Banner

Invitatie la dezbatere pentru judecatori : cat de departe trebuie sa mearga Senatul in problema [ne]suspendarii proceselor in care se ridica exceptia de neconstitutionalitate ?

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=36891




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


10 Comentarii pana acum»

  1. lt. col. Thobescu Theodor said

    am January 4 2010 @ 8:20 pm

    Foarte corect

    Cum bine a?i observat:

    in cazul instantelor de recurs , si ma refer aici la judecatorii Curtilor de Apel sau judecatorii Inaltei Curti de Casatie si Justitie, aceasta temere nu trebuie sa existe. Si ma refer aici la profesionalismul acestor judecatori cat si mai ales la faptul ca, daca intr-un caz de recurs , o persoana este, sa zicem, condamnata la 6 ani de inchisoare, si ulterior la Curtea Constitutionala se declara neconstitutional textul de lege care a dus la condamnarea acesteia, pana se reia intregul ciclu procesual fond-apel-recurs, acea persoana risca sa stea in inchisoare nevinovata.
    Totodata, trebuie spus faptul ca imposibilitatea pentru judecatori de a mai suspenda nici macar in cazuri intemeiate, curgerea unui proces cand se invoca o exceptie de neconstitutionalitate, asa cum s-a ajuns acum in Romania dupa acest vor, NU se practica in tari precum : Germania, Franta, Anglia, astfel incat este posibil ca membrii Comisiei Europene sa ne atraga atentia asupra acestui aspect cat de curand.

    Pe de alt? parte refuzul de a comunica decizia e o prostie.

    Monitorul oficial este extrem de scump ?i inaccesibil din acest motiv oamenilor obi?nui?i.

    Hapsînii de guvernan?i cer bani ?i pentru a putea accesa pe internet con?inutul înscrisurilor publicate în monitorul Oficial.

    De?i stau mai tot timpul prin lumea larg?, sînt atît de pro?ti ?i ignoran?i încît nu observ? c? în toat? Uniunea European? po?i accesa gratuit textul Actelor normative în vigoare.

    Mai mult, po?i accesa ?i con?inutul pe scurt al deciziilor instan?elor de judecat?.

    E un guvern care nu ?tie decît cum s? taie pensiile agricultorilor, un dobitoc afirmînd la TV c? nu o s? moar? nimeni de foame, s? impoziteze toate pensiile, chiar pe cele de 1 leu – 1 leu nu este o gre?eal?, e realizarea guvernului boc, pensii de 1 leu, s? oblige pensionarii cu pensii mai mici de 1000 lei s? pl?teasc? CAS.

    Ce înseamn?, reintroducerea pedepsei cu moartea prin lipsa accesului la îngrijire medical?, întrucît nu vei putea dovedi la internare c? ai pl?tit, eventual, CAS. Deci se va refuza internarea pe motiv c? nu ai asigurare medical?, chiar dac? 30 de ani ai pl?titi aceast? tax? pe prostie, c? oricum nu folose?te la nimic.

    Dar asta e.

    Ce-?i face omul cu mîna lui, e de-al pe de le lului.

    Cele mai de sus sînt o pur? fic?iune perfect?.

    Orice asem?nare cu persoane sau organiza?ii este f?cut? cu rea inten?ie ?i pe r?spunderea celui care o face ?i nu repezint? în nici un fel un punct de vedere personal sau o opinie a noastr?, care apreciem în mod deosebit înaintarea victorios? a na?iunii spre noi culmi de progres ?i bun?stare.

    04.01.2110, undeva între Bor? ?i Cîmpia Turzii. Caut lumini?a de pe autostrad?.

    Doamne ajut?-ne.

    Chiar avem nevoie.

  2. asistentapentruconsumatori.ro said

    am January 5 2010 @ 10:29 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  3. vrajitorul.eu said

    am January 5 2010 @ 10:29 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  4. obiectiva said

    am January 5 2010 @ 5:34 pm

    interesanta dezbatere!!! fiti sigur ca judecatorii abia asteapta sa fie exonerati de greutatea de a judeca…ca si asa au salarii mici. eu am ridicat 2 exceptii de neconstitutionalitate, scrise ca la carte, si au refuzat prima data sa sesizeze CCR. prinzandu/ma de figura, am declarat recursul in 48 de ore… ghinion. ICCJ REFUZA sa trimita cererile in fata CCR si le respinge ca inadmisibile… asa, ca sa scape CCR! asta se intampla acum 2 ani, au murit in fasa exceptiile mele,ca si aia au salarii mici.. la cum sunt facute legile noastre, A REFUZA DREPTUL UNUI JUSTITIABIL sa se judece o exceptie de neconstitutionalitate, eu stiu cum privesc ei (judecatorii) CONSTITUTIA RO, cu dispret, inseamna incalcarea art 6 CEDO. daca o lege e stramba NU guvernantii o vor putea indrepta, ci tocmai acest tip de exceptie are rolul de a indrepta o lege stramba. sau o ordonanta… limitarea accesului la simulacrul si asa de justitie romana…

  5. jud. Madalina said

    am January 5 2010 @ 6:59 pm

    Buna ziua
    Ma numesc Madalina Afrasinie si sunt judecator la Tribunalul Bucuresti, Sectia a VI a Comerciala. poate va mai amintiti de mine, ne-am cunoscut in perioada protestului la Senat, cand am participat la discutiile cu membrii PDL.
    In legatura cu problema supusa analizei de dumneavoastra, ref la modificarea legii CC, opinez ca cea mai buna solutie este aceea in care se lasa la aprecierea judecatorului , indiferent de instanta la care activeaza, posibilitatea suspendarii cauzei, in cazul in care se admite cererea de sesizare a CC. Cred ca in acest mod se asigura respectarea desfasurarii procesului intr-un termen rezonabil.
    cunoasteti foarte bine ca, in prezent, foarte multe parti, care doresc tergiversarea dosarului, invoca exceptii de nec, tocmai pt. a prelungi, in mod nejustitificat, durata procesului. Ca se va dau un exemplu concret, am avut dosare in care, dupa ce s-a invocat o prima exc de nec, la termenul la care dosarul s-a intros de la CC s-a ridicat din nou, o alta exc de nec, si, desi am respins cererea de sesizare a CC, partea in cauza tot a obtinut un termen mai lung pt. ca incheierea a fost atacata cu recurs, iar dosarul a fost trimis CAB.
    nu cred ca este bine mentinerea vechii reglementari, ref la suspendarea de drept a cauzei in ipoteza in care se admite cererea de sesizare a CC, deoarece, din pacate, in practica, putine sunt cazurile in care se apeleaza la acest drept in scopul in care el a fost reglementat. cazurile pe care eu le-am intalnit in parctica sunt multe, si credeti-ma ca nu-mi ajunge o zi sa vi le povestesc
    si ca o parere de final… nu cred ca se legea va fi modificata in sensul dorit in prmiul rand de noi, pt. ca interesele sunt foarte mari..
    va doresc o zi placuta
    jud. Madalina Afrasinie

  6. judecator Felix Muresan said

    am January 5 2010 @ 7:16 pm

    Parerea mea este ca trebuie modificata legea, precum si codurile de procedura, in sensul abrogarii prevederilor conform carora se impune suspendarea judecatii in cazul invocarii unei exceptii de neconstitutionalitate. Cel putin in materie penala, se urmareste in principal tergiversarea judecatii prin invocarea unor exceptii de neconstitutionalitate, in mod repetat, urmarindu-se si uneori chiar realizandu-se implinirea termenului de prescriptie a raspunderii penale (daca avem in vedere si apelul si recursul). Pe de alta parte, nu ar impieta cu nimic procesului penal faptul ca judecata se deruleaza in continuare, putandu-se aplica prevederile corespunzatoare din materia stramutarii, cand nu e neaparat necesara suspendarea judecatii.
    Felix Muresan, judecatoria Satu Mare

  7. obiectiva said

    am January 6 2010 @ 6:57 pm

    NU sunt de acord cu opinia doamnelor judecator. din 2 motive… intr/un proces NU se poate ridica decat o singura exceptie sau mai multe, o singura data, la fond sau in recurs..daca procesul dureaza 5 anisau 10 ani!!! NU e de vina partea care invoca exceptia. daca vin unele peste altele, unele dupa altele se considera ABUZ DE DREPT, care este sanctionat de C.proc. civ…si de CEDO. in acelasi timp, un articol neconstitutional, fiindca NU va mai fi in interesul partii, va interveni puterea de lucru judecat.. asa ca… pentru ce cineva ar mai ridica VREO EXCEPTIE DE NECONSTITIONALITATE??? daca exceptia, odata admisa de CCR, va deveni inoperanta in respectiva cauza?? pentru ca legea NU are efect decat pentru viitor, nu/i asa? deci, PUNETI PUMNUL IN GURA SI ELIBERATI CCR DE ACTIVITATE…

  8. obiectiva said

    am January 6 2010 @ 7:01 pm

    a lasa la atitudinea JUDECATORILOR, IAR E NELEGAL SI NECONSTITUTIONAL… ati patit/o cu legea 554 din 2004, facuta pe genunchi, la pauza de masa…judecatorii NU fac legea, o INTERPRETEAZA, adesea, in beneficiul unei singure parti… unde e egalitatea de tratament??? asta NU ati facut 20 de ani, NU ati separat cu adevarat PUTERILE IN STAT!!! daca judecatori FAC LEGEA atunci schimbam sistemul de drept, trecem la common law si jurisprudenta si doctrina sa devina IZVOARE DE DREPT…

  9. obiectiva said

    am January 6 2010 @ 7:09 pm

    da, dar mai avem o problema. desi, in conformitate cu CONSTITUTIA RO, CEDO este supraordonat sistemului si practicii judiciare, judecatorii NU iau in considerare acest aspect. asa ca, sistemul CEDO s/a asfixiat…singurul common law acceptat in RO! si nici pe ala nu il iau in seama… ce poti sa le faci? sa le iei diplomele?? sa ii pui sa plateasca daune?? eu ce sunt de vina ca au facut la Spiru Haret?? la fff!

  10. POPESCU IORDANA said

    am February 7 2010 @ 12:57 pm

    Dna JUDECATOR AFRSINIE MADALINE,am cunoscut-o in urma cu doi ani intr-un proces de revendicare,daca mi-ar sta in putinta i-as acorda o medalie pentru profesionalism si corectitudine.Din pacate verdictul Dnei AFRASINIE,a fost total ignorat de CURTEA DE CASSAZIONE.

Comment RSS · TrackBack URI