Incredibil : Agentia pentru Protectia Copilului ma intreaba de unde stiu ca vaccinul CantGrip s-a testat pe minori !! Bataie de joc pe bani publici

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=38171




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


9 Comentarii pana acum»

  1. marian said

    am February 2 2010 @ 5:14 pm

    Pe domnul presedinte la-ti intrebat?
    El stie ce se intimpla in tara asta?
    Costurile imprumutului FMI sunt maricele, cobai , substante toxice pentru testare , medicamente pentru testare.

  2. Senatorul Urban cere ANRMAP sa verifice contractul acordat de Institutul Cantacuzino pentru testarea vaccinului CantGrip | Urban Iulian said

    am February 2 2010 @ 5:33 pm

    […] pentru testarea vaccinului CantGripMinisterul Sanatatii, interpelat pe tema copiilor-cobai A/H1N1Incredibil : Agentia pentru Protectia Copilului ma intreaba de unde stiu ca vaccinul CantGrip s-a te…Ini?iativ? legislativ? PDL: To?i jurnali?tii s? depun? declara?ii de interese la […]

  3. Obsy said

    am February 2 2010 @ 7:02 pm

    Ar trebui sa cerem acum demiterea tuturor asa zisilor functionari din functiile acestor agentii platite din banii nostri si care au devenit cuiburi de puturosi probabil cu pile. Nu mai dorim sa platim in conditiile acestea functionari publici degeaba. Guvernul PDL trebuie sa actioneze rapid daca va dori sa ramana in functie.
    NU-mi vine in gand decat o srigare veche: HUUOO!

  4. cineva said

    am February 2 2010 @ 9:48 pm

    Si Garcea ar fi avut mai multa imaginatie in a redacta un proces verbal! :)
    Asta + Streinu daca nu zboara rapid de acolo inseamna ca suntem NULI ca natiune!

  5. dz98 said

    am February 3 2010 @ 11:18 am

    ANPFDC a cerut clarific?ri privind procedurile de testare a vaccinului împotriva A/H1N1 pe copii
    03 FEBRUARIE 2010

    1 foto 0 audio 0 video 0 alte fisiere

    ANPFDC a cerut clarific?ri privind procedurile de testare a vaccinului împotriva A/H1N1 pe copii
    Autoritatea Na?ional? pentru Protec?ia Familiei ?i a Drepturilor Copilului a solicitat Agen?iei Na?ionale a Medicamentului ?i Institutului Cantacuzino s? precizeze care sunt procedurile legale privind testarea virusului împotriva A/H1N1 pe copii ?i cum sunt selecta?i minorii. Purt?torul de cuvânt de la ANPFDC a declarat c? solicit?rile au fost f?cute în baza Conven?iei europene privind drepturile omului ?i medicin?, ratificat? de România în 2001, care precizeaz? c? un minor nu are capacitatea de a consim?i la o interven?ie ?i acest lucru nu poate fi f?cut f?r? acordul tutorelui legal, stabilit de c?tre instan??. Conform unor informa?ii ap?rute în pres?, se arat? c? la Timi?oara ?i Arad au loc test?ri a vaccinului Cantgrip pe copii care provin din familii s?race ?i ai c?ror p?rin?i ar primi în schimb sume de aproximativ 600 de euro.

    http://www.gandul.info/news/anpfdc-a-cerut-clarificari-privind-procedurile-de-testare-a-vaccinului-impotriva-a-h1n1-pe-copii-5469668

  6. vrajitorul.eu said

    am February 3 2010 @ 11:48 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  7. asistentapentruconsumatori.ro said

    am February 3 2010 @ 11:49 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  8. dz44 said

    am February 3 2010 @ 1:19 pm

    Testele vaccinului împotriva gripei porcine la copii, blocate din cauza controverselor
    ?tire
    Foto (1)
    Comentarii (0)
    Studiile clinice pentru vaccinarea împotriva gripei A/H1N1 la copii s-ar putea încheia la sfâr?itul lunii februarie pentru grupa de vârst? 10-16 ani, fiind inclu?i în studiu 36 de copii, dar testele sunt blocate din cauza controverselor, a spus directorul Institutului Cantacuzino, Radu Iord?chel.

    SocialTestele vaccinului împotriva gripei porcine la copii, blocate din cauza controverselor 12:55 Avocatul Poporului: Nu exist? temeiuri pentru sesizarea CCR privind reducerea posturilor în educa?ie 12:54 Propunerea privind acordarea de tichete cadou pensionarilor, respins? de Senat 12:40 Aproximativ 100 de cadre didactice picheteaz? Ministerul Educa?iei 11:38 B?rbat din Pantelimon, care a sechestrat un b?trân ?i i-a luat toate propriet??ile, re?inut 11:31 Testele vaccinului împotriva gripei porcine la copii, blocate din cauza controverselor (Imagine: Nicu Mircea/Mediafax Foto)
    “Pentru ca vaccinul s? poat? fi utilizat la copii este nevoie s? existe teste pe cel pu?in 50 de copii pentru fiecare grup? de vârst?. Acum avem în studiu 36 de copii, dar testele pentru grupa de vârst? 10-16 ani au fost oprite din cauza discu?iilor din ultimele zile”, a precizat, miercuri, directorul Institutului Cantacuzino.

    El a spus c? studiile se fac în baza unor directive europene ?i sunt remunerate, astfel c?, în cazul adul?ilor, pentru prima perioad? de teste care dureaz? 21 de zile, ace?tia primesc 150 de euro, iar pentru urm?toarele ?ase luni, 200 de euro.

    În cazul copiilor minori, ace?tia sunt inclu?i în studiul clinic numai cu acordul ambilor p?rin?i ?i nu pot fi racola?i de pe strad? sau din orfelinate, a spus Iord?chel.

    Pentru primul interval de testare este alocat? suma de 200 de euro pentru un copil, iar pentru a doua perioad? înc? 150 de euro.

    “Toate aceste studii sunt f?r? beneficiu terapeutic, iar perioada de supraveghere medical? este de un an, timp în care primesc asigurare medical?”, a mai spus Iord?chel.

    El a precizat c? Institutul Cantacuzino nu a câ?tigat bani din contractul Ministrului S?n?t??ii pentru realizarea vaccinului împotriva gripei pandemice ?i c? toate sumele au fost calculate foarte riguros.

    “?i înc? nu am pl?tit pentru studiile clinice, dar acestea se ridic? la câteva sute de mii de euro”, a precizat Iord?chel.

    Testarea vaccinului pandemic Cantgrip pe copii a început în decembrie ?i este realizat? de c?tre firma IFE Human Pharmacology, devenit? între timp Pierrel Research HP-RO, potrivit directorului Institutului Cantacuzino.

    Firma IFE Human Pharmacology are autoriza?ie pentru realizarea testelor clinice din 2003, a fost aleas? prin licita?ie conform legilor, fiind singurul ofertant. Aceasta este prima societate autorizat? de Ministerul S?n?t??ii pentru efectuarea testelor clinice, a precizat Iord?chel.

    Potrivit acestuia, pân? în prezent nu au fost semnalate reac?ii adverse.

    Directorul a mai spus c? în condi?iile în care testele clinice pentru copii se vor încheia la sfâr?itul lui februarie, înseamn? c? vaccinarea la grupa de vârst? 10-16 ani ar putea începe imediat.

    Consilierul personal al ministrului S?n?t??ii, Geza Molnar, a apreciat c?, dup? ce Agen?ia Na?ional? a Medicamentului (ANM) va autoriza vaccinul Cantagrip la aceast? categorie de vârst?, ar putea s? fie vaccina?i 30% dintre elevi.

    Ulterior, vor începe testele la celalalt? grup? de vârst?, de la ?ase luni la nou? ani.

    Întrebat ce va face Ministerul cu cele 10 milioane de doze de vaccin comandate pentru imunizarea popula?iei, consilierul personal a precizat c? Ministerul S?n?t??ii a luat prin contract cinci milioane de doze.

    “Alte cinci milioane (de doze – n.r.) despre care s-a vorbit urmau s? fie contractate lunar numai dac? ar fi fost nevoie de ele. Probabil nu vom mai avea nevoie de alte cinci milioane de doze întrucât interesul pentru vaccinare este sc?zut”, a mai spus Geza Molnar.

    El a precizat c? pân? în prezent s-au folosit 1,5 milioane doze de vaccin pentru adul?i, iar restul ar putea fi utilizate pentru imunizarea ?colarilor.

    De asemenea, pentru sezonul 2010-2011, Organiza?ia Mondial? a S?n?t??ii urmeaz? s? anun?e formula vaccinului sezonier în mai. “S-ar putea ca vaccinul sezonier de anul viitor s? con?in? ?i aceast? tulpin? A/H1N1 pe lâng? celelalte dou? tulpini”, a ad?ugat Geza Molnar.

    Pe de alt? parte, vicepre?edintele ANM, Robert Ancuceanu, a ar?tat c? în România se fac prea pu?ine studii clinice fa?? de Uniunea European?, UE alocând în ultimii doi peste 10 milioane de euro pentru studii clincie la copii.

    Exist? un regulament foarte riguros pentru studiile clinice la copii, iar acest mecanism european prevede ?i asiguarea pentru evntualele situa?ii nepl?cute ale celor afla?i în studii, a mai spus Ancuceanu.

    CITE?TE ?I…
    Autoritatea pentru Protec?ia Copilului vrea clarific?ri privind testarea vaccinului împotriva A/H1N1 Social ieri, 10:34

    http://www.mediafax.ro/social/testele-vaccinului-impotriva-gripei-porcine-la-copii-blocate-din-cauza-controverselor-5470870/

  9. Sorin said

    am February 3 2010 @ 9:37 pm

    pai nu va uitati toata ziua in globul ala magic de cristal ? de acolo le stiti pe toate, asa sa le raspundeti. da’ sa nu spuneti ca stiti cine la impuscat pe JFK ca dispareti subit.

Comment RSS · TrackBack URI