Cum au fost prinsi romanii in gogoasa imobiliara ; pana unde poate scadea pretul locuintelor in Romania ? In Japonia pretul a scazut pana la 25 % din valoarea inregistrata in 1990

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=36567




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


13 Comentarii pana acum»

  1. Dumi said

    am December 17 2009 @ 6:33 pm

    Oare se va trezi vreodata omenirea, sa vada controlul in care este tinuta? Marea majoritate a populatiei nu realizeaza cat de controlati suntem. Si vorbim aici nu doar de media sau de politica. Vorbim de medicina si de companii farmaceutice, de corporatii si de interese ale unor grupuri mici de oamei foarte bogati, ale caror interese nu reprezinta marea majoritate a populatiei, care, culmea, lucreaza pentru ei, acea elita. Bineinteles, unii vor spune “teoria conspiratiei” insa chiar aceia trebuie sa invete ca exista doua fete la orice poveste si ca trebuie sa fii deschis catre adevar, oriunde ar duce… Insa multi nu sunt pregatiti, si refuza o realitate care nu le-ar conveni. Controlul e total, si am ajuns sa ne incredem atat de mult in autoritati incat, chiar daca ne auzim constiinta sau vocea aceea minuscula care ne spune ca ceva nu e in regula uneori, o ignoram pe motiv ca autoritatile ne protejeaza interesele… Putin vor sa vada ca medicamentele sunt din ce in ce mai scumpe, ca media si ziarelel controleaza opinia publica si ca politicienii nu fac de fapt nimic real pentru noi. Nu am evoluat de fapt de circa 30-40 de ani… Matrix…

  2. radumiki said

    am December 17 2009 @ 7:02 pm

    Sunt curios care e pozitia dvs. D-nule Urban fata de ,,Prima casa”, un program conceput de colegii dvs. de partid si care a obstructionat revenirea piatei imobiliare la normalitate.
    Atata timp cat statul garanteaza 60 de mii de euro ptr. un individ care nu a reusit sa economiseasca aproape nimic si care ,,se risca” la un credit in aceste conditii considerand, pe buna dreptate, ca risca relativ putin tinand cont ca banii respectivi oricum se duceau pe chirie…
    Nu se tine cont insa ca daca apartamentul din bloc comunist s-ar fi vandut cu 30 de mii nu cu 60, si chiria lui ar fi fost mult mai mica (normalizarea preturilor includea si chiriile), plus ca indatorarea lui ar fi fost mult mai mica.
    Este vorba practic de o indatorare pe viata, tineti cont de asta!

  3. Imobiliare - Page 592 - Computer Games Forum said

    am December 17 2009 @ 7:04 pm

    […] Cum au fost prinsi romanii in gogoasa imobiliara ; pana unde poate scadea pretul locuintelor in Roma… articol scris de un senator PDL. a uitat ca Prima casa a colegului Boc a perturbat revenirea pietei la normalitate… […]

  4. extruder said

    am December 17 2009 @ 11:20 pm

    Cam tardiv sa scrii despre crahul imobiliar, desi mai are de scazut mult, daca e sa luam ca reper bursa. Piata imobiliara nu are insa lichiditatea si transparenta bursei, ca altfel scadea demult. Linkul catre institutul japonez de statistica e irelevant, fiindca masuratorile se opresc in 2005. Oricum, exemplul Japoniei e irelevant, acolo e cu totul alta mancare de peste, tot sistemul e diferit, deci nu suporta comparatie. Lamentarile actuale in ceea ce priveste preturile supra-evaluate din 2007-2008 sunt inutile, dupa razboi multi viteji se arata.

  5. blondutzu said

    am December 18 2009 @ 11:02 am

    Pretul la apartamente trebuie sa scada. Au fost umflate intr-atat incat erau supra-apreciate. Un apartament construit inainte de 1990 de 2 camere nu ar trebui sa coste mai mult de 10000-15000 euro. Ar trebui ca pretul sa se raporteze la pretul materialelor de constructie si valoarea terenurilor de dinainte de 1990. Oamenii ar trebui sa fie constienti ca ei sunt proprietari doar pe apartamentul respectiv, NU SI PE TERENUL PE CARE A FOST CONSTRUIT BLOCUL!!! Aici, daca ar interveni statul roman, si ar stabili preturi mici la terenuri, ar distruge piata imobiliara, umflata si supra-apreciata in decursul acestor ani!!!

  6. Bobo said

    am December 18 2009 @ 11:56 am

    Preturile apartamentelor (alea din 2007-2008 si astea de acum) sunt rezultatul cererii si a ofertei. Cat timp in Bucuresti exista o foarte mare cerere, fata de oferta, pretul este ridicat. Acum pretul scazut din cauza ca nu mai este cerere asa de mare. Asta se intampla nu pentru ca nevoia a fost satisfacuta, ci pentru ca puterea de cumparare si cea de creditare au scazut din cauza crizei.

    Eu am cumparat un apartament in bloc nou care a scazut din cauza crizei dezvoltatorului de la 125.000 la 75.000. Astfel, am devenit ilfovean. Insa sunt foarte multi dezvoltatori care nu au scazut decat foarte putin din pret. De exemplu, de la 185.000 la 175.000. Au contracte incheiate cu cumparatorii si probabil ca se bazeaza pe faptul ca vor avea cumparatori.

  7. CheiaMagica said

    am December 18 2009 @ 12:44 pm

    pretul locuintelor va continua sa scada,abia in toamna 2011 va incepe o timida crestere.

  8. Florin B said

    am December 18 2009 @ 1:17 pm

    Da, prin 2002 era 12.000 euro un apartametn de 3 camere in Drumul Taberei. Ce vremuri

  9. mim said

    am December 18 2009 @ 2:59 pm

    in 2002 nu stiu cat era salariul mediu dar stiu ca aveam in jur de 500 de dolari si consideram ca am un venit mare. asa ca nu imi este dor de anul 2002 si cred ca nici voi nu ati vrea sa va intoarceti la salariile din acel an, dar cred ca preturile ar fi bune… eu va spun: Doamne fereste sa mai traim o data timpurile din anul 2002.

  10. Victor said

    am December 18 2009 @ 7:49 pm

    Este strigator la cer ca cineva sa ceara 2000-2500 euro/mp de apartament. In conditiile in care, inainte de criza, o casa de 120 mp se construieste LA CHEIE cu cca 60.000 euro cu finisaje peste medie. Apoi pretul materialelor de constructie a scazut…
    In mod normal un apartament ar trebui sa se vanda intre 500-900 euro/mp la cheie.
    La intrebarea din titlu, eu am o alta intrebare…de ce fobia asta pentru apartamente, cand cu aceiasi bani acum poti sa-ti faci casa. Un teren de 500 mp costa acum cca 30.000 euro. Iar o casa se construieste cu 350-400 euro/mp…la cheie! Deci cu 70.000 euro esti linistit la casa ta cu o curte suficient de mare. Acum e momentul pt cei ce n-au o locuinta.

  11. A.P. said

    am December 18 2009 @ 10:48 pm

    Ne puteti spune si noua unde putem gasi 500 mp in centrul Bucurestiului cu 30.000 euro si care sunt materialele de constructie la care a scazut pretul?

  12. Victor said

    am December 21 2009 @ 6:52 pm

    AP, te-ai invatat sa stai numai in centrul Bucurestiului? Lniste, aer curat sunt la margine. In Ilfov. Si crede-ma ca gasesti parcele cu 50-70 Euro/mp.
    Cine are bani isi ia apartament, cine nu… isi face casa.

  13. cineva said

    am February 1 2010 @ 2:12 pm

    Israel, 2005 – 120.000$(nu euro!) apartament cu vedere spre plaja Mediteranei,terasa, parcare etc…

    Ca sa dai 115.000 euro pe un apartament cu vederea spre GHENA la marginea Buscureniului e de-ajuns sa fii “manajer/itza” intr-o plantatie multinationala sau la d-alde Vodafone, Orange etc. cu peste 5K pe luna …
    La o adika, boii din tara muncesc pe cateva sute de euro pt. apartamentele “de lux” ale sefilor/fitzelor din Bucale.

Comment RSS · TrackBack URI