Apel catre romani ! Sustineti-ma, intrucat saptamana viitoare in Senat se intentioneaza respingerea legii prin care am cerut ca firmele ce declara ca nu beneficiaza de serviciile SRR si TVR sa fie SCUTITE de plata taxei Radio TV

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=36236




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


37 Comentarii pana acum»

  1. mobra said

    am December 11 2009 @ 1:59 pm

    bruuuhahaaa.
    deci noi, cei care nu ne uitam la tvr, deci nu vrem sa platim, suntem invitati sa ne uitam la tvr info :)))
    cooool.
    m.

  2. Urban@mobra said

    am December 11 2009 @ 2:01 pm

    Baiete, te simt ca esti angajat TVR.
    TVR Info este canalul unde v-am invitat sa va urmariti prestatia alesilor vostri; TVR-ul poate sa reziste si sa supravietuiasca, iar salariul tau odata cu el, fiind insa finantat de catre Guvern, ca in Franta, si nu din banii celor care, poate ca ti-a scapat , NU SE UITA LA NICI UNUL DIN CANALELE ACESTUI POST , finantate din banii nostri. Acum te-ai lamurit ?

  3. marian said

    am December 11 2009 @ 2:26 pm

    si cum ramine taxa daca ai un abonament la firma de distributie tv?
    platesti TVR si restul de canale + TVR.

  4. asistentapentruconsumatori.ro said

    am December 11 2009 @ 2:38 pm

    ************

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  5. www.vrajitorul.eu/ said

    am December 11 2009 @ 2:38 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  6. Daniel said

    am December 11 2009 @ 3:31 pm

    Domnule Urban,

    Care sunt modalitatile eficiente sa sustinem acesta initiativa? Ma enerveaza sa vad in fiecare luna servicii TV+radio pe factura Enel, mai ales ca nu ma uit si nu m-am uitat in ultimii ani si oricum platesc redundant la RCS in abonament.

    mult succes !

  7. Urban@Daniel said

    am December 11 2009 @ 3:33 pm

    Trimiteti prin mail senatorului din colegiul vostru, cererea de a sustine acest proiect de lege

  8. Liviu said

    am December 11 2009 @ 5:00 pm

    Avi sustinerea mea dar, atentie: bateti-va in Parlament pentru proiect, inclusiv cu coledzii dvs.de partid, ocupati cu orice altceva decat cu misiunea pentru care oamenii i-au trimis acolo!

  9. Grupul de sustinere s-a format pe Facebook said

    am December 11 2009 @ 5:21 pm

    Cei din lista mea de pe Facebook au facut o pagina separata prin care ma sustin in actiunea mea:

    http://www.facebook.com/pages/Inlaturarea-taxei-TVR/241673702456?ref=nf&v=wall

  10. Rusu Dumitru said

    am December 11 2009 @ 5:23 pm

    Sustin anularea IN TOTALITATE a acestui impozit ilegal, imoral, anti-uman si . . . comunist 101% !

  11. lt. col. Thobescu Theodor said

    am December 11 2009 @ 5:27 pm

    Domnule senator Iulian Urban

    Fi?i realist

    Crede?i c? exist? cineva în România care ?tie ce senator ar trebui s?-l reprezinte

    Pentru noi, domnia voastr? sînte?i senatorul ?i reprezentantul nostru în parlamentul României – parlament cu p mic, a?a e corect

    Ce putem face s? v? sprijinim

  12. Catalin HN said

    am December 11 2009 @ 5:34 pm

    Aveti si sprijinul meu pt. aceasta initiativa.

  13. Othelo said

    am December 11 2009 @ 5:49 pm

    Si eu va sprijin, dar in afara e-mailurilor catre alesii din jurisdictia proprie, ce altceva putem face?

  14. politicianul said

    am December 11 2009 @ 8:13 pm

    Este o absurditate taxa pentru aceasta televiziune “de stat” care nu intereseaza pe nimeni ,decat pe angajatzii ei ! Numai pe baza ratingului se poate proba “popularitatea” acesteia ! Singurul argument pro ar fi ca poate fi receptionata in catunele unde nu este implementata televiziunea prin cablu sau prin satelit.Adica unde nu este alimentare cu energie electrica, 0,001 din teritoriile locuibile!S-ar parea ca radiodifuziunea are totusi un atu, prin calitate si frecventele de emisie pe UM care au posibilitati de receptie, net superioare celor pe UUS!

  15. kkk said

    am December 11 2009 @ 8:25 pm

    aveti sustinerea mea 100% daca vreti va comunic si numele real si date despre moi

  16. Atotstiutorul said

    am December 11 2009 @ 8:35 pm

    Desi sunt atotstiutor marturisesc ca desi vreau sa va sustin nu cunosc adresa de mail a senatorului care ma reprezinta Puteti sa-mi dati o indicatie unde as putea sa gasesc aceasta adresa si numele lui?

  17. ANDREI - Bistrita said

    am December 11 2009 @ 8:47 pm

    Si eu te sustin . Am firma si nu are rost sa platesc degeaba ceva ce nu folosesc ……………..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  18. Bondocel said

    am December 11 2009 @ 9:53 pm

    Daca TVR nu are bani de ce au facut 6 canale Tv nationale ? De ce nu ajunge doar unul ? Cum se poate ca intr-o tara democratica cum se pretinde ca este Romania sa fie asemenea problema nerezolvabila ? Daca nici la nivel de senat nu se poate rezolva un asemena furt din buzunarul populatiei atunci noi simpli contribuabili ce mai putem face ? Cand sunt alegeri suntem buni si suntem bagati in seama cel putin teoretic si pe urma suntem furati de catre cei pe care i-am ales ca si cum ar fi ceva normal. Asta inseamna democratie in Romanica. Poate ca ar fi bine sa fie adevarat scenariul acela legat de cumpararea Romaniei de catre UE in cazul in care nu vom avea bani sa platim inapoi datoriile la FMI.

  19. mihai-ticu said

    am December 12 2009 @ 6:24 pm

    NU VREAU SA MAI PLATESC TAXE AIURWEA CA UN PROST SA PLATESC SALARIILE UNORA PE CARE EU NU II PRIVESC,FACETI O PETITIE ONLINE SI SEMNEZ!!!!!!!!

  20. Elena G. said

    am December 12 2009 @ 6:50 pm

    I’m in! (cum s-ar zice) Te sustin, Iulian Urban!
    De foooarte mult timp incerc sa inteleg de ce eu (si milioane de altii ca mine) trebuie sa platesc aceste taxe, de vreme ce nu ma intereseaza, nu le urmaresc, nu-mi spun nimic interesant. De vreme ce am atatea alte optiuni, pentru care platesc abonament societatilor de cablu care, pe langa alte televiziuni, imi ofera si programele tvr in grila – dar, pe care, repet, nu le urmaresc pt ca nu-mi spun nimic)!
    De ce aceste societati nu-si gasesc alte surse de finantare, preacum orice alte televiziuni din lume?!? Si – culmea-culmilor – am obligatia sa platesc acestor societati un abonament lunar pe factura de energie electrica!!!
    In concluzie, TOTAL DE ACORD cu acesta initiativa!

  21. bodo said

    am December 12 2009 @ 6:51 pm

    Subscriu si eu acestui demers!

    ————–BRAVO Dl. URBAN—————

    conteaza ce faci si cine esti, nu apartenenta la vreau partid sau altul.

    Eu zic sa il sprijiniti pe domnul Urban in demersul sau. Stiu ce e inseamna sa platesti un produs pe care nu il doresti sau un produs de care nu ai cum sa beneficiezi de pe urma lui.

  22. nar said

    am December 12 2009 @ 7:16 pm

    Sustin anularea acestui impozit ilegal.

  23. Vlad Tepes said

    am December 12 2009 @ 9:22 pm

    Daca de data asta reusiti sa faceti ceva…
    Sa ma bata dumnezeu de nu imi schimb parerea despre Romani…
    Te sustin domnule senator…Astia te pun sa platesti ca la Bordel…Inainte…daca folosesti sau nu ce iti dau ei…nici nu conteaza…am zis…
    SUSTIN LEGEA…sa scapam de hoti cu legea in mina…

  24. cristiano said

    am December 12 2009 @ 10:17 pm

    Daca este necesar depunem o scrisoare catre enel sau tvr pentru a renunta la aceasta taxa impusa abuziv si platita de 2 ori,la enel si la firma de cablu.Aceasta taxa este pentru achizitionarea de bunuri personale nu pentru imbunatatirea grilei de program a tvr.Sa se scoata odata aceasta taxa sau sa i se plateasca fiecarui telespectator o taxa ca le distribuie un program infect.

  25. Georgian said

    am December 13 2009 @ 10:23 am

    Taxa este abuziva din doua motive :
    1. Nu poti plati un serviciu pe care nu-l folosesti. In caz contrar, se transforma intr-o taxa de “solidaritate” cu tvr-ul,
    2. Chiar daca la firma exista un televizor, acesta nu este folosit pentru TVR. De ce ? Simplu. TVR nu comunica INFORMATII pe care o firma le doreste. De fapt, tvr-ul nu a reflectat decat PARTINITOR chiar si campania electorala.

  26. alina said

    am December 13 2009 @ 1:24 pm

    Deci, sa inteleg si eu: firmele nu sunt obligate sa plateasca abonamente tv si radio la SRR, dar eu muritorul de rand – da! Pai, eu nici nu ma uit la TVR, iar radio romania (sau cum se cheama) nici atat nu ascult, in schimb platesc abonamentul vreau – nu vreau! Sa plateasca si ei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  27. liviu said

    am December 13 2009 @ 2:41 pm

    Totala sustinere in demersul d-voastra,din partea elite tehnocrate din tara.

    Apreciem ca ar fi necesara elaborarea unei strategii coerente concrete cu finalitate (in afara de cea de sesizare prin mail a senatorilor, care oricum nu tin seama de acestea)care sa respecte cadrul legislativ, de eradicare a unor astfel de biruri.

    P.S.

    Ar fi bine de stiut CINE a solicitat si sustinut adoptarea acelei legi de IMPUNERE a acelei taxe (institutie sau organizatie sau grupare sau … spuneti-i cum doriti), CINE sunt beneficiarii
    acelei taxe (in afara angajatilor directi ai celor doua institutii folositi doar ca paravan)(Vezi atribuire contracte organizare evenimente gen Cerbul de aur).
    Poate asa s-ar justifica vehementa cu care se sustine mentinerea acelei taxe.

  28. Sebastian said

    am December 13 2009 @ 11:17 pm

    Domnule Urban, sustin initiativa Dv. Dar nu uitati ca in senat partidul Dv. nu are majoritate. Din pacate, hienele din PSD (cei care au introdus taxa) si catelusii lor din PNL se vor opune cu vehementa. Domnul senator Hardau din Cluj sunt convins ca sprijina initiativa Dv.

  29. Teodor Radoi said

    am December 14 2009 @ 12:28 am

    Si eu fac parte din categoria firmelor care trebuie sa plateasca acest abonament, desi nu il folosesc. Sustin cu tarie si va doresc succes !!!

  30. Dana said

    am December 14 2009 @ 10:31 am

    Va urmaresc zilnic comentariile ! Ma bucur ca in sfarsit un tanar ia atitudine la multiplele noastre famantari zilnice ! Va felicit din tot sufletul si sper ca tot mai multi tineri ca Dvs. sa ridice vocea, pentru ca doar asa o sa fiti puternici si veti avea un cuvant de spus .
    Doresc sa va sustin in aceste demersuri pentru ca noi, cei care mai incercam sa facem ceva in tara asta si incercam sa supravietuim in acest hatis ne taram tot mai greu. Este inadmisibil sa obligi pe cineva sa-ti plateasca un serviciu de care nu beneficiaza ! Oricum noi nu venim la serviciu ca sa ne UITAM LA TELEVIZOR caci trebuie sa muncimm ca sa ne putem plati taxele ,impozitele si sa ne mai ramana macar o bruma de bani zis profit ….vai si amar !

    De ce ne miram pana la urma, caci multi dintre “alesii nostri dragi” merg la “sedintele obositoare” si se delecteaza cititnd presa ….pai, ce altceva ar avea mai bun de facut ? Locul de munca e caldut, salarul salar, diurna diurna, decontarile fara problema …facilitati de ne doare capul….pensiutzele PENSIUTZE ….MAI MARE DRAGUL SA FII ALES , nu?

    Sper sa mai ajung ziua in care voi tinerii sa ii inlaturati pe acesti dinozauri ! Sper ca in curand sa avem parte de energia si avantul vostru tineresc ! Mult succes ! Dumnezeu sa ne aiba pe toti in paza lui, sa ne deschida sufletele si mintile !

  31. WR comrade said

    am December 14 2009 @ 11:18 am

    Sustinere totala !

  32. Eugen P said

    am December 14 2009 @ 11:33 am

    Sustin anularea acestui impozit ilegal.

  33. ovi said

    am December 14 2009 @ 12:38 pm

    Jos parazitii!Au trait destul pe spinarea populatiei.Sa se fac dreptate.Pe cand ZIUA DREPTATII ???????

  34. Serban said

    am December 14 2009 @ 8:00 pm

    Puneti odata capat acestei aberatii ! Sustin desfiintarea taxei radio-tv, precum si crearea unei noi legislatii care sa guverneze posturile publice de radio si televiziune si care sa permita un control mult mai strict al politicilor de personal si al cheltuielilor. Nu avem nevoie de un stat in stat, asa cum se manifesta acum SRR si SRTV.

  35. Creativul said

    am December 16 2009 @ 1:47 pm

    Am si eu o firma deschisa in 2007, si la inceputul anului curent am primit o somatie sa platesc aceste taxe dar nu am platit pana astazi nici un leu si nici nu voi plati, daca vor sa ma dea in judecata ca oricum nu le voi plati. Sunt chiar aberante aceste taxe pe care numai in Romaniaca le poti gasi. Daca este nevoie dl. Urban va sustin in acest sens.

  36. Serban said

    am December 29 2009 @ 2:55 pm

    Si, care e situatia? Legea a fost votata in Senat? Daca da, care a fost “sentinta”?

  37. sfetcu mariana said

    am February 7 2010 @ 12:39 pm

    sunt de acord si va sustin, totul este o aberatie

Comment RSS · TrackBack URI