Este clar deja : PSD si PNL raman in opozitie; Grupul Independentilor, schelet pentru un viitor partid ?

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=36424




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


19 Comentarii pana acum»

  1. Dan said

    am December 15 2009 @ 2:51 pm

    Tare asta cu 16 derutati. Citez” 24 de membri: 16 derutati si 8 senatori.”

  2. Admin@Dan said

    am December 15 2009 @ 2:55 pm

    :)

  3. vrajitorul.eu said

    am December 15 2009 @ 3:09 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  4. asistentapentruconsumatori.ro said

    am December 15 2009 @ 3:10 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  5. Laur said

    am December 15 2009 @ 3:21 pm

    Între frustrare ?i resemnare

    Antonescu a spus c?, dup? ce a pierdut b?t?lia cu Traian B?sescu, resimte “o enorm? frustrare” politic?. “În loc s? avem, ?i am fost atât de aproape, un moment extraordinar, n-ar fi urmat vremuri minunate, dar era un moment de deschidere, de normalizare cu proiectul pe care îl aveam, iat? acum intr?m din nou în tunelurile pe care le sap? domnul B?sescu ?i cu ai s?i. E în regul?, ?tiam cu cine lupt?m. Sunt convins c? ?tia ?i Mircea Geoan?”, a spus liderul PNL.El a ad?ugat c? nu se a?tepta ca PSD “s? trateze u?or” turul II al alegerilor, “s? cread? c? are de-a face cu vreun artist de talk-show”, cu un Traian B?sescu, care poate fi în form? sau nu.

  6. Figaro said

    am December 15 2009 @ 3:22 pm

    Liberalii trebuie sa scape cat mai repede de acest copil batran, pe care pana si Geoana il duce de nas. Va transforma P.N.L.-ul intr-un apendice al P.S.D.-ului. Se face Bratianu ventilator in groapa, vorba lui V. I. Popa, cand isi vede
    partidul pupandu-se-n bot cu comunistii.

  7. Chivu said

    am December 15 2009 @ 3:23 pm

    Antonescu-PNL o girueta ruginita care se roteste dupa cum sufla Vantu si Patriciu!!! Normal ca sunt Gica-contra doar se apropie termenul cand Patriciu trebe sa returneze statului roman 600milioane de euro imprumutati lui Patriciu de guvernul Adrian Nastase!!! Asta a fost una din mizele bataliei electorale!! Daca castiga Gioana se stergea datoria cu buretele asa……

  8. blondutzu said

    am December 15 2009 @ 4:09 pm

    Daca veti fi putin atenti, veti observa faptul ca PNL este mentinut artificial in viata. In partid sunt 2 sau chiar 3 factiuni care incearca racolarea de membrii de la cealalta factiune. O factiune este condusa de Tariceanu, una de Orban si cealalta de Antonescu. Cea condusa de Tariceau va garantez ca va colabora de fatada cu PDL si va da un ministru, maxim doi. Celelalte doua factiuni vor reprezenta opozitia.
    PNL este acum intr-o criza de identitate. In final, daca nu isi revad “atitudinea”, fie se va rupe, fie se va uni cu PSD.

    In privinta PSD, deja se manifesta 2 scindari: una condusa de Vanghelie&CO si cealalta condusa de Iliescu&CO. Amandoua au oameni din diferite paturi sociale pentru a da o anumita stare normala de accesibilitate in randul partidului, sa pozeze in partidul poporului!!! De asta, acest partid are sustinatori la randul agricultorilor.

    Insa, aceste doua partide precum si celelalte sunt constiente de faptul ca presedintele Romaniei si implicit PDL au capacitatea de a jongla cartea anticipatelor pentru a scapa parlamentul de unele ” personalitati”. Dar din cate se observa si din ultimele miscari pe scena politica, se pare ca nu vor asa ceva!!! Banuiesc ca din cauza ca la inceputul anului viitor va veni transa de imprumut de la FMI.

  9. fuck them all said

    am December 15 2009 @ 4:55 pm

    Sigur ca da. Propuneri pentru denumirea noului partid GIP :
    PF(Partidul Fripturistilor) , PUG (Partidul Urmasii Lui Golia)
    ….GIP???(Gaozari Impliciti Prezidentiali)

    Intr-adevar, alegerile anticipate sunt un mijloc de presiune politica. da’ nu cred ca pentru cei consecventzi.
    Iubesc tradarea…dar ii urasc pe tradatori… cita Ion luca

    Identitatea doctrinara a opozitiei… grija schimbatorilor de “Internationala”… surprinzatoare.

  10. Radianu Mihai said

    am December 15 2009 @ 5:00 pm

    dupa ce au luat muie cu presedintele lor de cacat,o tin lant cu scu-
    fundarea tari intr-o criza economica mult mai dura decat in celalalte tari europene si nu vor sa se puna pe treaba!
    basescu trebuie sa faca pe dracu-n patru sa dizolve parlamentul asta de doi bani,sa facem alegeri anticipate si sa scapam tara de nemenicii din pnl si din psd!

  11. politika said

    am December 15 2009 @ 5:19 pm

    Ca multe alte SRL-uri , si PNL (ca partid SRL) va avea o perioada de demisii … datorita falimentului de la capatul cordonului ombilical.
    Daca mindria primeaza logicii, PNL va arunca la gunoi odata cu sansa de a fi din nou la guvernare si dinamica pozitiva a numarului de membri din partid. In caeste conditii, singura sansa va fi sa devina un partid de buzunar al PSD ( v. fostul Partid Voiculescu SRL) sau sa urmeze traiectoria PNT-CD.
    Nici PSD-ul nu va avea o traiectorie stralucita, deoarece pina la noi alegeri, membrii vor sta cu buzunarele goale si cu criza-n stomac.
    PDL-ul poate face acum o lectie de dresaj (pentru ca dresajul se face, evident cu stomacul “subiectilor” gol, pentru a putea “raspunde” mai bine elementelor motivante (adica o gura mica-mica de mancare !).
    Dupa ce s-au intaritat unii pe altii, punindu-se toti intr-un cos ( desi stiau de la Nastase ca nu este bine sa pui toate ouale intr-un cos :-) ) acum, probabil inca ametiti de aburul campaniei si de naucitoarele clipe de dupa pronuntarea deciziei judecatorilor incearca s-o tina tot pe-a lor. PNL-ul nu vede ca este tras in groapa de un partid care este in starea de segmentare si scufundare ? Oare nu mai exista nici un liberal adevarat in tot acel partid (care sa fie si ascultat de cei care tot iau decizii) pentru a face pasul care trebuie ???
    Dupa modul in care actioneaza coalitia “Cei Trei Muschetari” , var indirji si mai tare PDL-ul si pe Basescu care strinsi cu usa vor face o majoritate cu UDMR-ul si cu Grupul Independent … din ce in ce mai mare (si care va creste rapid, considerabil) .
    Pacat ca Geoana inca “vrabia Mihai-Viteazu” cum se zice pe romaneste la “vrabia malai viseaza” ca daca a fost votat de cinci milioane de romani, el de fapt poate fi presedintele acelor cinci miioane … Povesti de adormit copii ! . Un PRESEDINTE , Basescu , este presedintele tutuor romanilor (asa cum scrie si in Constitutie … si cum din pacate Geoana inca nu a inteles) .

    Astept, astept, astept de aproape 6 luni segmentarea PSD si intrarea PNL pe orbita circum-terestra care a urmat-o si PNTCD. Si vad ca acum timpul ajunge sa se masoare in ore … urmind apoi sa se masoare in minute sau secunde …

    Astept, astept … dar si rabdarea mea are limite Domnilor !

  12. cmdc said

    am December 15 2009 @ 7:32 pm

    Sunt votant PNL si am cateva intrebari:
    1. de ce ii musai PNL sa fie la guvernare? Nu poate guverna Base si fara ei? Poate ca nu are pe cine da vina pentru falimentul tarii care credeti-ma, ne asteapta la colt la anu’. Lasa, daca Base e asa destept si PDL asa meserias, sa se descurce singuri si-s convins ca vom ajunge pe cele mai inalte culmi ale progresului; deja am ametit tupa performatele guvernului PDL de anul acesta.
    2. sa guverneze cu cine? boc, udrea, videanu, berceanu? Sau poate cu livache….
    3. ar trebui sa fi prost sa vrei sa intrii acuma la guvernare – vei fi acuzat ca vrei sa furi bani publici, ca vrei posturi, ca esti clientelar, samd
    Lasa tati, pdl e meseriash, stie cum si ce, sa-i dea bice, sa zbarnaie tara.
    4. cred ca antonescu face bine incercand sa se distanteze de mocirla politica in care se zbate clasa politica, chiar daca asta inseamna lipsa de la ciolan pentru o vreme. sa stea sa se gandeasca la ce-o gresit si ce e de facut. cred ca oamenii vor aprecia mai tarziu chestia asta
    5. inca suntem sub influenta campaniei electorale. dupa ce se vor limpezi lucrurile, cred ca vom mai intelege cate ceva. Sa vorbim deja despre dizolvari de partide, sa te crezi meseriash cand ti-a trecut gontul pe la ureche si ai castigat doar la cateva mii de voturi si nici alea nu-i sigur ca n-a fost frauda.
    Fie ca psd sa se zbata in chinuri, sa se sfasie intre ei si fripturistii sa treaca de la pnl la pd sau la independentii lui basescu. lenesul moare de drum lung si prostul de grija altuia – mi se pare ca ambele se potrivesc pdl-ului. sa se ingrijeasca de guvernare si de solutiile care trebuie ca nu-l vad bine pe base. o sa vrea anticipate, dar la anul nu cred ca mai scoate pdl 10%. multe succesuri

  13. Sasha said

    am December 16 2009 @ 2:25 am

    @Chivu: 1)pai parca pana acum Geoana era ala cu mogulii Vantu si Patriciu. Acum e Antonescu? Eu cred ca, cum nu va convine de unul ii aruncati in carca, ca e marioneta “mogulilor”. 2) Patriciu nu are de dat nimic la niciun stat. Datoria aia de 600 de milioane a fost preluata de catra ompania rusa care a cumparat Rompetrol. S-a cumparat si activul si pasivul. Termenul este in 2010 si reprezentantii companiei au dat asigurari ca totul este in regula si ca plata se va face la timp. Asa ca lasati vrajeala aia cu datoria lui Patriciu ca ori sunteti vai de capul vostru de deznformati ori incercati s prostiti lumea
    3) Il cheama Geoana nu Gioana. Tu habar n-ai numele “actorilor” dar critici “filmul”
    @Radianu Mihai: anticipatele nu-i ajuta cu nimic lui Basescu. Ii vor subrezi si mai mult “majoritatea” atat de greu construita pentru ca independentii tradatori nu vor mai intra in noul parlament. In plus de asta nici PD-L ul nu mai sare de 30% dupa un an de guvernare dezastruos in care s-a reusit performanta de a se guverna cu bani imprumutati de la bancile private

  14. Dani said

    am December 16 2009 @ 3:52 am

    Dei PDL ramane izolat… si tre sa guverneze singur, dupa ce a fraudat alegerile…

    O sa se aleaga cu gestionarea unui dezastru, si va da chix, apoi acest partid artificial, al fripturistilor fara vreo ideologie, va dispare peste noapte, asa cum a aparut….

  15. cbabeanu said

    am December 16 2009 @ 7:29 am

    Nu pot intelege de ce opozitia a abandonat proiectul Iohannis, pt ca nu s-au schimbat lucrurile. Pe de alta parte, o alianta naturala ar fi PDL+PSD (origini comune, mentalitate politica identica, etc ).

  16. ildiko said

    am December 16 2009 @ 8:34 am

    Circul va continua, dar nu pentru mult timp. Va fi un guvern fragil, obedient presedintelui, nu va rezista.

  17. politika said

    am December 16 2009 @ 8:20 pm

    @ cbabeanu

    Lucrurile nu s-au schimbat … dar odata cu trecerea timpului, capmania prezidentiala s-a terminat, Basescu a fost ales Presedintele Romaniei … iar Cei Trei Muschetari (Johannis, Geoana si Crin) pot sa se joace de-a coalitia prin dormitor la Vintu’

    Aveti perfekta dreptate : lucrurile NU SE SCHIMBA … numai NOI NE SCHIMBAM … :-)

  18. Victor said

    am December 17 2009 @ 9:30 am

    N-am sa inteleg niciodata disperarea PDL de a-i lua la guvernare pe liberali (cel putin asa isi zic ei).

    Iulian, ai zis ca se negociaza in seara zilei de 6 dec. Cum a ramas?

    Geoana si Antonescu au o singura lupa comuna – pastrarea sefiei partidelor lor. ATAT! Tot ce spun si fac e pentru acest singur scop.

  19. Unanume said

    am December 20 2009 @ 4:31 pm

Comment RSS · TrackBack URI