADEVARAT !!!!! HOMOSEXUALITATEA E NOUA RELIGIE SI VOI NU AVETI CE FACE !!!!!

    george – constanta

  114. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 7:18 pm

    BAI, GEO, chiar esti de kakat!

  115. Andrei said

    am February 12 2010 @ 7:20 pm

    @ obiectiva -> Te rog din toata inima sa nu mai postezi,incerc sa citesc o discutie deschisa pe alta tema decat fiica ta.Bine,ti-a fost greu,bravo,esti crestina,deschisa si ce mai vrei tu … dar posteaza pe alte site-uri care poate se ocupa de chestii de genul si nu mai polua forumul cu chestii care nu-s deloc la obiect. (Daca nu ai observat inca,NIMENI nu te baga in seama! )
    Respect si un week-end cat mai placut 😉

  116. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 7:25 pm

    @Andrei, DOVEDITI CA NU AVETI INIMA.

  117. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 7:27 pm

    de ce imi ceri sa scriu in alta parte, daca AICI VREAU EU SA SCRIU. cine esti tu sa imi dictezi mie?bai, mie nici mama mea, cand am plecat la bucuresti, pe m22 decembrie 1989 NU mi/a DICTAT! CLAR?

  118. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 7:28 pm

    NU AVETI INIMA< AVETI DOAR SEX!

  119. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 7:30 pm

    EU, OBIECTIVA, NU AM PLECAT LA REVOLUTIA DIN 22 DECEMBRIE 1989, SA MA IMPUSTE CEAUSESCU, CA SA AIBA HOMOSEXUALII DREPTURI.

  120. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 7:31 pm

    SA va fie clar! PENTRU toata viata voastra de homosexuali si lesbiene.

  121. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 7:32 pm

    @FUNDATIa ACCEPT. TE ASTEPT.

  122. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 7:36 pm

    PENTRU FUNDATIA ACCEPT, SA SCRIE AICI NUMELE REVOLUTIONARILOR MORTI IN DECEMBRIE 1989.

  123. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 8:18 pm

    auzi, eu POLUEZ .. FORUMUL…

  124. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 8:19 pm

    sa va fie CLAR, NIMENI, DAR nimeni,in decembrie 1989 NU Si/a varsat sangele pentru homosexuali si lesbiene….

  125. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 8:37 pm

    atacati, va simt… ce …domni….

  126. corect said

    am February 13 2010 @ 3:06 am

    @obiectiva
    Domnul Dumnezeu sa te binecuvanteze, si pe tine si pe fetita ta, te felicit si te admir pentru taria de care ai dat dovada si ma rog Domnului sa ai putere in continuare sa continui lucrarea de mantuire pentru care si tu si fetita ta veti aduna comori in ceruri. Eu gravida la 40 de ani nu am avut curajul sa fac amniocenteza, pt ca risca viata copilului, 1 din 200 mor din cauza investigatiei in sine, mi-am luat sa zic riscul asta si azi am o fetita sanatoasa si ii multumesc Domnului pt ea, iar pentru toate mamele martir ca tine ma rog la Dumnezeu sa le dea putere sa creasca si sa ingrijeasca crestineste copilul nascut, ca numai voia Domnului este in toate. Nu-ti cunosc numele de botez sa te pot pomeni la rugaciune si nici nu e indicat sa il publici pe acest site, dar ma voi gandi la voi doua de cate ori imi voi privi fetita mea, Domnul sa va binecuvanteze pe amandoua!

  127. cineva said

    am February 13 2010 @ 12:47 pm

    Israele, Sodoma si Gomora nu vor mai zace mult sub apele Marii Moarte!
    Ia vedeti voi cum s-a stins Ofra Haza una dintre marile stele ale muzicii si creatiei muzicale mondiale! Sotul ei era un “pic gay” si i-a dat “un pic” de HIV …

    Kaddish Ofra! N-o sa te uitam!

  128. obiectiva said

    am February 13 2010 @ 1:36 pm

    @Corect. azi sunt mai calma, multumesc pentru ce ai scris pentru mine. ai dreptate.si eu am facut cateva ecografii cand eram insarcinata si se putea observa, dar, gandindu/ma bine, as fi reusit eu sa fac avort, stiind ca ucid propriul meu copil, doar pentru ca se va naste cu retard? nu cred.
    @cineva, am auzit si eu de cantareata israeliana,dar stiam ca e transsexuala.
    poate cineva sa imi explice daca un copil adoptat de familie de homo sau lesbi are TOATE datele sa aiba o orientare sexuala normala sau va fi, la randul sau tot homo sau lesbi?
    sa fie acesta un motiv pentru care acestia doresc sa ne transforme pe toti in EI?

  129. ptr. dosnici si bulangii said

    am February 13 2010 @ 4:32 pm

    From: Emil Cristea
    Date: 2010/2/13
    Subject: despre sodomie si alte pacate…foc din cer(razboi,seceta etc.)peste Romania.!
    To: iulian.urban@gmail.com

    “Însu?i Domnul ne îngroze?te cu iadul. De aceea s? nu ne îndoim de existen?a iadului, ca s? nu ajungem într-însul. C?ci cine nu crede c? este iad, pururea va fi u?uratic la minte si lene?, iar? cel ce va fi a?a, desigur va ajunge în iad. De aceea s? nu ne îndoim de iad, ci foarte mult s? vorbim despre dânsul, ca astfel cu atât mai pu?in s? p?c?tuim”.
    (Sf. Ioan Gura de Aur)
    “Odat? mi-a zis c?, într-o noapte, c?tre ziu?, ne vor ocupa trei ??ri: Ungaria, Bulgaria ?i Rusia. ( dupa spusele Parintelui Ilarion Argatu, aceasta se va intampla dupa ce va fi acceptata casatoria intre persoane de acelasi sex. Dumnezeu nu va permite sodomizarea unei tari ortodoxe – n. n. ) Atunci eu am zis: „Ungurii or s? ne ocupe pe noi?”, iar el mi-a spus: „?i pe cei ce ne vor ocupa va veni ploaie de foc”. (Chi? Aurelia, 93 ani, com. Boiu, jud. Mure?)”.
    -> sursa: http://boddyca.wordpress.com/2009/09/06/parintele-arsenie-boca-proorociri-despre-romania

  130. Catalin HN said

    am February 13 2010 @ 5:15 pm

    @ Fundatia Accept:

    Nu mi se pare normal sa cereti d-lui sen. Urban sa retraga acest material de pe site. Este un punct de vedere exprimat in mod decent si este dreptul oricui de a avea o opinie in aceasta privinta.

    Dar, atat timp cat veti insista ca acest material (si altele de acest gen) sa fie retrase, va cer si eu ca si dvs. sa retrageti toate materialele “pro-gay” pe care le-ati postat pe diverse siteuri.

    Spuneti ca “oameni minunati din istorie au fost gay”; asa o fi, nu va contrazic, dar multi oameni din istorie, la fel de minunati, au fost bolnavi si de cancer, de sifilis, guta sau gripa si asta nu este un motiv ca sa incerce sa impuna o dictatura asupra celorlalti, cum incercati dvs. Ati redenumit cuvantul “normalitate” in “homofobie” si acum incercati sa distrugeti conceptul de familie care sta la baza societatii. Personal, in calitate de crestin, ma pronunt categoric impotriva homosexualitatii si ma vad obligat sa iau atitudine impotriva decaderii morale pe care o promovati. Aveti destule drepturi, nu mai aveti nevoie de altele. Daca nu doriti sa renuntati la acest viciu numit homosexualitate, practicati-l in cadru privat, nu in public. Punct.

  131. Aurora said

    am February 14 2010 @ 2:16 pm

    Vreau sa am dreptul sa imi aleg partenerii.
    Cei mai frumosi barbati sant homo. arata bine au muschi nu se compara cu barbatu meu care este un slaninos.
    Din cauza ca el s-a ingrasat si eu am ajuns de la 80 kg acum 10 ani la 130 kg acum ; vreau si eu sa am anga mine un homo cu muschi.
    hai pa ca ma duc la frigider ca ajunge slaninosu primul si nu mai gasesc nimic in el.
    PS- stie cineva de ce mi se face foame mereu cand scriu pe forumuri?

  132. obiectiva said

    am February 14 2010 @ 2:19 pm

    cei MAI mari MISOGINI SUNT HOMO. nici nu vreau sa va scriu ce a spus despre mine avocatul homo al animalului, din 300 de avocati din barou, numai un gay trebuia sa ii fie aparator. acum e jude.

  133. obiectiva said

    am February 14 2010 @ 3:37 pm

    eu, UNA, prefer un sot grasut si bun la inima, decat un MISOGIN CARE SA IMI FACA VIATA UN IAD! sa ma trateze ca pe un animal.

  134. gabi said

    am February 15 2010 @ 9:15 am

    Observ ca cest site este citit de tot felul de “oameni” (sa le spunem totusi asa, din spirit crestin). Ma surprinde si nu, pentru ca au nevoie sa-si verse laturile ca sa sminteasca pe cat mai multi.

  135. timisorean1 said

    am February 15 2010 @ 10:51 am

    @obiectiva

    ne rugam la Dumnezeu pt tine si fetita ta.

  136. gabi said

    am February 15 2010 @ 1:37 pm

    @aurora
    de nesimtita!

  137. obiectiva said

    am February 15 2010 @ 2:46 pm

    @timisorean1. MULTUMESC! rugati/va, mai ales, sa nu imi folosesc kalasnikovul… ca tare ma mananca destele…

  138. maria said

    am February 18 2010 @ 10:19 pm

    obiectiva,

    dupa legile mozaice atit cele religioase cit si civile ai dreptul in mod egal la mostenirea lui chiar daca nu i-ai fost sotie, daca demonstrezi legatura ta cu el ca amanta si daca ai petrect o perioada mai mare de 5 ani cu el ,esti pusa in egala masura la mostenire
    asta o sa-ti rezolve si pensia!!!daca se duce pe alt tarim binenteles (ca tot vorbeai de ceva pistoale pe acolo)
    copilul nu este nascut din mama iudaica asa ca nu prea au nevoie de el!

  139. obiectiva said

    am February 19 2010 @ 3:32 pm

    @maria. MULTUMESC. dar comisia rogatorie catre statul israel o astept de 2 ani.problema mea, am botezat copilul sa nu fie supus DISCRIMANARII DE 2 ORI. handicap plus iudeu. vad ca imi ajunge o singura discriminare. cel mai bine, in RO e sa te dai cu gloata..si va fi bine, in cazul unui nou razboi…nici nuu vreau sa concep ca fiica mea sa fie trimisa in crematorii pentru ca e fiica unui evreu…dar, astea le gandesc DUPA ce am nascut/o.

  140. obiectiva said

    am February 19 2010 @ 3:33 pm

    cred ca perioada de 5 ani.1996 si 2002, este in limita admisa de lege…

  141. obiectiva said

    am February 19 2010 @ 3:35 pm

    copilul poarta numele lui de evreu… vreau sa il schimb.

  142. obiectiva said

    am February 19 2010 @ 3:36 pm

    e recunoscut.in termenul de 15 zile. inainte de a/i comunica ca e handicapat.. obiectiva gandeste pe plan cincinal. dar, cursul istoriei o ia mai repede decat gandirea mea…

  143. anonim said

    am April 30 2010 @ 3:26 pm

    sa dispara avortul ,deviatiile …. si ….. exagerata!

  144. Josika said

    am May 18 2010 @ 11:27 pm

    Stimabili ACCEPT(a?i),
    Am avut r?bdare s? citesc a?a-zisa istorie a popon?relii de pe site-ul vostru. Ia uita?i ce spune judec?torul Kennedy aici: „Libertatea presupune o anumit? autonomie care înclude libertatea de gândire, de credin??, de expresie ?i de conduit? intim?”. Subliniez: “conduit? intim?”. E oare intimitate a ie?i în public ?i a sus?ine (public) c? faci sex într-un anumit mod? Este etic s? vorbe?ti în public despre chestiunile intime? Problema se pune prost, iar voi alimenta?i prostia, dac? tot a?i luat-o în direc?ia asta. Nu vorbim aici despre principiul toleran?ei, ci despre cel etic. Nu este etic s? abordezi în public probleme legate despre via?a sexual?. E ca ?i cum a? tolera s? v?d c? unul lâng? mine se cac?. E o activitate privat?, deci s? o fac? acas?, nu m? intereseaz? c?-?i ?i m?nânc? produsul. A?i în?eles? Repet: via?a voastr? sexual? nu intereseaz? pe nimeni, deci fi?i decen?i într-o lume civilizat?!

  145. Josika said

    am May 18 2010 @ 11:39 pm

    Cu aceea?i r?bdare, corectez diacriticele, ca s? pute?i citi mai u?or. Iertare pentru limbajul suburban, dar am scris a?a ca s? m? în?elege?i:

    Am avut r?bdare s? citesc a?a-zisa istorie a popon?relii de pe site-ul vostru. Ia uita?i ce spune judec?torul Kennedy aici: „Libertatea presupune o anumit? autonomie care include libertatea de gândire, de credin??, de expresie ?i de conduit? intim?”. Subliniez: “conduit? intim?”. E oare intimitate a ie?i în public ?i a sus?ine (public) c? faci sex într-un anumit mod? Este etic s? vorbe?ti în public despre chestiunile intime? Problema se pune prost, iar voi alimenta?i prostia, dac? tot a?i luat-o în direc?ia asta. Nu vorbim aici despre principiul toleran?ei, ci despre cel etic. Nu este etic s? abordezi în public probleme legate despre via?a sexual?. E ca ?i cum a? tolera s? v?d c? unul lâng? mine se cac?. E o activitate privat?, deci s? o fac? acas?, nu m? intereseaz? c?-?i ?i m?nânc? produsul. A?i în?eles? Repet: via?a voastr? sexual? nu intereseaz? pe nimeni, deci fi?i decen?i într-o lume civilizat?! Vreau ca Nu sexul este esen?a ?i scopul vie?ii, deci nu ne face?i…s? ne ie?im din pepeni. Copiii no?tri, care au o vârst? la care nu-?i pun problema sexual?, vor afla de la voi c? e bine s? ?i-o tragi pe dos. Deci ce afl? ei la o vârst? fraged?? C? e bine s? ?i-o tragi. Cum? Pe dos? Fi?i decen?i ?i p?stra?i-v? orientarea pentru via?a privat?. Cred ?i sper c? românii vor izbucni într-un final…c? prea multe se adun?…

  146. Josika said

    am May 18 2010 @ 11:40 pm

    Scuze, tot nu am scos diacriticele, dar ma bazez pe IQ-ul ridicat al accept-atilor. Mister Cernea oare ce a facut la cursul de etica? Era la buda cu colegul de banca?

  147. CCC said

    am May 21 2010 @ 8:25 pm

    Eminescu era ateu.
    Si cate femei a avut Stefan, si cati oameni a omorat. A si cedat o parte din Moldova polonezilor pt a-si cumpara pacea. Deci de ce e el “sfant”? Astia sunt oare “sfintii”?

    EU NU CRED NICI IN IEHOVA

    de Mihai Eminescu

    Eu nu cred nici în Iehova,
    Nici în Buddha-Sakya-Muni,
    Nici în via?a, nici în moarte,
    Nici în stingere ca unii.

    Visuri sunt ?i unul ?i-altul,
    ?i totuna mi-este mie
    De-oi trai în veci pe lume,
    De-oi muri în vecinicie.

    Toate aceste taine sfinte
    -Pentru om frânturi de limb? –
    În zadar gânde?ti caci gândul,
    Z?u, nimic în lume schimba.

    Si fiindc? în nimica
    Eu nu cred – o, da?i-mi pace !
    Fac astfel cum mie-mi pare
    Si face?i precum v? place.

    Nu ma încântati nici cu clasici,
    Nici cu stil curat si antic –
    Toate-mi sunt de o potriva,
    Eu r?mân ce-am fost : romantic.

  148. Alin said

    am October 9 2010 @ 2:04 am

    Una ca alta, da’ pamatufu ala de la gura il dam si noi jos?
    Si ce dracu e ala pidosnic lol

Comment RSS · TrackBack URI