Senatul a respins legea prin care fratii basarabeni puteau intra in Romania fara a mai fi nevoie sa demonstreze ca au mijloace financiare de intretinere

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


Senatul a respins legea prin care fratii basarabeni puteau intra in Romania fara a mai fi nevoie sa demonstreze ca au mijloace financiare de intretinere

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


42 Comentarii pana acum»

  1. cineva said

    am February 10 2010 @ 4:06 pm

    R U S I N E!
    R R O M A N I A!

  2. Eugen said

    am February 10 2010 @ 4:30 pm

    Lasa ca asa ne trebuie.
    D-le Urban sunteti singurul parlamentar adevarat al acestei tari,si nu ma pot abtine cand vad sub nickuri de kkt ca vi se da la muie de tot felul de labagii.
    Romania este o tara de kkt pentru ca are cetateni de kkt

  3. SOSBasarabia said

    am February 10 2010 @ 4:46 pm

    Foarte trist! Doresc sa primesc lista tradatorilor de neam!

  4. ....... said

    am February 10 2010 @ 5:06 pm

    20 de moldoveni si-au vandut rinichii in Turcia, „ajutati“ de o romanca CURIERUL NATIONAL Vineri, 12 Decembrie 2003
    Britanicii, speriati de imigranti moldoveni cu pasaport romanesc Gandul (Dan Radu) | 03.02.2010
    R. Moldova, locul 6 în topul prostitu?iei 23-01-2010
    Republica Moldova: 100 de dolari copchilul
    La est de Prut, copiii sunt marfa ieftina. Cu 100 de dolari iti poti cumpara unul, cu acte in regula. Si faci cu el ce vrei: il pui in jug sau, mai rentabil, il inchiriezi proxenetilor. Sursa : http://www.jurnalul.ro 2004-05-19
    SI MULTE, MULTE ALTE PORCARII PE CARE LE FAC MOLDOVENII.NU ESTE CORECT CA DIN CAUZA UNOR ASEMENEA PERSONAJE, SA SUFERIM CU TOTII, SA FIM BAGATI IN ACEEASI OALA, SA FIM DISCRIMINATI, SA FIM CONSIDERATI VIOLATORI, INFRACTORI, ETC. DIN CAUZA UNOR GUNOAIE, SUNTEM TOTI UMILITI IN ITALIA SI SPANIA. DACA VORBESTI ROMANESTE ESTI CONTROLAT DE POLITIE, ESTI TRATAT CA UN POSIBIL INFRACTOR DOAR PT CA AI BULETIN ROMANESC. IN ROMA SI IN PADOVA PRIN PARCURILE DIN ZONA GARILOR, STAU GRUPURI GRUPURI, CU BAUTURA , MARFA FURATA DIN MAGAZINE SI ALTE CELE.

  5. ....... said

    am February 10 2010 @ 5:08 pm

    NU AM NIMIC CU CEI CARE VOR SA MUNCEASCA CINSTIT, DAR MULTI VOR SA MEARGA IN TARILE VESTICE SA FACA BANI USOR.

  6. Marinica said

    am February 10 2010 @ 5:12 pm

    Sa stea in tara lor imputitii de moldoveni; foarte bine ca psd-ul a votat impotriva, ce sa caute nespalatii astia la noi ?

  7. ....... said

    am February 10 2010 @ 5:12 pm

    AR TREBUI SA LE DEA VOIE SA INTTRE IN ROMANIA SI IN CELELALTE TARI NUMAI CELOR CARE MUNCESC CINSTIT, CELOR FARA CAZIER, CELOR CARE STUDIAZA. CEILALTI, SA NU AIBA DREPTUL SA MAI IASA DIN TARA.

  8. Bucuresti said

    am February 10 2010 @ 5:35 pm

    Marinica,care mancurd mai esti? Tu de ce sa cauti prin europa tiganule? Iti convine cum esti etichetat datorita unora? Asa etichetezi tu pe basarabeni! Nu mai judeca,si gandeste,daca ai ceva in bibilica aia ! E usor sa etichetezi asa cum faci tu!

  9. Marinica@Bucuresti said

    am February 10 2010 @ 5:37 pm

    Moldovenii din ambele maluri ale prutului sint niste nespalati, dar parca voi astia din moldova aveti jegul pe voi in strat mult mai gros. stati dracu la voi acolo, ca oricum nu ati dat voturi pentru domnul geoana si l-ati preferat pe tradatorul basescu care acum vinde tara americanilor in loc sa se apropie de fratii rusi

  10. Bucuresti said

    am February 10 2010 @ 6:56 pm

    Marinica zi asa, ca preferi sa ii pupi pe rusi, am inteles esti din acela neam de-al bolsevicilor :) zi asa ca te intelege omul ma bine cu cine sta de vorba.

    “Fratii” rusi – LOL, ai zis-o si tu,dute in Rusia si imperecheaza-te cu Putin si atunci este frate cu Rusia, dar tu nu esti roman, daca consideri ca rusii sunt fratii tai :))

  11. Marinica said

    am February 10 2010 @ 7:38 pm

    Intre a vinde tara scutului american si fratii rusi noi psdistii vom prefera mereu protectia ursului rus.
    Voi moldovenii vreti sa veniti aici ca sa umpleti tara de curve, pesti si racketi

  12. cbabeanu said

    am February 10 2010 @ 7:51 pm

    “Fratii basarabeni” folosesc Romania pentru instruire gratuita si ca o trambulina pt a pleca in vest, pt ca nu-i asa, au devenit cetateni romani.Aceeasi “frati basarabeni” au o contributie semnificativa la cresterea infractionalitatii din Romania si mass-media abunda in exemple. Imi permit sa-i intreb pe “patriotii” romani doritori sa umple Romania cu basarabeni : si in Basarabia cine va mai ramine ca sa nu fie rusificata complet ? Rusii ?

  13. cineva said

    am February 10 2010 @ 8:20 pm

    De fratele tau nu va avea o mana sau un picior sau va fi betiv sau curvar, NU-L VEI AJUTA?

    “Am facut 20 de ani puscarie pentru O TARA DE PROSTI!” – Petre Tutea

    Si Eminescu tot degeaba cred ca a murit …

  14. mariusmioc said

    am February 10 2010 @ 8:51 pm

    Într-adev?r, o zi ru?inoas? pentru România.
    Printre cei care vor pierde este chiar industria turistic? româneasc?, fiindc? în condi?iile actuale turi?tii moldoveni prefer? Turcia, Ucraina ?i Bulgaria.
    Propuneam de anul trecut ca vizele turistice pentru moldoveni s? se dea direct la grani??, f?r? formalit??i, am fost bucuros v?zînd c? cineva se ocup? de aceast? problem? ?i nu în?eleg ce argumente au cei care se opun. S-a invocat vreun argument la dezbateri?
    O variant? ar putea fi vizele pe termen lung. Am avut nevoie de viz? american?, am f?cut cerere la ambasada SUA ?i am primit viz? pe 10 ani. De ce n-ar da ?i România vize pe cîte 10 ani cet??enilor moldoveni? De ce din banii contribuabililor români trebuie pl?ti?i o armat? de func?ionari consulari la Chi?in?u care s? verifice de fiecare dat? motivele pentru care orice basarabean vrea s? viziteze România?
    Eliminînd vizele pentru moldoveni, sau dînd vize pe termene lungi de cîte 10 ani, vom putea mic?ora num?rul func?ionarilor consulari, deci vom face economii din banii contribuabililor români.

  15. siictirit said

    am February 10 2010 @ 8:52 pm

    Nu am fost si nu voi fi vreodata fratele cuiva, cu atat mai putin fata de cetatenii suficient de bine descrisi de cbabeanu.
    Dle senator, aveti cumva facute niste calcule cu privire la cat il costa pe contribuabilul roman actele de caritate pe care le propuneti??? Nu mai vorbim de acordarea cetateniei si eventuala “alipire la patria mama” pe care o cam sustineti?
    Oare ne tine buzunarul sa ne permitem sa avem astfel “frati”???
    Consider ca, IN ACEST CAZ, Parlamentul a dat dovada de luciditate reusind sa treaca de populisme gen “fratii basarabeni” (ca de altfel si alte populisme cu care suntem invatati pe acest forum).

  16. Sarutul lui “Iuda” « SOS Basarabia said

    am February 10 2010 @ 9:16 pm

    […] Cu toate acestea au fost si parlamentari care au sustinut aceasta initiativa legislativa si care si-au exprimat regretul. […]

  17. sosbasarabia said

    am February 10 2010 @ 9:27 pm

    Sarutul lui “Iuda” – tradare nationala de catre asa zisi romani din PSD si PNL care militau in campania prezidentiala pentru Moldova! Luati aminte data viitoare pentru cine votati!!!

    Protestez in mod oficial fata de modul de comportare al celor doua partide in relatiile cu romani basarabeni!!!!!

  18. Maria said

    am February 10 2010 @ 10:59 pm

    Foarte bine…Nu am nimic cu nimeni, insa si asa suntem noi destul de saraci, nu mai avem nevoie si de saracii altora…

  19. Mihai said

    am February 11 2010 @ 12:25 am

    Ce tradare pentru poporul basarabean ! Doua partide importante conduse de un prostanac si de un gurist care toata viata lui nu a avut mesaj clar pt popor, pt el totul incepe si se termina cu “Traian Basescu e de vina”. Doi oameni de nimic , frustrati ca nu au realizat NIMIC in toata viata lor politica si nu numai. Am sotia basarabeanca care inca nu are cetatenie romana si inca mai lucreaza la Chisinau. Pe langa faptul ca pentru obtinerea vizei ei am depis 500 de euro in banca pt a face dovada cu extrasul, granicerii nostri controleaza (in special pe femei) daca au asupra lor aceasta suma. De ce procedura de obtinere rapida a cetateniei romane nu se aplica si la soti sau sotii de romani ? De ce trebuie sa se astepte 3 – 4 ani timp in care doamna mea trebuie sa suporte umilintele interviurilor specifice obtinerii cetateniei si a granicerilor ? Sunt roman din sud nascut, crescut si educat in spiritul dreptatii si al familiei si imi e sila de ce se intampla in tara mea !

  20. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 11 2010 @ 12:11 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  21. Jay said

    am February 11 2010 @ 11:20 pm

    d-le Urban, vrem sa vedem si noi lista cu cei care au votat contra. Si inregistrarea sedintei, daca se poate. Este absolut necesar, sa stim si noi pe cine votam la alegerile urmatoare.

  22. Jay said

    am February 11 2010 @ 11:28 pm

    d-le senator, va rog sa imi confirmati daca aceasta este sedinta cu pricina:

    http://senatonline.ro/article-10-02-2010-124218.html

  23. cineva said

    am February 12 2010 @ 12:11 am

    @siictirit
    Bucurestene, SICTIR!

    Si deschide o carte de istorie si tu in viata. Vezi sa fie a Romaniei.

  24. Denis said

    am February 12 2010 @ 11:16 am

    Fara Basarabia, Romania nu va fi niciodata ”intreaga”
    constiinta nationala ne obliga sa aducem fratii inapoi acasa, luati fara voia lor. Pentru tara se jertfeste dar nu se speculeaza.

  25. expert said

    am February 12 2010 @ 12:31 pm

    Stimate domn,

    Cred ca initiativa dvs. nu numai ca este de condamnat ci chiar va poate costa si cariera politica. Chiar sustineti niste aberatii impotriva interesului Romaniei de a adera la Spatiul Schengen. Aveti lipsa de cunostinta in domeniul dreptului comunitar, precum si al modului de aplicare a politicilor europene in domeniul mobilitatii, justitiei si afacerilor interne. Ce sa comentezi?! Daca Moldova vrea o relatie aprofundata cu UE, trebuie sa respecte criteriile stabilite pentru aplicarea Acordului Schengen. Altfel isi va inrautati propria situatie si in acelasi timp o va inrautati si pe cea a Romaniei. La acest moment problema este a Republicii Moldova si nicidecum a Romaniei. Guvernul Republicii Moldova trebuie sa negocieze cu Comisia Europeana, precum si cu Directia Schengen pentru simplificarea procedurilor de acordare a vizelor. Este o treaba de discutie si decizie intre experti si nicidecum nu are o influenta a politicienilor de la Chisinau si Bucuresti, precum si a unor deputati care in mod normal sunt restantieri la capitolul de cunostinte generale privind functionarea institutiilor UE. Atat timp cat Republica Moldova nu va respecta un set de indicatori statistici si economici nu va putea aspira spre o procedura de simplificare a modului de acordare a vizelor. Iata ce inseamna cand oamenii politici din Romania si din Republica Moldova nu isi iau consilieri pe domenii potrivite si lasa sa se strecoare in presa si in spatiul public tot felul de aberatii, care si mai de care deocheate. mancati banii publicii pe aberatii. Rusine sa va fie!

  26. Liviu@expert said

    am February 12 2010 @ 12:55 pm

    Esti o vita proasta comunista.
    Tie sa iti fie rusine guzgan rozaliu imputit

  27. cineva said

    am February 12 2010 @ 1:44 pm

    @expert
    Darga bolsevicule de birou. Sa ti-o zicem p-aia buna:
    REPUBLICA MOLDOVA NU EXISTA! SI NU EXISTA NICI O LIMBA MOLDOVENEASCA!
    Exista doar interesul de a tine un petec de pamant ROMANESC in ghearele unor criminali comunisti ca aia pe care am incercat noi sa-i dam jos in ’89… Daca esti din sterpea lor, scuteste-ne de comentarii.
    Noi am mai citit si alt fel de istorie in afara de aia scrisa de KGB pt. clientii sai fideli.
    Du-te la Putna si la Dealu poate le soptesti ceva la ureche lui Stefan si Mihai si mai apuca (asa morti cum sunt) sa-ti rada capul …

  28. mariusmioc said

    am February 13 2010 @ 1:15 am

    @siictirit, despre ce costuri pentru contribuabilul român vorbesti? Dac? moldovenii vor putea s? viziteze f?r? oprelisti România, asta nu-i costa nimic pe români, nimeni n-a zis sa li se dea bilete de tren sau autobuz pe gratis. Ei vor cheltui bani în România în calitate de turisti, deci România va cîstiga financiar din asta. În plis, contribuabilul român nu va mai trebui sa plateasca o armata de functionari diplomatici la Chisinau care sa verifice o suta de acte pentru fiecare moldovean care vrea sa viziteze România.

    @expert, în calitatea mea de cetatea român (nascut în România – precizez ca sa nu fie discutii pe tema asta), declar ca nu ma intereseaza aderarea României la spatiul Schengen. Mai mult ma intereseaza libera circulatie dintre România si Moldova, fiindca libera circulatie spre Vest e deja o problema rezolvata din punctul meu de vedere.

  29. Alex said

    am February 13 2010 @ 1:38 am

    Vreau sa ii amintesc d-nului Urban ca si romanii trebuiau sa prezinte minim 500 de euro, cand ieseau din tara, inainte ca Romania sa adere la UE. Legea cu obligativitatea dovezii mijloacelor de intretinere (min 500 de euro), este mai veche, de prin 2002, si eu cand am aplicat pentru viza de Moldova (vara lui 2009), consulatul Moldovei in UK, mi-a cerut sa prezint dovada mijloacelor de intretinere (tot 500 de euro), asa ca din punctul meu de vedere ea poate sa ramana in vigoare…pentru ca pana la urma nu ii costa nimic, doar trebuie sa dovedeasca ca au cum se sa intretina in Romania pe perioada in care stau

  30. dany said

    am February 13 2010 @ 9:16 am

    “Fratii” basarabeni sa invete sa se poarte civilizat, sa vorbeasca limba româna si apoi sa vina in Romania. La Chisinau (am fost in 2007) se vorbeste aproape numai rusa si au un comportament…fara cuvinte. In plus, atunci cand stateam in Grozavesti erau recunoscuti pt trafic de droguri, arme si curve. Sa faca toate astea in Republica Moldova nu aici. Felicitari senatorilor!!!!!

  31. Eus said

    am February 13 2010 @ 5:26 pm

    “Frate” dany ma tem ca va trebui sa vii tu in Basarabia sa inveti romana, ca voi pana va manelizati cu totul, noi vom invata romana, si nu una tiganita si “modernizata”. Cred ca ai fost in Chisinau la niste curve rusoaice de vorbeau numai rusa, si de frica ai invatat si tu repede limba lor. Sa fi trait tu in Basarabia macar 10 ani sigur ca erai un rus mai rus ca rusii, ceva de genul lui Voronin. Ti-as scri mai multe dar deja mi-e greata de tine…

  32. Hai s?-i min?im pe basarabeni, c? ei pun botu’… « George Simion said

    am February 13 2010 @ 11:02 pm

    […] dac? legea nu trece de Camera Deputa?ilor. ?i atunci de ce nu tace naibii din gur?? La fel ?i Iulian Urban, ini?iatorul legii, care nu a fost eficient în a g?si sus?inere în rândul propriului partid pentru aceast? lege […]

  33. Hotnews said

    am February 14 2010 @ 1:52 pm

    Protest la Chisinau: Moldovenii cer sa nu mai fie nevoiti sa faca dovada ca dispun de 500 de euro, la intrarea in Romania
    de Alina Neagu HotNews.ro
    Sâmb?t?, 13 februarie 2010, 20:24 Actualitate | Diaspor?

    Cateva zeci de tineri moldoveni au protestat pasnic, sambata, in fata Ambasadei Romaniei la Chisinau, impotriva mentinerii, de catre statul roman, a obligativitatii ca cetatenii moldoveni sa faca dovada ca dispun de 500 de euro, la intrarea in Romania, anunta Mediafax. Grupul de initiativa “Spirit Romanesc” si-a exprimat astfel “nemultumirea fata de refuzul senatorilor romani si al Guvernului Boc de a accepta propunerea presedintelui Traian Basescu ce vizeaza anularea necesitatii de a dispune de minim 500 de euro pentru a putea intra in Romania”.

    Protestul vine dupa ce Senatul de la Bucuresti a respins, miercuri, cu 37 de voturi pentru, 33 de voturi impotriva si o abtinere, propunerea legislativa de modificare a OUG 194/2002 privind regimul strainilor in Romania.

    Propunerea legislativa, apartinand unui grup de senatori ai PDL, prevedea exceptarea cetatenilor Republicii Moldova de la prevederea din ordonanta referitoare la prezentarea documentelor prin care se face dovada existentei unor mijloace corespunzatoare, atat pentru intretinerea pe perioada sederii pe teritoriul Romaniei, cat si pentru intoarcerea in tara de origine.

    Propunerea legislativa a fost trimisa pentru dezbatere Camerei Deputatilor, care este camera decizionala.

  34. Mary said

    am February 14 2010 @ 1:53 pm

    E o rusine ce se intampla. Senatul Romaniei refuza dreptul romanilor de peste Prut de a intra in Patria Mama. Acelasi senat a adoptat prin aprobare tacita macroregiunea formata din Hr,CV, Ms, SM. Acelasi teritoriu care ne-a fost luat in 1940 prin dictatul de la Viena. Alte lovituri sub ficat primite de poporul roman din partea PSD.

  35. Cristiasn said

    am February 14 2010 @ 1:53 pm

    sincer m-am saturat de prosti ca de mere acre. si daca in viata reala, tot mai ai posibilitatea sa ii tii la distanta, intr-un fel sau altul, pe internet e imperiul lor. ascunsi in spatele unui nume de imprumut, debiteaza cu nonsalata ineptii dintre cele mai socante:

    unul din comentatori afirma ca basescu a cistigat alegerile in basarabia prin urmare ar fi ca un soi de retributie eliminarea acestei conditii. esti absurd amice: cei care au votat au deja cetatenia si implicit nu au nevoie de viza!

    altii afirma ca in aceasta suma sta blocarea unei ipotetice invazii infractionale. chiar crede cineva, la modul serios ca suma de 500 de euro (cont bancar) ar putea reprezenta vreodata un obstacol in fata unei retele infractionale?!

    ciudat cum noi, de abia “parveniti” in “familia europeana” ne simtim deja superiori celor care sunt sange din sangele nostru dar pe care istoria i-a condamnat la o soarta mai crunta decit a noastra.

    Basarabia este Romania!

  36. Ovi said

    am February 14 2010 @ 1:54 pm

    Mai oameni buni. Majoritatea moldovenilor sunt romani. De ce v-ati gasit unii sa fiti mai destepti decat sunteti. Acum cand majoritatea europenilor va numesc tigani va simtiti mai bine decat va simteati inainte sa platiti 500 de euro ca sa treceti la tiganii de italieni sau de unguri!!!

  37. Flo said

    am February 14 2010 @ 1:54 pm

    Ce interes ar avea Romania din a ingreuna intrarea in tara unor romani ? Cu atat mai mult cu cat este vorba de romanii din RM – locuitorii majoritari ai unui teritoriu rapit Romaniei de catre URSS in1944.

    Romania trebuie sa faciliteze accesul acestora pe teritoriul national si pe piata de munca interna.Nu am prefera romani moldoveni in loc de…de ex lucratori chinezi, africani, etc?. La fel ar trebui sa incurajeze cooperarea economica cu RM, si chiar integrarea pe cat posibil a ecomoniei RM la cea romanesca. Asta e si scopul mai multor proiecte(unele deja in desfasurare):constructia trosoanelor de cale ferata cu ecartament european peste Prut, racordarea la sistemul energetic romanesc(gaze, ellectricitate), deschiderea mai multor puncte de trecere a frontierei, cel privind micul trafic la frontiera de la Prut, etc.
    Asta e directia in care ne indreptam – de ce ne-am pune singuri bete in roate? cei 500 de euro au fost stabiliti prin ordonanta guvernamentala; de ce anularea (numai pt cetatenii moldoveni!) a acestei prevederi s-ar face altfel? E vorba doar de o exceptie (repet: numai pentru cetatenii RM)! la o recomandare a UE. Ce motivatie poate avea un senator din parlamentul Romaniei sa voteze contra in aceasta chestiune?

  38. Sabo said

    am February 14 2010 @ 1:54 pm

    rationali…chestia era pentru a impiedica romanii si bulgarii sa mearga de-a valma.
    a ramas automat si pentru moldova, ca asa e lanoi uita dracu astia pentru ce-si iau banii pe la diplomatie.
    trebuie scoasa in 24 de ore.
    oricum , cand vin cheltuiesc acesti bani pe aici.
    asa ca interesul chiar ar fi sa treaca oricum.
    ne agatam de stupizenii.
    trebuie scoasa prostia asta.
    cu ce te incalzeste pe tinde din severin sa zicem daca un basarabean vine la rude la giurgiu!
    fiti oameni…fiti buni romani!

  39. Aurora said

    am February 14 2010 @ 1:54 pm

    tin minte ce neplacut era cind noi trebuia sa aratam bani. la fel tin minte cit era de usor sa trisezi in caz ca nu aveai banii respectivi, platind doar spaga.
    1. e absurd, chiar daca ai banii respectivi, sa-i tii cash in buzunar, riscind sa fie furati. nu intotdeauna se pot detine pe card, daca nu prezinti extras de cont.
    2. e posibil sa treci granita pentru o zi sau 2, cind nici in vise nu ai nevoie de 500€. dar totusi trebuie sa-i arati. am fost in situatia asta si nu m-am simtit bine.
    e o regula stupida care in nici un caz nu impiedica infractorii, doar creeaza probleme pentru oamenii cinstiti. stiu pentru ca am simtit-o pe pielea mea de suficiente ori. am iesit din tara cu suma pentru 5 zile si am traversat europa timp de 2 saptamini, iar la intoarcere mi-au mai ramas bani. nici nu aveam bilet dus-intors pentru ca am iesit cu o masina. am dormit la prieteni si am circulat cu autostopul, gratis.
    deci daca avem sansa sa evitam aceleasi probleme pentru altii, de ce nu???

  40. Protest la Chisinau: Moldovenii cer sa nu mai fie nevoiti sa faca dovada ca dispun de 500 de euro, la intrarea in Romania | Urban Iulian said

    am February 15 2010 @ 10:23 am

    […] la dezbatere (134)UDMR vrea ca limba maghiar? s? fie oficial? în toat? Transilvania (88)Senatul a respins legea prin care fratii basarabeni puteau intra in Romania fara a mai fi nevoie sa … (39)Cum a trecut prin adoptare tacita legea parlamentarilor maghiari prin care Romania va fi […]

  41. tatiana secrieru said