„Vino la tabl? c? eu nu te pip?i”: Eleva h?r?uit? de un dasc?l, batjocorit? de ceilal?i profesori

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=38373




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


29 Comentarii pana acum»

  1. Irina said

    am February 5 2010 @ 11:58 am

  2. Irina said

    am February 5 2010 @ 11:58 am

    MULTUMESC !!!!

  3. nu conteaza said

    am February 5 2010 @ 12:42 pm

    SI EU AM AVUT UN PROFESOR CARE PIPAIA ELEVELE.II PLACEA SA POVESTEASCA TOT CE ERA LEGAT DE SEX, DE PROSTITUTIE,SE PUNEA IN BANCA LANGA ELEVE, LE MANGAIA PE CORP, PE SPATE, LE INTREBA INTIMITATI. DACA ASTA S-A INTAMPLAT ACUM VREO 20 DE ANI, ACUM IMI DAU SEAMA CE ORGII FAC PROFESORII.

  4. mihai said

    am February 5 2010 @ 4:25 pm

    felicitari, dle Urban! noroc ca va pasa dvs!

    daca fiica/sora mea ar fi fost in situatia de mai sus, cred ca le crapam mecla la toti jegosii astia!

    multi obsedati sexuali sunt in mediul scolar si am auzit si eu mai multe situatii de acest gen…

    nu trebuie sa stam, sa ascultam si sa nu actionam!

    inca o data, bravo!

    Mihai

  5. donnie yen said

    am February 5 2010 @ 7:40 pm

    ce sa zic din pacate scolile noastre s-au dus pe apa sambetei cu profesori de genul..eu nu am suportat niciodata pe astia…eu daca eram tata fetei profu ala se muta cu totul din zona aia..

  6. georgian said

    am February 5 2010 @ 7:48 pm

    Si totusi, daca fata era “pipaita” full options, poate omul a facut o gluma…

  7. Csaba said

    am February 5 2010 @ 10:29 pm

    @ georgian

    Ar fi minunat sa ai o fata ce trece prin asa ceva, sa vedem cum ai vedea atunci astfel de glume idioate.

  8. Csaba said

    am February 5 2010 @ 10:42 pm

    Se vede clar mentalitatea de manelist a ¨dascalilor¨ de azi. Nu am alte cuvinte pentru a descrie scarba provcata de acei imbecili platiti din banii mei si ai parintilor copiilor batjocoriti de acesti redusi mental.

  9. VIOREL URBAN said

    am February 5 2010 @ 11:44 pm

    @ Csaba

    BIne zis
    Bravo

  10. cineva said

    am February 6 2010 @ 12:12 am

    Totul din cauza faptului ca e extrem de greu sa poti da afara un “angajat al statului”.
    Cunosc cazul unei profesoare de muzica nebune care se dezbraca periodic in fata clasei (mai era si batrana si arata ca dracu – sic! 😀 ) si an de an trecea de “testele psihologice” iar cei de sus nu puteau sa-i faca nimic fiindca in momentele de normalitate era foarte virulenta in aparara drepturilor. Ani buni a stat spre turbarea parintilor.
    Au scos-o totusi prin pensionare …
    Cand infiintam o COMISIE DE DISCIPLINA in fiecare oras ? Pentru dascali, politie etc.

  11. georgian said

    am February 6 2010 @ 9:38 am

    @ Csaba

    In viata totul tine de conjunctura.
    Daca vezi o “copila” care are la activ mai multe ore de sex decat ore prezente la scoala, nu ai mai spune “Ar fi minunat sa ai o fata ce trece prin asa ceva, sa vedem cum ai vedea atunci astfel de glume idioate”, ci te-ai gandi mai mult la ce ai facut tu ca parinte pentru ea.
    Dar asta e cu totul alta chestie…
    Spuneam ca totul tine de conjunctura. Si orice discutie anteruioara din clasa tine tot de conjunctura. Asa ca poate dascalul a facut o gluma legata de conjunctura.
    Stiti cu totii povestea cu “flacara violet”. Tine de conjunctura. Dar chestia a dus la o gramada de glume pe seama ei.
    E multe de zis, dar cred ca ai inteles ideea.

  12. VIOREL URBAN said

    am February 6 2010 @ 12:04 pm

    @ georgian
    Rolul dascalului nu este sa faca glume de genul asta , daca vrea sa faca glume sa se duca la circ sau in alta parte !
    NU stim cum era fata si indiferent de ce ai zis tu, este inadmisibil ca un servitor public [NU FUNCTIONAR, ADICA DUMNEZEU PE PAMANT ] sa se poarte astfel cu o eleva care este inca o copila. Sa lasam scuzele tampite si aberatiile ca acel dascal este total pe dinafara in privinta rolului sau !
    Si eu am avut cativa profesori care actionau/vorbeau mai dur insa niciodata nu am auzit asa ceva , vad ca in prezent s-au depasit orice limite si trebuie actionat ca asemenea specimene de “dascali” sa fie date afara si sa raspunda pentru ce fac ca sa-si bage mintile in cap si alta data sa se abtina de la asemenea glume.

  13. georgian said

    am February 6 2010 @ 12:16 pm

    VIOREL URBAN a spus :
    “Sa lasam scuzele tampite si aberatiile”
    Csaba a spus :
    “glume idioate”
    ——————————–
    Catalogari. Toti fac catalogari.
    Violenta din limbaj este o tema pe care elevii ar trebui sa o mai studieze.
    Dar ce facem atunci cand taticii si administratorii de forumuri utilizeaza jignirea drept argument ? Exemplul de mai sus este elocvent…

  14. VIOREL URBAN said

    am February 6 2010 @ 12:22 pm

    @ georgian

    Ce nu intelegi tu? Esti de acord cu asemenea comportamente ?
    Daca asta ai inteles tu din ce ti-am zis, considera-le cum vrei , insa hai sa terminam cu scuzele astea tampite prin care acordam circumstante atenuante unor indivizi care nu inteleg sa se poarte cu niste elevi bai nene ! Este o copila, tu vorbesti de ore de sex , si apoi zici de conjuncturi ! Exact : sa lasam aberatiile
    Pe vremea mea nu existau asemenea lucruri in scoli, acum din cauza tot felul de indivizi care gasesc scuze si accepta asemenea comportamente, scoala romaneasca a ajuns subiect permanent in mass-media si nu din cauza unor merite rezultate din munca CI DIN CAUZA UNOR NESIMTITI SI INUMANI CARE TRATEAZA PE ELEVI CUM VOR , STIIND CA “AU SPATE” NU GEORGIAN?
    Esti profesor ?
    Daca da, trebuia sa ne spui si nu ma mai agitam sa-ti argumentez ca oricum vad ca o dai exact cum iti place si cum sa scuzi pe acest personaj care nu are ce cauta in invatamantul romanesc .
    Exemplul elocvent este limbajul dascalului si trebuie urgent facuta curatenie, reclamati si sanctionati drastic si imediat toti acesti oameni din sistemul de invatamant care nu isi fac treaba si se cred mari si tari !
    Ai inteles acum ?

  15. georgian said

    am February 6 2010 @ 12:30 pm

    Dar la limbajul elevilor fata de dascali v-ati gandit ? Banuiesc ca nu…
    Si da, am fost dascal. Pana sa intru in invatamant aveam aceiasi parere ca si voi. Dar cand am vazut ce este “inauntru” am ramas uimit.
    Elevi cu conceptiile “taticilor”, precum ca profesorul trebuie sa se faca pres in fata lor. Mentalitate? Da, aia de pe strada. Privire spre viitor? Da, doar spre cel apropiat. Sfarsitul de saptamana adica.
    Vreti detalii despre atitudinea de fite a multora dintre “copile”? Ati ramane cu gura cascata.
    Pentru ca stiu ce fac multe dintre ele, mi-am permis sa aduc acele argumente “tampite,aberante si idioate”.

  16. georgian said

    am February 6 2010 @ 12:32 pm

    P.S.

    … bai nene.

  17. VIOREL URBAN said

    am February 6 2010 @ 12:42 pm

    @ georgian

    Pai te-am citit ca esti profesor ca noi vorbim de ceva, tu exprimi altceva, dai in noi si o invarti cum vrei.
    Fi atent la mine : si eu am fost elev omule si nu exista asa ceva nici la scoala generala si nici la liceu !! Ai inteles sau nu? Nu mai te da atat de superior,ca si eu stiu si toti stim ..ca nu exista padure fara uscaturi insa ca sa zici ce ai spus ca are ore de sex …adica ce conteaza ca i-a zis asa..este o cale lunga si o mentalitate de santier sau om fara intelegere si umanitate ! Nu mai vorbesc ca nu te-a pus nimeni sa te faci dascal si nici pe ala, ati ales voi pentru ca se spune ca trebuie sa ai vocatie , rabdare si SA-TI PLACE CE FACI ! Nu sa-ti bati joc de elevi, nu sa te dai mare, nu sa suferi de putere si NU SA VORBESTI IN HALUL ASTA CU ELEVI!
    Unde e respectul in ziua de azi fata de profesie si elevi ? Ma iei iar cu niste lucruri care nu se aplica tuturor elevilor, si oricum sunt de parere ca e usor sa vorbesti mai greu sa intelegi situatia si sa gasesti solutii. Cum ar fi fost sa fi zis de tine verzi si uscate , fara sa te cunosc ? Cam asa ai procedat aici, suprapunand imaginea unui segment de elevi peste acest caz si peste toti elevii ..si o asemenea atitudine nu ar trebui sa vina de la un fost profesor precum ai fost.
    Iti repet ca sa intelegi pentru ca vad ca esti inca in ceata : pe vremea mea nu erau asemenea mizerii si daca s-a ajuns la asa ceva vina este atat a profesorilor, cat si a elevilor + parintilor!

    Si nu te mai da asa rotund, daca vrei un sfat. Nu stii ce fac multe dintre ele si nu ti-ar place sa zica cineva de profesori ca stim ce fac multi dintre ei [cauta pe internet sa vezi cate cazuri sunt cu asemenea porcarii sexuale] si apoi o sa -ti zic inca un lucru invatat de mine la scoala si cu care erau de acord toti profesorii pe vremea mea : cand un prof/invatator ar face asa ceva, ar fi dat afara si apoi facut un exemplu negativ al societatii ca alta data sa stie oamenii ca nu asa se procedeaza .
    Poate te straduiesti si intelegi ce zic, indiferent insa, o sa luptam ca asemenea cazuri sa fie sanctionate drastic ca scoala romaneasca sa nu ser degradeze si sa se credea inamovibili niste persoane de la care sincer as astepta mai mult.
    Daca nu le place in invatamant sa plece insa sa nu-si bata joc de profesie , elevi si parinti !
    Astea sunt argumentele mele si as mai avea multe altele + ar fi de pus aici reactiile parintilor care au copii la scoala generala/liceu ca sa vezi ca gresesti si vezi lucrurile doar dintr=un punct de vedere .
    Bravo celor ca Csaba si altora care spun lucruri pe nume si nu se sfiesc sa accepte ca s-au depasit niste limite si trebuie sa ne implicam ca altfel va fi jale in scoala romaneasca, care ..si asa e vai de mama ei de multi ani.

  18. georgian said

    am February 6 2010 @ 12:53 pm

    @VIOREL URBAN

    “nu exista asa ceva nici la scoala generala si nici la liceu !! Ai inteles sau nu? ” -Nu exista? Ma bufneste rasul. Tinde spre normalitate. Daca incep sa enumar …
    “atat de superior” -nu are termen de comparatie. Dar ai fost la scoala zici …
    “pe vremea mea nu erau asemenea mizerii ” – aici sunt de acord. Pentru mine “vreme mea” inseamna in urma cu 33 ani. Pentru tine nu stiu…
    “Si nu te mai da asa rotund, daca vrei un sfat” – Multumesc, dar sfaturi primesc in general de la persoane care nu au minimum de decenta in discurs.
    … bai nene

  19. VIOREL URBAN said

    am February 6 2010 @ 1:05 pm

    @ georgian

    Tu vorbesti de decenta ? Cam nasol insa iti lipsesc niste parti ca sa pari ce te crezi, adica atotstiutor si smecherit
    Esti de acord insa cu asemenea comportament,
    da am fost la scoala si spre deosebire de tine, profesorii ne respectau si tineau la noi, insa nu isi permiteau sa gandeasca ca tine bai nene !
    Si baga la cap ca bati campii si nu stii cine sunt sau ce fac insa nu-mi place sa vad ca te dai mare si te crezi destept insa e firesc, esti mai superior.
    Si nu exista pe vremea mea, insa probabil ca a fost contaminata scoala romaneasca de smecheri increzuti ca tine care le stiu pe toate si cred ca pot sa faca orice, ca doar elevii sunt de vina si fetele trebuie hartuite sexual si chiar atinse nu ma ?
    Cu asta te las sa te dai mare si sa iti faci programu de fost profesor care e de acord ca fetele sa fie tratate asa de catre dascalii platiti din bani publici.
    Daia e societatea romaneasca unde e, datorita unora ca tine care si-au uitat umanitatea si rolul .
    Si alta data spune din start ca ai fost profesor, ca sa nu ne mai chinuim sa purtam un dialog cu tine. Esti din alt timp si spatiu.

    P.S. – nu sunt nici moderator nici tatic al acestui forum , deci daia zic , mai usor cu sentimentul ca le stii pe toate si restul suntem prosti.
    Prostii au dreptul la opinia lor .
    PPS – Si nu mai rade ,mai degraba incearca sa intelegi ce inseamna sa ai o fata si sa fie tratata astfel, apoi sa scrie unii ca tine pe forum ca E OK SA FIE TRATATA ASA CA…are ore de sex . Pai normal ca nu se mai duc la scoala, ca au de-a face cu asemenea porcarii .
    Asta e romani , asa gandeste deci un fost dascal . Va dati seama de ce am ajuns unde suntem.
    Hai gata ca oricum dialogul cu tine nu isi are rost.
    SI DA, AI RETINUT BINE >> BAI NENE , esti de acord ca s-au purtat omeneste profesorii cu tine insa acum bati campii cu tampenii

  20. georgian said

    am February 6 2010 @ 1:14 pm

    Repet. Nu mai folosi “esti mai superior”.

    In rest, discutia nu-si mai are rostul, bai nene. Ce am spus si ce intelegi. Chestie de asimilare a continutului banuiesc…

  21. Irina said

    am February 6 2010 @ 3:31 pm

    @Georgian: Bati campii !!!

    @ Vio: Bine zis !

  22. georgian said

    am February 6 2010 @ 5:29 pm

    @Irina
    Te-ai trezit ?
    Vorbesti despre ceva anume sau ai colici ?
    ( Mi-a placut faza cu “@Vio”)

  23. Irina said

    am February 6 2010 @ 6:44 pm

    @Georgian: M-am trezit de mult ! Vorbesc despre ineptiile pe care le scoti tu. DC ti-a placut faza cu @Vio ? Unde bati?

  24. georgian said

    am February 6 2010 @ 7:15 pm

    @Irina
    Ineptii zici ?
    Avem se pare criterii de valoare diferite…

  25. unguru said

    am February 7 2010 @ 9:40 am

    Dle Urban, pentru situatia din invatamant nu are o parte de vina si politicul? De 20 de ani se tot face reforma, sau se tot incepe reforma, iar invatamantul se degradeza tot mai mult. Din cauza conditiilor tot mai multi tineri valorosi pleaca din sistem, iar in locul lor vin astfel de “dascali”. Aparitia “fabricilor de diplome” aduc in sistem oameni slab pregatiti si inculti, cu o tinuta morala deplorabila. Daca fiecare ministru incepe o reforma, pe care nu o poate finaliza in timpul mandatului, nici peste 50 de ani nu vom avea un sistem macar normal.

  26. georgian said

    am February 7 2010 @ 11:36 am

    @unguru
    Ai mare dreptate. “Fabricile de diplome” asa cum le numesti tu sunt o plaga nu numai pentru sistemul de invatamant.
    Despre reforma din invatamant nu se poatet spune decat ca a adus numai neajunsuri. Invatamantul nu este corelat la nivelul de dezvoltare al societatii. Tineretul “prinde” cu mult mai bine dintr-o prezentare multimedia fata de o prezentare clasica.
    Viitorul apartine unui altfel de invatamant. Acela prin care elevul sa aiba la dispozitie prezentari ale cursurilor in format electronic. Aici lucrurile sunt putin…monopolizate. Sistemul AEL a intrat in scoli cu licente la preturi de de ia durerea de cap. Cu banii de pe mii de licente s-ar fi putut angaja oameni responsabili care sa faca o treaba Open Source, pentru toti tinerii.
    Luati un singur exemplu. Vizionati un material pe Discovery, si garantez ca ati retinut minim 80% din continut. Era computerelor personale a schimbat modul de asimilare al elevilor. Afacerea “manualul” insa aduce bani frumosi.
    Statul roman este tributar la Microsoft. Interesele marelui concern american au fost implementate in invatamant. TOTUL in invatamant este Windows. Elevii nu deprind utilizarea unui sitem de operare Open Source, GRATUIT, care ofera aceleasi facilitati ca si sistemul de operare Windows. In licee se lucreaza EXCLUSIV cu MS Office. Platit !!! Cand exista varianta OpenOffice, GRATUITA, si care ofera functionalitati superioare.
    Asadar, o mare risipa.
    Si cand toate acestea sunt cunoscute de catre guvernanti, mai vorbim noi de reforma ?

  27. vrajitorul.eu said

    am February 9 2010 @ 12:45 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  28. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 9 2010 @ 12:45 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  29. alta said

    am February 12 2010 @ 5:26 pm

    Vina este a societatii civile care nu ia atitudine impotriva numirii directorilor de scoli pe criterii politice; nu ia atitudine impotriva unor astfel de dascali care nu au ce cauta la catedra; apoi a parintilor care nu-si educa corespunzator copiii si asteapta de la tv sa-i educe si nu discuta cu copilul sa afle lucrurile care se intampla in scoli. Si pe timpul meu am vazut ca un copil sa primeasca cate o palma dar nu am auzit niciodata nici macar aluzii sexuale de la profesor la elev sau invers. Limbajul si comportamentul elevilor in cadrul scolilor depaseste cu mult limita bunului simt.

Comment RSS · TrackBack URI