Banner

D-le senator va rugam sa ne ajutati sa scapam de cainii maidanezi !

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=38213




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


17 Comentarii pana acum»

  1. g m said

    am February 3 2010 @ 9:30 am

    ….nu esti “pe statul de plata de la Intact ”
    corect
    esti pe statul de plata al senatului
    adica te platesc din banii mei
    pai mi se pare normal la conturile tale la raiff bank :
    59.600 ron
    219.200 ron
    57.700 ron
    nu mai punem plasamentele de la pct. IV.2 din declaratia de avere…
    fara casa , fara ….. cred ca stai in gazda , cu chirie ….naspa….
    e normal sa ma asculti si sa ma intelegi ca nimeni altul
    si ne-ai rezolvat toate problemele…
    CONSTITUTIA ROMANIEI
    Nivelul de trai ARTICOLUL 47
    (1) Statul este obligat s? ia m?suri de dezvoltare economic? ?i de protec?ie social?, de natur? s? asigure cet??enilor un nivel de trai decent.
    MAI CITESTE ,
    ca bag seama ai uitat de cand ai terminat facultatea si:
    TITLUL III – Autorit??ile publice
    CAPITOLUL I – Parlamentul
    SEC?IUNEA 1 – Organizare ?i func?ionare
    ARTICOLUL 61 – Rolul ?i structura
    ARTICOLUL 62 – Alegerea Camerelor
    ARTICOLUL 63 – Durata mandatului
    ARTICOLUL 64 – Organizarea intern?
    ARTICOLUL 65 – ?edin?ele Camerelor
    ARTICOLUL 66 – Sesiuni
    ARTICOLUL 67 – Actele juridice ?i cvorumul legal
    ARTICOLUL 68 – Caracterul public al ?edin?elor
    SEC?IUNEA a 2-a – Statutul deputa?ilor ?i al senatorilor
    ARTICOLUL 69 – Mandatul reprezentativ
    ARTICOLUL 70 – Mandatul deputa?ilor ?i al senatorilor
    ARTICOLUL 71 – Incompatibilit??i
    ARTICOLUL 72 – Imunitatea parlamentar?
    SEC?IUNEA a 3-a – Legiferarea
    ARTICOLUL 73 – Categorii de legi
    ARTICOLUL 74 – Ini?iativa legislativ?
    ARTICOLUL 75 – Sesizarea Camerelor
    ARTICOLUL 76 – Adoptarea legilor ?i a hot?rârilor
    ARTICOLUL 77 – Promulgarea legii
    ARTICOLUL 78 – Intrarea în vigoare a legii
    ARTICOLUL 79 – Consiliul Legislativ

    pana la urma , ca ai studii de drept :
    cine este obligat sa respecte cele de mai sus :

    un angajat … “pe statul de plata de la Intact ”
    sau :
    tu
    platit de mine
    ??????????????????????????????????????????
    astept nerabdator un raspuns profesionist , nu politic.
    ai nici macar data si locul nasterii nu le-ai publicat
    si esti tare rau :
    zici ca esti senator de ilfov??
    dute tu ci vezi exact ce se intampla la Izvorani la scoala , nu-l trimite pe videanu….
    el e ministru
    tu ai actitate in teritoriu , trebuia sa ajungi acolo ….
    la cum arata interpelarea ta pe tema asta ….
    E BUN DE SENATOR SI SEFUL PIETII DIN IZVORANI ….
    PE BUNE , TU LE CITESTI INAINTE SE LE SEMNEZI ???
    …. CA IN REST VAD CA AI INTERPELARI DESPRE CHESTII DIN ZALAU….ETC.
    PE BUNE SUNT CURIOS CE SCRIE IN FISA POSTULUI DE SENATOR DE ILFOV
    ZI-MI SI MIE
    DACA NU FAC IN 30 DE ZILE O INTERPELARE LEGALA PE TEMELE ASTA
    SA VAD CE ZICE MINISTERUL PUBLIC
    CA SUNT IN CURS DE MODERNIZARE
    SI NE ASCULTA SI NE VOR DA RASPUNS
    PE BUNE
    ASTET UN RASPUNS COERENT SI COMPLET AL UNUI SENATOR ROMAN SCAPAT DE COMUNISM, EL SI FAMILIA LUI
    SPER CA BUNICUL NU SE INTOARCE IN ….. vorba veche romaneasca …
    NU PENTRU CA ESTI SENATOR, PENTRU ASTA E MANDRU
    CI PENTRU CE ACTIVITATE CONFORMA CU FUNCTIA
    AM PRETENTII MARI DE LA TINE , ESTI TANAR
    NU DIN FOSTII
    ACUM ASTEPT REPLICA TA
    IN FUNCTIE DE “NIVELUL” REPLICII
    POATE TREC SA VB CU : DVS, DL.SENATOR ETC.
    ACUM ZI CEVA , ASCULT :

  2. VIOREL URBAN said

    am February 3 2010 @ 10:21 am

    pentru g m , care vad ca e de la secu ca are multe informatii
    daca in loc sa arunci cu venin ai fi verificat cu adevarat activitatea noastra ai fi vazut ca NU ESTE PLATIT DIN BANII TAI DE FOARTE MULT TIMP : http://www.urbaniulian.ro/2009/05/28/nu-mai-sunt-o-povara-financiara-pentru-romani/

    luati asta si imprastiati-o PE TOATE FORUMURILE SI BLOGURILE BAGATORILOR DE SEAMA CARE SE LEAGA DE RAHATUL ASTA
    si am o intrebare : de ce trebuie mereu sa va dati arama pe fata ? de ce dati tot in aia care vor sa schimbe lucrurile in bine ? ati auzit sa se schimbe ceva fara munca si sacrificiu ?
    du-te la intact si plange-te, ca sigur o sa aibe grija de tine aia si te vor ajuta…
    IN rest verifica ce spui si spor la dat cu flegma si aruncatul cacatului !

  3. vrajitorul.eu said

    am February 3 2010 @ 10:53 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  4. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 3 2010 @ 10:55 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  5. dz6 said

    am February 3 2010 @ 11:44 am

    Râmnicu Vâlcea: Câinii de la spitalul TBC au creat scandal între angaja?i

    Dorel ?îrcomnicu
    45 afi??riMiercuri 3 feb 2010
    Râmnicu Vâlcea
    Câinii de la spitalul TBC 60 de câini prip??i?i pe lâng? spitalul de la Mih?e?ti au mu?cat 50 de oameni în ultimii ?ase ani de zile. Directorul spitalului spune c? spitalul este neîmprejmuit, iar câinii sunt adu?i cu ma?inile de localnicii care îi abandoneaz?.

    Câinii de la Spitalul de Pneumoftiziologie Anastasatu din Mih??ti au b?gat scandal între liderul de sindicat Ionu? Rotaru ?i conducerea unit??ii medicale. Sindicalistul ?ef ne-a declarat: „67 de câini sunt prin curtea Spitalului, îar în ultimii ?ase ani au mu?cat 50 de oameni, fie bolnavi, personal sanitar sau reprezentan?i ai firmelor de aprovizionare. Spitalului nu are buc?t?rie proprie, s-au investit bani pentru aparatur? care nu este func?ional?, iar directorul Spitalului. Dr. Cornelia Vultur, care protejeaz? ace?ti câini, are un limbaj neadecvat cu salaria?ii”, a spus Ionu? Rotaru. La Spitalul de la Mih?e?ti am întâlni azi câini l?sa?i de izbeli?te pe alei. Dr. Cornelia Vultur, ne-a declarat: „Spitalul se întinde pe o suprafa?? de 4 ha ?i nu este împrejmuit. Zeci de locuitori din Mih?e?ti vin cu ma?inile ?i elibereaz? câinii. Cei care au fost de-ai spitalului, noi i-am închis într-un ?arc. Un reprezentant de la Federa?ia Na?ional? pentru Protec?ia Animalelor ne monitorizeaz? zilnic ?i chiar primim mâncare pentru ace?ti câini. De când le d?m hran?, nu au mai fost agresivi. Anul trecut când am încercat s?-i îndep?rt?m deveniser? foarte agresivi ?i mu?cau” , spune directorul.

    tagurivalcea TBC mihaesti spital angajati
    “Medicii se poart? frumos”

    Dr. Vultur afirm? c? nu este corect s? fie f?cut? vinovat? c? Spitalul nu are cantin? proprie, pentru c? a f?cut toate demersurile posibile. „Este nevoie de 4 miliarde lei pentru modernizarea buc?t?riei. Aparatura medical? cump?rat?, inclusiv acele injectomate, ne folosesc pentru c? peste câteva zile vom da în folosin?? sec?ia de Reanimare a Spitalului”, a mai spus directorul. Câinii din ?arcul Spitalul sunt proteja?i ?i de gestionara farmaciei, Diana Dr?gu?in. „Eu ?i domna director le facem din banii proprii, vaccinarea, îi steriliz?m ?i dezinfect?m. ?tiu c? nu ar trebui s? fie aici, dar nu putem s?-i omorâm”, a spus Dr?gu?in. Pacien?ii sunt mul?umi?i de condi?iile din spital: „Eu vin aici de 5 ani ?i nu m? pot plânge. Este curat, mâncarea este bun?, iar medicii se poart? frumos cu noi”, a spus Constantin Mormoloc (74 ani), din Cerni?oara.

    Conac al Br?tienilor
    Spitalul din Mih?e?ti are o capacitate de 198 de paturi. El este un fost conac apar?inând boierilor Br?tianu ?i a devenit stabiliment în 1956 fiind transformat în spital de Tuberculo?i, fiind donat statului, cele 19 cl?diri nemaiputând fi revendicate.

    http://adevarul.ro/locale/ramnicu-valcea/Caini_de_la_spitalul_TBC_au_creat_scandal_intre_angajati_0_201579920.html

  6. marian said

    am February 3 2010 @ 2:32 pm

    g m asta este episodul 2 dupa cel cu masina , ce urmeaza?

  7. Geta said

    am February 3 2010 @ 2:53 pm

    Consider ca cererea de mai sus este total criminalala si fara fundament. Daca analizam ce se scrie la sfarsitul mesajului :
    …Doresc sa contribui la imbunatatirea situatiei si la constientizare riscurilor pentru sanatatea publica, doresc sa contrinui la educarea comunitatilor si actiune civica pentru protejarea comunitatilor. Mi se pare absolut rusinos ca autoritatile si Directiile sanitare, corpul medical, asociatiile medicilor nu fac niciun fel de campanie sau presiune asupra politicului pentru decizii”….
    Vreau sa o inteb pe dna in cauza :
    -Daca NU ati fi fost infestata cu toxocara ati fi venit cu asemenea initiativa, ati fi venit cu atatea DORINTE ??
    Cum este posibil ca numai acum ajungeti la concluzia ca toti cainii trebuiesc eutanasiati ?? Si ce faceti cu mustele ?? Le eutanasiati si pe ele ?? Pentru ca musca este si ea tot un vector de transmitere a toxocarei ..
    http://en.wikipedia.org/wiki/Toxocariasis
    Flies can act as mechanical vectors for Toxocara….
    In acest mod nu se poate contribui la imbunatatirea situatiei draga doamna.
    Trebuie intai ca lumea sa devina responsabila: nu numai sa ne asumam responsabilitatea in familie, serviciu etc.. trebuie sa ne asumam responsabilitatea pt tot ce ne inconjoara inclusiv cainii;
    Daca nu va plac animalele, cu siguranta ca aveti o inima seaca, fara mila, fara compatimire pentru tot ce respira si are nevoie de ajutorul nostru. Eutanasierea nu este o solutie; sterilizarea da . Nimeni nici chiar un senator nu are drept de viata si de moarte asupra unei alte fiinte.
    Treziti-va !! Veti omora cainii care va incomodeaza, dar vor veni altii… intai trebuie sa educati lumea. Ei , cei care au caini in curte trebuie sa inteleaga ca numai sterilizarea, castrarea poate reduce numarul celor de pe strada. Numai asa nu vom mai fi considerati barbari si considerati ca facand parte din categoria tarilor din lumea a 3-a.
    Va recomand sa luati exemplu de la cei care fac cu adevarat ceva pentru caini. Atasez link-il, asociatiei sperand ca multi pot vedea ca un caine are nevoie de dragoste de mangaiere.. lovit si batut va reactiona ca atare ; nu pentru ca este agresiv ci pentru ca ii este frica.. intrati pe site, sper sa vedeti animalele cu alti ochi .
    http://www.adouasansa.com/

  8. L I said

    am February 3 2010 @ 4:21 pm

    Eutanasierea este simpla, rapida, ieftina!
    Cine iubeste un caine sa-l ia in casa ,sa-i puna zgarda,sa-si asume riscul proprietatii .

  9. Romania - Land of morons said

    am February 3 2010 @ 5:08 pm

    Eutanasierea e simpla ieftina si rapida si pentru oameni. Credeti ca asta e o solutie. Am destule exemple de oameni care nu aduc cu nimic mai mult societatii si umanitatii decat aceste animale. Din contra…. In fine tot romanul e fruntaj cand e vorba de lucruri negative…..

  10. Ionut said

    am February 3 2010 @ 6:23 pm

    hai mai da-i dracu’ de caini ca mi-e frica sa si ies cu fiumeu afara, stau in S4 si mai am unpic si ma duc si la paine cu masina din cauza cainilor.
    Noi nu avem coaie sa spunem lucrurilor pe nume tre’ sa apara brigitte b. din franta sa ne invete ca nu e bine sa ii castram, doar basescu se apucase odata de ei si ii sarisera toti in cap.
    PRO EUTANASIERE.

  11. maria said

    am February 3 2010 @ 10:38 pm

    GM asta nici nu stie sa scrie corect romaneste, dar de scuipat, scuipa la greu! gunoaie d’astea chiar nu merita bagate in seama! felicitari dle senator pentru intreaga activitate! nu bagati in seama toti ratatii!

  12. eta said

    am February 4 2010 @ 8:32 am

    imi pare rau ca sunteti asa de inversunati impotriva cainilor fara stapan.
    Nimeni nu s-a gandit ca eutanasiind nu se rezolva nimic?
    Singura solutie fiabila si cu rezultat de lunga durata este STERILIZAREA animalelor luand astfel sfarsit cresterea numarului de animale datorat cainilor de casa lasati de stapanii lor pe strada pentru a le rezolva problemele fara cheltuieli.
    Trebuie retinut ca, viata unui caine fara stapan este mult mai mica decat a unui caine de casa din cauza conditiilor vitrege in care traieste: iarna in frig, vara in caldura excesiva si fara apa.
    Sa nu uitam ca, orice caine, vietuitoare negraitoare este un suflet indiferent ca este “cu stapan” si “fara stapan” ce simte nevoia de o vorba buna.
    Si sa nu mai uitam ca salbaticia lor este rezultatul lispei de apa, hrana, lovirii cu pietre, fenomene care duc la un comportament deviant.
    inmultirii speciei, dar si la disparitia acestora.
    in final la reducerea
    Daca de fiinta graitoare (omul) a strazii nu se intereseaza nici un parlamentar ori cetatean, atunci ce sa mai vorbim de interesul fata de un caine al strazii fara stapan.
    In concluzie, solutia cea mai buna este STERILIZAREA tuturor cainilor, ai strazii si de casa, inregistrarea cainilor cu stapan si monitorizarea acestora, cu aplicarea de amenzi daca puii sunt abandonati pe strazi ori cainii sunt lasati pe strada spre rezolvarea problemelor.
    Cabinetele veterinare pot face o fapta buna sterilizand cainii strazii fara a se astepta la profit, ca si asa au tarife exagerat de mari pentru nimic si nici document fiscal nu elibereaza.
    Sper ca sunteti un om cu suflet care tinand cont de vechiul testament ca nimeni nu are dreptul sa ia viata nimanui, veti alege cea mai buna solutie.
    Votez pentru STERILIZARE ca si asa durata de viata a unui caine fara stapan este de mica.

  13. darie said

    am February 23 2010 @ 12:44 pm

    cred ca cei muscati, imbolnaviti ar trebui sa dea primaria, statul in judecata si daca nu castiga aici mai departe la cedo…etc, pana la urma sigur reusesc si sa isi scoata banii ce i-i merita, si sa arate nesimtirea celor ce nu fac nimic…desi lumea e terorizata si nu se mai termina odata nu se gaseste unul sa ia o treba s-o duca la capat

  14. delia mihalache said

    am March 4 2010 @ 11:02 am

    Daca vreti sa sustineti modificarea legislatiei pt a permite eutanasierea cainilor neadoptati/nerevendicati dupa 30 zile, trimiteti o petitie la Camera Deputatilor unde este inregistrata spre votare sau respingere PL 652/2009 initiata de Iulian Urban (vedeti propunerea legislativa aici: http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?cam=2&idp=10663); iar petitia o puteti semna aici: http://www.cdep.ro/relatii_publice/site2.petitie.
    Daca suntem mai multi, trebuie sa ne auda sau sa-si asume riscul de a ne ignora. Toate bune.

  15. iulian stef said

    am March 17 2010 @ 4:04 pm

  16. Zidaru said

    am April 25 2010 @ 2:21 pm

    D-le Senator va rog sa sustineti modificarea actualei Legii a protectiei ptr animale .Adica eutanasierea haitelor de ciini asa cum este peste tot in EU in cazul in care acesti ciini nu sint ingrijiti de nimeni.Iar cei care adopta un ciine sa fie pedepsit ptr lasarea lui in strada.D-le senator Romania s-a transformat intr-o jungla.Daca nu se iau masuri rapid o sa se intimple alte si alte tragedii,copii muscati.omoriti de aceste haite de ciini maidanezi.

  17. MIHAI GEORGEVICI said

    am April 25 2011 @ 3:19 pm

Comment RSS · TrackBack URI