Premiera : un bucurestean castiga un proces in Justitie intr-un caz de ridicare abuziva a masinii in Bucuresti; adevarata dimensiune a fraudei : tot noi platim pentru profitul firmei care ne ridica masinile

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=36862




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


17 Comentarii pana acum»

  1. Serban said

    am January 4 2010 @ 6:53 am

    Foarte bine domnule senator Urban ; e foarte bine cand faci politica asta , a cetateanului care te-a ales si care te-a trimis acolo , in senat , sa-i aperi drepturile …
    … politica asta trebuie sa o faci si sa sa nu ne mai arati fata cealalta de asa zisa “politica” pe care ne-ai aratat-o in trecuta campanie electorala !

  2. cbabeanu said

    am January 4 2010 @ 6:56 am

    Ar putea oare Dl. Urban, prin firma de avocatura a domniei sale, sa analizeze ilegalitatea reglementarilor care permit primariilor, cot la cot cu politia si cu srl-ul aferent sa fure masinile bucurestenilor ? O eventuala demonstratie a caracterului abuziv al acestei reglementari ar fi in beneficiul a mii de oameni.Eu locuiesc in sect 6 si am vazut cu proprii mei ochi aceste nemernicii facute de primar ; doar ca Dl. Poteras este membru PDL…

  3. Platitor_taxe said

    am January 4 2010 @ 8:46 am

    Domnilor, in plus fata de argumentele de bun simt, asa dupa cum spunea cineva pe un alt forum, nu exista cadru juridic pentru ridicarea autovehiculelor, intrucat ridicarea se poate face doar prin urmarea procedurii referite de art 64 din ord 195/2002 si care ar trebui sa fie in regulamentul de aplicare a ordonantei 195 (dar nu e). Cum acest regulament nu contine o astfel de procedura si nu se poate substitui o hotarare de consiliu local unei legi in vigoare si nici nu o poate contrazice, actiunea nu e legala pe fond.

    Art.64. (3) Ridicarea vehiculelor dispus? de poli?ia rutier? în condi?iile prev?zute la alin.(1) se realizeaz? potrivit procedurii stabilite prin regulament.

    Iar prin regulament se intelege:

    Art.135. – [..] Guvernul va emite hot?rârea de modificare ?i completare a Hot?rârii Guvernului nr.85/2003 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonan?ei de urgen?? a Guvernului nr.195/2002 privind circula?ia pe drumurile publice, denumit regulament în cuprinsul prezentei ordonan?e de urgen??, care se va publica în Monitorul Oficial al României, Partea I.

  4. gabriel said

    am January 4 2010 @ 12:42 pm

    aloo domnule urban e firmele colegului de partid domnul prigonana la care trebuie sa facem plecaciuni ca nu o pune pe nevastasa sa candideze ca deputat:)) http://www.jocuristar.ro http://www.anunturiplatite.ro

  5. LastChance said

    am January 4 2010 @ 1:32 pm

    este furt si este discriminatorie, ar trebui sa inceapa cu avertizarea ca este interzisa parcarea apoi amenda si asta pentru toti cei parcati ilegal (de aceea este discriminatorie pe unii ii salta si 90% raman nepedepsiti)si bia dupa doua amenzi in acelasi loce poate cere ridicarea masinii. Si apropo la mine in sectorul 1, firma salta masinile impreuna cu pomilitia locala nu cu pomilitia rutiera. Ce facem cu excesul de viteza si girofaruri cu care circula acesti atoate posesori ai soselelor cum sunt firmele de saltat masini si gunoierele lui “romprest” poate sunt si astea angajate la paza aeroportului si nu stim, pomilitia rutiera ce face, ca aia comunitara este garda pretoriana a primariei !

  6. dany said

    am January 4 2010 @ 1:46 pm

    Eu trebuie sa deschid 3 procese :)

  7. vrajitorul.eu said

    am January 4 2010 @ 3:35 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  8. AsistentaPentruConsumatori.ro said

    am January 4 2010 @ 3:35 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  9. gabriel said

    am January 4 2010 @ 8:23 pm

    CADN CREDETI CA VA CANDIDA SOCARA LUI PRIGOANA !! ? DOMNULE URBAN http://www.anunturiplatite.ro

  10. kkk said

    am January 7 2010 @ 1:58 pm

    Bravo!

  11. Atitudini said

    am January 23 2010 @ 2:12 pm

    Pe 28 ianuarie va fi o sedinta de Consiliu Local la sectorul 6.

    Poteras a acceptat in sfarsit introducerea pe ordinea de zi a discutiei asupra modificarilor necesare in regulamentul de ridicare al masinilor.

    Am postat aici toate documentele.

    Astept propuneri!

  12. Cristina said

    am February 24 2010 @ 3:47 pm

    Am cerut si eu anularea amenzii primite dupa ridicarea masinii precum si restituirea sumei de 850 lei (este vorba de sectorul 1) si mi-au dat termenul de judecata peste jumatate de an, adica la inceputul lunii mai 2010, “ca nu mai locuri” pana la acea data.

    Este normal sa mi se dea un termen de judecata atat de indepartat?
    Eu, pentru ca mi-au furat masina parcata legal (chiar si dupa legile lor, a trebuit sa scot din buzunar in aceeasi zi o suma dubla fata de salariul minim pe economie….

  13. florina said

    am October 28 2010 @ 11:39 pm

    am cumparat o masina prin v b leasing pe firma in luna mai iunie 2010 am intarziat cu platile am vorbit cu ei si au spus ca daca o sa platesc nu o sa fie nici oproblema am platit si nu mai aveam facturi care sa depaseasca 90 de zile iar ei au zis ca ok in luna octombrie au luat masina fara sa stiu eu nimic si cei de la vb leasing mi au spus ca daca platesc tot o sa primesc inapoi masina dar nu am nici o hartie in acest sens ei refuzand sa emita vreun act in acest sens motivand ca nu e cazul eu vreau sa platesc insa nu stiu daca exista vreun risc sa pierd tot va rog sa ma ajutati ,poate aveti vreun sfat pentu mine .nu am cu cine sa ma sfatuesc va multumesc din suflet

  14. lucia said

    am January 20 2011 @ 8:49 pm

    pentru restituire contravaloare amenda vezi Cod pr.fiscala:
    ARTICOLUL 117
    Restituiri de sume

    (1) Se restituie, la cerere, debitorului urmatoarele sume:
    a) cele platite fara existenta unui titlu de creanta;
    b) cele platite in plus fata de obligatia fiscala;
    c) cele platite ca urmare a unei erori de calcul;
    d) cele platite ca urmare a aplicarii eronate a prevederilor legale;
    e) cele de rambursat de la bugetul de stat;
    f) cele stabilite prin hotarari ale organelor judiciare sau ale altor organe competente potrivit legii;
    g) cele ramase dupa efectuarea distribuirii prevazute la art. 170;
    h) cele rezultate din valorificarea bunurilor sechestrate sau din retinerile prin poprire, dupa caz, in temeiul hotararii judecatoresti prin care se dispune desfiintarea executarii silite.
    (2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), sumele de restituit reprezentand diferente de impozite rezultate din regularizarea anuala a impozitului pe venit datorat de persoanele fizice se restituie din oficiu de organele fiscale competente, in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei de impunere.
    (3) Diferentele de impozit pe venit de restituit mai mici de 5 lei vor ramane in evidenta fiscala spre a fi compensate cu datorii viitoare, urmand a se restitui atunci cand suma cumulata a acestora depaseste limita mentionata.
    (4) Prin exceptie de la alin. (3), diferentele mai mici de 5 lei se vor putea restitui in numerar numai la solicitarea contribuabilului.
    (5) In cazul restituirii sumelor in valuta confiscate, aceasta se realizeaza conform legii, in lei la cursul de referinta al pietei valutare pentru euro, comunicat de Banca Nationala a Romaniei, de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti prin care se dispune restituirea.
    (6) Daca debitorul inregistreaza obligatii fiscale restante, sumele prevazute la alin. (1) si (2) se vor restitui numai dupa efectuarea compensarii potrivit prezentului cod.
    (7) In cazul in care suma de rambursat sau de restituit este mai mica decat obligatiile fiscale restante ale debitorului, se va efectua compensarea pana la concurenta sumei de rambursat sau de restituit.
    (8) In cazul in care suma de rambursat sau de restituit este mai mare decat suma reprezentand obligatii fiscale restante ale debitorului, se va efectua compensarea pana la concurenta obligatiilor fiscale restante, diferenta rezultata restituindu-se debitorului.
    (9) Procedura de restituire si de rambursare a sumelor de la buget, inclusiv modalitatea de acordare a dobanzilor prevazute la art. 124, se aproba prin ordin al ministrului economiei si finantelor.

  15. dan said

    am February 25 2011 @ 12:57 pm

    Cui sa ne mai adresam frate nu vedeti ca nu ne aude nimeni.Suntem jecmaniti pe toate partile.
    Si mie mi-au ridicat masina abuziv si nu stiu cui s-a ma adresez,sa-i dau in judecata

  16. Epopeea ridic?rii unei ma?ini III | VladVlaicu.com Blog said

    am August 20 2011 @ 1:38 pm

    […] al Asocia?iei de asisten?? pentru consumatori, senator ?i avocat, care în scurt timp mi-a r?spuns, dându-mi indica?i despre ce trebuie s? fac mai departe. Din nou am fost plimbat din birou în […]

  17. joshingheriidemasini said

    am March 1 2013 @ 7:39 am

    ANUNT PENTRU TOTI CEI PAGUBITI PRIN FURTURILE MASINILOR DE CATRE HINGHERII PRIMARILOR DIN BUCURESTI
    CONTACTATI PRIN EMAILUL joshingheriidemasini@yahoo.com SA NE UNIM CAT MAI MULTI PAGUBITI ASTFEL VOM AVEA MAI USOR CASTIG DE CAUZA IN TRIBUNAL -.PRIMA VINA SI CEA MAI IMPORTANTA A HINGHERILOR DE MASINI ESTE 1)-FAPTUL CA FURA MASINI DE PE STRADA FARA A LASA LA LOCUL DE UNDE LE SALTA INSTIINTARE PENTRU PROPRIETAR CU DATE CINE A LUAT MASINA SI UNDE O POTI RECUPERA CU ADRESA SI NUMARUL DE TELEFON . IN LIPSA ACESTOR DATE RESPECTIVII FURA DE PE STRAZI SI ESTE UN FURT CU PREMEDITARE .
    AZI MI-A FOST FURATA MASINA DE HINGERII PRIMARIEI SI AM FACUT UN SOC PUTERNIC CREZAND CA MI-A FOST FURATA CU ADEVARAT ,NU MAI POT CONDUCE MASINA DUPA CE AM RECUPERAT-O NU AM MAI FOST IN STARE SA CONDUC .A TREBUIT SA APELEZ LA ALTA PERSOANA SA VINA SA MA AJUTE SA DUC MASINA ACASA . ACUM AM NEVOIE DE MEDICAMENTE SI DOCTOR . AM PRIMIT UN SOC ASA DE MARE CAND AM VAZUT CA MASINA NU MAI ESTE UNDE AM LASAT-O , CREZIND CA A FOST FURATA .NOROC CA FIUL MEU S-A GANDIT CA SA O ANUNTAM LA FURTURI AUTO SI DUPA MAI MULTE INCERCARI LA FURTURI ,AM ZIS SA INTREBAM DACA POLITIA SALTA MASINI DE PE STRAZI ,NUMAI ASA UN LUCRATOR A RECUNOSCUT CA SUNT HINGHERII DIN PRIMARII CEI CARE LE RIDICA .ALTFEL NU AVEAM CUM SA AFLU UNDE ESTE MASINA MEA .VA ZIC CELOR PAGUBITI UNITIVA SI HAI SA NE UNIM SA II DAM IN JUDECATA ((((SUNTEM SI NOI CETATENI EUROPENI CU DREPTURI NU DOAR CU DATORII ))) AM PLATIT DE LA 700 LA 1100 DE RONI SI VA VENII SI ALTA AMENDA MAI TARZIU IAR SALARIUL PE ECONOMIE ESTE MAI MIC DE 700 DE RONI . MI-AU LUAT DREPTUL LA VIATA MI-AU LUAT BANII DIN SALARIUL PE DOUA LUNI NU MAI AM CE MANCA NU MAI AM BANI NICI PENTRU BILET DE TRAMVAI SAU PENTRU MEDICAMENTE INTRETINERE LUMINA O SA AJUNG IN CANALUL DE LA GARA CA TOTI AUROLACII ,UNDE OPRISEM NU ERA NICI UN FEL DE PERICOL PUBLIC NU ERA NICI UN INDICATOR DE INTERZICERE A OPRIRI , NU ERA MOTIV NICI PENTRU AMENDA NICI UN MOTIV DE CONFISCAREA MASINII AM OPRIT SI AM INTRAT IN FARMACIE SI LA IESIRE IN ((((((SAPTE ))))(((((7))))))((((MINUTE)))) NU AM MAI GASIT MASINA !!!!!!!!!! TREBUIE SA IESIM IN STRADA CU TOTII CA BULGARII !!!!!! -SUNTEM UMILITI DIN CE IN CE MAI RAU !!!
    VA ROG NU EZITATI SCRIETI-MI SI HAI SA ANGAJAM UN AVOCAT BUN IN ACEST DOMENIU .VA REAMINTESC SI DACA ATI GRESIT SI ATI OPRIT UNDE NU TREBUIE ((((EI AU OBLIGATIA DE A NE LASA LA LOCUL RESPECTIV UN AVIZ PENTRU SOFERUL RESPECTIV CA SA NU((( CRAPE )))) CAND VEDE CA I-A FOST FURATA MASINA )))))).