Ce ne pregatesc bancherii pentru 2010 ? Falimente rasunatoare, sute de mii de someri si cresterea ratei creditelor neperformante; Dilema managerului in 2010 : ce sa platesc intai din banii ramasi ? impozitele, angajatii sau furnizorii ? Cum este sa decizi cine traieste si cine moare in 2010 ?

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


Ce ne pregatesc bancherii pentru 2010 ? Falimente rasunatoare, sute de mii de someri si cresterea ratei creditelor neperformante; Dilema managerului in 2010 : ce sa platesc intai din banii ramasi ? impozitele, angajatii sau furnizorii ? Cum este sa decizi cine traieste si cine moare in 2010 ?

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


15 Comentarii pana acum»

  1. Eugen said

    am December 15 2009 @ 2:45 pm

    faras uparare fratilor, dar si voi, fiecare in parte are o vina. pina in 2008 a existat o crestere semificativa a economiei si au fost generate niste valori. unde sunt aceste valori ? au fost investite in jeepane si plazme. [Citeste] si nu doar de cei acolo sus, si de voi, de fiecare. ce ati fi zis cu un an in urma, daca vreun politician ar fi spus, ca nu se poate cheltui ca-m codru ci trebuie pus ceva la oparte pt. vremuri grele ? oare…? cum ar fi fost reactia ? imi amintesc de discutii avute pe acea vreme cu neamuri din ro….nu razbeai frate…oamenii erau ca drogati.

  2. DZP said

    am December 15 2009 @ 3:12 pm

  3. asistentapentruconsumatori.ro said

    am December 15 2009 @ 3:12 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  4. vrajitorul.eu said

    am December 15 2009 @ 3:12 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  5. Cum se deruleaza atacul impotriva monedei nationale ? said

    am December 15 2009 @ 3:39 pm

    Analistii externi, atunci cand vorbesc despre un euro de 5-6 lei, pe ce se bazeaza?
    (Dealer: Rade) Pe propriul lor interes. Eu cand vad cate-un analist de la nu stiu ce mare banca, ma intreb ce manipulare urmeaza.

    Ati fost in piata cand s-a produs atacul speculativ pe leu?
    Dealer: Da

    Cum a fost?
    Dealer: Ca la razboi. Sincer, ca la razboi. Cel putin asa am resimtit eu ziua aia. Erau doua tabere. Cei care mizau pe depreciere si ceilalti, in frunte cu BNR. Te uitai pe monitoare si iti dadeai seama ca e groasa. Unii cumparau in draci si tu stateai si-ti tremurau mainile deasupra butoanelor si nu stiai ce sa faci. Sa cumperi, sa vinzi?
    Atunci Isarescu a facut cea mai tare miscare. Le-a luat speculatorilor toti leii din fata de au inceput aia sa vanda in pierdere. Au mizat prost. S-au pus cu BNR-ul. Nu trebuia.

    E posibil un nou atac?
    Dealer: Teoretic, da. Riscul e ca atunci cand un fond speculativ sau mai multe, pun banii impreuna si decid sa „rupa” o moneda. De pilda, piata valutara din Romania nu e foarte adanca, ca sa poata „inghiti” fluxuri foarte mari de valuta. Dar chiar si atunci, exista scenarii in BNR, potrivit carora se poate reactiona.

    Care e mecanismul atacului?
    Dealer: Mecanismul e simplu. Eu, daca vreau sa speculez pe leu, vand lei cat mai multi si cumpar euro. Pe masura ce leii din piata sunt tot mai multi, valoarea lor scade. Daca statul vrea sa isi apere leii, trebuie sa cumpere leii, vanzand euro. Tot vanzand euro, ramane fara valuta, leul se prabuseste iar eu cumpar lei mult mai ieftin.
    Tehnic, am citit o explicatie foarte usor de inteles, data de Eugen Radulescu, consilierul Guvernatorului BNR. Mai explicit de atata nu as pute formula nici eu. Practic, cei care detin fonduri mari, isi pun prin absurd in cap sa se ia de leu. Juc?torii respectivi încep s? coteze pentru cump?rare valut? la pre?uri din ce în ce mai mari. Asta înseamn? ca se duc cu cursul la 4,7 lei pentru un euro. În momentul în care coteaz? aceste pre?uri nu este obligatoriu ca s? se produc? neap?rat ?i foarte multe tranzac?ii la pre?urile respective, dar ele se pot produce. În momentul în care cursul ajunge la un anumit nivel, pot s? apar? juc?tori care s? vând? valuta respectiv? celor care vor s-o cumpere, respectiv juc?torilor str?ini. Ace?ti juc?tori îns? nu au lei. Ei anun?? pre?uri de cump?rare pentru lei, dar ei nu au a?a ceva. ?i atunci fac a?a-numitele opera?iuni de swap, în care vând ?i r?scump?r? valuta pentru lei, în a?a fel încât s?-?i poat? face plata la cele 48 de ore pentru valuta pe care au cump?rat-o – c? au cump?rat valut? cu lei – a?teptând ca în intervalul acesta de timp, în cele 3-4 zile, cinci zile, o s?pt?mân?, depinde cum au jucat jocul respectiv, când ar trebui s? fac? opera?iunea invers? din swap, respectiv s? dea înapoi leii ?i s? primeasc? înapoi valuta, cursul valutar, datorit? spaimei juc?torilor din pia??, trebuie s? se fi dus deja la 4,8-4,9.

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-6727204-dealer-atacul-speculativ-leu-fost-razboi-stateai-mainile-tremurand-deasupra-butoanelor-nu-stiai-faci-mai-intai.htm

  6. LastChance said

    am December 15 2009 @ 3:47 pm

    oare cine sunt creatorii sistemului bancar in lume, odata si odata tot se intampla ceva

  7. Othelo said

    am December 15 2009 @ 3:52 pm

    Eugen are dreptate. Si inca in continuare, cei care nu simt inca efectele crizei, se imprumuta (daca pot) si cheltuie ca si inainte. Dar nu numai ei, ci si ceilalti la alt nivel, cumpara si acum in draci din hipermarketuri.Dar iar o sa apara vreunul sa spuna ca sunt minti bolnave pe acest blog si el, nedocumentat, doar brainwashed , trage linie si ii judeca pe ceilalti.

  8. http://www.urbaniulian.ro/2009/12/15/cardul-euroline-cadoul-otravit-cu-care-au-fost-pacaliti-mii-de-romani/ said

    am December 15 2009 @ 4:11 pm

  9. ROXANA said

    am December 15 2009 @ 5:08 pm

    Se prevede intr-adevar un an foarte greu. Sper sa reusim sa ne revenim si noi, sau cel putin sa iasa din criza celalte tari si sa ne scoata si pe noi. Noi singuri, nu suntem capabili sa depasim aceasta situatie.

  10. fuck them all said

    am December 15 2009 @ 5:23 pm

    Eugen n-are dreptate…Jeep-ane si plazme au cumparat pe crediy unii, destul de putini. Multi insa au luat credit pentru o casa, pentru un pat, pentru un calculator….pentru o inmormantare.
    Romanii “de jos ” fascinati de cresterea anuntata pe toate mediile (maretele succesuri….) au vrut sa simta si sa traiasca un pic mai bine, evident “pe credit” , ca-n societatea de consum .
    Ca economisirea… e rusinoasa, mentalitate “comunista”…mu???

  11. politika said

    am December 15 2009 @ 6:10 pm

    Ceea ce stiam inca de acum doi ani, inainte de Aderarea la UE este legat de faptul ca Concurenta va ataca in momentul aderarii la UE. Nu stiam formele de manifestare (doar) dar stiam ca ignorarea celui de-al doilea criteriu economic al aderarii duce companiile central si est europene la faliment .

    Guvernul roman si-a asumat aceasta raspundere practic pe pielea IMM-urilor. Nu am vazut nici o masura luata de Guvernul Roman pentru consolidarea sectorului IMM (nici inainte de 2008 prin accelerarea absorbtiei fondurilor europene special destinate – macar dupa modelul Ungariei sau dupa ce s-a vazut ce au patit tarile ce au aderat in primul val … )
    Ceea ce se intampla atunci in tarile central si est-europene membre UE, pentru ca nu au indeplinit cel de-a doilea criteriu economic al aderarii : locul majoritatii companiilor mijlocii si mici autohtone a fost luat de suratele din Vest.
    Aceasta era prima lectie : criteriul capacitatii de a face fata concurentei pe piata comunitara trebuia indeplinit pana la data aderarii , adica ianuarie 2008.
    Inca de atunci se cunostea exact ca “doua treimi din firmele romanesti vor da faliment dupa 2007″ datorita unor cauze ca subcapitalizarea, creditele foarte scumpe, fiscalitatea, birocratia, coruptia, lipsa programelor speciale destinate IMM.
    La fel ca in restul tarilor central si est-europene, microintreprinderile din Romania dominau, ca numar, segmentul IMM. Aproape toate erau firme de conjunctura, majoritatea facind comert sau mici servicii.
    Locul lor a fost luat, la fel ca in fostele tari comuniste devenite membre UE, de catre companiile mijlocii prin care transnationalele europene acapareaza pietele Europei.
    Sistemele Bancare nu au facut altceva decit sa speculeze aceasta situatie si, sub oblinduirea BNR sa actioneze in voie pentru decapitalizarea sistemului economic romanesc : creditele si sistemele de creditare faceau parte dintr-un plan bine stabilit de capusare a economiei romanesti, de acaparare a unei resurse aproape libere , aceea de utilizare a banilor populatiei si firmelor printr-un program de creditare pe termen mediu si scurt, exploatind hulpav aceasta resursa. Similar s-a procedat si cu firmele. Bancile auu avut grija sa-si acopere RISCUL cu garantii imobiliare si alte asemenea. In momentul in care piata creditelor a atins MASA CRITICA ,bancile au subtiat pina la sistare creditarea, urmind ca dupa “asfixia” financiara sa poata sa-si culeaga roadele. Cladirile rezidentiale pe care le vor prelua la preturi minime, vor fi vandute de banci la preturi spectaculoase … tot prin credite bancare … poate incepind cu 2011 , an in care bancile isi vor creste lichiditatile prin deschiderea robinetului la credite … si vor vinde apartamentele si casele preluate in urma executarii garantiilor.
    Pe de cealalta parte intreprinderile mici si mijlocii, care ar fi trebuit sa fie motorul de lansare al oricarei economii, a fost pozitionat in prima linie de bataie, fara arme de riposta si fara munitie (asa cum s-a intamplat in tarile vecine, marile companii multinationale venite in Romania, nu ca sa produca, ci ca sa vanda). In astfel de conditii, aur supravietuit doar acele industrii furnizoare de materie prima sau de materiale brute si au cam disparut industriile prelucratoare – industria chimica, ca si agricultura de subzistenta.
    De asemenea, urmarind scenariul de mai sus, intreprinderile mici si mijlocii vor disparea tragand dupa ele si cresterea economica. IMM-urile au fost cele care aveau angajata cea mai multa forta de munca. Reducandu-se numarul lor, contributiile la stat au scazut, veniturile la buget s-au redus, va creste somajul in continuare, iar cresterea economica va deveni problematica.
    Criza financiara nu a facut decit sa accelereze acest proces, in fata caruia guvernul Romaniei nu a putut lua o nota mai mare de 1.69 din 10 puncte posibile …
    TRIST dar urmeaza un 2010 sfisietor !

  12. politika said

    am December 15 2009 @ 6:27 pm

    REFERITOR LA CREDITE …

    Sistemele de creditare utilizate da banci au vizat absolut toate segmentele sociale si absolut toate tipurile de credite.
    De la creditele “cu buletinul” , la creditele pentru “nevoi personale” si altele asemenea (pe termen scurt … de la citeva luni la un an) , urmate indeaproape de credite pe 2-3 pina la 5 ani (pentru anumite NEVOI ceva mai mari cum ar fi autoturismele, ) si apoi credite pe perioade de pina la 25 de ani (pentru cale, locuinte … etc.) observam ca s-a completat intreg segmentul de timp , de la 2-3 luni si pana la peste 25 de ani !
    In paralel, au fost vizate toate segmentele sociale : tineri necasatoriti, tineri casatoriti, pensionari, salariati cu venituri mici, cu venituri medii , cu venituri mari … salariati la stat … etc.

    Marunt , marunt bancile au targetat absolut toate sectoarele de activitate (deschizindu-si filiale si sucursale in orase, in fiecare cartier, in localitati rurale cu peste 50.000 locuitori, cu peste 25.000 locuitori, cu peste 10.000 locuitori … si chiar cu peste 5.000 locuitori.
    Bancile NU AU RATAT NIMIC in planul lor de acaparare a resurselor financiare pe termene scurte, medii si mari de la absolut toate categoriile de populatie.
    A fost un plan bine pus la punct, executat milimetric, in termenul stiut doar de bancheri !
    In clipa in care a “sunat ceasul” (asta era cam prin aug-sept 2008) instantaneu toate bancile au tras oblonul. Au oprit creditarea si au trecut la Plan B : sufocarea oamenilor si firmelor prin insuficienta financiara, lichiditate redusa a pietei … si tinerea tuturor acestora “in hold” pina cind preturile bunurilor gajate vor atinge un minim istoric moment in care bancile le vor executa “a-la-cart” fara sa clipeasca in fata disperarii si lacrimilor varsate , urmind ca in scurt timp sa le vinda acelorasi creduli … dupa relansarea creditarii .

    TRIST dar foarte ADEVARAT !

  13. Dani said

    am December 16 2009 @ 4:00 am

    Iulaiane, nu esti atent ce zice sefuletzu tau, adica boul de Bouc… ala zice clar ca CRIZA S-A TERMINAT, si ROMANIA IESE DIN CRIZA…

    Tu vii si spui aici lucrurilor pe nume, si adevarul…

    Ce cauti matale in PL, si in politica in general? Acolo tre sa fii diplomat, sa minti in ciuda evidentelor, si MAI BINE SA GRESESTI ODATA CU PARTIDUL, DECAT SA AI DREPTATE IMPOTRIVA LUI….

  14. Dumi said