Banner

Aventuri cu un Laptop marca Acer pe care am dat peste 70 milioane lei vechi

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=36781




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


16 Comentarii pana acum»

  1. Albert said

    am December 31 2009 @ 2:06 am

    Romania a fost atacata de unguri! Avem nevoie de ajutorul tau aici
    http://sp2.ro/940d15

  2. Ovidiu said

    am December 31 2009 @ 3:12 am

    este ENORM, cu banii astia iti iei un mac linistit si iti mai si raman…

    ce prostie ai facut….dle administrator de retea…sa dai o avere pentru un acer mizerabil…

    informatiile in legatura cu service-ul se cer inainte de a marca banul, nu cand apar problemele….

    in alta ordine de idei… orice geek stie ca daca vrei calculator iti cauti la o firma specializata, nu la altex, care e magazin ptr gospodine si ptr belirea amatorilor…

    si acer, 60 de milioane… dumnezeule… !!!

  3. Daniela said

    am December 31 2009 @ 10:52 am

    :) De obicei inainte sa dau multi bani pe ceva stau cam o luna pe forumuri, diverse site-uri (inclusiv cand mi-am cumparat plita, frigiderul, televizorul etc). Nu suport sa merg in magazin si sa intreb incompetentii de acolo. Pe de alta parte nu as da niciodata atatia bani pe un laptop. Sotul meu editeaza filme (face diverse inregistrari si apoi le editeaza, apoi le pune pe dvd) si are un toshiba de un an luat la vreo 30 milioane si care merge de zbarnaie. Eu sunt contabil si pentru nevoile mele am un acer 5315 pe care am dat acum vreo 2 ani si ceva cam 17 milioane. Amandoi ne-am plimbat prin magazine, am citit mult inainte sa ne hotaram… si pentru amandoi a contat unde era service-ul si in ce consta garantia…Pana acum suntem fericiti ca nu am avut probleme, sper ca nici in viitor… ca nu te poti baza niciodata pe service-urile de pe aici…

  4. Mihai said

    am January 1 2010 @ 4:39 pm

    imi pare rau pentru alegerea facuta, mai ales ca Acer nu reprezinta un super produs. de banii aia iti luai frumusel un dell, hp sau chiar macbook. in fine, nu vreau sa infig cutitul mai tare in rana.
    de obicei, firmele care vand produsele, din cate stiu (gen media galaxy, flanco, carrefour, etc.) nu au si service pentru ele. acestea doar le pun la vanzare ca si terta parte, responsabilitatea pentru reparatii de orice natura revenind firmelor implicate.
    asa ca e normal ca notebook-ul sa fi fost trimis la firma care l-a pus spre vanzare.
    pe viitor, incearca sa te documentezi mai bine despre asta, cum spunea si Daniela, cauta mai mult pe site-uri si forumuri de specialitate, apoi cumpara de la firme consacrate care asigura si service direct in orasul in care locuiesti pentru a evita nervi si deplasari inutile. pana la urma, tu platesti, ar trebui sa fii rege (teoretic, cel putin).

  5. aspida said

    am January 1 2010 @ 4:46 pm

    http://www.magazinapple.ro/imac
    La multi ani, lume!

  6. aspida said

    am January 1 2010 @ 4:46 pm

    am uitat sa specific: firma serioasa (e drept, de la «mitici» = Bucuresti) … vând dar si depaneaza!

  7. Cristi said

    am January 1 2010 @ 5:56 pm

    In primul rand va rog sa terminati cu comentariile legate de Mac-uri. Nu toti vor sa plateasca pentru design, pe unii ii intereseaza si performantele unui laptop.

    In al 2-lea rand, brand-ul nu conteaza atat de mult precum faceti voi sa para. Piesele din interior sunt tot intel, nvidia, etc. Poate nu a fost cea mai buna alegere dar nu sunteti in masura sa spuneti ca nu merita banii din moment ce nu aveti idee nici macar de configuratia acestuia.

    Singura greseala a fost ca laptopul a fost cumparat de la Altex. Din cate am vazut eu, chestiile astea se rezolva doar cu scandal. Trebuie sa incercati sa discutati cu un superior daca se poate, sa amenintati cu OPC-ul, etc. Deja dupa 2 defectiuni la aceeasi unitate ar trebui sa aveti posibilitatea de a schimba produsul.

    Va urez mult noroc.

  8. aspida said

    am January 2 2010 @ 9:54 pm

    Cristi…
    te-as sfatui sa te documentezi înainte de a face comentarii…
    Mac-ul e ultraperformant si, în multe privinte, bate de la distanta IBM-urile (oricum s-ar numi ele si oricine le-ar produce!).
    E drept sunt cam scumpe, dar… odata adus acasa un Mac, nu mai ai nevoie sa cumperi una-alta ca sa-l îmbunatatesti si sa-i majorezi calitatile, asa cum se întâmpla cu IBM-urile. Diferenta dintre ele este urmatoarea: pe un Mac dai banii odata, pe un IBM… în rate benevole… si cam tot acolo ajungi ca pret final…

  9. Synthesis said

    am January 2 2010 @ 11:34 pm

    @Cristi
    Chiar daca unii producatori iau toate componentele de la altii se ajunge ca ei sa scrie driverele, lucru care afecteaza stabilitatea sistemului si uneori si performanta.

    Cat despre Acer… nu am cuvinte de lauda. Am auzit multe cazuri de probleme cu fiabilitatea laptop-urilor produse de ei.

  10. Synthesis said

    am January 2 2010 @ 11:53 pm

    @Cristi
    Eu unul nu recomand un Mac pt design ci pt fiabilitate si stabilitate. De ex eu fac muzica electronica si folosesc sintetizatoare hardware cat si sint. software (emulate pe calc). Pe PC-uri, mai ales cu Windows ca OS sunt probleme. Pe Mac nu, pt ca Mac-urile pot rula acele programe in timp real, fara delay-uri, audio buffers underuns ca pe Windows(chiar si cu procesele setate la prioritate “Realtime” si cu configuratie hardware de cateva ori mai rapida decat minimul necesar, totul testat pe mai multe configuratii). Daca ai sa urmaresti artistii care folosesc live calc. ca instrument sau ca DAW (Digital Audio Workstation) (nu pt banalitati gen DJ mixing) ai sa vezi ca aproape 100% folosesc Mac-uri.
    Pt cei care vor Office, filme, muzica si net Mac-ul e doar un moft, pt cei care au nevoie de rulat aplicatii fiabile e recomandabil.

  11. blondutzu said

    am January 4 2010 @ 9:31 am

    Mai baieti si fete. Eu am laptop Acer si nu am probleme. E adevarat ca nu l-am cumparat de la Altex, ci de la o firma de calculatoare. Acer este bun. Dar la banii pe care i-a dat, putea sa se orienteze catre altceva si mai bun. Cu privire la SCOP COMPUTER, astia fac treaba buna.
    E problema posesorului ca nu a citit care sunt si firmele de service.

    P.S. inainte de a aduce acuze, mai intai ar trebui sa se documenteze.

  12. AsistentaPentruConsumatori.ro said

    am January 4 2010 @ 1:50 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  13. vrajitorul.eu said

    am January 4 2010 @ 1:50 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  14. Sorin said

    am January 5 2010 @ 1:05 am

    Orice reparare sau inlocuire a produselor va fi facuta in cadrul unei perioade rezonabile de timp, stabilita de comun acord, in scris, intre vinzator si consumator, si fara nici un inconvenient semnificativ pentru consumator,…….. Perioada de timp stabilita nu poate depasi 15 zile calendaristice de la data la care cumparatorul a adus la cunostinta vinzatorului lipsa de conformitate a produsului.
    DECI POTI CERE REZOLUTIUNEA CONTRACTULUI (ADICA BANII INAPOI) CONFORM LEGISLATIEI IN VIGOARE ARTICOLULUI 13 LITERA C DIN LEGEA 449/2003.

  15. titi said

    am January 7 2010 @ 12:18 pm

    eu am un hp pavilion zv5000 eu la m cumparat din irak si nici acuma nu am probleme cu el nu sint adeptulu leptopurilor acerr mare gresala ai facut domnule administrator de retea poi cum poti sa dai atitia bani pe un jaf de aceer nu stiu ce a fost in capul matale ori esti prost ori esti dus cu pluta

  16. mario said

    am May 16 2011 @ 4:58 am

    saracul de tine.. aceer..si mai faci si reclama proasta la aceasta firma dragul meu mai intai intereseazate ca se scrie cu un singur E.

Comment RSS · TrackBack URI