Este aproape sigur : Nu vor fi bani de Sarbatori pentru salarii si pensii !

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=36213




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


28 Comentarii pana acum»

  1. Stanciu said

    am December 10 2009 @ 5:02 pm

    Acum cateva zeci de zile Guvernul a fost “demis” de catre Parlament. E drept ca nimeni nu a murit din cauza asta (sper!), dar a fost pierduta o oportunitate de umplere, prin imprumut, a vistieriei Statului. Eu cred ca e destul de grava situatia.

    Apoi, a venit campania electorala… In continuare, Parlamentul si Guvernul au functionat in regim de avarie.

    Finalmente, a trecut si turul 2 al alegerilor, si acum, din nou, suntem amenintati de catre majoritatea parlamentara, pierzatoare la alegerile prezidentiale, cu prelungirea starii de incapacitate a insitutiilor statului, datorata contestarii rezultatelor prezentate de BEC.

    Ma intreb, in caz ca se vor confirma fraudele semnalate de PSD&co, chiar cred ei ca sustinatorii lor din teritoriu au fost niste sfintzishori? Pot baga mana in foc ca PSDistii locali nu au umblat cu mita electorala si turism electoral? Exista oameni care pot confirma cu dovezi ca fraudele electorale au fost comise de catre ambele parti. Conteaza daca unii au furat mai mult si altii mai putin? Un Intelept a spus: Acela dintre voi care nu a facut nici un pacat sa arunce primul cu piatra!” (Cu siguranta nu trebuie sa amintesc in ce context si cine era acel Intelept, ca sunteti oameni cititi).

    Parerea mea e ca rezultatul va fi acelasi: Presedinte va fi acelasi om, chiar daca se vor renumara voturile! Si atunci: cui foloseste intarzierea numirii Premierului si membrilor executivului? Chiar nu conteaza pt acesti politicieni situatia in care se gaseste economia romaneasca? Chiar nu se gandeste nici unul ca repercursiunile acestei situatii pot fi dramatice in viitorul apropiat? Eu incep sa fiu din ce in ce mai convins ca se doreste indobitocirea, sclavizarea angajatului roman (singurul care produce ceva in tara asta).

    Sunt oare pesimist?

  2. Parerea mea said

    am December 10 2009 @ 5:03 pm

    Parerea mea:

    (1) PSD & Geoana se screm pentru a-si spala imaginea jalnica de duminica seara cand au topait degeaba dovedind ca avem un intreg partid de prostanaci.

    (2) In acelasi timp vor sa-l delegitimizeze pe Basescu, atarnadu-i de picior aceasta piatra a fraudei inchipuite.

    (3) Probabil ca fraude au fost dar, dupa cum ii stie toata lumea, PSD a fraudat infinit mai mult. Si a facut-o inca de la alegerile din 1946 ! Erau in fiecare sectie: un singur om de la PDL + alti 4-5-6 oameni din coalitia rusinoasa – cum se putea frauda pentru Basescu?? Aha, prin manipularile de la Realitatea TV, Antena 3, etc – asa cum arata raportul OSCE, desigur – dar in favoarea lui Geoana…

    (4) Nu in ultimul rand, problema voturilor nule are o nuanta putin sesizata pe televiziuni: eu insumi am mai mute cunostinte si prieteni inclusiv cumnata, care, neregasindu-se in cei doi candidati, au participat la vot dar si l-au anulat:)…

    Geaona nu face decat sa se ingloade si mai tare in … – spera cumva ca prin aceste acuze de frauda isi va salva scaunul de lider al PSD? Este un prostanac fara margini !!

    Daca ar fi avut un dram de demnitate, daca ar fi fost BARBAT iar nu un mediocru, ar fi recunoscut infrangerea (asa cum el i-a cerut duminica seara lui Basescu).

    ACESTI OAMENI NU SE GANDESC DECAT LA IMAGINEA LOR SI NU LA TARA.
    Dupa ce au declansat artificial o criza politica, retragandu-se din guvern si daramandu-l apoi, acum prelungesc si adancesc criza prin ambitii cretine. iar asta aman in plina criza economica Iata de ar merita merita acesti activisti rosii sa iasa din istorie!…

    Pacat de Crin si de liberalii care consimt sa se balacareasca alaturi de PSD!

  3. marian said

    am December 10 2009 @ 5:03 pm

    Eu ramin la aceasi parere clasa politica in avintul ei spre ciolan este vinovata. Se pare ca toata clasa politica isi bate joc de acest popor. Poate peste inca 20 de ani vom vedea ceva bun si prin romania.

  4. Vlad said

    am December 10 2009 @ 5:06 pm

    Ce-ar fi, daca politicienii romani nu au chef de treaba, sa se adune mai multi cetateni romani intr-un ong care sa sustina schimbarea Constitutiei astfel incat sa se permita candidatura altor cetateni ai UE in institutiile de conducere a Statului roman?

    In fond si nemtii si suedezii si … ungurii (hi hi hi), ca si noi, formeaza UE. Ce, in USA cum poate candida la presedintie orice locuitor al oricaruia din cele 50 si ceva dry.gif de state?

    Gluma-i gluma, dar da-o drq de treaba, mi se pare prea mare nivelul de impertinenta atins de parlamentarii romanesti… La munca bah! sau asteptati vacanta de Sarbatori?

  5. Andu said

    am December 10 2009 @ 5:07 pm

    Intrebarea, de altfel retorica, era “cui foloseste contestarea alegerilor?”. Fara un rezultat palpabil, nimanui. Dimpotriva va face mai mult rau…

    Rezultat palpabil egal:
    – politicieni la puscarie
    – alegeri noi care nu pot fi fraudate nici acum nici pe viitor
    – rezultatul alegerilor sa fie alegerea reala a Romaniei.

  6. Micu said

    am December 10 2009 @ 5:08 pm

    ezact
    hai sa lasam prejudecatile si s-o judecam p-asta.

    eu n-am nimic impotriva ca voiculescu si vantu sunt moguli. mi se rupe-n 14.
    dar ei folosesc televiziunile in scopuri electorale. pur si simplu polueaza. i-am urmarit si nu o data. chiar si aseara.
    jurnalistii sunt platiti in fuctie de rezultatul impactului in media.
    ca sunt oameni de afaceri e okay, dar in afaceri urasc monopolurile.

    la fel si cu patriciu.
    e om de afaceri. asta n-are nimic etic. afacerea e despre profit. daca poti fura, o faci, altfel nu esti afacerist. ponderea furtului sau de la cine furi nu conteaza acum.
    dar ei ce fac, stau la caldura si imunitatea partidelor pe care le fondeaza si imi impun mie ce sa fac.
    d-asta nu-i suport.

    basescu on the other hand, lasa presa libera. in timpul lui iliescu n-ai avut libertatea asta.

    asta e aia cu mogulii

    apoi comunistii.
    nu pentru ca-s somunisti am ce am cu ei si urasc sa-i vad la putere, ci pentru ca-s impotenti.
    si mie n-am nevoie sa-mi arate ca au sange in organ stand in maini. caci daca stai in maini e clar ca organu-ti e ajutat de gravitatie, daca intelegi ce vreau sa spun.
    asta o probez si cu reforma care a inceput de la boc in bugetari.
    asta o mai probez ca atata timp cat a stat pdl la guvernare s-a propus si mentinut cota de 16% in timpul aliantelor cu psd si pnl.
    pe cand geoana ce ne spune? ca el nu schimba cota in 2010. iar in programul lui are de gand sa introduca cota progresiva.
    nu-mi da exemplu ca va sta la nesfarsit cu antonescu la guvernare. aici vorbim de un partid puternic versus un catel care se pisa pe el cand il mangaie geoana.

    deci n-am prejudecati. dar dintre 2 rele o iau p-aia mai buna.
    nu ma astept sa intelegi tocmai datorita prejudecatilor si sentimentelor

  7. Costi said

    am December 10 2009 @ 5:08 pm

    Miza este aceasta: daca pâna pe 21 Decembrie noul presedinte nu va fi confirmat in functie, nu poate depune juramantul si trebuie sa paraseasca Cotroceniul (vechiul presedinte).
    Atunci Geoana, presedintele Senatului, îi ia locul ca interimar. Deci, PSD-ul vrea sa mute contestatiile pâna spre acea perioada, cu noi alegeri sau nu.

  8. eu said

    am December 10 2009 @ 5:22 pm

    Daca imi amintesc bine, totul a inceput cu demiterea lui Nica, deci nu putem da vina numai pe PSD si PNL. Mai mult, a fost avansata solutia cu cabinetul Johannis, dar Basescu nu a agreat-o.
    Concluzia e simpla, pentru lipsa guvernului sunt vinovate toate cele 3 partide + presedintele. Din pacate, sunt semne ca acestia nu vor cadea prea curand la pace, dar cui ii pasa de criza? Politicienilor? Presedintelui? Cred ca nu, acestia sunt intersati mai degraba de propriile persoane si de pastrarea sau dobnadirea de functii.

  9. Conso said

    am December 10 2009 @ 5:32 pm

  10. Cat mai rezista leul in fata euro ? Romania este practic un pui de gaina atacat cu bomba atomica. Adica nu are sanse sa scape | Urban Iulian said

    am December 10 2009 @ 6:02 pm

    […] Chioru’Interesele Moscovei si ARMAGHEDONUL MOGULILOR – scurta istorie a jafului nationalEste aproape sigur : Nu vor fi bani de Sarbatori pentru salarii si pensii !Romania, tara in care, pana nu se manaresc licitatiile, nu se simte nimeni bine; afla cum pe acelasi […]

  11. http://www.urbaniulian.ro/2009/12/10/cat-mai-rezista-leul-in-fata-euro-romania-este-practic-un-pui-de-gaina-atacat-cu-bomba-atomica-adica-nu-are-sanse-sa-scape/ said

    am December 10 2009 @ 6:05 pm

  12. http://www.urbaniulian.ro/2009/12/10/geoana-nu-are-nici-un-gand-sa-puna-capat-crizei-ne-vom-adresa-ccr-impreuna-cu-pnl-in-chestiunea-desemnarii-premierului/ said

    am December 10 2009 @ 6:07 pm

  13. edut said

    am December 10 2009 @ 11:01 pm

    vb aia”dupa noi…potopul”sau e un obicei stramosesc…dam foc la recolte,otravim fantanile…

  14. Radu said

    am December 11 2009 @ 1:17 am

    poporul moare de foame.
    cei cu bani isi vad de ale lor.

  15. Atotstiutorul said

    am December 11 2009 @ 7:46 am

    Situatie convenabila pt,politicieni:leafa merge,criza favorizeaza compromisurile din care se pot cistiga pozitii de putere si implicit bani.In plus pot da vina unii pe alti pentru situatia “grava” in care poporul “moare de foame” si mai ales pensionarii ((o mare masa de manevra educata in comunism)care nu vor primi pensi Pentru reducerea prerogrativelor politicienilor trebuie modificata constitutia Cine sa o faca?

  16. politicianul said

    am December 11 2009 @ 8:21 am

    Comentariile domnului Urban sunt vadit partinice.Nu sufla o vorba despre “patronul” domniei sale si arunca “pisica moarta”in ograda PSDului! PLul e “menajat” ca poate vor fi “pescuiti” ca dupa aceea sa-i invinuiasca pentru oalele sparte de Base.Scenariu tipic “marelui conducator”(anticomunist de opereta si mare securist populist!)Pacat ca circul asta ne baga si mai tare in…pe noi toti!…

  17. cbabeanu said

    am December 11 2009 @ 8:42 am

    Se intimpla ceea ce era previzibil pt orice om cu creier normal :persistenta PDL si a lui Basescu la putere accentueaza criza din Romania;

  18. asistentapentruconsumatori.ro said

    am December 11 2009 @ 11:50 am

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  19. www.vrajitorul.eu/ said

    am December 11 2009 @ 11:51 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  20. LuizaB said

    am December 11 2009 @ 12:00 pm

    traim intro tara in care bunul simt nu mai exista.
    traim intro tara in care bancile iti cer banii motivand ca tu poti sa ii dai inapoi si eu au nevoie de ei ca deh, la tine stau cu 7% dobanda negociata la sange pe cand la stat ii pot plasa cu 10% si riscurile nu sunt comparabile.
    traim intro tara in care esti facut nesimtit cand iti ceri banii pentru munca ta si in care esti facut nesimtit cand spui ca platesti cu intarziere de 1 luna pentru ca nu incasezi.
    traim intro tara in care finatele ridica din umeri cand au sa iti dea bani, dar vin si pun sechestru dupa 3 zile de la scadenta daca nu ti-ai platit darile.
    traim intro tara in care “patronii” stau la munca 20 de ore pe zi 30 de zile in luna si au ajuns sa se intrebe daca nu cumva au pierdut totul.
    traim intro tara in care angajatul primeste salariul cu 3 saptamani mai tarziu si care in aceste momente se uita in ochii tai si vrea sa stie daca de Craciun va avea bani sa puna ceva pe masa copiilor.
    traim intro tara in care se vand doar vacantele de lux si apartamente de 3 mil de euro.
    traim intro tara in care “moderatorii tv” pe bani grei, stau si dicuta ABERATII cu INVITATI care isi exprima pareri rupte de realitate.
    traim intro tara in care suntem manipulati pentru ca “unii” sa aiba de castigat.
    traiesc intro tara pe care ma gandesc cum sa o parasesc. Am condamnat colegii si prietenii care au plecat. Ma laudam cu afacerea mea, cu cei 450 de angajati si incercam sa le explic ca si aici se poate trai bine. Ca e doar o perioada de tranzitie spre normalitate. Acum…. imi este rusine de ce vad in jurul meu.
    Lumea este disperata, este debusolata, are nevoie de NORMALITATE.
    Oare de ce se fac ca nu inteleg acest lucru?
    Ce interese dincolo de capacitatea noastra de a intelege exista?
    De ce sa vrei puterea suprema intrun stat in care nu mai exista decat doua clase : cei care au bani si care te controleaza si cei care sunt saraci, datori vanduti. De ce sa vrei puterea intrun stat in care se fura gaina de la tanti Lenuta, butoiul cu muraturi al lui nea Vasile, benzina din rezevor din fata blocului, rufele din curte…… si lista poate continua la nesfarsit.
    Suntem atat de ocupati sa ne ducem zilele incat nu avem timp sa realizam ca suntem folositi in interesul personal al lui X sau Y? Vedem la televizor ( daca mai avem timp) balacareli de doi lei intre oameni care vorbesc de valori morale, vedem “vedete” analfabete in cluburi de fitze si cum arunca cu banii pe ceea ce ei numesc “lux-singura lor ratiune fiind banii”, vedem la stiri externe maimutele din nu stiu ce gradina zoologica servite cu bomboane… Nu mai exista alte stiri externe, atentia noastra trebuie sa fie captata de amenintari cu casete compromitatoare….
    Daca un francez sau un neamt sau un spaniol ar trai ceea ce simtim noi acum, ar fi in strada cerandusi drepturile, cerand schimbari, masuri concrete….. noi ne plangem de mila pe bloguri, pe la prieteni…..

  21. nicu said

    am December 11 2009 @ 12:29 pm

    Se joaca de-a soarecele si pisica…din pacate,dupa umila mea parere,sunt doua posibilitati…Daca curtea da verdictul ca alegerile sunt in regula,pdl-ul va trebui sa treaca in opozitie,daca nu are o formula majoritara in parlament…mafia majoritara,va castiga batalia psihologica deoarece se bazeaza pe puterea banului…mi-e groaza de ce va urma,dar prostia poporului trebuie platita de popor…daca cei care nu si-au dat seama de cea ce sa intamplat pana in acesti ani,cu falimentarea bancilor si privatizarile care sau facut,au votat tot cu aceia care au dus tara la dezastru,sa fie condusi de cei pe care iau votat…trebuie sa ne inpacam cu ideia ca suntem o tara de pomanagii si cei smecheri o vor duce bine…!!!…cei mai tineri au posibilitatea de a pleca,si cei care vor fi cinstiti,vor fi condamnati de a fi sclavii smecherilor…e mai rau ca biserica sta si nu se implica pentru a salva credinciosii sai…!!!

  22. CCR a decis renumararea voturilor; criza continua, scenariul se confirma said

    am December 11 2009 @ 1:50 pm

  23. Andrei said

    am December 11 2009 @ 5:04 pm

    Statul a ratat oficial ultimul tren FMI pe 2009
    Eveniment – Statul a ratat oficial ultimul tren FMI pe 2009
    Traian Basescu trebuie sa se grabeasca pentru formarea unui guvern pentru ca acordul cu FMI sa inceapa iar sa functioneze

    Termenul pana la care Romania era obligata sa adopte bugetul de stat pe 2010 a expirat ieri, astfel ca toate asteptarile s-au adeverit: transa de 1,5 miliarde euro din imprumutul acordat de FMI a fost oficial ratata. Statul, in nevoie disperata de bani, isi va pierde credibilitatea in fata bancilor si risca sa nu mai aiba de unde sa se imprumute.

    Cu un guvern interimar fara puteri depline, cu rezultatul alegerilor prezidentiale contestat de PSD si cu un Parlament care si-a ignorat atributiile de a vota un premier propus de Traian
    Basescu, acordul de imprumut cu Fondul Monetar International (FMI) este oficial suspendat. Romania a avut timp pana ieri sa adopte bugetul de stat pe anul 2010, lucru ce le-ar fi permis oficialilor FMI sa propuna acordarea transei de imprumut pe decembrie, in ciuda faptului ca statul roman nu si-a respectat mai multe obligatii din acord. Propunerea ar fi urmat sa fie facuta de responsabilii FMI pentru Romania intr-o intalnire cu sefii institutiei, intr-o sedinta pe data de 15 decembrie, doar daca Romania avea gata legea bugetului pe anul 2010 pe data de 10 decembrie. Statul se vede, astfel,
    obligat sa supravietuiasca fara aproximativ 1,5 miliarde euro de la FMI pana in luna martie 2010, cand este programata a patra transa de imprumut. “Vom fi gata cand sunteti si voi gata.

    Nu numai FMI, dar nici Comisia Europeana nu au fixat date pentru urmatoarele misiuni”, a avertizat Tony Lybek, reprezentantul FMI pentru Romania si Bulgaria, care a dat de inteles ca mai multe concesii decat cele facute deja in favoarea statului roman nu se pot acorda.
    Analistul economic Liviu Voinea, membru in Consiliul de Administratie al Eximbank, ne-a explicat ca suspendarea de facto a acordului cu FMI este grava, pentru
    ca “va trebui sa ne imprumutam mult mai scump de pe piata
    interna bancara, cu dobanzi
    mult mai mari
    “. In prezent, Romania se imprumuta lunar cu sume ce depasesc un miliard de euro pentru a putea tine in functiune aparatul
    bugetar, pensiile si salariile. Acesta este marele avantaj al imprumutului de la FMI: ofera o dobanda mult mai mica decat bancile si trebuie returnat pe termen mediu, nu pe termen scurt, asa cum cer bancile.

    Analistii britanici de la Economist Intelligence Unit estimau ca Romania va rezista pana in martie fara banii de la FMI. Totusi, avertizeaza Liviu Voinea, un alt risc major al acordului suspendat este “pierderea credibilitatii”: “Rezistam cata vreme bancile comerciale au incredere in stat si il imprumuta. Daca instabilitatea se prelungeste, nu avem buget, nu avem transe de la FMI, ne vom pierde pana la urma credibilitatea si in fata bancilor comerciale”.
    Romania mai are de indeplinit si alte obiective asumate in acordul cu FMI, pana la sfarsitul anului, care cel mai probabil vor fi ratate: adoptarea unui sistem unitar de pensii si a legii privind raspunderea fiscala.

  24. Geza din mures said

    am December 12 2009 @ 4:22 pm

    Oare daca dupa acest scandal PSD-ul nu are rezolvare favorabila lor ,cine va raspunde in fata legii si al poporului?Baronii PSD vor disparea de pe esichierul politic?Nu cred dar totus intreb si eu?

  25. Csaba said

    am December 12 2009 @ 7:29 pm

    E bine asa, macar cei aproape 50% care au votat pt. iliescu via geoana, vor simti pe pielea lor minciunile la care au pus botul. Ceilalti, vor primi ceva de la ¨capsunari¨ cu care sa treaca peste greu. Pacat pentru cei care nu au acces la banii ¨capsunarilor¨.

  26. lenuta said

    am December 12 2009 @ 7:32 pm

    e dezastru am ajuns mai rau ca la inceput

  27. gabriel said