UDMR vrea ca limba maghiar? s? fie oficial? în toat? Transilvania

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=38712




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


102 Comentarii pana acum»

  1. Metalshrine said

    am February 11 2010 @ 7:05 pm

    Cine seamana vant culege furtuna…
    Proverb romanesc.

  2. Bogdan said

    am February 11 2010 @ 7:49 pm

    in primul rand bozgorii sunt musafiri in tara la noi si ca orice musafir trebuie sa respecte “casa” in care au ajuns ca daca nu isi iau un sut in fund si ii bagam si in masa…scurt

  3. cineva said

    am February 11 2010 @ 8:48 pm

    pai deja stim cate ceva:
    Lofoso shegetbe!

  4. creator said

    am February 11 2010 @ 8:55 pm

    astia si-o cauta rau!!!

  5. Micul Dictator said

    am February 11 2010 @ 11:29 pm

    astia sunt nebuni…
    udmr arata din ce in ce mai mult cu o formatiune extremista…

  6. Raven said

    am February 12 2010 @ 9:00 am

    UDMR-isti astia au ceva probleme ca cap ? Vreau cumva razboi in Transilvania ? Credeti ca am uitat ce ati facut bunicilor nostrii in ani de ocupatie in Razboiul II ? Potoliti-va pana nu ne saturam de abearatiile astea si va starpim o data pentru totdeauna din Romania !

  7. ivan-1 said

    am February 12 2010 @ 11:15 am

    Sa fie oficiala in toata nevasta-sa, scuze pentru limbaj.

  8. Dan Tanasa said

    am February 12 2010 @ 11:40 am

    Va multumesc domnule Urban! Felicitari pentru atitudine!

  9. Alina Stan said

    am February 12 2010 @ 11:40 am

    Cumva in Anglia se ridica vreo minoritate cu pretentii de genul asta? Ce ar fi arabii, indienii, si multi altii sa inceapa sa ceara ca limba lor sa fie la fel de oficiala ca cea din tara in care au fost primiti din altruism si consideratie. Maghiarii nostrii sunt cam tupeisti. Ia hai cu voi inapoi in Ungaria ca ne-ati furat destul acum mai vreti si oficializarea limbii.

  10. ionut said

    am February 12 2010 @ 12:21 pm

    ce naiba le mai trebuie la unguri?
    la referendumul de anul trecut ungurii din ungaria nu au fost de acord sa le dea cetatenie maghiara la cei din afara Ungariei,si acum au pretenti …..ciocu mic si joc de glezne…sa-si vada de treaba lor, daca nu le convine sa treca tisa,dar nici aia nu-i vor…:)))))

  11. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 12 2010 @ 12:57 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  12. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 12:57 pm

    CONSTITUTIA ROMANIEI, LIMBA OFICIALA EGAL ROMANA.

  13. vrajitorul.eu said

    am February 12 2010 @ 12:58 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  14. Liviu said

    am February 12 2010 @ 12:59 pm

    Si cei mai vor ?

  15. Noua Dreapta said

    am February 12 2010 @ 12:59 pm

    Ne ocupam de ei cat de curand

  16. obiectiva said

    am February 12 2010 @ 12:59 pm

    D/le Urban, dati/ii colegului dvs. CONSTITUTIA ROMANIEI TRADUSA IN LIMBA MAGHIARA, se vede ca nu o stie. daca nu aveti banii necesari, ii trimit eu una, cu dedicatie… rup de gura fiica/mii, si dau 4 lei.

  17. Dan said

    am February 12 2010 @ 1:10 pm

  18. Amir said

    am February 12 2010 @ 1:22 pm

    trebuie sa existe ceva in afara de frica imensa care sa ne faca sa ne ferimsinguri daca cei din guvern vor sa ne extermine sigur ei sunt cumva zei? daca da furati algorimi lor de sustinere fiecare pasare pe limba ei piere ce zici mezinule te prinzi lumina neamului aprinzi?

  19. Catalin HN said

    am February 12 2010 @ 1:49 pm

    Este rodul colaborarii dintre basescu si UDMR, ca “pret” al sustinerii guvernului boc.

  20. Andrei said

    am February 12 2010 @ 2:02 pm

    Dle senator,

    Va trimit un articol care trebuie sa fie cunoscut . Avand in vedere, alianta PDL-UDMR nu stiu daca puteti publica acest articol pe site-ul dvs. fara a provoca “prea multe valuri”.

    “Zeci de argumente stiintifice demonstreaza ca secuii din Romania n-au fost si nici macar n-au devenit maghiari, ci maghiarofoni”

    http://www.cuvantul-liber.ro/articol.asp?ID=46892

  21. ova said

    am February 12 2010 @ 2:49 pm

    Udmr-ul nu mai reprezinta demult interesele maghiarilor din Romania, ci doar pe a lor personale.
    Poate mai indicat ar fi sa fie declarata limba oficiala si engleza, e mai folositoare sau romengleza !

  22. Gigi said

    am February 12 2010 @ 3:10 pm

    pt Alina Stan :
    Vorbeai de Anglia…. ai auzit cumva de impartirea administrativa de acolo? De autonomia reala pe care o are Scotia? Cu parlament, etc propriu? De Irlanda de Nord? De Walles ( Tara Galilor)? Dar despre Spania? In care Catalonia are statut special si limba catalana e oficiala? Dar de Tara Bascilor? Sunt multe exemple in Europa, inclusiv in Italia cazul Tirol de Sud, Sicilia, etc, etc..,
    Sa vorbim DUPA CE GANDIM….

  23. Gutan Sabin said

    am February 12 2010 @ 3:12 pm

    Si noi vrem ca limba romana sa se vorbeasca IAR in Panonia si teritoriile din Partium ocupate INCA de maghiari!

  24. Gigi said

    am February 12 2010 @ 3:21 pm

    … si o mica completare… ca tot vad ca unii mi-au urmat sfatul si vorbesc … dupa ce au “gaNDIT”:
    In Serbia exista regiunea autonoma Voivodina ( Banatul Sarbesc) unde avem limba oficiala ROMANA alaturi de Sarba si Maghiara! Stiati asta? V-ar conveni ca dintr-o data limba romana sa fie inlaturata din administratie si altele? In Voivodina sarbii sunt peste 60% iar restul ( magiari, croati, romani, etc) sub 40% impreuna… si cu toate astea dreptul minoritatilor e respectat, autonomia locala si culturala e un fapt real, etc. Daca la ei se poate, la noi nu? Sunt Sarbii mai europeni ca noi? Mda… poate ca au invatat ce e toleranta si respectul reciproc dupa trista experienta a anilor ’90…..nu?

  25. Alex said

    am February 12 2010 @ 3:38 pm

    Nu pot decat sa le transmit atat:
    Eg meg o foss o mut (habar n-am daca am scris corect, mi se rupe de limba lor).

    Heil siktir!!!
    Vreti sa vorbiti in bozgoreasca? Mars la voi in pusta maghiara si lasati-ne in pace!!!

  26. Alex said

    am February 12 2010 @ 3:41 pm

    @ Gigi:
    Uiti un mic amanunt: in Anglia scotienii erau deja acolo, la fel ca si irlandezii, deci e normal sa aiba drepturi, dupa ce au fost cotropiti de englezi. La noi, bozgorii nu sunt cotropiti, au venit in excursie si au uitat sa mai plece. ASTA E TARAM 100% ROMANESC!!!!!!!!!!!!!!! Deci autonomie la buda (sau Budapesta, whatever)

  27. kt said

    am February 12 2010 @ 3:42 pm

    Citez:
    Comentariul meu : voi vota o asemenea nastrusnicie cand va zbura porcul dand din urechi !
    Senator Iulian Urban
    Incheiat citatul.

    Comentariul meu:
    Veti apuca sa votati daca nu va trece tot tacit cumva. Probabil asta e pretul platit de PDL pentru voturi…
    Chiar imi pare rau ca vreti sa faceti treaba in tara asta si nu aveti cu cine.

  28. anca said

    am February 12 2010 @ 3:56 pm

    Am onoarea sa va salut dl. Urban,

    Imi face o deosebita placere sa va felicit pentru atitudinea pozitiva pe care o inspirati cu ocazia acestor “mici instrumente” prezentate in presa.
    Desi suntem tineri putem schimba multe – nici eu nu sunt mai departe ca si varsta.

  29. gelu said

    am February 12 2010 @ 4:00 pm

    dar de ce sa nu fie maghiara limba oficiala in toata Europa ….. n-ar fi mai bine pentru dragii de udmr-isti …… de ce nu pleaca ei la muma lor ungaria daca aici nu le place si nu pot vorbi romaneste ….. credeti ca ar plange cineva dupa ei ? …… aaaaah am uitat ca sunt brat la brat cu pdl-ul ….. si astia chiar ca o sa planga dupa ciumetii udmr-isti …..

  30. vio said

    am February 12 2010 @ 4:05 pm

    DRAGILOR
    vin si eu cu o parere..n-ar fi mai bine sa ne ia Ungaria toata Romania sa le-o dam lor cu totul…, sa o aduca macar la nivelul lor care e cu 500 de ani inaintea noastra…
    Pai noi ce sa facem cu ea..? nu ne-o meritam, pe bune, nimeni nu face nimic bun pt tara asta..s-o ia ungurii si sa ne faca ei autostrazi..locuinte..scoli ..spitale… sa ne civilizeze..si sa traim si noi decent si uman..
    De ce sa -i mai lasam pe astia din conducere sa mai fure.?.ce a mai ramas..din ea..
    Eu la concluzia asta am ajuns .ca nu ne meritam tarisoara asta asa de frumosasa , de care ne batem joc..si care a ajuns un gunoi..
    Poate ca am inebunit,,dar n-o mai scoate nimeni la lumina ….
    Daca gresesc , sa-mi ziceti..sau sa le-o dam Germaniei..nu?

  31. gabi said

    am February 12 2010 @ 4:08 pm

    Ungurilor li s-au suit la cap chestia asta cu autonomia. Astia trebuie pusi cu botul pe labe!!! Ce-ar fi sa le amintim de mostenirea GOJDU care apartine in TOTALITATE STATULUI ROMAN!!! Ce-ar fi sa le amintim de pogromurile din Transilvania si din cauza lor holocaustul a fost recunoscut si la noi!!! Ce-ar fi sa le amintim ungurilor sa ne dea pamanturile stramosesti ( ma refer la faptul ca in 1918 granita Romaniei cu Ungaria trecea pe la DEBRETIN).

    Cat mi-ar place sa trec cu tancul prin Buda si sa arborez drapelul pe hipodromul de la Buda si pe cladirea parlamentului!!!

  32. http://www.urbaniulian.ro/2010/02/12/l-am-invins-pe-chiliman-care-trebuie-acum-sa-plateasca-daune-de-10000-de-euro-pentru-ca-a-discriminat-bolnavii-de-sida/ said

    am February 12 2010 @ 4:13 pm

  33. Gabriel said

    am February 12 2010 @ 4:13 pm

    Pacat ca multi oameni nu obsearva ce este in spatele acestor declaratii. Numai asa se poate distrage atentia populatiei despre alte probleme adevarate.

  34. aspida said

    am February 12 2010 @ 4:19 pm

    «Si capra cine sta?» 😉
    @Gigi si altii cu vederi «europene», situati pe pozitii similare:
    Mai fratilor, eu, Ro, trebuie sa ma gospodaresc cum pot mai bine, din toate pdv-urile.
    Eu, Ro, pâna acum nu m-am dat în vânt sa imit ce se întâmpla la vecini mai apropiati sau mai departati, mai ales când asta ar fi ajutat la îmbunatatirea nivelului de trai al «mitocanului», stiti voi, patura mijlocie care e baza, dar la noi este ignorata si pentru ca nu prea exista…
    Autonomia diferitelor tinuturi/zone/regiuni din alte tari este, partial, controversata si controversabila dar, mai ales, obtinuta/acordata în alt timp istoric si în alte conditii locale.
    De ce, mama dr.acului, nu se vrea a se analiza situatia socio-etno-istorico-economico reala LOCALA???
    Uite-asa, cum importam Halloween, Valentine’s Day… mâine-poimâine Navy Day, Father Day si mai stiu eu ce, hai sa invocam precedente de separatie teritoriala de aiurea care nu ne intereseaza!
    În timp ce unii, cu capul pe umeri, se straduiesc sa se uneasca, noi ne dam cu stângul în dreptul si încercam sa ne rupem în paishpe…
    Si daca în locul unui Ardeal autonom maghiarizat ni s-ar oferi varianta revenirii Basarabiei «la sânul patriei-mume», Ro n-ar trebui sa accepte schimbul…
    Autonomia Harcov = prima etapa • Limba oficiala maghiara = a doua • Ruperea Ardealului si lipirea la Hungaria = pasul final urmarit de politrucii UDMR … un al doilea Diktat, dar de data asta înfaptuit la Bucuresti…
    Documentati-va ce urmari a avut Diktatul de la Viena asupra românilor majoritari din zona ocupata abuziv…

  35. MADCAT said

    am February 12 2010 @ 4:24 pm

    Daca nu le convine, sa plece in tara unde deja limba ungureasca este oficiala: ungaria! Cs nu ii tine nimeni cu de-a sila aici!

    Si, inainte de plecare, nenea Arpad sa isi faca si un control neuro si sa isi duca de acasa o camasa alba cu maneci luuuuuuuungi!

    Ma gandesc cu groaza ca, la cat de curve sunt puliticienii nostri, in cateva luni o sa se oficializeze limba baozgoreasca in toata Romania! Stimabili bozgori care vreti acest lucru si puliticieni care veti aproba tampenia asta: TARA SA VA SCUIPE-N GURA!

  36. Andrei said

    am February 12 2010 @ 4:32 pm

    @ Gigi – Probabil cel mai destept sau cel putin rational om care a scris pe acest site… Citesc toate articolele si va citesc si toate comentarile si am ajuns la concluzia ca voi,mandrii romani aveti o mentalitate de turma,astia de dupa 89,iar cei dinainte sunteti grav afectati de perioada comunista.
    Hai ca va zic eu altceva la astia cu “vai ce multe vor ungurii” … Mi-as dori din toata inima sa plece toti ungurii din Romania, dar nu numai maghiarii,toate nationalitatile,sa ramana doar romanii … sa va vad atunci ce puteti si sa vedem ce mai ramane din ROMania…

    PENTRU Raven said

    am February 12 2010 @ 9:00 am

    UDMR-isti astia au ceva probleme ca cap ? Vreau cumva razboi in Transilvania ? Credeti ca am uitat ce ati facut bunicilor nostrii in ani de ocupatie in Razboiul II ? Potoliti-va pana nu ne saturam de abearatiile astea si va starpim o data pentru totdeauna din Romania !
    -> Comentariul meu : Copile,delirezi !!!

    Imi cer scuze Dle Urban dar de data asta nu sunt de acord cu mentalitatea :)

  37. Andrei said

    am February 12 2010 @ 4:33 pm

    As dori sa mentionez un mic detaliu poate ca o tema de casa. In conceptia mea lucrul cel mai valoros care justifica existenta unei etnii pe un anumit teritoriu este perioada de cand dateaza cimiterele romanesti pe teritoriu Transilvaniei. Daca va duceti sa verificati ve-ti ramane surprinsi. DOAR CATEVA GENERATIII! Cam atat despre existenta milenara pe taramul TRANSILVANIEI!!!!!

  38. qwerty said

    am February 12 2010 @ 4:36 pm

    Foarte bine! ungurii astia mai au sa ne dea cu alifie si cam asta ar fi …

  39. simpa said

    am February 12 2010 @ 4:45 pm

    UDMR vrea multe si obtine indiferent de cine (ne) conduce … au primit cam tot ce-au cerut din 1990 incoace. norocul nostru ca ungurii din tara lor sunt oameni super, care au o cultura si isi respecta vecinii. esti mai bine tratat in Budapesta decat la buticul din anumite zone din ROMANIA unde vanzatorii vorbesc maghiara ca deh, au scapat de romani.
    Cum sunt numite familiile de romani care traiesc in zone dens populate de cei de etnie maghiara, cetateni romani minoritari ??

  40. Gigi said

    am February 12 2010 @ 4:47 pm

    Pt Alex:
    Mde… cu asemenea idei “europene” sa nu ne miram ca nu suntem vazuti bine…
    Domnule…. ai invatat cumva la istorie ca TOATE popoarele de azi din Europa sunt de fapt “migratori”, cu exceptia BASCILOR care sunt popor PRE-Indoeuropean? Fie ca am venit aici pe la 1500-2000 inainte de Christos ( cazul grecilor de exemplu), fie acum 800 de ani ( cazul romilor) suntem popoare Europene. Dreptul “primului venit” e o aiureala, nu te supara. Am sa-ti demonstrez de ce: maghiarii au venit in Bazinul Carpatic pe la anul 900 dupa Christos, da? Unele surse istorice spun ca mai devreme chiar… Lasam la o parte pe HUNI, AVARI, etc… care NU erau de neam maghiar ( adica URALIC) ci de neam TURCIC ( adica ALTAIC). Ei bine, istoria spune ca etnogeneza poporului ROMAN s-a incheiat abia dupa asimilarea totala a elementului lingvistic SLAV, adica tot in perioada aia. Deci… la venirea maghiarilor, acestia au gasit in zona PROTO-romani…. multi SLAVI, ramasite de popoare turcice vechi ( AVARI), etc. Vezi Gesta Hungarorum, se scrie ceva acolo despre asta. Asa ca s-o salam mai moale cu scormonirea istoriei ca e complicata si da dureri de cap. Si ca o ultima incheire ca nu-mi place sa polemizez cu cine nu are habar de istorie decat din ziarul Romania Mare a lui Vadim: In Ro, limba oficiala e Romana. DAR…. in judetele si localitatile cu populatie de alta natie cand acestia sunt cel putin 20%, se foloseste la ORICE NIVEL ( administratie, justitie, etc) si limba respectiva. Asta e in LEGE, poate nu se stia nici asta de catre unii de aici. ASA CA….. toate bune si repet: sa GANDIM inainte sa scriem.

  41. Gigi said

    am February 12 2010 @ 4:59 pm

    Si am vazut ca aici pe site e un articol despre reorganizarea administrativ-teritoriala a Ro in judete ( regiuni) mai mari…. ce polemica xenofoba si acolo!
    Va dau citat din ce am scris la rubrica aia:

    Reorganizarea administrativ teritoriala e o treaba foarte buna. in loc de 41 judete sa avem maxim 15-20 mai mari si cu o aDEVARATA AUTONOMIE LOCALA. descentralizarea unitatilor administrativ teritoriale si eficientizarea lor sub aspectul principiului subsidiaritatii este un deziderat UE, ma mir ca nu stiati asta. Cei care tot flutura teme din astea xenofobe si incearca sa reactualizeze spaimene trecutului ar trebui sa se gandeasca ca deja suntem un EUROPA care e o Europa a Euro-regiunilor ! Mai ales ale celor TRANS-FRONTALIERE. vedeti cum sta treaba cu regiunea DKMT si va veti convinge. Descentralizarea si autonomia locala reala, dublata de reducerea birocratiei prin comasarea unor judete si infiintarea unora mai mari numite eventual regiuni e ceva bun.
    ——
    SI NU UITATI: REGIONALIZAREA E O TEMA PREFERATA A LUI BASESCU, – POATE ATI UITAT! Autonomia locala extinsa si descentralizarea tot a lui, poate ati uitat! DA, autonomie EGALA peste tot, in Oltenia ca si in Dobrogea, Banat, Ardeal, etc. LA FEL. Daca Muntenia va avea o astfel de autonomie regionala…. apoi Ardealul nu are? Hmmmm…. se pare ca de fapt unora nu le e frica de “pericolul unguresc”… ci de responsabilitate si competenta LA NIVEL LOCAL! Caci asta inseamna defapt DESCENTRALIZARE: ca EU ma gospodaresc autonom… iar de la CENTRU nu mai astept ordine si directive ca pe vremea lui Ceausescu. Va e frica de DECIZIE? Va e frica de RASPUNDERE in folosul Comunitatii?

  42. Silvia Badea said

    am February 12 2010 @ 5:29 pm

    Evident ca este o cerere care intrece orice limita a bunului simt.
    In casa ta poti sa vorbesti ce limba vrei,
    Din respect pentru tara care te-a acceptat si te gazduieste,trebuie sa-i vorbesti limba.
    A auzit cineva ca comunitatea turca din Germania(foarte numeroasa) a solicitat acest lucru?
    Este inadmisibil ca in Harghita sau Covasna sa nu te poti descurca daca nu stii maghiara.Este ROMANIA chiar daca acolo majoritari sunt ungurii.
    Cred ca ar fi cea mai mare stupizenie a guvernului daca ar accepta asa ceva.

  43. http://antena3.ro/stiri/politica/marko-limba-romana-trebuie-invatata-de-elevii-maghiari-inca-din-clasa-i-dupa-manuale-speciale_91995.html said

    am February 12 2010 @ 5:44 pm

  44. Dan Oprea said

    am February 12 2010 @ 5:53 pm

    Tuturor maghiarilor care citesc acest blog le spun ca limba oficiala acestei tari este ROMANA si nu este normal sa ceara autonomie, nici macar culturala. Romania nu este o tara federativa. Destul cu aceste pretentii. Inca de acum peste 35 de ani, daca te duceai ca roman intr-un magazin din Harghita, Covasna ti se spunea ca nu stiu limba romana. Cum e posibil asa ceva?? Am vazut la televizor de multe ori cetateni, mai ales batrani, care vorbeau in maghhiara. Cum e posibil asa ceva?? Suntem cea mai proasta natie din lume, ne-a terminat asa zisa omenie a romanului, trebuie pus piciorul in prag. Asta ne mai lipsea, dupa ce ca ne-au vandut toti conducatorii de pana acum, acum 6% din cetatenii acestei tari iar vor sa rupa tara asta? Nu se poate, duceti-va la voi in tara, daca pe asta nu o considerati a voastra.

  45. Andrei said

    am February 12 2010 @ 6:16 pm

    Ce omenie? Ce primit? Tu cati maghiari si cu ce ai ajutat cand au “venit”/”migrat” ? :))
    Sunt foarte curios cate tari vecine Romaniei(sa nu vorbim de restul lumii) ai vizitat de zici ca suntem cea mai proasta natie din lume?
    TOTAL de acord cu Gigi … sa GANDIM inainte sa VORBIM!
    Cu respect,

  46. Adrian said

    am February 12 2010 @ 6:22 pm

    acceptarea limbii maghiare ca limba oficiala in transilvania ar insemna discrimnare pentru romanii acelei zone! Si asa va rog sa incercati sa gasiti un loc de munca in covsna-harghita fara sa stiti ungureste! Nu vrem sa extindem aceasta discriminare in toata transilvania!!!
    Ba mai mult: ar trebui atacati ungurii din covasna harghita pentru dscriminarea pe care o practica

  47. Adrian said

    am February 12 2010 @ 6:23 pm

    cand am spus atacati ma refeream la atac din partea autoritatilor competente si nu la atac infractional!

  48. Truth Seeker said

    am February 12 2010 @ 6:27 pm

    Domnule Urban Iulian ,
    tocmai daca genetic ar aparea un porc cu urechi uriase de elefant si ar zbura…:))) limba OFICIALA este (si trebuie sa ramina) Limba Romana si religia OFICIALA este (si trebuie sa ramina) Ortodoxia pe teritoriul Romaniei.Identitatea unei natiuni!!!
    Se pare ca decit a-ti deschis subiectul si deja puteti forma un partid nou…deci….nu este un motiv de ingrijorare..!!!!!!ma bucur ca avem tinere si tineri cu “sira spinarii puternica”.
    Ce-ar fii daca romii vor cere sa vorbeasca limba lor(political incorect-“tiganeste”)in Craiova de exemplu,sau nationalitatile germane,germana in Sibiu de exemplu???
    PS. Multumim de informare si de timp dedicat.

  49. Zsizsi said

    am February 12 2010 @ 7:01 pm

    Ca sa fie si o opinie din partea unui “bozgor” (pun pariu ca 80% nu stiu sensul cuvantului doar il folosesc ca auziti de la altii).

    Opinia mea despre introducerea ca limba oficiala a limbii maghiare: dezacord total. Daca eu am reusit sa invat limba romana sa invete si altii (am o prietena din secuime si ma lupt sa o invat cat de cat romaneste ca la Oradea daca nu stii romaneste nu te poti descurca).

    Cat despre comentariile dinaintea mea:
    Ca un mic detaliu pentru cei care stiu ce inseamna. Devreme ce maghiarii din Romania au cetatenie romana apartin de o tara! Problema e ca acest cuvant s-a asimilat doar pentru cetatenii romani de etnie maghiara, dar defapt toate minoritatile din romania ar trebui sa fie denumiti “bozgori” (cei care inteleg sensul cuvantului stiu de ce, iar cei care nu, sa se informeze ce inseamna “bozgor”).
    Ca fapt divers in armata maghiara porecla romanilor era “nustiu”.
    Si cei care ne trimit in Ungaria le zic doar atat:
    Da, ma simt norocos traiesc langa granita cu Ungaria am casa de vacanta in Ungaria (la 4500 Euro casa cu 2 camere+ 2 anexe teren 800mp. In Ro. nu gasesti nici terenul la atat, ca doar la noi toti vor sa se imbogateasca), sunt rezident in Ungaria si la Biroul de Emigrare nu m-au intrebat ce “caut” in Ungaria! Daca depun actele, primesc automat cetatenia) In week-enduri ma refugiez acolo, ca in 5 zile din sapatamana ma satur de tampeniile si ineptiile din Romania. Stirile din Ungaria sunt aproape lipsite de catastrofele care abunda zilnic in fiecare stire pe fiecare canal romanesc (si-a omorat mama, si-a violat coplilul, s-a aruncat, s-a sinucis, iar drumuri blocate, oameni pe autostrada, circula cu 200 la ora in localitate, capitala sub ape jegoase, etc.).
    Pentru cei care trimit “bozgorii” in Ungaria le adresez o intrebare: in Ungaria la granita cu Romania in sate oare de ce vezi multe masini cu numar de Romania? De ce isi cumpara romani 100% case in Ungaria? Va zic eu de ce: CA E MAI BINE ACOLO. Ei si-au dat seama de asta!
    Asa ca ramaneti frumos in patria voastra draga plina de gropi, si platiti impozite peste impozite fara sa primiti macar respect, stati frumos la lumina lumanarii (ca e mai roamntic asa) si arati cu calul (ca doar asta ati vazut si de la parintii vostrii). Se cam vede ce oameni are tara cand 80% din cei care posteaza pe un forum au un limbaj vulgar (tolerat tacit de catre un senator de profesie avocat, care stie ce inseamna instigarea la ura) Acesti oameni au auzit doar cateva cuvinte in ungureste, dar se dau mare ca le-au memorat si le scrie fonetic in romaneste.

    Exista in tara asta romani (pe care ii respect) restul (cei care nu ma respecta ca om) sunteti o nulitate…
    Dar eu mai bine sa fiu poreclit “bozgor” (pe nedrept) de romani si zis “roman” de catre ungurii din tara mama, decat zis “tigan” cum sunt romanii de intreaga lume…

  50. Zsizsi said

    am February 12 2010 @ 7:14 pm

    Sa continui ideea lui Gigi: Va invit sa faceti o vizita in satele din Bihor zona Suncuius, Marghita, Beius si stati de vorba niste batrani get-beget romani sa vedeti ce regionalisme folosesc. Eu ii inteleg perfect pentru ca vorbesc pe jumatate in ungureste. Oare de ce. Ei traind langa maghiari au asimilat cuvinte din limba maghiara care da dovada ca de secole aceste doua popoare convietuiesc in pace si respect in Transilvania. Doar cei din zona extra carpatica (numit de noi ardeleni “Cornul”) au mentalitatea asta xenofoba!!! Dar sa nu generalizez si acolo sunt destui oameni cu capul pe umeri care gandesc deschis si merita tot respectul!

  51. bradut roman said

    am February 12 2010 @ 7:25 pm

    DRAGI BOZGORI,
    LIMBA VOASTRA, DORESC SA VI-O INGHITITI DE TOT, CA SA PUTEM SI NOI SA TRAIM LINISTITI.LIMBA VOASTRA SE VORBESTE DOAR IN HUNGARIA.ACOLO SA MERGETI SA VA FACETI OPERATIE LA LIMBA, SA PUTETI SA VORBITI “BOZGO”.

    PE CURAND!

  52. cbabeanu said

    am February 12 2010 @ 7:42 pm

    Cit timp romanii si Romania vor fi in urma ungurilor si a Ungariei ca civilizatie, educatie si dezvoltare economica, maghiarii de la noi ne vor privi cu un sentiment de superioritate .

  53. doru de la cluj said

    am February 12 2010 @ 7:57 pm

    Zsizsi prietene, sunt de acord cu tine in totalitate ! Nu poate fi o alta limba oficiala decit limba romana ! Iar ce ai scris mai departe e perfect adevarat si imi dau seama ca ai incercat sa folosesti un ton cit se poate de civilizat, mult sub ce ai avut de spus; pentru toate astea respecte ! de ce ? fiindca uite, sunt si eu 1/2 roman si 1/2 ungur si mare mi-e rusienea sa imi recunosc prima jumatate ! restul, ciocu mic ca sunteti jalnici !

  54. ildiko said

    am February 12 2010 @ 8:25 pm

    Nu va inflamati, nu este nevoie sa va etalati nivelul academic, peste 90% dintre parlamentari sunt romani, vor vota ca atare.
    bozgor=fara patrie

  55. gygy said

    am February 12 2010 @ 10:20 pm

    Accesul UDMR la putere este rezultatul clarviziunii politice a actualilor sefi de partide politice din Romania ! Sa vina Ceausescu sa restabileasca ordinea !Popor de fraieri, ce suntem !

  56. sebastian said

    am February 12 2010 @ 10:24 pm

    Domnului Urban Iulian:
    Este site-ul dumitale si faci ce vrei cu el. Tin doar sa-ti amintesc ca esti din PDL partid la guvernare cu UDMR. Aveti un program COMUN de guvernare, iar legea respectiva face parte din acest program pe care si dumneata ti l-ai asumat…. asa ca degeaba faci valuri intaratand xenofobia si sovinismul unora de pe aici care sunt foarte tineri si din cate vad ca scriu se pare ca nu au prea dat pe la scoala. Au invatat din auzite ca “ungurii sunt rai si vor ardealul”, ca in secuime ori in Salonta ( etc) nu poti manca o paine daca nu o ceri in ungureste ( dar de ce numai paine?! e un stereotip jalnic….), etc, etc.
    Daca nu iti convine legea promovata de BOC EMIL ( Baka Elemér in maghiara, da, e nume unguresc BOC insemnand “GLEZNA” daca nu ma insel) , – atunci de ce ai votat programul? De ce nu denunti legea asta public? de ce nu te dezici de UDMR?
    Domnule Urban…. de ce tolerezi expresii jignitoare pe forumul dumitale? Ti-ar place sa fi numit asa si pe dincolo pe vreun forum unguresc? nu cred. Atunci de ce permiti expresia “bozgor”? Cei ce o folosesc cred in micimea lor inculta ca inseamna om fara patrie. De fapt vine din expresia SLAVA VECHE “Boskorodi” adica “vorbeste de neinteles”.
    De ce nu le explici senatorule ca Autonomia ungureasca deja exista de facto in Harghita, Covasna si SE jud Mures, – adica in Tinutul ala Secuiesc unde maghiarii au fost si sunt majoritari 75%?
    De ce nu ii inveti istorie si geografie si nu le explici ca Romania exista ca atare abia din 1918 ( de fapt 1920, dupa Trianon)?
    De ce nu ii inveti sa le pese se romanii din Basarabia, ori din Ukraina, ori de fratii aromani din Grecia, – de exemplu… care sunt haituiti si deznationalizati masiv… dar despre care nimeni nu zice NIMIC…
    De ce nu le explici ca e usor sa dai din gura aiurea despre PATRIE, POPOR, NATIUNE, etc…. dar sa nu misti un deget pentru romanii aflati in adevar in necaz, cum sunt cei din Bucovina de N, ori Timoc, etc?
    Domnule senator…… renunta la a mai permite mesaje xenofobe de la tineri infierbantati si lipsiti de cultura si raspunde, – TE ROG, – macar la 1-2 intrebari din cele ce ti-am pus.
    Multumesc pt atentie.

  57. sebastian said

    am February 12 2010 @ 11:10 pm

  58. paul said

    am February 12 2010 @ 11:19 pm

    consider ca de data asta in loc de “protectia consumatorilor” s.ar potrivi “paie pe foc” nationalistilor…

  59. Zamfir said

    am February 13 2010 @ 12:18 am

    Sunt de acord cu cererea lor si cer sa se aplice imediat … DUPA ce ungurii din Transilvania vor vorbi romaneste, ca sa nu mai fiu pus in situatia ca intr-un magazin din România s? cer o paine si sa primesc raspunsul “nem tudom romanul” sau sa vad la televizor cum se traduce in romaneste ce spune un cetatean roman de nationalitate maghiara! Nu am cerut ca ungurii din Jula s? vorbeasc? romaneste!

  60. politicianul said

    am February 13 2010 @ 8:08 am

    Lasand la o parte ca din”scaunele secuiesti ,Zona Covasna si Odorhei ,au fost si sunt, de departe cei mai extremisti maghiarofili si anti- romani, era normal ca pretul, platit de Basescu si prea-plecatul Boc(care din interes, l-au reasezat pe Marko cu ai lui,la masa guvernarii), sa nu fie numai tacerea deplina la adoptarea steagului si stemei secuiesti!!!
    In acest context este normala manifestarea UDMRului care aplica politica tiganeasca :”mai da-mi niste branza ca mi-a mai ramas niste mamaliga”!.Interesant in aceasta politica “bas-bocciana”este dupa aceste serii de comprimisuri, “vina”va fi pusa pe seama altora, iar “gunoiul ” va fi maturat sub pres, ca de obicei!!!

  61. sebastian said

    am February 13 2010 @ 8:51 am

    Ieri am scris gresit ce inseamna BOC in ungureste, scuzele mele! Bak ( citit BOK) inseamna “Capra”.
    Iar daca dati clik pe linkul de mai sus veti vedea ca reorganizarea administrativ-teritoriala si infiintarea unui numar de 10-16 regiuni in loc de 41 judete, ESTE IN PROGRAMUL DE GUVERNARE AL LUI bOC ( PDL). ARE SUSTINEREA LUI BASESCU. ASA CA VORBITI DEGEABA.

  62. sebastian said

    am February 13 2010 @ 8:52 am

  63. sebastian said

    am February 13 2010 @ 9:10 am

  64. horia marinescu said

    am February 13 2010 @ 10:54 am

    In primul rand un raspuns pentru Zsizsi(Nume de curva).
    Stimabile laudele tale ar fi fost bine sa le spui de la -2 metrii, acolo unde nu-si gasesc linistea nici dupa 80-100 de ani bunicii mei si rudele mele, omorate, batjocorite, siluiete de asa zisii civilizati europeni , pe care spre mila ta , ii lauzi. Asculta bine Boanghina imputita, ca sa schimbam, bozgor este desuet,toti cei ce uneltiti impotriva acestei tari, asa cum este ea, fara drumuri, fara multe altel, nu le mai insir, este TARA NOASTRA, iar voi deseuri ale istoriei nord caspice, nu aveti decat sa va lamentati pana va ies bube pe limba. De sabia noastra veti crapa asa cum bunicii nostrii au pierit in foc, ati ars biserici, case sate intregi.
    Stiti ca in Transilvania dupa Unio Trium Nationum, romnaii “inexistenti”, nu aveau voie nici macar la cruci de piatra la mormant, ci de lemn sa putrezeasca si sa nu se stie ca au fost romani. La fel cu bisericile, doar din lemn, casele.Bunicii mei romani, nu au avut voie la scoala romanesca in 1910, iar numele le-a fost maghirizat fortat. Asa este cu tot tinutul secuiesc, romani macelariti, sate distruse, iar restul maghiarizati cu sabia. Astia sunt bezmeticii ce se recomanda europeni. Plecati toti cat mai repede, si luati-va case acolo unde va place. Oricum sunteti raspanditi in toate colturile lumii ca si jidanii, de buni si iubiti ce sunteti. Oare de ce nu va intelegeti cu nimeni din jurul Ungariei. Toti au ceva cu voi? Va spun eu.Asa cum fiecare grup de popoare au caracteristici proprii de exemplu sanguine, voi, care ati mancat carne de om putreda,aveti in ADN-ul vostru, o gena a pirderii imunitatii la femeile blonde dupa 30 de ani la barbati dupa 40 de ani. Stiati da acest fapt medical, documentat si unic la voi. Proportii ;100 cazuri la 10.000 locuitori. La latini 20 cazuri la 10.000. La arabi nu exista, pentru ca nu manaca carne.Asa ca degeneratilor cereti ce vreti, si noi va vom da, dublu. Doar cereti. Mania noastra are limite, si sa va fereasca Dumnezeu !! Este timpul ROMANI sa va treziti, si sa nu acceptati nici cea mai neinsemnata jignire din partea acestor nefericiti.Pentru romanii ticalosi si tradatori.Avertisment !! Nu vom face deosebire intre ei si voi.
    Adio BOANGHINILOR !!!1

  65. alinp said

    am February 13 2010 @ 2:12 pm

    sa nu uitam istoria…, cand in Transilvania au fost ucisi fratii si parintii nostri; cand ne-au distrus bisericile noastre ortodoxe impunand cu tunul (…generalul bukow) catolicismul eretic..
    Povestea un roman dintr-un sat de langa Zalau, cum un om a plecat seara (pe la 22:00) sa cheme moasa satului (caci ii nastea sotia), si cum a iesit din curte l-au omorat ungurii si pe el si pe sotie intrand peste cei din casa (nu mai stiu exact anul.. 1920 sau 1930).

    Este gresit spus instigare la violenta; nicicand in istorie Romanii nu au fost violenti; ei nu au prigonit pe nimeni; nu au luat teritoriile altora; nu au invadat pe nimeni – dar in schimb au fost prigoniti la greu. Iubesc acest popor; aceasta tara minunata – Romania; ii multumesc lui Dumnezeu ca m-am nascut Roman, crestin Ortodox.

    Fratilor, nu ne mantuim traind in bogatie, in lux si huzur, caci omul avand toate astea uita de Dumnezeu; imbratiseaza pe diavol in toate fetzele lui (mandrie, slava desarta, lacomie, curvie). Toate suferintele pe care le primim ne vin pentru indreptarea si mantuirea noastra (…cum bine spun Sfintii Parinti).

    Fratilor, mergeti si va spovediti, cat mai avem Biserica curata (ecumenismul produce erezie in masa); nu uitati ca nu vom lua cu noi decat pacatele sau faptele bune!, restul e cenusa! cu cat bagam mai mult in noi – cu atat mai mult saturam viermii!; suntem pamant fratilor, sa nu uitam asta!!!

    Cugetati un pic, ca toti ajungem acolo: http://www.youtube.com/watch?v=dk8LOdm7A1Q ; http://www.youtube.com/watch?v=rZ8P0HlBfwI&feature=related

    Dumnezeu sa ierte intreg poporul tarii noastre si al sorei Basarabia de pretutindeni.

    Doamne ajuta.

  66. Misu said

    am February 13 2010 @ 2:19 pm

    Buna ziua. Locuiesc in Ardeal, jud. Hunedoara. Cand eram mic, vorbeam ungureste pt ca erau in jurul meu multi copii unguri. Acum am uitat-o si-mi pare rau. Imi pare rau pt ca a vorbi o limba straina este un enorm avantaj:poti comunica mai bine cu mult mai multi oameni. In Ardeal multi romani cunosc limba maghiara, cum si in Ungaria multi unguri vorbesc limba romana. Asta e un lucru bun. Sa nu confundam invatarea unei limbi straine, cu pierderea unor teritorii. Va doresc numai bine tuturor.

  67. eamariashe said

    am February 13 2010 @ 3:38 pm

    Pentru Zsizsi: Domnule sau Doamna (mi-e greu sa-mi dau seama …desi, daca ma iau dupa nume, ar trebui sa incep cu “Fat?!”) sunt destui romani care stiu ca bozgor inseamna “om fara tara”.
    Pentru Sebastian: urmareste, te rog http://dexonline.ro/search.php?cuv=bozgor
    si
    http://www.dexonline.news20.ro/cuvant/bozgor.html
    poate te lamuresti….
    Intre noi fiind vorba, exista si cuvinte maghiare trecute in romaneste, prin filiera influentei slave….

    Pentru oricine este interesat: BÓZGOR, bozgori, s.m. 1.Persoan? are nu are o ?ar? de origine. Membru al unei comunit??i etnice care nu a fost niciodat? asociat? cu un teritoriu. 2. Nomad.

    Dragilor, atata timp cat, la venirea triburilor maghiare in spatiul carpatic exista deja o populatie autohtona, se presupune ca ei sunt veneticii, nu?
    A, putem sa dam un exemplu suplimentar: Dobrogea. În Dobrogea lucrurile stau cu totul altfel. Aici exista populatie traco+scita, amestecata din perioada antehristica cu elini si romani, presarata, mult mai tarziu, de turci. Si totusi, nu se gandeste niciun grec sa ceara autonomie, asa cum nici turcii nu au astfel de pretentii absurde. Aici, in Dobrogea, exista o toleranta pe care in zonele in care se gasesc maghiarii nu o vom gasi NICIODATA.
    Deci, dragii nostri musafiri nepoftiti, iata concluzia mea:
    1. Sunteti niste venetici adusi de migratia secolelor, din pusta, mult dupa longobarzi, saxoni, angli, arabi, mauri, franci, alemani, scoti, briti …). Deci nu are rost sa va cereti drepturi pe care nu le aveti.
    2. Dat fiind ca sunteti “in vizita”, comportati-va ca atare.
    3. Daca vi se pare ca Romania s-ar scufunda fara voi, supuneti-ne unei probe: plecati, asa, pentru vreo 200 de ani, din tara noastra, sa vedem daca suntem in stare de ceva…

    Domnule Sebastian, romanii sunt minoritari in zona din propria lor patrie deoarece au fost siliti de voi sa plece. Asa cum a facut stra-stra-stra-bunicul meu, care a venit in Dobrogea, din Tara Motilor. Vrei sa ne aducem aminte la ce silnicii ati supus romanii din Transilvania in anumite perioade de glorie maghiara? Mi-ar fi rusine sa deschid subiectul, daca as fi in locul dvs!

    Si o intrebare pentru Zsizsi: De ce nu te muti definitiv in Ungaria ta draga, nu cumva Romania ti se pare vesnica vaca de muls, fata de care nu simti nevoia sa ai respect? Ai grija, uneori vacile … lovesc …

    Domnauel HORIA MARINESCU, aveti tot respectul meu!

    O romanca, nici tinerica, nici batrana, nici inculta, nici naiva …

  68. eamariashe said

    am February 13 2010 @ 3:40 pm

    Am uitat>
    Domnule Urban,
    V-am urmarit uneori mesajele, fara sa ma intereseze din ce grupare faceti parte, nefiind impatimita dupa miscarea politica.
    Dar, astazi, cand am aflat ca faceti parte din PDL … ma simt .. romanca …
    De ce mai deschideti astfel de subiecte, daca, de fapt, partidul dvs le creeaza?

    Maria

  69. alinp said

    am February 13 2010 @ 4:44 pm

    …iata elita tarii noastre.. o generatie de intelectuali distrusa o resimtim din plin in aceste timpuri:
    http://www.youtube.com/watch?v=E7GYcU23Rfs&feature=related

  70. Iulian Urban@eamariashe said

    am February 13 2010 @ 4:50 pm

    Ce legatura are una cu faptul ca aleg sa adopt propria mea pozitie si sa nu ma las spalat pe creier ?

  71. Cnahce said

    am February 13 2010 @ 4:51 pm

    Sunt ardelean dar nu prea ma preocupa ce s-a intamplat cu 20 de ani in urma la Tg. Mures. In acele zile securitatea lucra din plin dupa ordinele tatucului Ilici. Ei au provocat toata tarasenia ca sa mai uite oamenii de ce se intampla la Bucuresti.
    Romanii s-au linistit si sunt preocupati de cum traiesc in tara asta, Romania. Ungurii, majoritatea lor, au aceleasi preocupari. O serie de unguri ametiti construiesc tot felul de scenarii. Nu poti sa-i schimbi ca numai asta au in cap, independenta regionala, tertoriala, cum vreti sa-i spuneti.
    Oamnei buni in secolul in care traim si facand parte din UE, nimic nu se va schimba politic sau geografic.
    Credeti ca daca Serbia era in UE, mai avea Kosovo independenta? 100% nu s-ar fi intamplat asta. Asa ca respectivi “nationalisti” ar trebuii sa treaca la lucruri mai serioase si mai credibile.

  72. Andrei said

    am February 13 2010 @ 4:51 pm

    Buna seara!

    Dle senator,

    Cred ca “se ingroasa” treaba :
    http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/886262/EDITORIALUL-EVZ-Martie-90-filmul-care-nu-poate-fi-vazut/

    asta suna a provocare ! UDMR-ul urmareste sa inflameze spiritele !

    Si imi dau seama ca premierul e intre ciocan si nicovala … are de ales : ori accepta autonomia, ori pierde sprijinul politic al UDMR pentru legea pensiilor.
    PNL si PSD vor sa introduca motiunea de cenzura, iar caderea Guvernului ar duce tara in colaps financiar.

    Am dreptate? Cum vedeti dvs. situatia?
    Nu stiu ce sa mai zic !

    Vina apartine pana la urma ELECTORATULUI !!!!!!!! De ce n-a dat suficiente voturi PDL-ului ca sa nu mai fie nevoie de aliante cu PSD si acum cu UDMR ??????

    Ma abtin cu epitetele …

    Sa auzim de bine!

  73. Toko said

    am February 13 2010 @ 4:58 pm

    Romanilor o sa fiti exterminati

  74. Toko@sebastian said

    am February 13 2010 @ 4:59 pm

    Multam ca spijini ungurimea; de asta avem nevoie de romani tradatori de tara ca tine si sigur te vom rasplati cand vom fi finalizat planul nostru

  75. Csaba said

    am February 13 2010 @ 10:39 pm

    Urbane, de ce mortii matii permiti sa ni se zica bozgori ?>

  76. Dan Oprea said

    am February 13 2010 @ 10:46 pm

    E o vorba romaneasca, pe cel pe care nu-l lasi sa moara nu te lasa sa traiesti. Romanul, omenos din fire a tacut, rabdat, a inghitit toate mizeriile, de aia s-a ajuns ca sa avem si astfel de conducatori.
    Problema cu ungurii este foarte veche. Tatal meu mi-a povestit ca acum 38 de ani a facut armata in zona Brasovului. Cand a fost intr-un magazin, a fost respins ca persoana care vindea i-a spus ca nu stie romaneste. ANDREI, POTI SA-MI EXPLICI CE INSEAMNA ASTA?
    Alt exemplu. Eu sunt muntean (sau regatean, zi-mi cum vrei), am facut armata in Pitesti, in 1998, nu acum 1 an, cu baieti din Cluj, Oradea, Timisoara. Stiti cat de porniti erau impotriva ungurilor? De ce crezi, Andrei? Iti spun eu, le ajunsese de atunci cutitul la os. Aveam cursuri la care ne predau ofiteri. Primele intrebari puse de acesti baieti unui profesor de drept au fost cum fac sa ii dea pe acesti unguri afara din casa lor, intrebau cu ce drept vor sa puna stapanire pe pamanturile lor.
    Alt exemplu de acum peste 5 ani. O colega de birou a trecut granita cu familia in vizita in Ungaria, undeva langa Oradea. Unul din ofiterii din vama le era prieten. Stii ce a afirmat acel ofiter, la intrebarea el de ce nu viziteaza Ungaria? Raspunsul a fost atunci, tine minte, ca el va intra in Ungaria NUMAI CU TANCUL!!
    Alt exemplu povestit de o cunostinta care a tranzitat Ungaria de cateva ori spre Italia. Stii ce fac politistii unguri daca vad o masina din Romania? O opresc sub orice pretext si nu se lasa pana nu ciupesc ceva de la soferi. Opresc coloane intregi, iar daca se nimereste sa fie si o masina din Germania, aceea e libera sa plece, ca sa nu se duca vestea in Germania de ce fac ungurii. ANDREI, NU ITI E RUSINE CU ASTFEL DE EXEMPLE?
    Apropo, stiam si eu de cativa ani, de ce nu exista prea multi romani in satele din zonele cu multa maghiarime. Pentru ca, de buna voie, sau fortat, numele romanilor a fost maghiarizat. Initial am crezut ca e o prostie, in seara asta m-am convins ca stiu si altii.
    RUSINE SA LE FIE UNGURILOR! ASTA E ROMANIA, NU UNGARIA, SUNT SINGURA MINORITATE CARE RIDICA ASTFEL DE PRETENTII INTR-O TARA. IESITI AFARA DIN TARA ASTA, DACA VRETI AUTONOMIE SI LIMBA OFICIALA MAGHIARA. ROMANII NU CER AUTONOMIE IN UNGARIA SAU PRIN ALTE PARTI, ISI VAD LUNGUL NASULUI.

  77. Dan Oprea said

    am February 13 2010 @ 10:47 pm

    Csaba, daca te simti bozgor, esti liber sa emigrezi. Nu asa se vorbeste.

  78. florin said

    am February 14 2010 @ 11:49 am

    Stimabililor maghiari, sau boanghine, cum vreti, istoria acestui tinut al dacilor liberi a fost recunoscut de imparatii Romei,anul 100 i Chi, si privit cu mare teama , tocmai datorita vitejiei si nesupunerii locuitorilor ei. In acele vremuri intunecate, cand noi, aici, aveam cetati, temple, scoli, armata regulata, organizati si fara sa ne intereseze alte pamanturi vecine,locuiam pasnici si linistiti.
    In schimb VOI, haituiti din scorbura Asiei, migrati inspre Europa, impinsi din toate partile de popoarele stabile, pe teritorii recunoscute de vecini, nu aveati liniste.
    Care liniste? A celor care nu au in singe decat crimele, schinciuirile, distrugerile, vandalismele, omorurile si alte asemea ocupatii , specifice popoarelor vandale.
    La anul 1000, impinsi de romani,de germanici si slavi, gasiti un teritoriu, stepa, unde sa va lingeti ranile, si hraniti caii, campia Panonica. Dar nu va ajunge, asa ca, la un galop de cal, gasiti, padurile, apele, dealurile,satele, cetatile, dar ghinion, erau locuite, de cine credeti? De noi ROMANII, care nu am deranjat niciodata pe nimeni, si nu vom deranja, decat atunci cind cu vorba buna nu se mai poate.Vorba buna, pentru voi ticalosi sanguini, inseamna doar,durere, jale, crima si lacrimi. Asta a-ti adus voi pe taramul Daciei, si asta faceti si acum.
    Dar cum mila noastra proverbiala, si bunatatea asemeni, are margini, va prevenim ULTIMATIV. Nu ne intereseaza nici U.E. nici NATO, nici castile albastre gri ori rosii, va decimam fara mila, ca sa va invatati minte pentru TOTDEAUNA, si sa nu mai ravniti la ce nu este al vostru.
    In concluzie. Participarea voastra la guvernare, vremelnica oricum, nu va da dreptul dacat la supunere, si ascultare, in rest va asumati riscurile. Alege-ti!!!
    Sa nu mai intrazniti sa invocati pretentii, cereri, drepturi, si alte obraznicii, ca totul are o limita, si clepsidra se scurge in defavoarea voastra.Aveti alternative. Sau va potoliti, sau va aliniati societatii romanesti, si deveniti (nu cred), cetateni supusi regulilor statului, sau varianta care o vrem majoritatea romanilor, din Transilvania, Regat, si intraga Tara, sa plecati in tara voastra. Nu de alta dar pamantul ROMANIEI, nu v-ar suporta hoiturile.
    Acesta este ultimul avertisment!!!!!!!!

  79. sorin said

    am February 14 2010 @ 12:33 pm

    Cu sprijinul PDL s-ar putea ca toti sa fim obligati sa cunoastem limba maghiara si sa o folosim ca limba oficiala.

  80. Gelu said

    am February 14 2010 @ 2:07 pm

    Mai Gigi, nu suporta comparatie situatia de la noi cu cea din Regatul Unit al Marii Britanii – a se citi Anglia. Acolo de cind se stiu ei au fost englezi – asupritori -, scotieni, irlandezi, galezi, fiecare cu limba si apucaturile lor. Ori la noi am fost noi, impartiti pe zone, dar care vorbeam dialecte ale aceleiasi limbi. Daca stii ceva istorie poate ai aflat ca secuii atunci cind au ajuns aici au gasit o populatie romaneasca 100%. Asa ca acest teritoriu a fost si este romanesc 100%. Ungurii, de fapt secuii, ramasi nu tre sa uite ca traiesc in Romania si ca sint cetateni romani inainte de toate. Niste cetateni care au ajuns sa aiba nu drepturi in Romania ci pe alocuri chiar privilegii. Si asta datorita politicienilor nostri de rahat, care pt. a prinde si a pastra osul, prefera sa se alieze cu si cu dracu nuamai sa ramina cu osu. Unde s-a mai pomenit partid pe criterii etnice???
    Cine le-a permis aceata enorma timpenie??? Acel rahat de Iliescu, care ar trebui sa se ascunda si sa nu mai prosteasca lumea.

  81. alinp said

    am February 14 2010 @ 4:33 pm

  82. alinp said

    am February 14 2010 @ 4:52 pm

  83. alinp said

    am February 14 2010 @ 5:04 pm

    @ Iulian URBAN: am o rugaminte la tine Iulian – trimite link-urile de mai sus domnilor Boc si Basescu!

  84. Erdély Magyar! said

    am February 14 2010 @ 5:29 pm

    SZAR rroMÁNIA!!!UTÁLUNK SZAR rroMánia!!!Transilvania Tara Ungureasca!!!

  85. El?d said

    am February 14 2010 @ 6:14 pm

    Sa imi spuneti din ce nume romanesc, provine numele meu El?d…daca sustineti ca romanii din Transilvania au fost maghiarizati…se vede clar diferenta de cultura dintre cele doua natii…chiar si in Transilvania, unde traim noi maghiarii, sub ocupatia voastra de 90 de ani.1 lucru sa fie pe intelesul tuturor!Nu ne impune nici o alta natie, felul cum sa traim in casa noastra, pe pamanturile noastre!Autonomia este cel mai pasnic mod de rezolvare a problemelor dintre romani si maghiari.Autonomia nu este singura, dar este cea mai pasnica pentru ca secuii sa nu fie dizolvati, romanizati.Nu traiesc in Tinutul Secuiesc dar suntem solidari cu fratii nostrii indiferent de tinut,judet sau tara!Magyar Összefogás!

  86. Elöd(El?d) said

    am February 14 2010 @ 6:24 pm

    Pagina asta nu poate sa imi scrie numele corect si voi vorbiti de maghirizare..?

  87. alinp said

    am February 14 2010 @ 8:11 pm

    :))
    … eram la un hotel in Sfantu Gheorghe. Dimineata la micul dejun, vine un chelner caruia ii spun ce doresc (asa facusem si cu o zi inainte, numai ca era altcineva); dupa vreun sfert de ora vine o chelnerita si ma intreaba ce doresc. Ii spun ca am comandat la colegul ei; la care ea zice: dar el nu intelege romaneste. :)), :))

  88. svabul said

    am February 15 2010 @ 5:35 am

    ma boi romni… voi sunteti trasi de limba de un jidan care ca toti jidanii de sute de ani controleaza primitivii ca voi prin instigarea urii si crearea anarhizmului.N-am mai vazut o tara asa de primitiva cu oameni nenorociti ca voi. PFUI

  89. florin said

    am February 15 2010 @ 2:29 pm

    Domnului Elod.
    Ai curajul sa-mi spui lucrurile, scrise de tine, in fata?
    Hai sa vedem?

  90. cineva said

    am February 15 2010 @ 10:53 pm

    Bai nationalisti de LCD! Hai sa va zic o poveste ca sa vedeti cata “dusmanie” e intre romani si unguri.
    Acu cativa ani am fost pe la Borsec cu familia. Eu is moldovean de pe la Stefan incoace …
    Acolo ne-am cazat la o familie de unguri oameni foarte de treaba si cu o purtare exemplara. La un moment dat ne-au invitat la masa, noi tot refuzam timizi dar ei au insistat. Vorbind una alta la un moment dat am zis:
    “- Acuma zic lucrurile s-au mai schimbat aveti scoli, facultati in limba materna ..ar trebui sa reprezinte un avantaj pt. copii dvs.”
    Si la care al mai batran zambind imi zice intr-o romaneasca perfecta:
    “- Domnule maghiara asta pe care o vorbim noi aicea in familie e buna doar sa-l mai injur pe vecinul Ianosh peste gard cand vine beat ca suna mai frumos in ungureste …da in rest matale crezi ca copii mei or sa faca carte in PORCARIILE astea de scoli fantoma? Eu ii dau la Bucuresti, la Iasi la Cluj sa invete romaneste ca acolo or gasi o slujba buna si sa faca casa cu ce le trebe FARA SA PLECE DIN TARA ca aici o crescut si mosii si bunicii mei! Si cand oi fi la batranete sa vie sa ma vaza! ”

    Am ramas cateva minute fara replica …Un ungur mai nationalist si mai iubitor de tara decat un roman ? Greu credeam asa ceva!

    Si am stat bine si m-am gandit apoi …
    Noi alergam la cules capsuni si la FURAT in Spania si ITALIA si ne batem cu pumnul in piept (la meciuri doar si cu ceva alcool) ca suntem romani …?

    Scuze , da in cazul asta prefer sa fiu ungur mai degraba…

  91. cineva said

    am February 15 2010 @ 11:00 pm

    P.S. Dracu stie ce vrea UDMR cu diversiunile lor de rahat da “oamenii de la fata locului” care traiesc acolo de sute de ani si putin li se rupe de ei …
    Si Ianosh o sa iasa in continuare la o palinca cu Ion indiferent ca nenea ala din poza da cu degetul in beculetz! :)

    Cum ne reprezinta pe noi PSD, PNL, PDL etc. etc. ca romani tot asa probabil ca ii reprezinta si pe ai de acolo UDMR-ul! :))

  92. Zsizsi said

    am February 16 2010 @ 9:46 am

    Pentru dl. horia marinescu (care asa de mult isi respecta numele incat nu si-l scrie cu majuscule). Din pacate numele meu nu provine din numele unei tarfe ci din numele meu de familie Zsiros (care da stiu inseamna uns).
    In legatura cu tratamentul stramosilor dumitale de catre asa-zisii stramosii mei (sunt doar 25% ungur si 50% austriac si 25% svab)imi pare foarte rau dar sunt importiva oricarei violente si detest rezolvarea disputelor prin razboi si umilirea celor subjugati pentru a demonstra puterea celui invingator. Am si eu de povestit ceva legat de comportamentul autoritatilor romane dupa 1 decembrie 1918.
    Tocmai vecinul meu de la casa din Ungaria mi-a povestit ca tatal lui s-a nascut si a trait in Romania la Salard pe malul Barcaului pana in decembrie 1918 cand toti locuitorii au fost obligati cu arme sa jure pe drapelul Romaniei ori vor fi impuscati. Ca prin minune tatal vecinului meu a evadat si a fugit pe malul Barcaului pana in Ungaria dar multi au fost ucisi. Ca fapt divers: de ce era nevoie de forta armata?
    Dar sa va demonstrez ca secuii sunt o etnie foarte incapatanata, va zic sa incercati sa cumparati o casa de exemplu in satul Lazarea de langa Gheorgheni. Poti fi tu bogat ca Ion Tiriac sa platesti de 10 ori suma solicitata pentru casa, ca nu ti-o va vinde daca esti roman…
    Cat despre afirmatia ca ungurii sunt imprastiati peste tot in lume, va zic doar ca mai nou in Ungaria la granita cu Romania nu poti merge nicaieri in public fara ca in 5 minute sa nu auzi vorba romaneasca! La Debrecen de exemplu ori de cate ori ma duc la strand numar cel putin 30 de romani din cei 200 de oamnei prezenti. In parcarea de la Lidl si Tesco Berettyóújfalu 90% din masini sunt din Romania.
    Oriunde am fost in excursie in Ungaria precis am intalnit cel putin un roman. Ei de ce bat atatia kilometrii cand Romania este frumoasa, doar ca serviciile sunt sub pamant.
    Daca se intampla o catastrofa in Spania sau Italia din pacate deseori printre victime se numara si cate un roman.
    Daca nu ar fi ei plecati din tara sa isi imbunatateasca traiul, cred ca Romania ar fi acum in situatie mai graca pentru ca ei trimit sume importante in tara (veyi Ungaria unde au marit deja TVA-ul la 25% cu toate ca stateau mai bine ca Romania la inceputul crizei).
    Nu am nimica cu romanii. Ii respect pe cei care ma respecta la randul lor. Cel mai bun prieten al meu este roman!
    Stimabile horia marinescu injura-i pe indivizii ca “Erdely Magyar” de comportamentul caruia imi este rusine sa zic ca sunt maghiar nascut in Romania!!! Dar ai grija, du-te afara din casa mai trage un pic de aer curat si daca nu ajuta, baga-ti capul in zapada vreo 2-3 minute sa-ti mai racesti neuronii, ca incet incet devii grotesc!
    Cat despre politicienii nostri UDMR-isti care cer ca limba maghiara sa fie limba oficiala in Romania ar trebui izolati pe veci la Tulghes (e cel mai apropiat sanatoriu de nebuni din zona).

  93. horia marinescu said

    am February 16 2010 @ 10:41 am

    Domnule Zsiros.
    In textul meu am adus in discutie mult mai multe elementa care dovedesc “sensibilitatile” acestui popor, maghiar, despre care nu amintiti. Ciudat este ca reprezentantii vostrii au verde permanent in ochi si gandire, si mai ales din partea voastra, voi cei ce tolerati sa fiti reprezentati de o echipa “culturala”, chiar intelectuala. Apoi faptul ca vedeti romani prin ungaria, nu este nici o scofala, majoritatea traverseaza spre alte destinatii. Eu personal nu beau nici macar apa pe teritoriul acelei tari, in 4 ore am trecut in Austria, si mai departe. Fac drumul acesta de 10 ori pe an cel putin. Nu vorbesc de “traditionala” ospitalitate ungureasca a polotistilor cand vad masini cu nr romanesc,eu stiind ungureste, dar nu le vorbesc, si sa te minunezi ce porcarii vorbesc nenorocitii, crezand ca nu inteleg.
    Mai departe. In Sovata, sarantocii de unguri din ungaria, lucru recunoscut de toata lumea, au cele mai proaste comenzi la restaurante, si cauta cele mai ieftine cazari, spre deosebire de noi care ne respectam oriunde mergem.
    Sunt multe aspecte legate de dorinta reala a ungurilor de a se integra in societatea aceasta, dar stii bine nu vor. Le este greu sa nu mai aiba biciul in maini. Sa-ti amintesc putin de renumita voastra ,legendara regina, cu baile in sange de fecioara? De Ip si Traznea, de valea Muresului, cu preoti romani cu drapelul romanesc, batut in cuie pe spatele omului, de valea Nirajului cu 17 biserici romanesti arse. Ce sa va mai spun? Nimic.
    Stiu doar un singur lucru. Sunteti o natie mult prea violenta si neprietenoasa, ca sa folosesc cuvinte fine. Stiti voi mai bine decit toti cine si ce este aceasta natie.Si ceva mai recent.
    Ce cautau armatele maghiare la frontiera Romaniei in zilele lui dec. 89. Aveau cumva dorinta sa imparta alimente sau sprijin de orice natura? Asteptau momentul invaziei.In dec 89 primele cuvinte in centrul orasului au fost IT ES MOST !! Atat de devreme, cand tara fierbea, ei tot la iubirea fata de romani se gandeau. Niste javre imputite.
    Atat si nimic mai mult. Cat voi traii voi avea grija indiferent unde voi calatorii, si va asigur ca o fac pe toate meridianele, sa prezint “calitatile” acestui neam asa cum este el, real si necosmetizat de propaganda jidoveasca, care va conduce destinele.

  94. (Zsizsi) Zsíros Attila-László said

    am February 16 2010 @ 10:44 am

    Si ca fapt divers. In acest “forum” majoritatea literelor cu diacritice folosite (si) in limba maghiara sunt afisate corect in timp ce caracterele romanesti cu diacritice in afara de litera “Δ deloc.
    Cat pentru afirmatia mea cu privire la imgainea Romaniai in ochii lumii, imi cer scuze pe cine am jignit, dar in acea clipa si eu mi-am pierdut cumpatul.
    Tin sa precizez ca respect toti romanii, tiganii, svabii, sasii, secuii, basarabenii, turcii, ucraieienii, bulgarii precum si ungurii si orice individ din Romania cu care poti sta de vorba, lucra, trai fara sa fii considerat drept dusman sau fraier. Cei care generalizeaza in privinta ungurilor cum ca toti ar cere autonomie teritoriala(!) si limba oficiala dorindu-le moartea sunt intr-o eroare totala si sper sa va dati seama de greseala voastra atunci cand intalniti un ungur nascut in Romania care sa va demonstreze vorbele mele. Acesti romani printre care se numara si oameni inteligenti, foarte bine documentati, isi leapada aceste caracteristici superioare si se exprima intr-un mod demn de mila.

    In vocaularul romanesc exista foarte multe cuvinte care pot exprima parerea unui om. Cel mai simplu e sa injuri. Pacat domnule horia marinescu ca v-ati degenarat comentariul atat de bine documentat.. si atata timp cat nu ma cunoasteti personal va rog nu ma faceti in toate felurile, s-ar putea ca intr-o buna zi sa ne intalnim si Dvs. sa aveti nevoie de ajutorul meu.

    Sper ca ignoranta atacurilor vor da roade, deoarece si cainele care latra spre tine daca ii acorzi atentie doar il atzatzi, in schimb daca este ignorat in curand va tace si te lasa in pace.

    Toate spiritele sunt incinse la nivel inalt de catre politicieni si cei slabi de fire reactioneaza cel mai extrem… Eu nu am cerut nici autonomie nici limba oficiala dar tot eu sunt atacat…

  95. Zsizsi said

    am February 16 2010 @ 11:07 am

    Stimate domnule Marinescu,

    Referitor la ultima Dvs. postare, in unele afirmatii va pot da dreptate. Politistii unguri chiar vaneaza masinile romanesti, dar eu pana acum de cate ori am fost oprit de ei nu am fost neindreptatit probabil pentru ca le vorbesc limba.
    Cunosc multe locatii in care au umblat romani si nu au lasat parare prea buna in urma… Istoria nu se poate schimba dar prezentul ce va deveni istoria nosatra ni-l formam noi. Eu voi incerca prin faptele mele sa demonstrez ca nu toti ungurii din Romania sunt demni de ura. Cat despre oamenii din Ungaria, nu le tin partea, si eu vad comportamentul unora fata de cei veniti din Romania fie ei si vorbitori a limbii lor: cativa sateni nu imi intorc salutul respectuos la intalnire pe strada, sunt prea orgoliosi.
    Pacat ca din cauza unor indivizi ajung si oameni demni de respectat in oala cea mare a imaginii unui popor. Eu incerc sa evit contactul cu cei care ma considera dusman si sa respect pe cei care ma privesc ca om ma cantaresc dupa faptele mele si nu se uita cu prejudecati la etnia mea.
    Sper ca lucrurile sa nu degenereze avem destule probleme nu ne lipseste si un conflict…

  96. someone said

    am February 17 2010 @ 3:38 pm

    Si ce daca ? Foarte bine ca vrea….cand reuseste o sa invete si cei care nu stiu limba si o sa aiba in CV inca o limba straina pe langa engleza…Ce e rau in asta ?
    Ca sa nu mai vb ca Transilvaniei i-ar fi mult mai bine daca n-ar mai suge-o de sange si de vlaga putorile sudului si-a estului care traiesc bine merci de pe urma locurilor de munca de aici, de pe urma preturilor si-a taxelor sorbite de aici.
    Desi nu stiu maghiara, as invata-o daca ar fi nevoie si stiu sigur ca mi-ar merge mult mai bine sa nu mai fac parte din aceeasi tara din care fac parte si sudistii putori si esticii moldoveni putori si mai ales daca n-as mai avea capitala la BUCURESTI.
    Asa ca…go go go UDMR !!!

  97. Florin said

    am February 18 2010 @ 1:03 pm

    O sa vorbesc limba acea gretosa maghiara cand o sa va vedeti voi ceafa aia groasa de trib nesimtit fara oglinda. Mai bine imi tai limba. Dar mai bine carati-va voi toti la Budapesta in frunte cu Marko Bela si alti retardati din tribul vost. O sa va trimitem in curand cu trenurile ca pe vremuri sa va intoarceti cand o sa reinvie Atilla ala san ca nu sunteti decat un popor de ungro-finici retardati si asa ati ramas ca si talibanii din nordul Afganistanului.
    Da, si tiganii la fel. Sa plece fiecare de unde a venit cu triburile voastre cu tot ca pute tara asta de jegosi ca voi.

    UDMR e un partid? Naiba stie ce. Nici ei nu stiu. Nu sunt nici democrati, nici liberali, nici psd-isti. Asa o turma de unguri care au un singur scop. Sa tot vrea pe unde sunt supra-drepturi indiferent de teritoriu. Aveti o tara numita Ungaria. Mergeti frumos toti acolo. Acolo aveti drepturi totale. Ca si homosexualii, retardatii etc, toti vor numai drepturi. Si atunci majoritatii cei mai ramane. Sa plece pe planeta Marte!?

    Nu mai continui ca nu se merita. Uitati-va in spate, poate ca lovesc cu o lopata in cap, de reglaj. Sunt mereu in spatele vost.

    Nu mai tot cersiti la guvernul si excrementele astea de tradatori din parlament ca legea o sa facem noi romanii cu parul in Transilvania. Nu mai tot faceti voi pe ‘nebunii’ ca ne ridicam si va aratam cine sunt stapanii adevarati in tara aceasta!

  98. Catalin HN said

    am February 18 2010 @ 4:52 pm

    @ aspida:
    foarte bine zis ! De acord 100 % !

    Iata si ultimele noutati pe marginea subiectului de fata:
    http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Politica/147457/UDMR-imparte-Romania-dupa-bunul-plac-cu-binecuvantarea-lui-Boc.html

  99. Simi said

    am February 18 2010 @ 11:55 pm

    Mai, eu propun sa-i deportam in Oltenia.

    Jurnalul unui prefect maghiar ajuns la olteni

    > Ziua 1:
    > Cred ca azi fost zi liber la ei.
    > Nu venit niciuna din angajat.
    > Plimbat prin biroul meu lung si lat.
    > Deschis fiset acte oficial, dar plin de o bautur tulbure.
    > Oare unde tinut la ei dosare?
    >
    > Ziua 2:
    > Nu fost ieri zi liber.
    > Verificat in calendar, fost miercur.
    > Poate nu lucreaza miercur la ei!
    > Dar nici azi nu venit!?!
    > Am vrut dau telefon, dar nu am gasit agenda
    > … Toate sertarele plin cu acel bautur tulbur …
    >
    > Ziua 10:
    > Azi fost un secretara care zis ceva care nu inteles la mine si plecat nervos!
    > Oi, oi! Gustat o pahar din acel bautur tulbur gasit in seif
    > …
    > Putin acrisor…
    >
    > Ziua 20:
    > Aici nimeni nu vorbesc ungureste.
    > Toti nervos ca nu pricepe la ei.
    > Oare e politic corect sa invat eu romanesc?
    > Hm, bauturul acela tulbur nu e chiar rea.
    >
    > Ziua 30:
    > Descoperit intamplare un caset cu muzica folcloric si
    > prinde bine sa invat romaneste.
    > Azi putut spune unei director apa-canal-investitii europene:
    > “Dunare daca n-aveam / Jiul Dunare-l faceam la noi!”
    > Simpatica baiat. Am baut cu el putin, din acel bautur tulbur exceptional …
    >
    > Ziua 100:
    > La ce dracu sa muncesti in fiecare zi?
    > Ma dadui lovit si drojdii niste zaibar cu nea
    > Stelica, subprefectul.
    >
    > Ziua 200:
    > Fatal, treaba merge unsa.
    > Fura toti in prefectura.
    > Puseram un CD cu Maria Dragomiroiu si ne facuram muci.
    > Il trimisei pe Stelica la Segarcea, dupa doua vedre de
    > molan, sa nu ramanem pe uscat.
    >
    > Ziua 300:
    > Nenica, astia din UDMR chiar ma enerveaza.
    > Ma sunara de la partid, sa ma intrebe cum stau cu nu-s-ce investitie.
    > O sa-l sun pe Stelica, cand s-o-ntoarce cu cisterna de la Panciu.
    >
    > Ziua 350:
    > Mimisor, secretara zise ca ma tot cauta unii din UDMR.
    > O pusei sa le zica ca-s intr-o sedinta.
    > Sanchi, batu Craiova acasa si ne facuram pulbere.
    > Ce treaba au ungurii cu Mehedintiul?
    >
    > Juvete Attila

  100. dragos said

    am March 4 2010 @ 11:21 am

    Romanii trebuie probabil sa cumpere mai multe proprietati in Ungaria, de la granita romana mergand spre vest. Asa ca o sa ajungem si noi sa spunem ca acela este pamantul nostru romanesc, cumparat metru cu metru-asa cum cumpara pamant rusii in crimeea acum. De asemenea trebuie sa aducm oameni si firme in Covasna si Harghita si sa angajeze romani/vorbitori de limba romana. Moldovenilio din rep md sa li se dea vize de imigrare si sa fie adusi in Hr si Cv.Ce dracu sa facem cu animalele astea de unguri care refuza sa se integreze in societate?

  101. Ciupi Conduraru said

    am March 13 2010 @ 7:57 pm

    Eu personal cred ca se exagereaza, nu am personal nimic cu Romanii de etnie maghiara, deoarece am si parteneri si rude prin aceasta etnie, insa unii sunt de-a dreptul de perseverenti pe aceasta problema, care nu ar face decat sa incite anumite spirite…pentru ce ???

  102. lore said

    am March 15 2010 @ 3:39 pm

    Unguri sa se duca la ei in tara sa isi ceara drepturile nu la noi.Sunt devina cei care ii tine in brate partidul udmr adica pd-l jos pd-l sus la putre PRM sa ii scoata afara pe unguri din tara sa se duca la ei.PD-L ce vrea sa isa in strada romani sa se bata cu unguri cum a fost si in 1990 sa se omore lumea .Sa faca bine sa ii trimiata afara din tara sa ne lase in pace ,inca TRANSILVANEA este a noastra nu a lor pt ca este pe pamantul romanesc si nu pe pamantul ungar sa se duca la ei sa faca legi nu la noi .

Comment RSS · TrackBack URI