Banner

Controversa : se scrie intai numele sau prenumele ?

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=36693




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


14 Comentarii pana acum»

  1. aspida said

    am December 23 2009 @ 11:10 am

    Evident, numele de botez, primul… suntem sau nu de sorginte latina? 😉
    În Ro, ordinea asiatica sau maghiara e… valabila la catalogul scolar si la armata…
    Spuneti si scrieti Traian Basescu si nu invers… Crin Antonescu si nu invers… inclusiv Ion Iliescu 😐 etc.

  2. vrajitorul.eu said

    am December 23 2009 @ 11:45 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  3. asistentapentruconsumatori.ro said

    am December 23 2009 @ 11:45 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  4. Jean said

    am December 23 2009 @ 3:42 pm

    Pai daca e PREnume, nu inseamna logic ca e inaintea numelui?
    Daca se numea POSTnume atunci da, se scria dupa nume… :)

  5. Irina said

    am December 24 2009 @ 10:34 am

    :)) Iulian, se pare ca am avut dreptate !!!!!

  6. Daniela said

    am December 24 2009 @ 5:27 pm

    Eu stiu urmatoarea regula: cand vorbim de inscrisuri oficiale, de relatii oficiale etc folosim mai intai Numele de familie si apoi prenumele. In rest se foloseste mai intai prenumele. Regula nu se aplica pentru scriitori, personalitati etc.
    Plus ca daca vrei sa faci o lista alfabetica, vei avea surpriza sa gasesti foarte multi Ioni, Marii, Elene etc si atunci e mai simplu dupa numele de familie…

  7. Mac said

    am December 24 2009 @ 7:23 pm

    Daniela, cine hotaraste cine e personalitate si cine nu? Daca in trecut am fost cioban si acum sunt putred de bogat, am partid si club de fotbal, sunt o personalitate, nu? Dar daca scriu un stift de carte de 50 de pagini pe care nu o cumpara nimeni, totusi ma numesc scriitor, nu? Brusc nu se mai aplica regula aia a ta. Vezi tu, fiindca regula aia de care zici tu nu exista… Dupa cum se observa si in engleza, cand faci o lista alfabetica intr-adevar pui numele de familie primul, apoi o virgula, apoi numele mic (ex. Hopkins, John). In rest, se scrie prenumele intai si apoi numele de familie. Asa e logic si normal.

  8. Daniela said

    am December 25 2009 @ 5:45 pm

    Mac eu nu vrobeam de Becali. Eu vorbeam de Mihai Eminescu, Mircea Eliade, Elton John, Nicholas Sarkozy etc. Personalitea e cunoscuta de mai multi oameni decat fanii unei echipe de fotbal.

  9. timisorean1 said

    am December 28 2009 @ 11:00 am

    de acord @Daniela

  10. Daniela said

    am December 29 2009 @ 12:40 pm

    Din DEX:

    prenume – PRENÚME, prenume, s.n. Nume care se d? unui om la na?tere ?i care distinge pe fiecare dintre membrii aceleia?i familii; nume de botez. – Din fr. prénom, lat. praenomen (dup? nume). PRENÚME s. nume de botez, nume mic, (impr.) pronume. (Are ~le Ion.) prenúme (nume dat la na?tere) s. n., pl. prenúme PRENÚME ~ n. Nume individual dat unui om la na?tere, prin care se distinge fiecare membru al unei familii; nume mic; nume de botez. /<fr. prénom, lat. praenomon PRENÚME s.n. Numele (particular) dat cuiva la na?tere, deosebit de acela de familie; nume mic. [Var. (prin confuzie) pronume s.n. / cf. fr. prénom, lat. praenomen].

    Deci, regula: praenomen = dupa nume.

  11. batranul said

    am January 21 2010 @ 8:11 pm

    Mie mi se pare asa:
    pe mine ma cheama Horatiu Cristian. desi asta sunt io. Apoi vine numele de familie deci sunt horatiu cristian al tatalui meu (numele de familie)

  12. Gabriela Dinea said

    am May 20 2010 @ 12:54 am

    Sunt perfecte urmatoarele observatii:
    1.semnificatia cuvintului PRENUME=inaintea numelui
    2.atunci cind,din ratiuni alfabetice,in bibliografii de exemplu,se trece numele de familie primul,el se desparte de prenume printr-o virgula,semn ca ordinea fireasca a fost schimbata
    3.in toate limbile Europei ,cu singura exceptie a limbii maghiare,prenumele e inaintea numelui,caci altfel s-ar numi post-nume.In Asia se trece numele de familie primul in limba chineza,coreeana sau in japoneza veche;in prezent si japonezii incep prin a pune prenumele primul.
    Si va mai amintesc ca:
    4.toate numele personajelor din literatura romana sunt cu prenumele primul:Vitoria Lipan,Stefan Gheorghidiu,Nicolae Moromete…spre a da doar citeva exemple.
    Un intelectual ar trebui sa stie aceste lucruri,de aceea ma mira si ma revolta faptul ca multi dintre profesori nu le stiu ,pentru a-i invata corect pe elevi. Ba mai mult,exista chiar profesori de limba romana care nu cunosc aceste detalii,probabil aceia care sunt si adeptii comentariilor invatate pe de rost …Monstruos…sa citesti 30 de lucrari la fel intr-o clasa…Ah,uniformizarile acestea!Noi muncim,nu gindim,nu-i asa?
    P.S. Am remarcat ca in ultima vreme ROMTELECOM-ul trimite facturile cu formatul prenumele si numele abonatului.Bravo!Mai sunt si unele banci si cabinete medicale care s-au aliniat si si-au modificat formularele in acest sens.

  13. mihai said

    am November 14 2012 @ 1:55 pm

    @Daniela

    Ma mir ca nu ti-ai pus intrebarea: cum se poate ca pre sa insemne dupa!!!!! Se pare ca ai adoptat si tu regulile semidoctilor care pe langa ca nu au habar de ce vorbesc mai dau si lectii.

    1. Dexul lamureste clar si fara echivoc ca prefixul pre nu poate fi dupa:
    PRE1- Element de compunere care înseamn? „înainte”, „anterior” ?i care serve?te la formarea unor substantive, a unor verbe, a unor adverbe ?i a unor adjective. – Din fr. pré-.
    2. Regula ca se face o discriminare intre unii ca tine si personalitati nu exista si apare ca justificare penibila a celor invatati cu regula de clasificare a numelor in cataloagele scolare.
    3. Vinovatii sunt profesorii de romana ca nu incearca sa anihileze prostiile si prostii.

  14. Prenume, nume, oameni buni! | ?I BLONDELE GÂNDESC said

    am September 11 2013 @ 10:47 pm

    […] Cât despre mine, Siminel Miruna nu m? semnam nici m?car pe lucr?rile de control dintr-a cincea, c? pân? atunci aveam caiete cu etichete gata lipite. Exist? o ordine, de?i citesc diverse explica?ii… […]

Comment RSS · TrackBack URI