Senatorul Urban propune schimbarea legii vizand comercializarea armelor letale

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=38203




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


32 Comentarii pana acum»

  1. ady said

    am February 2 2010 @ 7:19 pm

    dar de ce nu avem voie noi cetatenii romani sa ne cumparam arme letale ca oriunde in europa? de ce numai demnitarii au voie sa se apere? normal ar fi ca daca treci testul psihologic si nu ai condamnari sa poti sa-ti cumperi arma letala,bineinteles inregistrata la politie. atunci multi hoti,talhari,violatori s-ar gandi de zece ori inainte de a face ceva!!!

  2. Buduru said

    am February 2 2010 @ 8:11 pm

    @ady

    De adaugat : “…atunci multi politicieni s-ar gandi de zece ori inainte de a face ceva!!!”

    Sa nu dati cu pietre! Am spus “multi” nu “toti”!

  3. cineva said

    am February 2 2010 @ 9:32 pm

    Vreau si eu una si cu un singur glontz!
    I-l ofer cu drag domnului Streinu Cercel! :)

  4. Edy said

    am February 2 2010 @ 10:11 pm

    Sincer, eu nu cred ca inregistrarea unei arme este benefica. Si asta dintr-un motiv extrem de simplu: un infractor nu va avea niciodata arma inregistrata. Deci, daca noi credem ca inregistrarea armei ar insemna automat identificarea ei, in cazul comiterii unei infractiuni cu folosirea unei arme de foc, ne inselam. Si cel mai important lucru: un om liber nu ii cere permisiunea celuilalt sa aiba arma. De aceea, in SUA, parintii fondatori au specificat limpede in Constitutie ca fiecare cetatean are dreptul sa poarte arma. Si nu se spune absolut nimic despre inregistrarea acesteia. Din pacate insa, in ultima vreme, niste politicieni rau intentionati, vor sa controleze armele si chiar sa le confiste. Semne rele :(

  5. need2trip said

    am February 2 2010 @ 10:35 pm

    daca ar exista libertate reala, am avea dreptul sa detinem arme; m-am saturat de controlul statului in orice domeniu al vietii nostre private;
    de asemena, dezincriminarea sau legalizarea consumului de cannabis,asa cum este aproape peste tot in Europa; chiar si cehii au legalizat consumul de la 1 Jan 2010.

  6. unul said

    am February 2 2010 @ 11:16 pm

    @need2trip – Acu dupa ce dau interlopii cu masina peste mine pe strazi, mai vrei sa ma si ciururiasca in mijlocul drumului ? Nu ca nu ar face-o deja …
    Cat despre droguri/traficanti prefer “tratamentul chinez” 😉

  7. need2trip said

    am February 2 2010 @ 11:33 pm

    @unul
    lipsa de informare si educatie a acestui popor face sa puna semnul egalitatii intre droguri si cannabis, o planta absolut naturala, ce creste asa cum e dat de la Dumnezeu; canepa ar putea salva lumea, tinand cont de utilizarile in sute de domenii: stii ca hartia se poate face din canepa? constitutia USA a fost scrisa pe hartie din canepa; haine: stii ca pana la razboi hainele intregii armate a SUA erau confectionate din canepa?
    lasa, e bine ca e legal alcoolul, cu rezultatele lui devastatoare, si mii de morti din aceasta cauza in tara anual..
    nu a existat nici macar un singur caz in isotria de mii de ani a omenirii, de moarte din cauza consumului de cannabis/marijuana.

  8. unul said

    am February 3 2010 @ 12:00 am

    @need2trip
    Aicea intr-un fel ai dreptate. Statul nu se teme de droguri si de faptul ca afecteaza sanatatea prostimii, bla bla… Ne dovedesc cel putin articolele de aici de pe blog cat de mult le pasa :)
    Statul se teme se fapt DE TRAFICANTI, ca nu poate pune IMPOZIT pe ei si pe trafic! 😉 Nu poate ca daca ar face-o le-ar sari lumea “normala” in cap … Si mai e ceva de care se teme statul: daca aia ajung mai puternici ca el ? Eh, de asta ne temem si noi dar …sunt guvernele usa de biserica in ce priveste droguriele?
    Ne-o dovedeste cat de interesat a fost statul american de problemele Afganistanului: ei se bateau pt. drepturi si liberatati (plantaiile cu OPIU) in timp ce pe la spate chinejii o puneau de un contract longterm pe resursele naturale de CUPRU! 😀

  9. need2trip said

    am February 3 2010 @ 4:52 am

    @unul
    se poate lejer demonstra prin date concrete, ca scopul asa zisului razboi al statelor impotriva drogurilor, nu este de a reduce gradul de folosire a drogurilor de catre populatie, ci de a hrani si creste o industrie de multe miliarde de dolari creata de Big-Pharma, mafia marilor corporatii farmaceutice mondiale.

  10. hammerady1 said

    am February 3 2010 @ 7:50 am

    Dati liber la arme pt ca unii elevi sa nu-si mai bumbaceasca profesorii sau colegii, ci direct sa-i impuste (in cel mai rau caz). Dati liber la arme si traficul auto din tara va semana cu vestul salbatic. Cea mai stupida idee ar fi libertatea de a avea o arma letala chiar si inregistrata peste tot. Inloc sa ofere protectie va oferi mai multe batai de cap. Testul psihologic nu ofere o garantie de sanatate mintala. In timp orice om care l-a trecut cu brio, poate suferi diverse afectiuni si astfel, cu o arma letala, poate constitui un pericol public. Acum va interb, cate cazuri generate de copii care gasind armele parintilor (binevoitori), bine ascunse, le-au folosit in joaca sau nu cauzand daune ireversibile, au fost semnalate( cel putin din SUA )? Cei care ar dori o liberalizare a regimului armelor ar trebui sa-si lasa frustrarile la o parte si sa gandeasca mai adanc.

  11. Mihai Tociu said

    am February 3 2010 @ 8:08 am

    Exista tari in Europa in care nici politistii (care se vad) nu au arme, si totusi se traieste in mai multa siguranta ca in Romania!
    Deci, nu armele ne lipsesc!

  12. bogdan said

    am February 3 2010 @ 9:07 am

    Daca se da liber cetatenilor la arme de foc.. primii care se vor inarma vor fi tot pungasii. Regimul restrictiv asupra armelor letale a protejat societatea de violente extreme. Si nu se poate face o comparatie intre Romania si SUA unde viata a fost dura inca de la inceputurile colonizarii. Obama a adus in discutie scoaterea in afara legii a armelor de foc la inceputul mandatului dar a fost calmat rapid de lobby-urile producatorilor de armament, care binenteles, cotizeaza mult in visteria partidelor. SUA e o societate dura si pur comerciala, rece, nu constituie un model ca societate, doar ca performanta.

    Legiferarea armelor ar constitui o mare greseala domnule Iulian Urban. Solutii mai bune ar fi intarirea autoritatii si pregatirii politiei combinat cu un regulament mai dur de sanctionare a faptelor antisociale (inclusiv un uz de arma mai practic), asigurarea protectiei reale a judecatorilor si procurorilor, chiar si a politistilor… si binenteles, legislatie mai simpla si mai clara.

  13. g m said

    am February 3 2010 @ 9:11 am

    ….nu esti “pe statul de plata de la Intact ”
    corect
    esti pe statul de plata al senatului
    adica te platesc din banii mei
    pai mi se pare normal la conturile tale la raiff bank :
    59.600 ron
    219.200 ron
    57.700 ron
    nu mai punem plasamentele de la pct. IV.2 din declaratia de avere…
    fara casa , fara ….. cred ca stai in gazda , cu chirie ….naspa….
    e normal sa ma asculti si sa ma intelegi ca nimeni altul
    si ne-ai rezolvat toate problemele…
    CONSTITUTIA ROMANIEI
    Nivelul de trai ARTICOLUL 47
    (1) Statul este obligat s? ia m?suri de dezvoltare economic? ?i de protec?ie social?, de natur? s? asigure cet??enilor un nivel de trai decent.
    MAI CITESTE ,
    ca bag seama ai uitat de cand ai terminat facultatea si:
    TITLUL III – Autorit??ile publice
    CAPITOLUL I – Parlamentul
    SEC?IUNEA 1 – Organizare ?i func?ionare
    ARTICOLUL 61 – Rolul ?i structura
    ARTICOLUL 62 – Alegerea Camerelor
    ARTICOLUL 63 – Durata mandatului
    ARTICOLUL 64 – Organizarea intern?
    ARTICOLUL 65 – ?edin?ele Camerelor
    ARTICOLUL 66 – Sesiuni
    ARTICOLUL 67 – Actele juridice ?i cvorumul legal
    ARTICOLUL 68 – Caracterul public al ?edin?elor
    SEC?IUNEA a 2-a – Statutul deputa?ilor ?i al senatorilor
    ARTICOLUL 69 – Mandatul reprezentativ
    ARTICOLUL 70 – Mandatul deputa?ilor ?i al senatorilor
    ARTICOLUL 71 – Incompatibilit??i
    ARTICOLUL 72 – Imunitatea parlamentar?
    SEC?IUNEA a 3-a – Legiferarea
    ARTICOLUL 73 – Categorii de legi
    ARTICOLUL 74 – Ini?iativa legislativ?
    ARTICOLUL 75 – Sesizarea Camerelor
    ARTICOLUL 76 – Adoptarea legilor ?i a hot?rârilor
    ARTICOLUL 77 – Promulgarea legii
    ARTICOLUL 78 – Intrarea în vigoare a legii
    ARTICOLUL 79 – Consiliul Legislativ

    pana la urma , ca ai studii de drept :
    cine este obligat sa respecte cele de mai sus :

    un angajat … “pe statul de plata de la Intact ”
    sau :
    tu
    platit de mine
    ??????????????????????????????????????????
    astept nerabdator un raspuns profesionist , nu politic.
    ai nici macar data si locul nasterii nu le-ai publicat
    si esti tare rau :
    zici ca esti senator de ilfov??
    dute tu ci vezi exact ce se intampla la Izvorani la scoala , nu-l trimite pe videanu….
    el e ministru
    tu ai actitate in teritoriu , trebuia sa ajungi acolo ….
    la cum arata interpelarea ta pe tema asta ….
    E BUN DE SENATOR SI SEFUL PIETII DIN IZVORANI ….
    PE BUNE , TU LE CITESTI INAINTE SE LE SEMNEZI ???
    …. CA IN REST VAD CA AI INTERPELARI DESPRE CHESTII DIN ZALAU….ETC.
    PE BUNE SUNT CURIOS CE SCRIE IN FISA POSTULUI DE SENATOR DE ILFOV
    ZI-MI SI MIE
    DACA NU FAC IN 30 DE ZILE O INTERPELARE LEGALA PE TEMELE ASTA
    SA VAD CE ZICE MINISTERUL PUBLIC
    CA SUNT IN CURS DE MODERNIZARE
    SI NE ASCULTA SI NE VOR DA RASPUNS
    PE BUNE
    ASTET UN RASPUNS COERENT SI COMPLET AL UNUI SENATOR ROMAN SCAPAT DE COMUNISM, EL SI FAMILIA LUI
    SPER CA BUNICUL NU SE INTOARCE IN ….. vorba veche romaneasca …
    NU PENTRU CA ESTI SENATOR, PENTRU ASTA E MANDRU
    CI PENTRU CE ACTIVITATE CONFORMA CU FUNCTIA
    AM PRETENTII MARI DE LA TINE , ESTI TANAR
    NU DIN FOSTII
    ACUM ASTEPT REPLICA TA
    IN FUNCTIE DE “NIVELUL” REPLICII
    POATE TREC SA VB CU : DVS, DL.SENATOR ETC.
    ACUM ZI CEVA , ASCULT :

  14. Ciuly said

    am February 3 2010 @ 9:52 am

    @g m: a fost si in ziare, si la tv si evident aici pe blog. tu unde te-ai ascuns pina acum?
    domnul senator Urban Iulian a renuntat la drepturile banesti si nu numai de la senat (bani, sofer, masina, etc) si isi plateste echipa de acolo din banii proprii. deci nu e platit din banii tai. dar culmea, lucreaza pt tine. din banii lui.

    dar deh, tu vrei scandal si mocirla. de ce nu deschizi teveu la b1 & shit?

  15. cas said

    am February 3 2010 @ 10:13 am

    Sunt perfect de acord cu Mihai Tociu
    NU armele ne lipsesc!

  16. cas said

    am February 3 2010 @ 10:17 am

    Ref post g m

    Desi doresti sa pari o persoana documentata faci niste afirmatii total nefondate … Te invit sa afli faptul ca senatorul Urban Iulian este printre FOARTE PUTINII care au renuntat la drepturile banesti de la Senat (remuneratie, laptop, sofer, masina, etc) si isi plateste echipa din banii + sa adaugam si toate cazurile “sociale” de persoane pe care le-a ajutat fara un interes personal ci din constiinta …

  17. VIOREL URBAN said

    am February 3 2010 @ 10:22 am

    pentru g m , care vad ca e de la secu ca are multe informatii
    daca in loc sa arunci cu venin ai fi verificat cu adevarat activitatea noastra ai fi vazut ca NU ESTE PLATIT DIN BANII TAI DE FOARTE MULT TIMP : http://www.urbaniulian.ro/2009/05/28/nu-mai-sunt-o-povara-financiara-pentru-romani/

    luati asta si imprastiati-o PE TOATE FORUMURILE SI BLOGURILE BAGATORILOR DE SEAMA CARE SE LEAGA DE RAHATUL ASTA
    si am o intrebare : de ce trebuie mereu sa va dati arama pe fata ? de ce dati tot in aia care vor sa schimbe lucrurile in bine ? ati auzit sa se schimbe ceva fara munca si sacrificiu ?
    du-te la intact si plange-te, ca sigur o sa aibe grija de tine aia si te vor ajuta…
    IN rest verifica ce spui si spor la dat cu flegma si aruncatul cacatului !

  18. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 3 2010 @ 11:01 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  19. vrajitorul.eu said

    am February 3 2010 @ 11:01 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  20. lt. col. Thobescu Theodor said

    am February 3 2010 @ 2:43 pm

    Armele letale trebuiesc interzise de a fi în posesia civililor, chiar magistra?i sau parlamentari.

    Armele letale trebuiesc s? fie doar în dotarea structurilor militare ale statului român, numai în posesia celor cu preg?tire militar? din aceste structuri de stat.

    Un pistol cu bile de cauciuc, un sprazy sau un electro?oc e suficient ?i pentru un parlamentar. Sigur, preferabil nu s?-l testezi pe el.

    Este foarte periculos s? ai în dotare o arm? letal?, pe care nu ai folosit-o, nu ?tii ce efect are, nu ai preg?tirea psihologic? de a o folosi, nu ai deprinderile necesare de a o folosi.

    Po?i s? te accidentezi, s?-?i împu?ti soacra etc.

    Sigur e necesar ?i ca poli?ia s? fie format? din profesioni?ti, 112 s? r?spund? promt ?i sar? peste întrebarea cu nr. de la pantofi, avînd în vedere c? în momentul cînd ai sunat e?ti identificat ?i ca persoan? ?i ca localizare. Chiar dac? ai cartel? prepl?tit?.

    Care crede?i c? a fost scopul port?rii.

    Absolut toate convorbirile telefonice trec prin cîteva noduri de comunica?ie, unde siteme informa?ionale controleaz? con?inutul convorbirii dup? expresii cheie.

    Chiar dac? suni din Chiajna în Chiajna, apelul trece întîi prin drumul Taberii.

    Deci se poate interveni rapid ?i eficient, dar o fac numai cînd vor mu?chii lor.

    Repet, solu?ia optim? este ca armele letale s? fie doar în posesia ?i s? poat? fi folosite doar de persoane cu preg?tire militar? din structurile militare ale statului român.

    Iar poli?ia s?-?i fac? treaba ?i s? trateze cu respect orice cet??ean român care solicit? sprijin în cazul unor evenimente cu impact semnificativ asupra mediului, în?elegînd prin aceasta oameni, organiza?ii, animale, arbori, mediu construit.

    O zi senin?, f?r? arme letale.

  21. Slave Constantin said

    am February 3 2010 @ 3:22 pm

    Buna ziua,

    Va deranjez pe aceasta adresa intrucat pe forum nu sunt convins, ca,
    pe langa toate prostiile emise de participantii la dezbatere, mai apuca cineva sa
    parcurga si eventualele lucruri relativ interesante.
    Sunt absolut de acord ca vanzatorii de arme sa faca declaratia la politie cat mai
    repede posibil (24 ore, cum era sugerat) iar noul posesor sa-si treaca arma in
    permis ca si pana acum, in termenul prevazut.
    Poate faceti si o modificare si a articolelor referitoare la armele neletale, mai exact
    la cele cu aer comprimat. Nu vad sensul pentru care aceste arme trebuie declarate
    si trebuie tinuta evidenta lor. Nici in regimul trecut nu reprezentau un pericol.
    Sunt convins ca obligativitatea declararii lor a aparut tocmai pentru a mai asigura o
    sursa de venit celor care trebuie sa elibereze adeverintele necesare inscrierii acestora.
    Apoi sunt foarte multe asemenea arme cumparate inainte de aparitia legii si nedeclarate
    din ignoranta sau indolenta. Nu vad sensul pentru care nu ar putea fi inscrise oricand,
    eventual cu plata unei amenzi pentru depasirea termenului potrivit caruia ar fi trebuit sa
    fie declarata, daca tot se doreste acest lucru.
    Mi se pare mult mai periculoase o sabie, un cutit, o bata de baseball etc. Hai sa le declaram
    pe toate numai sa aratam ca au activitate cei de la evidenta armelor.
    Va multumesc pentru atentie.

  22. obiectiva said

    am February 3 2010 @ 4:01 pm

    SUNT DE ACORD CU INTERZICEREA ARMELOR LETALE!!!! ma stiu pe mine, cand ma infurii pe cineva, VAD VIOLET. intai trag si apoi intreb!si cu autocontrolul stau bine! dar, stiu ca am momente cand, mai ales cand mi se incalca vreun drept, cand FURIA imi intuneca mintile! indiferent cine trece testul psihologic, ca stiti cum sunt la noi psihologii, ca si medicii, copie pe rupte la examene, dar, sunt momente in care iti pierzi ratiunea. oameni se pot apara si cu spray/uri si cu bastoane. de acord cu domnul colonel.

  23. un oarecare said

    am February 3 2010 @ 7:53 pm

    ar fi bine sa se publice toti posesorii de arme undeva pe un site ca sa se stie cine are arme acasa si sa fie ocolit de hoti…..

  24. cineva said

    am February 3 2010 @ 8:55 pm

    “Armele letale trebuiesc interzise de a fi în posesia civililor, chiar magistrati sau parlamentari.
    Armele letale trebuiesc sa fie doar în dotarea structurilor militare ale statului român, numai în posesia celor cu pregatire militara din aceste structuri de stat.”

    Corect, domnule colonel si tot respectul!
    Pentru demnitari, GARDA DE CORP, obligatorie!

  25. adi said

    am February 6 2010 @ 2:38 am

    Stiati ca si un ac…. poate fi letal?

    Nu fiti naivi!

  26. cineva said

    am February 7 2010 @ 3:43 pm

    Da, dar un ac, cutit, topor, bata nu omoara de la 100m si prin geamul masinii! 😉
    Interlopilor “liberalisti” potoliti-va ca nu veti primi prea curand, LEGAL, arme de foc pe mana voastra!

  27. Mihai said

    am April 27 2010 @ 10:11 am

    Da, cu asemenea concepte comuniste si creiere spalate ca ale 80-90 % din romani , nu vom avea dreptul la autoaparere niciodata, si vom fi lasati la mana politiei noastre foarte eficiente si a politicienilor….
    Cat de redus mintal trebuie sa fii ca sa nu realizezi ca infractorii vor avea intodeauna arme letale indiferent ca vreti voi sau nu , iar singurii beneficiari ( in cazul detinerii armelor letale ) sunt cetatenii onesti care platesc taxe

  28. Anonim said

    am July 26 2010 @ 11:32 pm

    In UK nu este permis sa ai nici macar un spray lacrimogen.

    Armele trebuie utilizate de profesionisti, altminteri va fi ca in jungla.

  29. HANS said

    am November 24 2010 @ 2:10 pm

    CINE CRDETI CA TRAGE IN OAMENI CU NEPASARE? CEI CARE STIU CA LUMEA NU ARE CU CE SA DEA O REPLICA! DACA AR AVEA CUNOSTINTA CA SUNT IN VANZARE LIBER ARME LETALE NU AR MAI FI ASA!

  30. Gargui said

    am December 12 2010 @ 2:18 am

    In 2003 in Chisinau, Republica Moldova, au fost pe raza orasului 385 incidente cu violenta in care s-a facut uzul armei cu aplicarea armei. De 16 ori a fost in mod legal. Si asta in 24 de luni.
    Dupa introducerea in 2004 a legii care da liber la armele cu glont altele dect cele automate pentru toti civilii a urmat o perioada de gratie de aproape 3 luni in care a fost o crestere masiva a incidentelor cu arme letale. Dupa aceea se poate nota faptul ca sintezele de la Ministerul de Interne arata in anul 2005, ca sa luam tot 24 de luni in calcul, s-au raportat numai 27 de incidente cu violenta in care s-a facut uzul armei cu aplicarea armei. Din ele numai 16 cazuri a implicat o arma letala detinuta ilegal.
    Si atunci va rog sa imi spuneti cum este mai bine.
    Cine este mai comunist decat cine?
    Cine are mai multa frica de propriul popor?
    Ce fel de tara este Romania si ce specie sunt conducatorii ei care fac legi in virtutea inertiei, legi conforme cu Directivele NKVD-ului pentru teritoriile ocupate?
    Acum sa va vad cum raspundeti si cum comentati, ca la injuraturi si aruncat cu zoaie sunteti buni in proportie ingrijorator de mare.

  31. Misa said

    am February 15 2011 @ 4:42 pm

    Vai de capul vostru de comunisti, Mihai Tociu, Bogdan, sper ca copilul meu sa creasca intr-o lume in care relicve comuniste ca voi sa fi disparut de mult, ca noi nu mai avem nici o sansa…cand ai creierul asa limitat si spalat de comunisti atatia ani ( pariez ca sunteti trecuti de 35-40 ani ) probabil ca vi se pare normal ca un cetatean onest si intreg la cap sa fie lasat la batjocura si cheremul oricarui pungas, dezaxat mental, criminal….

  32. amh said

    am May 6 2012 @ 4:21 pm

    Toti spalatii pe creier au impresia ca “interlopii” vor cumpara arme daca se liberalizeaza si in Romania. Realitatea este ca toti au arme in mod ilegal, iar noi cetatenii onesti suntem la cheremul lor.

Comment RSS · TrackBack URI