Cancer la tot poporu’ . Legumele tratate cu initium s-au mâncat!

Tweet this

Miercuri 3 Februarie 2010 -



Victor L?c?tu?,   directorul  ?tiin?ific al institutului de la  Vidra, ne arat? lotul pe care s-a  folosit fungicidul cancerigen
Victor L?c?tu?, directorul ?tiin?ific al institutului de la Vidra, ne arat? lotul pe care s-a folosit fungicidul cancerigen




Românii au consumat deja struguri, cartofi, ro?ii ?i castrave?i, care au fost tratate cu substan?a toxic? initium, care poate duce la cancer de colon. De pe loturile experimentale, recoltele au fost vândute sau date, pur ?i simplu, localnicilor ?i fermelor de vite.


Incredibil! Românii sunt folosi?i la experimente extrem de periculoase f?r? s? ?tie! ?ara noastr? este prima din lume care a acceptat s? foloseasc? un nou fungicid care con?ine initium, despre care medicii spun c? este cancerigen. Ministrul agriculturii, Mihail Dumitru, a aflat c? substan?a a fost testat? pe loturi în institutele de cercetare de la Vidra-Ilfov, Bra?ov ?i Valea C?lug?reasc?, iar reporterii Click! au fost s? verifice informa?ia la fa?a locului.

La Institutul de Cercetare ?i Dezvoltare pentru Legumicultur? din Vidra - Ilfov, fungicidul a fost trimis anul trecut pentru teste, sub denumirea Solanis. Rezultatul? Produsul, extrem de eficient împotriva maladiilor, a primit aviz favorabil.

"Am testat Solanis pe culturi de tomate ?i castrave?i, pe suprafe?e mici, ?i s-a dovedit eficient. Noi nu verific?m altceva decât capacitatea substan?ei de a stopa d?un?torii", ne-a explicat Victor L?c?tu?, directorul ?tiin?ific al Institutului.

Pentru c? nici Institutul de S?n?tate Public?, nici cei de la Mediu nu au descoperit nereguli, substan?a a fost testat? pe o suprafa?? de circa 2.000 de metri p?tra?i. La finele anului trecut, recolta a ajuns pe tarabele din pie?e. "Se întrerupe administrarea de substan?e cu trei s?pt?mâni înainte de recoltare. Dac? nu întâmpin?m probleme pe parcursul testului, sigur, legumele intr? la consum. Noi le-am dat micilor întreprinz?tori din zon?", a m?rturisit L?c?tu?.

«Strugurii i-am dat la s?teni»

La Institutul de cercetare de la Valea C?lug?reasc? recolta a fost mic? ?i a fost consumat? o parte de angaja?ii institu?iei, iar restul a fost vândut? localnicilor.

"?tiu c? a fost testat pe o suprafa?? mic?, dar noi nu ?tim decât codul produc?torului, un ?ir de cifre. Experiment?m zeci de substan?e ?i d?m avizul dac? produsul este eficace împotriva d?un?torilor", ne-a spus directorul Petre Badea.

Cartofii de la Bra?ov, la o ferm? de animale

Timp de doi ani, în anii 2007 ?i 2008, la Institutul de cercetare de la Bra?ov, fungicidul a fost testat pentru cartofi, ne-a confirmat directorul general al institu?iei, dr. ing. Sorin Claudian Chiru.

"Fungicidul a fost folosit pe o suprafa?? mic?, de doar 100 mp. Recolta a fost mic? ?i am valorificat-o la o ferm? de animale din vecin?tate", ne-a precizat Claudian Chiru.

Pe aceea?i tem?:

Ministrul agriculturii, Mihail Dumitru, ?tie c? fungicidul cu initium s-a experimentat în România


Mar?i 2 Februarie 2010 -


Institutul de  Cercetare  de la Vidra . Aici s-a experimentat  substan?a toxic? pentru  culturile de cartofi
Institutul de Cercetare de la Vidra . Aici s-a experimentat substan?a toxic? pentru culturile de cartofi


Marina Dohi, Oana Neac?u




Suntem cobaii lumii! Spune chiar ministrul agriculturii: vom încerca pe pielea noastr? strugurii otr?vi?i cu substan?a toxic? "initium", iar dac? se dovede?te periculos, fungicidul va fi retras de pe pia?? peste trei ani!A mai ap?rut o ?tire bomb?, la scandalul legat de experimentarea unui nou produs chimic în agricultur?, deosebit de periculos.România urmeaz? s? utilizeze un fungicid care con?ine initium, împotriva d?un?torilor culturilor de cartofi, ro?ii, castrave?i, ceap? ?i ai strugurilor.


Institutul de Cercetare de la Valea C?lug?reasc?. Aici s-a testat noul fungicid pe culturile de vi??-de-vie



Substan?a este deosebit de periculoas?, spun medicii, întrucât se elimin? greu din organism.Produsul este nou ?i nici o ?ar? din lume nu o folose?te, cu excep?ia României, care a dat toate avizele de folosire, la sfâr?itul anului 2009.Mihail Dumitru, noul ministru al Agriculturii, a afirmat luni sear?, la Telejurnalul TVR, c? produsul a fost testat trei ani în ?ara noastr?, în perioada 2007-2009, la Vidra ?i Valea C?lug?reasc?.



„Am aflat ?i eu despre aceast? ?tire ?i m-am interesat la serviciile specializate din minister. Am fost asigurat c?, din anul 2007, de când au început test?rile, au fost parcurse toate etapele legale de avizare. Este o coinciden?? c? România este prima ?ar? care experimenteaz? aceast? substan??. A primit omologare temporar?, de doar trei ani, iar, dac? vor fi dovezi c? este nociv?, va fi retras?", a spus ministrul Mihail Dumitru.

Întrebat dac? s-au efectuat teste ?i pe oameni, pentru a se cerceta ?tiin?ific efectele consumului de initium, demnitarul a r?spuns c? a fost informat c? acestea s-au efectuat, dar nu a oferit mai multe am?nunte.

Fungicidul va fi folosit în viticultur? sub numele de ENERVIN, iar pentru celelalte culturi, cu numele ZAMPRO, ce con?in 12% initium.




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


33 Comentarii pana acum»

  1. Florin Neamtu said

    am February 4 2010 @ 1:18 pm

    Ce cretin acest Mihai Dumitru. Cine dracu’ l-a numit pe cretinul asta ministru!?

    E un imbecil sadea. Astia fac experiente pe oameni fara macar sa fie atentionati. Pentru asta ar trebui executat intr-un stat democratic. In orice tara din lume exista experiente pe oameni se fac numai acestia se ofera voluntar. Suntem cobaii acestui cretin. Ce dracu’ fac autoritatiile si cei imputerniciti cu drepturile omului!?

    Una e sa experimentezi si alta sa introduci pe piata un produs care nu a fost testat minim 5 ani pe oameni voluntari + fara efecte secundare. Mama ce imbecili sunt promovati ministri? Bine ca stiu sa-i crap capul cu securea cretinului asta daca copilul meu pateste ceva.

  2. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 4 2010 @ 2:39 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  3. vrajitorul.eu said

    am February 4 2010 @ 2:40 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  4. nelu said

    am February 4 2010 @ 3:01 pm

    data viitoare vor face teste cu Sarin si Tabun in loc de initium… trebuie sa recunoastem ca sunt mai periculosi decat teroristii! Cei din secta AUM erau mici copiii…

  5. radu andrei said

    am February 4 2010 @ 3:35 pm

    coincidenta e si faptul ca am batut recordul si la nr de persoane care s-au vaccinat, nu-i asa?

    romania e tara cu cei mai “tacuti” si “supusi” cobai !!!

  6. MADCAT said

    am February 4 2010 @ 3:38 pm

    Fie-ne tarana usoara!

  7. corcodel said

    am February 4 2010 @ 3:55 pm

    Dragi Romani mai votati-l pe Base si gasca lui de ministri care mai de care incompetenti …asta daca mai apucati votul viitor si nu muriti de cancer pana atunci!

  8. Andrei@corcodel said

    am February 4 2010 @ 4:15 pm

    Nauzi bre ca se testeaza din 2007 ? de pe vremea iubitilor tai liberali tinuti la putere de iubitii tai pesedei ?

  9. IRMA said

    am February 4 2010 @ 4:18 pm

    doamne, si eu care am cautat in draci legume si fructe produse la noi in tara! pentru copilul meu! am mai si pus la congelator, ca deh, sa nu consume copilul peste iarna legume si fructe facute in serele altora, crescute cu diverse chimicale!

    am dat de dracu…

    mai bine ii dau sa manance salamuri si alte pateuri… ce naiba, tot chimicale sunt… la ce sa il mai feresc?

  10. Radu said

    am February 4 2010 @ 6:11 pm

    Mi-e scarba sa stiu ca am mancat asa ceva.

    Prea multe interese, prea multa nepasare, dictatura banului vorbeste.
    Lacomia unora ne va ingropa pe toti anticipat.

    Vreau sa va intreb un singur lucru:

    DE CE NU NE PUTEM OPUNE ?

  11. Tudorache Vasilica said

    am February 4 2010 @ 6:21 pm

    As vrea sa fie facute aceste experiente pe cei care ne conduc de la revolutie incoace.
    Nicio restrictie,toti sant vinovati.

  12. Metalshrine said

    am February 4 2010 @ 7:56 pm

    De asta au distrus agricultura privata si au comasat-o in societati agricole. Ca sa poata controla mai usor ce ne baga pe gat. Si ne baga…
    De vreo 4000 de ani agricultura naturala a functionat si dintr-odata nu mai este buna. Ne ferim de tot ce este natural si inventam toata otravurile posibile ca sa ne facem viata de cacat… Oare ce altceva decat lacomia ne indeamna sa facem asta? Mai mult la hectar, mai putin rebut, mai bun, mai mult… Mai bine este dusmanul lui bine, zicea cineva candva.

  13. elena said

    am February 5 2010 @ 7:31 am

    Nu numai statul face asa ceva , taranii nostrii cu marfa lor atat de ecologica pun chimicale asa cum le dicteaza creierul lor ala mic. Cu pumnul, fara sa masoare sau sa stie cantitatea optima. Si cumpara sau fura de la centre de cercetare tot felul de substante. Auzeam intr-o zi ca exista o substanta care pusa la codita rosiei o inroseste instantaneu in cateva ore. Adica o coace. Si am auzit chiar din gura unui taran la piata care se lauda la altul ce minune a cumparat el. Am ramas fara cuvinte. Daca voi credeti ca numai acest guvern ne-a distrus , va inselati.. toate de la 1989 incoace o fac sistematic cu stiinta sau fara.

  14. Florin Neamtu said

    am February 5 2010 @ 3:44 pm

    @ Radu
    Inteleg ironia din cuvintele tale.

    Raspunsul e simplu. Cei care au fost pusi in functiile de conducere in agricultura sunt corupti (nu mai precizez ca suntem un stat extrem de corupt ca este demodat sa tot repeti ca papagalul) si nu vor decat bani pentru ei si cei din gasca lor.

    De ce nu ne putem opune!?: Pentru ca in democratie nu se trantesc cei vinovati cu capul de perete ci se trec la “dosare pierdute, neesentiale, prostii”. Oricum eu am mostenit o lege personala de milenii. Dumnezeu sa-l fereasca pe Mihai Dumitru. Ii crap capul cu securea fara nici o problema. Mi se ‘rupe’ de justitia total inexistenta si ineficienta din Romania si cei care imi stau impotriva. Eu asa ii zic de acum acetui retardat Mihai Dumitru. Daca nu-l ajuta capul sa faca rele o sa-i corectez eu ‘memoria’. Sa se roage in fiecare zi ca pruncul meu sa pateasca ceva de la aceste deseuri alimentare. Poate atunci o sa inteleaga si autoritatiile ce consecinte apar pentru astfel de fapte indreptate inspre noi poporul asta amarat pe care nu sunt demni sa-l conduca.

    Ce ironie a soartei. Din cati oameni mi-a fost dat sa cunosc personal toti care purtau numele de Dumitru erau retardati. Acum observ ca si cei cunoscuti virtual nu sunt mai breji.

  15. MARIA said

    am February 6 2010 @ 6:12 pm

    Nu ne mai mira nimic de ce se intampla in tara asta!!! Stiu un singur lucru, ca cei ce au PUTEREA acum si nu stiu sau nu pot face mare lucru pentru MEDIU SI VIATA, raul se va abate si asupra SANATATII lor si a copiilor. SARACI SAU BOGATI, LA PUTERE SAU IGNORANTI VOR TREBUI SA PROTEJEZE AERUL, SOLUL, APA de tot felul de OTRAVURI experimentate de cei ce nu au RESPONSABILITATE si vor sa se imbogateasca urgent. TARANII DIN ROMANIA TREBUIE SA NU FOLOSEaSCA OTRAVURI PE OGOARELE LOR.
    DOAMNE AJUTA-NE!!

  16. STANCIU DUMITRU said

    am February 12 2010 @ 10:11 pm

    Oare nu ne mai iubeste nimeni in afara de DUMNEZEU? Ce fac oamenii… Cei care fac aceste otravuri au uitat oare ca si ei sunt tot ai lui DUMNEZEU?

  17. Cristina said

    am February 16 2010 @ 7:01 am

    Daca e nociva ce se va intampla cu cei care au avut nenorocul sa o ingurgiteze? Cine le da sanatatea, sau poate chiar viata inapoi?

  18. Cristina said

    am February 16 2010 @ 7:05 am

    Cred ca daca avem noroc, unii dintre “afectati” vor gasi ceva sabii si pistoale si HAI HAIDUCIE! Unii trebuie eliminati, si s-ar parea ca pe cale legala sunt prea multe pierderi inadmisibile! Ne trebuie dreptate, nu justitie!

  19. didi said

    am February 16 2010 @ 3:25 pm

    asta urmeaza ! reducerea populatiei globului ! din pacate noi vom fi ” cei dintai” … ! pentru cei care nu sunteti lamuriti INCA, si, mai credeti ca dragii nostri conducatori si intreaga U.E. ne doresc binele!!!
    Cautati , asa cum v-am spus pe Wikipedia – “Georgia Guidestones ” ca sa aflati ce va rezerva viitorul!

  20. didi said

    am February 16 2010 @ 3:28 pm

    MESAUL SCRIS IN 8 LIMBI, SUNA CAM ASA:

    1.Maintain humanity under 500,000,000 in perpetual balance with nature.
    2.Guide reproduction wisely – improving fitness and diversity.
    3.Unite humanity with a living new language.
    4.Rule passion – faith – tradition – and all things with tempered reason.
    5.Protect people and nations with fair laws and just courts.
    6.Let all nations rule internally resolving external disputes in a world court.
    7.Avoid petty laws and useless officials.
    8.Balance personal rights with social duties.
    9.Prize truth – beauty – love – seeking harmony with the infinite.
    10.Be not a cancer on the earth – Leave room for nature – Leave room for nature

  21. didi said

    am February 16 2010 @ 3:31 pm

    1. MENTINETI POPULATIA LA SUB 500.000.000 DE LOCUITORI, IN CONTINUU ECHILIBRU CU NATURA.

    2. CONTROLATI REPRODUCEREA CU INTELEPCIUNE, IMBUNATATIND CONDITIA FIZICA SI DIVERSITATEA.

    3. UNITI OMENIREA PRINTR-O NOUA LIMBA VIE.

    4. STAPANITI PASIUNEA-CREDINTA-TRADITIA SI TOATE LUCRURILE CU RATIUNE CALCULATA.

    5. PROTEJATI POPOARELE SI NATIUNILE CU LEGI CORECTE SI TRIBUNALE IMPARTIALE.

    6. LASATI TOATE NATIUNILE SA SE CONDUCA IN INTERIOR REZOLVAND DISPUTELE EXTERNE INTR-UN TRIBUNAL MONDIAL.

    7. ELIMINATI LEGILE INUTILE SI BIROCRATII INUTILI.

    8. PASTRATI ECHILIBRUL INTRE DREPTURILE PERSONALE SI DATORIILE SOCIALE.

    9.PRETUITI ADEVARUL-FRUMOSUL-DRAGOSTEA CAUTAND ARMONIA CU INFINITUL.

    10. NU FITI O PACOSTE PENTRU PAMANT LASATI ?i NATURA SA TRAIASCA.

    LASATI SI NATURA SA TRAIASCA

  22. didi said

    am February 16 2010 @ 3:31 pm

    1. MENTINETI POPULATIA LA SUB 500.000.000 DE LOCUITORI, IN CONTINUU ECHILIBRU CU NATURA.

    2. CONTROLATI REPRODUCEREA CU INTELEPCIUNE, IMBUNATATIND CONDITIA FIZICA SI DIVERSITATEA.

    3. UNITI OMENIREA PRINTR-O NOUA LIMBA VIE.

    4. STAPANITI PASIUNEA-CREDINTA-TRADITIA SI TOATE LUCRURILE CU RATIUNE CALCULATA.

    5. PROTEJATI POPOARELE SI NATIUNILE CU LEGI CORECTE SI TRIBUNALE IMPARTIALE.

    6. LASATI TOATE NATIUNILE SA SE CONDUCA IN INTERIOR REZOLVAND DISPUTELE EXTERNE INTR-UN TRIBUNAL MONDIAL.

    7. ELIMINATI LEGILE INUTILE SI BIROCRATII INUTILI.

    8. PASTRATI ECHILIBRUL INTRE DREPTURILE PERSONALE SI DATORIILE SOCIALE.

    9.PRETUITI ADEVARUL-FRUMOSUL-DRAGOSTEA CAUTAND ARMONIA CU INFINITUL.

    10. NU FITI O PACOSTE PENTRU PAMANT LASATI ?i NATURA SA TRAIASCA.

    LASATI SI NATURA SA TRAIASCA

  23. MURITI MA said

    am February 16 2010 @ 10:53 pm

    Cine este cu mine sa incepem revolta de la Brasov ? Maine Poimaine deja dau un grafitti pe primarie din pacate atata pot face!

  24. doru said

    am February 18 2010 @ 10:46 pm

    Eu as propune sa intram intreaga tara in greva foamei……

  25. doru said

    am February 18 2010 @ 10:48 pm

    dar si o mobilizare a intregei tari…LA MUNCA…..fara sa ne uitam ca uni muncesc mai mult decat alti….

  26. doru said

    am February 18 2010 @ 10:49 pm

    ……in folosul comunitatilor nu a particularilor……de STAT

  27. Raz said

    am February 22 2010 @ 10:25 pm

    Eu zic sa testeze pe ma-sa si pe ta-su, sa vedem atunci daca ii convine.

  28. Florin Neamtu said

    am March 5 2010 @ 5:04 pm

    Pentru MURITI MA! si toti oameni de bine.

    Am o idee mai buna inspirat dintr-o sugestie a lui LUANA.

    Am compus acest text care ar trebui sa ajunga la toti cultivatorii tarani romani. Din pacate nu dispun de logistica de tiparire si distributie a unor astfel de foi de atentionare la cultivatorii romani:


    FRATI TARANI, FRATI ROMANI !!!
    GUVERNUL si PARLAMENTUL ROMAN V-AU TRADAT.
    Au semnat un act cu strainii prin care vor introduce in produsele de ingrasaminte (fungicide) agricole o substanta chimica cancerigena mortala, INITIUM. Substanta va arde ogorul de daunatori dar si de ceea ce este bun in el. Cartofii, rosiile, fasolea, castravetii si strugurii va vor omora copiii si fratii prin CANCERIZARE. Zeci de mii de romani vor muri de CANCER de la produsele pe care le veti vinde la PIATA.

    NU FOLOSITI si NU CUMPARATI produsele agricole ENERVIN si ZAMPRO care contin INITIUM.
    PERICOL DE MOARTE!

    PENTRU SANATATEA NOASTRA A TUTUROR ROMANILOR.

    Cu ce altceva as putea sa va ajut? Dupa cat vad a ramas fara rezultat orice critica si opozitie de a noastra. Suntem condusi de niste nesimtiti fara margini.

  29. Mihaela D. said

    am August 6 2010 @ 11:35 pm

    Puneti-va increderea in Dumnezeu. Pentru ca lumea aceasta se va sfarsi. Este in declin, si la un moment dat, dupa o agonie pe care o vom trai, va lua sfarsit. Dar ne vom intalni apoi toti, in acea Zi, in care Dumnezeu, “prin Domnul Isus Hristos va judeca lucrurile ascunse ale lumii”. Domnul Isus Hristos ne ofera pacea si salvarea Lui. El a murit pe cruce pentru noi si a inviat dupa trei zile, aratandu-ne ca era Dumnezeu. Cei ce cred in Domnul Isus Hristos sunt salvati, ceilalti care nu primesc oferta de salvare a Domnului Isus vor fi judecati dupa fapte, dupa alegerea lor de a nu fi acolo unde e Dumnezeu. Domnul Isus Hristos va reveni curand, foarte aproape de momentul in care lumea e pe punctul de a se autodistruge. “Si orice ochi Il va vede”, spune Apocalipsa. Pregatiti-va, rugati-va Lui Dumnezeu in numele Domnului Isus Hristos, cu cuvintele voastre. Nu mai amanati, rugati-va, schimbati-va in bine, cereti sa va dea putere pentru ce va urma, zi de zi pt ca Domnul ne incurajeaza:
    “1. Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta in Dumnezeu si aveti credinta in Mine.

    2. In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri. Daca n-ar fi asa, v-as fi spus. Eu Ma duc sa va pregatesc un loc.

    3. Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sa fiti si voi.”
    Domnul Isus Hristos si-a tinut totdeauna promisiunile. Dumnezeu nu minte.

  30. Calin said

    am November 20 2010 @ 9:15 am

    Totusi o intrebare am, de ce pana mea nu se testeaza initium in fucking GERMANIA, unde este si produs?

    CARE E LOGICA?

    Subscriu la cel de mai jos care a zis ca ia capu ministrului cu securea, daca vreodata aflu ca am facut ce stiu ce fel de cancer din cauza lor, adun altii ca mine si mergem sa radem jos de pe fata tarii aceste aberatii, incepand cu Monsanto. Firme care fac asa ceva si se joaca cu viata noastra a tuturor n-ar trebui lasate in Romania.

    Bine ca aia din America de Sud isi pot proteja interesele, si la noi la romani e OK, pentru pretul corect totul e posibil.

  31. Marius said

    am November 29 2010 @ 7:31 pm

    Oameni buni,nu vreau sa par exagerat,dar cu poporul nostru se petrece al 2-lea holocaust.

  32. geox said

    am December 1 2010 @ 12:37 am

    – DRAGI romani! Vleriu tabara a semnat contractul pt a introduce substanta aceasta nociva in romania pt a distruge populatia tarii, este o manevra de-a americanilor cu noi romanii, trebuie sa intelegeti ca romania este groapa de gunoi, asta e numai inceputul, stati sa vedeti ca acum se semneaza contracte pt a se construi centrale chimice si nucleare mai periculoase ca cernobalul, habar nu aveti dragi romani ce va asteapta!!! plecati repede de aici, in romania va fi iadul pe pamant, pt ca guvenrantii ne vand morti, pt bani, pt bani, pt bani, tineti minte si transmiteti generatiilor: ne ucid miseleste incet incet incepand cu aceasta substanta cancerigena….faceti ceva nu va lasati dragi romani, nu consumati fructel vegetalele amintite! feritiva cat puteti, altfel nu veti sti din ce cauza aveti cancer…din aceasta cauza, va garantez….

  33. sauciuc elena said

    am February 9 2012 @ 9:56 am

    sint din vaslui dintr-o comuna destul de mare si desi cultiv legume ,fructe si struguri hibrizi care nu necesita nici un fel de stropire nu reusesc sa vind niciodata productia din cauza ca nu arata la fel de spectaculos ca cele din piata sau markete.asa ca dragi consumatori va sfatuiesc sa cautati vin ,legume si fructe in judetele sarace unde oamenii nu-si permit sa dea banii pe substante chimice pt. stropit.sa va dau un pont celor ce cultiva cartifi.;daca plantati craite printre cartofi sau vinete nu mai aveti gindaci de colorado.nu-i asa ca-i ieftin?

Comment RSS · TrackBack URI