Pentru o rata de 80 de euro la bancpost platesti 750 de euro dobanda..

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=37181




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


14 Comentarii pana acum»

  1. Sorin said

    am January 12 2010 @ 5:09 pm

    OUG 174/2008

    art 93

    g) in contractele de credit cu dobanda variabila se vor aplica urmatoarele reguli:

    1. variatia ratei dobanzii trebuie sa fie independenta de vointa furnizorului de servicii financiare, raportata la fluctuatiile unor indici de referinta verificabili, mentionati in contract, sau la modificarile legislative care impun acest lucru;

    2. dobanda poate varia in functie de dobanda de referinta a furnizorului de servicii financiare, cu conditia ca aceasta SA FIE UNICA pentru toate produsele financiare destinate persoanelor fizice ale operatorului economic respectiv si sa nu fie majorata peste un anumit nivel, stabilit prin contract;

    3. formula dupa care se calculeaza variatia dobanzii trebuie indicata in mod expres in contract, cu precizarea periodicitatii si/sau a conditiilor in care survine modificarea ratei dobanzii, atat in sensul majorarii, cat si in cel al reducerii acesteia;

  2. Sorin said

    am January 12 2010 @ 5:21 pm

    Lege 190/1999 si Lege 34/2006

    Art. 14. – In cazul in care prin contractul de credit ipotecar pentru investitii imobiliare s-a stabilit ca rata dobanzii sa fie variabila se vor aplica urmatoarele reguli:

    a) variatia ratei dobanzii trebuie sa fie legata de fluctuatiile unui indice de referinta mentionat in contract;

    Acum depinde daca in cazul dvs BCR a acordat un credit IMOBILIAR (reglementat prin codul civil) sau un credit IPOTECAR ….(reglementat prin Legea 190/1999 si 34/2006)

  3. http://www.urbanviorel.ro/category/bancile-camatari-legali/ said

    am January 12 2010 @ 5:23 pm

  4. Ovidiu said

    am January 12 2010 @ 5:55 pm

    din cauza la zabauci ca voi, care iau credite fara sa citeasca contractul si se angajeaza sa respecte 30 de ani o rata, fara sa stie cum se calculeaza au ajuns apartamentele mai scumpe ca in Berlin in cloaca aia de Bucuresti…

    Dvs aveti dreptate, intr-adevar banca va fura, si din pacate, daca in SUA sunt peste 30.000 asociatii pentru consumatori, in Romania nu e decat Herr Urban, normal ca nu va poate deschide el singur ochii la toti….

  5. asistentapentruconsumatori.ro said

    am January 13 2010 @ 11:24 am

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  6. www.vrajitorul.eu/ said

    am January 13 2010 @ 11:24 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  7. Cineva said

    am January 13 2010 @ 3:15 pm

    au mai fost discutii pe aceasta tema. de fiecare data este nivelul slab de cunostinte. faptul ca nu intelegi cum se deruleaza creditul nu inseamna ca te fura cineva. din articol reiese clar ca nu ai inteles sau nu ai citit nici macar contractul de credit.

    mai documenteaza-te referitor la anuitati constante si ai sa te lamuresti cu privire la modul de calcul al ratei si al dobanzii.

  8. mama lui cinefil said

    am January 13 2010 @ 3:20 pm

    @ cineva

    ba exact asta fac bancile : FURA DE STING si mint cu nerusinare, isi bat joc de clienti

    atentie insa, roata incepe sa se intoarca si nu se stie cum iese pentru smecherii astia..

    daca lucrezi la bancpost sau alte institutie bancara SA-TI FIE RUSINE
    p.s. : stiu ca nu o sa-ti fie pentru ca ati devenit niste animale insetate de bani, inumane fiinte care se cred implinite …

    luptati romani, nu-i lasati sa va doboare !

  9. nico said

    am January 13 2010 @ 3:38 pm

    bancile sunt camatari cu acte in regula, iar bancpost niste excroci.

  10. elena said

    am January 13 2010 @ 4:05 pm

    Eu nu inteleg cum sunt furati unii, ori ei nu sunt atenti la contract ori habar nu au ce semneaza. Daca te imprumuti de bani multi pe termen lung e sigur ca vei plati mult. Am facut si eu imprumuturi pe care le-am achitat la termen intotdeauna si nu am avut nici o problema nici la BRD, BCR sau BT. Nu le fac reclama dar cand am contractat un credit am stiut cat platesc , pe ce termen si cand termin, iar cand termin inchei cu banca toate actele nu le las dupa ureche in speranta ca rezolva ei. In mai toate cazurile eu cred si am certitudinea ca acesti oameni sunt neatenti, se bucura cand iau banii iar pe urma inteleg in ce s-au bagat sau nu-si platesc la timp ratele si fac pe inocentii. Este adevarat ca si bancile au dobanzi mari , inca, dar nu te forteaza nimeni sa faci imprumuturi daca nu le poti onora. Nimeni nu-ti baga mana in buzunar, singur te bagi in bucluc. Asa ca atentie mare , cititi sau intrebati pe altii care se pricep, ca nu suntem toti finantisti.

  11. www.magazinterapeutic.ro said

    am January 13 2010 @ 6:19 pm

    Banc Postul e cel mai nenorcita banca si mai tim,poita si cu oamenii cei mai nevolnici si mai aniame din lume abancara. Sunt croti precum vitele ! si mi as dori s aii vad intinsi pe strada lihniti d efoame si mincati de ciini !

  12. www.magazinterapeutic.ro said

    am March 21 2010 @ 11:57 pm

    PS: si as vrea sa le mananc cacatul cainilor dupa ce ii mananca pe astia de la Banc Post.

  13. rata said

    am May 5 2010 @ 1:37 am

    plateste tu atunci creditul meu actual de 16% la BRD luat in 2006 cu dobinda variaila iar la semnarea contractului era de 10,9 si dobinda in ultimul timp a scazut

  14. Tiganciuc Anca said