Suntem de rasul curcilor ! Statul roman obligat de CEDO il despagubeasca pe Nutu Camataru, din cauza duratei unui proces; De ce este periculoasa decizia ?

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=37844




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


13 Comentarii pana acum»

  1. obiectiva said

    am January 26 2010 @ 7:02 pm

    cine e de vina, sa plateasca.

  2. cineva said

    am January 27 2010 @ 12:14 am

    Pai au dreptate mai infractorii ..s-au plictisit de moarte de cand tot asteapta ca procesele pt care au infit shpagi grase sa intre sub anonimat …
    Mai sunt unii “nesimtiti” prin presa care mai scurma prin dosare vechi da nu-i ia nimeni in seama…
    Eu zic ca in China “baietii” astia nu s-ar fi plictisit nici o secunda. Hai sa nu-i mai judecam aici ci pur si simplu sa-i deportam acolo …se descurca ei. :)

  3. Daniela said

    am January 27 2010 @ 8:25 am

    @Obiectiva.

    Nu conteaza cine e de vina, tot contribuabilii la buget vor plati. Adica eu ,tu etc. E frumos in Romanica…

  4. andrei said

    am January 27 2010 @ 10:09 am

    de aceea, e nevoie de raspunderea magistratului… sa plateasca ei nu statul!!!!

  5. Dani said

    am January 27 2010 @ 11:11 am

    Sa o vad si pe asta, magistrat (sau oricare alt bugetar roman) care sa isi asume o cat de mica raspundere pentru faptele proprii… e exclus din start sa se intample asta, ca asa s-ar ajunge la normalitate, ori NU SE DORESTE ACEST LUCRU…

  6. Dani said

    am January 27 2010 @ 11:13 am

    O sa para fortata ideea, dar omul are pefecta dreptate. Chiar daca ar fi fost crimnal dovedit, avea o sansa, teoretica, sa primeasca o cindamnare la numai 7 an, ori el a fost tinut djea 8 ani la zdup… Mi se pare bataie de joc sa dureze atat de mult procesul.

  7. Ricu said

    am January 27 2010 @ 4:45 pm

    Este corect !
    Cu asta ar trebui sa inceapa reforma in justitie : cu limitarea timpului rezolvarii unei cauze. Este de rasul curcilor ca un dosar, indiferent cat e de simplu sau complicat, sa dureze ani si ani de zile. Cine prelungeste dosarele astea la infinit ? Nu cei din justitie ? De aceea sunt peste o suta de dosare programate intr-o zi la un complet de judecata. Cand ar fi foarte simplu : nu se admite un dosar pana nu are toata documentatia adunata. Si, desigur, ca trebuie un ineterval de timp pentru alte probe. Dar aste se poate accepta. Are trebui ca nici un dosar sa nu dureze mai mult de 3 luni de zile. Asa, avocatul cere amanarea, fara nici o justificare, pentru o parte, la term,enul urmator cere si avocatul celeilalte parti si uite asa, pentru o contestatie la un dosar de pensionare (spre exemplu) dureaza si doi ani de zile. Dar este evident, ca cineva are de castigat si cu siguranta ca nu reclamantul.
    Asa ca … bine face CEDO ca da amenzi pentru durata unui proces. Dar amenzile ar trebui platite de completul de judecata nu de stat.

  8. VIOREL URBAN said

    am January 27 2010 @ 4:48 pm

    @ Ricu
    Amenzile sunt platite DE NOI, PROSTII CARE ISI PLATESC TAXELE SI IMPOZITELE LA STAT !
    REALIZEZI ABERATIA ASTA ? MIE NU-MI CONVINE SA -MI DAU BANII MUNCITI DIN GREU PE MAINILE UNORA SI ALTORA CARE NU RESPECTA LEGILE SI APOI CASTIGA LA CEDO !

    Fiti mai cerebrali, ca asa…trebuie multe insa sa ne axam pe prezent si sa nu mai vorbim doar asa sa ne aflam in treaba.
    DECI NU E CORECT, E O BATAIE DE JOC LA ADRESA CETATENILOR DIN TARA ASTA CARE SUSTIN BUGETUL, SISTEMUL SI ORDINEA SOCIALA !

  9. Othelo said

    am January 27 2010 @ 4:53 pm

    Cat mai rapid trebuie sa plateasca judecatorii in cauza pentru toate daunele ce se imputa statului la CEDO.

  10. Gopo said

    am January 27 2010 @ 9:40 pm

    Procesele dureaza foarte mult dintr-un singur motiv: nu s-au inteles la malai.
    Sau doua: prescrierea faptei.

  11. Csaba said

    am January 28 2010 @ 4:46 am

    Se poate realiza ca cei care au provocat aceasta decizie absolut comica, acei rau-voitori sau incompetenti (fiecare intelege cum vrea) sa plateasca din banii pe care-i primesc oricum din contributiile noastre catre stat.
    Poate dupa 2-3 cazuri in care judecatori cu durere-n ……. vor plati daunele catre cei pe care nu au vrut sa-i judece rapid (ca oricum ei nu prea au ce cauta intre noi), vor intelege ca sunt acolo sa munceasca, nu sa treaca ziua.

  12. asistentapentruconsumatori.ro said

    am January 28 2010 @ 12:01 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  13. vrajitorul.eu said

    am January 28 2010 @ 12:01 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

Comment RSS · TrackBack URI