Paradoxul lui Icar si Honorius

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=36802




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


16 Comentarii pana acum»

  1. vassmih said

    am January 1 2010 @ 4:14 pm

    La multi ani domnule senator!…. nu va credeam in stare de un astfel de comentariu

  2. Metalshrine said

    am January 2 2010 @ 12:38 am

    La multi ani!
    Se pare ca incepeti sa vedeti din ce in ce mai bine in ce partid va aflati. Asta-i bine. Si noi incepem sa vedem pe cine am votat… Si asta de vreun an si ceva. Tot inainte!

  3. albastru said

    am January 2 2010 @ 6:15 pm

    Mai metale, nu te iluziona ca celelalte partide is niste neprihanite… Bravo d-lui senator ca ia atitudine si spune ce gindeste si nu se ascunde dupa decizia partidului.

  4. Metalshrine said

    am January 4 2010 @ 1:05 am

    Pai tocmai ca nu ma iluzionez. In celelalte partide se stie clar ce este. Pedeleii pareau altfel, insa…se pare ca independenta este o solutie ultima si poate ca domnul Iulian ar trebui sa ia aceasta decizie ca sa poata spune intru totul ceea ce are pe suflet.

  5. AsistentaPentruConsumatori.ro said

    am January 4 2010 @ 2:18 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  6. vrajitorul.eu said

    am January 4 2010 @ 2:18 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  7. Adrians said

    am January 4 2010 @ 6:06 pm

    Acum,facind haz de necaz,tot este un progres daca-l comparam cu Eba.In plus de asta,bine ca momentan nu mai apare pe la televiziuni insotit de cite o panarama bagat-n-fata sa-i trateze cosurile de pe fata.Last but not least,ce ne faceam daca se decidea taticu sa o promoveze pe iubita-i sotioara ?! Va imaginati o balacareala parlamentara intre Bahmu si un Orban sau Antonescu sau un alt politician mai tare-n-clanta ? Dl.Urban apreciem tinara dvs.naivitate dvs.,dar pt.Dumnezeu,treziti-va,asta-i Romania.

  8. Ela said

    am January 4 2010 @ 11:34 pm

    La multi ani, domnule Urban!

    Felicitari pentru comentariu, aveti perfecta dreptate!

  9. Romel said

    am January 6 2010 @ 12:39 pm

    Jena si bunul simt pentru indivizi de acest tip sunt un non-sens .
    Criticile si sesizarile cetatenilor vis-avis de acesti tupeisti sunt ca dojenile adresate unor ramatori , a caror raspunsuri sunt doar niste grohaieli imbuibate .
    In cazul de fata comportamentul celor doi purtatori de sorici a fost incurajat chiar de Base , drept multumire pentru gazduirea oferita , pe gratis , la posturile TV pe care le controleaza ei .
    Comportamentul lor impetuos de obraznic se datoreaza si calitatii lor de agenti dubli , CIA-SRI , situatie care explica in buna masura “succesul” deosebit in afaceri , ori multimea , soliditatea si rentabilitatea firmelor lor .
    Obedienta si atasamentul fata de aceste servicii secrete , care-i folosesc drept agenti de legatura si transfer de informatii , face ca viata si averea lor sa fie una de TOP .
    Protectia oferita de aceasta meserie de agent secret dublu este totala , iar ea este in fapt SURSA TUPEULUI, obrazniciei si mitocaniei acestor indivizi .

    Exemplu: – Cazul Teo Peter , calcat de catre agentul CIA Van Goeten …

    Acesti indivizi raman neclintiti atat timp cat considera cei care i-a propulsat pe functiile si pozitiile actuale , sau atat timp cat “nu deranjeaza ” serviciile …
    Sub un alt aspect , asemenea indivizi , sunt “uneltele” , sunt proprietatea Serviciilor secrete , gestionarea activitatilor lor fiind facuta de catre acestea .
    Eliminarea unor astfel de agenti se face doar in urma unor actiuni grave , cum ar fi defectarea ; insa , dupa cum se vede , nu este cazul in cazul celor doi Gunoieri .
    Ei sunt “pe val” , beneficiind de toata atentia lui Base si a aghiotantului sau Umil Boc …

  10. tudor seicarescu said

    am January 6 2010 @ 1:21 pm

    Comentariul Dvs. ma mira domnul Orban.
    Ce asteptati de la unul care a “regizat” campania electorala a lui EBA ?

    H. Prigoana a fost inscris la DePaul ca international student – adica din ala neamerican. http://www.depaul.edu/student_life/student_profiles/commerceProfile.asp?id=hprigoana

    Depaul e o universitate de nivel mediu, pur si simplu. That is, mediocru.

    Javra stia dinainte ca vrea sa vina in Romania si sa urmeze exemplul gunoierului patern.

  11. I.C. LUTHE said

    am January 6 2010 @ 1:25 pm

    NU SE NASC GLORII PE STRADA SI LA USA CAFENELII

    ,,Dintr-acestia tara nostra isi alege astazi solii/Oameni vrednici ca sa sada in zidirea sfintei Golii / In camesi cu maneci lunge si pe capete scufie / Ne fac legi si ne pun biruri, ne vorbesc filosofie…
    Scrisoarea a-III-a,1881

    SAU,
    DATORIA E CA RAIA !
    Nu cred ca dl. Urban este asa naiv incat nu intelege ca atat campania electorala din decembrie cat si aparitiile discretionare la anumite posturi TV trebuie platite. Ridicolul si jena situatiei constau insa in faptul ca, dupa ce cu semnatura conducerii PDL, dl Viorel Tudorache si-a depus candidatura la BEM, a fost chemat de baiatul ,,finut si elegant” care i-a explicat ca poate sa cante la alta masa…. Acestea sunt principiile care guverneaza activitatea atat a partidului dvs cat si, din pacate, a intregii politicii romanesti . Ca sa nu fiti foarte surprins, sa stiti ca mai sunt si alte promisiuni facute in contul alegerilor, inclusiv pe plan extern asa ca fiti calm sau, vorba unei distinse colege: …sau joc de glezne!
    P.S. Vorbesc si din proprie experienta…

  12. cristianpreda.ro said

    am January 6 2010 @ 1:51 pm

    Experien?a pe care n-o vreau

    by cpreda

    Candidatul Prigoan? Honorius e bun, zice premierul Boc pe 4 ianuarie, deoarece are experien?? în afaceri.
    Eu ?i amicul Voinescu nu suntem buni, zice tot premierul Boc a doua zi, pe 5 ianuarie, deoarece nu avem experien?? în partid.
    Sunt pu?in mirat. Eu îl respectam pe dl Boc tocmai pentru c? NU provine din lumea afacerilor întrep?trunse cu politica.
    Iar acum aflu de la domnia sa c?, de fapt, respect? DOAR lumea afacerilor ?i crede c?, dac? n-ai aceast? „origine s?n?toas?”, nu… ai experien??. Tare m-a? bucura s? clarific?m cestiunea!
    Dl Boc nu ne ofer?, mie ?i lui Sever Voinescu, foarte multe speran?e: în replica domniei sale, premierul folose?te, a?a cum remarca ?i un cititor al blogului, o inedit? (ne)concordan?? a timpurilor: ”dac? VOR PARTICiPA la întâlnirile de partid care AU AVUT LOC se vor l?muri”.
    Mai e ceva. Dl premier poate îmbr??i?a orice opinii. Dar e bine s? vad? ?i consecin?ele lor.
    În ceea ce m? prive?te, eu cred, de pild?, c? fenomenul de oligarhizare a partidelor ?i, prin ele, a vie?ii publice trebuie stopat. Pre?edintele B?sescu a asumat aceast? credin?? cu for?? ?i PDL a subscris discursului anti-oligarhi. A f?cut-o ?i dl Boc.
    Numai c? PDL în general ?i dl Boc în particular au o problem? dac? v?d oligarhia doar în curtea adversarilor.
    Desemnarea lui Prigoan? jr drept candidat este semnul unei tendin?e clare de oligarhizare a PDL.
    Iar dac? e cineva care crede c? oligarhii no?tri sunt mai buni decât oligarhii lor, acela se în?al?.
    A avea experien?? nu poate însemna a ignora adev?rurile care sar în ochi.
    Sau, m? rog, eu nu vreau s? am o asemenea experien??…

  13. eu said

    am January 6 2010 @ 7:27 pm

    Bravo Iulian Urban, bravo Cristian Preda! Exista oare o sansa pentru modernizarea/curatarea unui partid? PD-L, in cazul de fata? Oricum, opiniile exprimate sunt dadatoare de sperante.

  14. danutz said

    am January 6 2010 @ 8:54 pm

    “promovarea intr-un partid trebuie sa se faca functie de competentele si calitatile umane.” As vrea sa revenim acestui subiect peste cateva saptamani , cand in institutiile publice se va aplica “protocolul” incheiat intre PDL si UDMR, unde functiile publice care, conform legii nu au nimic in comun cu politica, se vor ocupa pe criterii politice !?!?

  15. Carmen Amza said

    am January 6 2010 @ 8:58 pm

    Farmecul dumneavoastra domnule senator,a domnului europarlamentar Preda,al domnului deputat Voinescu consta tocmai in faptul ca sunteti idealisti. Nu exista partid politic ideal. Numai dumneavoastra prin ceea ce faceti puteti sa ajutati o perioada de timp societatea, apoi va veti schimba atitidinea sau veti pleca in alt partid. Inutil pentru ca toate sunt la fel.Eu am facut un astfel de experiment si va asigur ca in toate partidele se intampla la fel, sunt oameni cu aceleasi caractere specific umane. Nu am sa va dau numele dar, o anumita jurnalista nu il putea suferi pe Traian Basescu si, pentru ca eu eram o sustinatoare a dansului, nu a vrut sa ma ajute cu o ancheta jurnalistica. Astazi face parte din guvern. Unii sunt cumparati usor.Despre dumneavoastra nu stiu prea multe dar domnii Preda si Voinescu au fost o achizitie buna pentru imaginea partidului. despre articolul dumneavoastra nu pot decat sa va felicit desi nu sunt in totalitate de acord cu dumneavoastra. De fapt, corect pentru partid era sa va spuneti punctul de vedere intr-o sedinta interna.

  16. Adrians said

    am January 8 2010 @ 10:45 am

    Am uitat sa fac o completare la cele postate mai sus.
    L-am votat pe Base si pina in momentul de fata am mers in alegeri pe mina membrilor PDL,dar sub nicio forma nu voi merge la vot sa pun stampila pe acest imberb cu pretentii de politician.Cred si mai ales sper ca rezultatul votului din ianuarie sa dea o lectie usturatoare conducerii PDL.Este timpul ca toti politicienii ns.sa inteleaga ca vremea smecherasilor si/sau a relatiilor a trecut,ca este in sf.timpul valorilor.

Comment RSS · TrackBack URI