Ce pot face sa scap de colegii care fumeaza la locul de munca ?

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=37255




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


25 Comentarii pana acum»

  1. www.vrajitorul.eu/ said

    am January 14 2010 @ 2:44 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  2. asistentapentruconsumatori.ro said

    am January 14 2010 @ 2:44 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  3. Alex said

    am January 14 2010 @ 6:28 pm

    Ce parere aveti de panselutza asta? Amice, daca esti gravid si te deranjeaza fumul de tigare, muta-ti biroul sau schimba-ti jobul. De ce sa renunte majoritatea la fumat pentru un minoritar? Pe tine te-o deranja fumul, dar ai idee cat de greu este pentru un fumator sa nu poata fuma unde lucreaza? Adica sa piarda timp cu fumatul afara, sa ii stea mintea numai la tigare? Te-ai intrebat de ce se permite fumatul in acel birou? Nu cumva are legatura cu productivitatea celor din acel birou?
    Oricum, mi se pare o mare nesimtire sa fii singurul nefumator din birou, dar sa ceri sa nu se fumeze!!! Cum te-ai simti daca lucrurile ar sta invers? Daca, prin absurd, colegii tai ar fi deranjati ca nu fumezi si te-ar forta sa fumezi?
    Niciodata nu am inteles cum poate minoritatea sa-i ceara majoritatii sa se supuna… Culmea e ca multi prosti se supun…

  4. Parmalat said

    am January 14 2010 @ 6:39 pm

    Ce sa respecti bai nene, in Romania daca vii cu cereri din astea de respectare a legii te da afara de la munca.
    Eu nu inteleg cum suporta fumatorii mirosul din haine. Mie mi se intoarce stomacul pe dos daca imi miros hainele a fum.

  5. Costi said

    am January 14 2010 @ 6:40 pm

    Alex:
    1) Este impotriva legii sa fumezi in spatii inchise
    2) Nu este impotriva legii sa te pisi in public, cu toate astea cred ca te duci la toaleta.
    3) Mi se pare nesimtire ca printr-un act deliberat sa faci rau cuiva
    4) Eu prin faptul ca nu fumez nu daunez grav sanatatii nimanui.
    5) Daca intr-un birou sunt 5 oameni din care 4 se caca in birou, cei 4 sunt nesimtiti nu cel care ii roaga sa nu se cace in birou.
    6) Lasa-te de fumat ca-ti va face bine.
    7) ani de-acasa ar trebui sa ai.

  6. Alex said

    am January 14 2010 @ 7:03 pm

    Costi:
    1) Este o lege idioata, nu m-a obligat nimeni sa ma apuc, o fac din placere. Lege impusa de minoritate majoritatii si de unii care spun ca a fuma e rau, dupa care isi aprind o tigare
    2) Sa scoti furtunul in public sa te pisi nu se compara cu a scoate o tigare sa fumezi (nu se rusineaza nimeni de o tigare goala:D)
    3) Mi se pare o nesimtire sa supui majoritatea covarsitoare unei minoritati (nu-ti convine, ceri sa te mute in alt birou)
    4) Crede-ma ca nici eu nu daunez sanatatii nimanui pentru ca fumez (s-au facut studii de 30 de ani si a reiesit ca noxele inhalate de un nefumator sunt echivalente cu a fuma normal 7 tigari intr-un an, adica egal cu ZERO)
    5) Iar zic: a te caca e ceva … intim, a fuma nu (vezi punctul 2)
    6) E greu, as vrea dar e extrem de dificil
    7) Am (dupa cum vezi, nu am dat un raspuns manelistic)

  7. pro90 said

    am January 14 2010 @ 7:25 pm

    alex, lege trebuie respectata fie ca iti place sau nu
    vrei altceva : pleaca din tara in zimbabwe sau burkina faso [cu toate ca acolo sunt nebuni cu arme ]
    bine zis costi

  8. MADCAT said

    am January 14 2010 @ 7:34 pm

    Pai, omule, nu ai cur sa contra-ataci si tu?!

    Alex, daca majoritatea cunoscutilor tai ar fi violatori, ai gasi normal sa iti violeze nevasta in fiecare zi?! Si cand se plictisesc de ea, sa treaca si la fiica-ta, ma-ta, fiu-to si tac-tu?! Si dupa ce termina ei, sa iti trimit si io vo 3 cocalari pentru un gang-bang cu tine si cu bunica-ta?!

    Nu mai confunda, amice, bunul simt cu imbecilitatea! daca tu esti imbecil si ai ajuns sclavul unui lucru, nu i obliga si pe ceilalti sa iti suporte cocalarismu’ de mall!

    Oile isi urmeaza ciobanu’, desi sunt majoritatea. Vad ca tu ai impresia ca daca esti… mai putin dotat intelectual si spiritual (ma refer aici la lipsa vointei), asa trebuie sa fie toata lumea. Poate ca, fiind izolat pe planeta ta, nu ai aflat ca mai exista si altfel de oameni… oameni care gandesc. Si mai exista morala, bun simt si individualitate. Fumeaza amice, pana iti cad ouale, dar fa-o undeva unde nu deranjezi, ca nu ti-ar conveni sa iti puna cineva gaura curului in nas si sa iti faca respiratie artificiala!

  9. Alex said

    am January 14 2010 @ 7:44 pm

    Interesanta paralela trasa de tine intre fumat si viol, deranjanta la nivel psihic si mental, dar interesanta.
    Nu cred ca are rost sa-ti scriu aici o lista de mari personalitati care fumeaza, doar ca sa vezi ca fumatul si IQ-ul nu au legatura. Tu chiar daca nu fumezi, mi-ai dovedit prin ce ai scris ca esti un dobitoc inutil pentru societate, un mic muc frustrat, un nazist al tigarilor de care nu-i pasa nimanui.
    Ideea e ca un fumator nu ar cere voie sa fumeze intr-un birou in care nu fumeaza nimeni, dar un nefumator proaspat venit intr-un birou in care toti fumeaza va cere ca ei sa inceteze, nu ca el sa fie mutat, asa ca unde e bunul simt?

  10. Parmalat said

    am January 14 2010 @ 7:45 pm

    alexe tu esti frustratul schizofrenic care nu intelege ce inseamna bunul simt si buna crestere
    nu te impiedica nimeni sa fumezi pana mori, doar ca nu afecta si pe altii care nu iti impartasesc pasiunea
    si baga la capatana : legea e lege pentru toti si nu ma intereseaza alte vorbarii sau comentarii

  11. Jean said

    am January 14 2010 @ 7:48 pm

    Alex,
    Urmand logica ta fara de logica, daca la 2 colegi de-ai tai iar taia nevoile si si le-ar face pe tine, tu nu ai riposta pe motiv ca aia sunt majoritari si te citez::Oricum, mi se pare o mare nesimtire sa fii singurul “care nu te taie” din birou, dar sa ceri sa nu-si mai faca aia nevoile pe tine”. Si apoi te intrebi de ce nu se duc majoritarii la WC si fac pe tine?! Pai ti-ai dat singur raspunsul: “Nu cumva are legatura cu productivitatea celor din acel birou?”

    “Niciodata nu am inteles cum poate minoritatea sa-i ceara majoritatii sa se supuna… Culmea e ca multi prosti se supun…”
    Cu alte cuvinte, aia ar fi prosti daca nu si-ar mai face nevoile pe tine, majoritari fiind…

    Sper sincer ca esti singur la parinti si nu lasi urmasi. :(

    Unde ai vazut tu ca majoritatea sa aibe dreptul sa ucida sau sa raneasca minoritatea doar pentru ca e majoritate. Nu orice ii este permis majoritatii doar pentru ca e majoritate.
    Iar fumatul este o agresiune asupra celor nefumatori si nimeni nu are dreptul sa-i agreseze.

    Ca sa vezi cum e, ca vad ca nu pricepi nimic, atunci cand fumezi, eu ti-as trage o punga pe cap sa te vad putin cu ochii bulbucati. Desigur o sa mai iau pe cineva cu mine, doar ca sa fim majoritari si tu sa te sufoci impacat ca dreptatea majoritatii a triumfat. :(

  12. Alex said

    am January 14 2010 @ 7:53 pm

    Ce mai vorbiti voi de lege cand va convine… :)))))))))))
    Daca romanii ar respecta legile asa cum ar trebui (pe toate, nu numai pe cele care le convin) am avea si noi sanse sa facem primii pasi spre o lume civilizata.
    In rest, conceptul de care ma prevalam este cel al majoritatii vs. minoritate. Atat, n-am zis ca ar trebui sa luam toti fumatorii si sa-i inchidem intr-o camera mare plina de fum, am zis ca e normal sa se respecte majoritatea. Nu-ti convine, muta-ti cuibul, la fel cum fac si fumatorii cand se afla in minoritate.
    Ca sa dau si eu un exemplu ciudat, daca un popo intra intr-un bar straight, ati vrea sa iasa poponarul de acolo daca nu-i convine sau sa iasa toti ceilalti si sa ramana doar el inauntru (ca doar minoritatile sunt protejate, ce mama lu’ proces verbal)?
    Ma rog, aici ma opresc deoarece vad ca n-aveti logica si cuvintele la voi…

  13. Erste said

    am January 14 2010 @ 7:55 pm

    @alex – calm baiete, nu conteaza parerea ta
    asta e viata
    emigreaza si besi

  14. Alex said

    am January 14 2010 @ 7:56 pm

    OAMENI BUNI, ALTE PARABOLE IN AFARA DE CACARE SI PISARE NU AVETI IN NEURON?!!
    MACAR O PARABOLA CARE SA DESCRIE CEVA EXECUTABIL IN FATA MULTIMII, CUM E FUMATUL, ADICA A CITI UN ZIAR, A BEA O COLA, ETC.
    SAU VOI AVETI ACEST OBICEI DE A VA CACA SAU PISA UNII PE ALTII IN BIROURI?
    INCREDIBIL!!!!!!!

  15. Parmalat said

    am January 14 2010 @ 7:58 pm

    esti distrus alexe
    te crezi dastept, dar esti doar un prostovan care nu pricepe pana nu sufera el din cauza altora
    hai baga capul in wc si trage apa – vezi sa nu uiti tigara aprinsa

  16. Alex said

    am January 14 2010 @ 7:59 pm

    De ce suferi tu din cauza fumatorilor, intregule care esti? Te obliga cineva sa stai in camera cu ei? Te opreste cineva sa ceri sa fi mutat in alt birou?

  17. Deanna said

    am January 14 2010 @ 8:05 pm

    In primul rand trebuie respectata o lege in vigoare.
    In al doilea rand in aceasta situatie nu se pune problema majoritatii sau a mnoritatii. Pana acum comentariile facute au fost cam agresive, dar presupun ca au fost facute de fumatori (nu judec pe nimeni).
    Atata timp cat cei care fumeaza sunt stresati ca nu mai pot fuma (la serviciu sau in alte locuri publice). La fel este si cu nefumatorii – sunt stresati ca trebuie sa suporte fumul de la zeci de tigari … culmea la ei nu gandeste nimeni.
    Stiati ca fumatorii pasivi (cei care stau “in fumul de tigara”) sunt mai expusi imbolnavirilor?

    Eu iti recomand sa vorbesti prima data cu conducerea (nu cred ca nu stie de situatie) si sa le propui sa aranjeze un loc de fumat undeva unde nu sunt fumatori. Fii inventiv si insistent … Succes!

  18. euu said

    am January 14 2010 @ 11:45 pm

    @ mihai,

    avand in vedere ca acesti “colegi” au acea buca de nesimtit si te asfixiaza in spatiu inchis, o buna metoda de al le raspunde cu aceasi metoda este sa bagi de cu seara niste fasole cu carnati si dimineata niste oua cu ceapa si sa dai drumu liber la vanturi, sa vezi ce parere vor avea.

    @ alex,

    esti disperat, in curand VEI FUMA AFARA !!!, ziua aceea nu este departe, ma rog sa o prinzi, sa nu te sinucizi in ziua in care se introduce legea si se va aplica precum in Franta ::))

    Scumpiti tigarileeee! 10 euro sa fie tigara, imi fac si eu butic, nea Alex hai sa-ti vand niste tigari:))) Si te vei supune propriului tau viciu.

    Majoritatea este intodeauna condusa de minoritate, HI HI.

  19. Anticariat said

    am January 15 2010 @ 12:40 am

    Are dreptate alex la o faza, aceea ca toti dau exemple legate de mictiune si defecatie.

    Serios, chiar nimeni nu crede ca e ceva in neregula cu asta?

  20. Jean said

    am January 15 2010 @ 6:27 am

    @Anticariat
    Nu este in neregula devreme ce si fumatorul de langa mine tot gaze puturoase emana.
    De ex. daca eu “mictiunez” pe fumtorul de langa mine care ma intoxica, tot el este in avantaj, deoarece mictiunea se spala dar plamanul meu este afectat iremediabil. Intelegi matale?! Nu mai vorbesc de chinul ce mi-l provoaca deliberat.

    Prin urmare exemplele au fost date pentru ca despre asta era subiectul: fumul este pe acelasi plan cu mictiunea si defecatia… Absolut nici o diferenta…

    Nu crezi ca e in neregula sa nu realizezi aceste lucruri banale?!

  21. elena said

    am January 15 2010 @ 7:39 am

    Dupa parerea mea fumatorii , aproape toti, sunt nesimtiti. Fac murdar si polueaza tot acolo unde isi desfasoara activitatea.Eu la locul de munca nu deranjez pe nimeni cu viciile mele, incerc sa-mi fac treaba. Ei nu tin cont nici daca e un copil in preajma, nu conteaza decat placerea lor. Majoritatea patronilor nu pot impune angajatilor sa-si respecte programul , sa-si faca treaba. Ei bine stiti cat timp pierd cu fumatul acesti colegi? calculati… Sunt niste chiulangii carora nu le pasa de ceilalti. Ar trebui sa se respecte o lege data nu sa o comentam.

    Si pentru Alex.. nu e frumos cum gandesti, e adevarat e treaba ta ce faci cu viata si sanatatea ta, dar nu intr-un spatiu inchis unde chiar si un coleg incearca sa traiasca si sa munceasca nu-i face rau! De ce arunci cu noroi pentru ca tu ai un viciu? De ce crezi ca numai tu ai dreptate? La fiecare loc de munca trebuie sa existe si un loc amenajat pentru fumatori si incearca sa -ti respectii si colelegii, te respecti pe tine daca o faci.

    Am fost mai ades afara din tara, acolo se fumeaza afara daca nu au un loc special de fumat. Si nimeni nu streseaza un singur coleg sau client.
    Esti egoist si nepasator. Si se mai vede ca nu ai educatie.

  22. Marius said

    am January 15 2010 @ 8:36 am

    PARACIOASA MICA CE ESTI!!!

  23. zamora said

    am January 15 2010 @ 10:34 am

    Frate nu uita !!! Traiesti in Romania si asta iti ocupa tot timpul. Daca vrei si esti convins ca vrei sa-ti pierzi locul de munca atunci fa o inaintare conducerii. Ideea ar fi sa faci direct o plangere la Garda de mediu si sa fie confidentiala !!! Altfel…scuza-mi expresia !!! Te-ai supt !!!

  24. Roxi said

    am January 15 2010 @ 11:58 am

    @ elena
    Este gresit sa zic ca cei care fumeaza la locul de munca sunt chiulangii. Eu fumez, drept ca o fac afara impreuna cu rstul colegilor care fumeaza dar nu consider ca trag chiulul
    Am un prgram de la 9 dimineatza la 5 dupamiaza. Daca eu in programul asta imi termin treaba care mi-a fost data nu vad de ce as fi catalogata drept chiulangie. Am avut la birou aceiasi problema cu anumiti colegi care au invocat acelasi principiu cerand conducerii ca cei care fumeaza sa stea peste program 1 ora cel putin.
    Raspunsul conducerii a fost Negativ avand acelasi rationament ca si al meu: daca imi termin treaba nu am de ce sa stau peste program.
    Cand mai faci afirmatii: toti fumatorii sunt nesimtit ataci si oameni care desi au acest viciu ii respecta si pe norocosii care nu-l au, pentru ca nu toti ne gandim numai la noi si la placerea noastra.
    @ alex: e cam ciudat ce zici tu. Desi sunt fumatoare nu as impune nimanui sa suporte la birou fumul meu. Desi in biroul in care sunt eu majoritatea suntem fumatori (inclusiv seful) iesim toti afara, nu ne permitem sa fumam in birou pentru a nu-i eranja pe “minoritarii” (cum ii numesti tu)cu fumul de la tigarile noastre.

  25. kkk said

    am January 16 2010 @ 1:23 am

    toata lumea e tampita inafara de alex LOL… mai nene am fost si eu fumator da nam deranjat pe nimeni ieseam frumos afara si imi potoleam setea de nicotina. Cand toti iti zic ca nai dreptate tu o tii pea ta? da esti idiot rau, si nu respectam numa ce nu ne convine ca marea majoritate isi face rca, plateste impozite, isi face acte,pierde timpu pe la registru comertului, administratii si multe alte institutii de stat ca ASA E LEGEA si neplace sau nu trebuie sa respectam, nu imi convine sa scot in fiecare an 700 lei ptru rca avand in vedere ca am casco si in viata mea nu am avut accident din vina mea si sunt sofer de peste 20 ani da undei lege nui tocmala! si mai zici de productivitate pai astia care abia au fumat si iar se gandesc sa fumeze pai au o probleme…din nou nu vb din auzite. Sa incerce sa fumeze cineva la mine la firma…. pai zboara imediat… pai se poate sa vina un client si sa puta a tigari… rusine mare!!!

Comment RSS · TrackBack URI