Dati-o dracu de treaba ! PSD si PNL propun ca senatorii sa fie alesi pe viata !

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=38345




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


33 Comentarii pana acum»

  1. creator said

    am February 4 2010 @ 5:57 pm

    Ceea ce scrie aici e cumva o gluma?????

  2. Iulian Urban@creator said

    am February 4 2010 @ 6:03 pm

    Este cat se poate de reala informatia – http://www.antena3.ro/stiri/politica/psd-ar-reintoarce-romania-la-votul-de-secol-19-senatori-pe-viata-desemnati-de-colegii-formate-din-alesi-locali_91304.html

    De aia am si reactionat dur impotriva unei asemenea tampenii.
    Va repet, plec in secunda urmatoare din Senat daca se ajunge aici

  3. Eugen said

    am February 4 2010 @ 6:07 pm

    Suntem mandrii de dvs. d-le senator Urban.
    Unde veti merge si orice veti face sunt zecii de mii de romani care va vor sustine si numarul lor creste pentru ca niciodata tara asta nu a avut un parlamentar ca dvs. Ne dati speranta cand credeam ca nu mai avem una.

  4. Paul din Corbeanca said

    am February 4 2010 @ 6:08 pm

    Cinste si respect pentru dvs. d-le Urban

  5. Ghe said

    am February 4 2010 @ 6:10 pm

    Domnule Urban,
    A fost o surpriza sa descopar pe cineva care face nota discordanta cu balcanismul general al politicianului roman. Va urez succes in demersurile Dvs si va doresc sa nu va paraseasca energia tinereasca.

  6. Ar trebui sa va ganditi si la infiintarea unui nou partid said

    am February 4 2010 @ 6:29 pm

    Dupa parerea mea, la popularitatea pe care o castigati constant prin ceea ce faceti, ati putea sa va ganditi (daca nu ati facut-o deja) la infiintarea unui nou partid pe care sa-l conduceti si care sa reprezinte cu adevarat acei 50-60-70% dintre romanii scarbiti de majoritatea politicienilor.

  7. Irina said

    am February 4 2010 @ 6:37 pm

    Dc nu si condamnati pe viata ? Ma refer la aia corupti…

  8. Cristi said

    am February 4 2010 @ 6:39 pm

    Si va injura Ciutacii, Badea sau curvele de la RTV ca vreti sa-i puneti sa dea declaratii de interese ? Adica aia platiti de
    – SENATORUL Voiculescu care s-ar vrea ales pe viata ????
    Javrele dracu

  9. Abc said

    am February 4 2010 @ 6:51 pm

    D-nle Senator, eu cred ca nu ar trebui sa va dati demisia. Dimpotriva, ar mai ramane in Parlament un om care sa urmareasca si altceva. Daca plecati, vor ramane tot “ei”.

  10. Iulian Urban@Abc said

    am February 4 2010 @ 7:10 pm

    Sa raman pe viata ? Nici un om nu merita asa ceva, pentru ca altfel nu am mai avea niciodata garantia schimbarii, a corectitudinii

  11. need2trip said

    am February 4 2010 @ 9:45 pm

    dl Urban, nu va mutati la Arad?
    de asemenea reprezentanti avem nevoie :)

  12. cineva said

    am February 4 2010 @ 9:48 pm

    Eu as spune mai degraba ca sunt ultimele zvacniri ale unor partide compromise care stiu ca nu vor mai rezista inca 5 ani in opozitie fara fisionari lamentabile. PNL inca mai putea fi salvat …
    Propunerea nu poate fi decat o GLUMA ca altfel, oricant de inerti si leguizati am fi ca natie in perioada asta, TOT IESIM IN STRADA!

  13. gygy said

    am February 4 2010 @ 10:15 pm

    Ce se intampla cu tara asta ? Ce s-a intamplat in mintea celor care au gandit o asemenea idee ? Cum va reactiona “pulimea” ?

  14. Metalshrine said

    am February 4 2010 @ 11:45 pm

    Deci pesede propune ca senatul sa fie nu stiu ce iar camera deputatilor altceva. Pai si parlamentul asta unicameral va avea totusi doua camere dupa ei? 😆
    Si mai este un aspect: Constitutia spune ca alesii neamului stau in fotolii 4 ani. Daca ei vor pe viata va trebui facut referendum. Cine va vota pentru schimbarea Constitutiei in favoarea lor? 😆
    Chiar ca ultimele zvacniri ale unor imbecili rupti total de realitate…

  15. radu andrei said

    am February 5 2010 @ 8:29 am

    delireaza comunistii!!!

    fraierii nu stiu ca intarata oamenii cu declaratii de genul asta …

    am o veste pt ei : PRIN TARA, SE ASCUT FURCILE !!! PROVOCATI-NE !!!

  16. Napster said

    am February 5 2010 @ 1:10 pm

    S? în?elegem c? senatorii PSD ?i PNL vor avea o viata extrem de scurta?

  17. aspida said

    am February 5 2010 @ 1:28 pm

    Un pic de istorie nu strica:

    Primul Senat din spatiul romanesc si-a deschis lucrarile pe 6 decembrie 1864 si avea:
    # 9 membri de drept:
    – cei 2 mitropoliti, episcopii eparhiilor, primul presedinte al Curtii de Casatie si cel mai vechi general in activitate;
    # 64 de membri numiti de catre domn:
    – 32 dintre persoanele care au exercitat cele mai inalte functii in stat,
    – 32 dintre membrii consiliilor generale ale judetelor, de pe o lista de 3 candidati pentru fiecare judet.

    Ce mai trebuie stiut e faptul ca senatorii nu primeau leafa si nici pensie!

  18. aspida said

    am February 5 2010 @ 1:31 pm

    si:

    Inovatia introdusa de Constitutia de la 1866 rezida nu doar in afirmarea principiului separarii puterilor in stat ci si in stabilirea controlului exercitat de legislativ asupra executivului.
    Parlamentul avea sa fie unul bicameral.

    Pentru alegerea Adunarii Deputatilor, alegatorii urmau sa fie grupati in 4 colegii, cel de-al patrulea fiind colegiul alegatorilor primari (cei care alegeau un numar de reprezentanti care, la randul lor, votau pentru alegerea deputatilor).

    Senatul era format din urmatoarele categorii de membri:
    # membri de drept – mostenitorul tronului (de la varsta de 18 ani, dar cu vot deliberativ de la varsta de 25 de ani), mitropolitii si episcopii eparhioti,
    # membri alesi – cate 2 in fiecare judet, plus cate unul ales de Universitatile din lasi si Bucuresti.
    In fiecare judet, unul dintre senatori era ales in cadrul unui colegiu format din alegatori cu un venit funciar anual de cel putin 300 de galbeni, in timp ce celalalt era ales in cadrul unui colegiu care ii cuprindea pe proprietarii de averi imobiliare din orasele judetului, cu un venit anual intre 100 si 300 de galbeni.

  19. aspida said

    am February 5 2010 @ 1:35 pm

    Zau ca politica era mai clara si «mai bine» pe vremea lui Cuza si imediat dupa…
    Abia când s-au învârtosat vajnicii nostri politicieni a început sa se strice lucrurile… si, daca nu venea ciuma rosie peste noi, am fi avut sanse sa avem politicieni veritabili, nu shulfe …
    Nu mai întreb a «n»-a oara, de ce nu putem avea reprezentari numerice ca atunci? Sa nu platim (noi, «pulimea») atâtia pomanagii cu salarii si pensii oneros de mari?

  20. aspida said

    am February 5 2010 @ 1:42 pm

    sa continuam, ca sa constatam cum se complica lucrurile si încep sa apara nominalizari «de drept» discutabile:

    La 29 martie 1923, a intrat in vigoare noua Constitutie adoptata de cele doua Adunari, una dintre cele mai avansate si democratice din Europa in acea vreme.

    Adunarea Deputatilor era aleasa prin scrutin de lista, desfasurat la nivelul judetelor, alegatorii avand posibilitatea de a alege, in listele pe care le votau, anumiti candidati. Atribuirea mandatelor se facea pe principiul delegarii minoritatilor (nimeni nu putea fi ales daca nu intrunea o treime din numarul total al voturilor).

    Senatul era format, ca si pana atunci, din doua categorii de membri:

    # membri de drept: – mostenitorul tronului,
    – mitropolitii, episcopii eparhioti ai bisericilor ortodoxe si greco-catolice, capii confesiunilor recunoscute, reprezentantul superior religios al musulmanilor, – Presedintele Academiei Romane,
    – fostii presedinti ai Consiliului de Ministri avand o vechime de cel putin 4 ani in aceasta functie si fostii ministri cu o vechime de cel putin 6 ani intr-una sau mai multe guvemari,
    – fostii presedinti ai celor doua corpuri legiuitoare, fostii deputati si senatori alesi in cel putin 10 legislaturi,
    – fostii presedinti ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie care au ocupat aceasta functie cel putin 5 ani,
    – generalii in rezerva si in retragere care au exercitat comanda unei armate in fata inamicului cel putin 3 luni sau au indeplinit functia de sef al Marelui Stat Major sau pe cea de Comandant de Armata in timp de pace cel putin 4 ani,
    – fostii presedinti ai Adunarilor Nationale din Chisinau, Cemauti si Alba Iulia care au proclamat Unirea.

    # membri alesi:
    – pe circumscriptii electorale, direct de catre cetatenii care au implinit 40 de ani,
    – de catre consiliile judetene si comunale, urbane si rurale,
    – de catre Camerele de comert, de industrie, de munca si agricultura,
    – de catre corpul profesoral al universitatilor din Bucuresti, Iasi, Cluj si Cernauti.

    Senatorii din cea de a doua categorie erau alesi prin scrutin de lista, pe baza reprezentarii proportionale.

    … Prin noua lege electorala s-a inlocuit principiul reprezentarii proportionale cu cel al “primei majoritare”.

    Si, gata! Aflam (la vremea respectiva) cam tot ce este si azi, ca maniera …

  21. aspida said

    am February 5 2010 @ 1:44 pm

    scapare:
    Si, gata! Aflam (la vremea respectiva) cam tot ce este si azi, ca maniera … doar Biserica e mai putin în prim plan ca atunci (dar nu cu mult)… iar Armata e aproape absenta…
    Cine e curios, poate vedea aici:
    http://institutii.resurse-pentru-democratie.org/legislativul.php

  22. gelu said

    am February 5 2010 @ 1:49 pm

    un alt subiect de aruncat cu noroi, unii in altii si de batut campii aiurea …….

  23. Victor said

    am February 5 2010 @ 2:20 pm

    Ce spui despre faptul ca un PDL-ist a propus ca…Mircea Gutau, condamnat pt coruptie si luare de mita sa fie cetatean de onoare al Ramnicuui. Gutau!!! E culmea. Se pare ca PDL a ajuns o cloaca de corupti, incompetenti si de traficantide influenta.
    N-am sa iert niciodata votarea legii impozitului pe pierdere. Culmea tampeniei pentru toti care au votat-o.
    Cat despre psd…partidul scindat si disperat…n-am cuvinte.

  24. Dati-o dracu de treaba ! PSD si PNL propun ca senatorii sa fie alesi pe viata ! | Ilfovul nostru said

    am February 5 2010 @ 5:58 pm

    […] Cititi mai mult pe Urban Iulian Blog […]

  25. Csaba said

    am February 5 2010 @ 11:03 pm

    Uau!!!

  26. Maria said

    am February 5 2010 @ 11:40 pm

    Astia chiar nu-s normali…

  27. cineva said

    am February 7 2010 @ 4:07 pm

    Daca duci in senat/parlment unul care are afaceri si putere financiara implicit isi va apara interesele.
    Daca duci unul care nu are nimic, fie va fi o marioneta fie va fura cat incape incurajat de noua retea in care intra.
    Duci tehnocrati si intelectuali iti vor “vorbi multe fara sa-ti spuna nimic” (Bombonel). Duci “prostime” , fac de ras tara.
    .
    Cum se rezolva aceste dileme ? => TRANSPARENTA institutiilor fata de popor. Cand o lege cade la 2-3 voturi diferenta …CEVA E PUTRED , NU ? 😉
    Si in final despre schimbarea Romaniei:
    “Tehnologia o permite dar INTERESELE, NU!”

  28. http://www.curentul.ro/2010/index.php/2010020839580/Actualitate/PNL-si-PSD-vor-ca-senatorii-sa-fie-alesi-pe-viata.html said

    am February 8 2010 @ 1:31 pm

  29. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 9 2010 @ 1:07 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  30. vrajitorul.eu said

    am February 9 2010 @ 1:07 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  31. TROTKY said

    am February 9 2010 @ 11:31 pm

    Suntem bataia lor de joc, se pare ca este neaparata nevoie de reinfiintarea unei miscari de genul celei legionare,care sa-i impuste precum pe caini pe toti nemernicii din parlament care au distrus economia tarii asteaia , care stau acolo de 20 de ani, doar ca sa fure si sa distruga tara asta !! Nume: Trita Fanita, Dumitru Dragomir,Ion ILiescu, A. Nastase ,
    Ce e hilar, pe CEAUSESCU l-au impuscat pt ….subminarea economiei nationale !!!! Pai astia fura de 20 de ani din economia subminata de cizmar, economie care asa subminata de el , asa nerentabila si …,, energofaga” nu avea someri si nici datorii externe !! Pe astia cine-i judeca pt nenorocirea in care se afla astazi economia nationala ???

  32. ion said

    am February 13 2010 @ 7:31 am

    acest tarliceanu un jefuitor care a intrat in parlament de pe locul trei cedandui altcineva locul acum se vrea inpotriva poporului sa speculeze el o lege si sa ajunga pe viata acolo unde nu merita.acest individ poate sta pe viata la jilava pentru abuzurile care lea facut ac prim ministru.sictiri mai cur de vadana.

  33. ion said

    am February 13 2010 @ 7:34 am

    acest tarliceanu un jefuitor care a intrat in parlament de pe locul trei cedandui altcineva locul acum se vrea inpotriva poporului sa speculeze el o lege si sa ajunga pe viata acolo unde nu merita.acest individ poate sta pe viata la jilava pentru abuzurile care lea facut ac prim ministru.sictiri mai cur de vadana. NU AM MAI POSTAT SUNTETI JIGODII VRETI LAUDE?

Comment RSS · TrackBack URI