Senatorul Urban sesizeaza Ambasada Spaniei la Bucuresti in problema escrocheriei LOTERIA SPANIOLA

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=36825




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


19 Comentarii pana acum»

  1. Florin said

    am January 1 2010 @ 8:20 pm

    ———- Forwarded message ———-
    From: salmen florin
    Date: 2010/1/1
    Subject: Fw: BANCAIXA ESPANA
    To: office@asistentapentruconsumatori.ro, iulian.urban@gmail.com

    Buna ziua,

    Va rog luati masurile legale pentru acest gen de excrocherie.
    Aveti mai jos mailul primit cu Certificatul de castigator fals in attach.
    Astept concluziile dvs.
    Va amultumesc anticipat,

    Florin SALMEN

    _______________________________________________________________________________

    S.C.NEOTONIC s.r.l.
    110049, str. Egalitatii nr.22, Pitesti, Romania-Europe;
    tel/fax:4-0248.219.506; cel:4-0742.094.840; cel.rds: 4-0771.015.079
    RO 6136 495; J03/1301/1994; IBAN:RO39CRDZ015A036130476001

    RO59TREZ0465069XXX002015

    neotonic94@yahoo.com http://www.neotonic.ro office@neotonic.com

    —– Forwarded Message —-
    From: “bancaixa@ozu.es”
    Sent: Thu, December 31, 2009 4:30:37 PM
    Subject: BANCAIXA ESPANA

    BANCAIXA ESPANA
    AVDA. GENERALITAT,14
    003560 EL CAMPELLO
    ALICANTE VALENCIA
    TEL: 00 34.634.154.581
    FAX.00.34.960.452.350
    email: bancaixa@terra.es
    bancaixaespana@terra.es

    In fisierul atasat se gaseste documentul care atesteaza castigul
    d-voastra, Certificatul de deposit si un formular care trebuie completat .

    BANCAIXA – FORMULAR

    RUGAM A SE COMPLETA ACEST FORMULAR CU ATENTIE SI A SE TRIMITE PRIN FAX SAU
    E-MAIL IMPREUNA CU O COPIE A PASAPORTULUI/CARTII DE IDENTITATE A
    DUMNEAVOASTRA.

    NR. DE REF……………………..NR.DE CERERE………………PREMIUL
    CASTIGAT………………………..

    NUME………………………………………………………………………..PRENUME…………………………………………………….

    DATA
    NASTERII………………………………………………NATIONALITATEA…………………………………………………

    NR. DE TICHET………………………NR. DE
    SERIE……………………NR.
    NOROCOS……………………………………..

    ADRESA……………………………………………………………………………….LOCALITATEA………………………………….

    JUDETUL…………………………………………COD
    POSTAL………………….TARA…………………………………………….

    TELEFON………………………………………..NR. DE
    MOBIL…………………………………..FAX…………………………….

    E-MAIL…………………………………………………………………………………VENIT
    ANUAL…………………………………..

    OCUPATIE………………………………………STAREA
    CIVILA………………………………..SEXUL…………………………

    DORESC CA PREMIUL SA-MI FIE INMANAT PRIN: 1. C.E.C. ( ) 2. TRANSFER BANCAR
    ( )

    3. INMANARE PERSONALA ( )

    DATELE BANCARE SUNT NECESARE DOAR DACA SE ALEGE TRANSFERUL BANCAR

    NUMELE
    BANCII……………………………………………………………………………………………………………………………………..

    NR. DE CONT
    BANCAR……………………………………………………………………………………………………………………………

    ADRESA
    BANCII……………………………………………………………………………………………………………………………………..

    NR. DE
    TELEFON………………………………………………………NR.
    DE FAX…………………………………………………………

    DECLARATIA BENEFICIARULUI

    SUBSEMNATUL
    (D-NA/D-NUL)…………………………………………………………..DECLAR
    CA NU AM PRIMIT NICI O SUMA DIN PARTEA BANCII BANCAIXA SAU NICI UN MEMBRU
    AL FAMILIEI MELE NU A COMPLETAT UN FORMULAR IN NUMELE MEU. DAU AUTORIZATIA
    MEA BANCII BANCAIXA SA REALIZEZE OPERATIILE NECESARE PENTRU TRANSFERUL
    BANCAR IN CONTUL MAI SUS MENTIONAT.

    SEMNATURA………………………………………………………….DATA………………………………………..

  2. Maria said

    am January 2 2010 @ 1:37 pm

    Am primit si eu un e-mail de la Loteria spaniola, mi-au cerut copia de buletin unde este trecut cnp, adresa, locul nasterii. Sper sa nu am probleme din cauza asta.

    d-na Maria

  3. BADEA STEFAN said

    am January 2 2010 @ 7:14 pm

    ce putem face sa ne aparam impotriva acestor excroci, si eu am primit aceleasi documente, mai ales si acel dertificat de depozit.

  4. Mona said

    am January 3 2010 @ 3:23 pm

    Buna ziua!
    As dori sa reclam aceasta escrocherie. In ultimul timp, sunt asaltata de mail-uri asemanatoare (in romana sau engleza). Sper ca se poate face ceva in acest sens ….
    Va multumesc anticipat!!!
    Grigore Mona Daniela

    —– Forwarded Message —-
    From: LOTTERIA BOARD ESPANA
    Sent: Fri, January 1, 2010 7:19:20 PM
    Subject: FELICITARI

    NR. DE REF.: ROEUSP7775553
    NR. DE CERERE: X–8007891324–Z,

    INSTINTARE DE PREMIU,
    Ne face placere sa va instintam de aparitia loteriei E LOTTO , un program international care are loc in Madrid, Spania pe data de 2 august 2009 cu scopul de a incuraja folosirea internetului. E-mail-ul dumneavoastra care corespunde numarului de tichet 357-0146-744-224 cu numarul de serie 51128-07 a castigat numarul norocos 02-07-14-25-44+02-04 care a castigat loteria de categoria a treia.

    In consecinta s-a aprobat sa intrati in posesia sumei de ? 415.810.00 ( PATRU SUTE CINSPREZECE MII OPT SUTE ZECE EURO) cash, fiind inregistrat cu NR. DE REFERINTA : ROEUSP7775553 SI NR. DE CERERE X-80078913224-Z.

    Modul inmanarii acestei sumi se poate alege dintre urmatoarele optiuni: (A) C.E.C (B) TRANSFER BANCAR (C) INMANARE PERSONALA.

    Suma dumneavoastra este depozitata la o banca spaniola fiind asegurata cu e-mailul dumneavoastra din motive de securitate si va va fi inmanata din hotararea Consiliului Loteriei dupa ce se vor verifica toate datele.

    Va cerem sa tineti in secret acest premiu si sa nu il faceti cunoscut in mod public pana cand va va fi inmanat, deoarece face parte din politica de securitate a consiliului loteriei pentru a se evita cererea de catre o alta persoana.Toti participantii au fost selectati la intamplare prin intermediul unui program computerizat.

    Pentru a se putea procesa inmanarea premiului loteriei , va rugam contactati agentul dumneavoastra Dna. SRN ANABEL CARLOS managerul de externe al bancii Bancaixa ,la TEL. 00 34.634.154.581 sau e-mail bancaixa@ozu.es si sa ii facilitati nr. de referinta si nr.de cerere.

    Beneficiarul este responsabil de orice fel de cheltuieli de inmanarea a premiului in tara ei/lui.

    FELICITARI inca o data din partea tuturor membrilor personalului pentru ca faceti parte din acest program international de loterie.

    PEDRO JUAN CAMACH
    (PRESIDENTE)

  5. vrajitorul.eu said

    am January 4 2010 @ 1:41 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  6. AsistentaPentruConsumatori.ro said

    am January 4 2010 @ 1:42 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  7. Gabriela said

    am January 5 2010 @ 6:47 pm

    Am primit acest mesaj pe adresa mea de email, va rog sa verificati. Sunt foarte multi romani care primesc acest mesaj. Oare spanioli s-au hotarat sa ne scoata din criza pe noi romanii ?

    INSTINTARE DE PREMIU,
    Ne face placere sa va instintam de aparitia loteriei E LOTTO , un program international care are loc in Madrid, Spania pe data de 2 august 2009 cu scopul de a incuraja folosirea internetului. E-mail-ul dumneavoastra care corespunde numarului de tichet 357-0146-744-224 cu numarul de serie 51128-07 a castigat numarul norocos 02-07-14-25-44+02-04 care a castigat loteria de categoria a treia.

    In consecinta s-a aprobat sa intrati in posesia sumei de ? 415.810.00 ( PATRU SUTE CINSPREZECE MII OPT SUTE ZECE EURO) cash, fiind inregistrat cu NR. DE REFERINTA : ROEUSP7775553 SI NR. DE CERERE X-80078913224-Z.

    Modul inmanarii acestei sumi se poate alege dintre urmatoarele optiuni: (A) C.E.C (B) TRANSFER BANCAR (C) INMANARE PERSONALA.

    Suma dumneavoastra este depozitata la o banca spaniola fiind asegurata cu e-mailul dumneavoastra din motive de securitate si va va fi inmanata din hotararea Consiliului Loteriei dupa ce se vor verifica toate datele.

    Va cerem sa tineti in secret acest premiu si sa nu il faceti cunoscut in mod public pana cand va va fi inmanat, deoarece face parte din politica de securitate a consiliului loteriei pentru a se evita cererea de catre o alta persoana.Toti participantii au fost selectati la intamplare prin intermediul unui program computerizat.

    Pentru a se putea procesa inmanarea premiului loteriei , va rugam contactati agentul dumneavoastra Dna. SRN ANABEL CARLOS managerul de externe al bancii Bancaixa ,la TEL. 00 34.634.154.581 sau e-mail bancaixa@ozu.es si sa ii facilitati nr. de referinta si nr.de cerere.

  8. dana lacatus said

    am January 6 2010 @ 3:49 pm

    A incercat cineva sa mearga in Spania sa ridice banii ?????
    Acest lucru mi se pare curios , cum ar putea sa te insele daca te-ai duce pana acolo ?
    Sau exista Loteria Spaniola ?

  9. rebel said

    am January 7 2010 @ 4:30 pm

    A
    Buna ziua
    Am primit si eu acest mail.Spre disperarea mea am citit despre asta dupa ce am trimis mail cu copia de buletin.Sper sa nu am probleme din aceasta cauza.

    — On Wed, 1/6/10, rebel_med wrote:

    From: rebel_med
    Subject: Re: BANCAIXA ESPANA
    To: bancaixa@ozu.es
    Date: Wednesday, January 6, 2010, 1:24 PM

    — On Sat, 1/2/10, bancaixa@ozu.es wrote:

    From: bancaixa@ozu.es
    Subject: BANCAIXA ESPANA
    To:
    Date: Saturday, January 2, 2010, 2:33 PM

    BANCAIXA ESPANA
    AVDA. GENERALITAT,14
    003560 EL CAMPELLO
    ALICANTE VALENCIA
    TEL: 00 34.634.154.581
    FAX.00.34.960.452.350
    email: bancaixa@terra.es
    bancaixaespana@terra.es

    In fisierul atasat se gaseste documentul care atesteaza castigul
    d-voastra, Certificatul de deposit si un formular care trebuie completat .

    BANCAIXA – FORMULAR

    RUGAM A SE COMPLETA ACEST FORMULAR CU ATENTIE SI A SE TRIMITE PRIN FAX SAU
    E-MAIL IMPREUNA CU O COPIE A PASAPORTULUI/CARTII DE IDENTITATE A
    DUMNEAVOASTRA.

    NR. DE REF. ROEUSP777555.NR.DE CERERE. X–8007891324–Z.PREMIUL
    CASTIGAT. 415.810.00 PATRU SUTE CINSPREZECE MII OPT SUTE ZECE EURO

    NUME………KADACSI………………PRENUME……MIHAI…………………

    DATA
    NASTERII………….16.04.1976………….NATIONALITATEA……….ROMANA…………

    NR. DE TICHET 357-0146-744-224 .NR. DE
    SERIE. 51128-07 .NR.
    NOROCOS.. 02-07-14-25-44+02-04 .

    ADRESA.. STR.SALCIILOR NR.10………LOCALITATEA……MEDIAS…………

    JUDETUL…….SIBIU……………..COD
    POSTAL…551105…TARA………..ROMANIA……………….

    TELEFON………………………………………..NR. DE
    MOBIL…….0744/920673…..FAX…………………………….

    E-MAIL.rebel76_med@yahoo.com……………..VENIT
    ANUAL…..8000 LEI…………

    OCUPATIE…….AG. PAZA………..STAREA
    CIVILA……CASATORIT…SEXUL……..MASCULIN…

    DORESC CA PREMIUL SA-MI FIE INMANAT PRIN: 1. C.E.C. (X) 2. TRANSFER BANCAR
    ( )

    3. INMANARE PERSONALA ( )

    DATELE BANCARE SUNT NECESARE DOAR DACA SE ALEGE TRANSFERUL BANCAR

    NUMELE
    BANCII……………………………………………………………………………………………………………………………………..

    NR. DE CONT
    BANCAR……………………………………………………………………………………………………………………………

    ADRESA
    BANCII……………………………………………………………………………………………………………………………………..

    NR. DE
    TELEFON………………………………………………………NR.
    DE FAX…………………………………………………………

    DECLARATIA BENEFICIARULUI

    SUBSEMNATUL
    (D-NA/D-NUL)…………………………………………………………..DECLAR
    CA NU AM PRIMIT NICI O SUMA DIN PARTEA BANCII BANCAIXA SAU NICI UN MEMBRU
    AL FAMILIEI MELE NU A COMPLETAT UN FORMULAR IN NUMELE MEU. DAU AUTORIZATIA
    MEA BANCII BANCAIXA SA REALIZEZE OPERATIILE NECESARE PENTRU TRANSFERUL
    BANCAR IN CONTUL MAI SUS MENTIONAT.

    SEMNATURA….MIHAI KADACSI…..DATA…………… 06.01.10

    ——————————————————————————————–
    Busca, compara… pero busca en Qué!
    Descúbrelo en http://buscar.que.es/
    ——————————————————————————————–
    Correo enviado desde http://www.ozu.es

  10. bobocea stabura said

    am January 9 2010 @ 6:26 pm

    si eu ma primit o asemene instiintare

  11. BORS IZABELLA said

    am January 11 2010 @ 9:37 pm

    AM PRIMIT SI EU INSTIINTAREA ,SI AM TRIMIS COPIA DE CARTE DE IDENTITATE,DAR CA RASPUNS AM PRIMIT ;SA PLATESC COMISION DE 399,00EU PRIN WESTERN UNION CEEA CE NU AM FACUT,VOI SHIMBA CEREREA DE A INMANA PREMIUL IN CASH,VOI VEDEA RASPUNSUL!

  12. NICU DIN SUCEAVA said

    am January 12 2010 @ 2:52 pm

    ATENTIE ROMANI.NU TRIMITETI EURO IN SPANIA PE NUMELE DE ISABEL CHRISTOPHER.E O MARE ESCROCHERIE.AM PUS BOTUL SI AM TRIMIS 450 DE EURO,SI MAI VROIAU SA MAI TRIMIT INCA 700 DE EURO.E O FILIERA BINE ORGANIZATA ROMANIA -SPANIA.DACA VRETI SA AFLATI MAI MULTE MA PUTETI CONTACTA LA NR.DE TL. 0742.507715.

  13. Rados valeriu said

    am January 12 2010 @ 8:49 pm

    NU SUNT EI DE VINA SUNTEM NOI LACOMI CUM AUZIM CA AM CISTIGAT NE PIERDEM CU FIREA SI NE ROSESC OCHI SI EU AM PUS BOTU PENTRU O CLIPA. Biserica Ortodoxa ne invata ca tot ce nu e muncit [cu miinile sau cu mintea noastra] este de la cel rau iar noi ne lacomim ,nu tinem seamade invataturile crestine ne ispitim si cind ne trezim zicem ca ei sunt escroci uitam ca si noi lacomi si vrem sa cistigam fara munca

  14. Bucur said

    am January 14 2010 @ 11:20 pm

    Cine poate sa-mi trimita si mi-e 1000 euro ca vad ca tare botanist mai este poporul meu de suflet. Si va promit ca va duc pe Marte. :))(este o gluma)
    Curaj la luat tepe!!!!
    Doamne da-i romanului mintea cea de pe urma.

  15. Cristian said

    am February 14 2010 @ 1:08 am

    Buna seara! Am primit asemenea mail-uri! Din Spania sau din continentul african. Nu am pus ” botu’ “!
    Eu insa nu inteleg un lucru! Intamplarea face sa merg prin vestul Europei! Daca vrei sa faci un abonament la un operator de telefonie mobila, nu se cere contractul casei. In schimb, la noi, este invers! Am facut un abonament la un operator de telefonie mobila din RO si domnisoara de la celalalt capat al firului insista sa ii trimit contractul casei. I-am explicat ca casa nu este a mea, este a mamei si nu pot sa il dau! Raspunsul dansei m-a facut praf: “… pai o trimiteti de acasa pe mama dvs., luati contractul si il trimiteti prin fax …”. I-am spus ca mama mea este imobilizata la pat si nu am cum sa o trimit de acasa! Am mintit!

  16. bogdo75 said

    am January 13 2012 @ 5:39 pm

    Mai noi o cheama Carmen Fernández López iar adresa de email este eurozone@ozu.es de la Eurozone Madrid

  17. un cetatean said

    am January 25 2012 @ 8:45 am

    am primit un mail precum,ca am castigat 157000 de euro de la loteria euroespana madrid de la doamna:Carmen fernandez

  18. VLadila said

    am January 30 2012 @ 10:36 am

    Arata cam asa???

    FELICITARI!!!

    Dorim sa va anuntam ca ati câstigat suma de €157.000,00 ( O SUTA CINCIZECI SI SAPTE MII EURO), în cadrul programului ,”Loteria Euroespana” al Uniunii Europeane cu scopul de a promova posta electronica (e-mailul).

    Va cerem sa tineti in secret acest premiu si sa nu il faceti cunoscut in mod public pana cand va va fi inmanat, deoarece face parte din politica de securitate a loteriei pentru a se evita cererea de catre o alta persoana.

    Pentru a se putea procesa inmanarea premiului loteriei , va rugam contactati agentul dumneavoastra

    Carmen Fernandez Lopez
    Dep. Transf. Int.
    TEL: +34 672 916 850
    FAX: +34.960.452.350
    e-mail: eurozone@ozu.es

  19. OANTA OVIDIU said

    am February 2 2012 @ 9:21 am

    exact acelasi format,cu 157.000,00 euro l-am primit si eu!in 01.02.2012,ca unic castigator,in mare secret al respectivului premiu!!!e clar,cu cat situatia materiala a individului devine mai precara in Romania cu atat se amplifica fenomenul.autoritatile competente tr.sa ia atitudine imediata!

Comment RSS · TrackBack URI