Dupa Spania si Grecia, aflate oficial in colaps economic, care este urmatoarea tara din UE ce va fi oficial pusa la zid ? Incercati un pronostic ?

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=36295




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


17 Comentarii pana acum»

  1. Andrei said

    am December 11 2009 @ 5:03 pm

    Statul a ratat oficial ultimul tren FMI pe 2009
    Eveniment – Statul a ratat oficial ultimul tren FMI pe 2009
    Traian Basescu trebuie sa se grabeasca pentru formarea unui guvern pentru ca acordul cu FMI sa inceapa iar sa functioneze

    Termenul pana la care Romania era obligata sa adopte bugetul de stat pe 2010 a expirat ieri, astfel ca toate asteptarile s-au adeverit: transa de 1,5 miliarde euro din imprumutul acordat de FMI a fost oficial ratata. Statul, in nevoie disperata de bani, isi va pierde credibilitatea in fata bancilor si risca sa nu mai aiba de unde sa se imprumute.

    Cu un guvern interimar fara puteri depline, cu rezultatul alegerilor prezidentiale contestat de PSD si cu un Parlament care si-a ignorat atributiile de a vota un premier propus de Traian
    Basescu, acordul de imprumut cu Fondul Monetar International (FMI) este oficial suspendat. Romania a avut timp pana ieri sa adopte bugetul de stat pe anul 2010, lucru ce le-ar fi permis oficialilor FMI sa propuna acordarea transei de imprumut pe decembrie, in ciuda faptului ca statul roman nu si-a respectat mai multe obligatii din acord. Propunerea ar fi urmat sa fie facuta de responsabilii FMI pentru Romania intr-o intalnire cu sefii institutiei, intr-o sedinta pe data de 15 decembrie, doar daca Romania avea gata legea bugetului pe anul 2010 pe data de 10 decembrie. Statul se vede, astfel,
    obligat sa supravietuiasca fara aproximativ 1,5 miliarde euro de la FMI pana in luna martie 2010, cand este programata a patra transa de imprumut. “Vom fi gata cand sunteti si voi gata.

    Nu numai FMI, dar nici Comisia Europeana nu au fixat date pentru urmatoarele misiuni”, a avertizat Tony Lybek, reprezentantul FMI pentru Romania si Bulgaria, care a dat de inteles ca mai multe concesii decat cele facute deja in favoarea statului roman nu se pot acorda.
    Analistul economic Liviu Voinea, membru in Consiliul de Administratie al Eximbank, ne-a explicat ca suspendarea de facto a acordului cu FMI este grava, pentru
    ca “va trebui sa ne imprumutam mult mai scump de pe piata
    interna bancara, cu dobanzi
    mult mai mari
    “. In prezent, Romania se imprumuta lunar cu sume ce depasesc un miliard de euro pentru a putea tine in functiune aparatul
    bugetar, pensiile si salariile. Acesta este marele avantaj al imprumutului de la FMI: ofera o dobanda mult mai mica decat bancile si trebuie returnat pe termen mediu, nu pe termen scurt, asa cum cer bancile.

    Analistii britanici de la Economist Intelligence Unit estimau ca Romania va rezista pana in martie fara banii de la FMI. Totusi, avertizeaza Liviu Voinea, un alt risc major al acordului suspendat este “pierderea credibilitatii”: “Rezistam cata vreme bancile comerciale au incredere in stat si il imprumuta. Daca instabilitatea se prelungeste, nu avem buget, nu avem transe de la FMI, ne vom pierde pana la urma credibilitatea si in fata bancilor comerciale”.
    Romania mai are de indeplinit si alte obiective asumate in acordul cu FMI, pana la sfarsitul anului, care cel mai probabil vor fi ratate: adoptarea unui sistem unitar de pensii si a legii privind raspunderea fiscala.

  2. marian said

    am December 11 2009 @ 5:04 pm

    Adica normal ar fi sa achizitionam doar produse romanesti pentru a ajuta la pastrarea locurilor de munca ale semenilor. Eu asta inteleg. Daca cumparam produsele de afara bani vor merge la ei.

  3. eu said

    am December 11 2009 @ 7:21 pm

    Ceva totusi nu este in regula. Dupa cele mai mari imprumuturi contractate de Romania in istoria sa de pana acum, totusi nu avem suficienti bani si trebuie sa ne imprumutam in continuare. De ce? Scaderea economica de 9% (declarata) nu justifica atatea zeci de miliarde imprumutate, mai ales ca s-a spus ca in oct.2009 incasarile la buget au fost mai mari decat in oct. 2008. Numai plata salariilor si pensiilor nu justifica aceste imprumuturi, investitii semnificative nu au fost, intrebarea este unde s-au dus banii?
    Stie cineva cum s-au cheltuit acesti bani?

  4. need2trip said

    am December 12 2009 @ 1:00 am

    @eu
    buna intrebare; unde sunt banii?

  5. Radianu Mihai said

    am December 13 2009 @ 12:37 am

    daca nu se pune frau dezmatului psd-ist,vom ajunge direct in iad,fa-
    ra sanse sa revenim prea curand pe pamant!
    cineva trebuie sa ia taurul de coarne si sa spuna stop,apoi comanda,
    pe repede inainte pentru formarea guvernului si trecerea la treaba,
    fara vacante parlamentare si alte aiureli!
    oricum nenorocitii din parlament sunt de 3luni in vacanta lovi-ar
    trasnetul!

  6. Serban said

    am December 13 2009 @ 9:15 am

    Ciudat articol …

    Tocmai cu cateva zile inainte de turul doi , oficiali din guvernul demis si inca tolerat , Boc , au afirmat sus si tare ca Romania tocmai a iesit din criza , ma rog , s-a oprit recesiunea , incepe cresterea , iar din trimestrul doi 2010 va curge lapte si miere…

    Parca vorbeam de realism si responsabilitate … ????

  7. ema said

    am December 13 2009 @ 11:44 am

    Despre ce desfrau psd-ist se vorbeste ca nu inteleg! Daca Domnul Boc spune ca am iesit din criza stie dumnealui ce spune. Eu il cred pe cuvant! Probabil nu mai au dorinte de satisfacut in perioada urmatoare iar banii dispunibili vor fi suficienti pentru salarii si pensii pana cand se vor indura cei Mari si ne mai acorda un imprumut. Aceste imprumuturi vor fi motivul pentru care ne vom rasuci in morminte atunci cand urmasii nostrii nu vor mai putea sa traiasca din cauza datoriilor mari pe care ei le vor plati ca urmare a usurintei cu care Unii au contractat imprumuruti pentru buzunare tot mai adanci.
    Sa traiti bine si in liniste ca am iesit din criza, voi nu auziti cum duduie economia?

  8. M.Pertz said

    am December 13 2009 @ 1:14 pm

    @ eu

    intreaba-i pe politicieni si pe prietenarii lor si vei afla unde s-au dus banii. Nu conteaza cine a fost la guvernare, toti au trebuit sa isi faca plinul.

    @ Radianu Mihai

    dezmat PSD-ist? stai sa vezi ca si PD-ul trebuie sa recupereze cu varf si indesat tot ce au cheltuit pe campania prezidentiala…. si nu putin cred. Sa vezi ce “bine”-ti va fi tie in curand…cu exceptia faptului daca nu cumva esti si tu vre-unul din prietenarii lor ca sa mai sugi ceva de la bugetul de stat

  9. nicu said

    am December 13 2009 @ 3:29 pm

    Oare se gandeste cineva la cele 10 porunci lasate de Dumnezeu…!!!…nuuuu!!!…sunt doar niste gogomorite…!!!…in lume a fost lasat un echilibru,de acea sau dat cele 10 porunci…daca le respecti,nu-ti mai trebuie constitutie,nici politie,nici judecatori…ce economie sar face?!…cati oameni ar putea sa munceasca la camp,pentru a manca alimente sanatoase?!…avem nevoie de vile somtuase?!…nu,fiindca nus bani cinstiti…criza?!…cea mai grea boala este lenea si dezvatul…!!!…nu se prea vindeca…!!!…deci,nu vrem criza,sa respectam cele 10 porunci,de la taran pana la presedinte…!!!

  10. Maria said

    am December 13 2009 @ 6:29 pm

    Evident ca Romania va fi urmatoarea, e foarte simplu de prognozat, si nici nu-ti trebuie studii postuniversitare ca sa-ti dai seama ca suntem pe marginea prapastiei.

  11. ovi said

    am December 14 2009 @ 11:38 am

    Guvernantii asteapta sa fie manati cu biciul de la spate,ca vitele!!Romani,puneti biciul pe ei,altfel ajungem sclavi.

  12. vrajitorul.eu said

    am December 14 2009 @ 11:53 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  13. asistentapentruconsumatori.ro said

    am December 14 2009 @ 11:54 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  14. Dani said

    am December 14 2009 @ 8:46 pm

    Pai Boc delireaza… de aia spun eu ca Iulian nu are ce cauta in cloaca asta imputita numita PDL… e chestie de timp pana gunoaiele de acolo il vor da afara… ca prea le spune el bine pe toate…

    Bravo, Urban!

  15. timisorean1 said

    am December 16 2009 @ 12:03 pm

    banii de la fmi au fost dati bancilor straine care i-au scos afara din tara cu stiinta politicienilor(guvern+parlament+presedinte)

  16. florin stan said

    am March 8 2010 @ 8:00 am

    si eu cand ziceam ca e ceva adevar in filmul zeitgeist radea lumea de mine. vad ca pana acum s-a cam adeverit ce ziceau in legatura cu economia mondiala. poate e doar coincidenta…

  17. tinel said