Intrebari la care NU am primit raspuns ! Vaccinarea preotilor, arestarea celor refuza sa se lase vaccinati

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=37401




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


11 Comentarii pana acum»

  1. www.vrajitorul.eu/ said

    am January 18 2010 @ 5:12 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  2. asistentapentruconsumatori.ro said

    am January 18 2010 @ 5:13 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  3. Catalin HN said

    am January 18 2010 @ 7:40 pm

    Cred ca d-nul Horatiu Cristian BELU nu cunoaste un aspect foarte important: cei care fac vaccinul antigripal (si asta de ani de zile de cand exista astfel de vaccinuri, nu doar in cazul gripei porcine) devin purtatori ai unei mici cantitati de virus al gripei la care se imunizeaza pt. ca in acest fel organismul lor sa produca anticorpi si sa devina imun la acea forma de gripa. Prin urmare, probabilitatea de a va infecta cu virusul amintit de dvs., d-le Belu, este mult mai mare in cazul unui cadru medical care A FOST VACCINAT decat in cazul in care nu a fost vaccinat. Asdadar, nu de cei care nu au facut vaccinul trebuie sa va feriti, ci de cei care l-au facut, in perioada imediat urmatoare administrarii acestuia (cam 2 saptamani).
    Acestea fiind spuse am si eu o intrebare pt. dvs., d-le Belu: daca acum 1 an, sau 2, 3 …5 ani in urma v-ati fi internat in spital si v-ati fi imbolnavit acolo de gripa, ati fi avut aceeasi dorinta de a da in judecata medicii pt. acest lucru ? Va intreb fiindca si in anii trecuti au existat vaccinuri antigripale si nimeni nu a pus problema obligativitatii vaccinarii medicilor.
    Si inca o intrebare pt. d-nul Belu: daca unul din colegii dvs. de servici va molipseste de gripa (porcina sau nu), il actionati in instanta ?
    Inca o intrebare (si cu asta inchei): dar daca cineva (nu conteaza cine) v-a moilpsit de gripa (porcina sau nu), nu credeti ca dvs. sunteti vinovat de acest lucru din simplul motiv ca nu v-ati facut vaccinul antigripal ? Daca l-ati fi facut si acest vaccin ar fi fost eficient, nu v-ati fi imbolnavit de gripa; iar daca l-ati fi facut si n-ar fi fost eficient inseamna ca degeaba l-ar fi facut si cel pe care dvs. doriti sa-l actionati in instanta.

  4. dz9 said

    am January 18 2010 @ 7:43 pm

  5. Kaa said

    am January 19 2010 @ 8:53 am

    D-le Belu… ati facut gripa porcina si traiti????????????? Desi erati deja bolnav in spital???????????? Uimitor!! Va rugam sa ne impartasiti din intelepciunea dvs. si sa ne dezvaluiti tratamentul pe care l-ati urmat. Fantastic! Iata deci ca virusul gripei porcine poate fi invins, chiar si de pacientii de la reanimare!
    Asadar, serios vorbind, no big deal, nu va vaccinati aiurea. Dl Belu a demonstrat pe viu ca gripa porcina e doar o raceala obisnuita. A! Dar, d-le Belu, dvs. de ce nu erati vaccinat? Pretindeti doar de la altii sa se intepe?

  6. nm said

    am January 19 2010 @ 8:27 pm

    Ieri a murit in Ungaria un om de 51 de ani,care a fost vaccinat in noiembrie 2009 !!!! atat cu vaccin antigripal normal cat si cu cel “nou descoperit”.Avea febra mare,probleme respiratorii.Au depistat virusul AH1N1 in organism.(sursa:stiri TV2,ora19.30)

  7. Horatiu said

    am January 20 2010 @ 2:34 pm

    Buna ziua,

    Vad ca ati dorit sa mai discutam despre subiectul propus de mine, poate considerati ca este o pierdere de timp. Imi pare rau ca v-am retinut si deturnat atentia de la problemele dumneavoastra. Imi cer scuze si totusi va rog sa nu mai faceti propaganda impotriva vaccinarii pentru ca sunt totusi oameni care au murit, mor si vor muri, in continuare de gripa pandemica. Mie, imi pare rau pentru ei. Atat timp cat nu sunt oameni apropiati sau cunoscuti acei 1-3-5% raman niste cifre seci care nu ne afecteaza. Dar daca dintre cei 1-3-5% unul SINGUR este tatal, mama, fratele, sora, sau si mai rau fiul sau fiica noastra atunci tot universul nostru se duce pe apa sambetei. Eu sunt medic si am lucrat la Institutul Pasteur cu virusul gripal, am facut stagii de pregatire la Institutul Cantacuzino in laboratorul de gripa, acolo unde se prepara si vaccinul si stiu ce poate face acest virus. Personal v-am spus ca ma vaccinez de 18-20 ani si n-am avut niciodata nici cea mai mica reactie adversa.
    Cu stima,
    Dr. Horatiu Cristian BELU

  8. Horatiu - raspunsuri said

    am January 20 2010 @ 2:34 pm

    Buna seara domnule Urban
    Va multumesc pentru raspunsul nesteptat de rapid. Raspund, si eu cat pot de corect pot:

    – doctorul a fost dagnosticat cu gripa pandemica, pe baza analizelor de laborator )exista buletin de analiza care atesta rezultatul;
    – in timp ce eram internat in spital a sustinut in permanenta, chiar de fata cu martori ca el a refuzat sa se imunizeze (vaccineze);
    – tot doctorul in cauza a afirmat, in public, de fata cu martori ca, fiind suspect de o boala infectocontagioasa conducerea spitalului i-a interzis contactul cu bolnavii. Dupa confirmarea diagnosticului de laborator privind infectia sa cu virusul gripei noi s-a vazut cum conducerea spitalului a avut dreptate.

    Pentru celelalte 2 intrebari fac, inainte de raspuns, urmatoarele considerente:
    – personal cred ca orice om normal, care se stie ca sufera, sau macar banuieste sau intuieste, de o boala infecto contagioasa ar trbui din respect fata de semenii sai, daca nu conform invataturilor din cei 6-7 ani da-acasa, sa evite contactul cu persoane sanatoase carora ar putea sa le transmita boala.
    Prin urmare:
    – cred ca preotii bolnavi sau cu simptome de gripa )chiar “normala” sezoniera sa nu efectueze slujbe si sa nu vina in contact cu enoriasii sai, pe care ar putea sa-i imbolnaveasca.
    – cred ca INDIVIDUL suferind sau banuind ca sufera de o boala infecto contagioasa nu trebuie nici lasat nici sa i se permita , nici el din proprie vointa sa nu vina in contact cu persoane carora ar putea sa le transmita boala.
    Va rog sa va ganditi cum ati reactiona daca in loc de gripa pandemica sau sezoniera ar fi vorba de ciuma, antrax, leptospiroza, salmoneloza, ebola sau orice alta boala infecto-contagioasa cu o contagiozitate mult mai mare decat a gripei pandemice care evolueaza acum si cu un procent de mortalitate de aproximativ 50 – 60 % (dintre cei care fac boala) asa cum se intampla in unele dintre bolile mentionate anterior.

    V-am pus toate aceste intrebari si am cautat sa va raspund cat mai precis si detaliat numai cu speranta ca as putea prin actiunea mea de a da in judecata spitalul sa schimb putin mentalitatea generala.

    Va multumesc pentru atentie si astept raspunsul dumneavoastra,
    Cu stima
    Horatiu Cristian BELU

  9. VIOREL URBAN said

    am January 20 2010 @ 2:38 pm

    @ Horatiu

    Pai de ce nu ai zis de la inceput ca esti medic si sustii vaccinarea ? Nu era mai corect si coerent ?
    Sa intelegem ca acum e nevoie de astfel de mailuri dupa cires ca apoi sa recunoasteti ca sunteti din sistem si PRO-Vaccin
    Lasa oamenii sa aleaga si vedeti-va de ale voastre, nu e nimeni si nu va fi obligat sa faca ce doriti voi . Asta inseamna respectarea drepturilor si libertatilor fundamentale, a Constitutiei si mentinerea unui stat in care oamenii sunt liberi si nu sclavi !
    Nu uita asta : OAMENII AU DREPTURI SI LIBERTATI , LIBERTATEA DE A ALEGE , DE A SE INFORMA SI DE A FI INFORMATI ! ASTA MAI TREBUIE REPETAT ZILNIC IN ROMANIA CA SE VEDE CA UITATI ACESTE LUCRURI .

  10. Urban@Horatiu said

    am January 20 2010 @ 2:40 pm

    D-le Horatiu Belu

    Dar la cei care au decedat din cauza vaccinurilor insuficient testate ? cu ei ce facem ? ii trecem la statistici, la victime colaterale ?
    Imi pare rau sa va spuns ca in Franta si Grecia vaccinarile au incetat, in vreme ce in Romania isteria este adusa la valori maxime pentru ca unii vor sa faca profituri si asta o spune ambasadorul USA http://www.urbaniulian.ro/2010/01/18/ambasadorul-sua-despre-afacerile-lui-streinu-cercel-fondurile-anti-sida-alimenteaza-mafia-scenariul-se-repeta-cu-vaccinul-anti-aviara-si-anti-porcina-tunuri-de-sute-de-milioane-de-euro/
    Stiti cum se privatizeaza un institut ? cititi aici

    http://www.urbaniulian.ro/2010/01/17/afacerea-cantgrip-romani-vaccinati-de-doua-ori-legatura-cu-privatizarea-institutului-cantacuzino-afaceri-cu-sanatatea-romanilor/

    In afara de asta, ce ar trebui facut cu cei care refuza sa se vaccineze pentru ca AU ACEST DREPT CONSTITUTIONAL ? De unde stiu eu ca dvs. cel vaccinat, nu sunteti de fapt cel care-i infectati pe altii ? Ar trebui arestati, batuti, condamanati la inchisoare cei care refuza sa se lase vaccinati ? Ar trebui sa le suspendam drepturile civile sa-i haituim pe strada ?
    Am sa trimit propunerea dvs. ca preotii care au gripa sa nu mai oficieze slujbe si astept reactia BOR pentru ca sunt chiar curios ce vor spune ei legat de acest subiect .
    De cate ori cand ati fost racit ati stat in casa pana la VINDECAREA COMPLETA ca sa evitati sa-i contaminati pe cei din jurul dvs. ?
    senator Iulian Urban

  11. timisorean1 said

    am January 21 2010 @ 12:16 pm

    la doctoru asta nare rost sa-i raspund.

    in scimb am o remarca pt domnul senator despre:

    “…mai ales ca vaccinul anti gripei porcine nu este inscris intre vaccinurile obligatorii impuse prin lege in Programul National de Imunizare asa…”

    din cate stiu eu, nu exista nici un vaccin obligatoriu prin lege nici la noi, nici in ue. poti refuza orice vaccin. este dreptul nostru

Comment RSS · TrackBack URI