Senatorul Iulian Urban refuza vaccinarea

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=37218




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


38 Comentarii pana acum»

  1. asistentapentruconsumatori.ro said

    am January 13 2010 @ 3:57 pm

    ************

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  2. www.vrajitorul.eu/ said

    am January 13 2010 @ 3:58 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  3. andrei said

    am January 13 2010 @ 4:24 pm

    dle senator,

    va rog sa gasiti o cale de a obtine demiterea lui streinu-cercel !

  4. Zolly said

    am January 13 2010 @ 4:26 pm

    http://www.urbanviorel.ro/2010/01/13/refuzam-vaccinarea-inca-mai-avem-drepturi-si-libertati-consfintite-de-constitutia-romaniei/

    http://www.urbanviorel.ro/2010/01/10/hai-sa-nu-vegetam/

    http://urbanviorel.ro/category/vaccinuri/

    http://urbanviorel.ro/index.php?s=gardasil

    http://urbanviorel.ro/category/eugenism-eugenics/

    http://urbanviorel.ro/index.php?s=bazac

    http://urbanviorel.ro/category/ministerul-sanatatii/

    http://urbanviorel.ro/category/ciuma-rosie/

    http://urbanviorel.ro/category/silgard/

    http://urbanviorel.ro/category/autismulautism/

    http://urbanviorel.ro/2009/07/15/ce-nu-vedeti-in-mass-media-atentie-maxima-bayer-exposed-hiv-contaminated-vaccine/

    Oameni buni nu sunt impotriva medicinei moderne, iau pastile, am facut vaccinuri insa e timpul sa ne informam si sa realizam ca lucrurile acestea sunt reale , periculoase si suntem lasati in bezna ! Ca de obicei exista factori care posteaza si pe acest blog , care ar vrea toti sa ne vaccinam precum vitele si sa inchidem ochii la informatiile care sunt covarsitoare si privesc niste lucruri extrem de periculoase pentru sanatate !

    Deschideti ochii, cititi, documentati-va si nu mai inghititi gogosi !

  5. andrei said

    am January 13 2010 @ 4:31 pm

    s-a primit MESAJ la SENAT ca sa mergeti sa va vaccinati ?!!!!!!!!!!

    pana unde s-a ajuns dle !!!!!!!!pana si parlamentarii sunt “manati” ca o turma (imi cer scuze pentru comparatie)

  6. Toata stima! said

    am January 13 2010 @ 4:55 pm

    Felicitari domnule senator!

  7. Julia said

    am January 13 2010 @ 5:15 pm

    So what?

  8. dzp said

    am January 13 2010 @ 5:25 pm

  9. obiectiva said

    am January 13 2010 @ 6:33 pm

    BASE s/a vaccinat? BOC?

  10. obiectiva said

    am January 13 2010 @ 6:33 pm

    daca vor sa se vaccineze, sa vina cu seringa si fiola, ca/i vaccinez eu! doar asa, ma voi vaccina!

  11. dan said

    am January 13 2010 @ 6:55 pm

    citit si:

    realitatea-catavencu-isi-cheama-angajatii-la-vaccin-impotriva-gripei-porcine

    http://stiripeblog.wordpress.com/2010/01/13/realitatea-catavencu-isi-cheama-angajatii-la-vaccin-impotriva-gripei-porcine/

    sau

    pandemia-de-gripa-porcina-ah1n1-face-jocurile-companiilor-farmaceutice

    http://stiripeblog.wordpress.com/2010/01/12/pandemia-de-gripa-porcina-ah1n1-face-jocurile-companiilor-farmaceutice/

  12. Senatorul Iulian Urban refuz? s? se vaccineze împotriva gripei porcine | NapocaNews said

    am January 13 2010 @ 7:54 pm

    […] Iulian Urban, senator http://www.iulianurban.ro […]

  13. ROMÂNIA VORBE?TE » Blog Archive » Senatorul Iulian Urban refuz? vaccinarea said

    am January 13 2010 @ 8:40 pm

    […] Conform blogului senatorului Iulian Urban […]

  14. Irina said

    am January 13 2010 @ 9:30 pm

    Ma alatur… adica refuz si eu vaccinul ! Misto faza cu mesajul de la Senat, mai ramane sa vina nota interna de la partid potrivit careia cei care nu se vaccineaza vor fi sanctionati :)) Va dati seama ce disperati sunt astia sa ne injecteze ?

  15. Catalin HN said

    am January 13 2010 @ 9:48 pm

    Felicitari, d-le senator ! Un gest care ar trebui urmat de cat mai multi demnitari.

  16. Metalshrine said

    am January 13 2010 @ 11:34 pm

    Pe mine ma mira faptul ca nu mai este Basescu de vina… Este ciudat. Insa avem un nou dictator care ne indeamna si ne impune si face ce vrea mujkiu lui si nimeni nu se poate atinge de el. Cum e posibil? A plecat pesedeu de la guvernare si a ramas cercelush sa dea tonul la cantec iar pedeleul sa joace dupa cum i se canta?

  17. Remus said

    am January 13 2010 @ 11:57 pm

    Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuu. Va rog nu spuneti asta.

    Viata mea nu mai are sens !!!!!!!!!

    WTF ?!?!?!?

  18. Dejan said

    am January 14 2010 @ 12:12 am

    Cata indolenta, nestiinta si ignoranta. Si toate astea e la un senator al Romaniei ales de niste indolenti, nestiutori si ignoranti. Vaccinul Cantgrip nu este produs de catre GSK c de catre Institutul Cantacuzino. Adica de catre Statul Roman. Si este gratis. Deci orice interes material cade din start. mai cutati “domnule senator” alte elemente ale “teoriei conspiratiei”, pentru ca asta nu sta deloc in picioare. E beata rau

  19. Othelo said

    am January 14 2010 @ 12:14 am

    Mai grav este ca ii obliga pe medici (ceea ce este total anticonstitutional) sa se vaccineze ca sa nu contamineze pacientii. Personalul medical nu va accepta. as anticipa in proportie de peste 80% vaccinarea, si atunci va aparea un blocaj in furnizarea de servicii medicale, care si asa schioapata rau. Cine pierde in final? Tot cetateanul de rand, in calitate de pacient.
    Strainu Cercel trebuie impaiat si dus la Antipa. L-as aseza langa scula lui Terente.

  20. dinutza said

    am January 14 2010 @ 2:02 am

    cititi presa internationala si o sa trageti singuri concluzia finala. exterminarea rasei umane se va produce cu sau fara voia noastra/voastra. nu va mai opuneti ca va fi mai dureros. banii s-au terminat, resursele s-au exploatat, am ajuns la apogeu si la finalul existentei rasei umane. vizionati spre exemplu zeitgeist. asta este… e prea mica lumea aceasta pt toti si mai ales pt cei fara bani. o viata linistita va doresc (ce a mai ramas din ea)

  21. Jean said

    am January 14 2010 @ 6:38 am

    Brovo Othelo :)
    Eu l-as vaccina chiar cu scula lui Terente.

    Omu asta face mai mult decat e platit la vedere sa faca. As intelege sa se limiteze la recomandari, dar cand il vezi ca se chinuie sa ne dea obligatoriu “sanatate” noi sanatosi fiind, ma gandesc ca e prea putin vaccinul lui Terente pentru el. :(

    Gripa porcina este o forma de gripa mult mai usoara decat gripa obisnuita. Din ea nu se moare.

    Stirile care spun ca au murit nu stiu cati oameni de gripa porcina sunt mincinoase si imbecile. Cauza mortii acelor oameni a fost cu totul alta. Ca au avut si gripa porcina posibil sa fi fost picatura care a umplut paharul, dar era doar o picatura intr-un ocean. La fel de simplu putem spune ca au murit din cauza unor carii dentare, ca posibil ca aveau si asa ceva.

  22. Nume said

    am January 14 2010 @ 6:39 am

    D-le Senator,

    Aveti dreptate! Chiar va rugam sa nu va vaccinati. Vaccinarea este cel mai mare rau care vi se poate intampla. Va rog sa ii indemnati prin toate mijloacele pe care le aveti si pe ceilalti avocati si politicieni din Romania sa nu se vacineze. Nici macar cu anti-tetanos, rabie, hepatita, poliomielita, difterie, febra galbena si altele. Niciodata! Asa veti demonstra ca aveti atitudine civica de deputat. Va rog sa ii invitati pe cei ca dumneavoastra sa va urmeze.

    Pt informarea dvs:
    -vaccinul e facut in Romania la Cantacuzino (ceea ce ar trebuie sa va faca mandru), si nicidecum nu merge pe cale agenturiilor straine gen GSK,
    -vaccinarea e gratuita, inclusiv manopera (efectuata de catre asistente si medici). Cate astfel de gesturi ati facut dvs. fara beneficiu financiar direct sau indirect, sau fiind obligat de Stat sa prestazi activitati solicale?
    -Cu eventualele fonduri primite de la Ministerul Sanatatii pentru producerea vaccinului, Institutul Cantacuzino se poate dota putand sa se pregateasca si mai bine pe viitor pentru noi pericole aparute ca urmarea a globalizarii si raspandirii rapide a bolilor infectioase pandemice. Asta va duce la dezvoltarea de vacinuri cat mai rapid si cu efecte secundare cat mai reduse si in acelsi timp mult mai eficiente. Ca si deputat ar trebuie sa va luptati sa va asigurati ca si Romania are un institut care poate produce in caz de nevoie o serie de vaccinuri care sa ne asigure nu numai independenta dar si supravietuirea ca natie (in caz de pace, razboi sau pandemie). Cand o sa va treziti intr-o buna zi cu fata pe cealalta parte va sugerez sa va iertati singuri pacatele pe care le faceti sustinud psihoza asta impotriva vaccinari si sa promovati proiecte de sustinere financiara la nivel international a institutelor gen Cantacuzino, Bals si Spitalul de Boli Infectioase.
    -Sa zicem ca vaccinul este ineficient la anumite persoane. Asta ar trebuie sa va mobilizeze sa sustineti dezvoltarea unor vaccinuri si mai eficiente si nu sa le denigrati,
    -vaccinurile au doua efecte, unul de protejarea a individului si unul de protejarea a societatii si dezvoltarea asa zisei imunitati “de turma”. Prin decizia de a nu va vaccina, nu demonstrati decat, nu numai neintelegere in profunzime a unor aspecte medicale dar si un individualism extrem. Poate dvs. fiind tanar si fara comorbiditati nu veti fi cel mai mare beneficiar al vaccinului, putand suporta gripa, dar fiind imunizat veti impiedica ca dvs. sa deveniti un transmitator de virusi catre alte perosane care sunt grupe de risc. Sincer e de asteptat de la un parlamantar sa se informeze cu temeinicie inainte de a face declaratii si miscari publice si apoi sa dati exemplu personal in scopul informarii corecte si in cunostinta de cauza. Informatia medicala nu se culege de pe internet sau pe culoarele Parlamentului. Daca aveti nelamuriri va sugerez in calitate de deputat sa va duceti sa solicitati informatii cat de detaliate doriti de la cei care si-au dedicat viata medicinei infectioase. Sunt convins ca oameni de talia dl. dr. Strainu va fi mai mult decat fericit sa va stea la dispozitie cu articole produse conform medicinei bazate pe evidente si nu pe barfe la coltz.
    -Vaccinurile sunt cea mai mare si mai eficienta descoperire medicala din istoria omenirii. Ati putea fi mandru ca un roman de seama ca Victor Babes, discipol a lui Pasteur, a fost unul dintre geniile care au pus la punct producerea vaccinurilor care au salvat miliarde de vieti si datorita carora dvs. ati ajuns sa traiti pana la aceasta varsta fara nici o frica de boli care altadata decimau genereatii (variola, poliomielita, tuberculoza, difteria samd).
    -asa cum e si normal, decizia de a va vacina sau nu este a dvs, dar decizia de a lua atitudine publica pro sau contra vine asociata cu responsabilitatea celor care v-au acordat incredere si v-au votat. Inainte de a vedea conspiratii si a va razvrati impotri autoritatilor si a indemna si pe altii sa ia o decizie asa de importanta, acceptati-va cu demnitate limitele in ceea ce priveste interpretarea cunostintelor medicale si solicitati opinia profesionistilor. .
    -ma intreb daca v-ati gandit care sunt responsabilitatile juridice ale atitudinii dvs si daca ati luat in calcul consecintele. Ce se intampla dpv juridic daca cumva unul dintre cei pe care ii convingeti pe internet sa nu faca vaccin, se intampla sa aibe o forma grava si chiar cu posibilitate de deces si apoi se intoarce impotriva dvs, pt ca dvs ati spus ca vaccinul e nerecomnadat, ma intreb pe unde ati scoate camasa, in eventualitatea ca sistemul juridic ar functiona in Romania. Aveti asigurare de malpraxis?

  23. lt. col. Thobescu Theodor said

    am January 14 2010 @ 7:40 am

    Un num?r limitat de doze se produce la Cantacuzino.

    Majoritatea, toate pentru copii ?i adolescen?i, sînt importate de domnul cu cercel în ureche sau în nas, oricum mi-ar place mai mult s?-l v?d pe tav?, care pentru un pumn de b?nu?i dolari sau euro, e dispus s? distrug? s?n?tatea a milioane de români.

    Vaccinul con?ine M E R C U R. De aceea este periculos.

    MERCURUL nu poate fi eleiminat din organism ?i accelereaz? procesele de degradare a ADN, deci reproducerea celulelor e afectat?, deci exist? posibilitatea s? faci mai repede cancer, deci exist? posibilitatea s? mori mai repede.

    Consulta?ii special?tii adev?ra?i, f?r? cercel în nas.

    Aceast? tulpin? a virusului gripei, numit? porcin?, e cunoscut? de virusulogi de aproape 100 una sut? de ani.

    Dar interesele financiare ale celor cu cercei în nas erau mai mici acum zeci de ani.

    Este mult mai s?n?tos ?i mai eficient s? la?i organismul s?-?i formeze anticorpii de care a nevoie.

    Totu?i, nu trebuie exagerat. Sînt situa?ii în care o vaccinare este absolut necesar?, pentru a ajuta organismul s? se apere mai eficent ?i mai rapid.

    Mult? s?n?tate dumneavoastr?,
    oricare sînte?i fani Iulian ?i

    O zi senin? cu cît mai pu?ine str?nuturi.

  24. Eugen said

    am January 14 2010 @ 7:41 am

    Bravo d-le senator

  25. Nelu@Dejan said

    am January 14 2010 @ 7:42 am

    vaccineaza-te tu si mata

  26. Urban@Nume said

    am January 14 2010 @ 7:46 am

    Nu ai inteles nimic dragule sustinator al vaccinurilor; Vaccinurile obligatorii insirate de tine au un regim, iar acest vaccin inutil antigripei “pandemice” este o porcarie si oricat ti s-ar pare de ciudat, intr-o democratie avem dreptul sa alegem singuri ce sa facem si ce sa nu facem.

  27. http://apologeticum.wordpress.com/2010/01/13/medic-mort-in-urma-vaccinarii-cu-cantgrip-vaccinul-anti-porcina-fabricat-de-institutul-cantacuzino/ said

    am January 14 2010 @ 7:49 am

  28. MADCAT said

    am January 14 2010 @ 8:48 am

    Daca ma gandesc bine, faptul ca tot senatul Romaniei s-ar vaccina, nu ar fi un lucru chiar atat de rau… am scapa (sper eu) de o droaie de lepre…

    Conform statisticilor, doar 1 din 70 e romani s-o vaccinat impotriva gripei porcesti. Deci, daca ne gandim ca doar 1,4 % din poPULAtia tarii sufera de “imbecilitate la comanda”, io zic ca inca stam bine. Problema este ca procentul asta i dat DOAR de numarul de vaccinati, ori exista si alti factori care sporeste muuuuuuuult de tot numarul oilor fara sinapse neuronale!

  29. blondutzu said

    am January 14 2010 @ 9:36 am

    La Cantacuzino este produs un numar limitat de doze de vaccin pe baza tulpinei existente de acum 30-40 ani. Ce avem azi pe piata este vaccinul produs din aceasta tulpina. Restul de fiole a fost adus!!!
    Referitor la acest institut, dupa 1990, in institut au fost numite persoane si din cadrul Institutului Pasteur cu rol consultativ. Dar pana in prezent institutul Pasteur a absorbit institutul Cantacuzino. Sau mai pe scurt a fost cumparat. Un privat a cumparat de la stat!!! Deci Romania nu mai are nici un institut de stat privind medicina experimentala.
    Pe scurt, statul francez – institutul pasteur are sediul in Franta – dicteaza statului roman!!! Jalnic am ajuns!!!

  30. ricu said

    am January 14 2010 @ 9:47 am

    Domnule Senator
    Un dram de decenta nu strica nimanui. Decizia de a va vaccina sau nu este o problema strict personala. De ce o vanturati ca pe un steag zdrentuit ? De ce venti cu argumente de genul “mi se pare o aberatie si o prostie “? Nu inseamna ca daca vi se pare este si adevarat. Personal, refuz sa fiu tratat de un medic sau alt personal din sanatate care nu s-a vaccinat. Pentru ca este un pericol real pentru mine. Si la fel este situatia cu toti salariatii din sistemul public. Nu stiu de ce moartea actorului Tecuceanu este exploatata (mai scriu unii despre “virusul”
    piocianic, noua gaselnita), din moment ce fratele lui afirma (inainte de a se destepta)ca a fost dus la spital in stare foarte grava, ca nu mai respira decat cu varfurile plamanilor ? Pentru ce tot atata ameteala si aiureala fara rost ? Este pacat ca a trebuit sa moara un om ca semenii lui sa-si dea seama de aberatia si prostia de a refuza vaccinarea. Este pentru prima oara de nu stiu cata vreme, cand ministerul sanatatii a procedat corect fata de cetateni. Este foarte adevarat ca marile companii farmaceutice castiga din situatiile acestea dar ele o fac constant, si din aspirina de fiecare zi. Faptul ca Institutul Cantacuzino a raspuns prompt nevoilor si ca vaccinul se ofera gratuit este un lucru de valoare. Se moare de gripa noua. Nici lucrul asta nu da de gandit nimanui ? Nu stie nimeni cine se va imbolnavi dar atata vreme cat exista o posibilitate de a evita imbolnavirea si moartea este ” o prostie si o aberatie” (ca sa-l citez pe domnul senator. Domnul senator s-ar supara daca cineva s-ar amesteca in dosarele sale de avocat. Sa-i lasam pe oamenii de meserie din sanatate sa-si faca treaba si este un mare castig.

  31. Othelo said

    am January 14 2010 @ 4:29 pm

    Nume, esti in urma cu informatiile. Vezi ce spun si cei de dupa tine: la Cantacuzino se acopera o mica parte sin “necesarul” de otrava pentru reducerea populatiei. Eu iti dau si vaccinul meu daca vrei sa faci o doza dubla.
    Multa sanatate ca este nevoie.

  32. Senatorul Iulian Urban refuza vaccinarea | Ilfovul nostru said

    am January 14 2010 @ 10:14 pm

    […] Citeste mai mult pe Urban Iulian Blog […]

  33. Trajan dar nu si Base said

    am January 14 2010 @ 10:53 pm

    Eu am facut vaccinul din proprie initiativa. Suna aiurea. Nu? Ei, mai astept un timp … nu stiu cat, dar, daca apare ceva suspect, am sa va anunut pe toti…, daca mai apuc! Si, chiar daca nu apare ceva suspect iar totul este in regula …., tot am sa va anunt, daca o sa mai am cui! Sanatateeeeeeeeee!

  34. batranul said

    am January 15 2010 @ 3:26 am

    Mai copii, mai
    Draga Senatorule, ai scris ca refuzi sa fii piata de desfacee pentru GSK dar habar nu ai ca vaccinul e facut la cantacuzino. V-am mai spus ca io ma vaccinez antigripal cam din 990 si nu am nik. sunt medic am invatat care este rolul unui vaccin, am facut cate ceva cercetare la Institutul Pasteur tocmai pe gripa porcina, am facut un stagiu de pregatire la cantacuzino si stiu. toata isteria asta impotriva vaccinarii este neproductiva. cine vrea o discutie directa sa-mi dea un mesaj si voi vani la orice discutie.
    Nu mai prostiti lumea cu vesti nasoale despre vaccinuri. de ce nu faceti atata gat si scandal impotriva schemelor de vaccinare la nou nascuti ca si vaccinurile alea pot contine tiomersal??????

  35. Dogaru said

    am January 15 2010 @ 4:25 pm

    Aveti 0,035% sanse sa capatati virusul AH1N1 si 0,0004% sanse sa decedati in urma lui, dupa modul in care a evoluat pana acum boala. In momentul in care va vaccinati, sunt 100% sanse sa va dati sistemul imunitar peste cap daca vaccinul are efecte secundare.
    pe larg
    http://www.baniinostri.ro/Sanatate/Gripa-porcina-din-punct-de-vedere-statistic–a1679.html

  36. SimiCostel said

    am January 16 2010 @ 12:50 am

    Batranule,
    Daca esti prost, atunci nu cauta sa-i prostesti si pe altii.
    Tu n-ai citit ca Pasteur, chimist de meserie, a fost un excroc.
    Cred ca esti veterinar ratat, daca datezi din 990 toamna.
    Probabil acum te-au dezgropat si-ti imprastii duhoarea peste noi.
    Lasa-ne nevaccinati.

  37. SimiCostel said

    am January 16 2010 @ 12:57 am

    Pfiii!
    Batranule, ai scris ca esti medic?
    Pai sa vorbeasca pacientii tai daca le-ai fost de vreun folos.
    Dupa cum scrii cu nik, cantacuzino si “voi vani la orice discutie”, nici ca se poate un exemplu mai bun de aparator al lui Strainu-Cercel.
    Vaccinati-va voi in masa, pe masa, intre mese si sub masa, poate crapati si scapa lumea de voi.
    Succesuri!

  38. Amy Neagoe said

    am February 17 2012 @ 2:12 pm

    to mr. Stelian
    ”O.K., dle Stelian, Romînia este l?udat? de c?tre cei mai ‘solizi'(a se citi ‘bine hr?ni?i’ din Europa, în acela?i fel în care Evreii sociali?ti de la F.M.I. ?i din conducerea facult??iilor ?i a instit. de medicin? ?i sport, precum ?i acei din func?iile de conducere ?i din TOATE partidele politice din Rominia(cu to?ii boga?i ?i cu rela?ii) ?i cu ?iganii, de asemeni, ne dau lec?ii nou? despre ‘cum s? tr?ie?ti’.
    S? v? spun care este via?a mea, ca absolvent? de 3 semestre de Master în R.E.I., la A.S.E., dar ?i ca sportiv? de performan?? dar cu p?rin?ii pensionari ?i, totodat?, singur? ?i acum, la aproape 33 ani: s? v? spun care e via?a mea de ne-socialist? acreditat?, în cadrul A.S.E., printre colegii ?i colegele-din toate partidele Romîne?ti-pe care i-am avut.