De ce cred eu ca , PSD va obtine la Curtea Constitutionala , reluarea turului II al alegerilor si , cum va grabi acest lucru, sfarsitul acestui partid

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=36080




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


35 Comentarii pana acum»

  1. Oana said

    am December 9 2009 @ 3:08 pm

    Dle Urban,

    1. Unde se poate asculta declaratia d-lui Basescu? Eu sunt la birou, nu am acces la tv
    2. Pot fi obligati cei de la Psd sa suporte costurile unui nou scrutin? De ce sa platim noi nesimtirea si sfidarea lor?

  2. marian said

    am December 9 2009 @ 3:11 pm

    De ce numai asa raminem fara guvern cand au venit ei si alti cu o solutie n-a vrut basescu dar ca ei nu vor asa nu e bine numai cum vrea basescu e bine . toti trag de acesta putere ca vor bani pe mina sa-i directioneze acolitilor. eu deocamdata stiu ca am pierdut 25 ron din salariu. Oare ce mai urmeaza?

  3. http://www.urbanviorel.ro/category/ciuma-rosie/ said

    am December 9 2009 @ 3:17 pm

  4. Urban@Oana said

    am December 9 2009 @ 3:19 pm

    BUna intrebare,de ce sa platim noi organizarea unui nou tur de scrutin

  5. Cosmin said

    am December 9 2009 @ 3:24 pm

    Domnule Senator Urban, am urmatoarele intrebari la dumneavoastra:
    1. Daca Traian Basescu pierdea alegerile se contesta alegerile la Curtea Constituionala?

  6. Urban@Cosmin said

    am December 9 2009 @ 3:42 pm

    NU sunt Mafalda sau Nostradamus insa eu cred, sincer, ca cel putin, nu ar fi folosit dovada propriilor fraude, ca sa demonstreze ca, a existat frauda; in afara de asta, dezamagirea la PSD a fost uriasa; ganditi-va ca se impartisera inclusiv posturile in guvernul cu PNL, si au trait uriasa drama a pierderii contactului cu ciolanul

  7. ildiko said

    am December 9 2009 @ 3:43 pm

    Daca basescu ar fi acceptat formarea unui nou guvern de catre adversarii politici ar fi pierdut alegerile. Asta este chintesenta lucrurilor, restul praf in ochi.

  8. Oana said

    am December 9 2009 @ 3:52 pm

    Dle. Urban,

    Suntem o tara membra UE, nu se poate sa ajungem sa se repete alegerile pentru capriciile unor prostanaci, e strigator la cer. Trebuie sa faceti recurs daca decizia Curtii va e nefavorabila, trebuie sa existe alta solutie.
    Intr-o tara normala Psd si-ar pierde credibilitatea cu asemenea gesturi insa la noi mi-e teama ca vor fura si manipula atat de mult incat sa si castige din a doua incercare. Sau din a treia, din a patra, cred ca sunt in stare sa faca alegeri pana reusesc sa justifice topaiala prostanacului.

  9. Cosmin said

    am December 9 2009 @ 3:53 pm

    Sa inteleg ca si PDL a recurs la fraudarea alegerilor?
    :)

  10. Tia said

    am December 9 2009 @ 4:17 pm

    Sfâr?it de campanie absolut jalnic la dl Geoan?: dup? ce c? nu ?tie s? câ?tige, nu ?tie nici m?car s? piard?. Dl Geoan? a anun?at c? PSD va contesta la Curtea Constitu?ional? alegerile preziden?iale pe care le considera corecte când ?op?ia duminic? seara pe exit-polluri. Acum, când dl Geoan? exit, alegerile nu mai sunt bune – de?i PSD a semnat procesele-verbale din sec?iile de votare (unde coali?ia sa domina) iar raportul OSCE confirm? caracterul corect ?i democratic al scrutinului preziden?ial. Dar de ce s? nu fac? ?i dl Geoan? un ultim deserviciu ??rii b?gând-o în gura lumii? O fi crezând c? nu i-a f?cut destul r?u l?sând-o f?r? guvern de dou? luni? De altfel, ne?tiind ce „fraude“ s? declare, dl Geoan? s-a cramponat de eternele nereguli ?i a invocat „p?strarea majorit??ii constituite“. Care majoritate? C?ci majoritatea de 65% constituit? în jurul dlui Johannis a r?mas ?i f?r? Johannis (care s-a retras din combina?ie) ?i f?r? 65% (care s-a redus la 49%) ?i f?r? Cotroceni – unde dl Geoan? n-a putut s? ajung? de?i a fost împins de o coali?ie care a sperat s? fac? din dânsul bici pocnind în locul s?u. Nimeni n-a ie?it îns? teaf?r din aceste alegeri – nici m?car câ?tig?torul: dl B?sescu a ob?inut o victorie à la Phyrrus, otr?vit? de frica fa?? de caracati?a ro?ie ?i spaima fa?? de h?ul din capul dlui Geoan?. Pre?edintele a declarat (la un moment dat) c? a în?eles mesajul celor care nu l-au votat. Deocamdat? dl B?sescu a înv??at s?-?i recunoasc? gre?elile. Mai r?mâne s? înve?e s? le evite. Cei care ?i-au pierdut îns? capul în aceast? partid? sunt dnii Geoan? ?i Antonescu. E limpede c? PSD nu-i va ierta dlui Geoan? faptul c? în ciuda unei armate numeroase ?i ultradotate (4-5 partide, trei televiziuni, trei moguli ?i nenum?ra?i canali?ti) n-a fost în stare s? câ?tige pre?edin?ia. Sunt acolo destui baroni care de-abia a?teapt? s?-l sfâ?ie ?i care au început num?r?toarea paralel? a zilelor sale la ?efia partidului. Probabil c? ?i PNL a?teapt? demisia promis? de Crin Antonescu în caz de e?ec – mai ales c? acesta ?i l-a dublat singur b?gând partidul slug? la PSD ?i tr?dând tot ce se putea tr?da: istoria PNL, doctrina de dreapta, Pia?a Universit??ii, simbolul Timi?oarei – ?i chiar propriul vocabular de intelectual democrat atunci când i-a considerat pe timi?orenii care l-au huiduit drept „fanatici, demen?i, scelera?i“. Prin asemenea scârbo?enii Crin Antonescu a dovedit c? nu este liberal ?i c? a r?mas ce-a fost: un repetent la istorie.

  11. asistentapentruconsumatori.ro said

    am December 9 2009 @ 4:18 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  12. vrajitorul.eu said

    am December 9 2009 @ 4:18 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  13. http://www.valcea-turism.ro/j15/index.php?option=com_content&view=article&id=2256:usa--diaspora-a-votat-contra-moguliadei&catid=30:diverse-usa&Itemid=165 said

    am December 9 2009 @ 4:30 pm

  14. Eugen said

    am December 9 2009 @ 4:48 pm

    Ioan Stanomir, doctor in Drept: Problemele de contencios electoral trebuie adresate birourilor electorale si BEC, nu Curtii Constitutionale * Speranta secreta a PSD e ca judecatorii CCR sunt apropiati ai acestui partid
    de Alina Neagu HotNews.ro
    18:14 Actualitate | Politic

    “PSD s-a grabit, problemele de contencios electoral trebuie adresate birourilor electorale si BEC, nu Curtii Constitutionale”, a explicat, pentru HotNews.ro, Ioan Stanomir, doctor in Drept si profesor la Universitatea Bucuresti. El mai spune ca initiativa PSD este “hazardata, in conditiile in care nu exista probe care sa dovedeasca fraude in masura sa modifice rezultatul final al alegerilor. O suma de ilegalitati nu inseamna alegeri fraudate, nu inseamna fraudarea a 100.000 de voturi”. In plus, Ioan Stanomir este de parere ca “Contestatia inaintata de PSD Curtii Constitutionale denota speranta secreta ca aceasta instanta, ai carei membri sunt asociati PSD, va da o decizie favorabila”.

  15. http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6703554-liviu-dragnea-contrazis-reprezentant-psd-din-spania-avea-toate-motivele-spun-fost-fraude-dar-daca-nu-fost-nu-cum-spun-asta.htm said

    am December 9 2009 @ 4:59 pm

  16. Magariile pesediste said

    am December 9 2009 @ 5:18 pm

    ———- Forwarded message ———-
    From: Cristian

    si tot el tipa ca noi am trisat!

    http://www.hotnews.ro/comentarii-hotreporter-6683407-campanie-2.htm

  17. Culisele internationale ale candidaturii lui Geoana said

    am December 9 2009 @ 6:00 pm

    Campania Geoana: Culisele internationale

    de Dragos-Paul Aligica HotNews.ro

    Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:13 Actualitate | Politic

    Dragos Paul Aligica

    Foto: HotNews.ro Liberalismul economic pare sa fi castigat la diferenta mica in fata urmasilor comunistilor lui Ceausescu in alegerile prezidentiale de duminica, din Romania, prin victoria lui Traian Basescu in fata lui Mircea Geoana, comenteaza Wall Street Journal. Potrivit unor surse citate de WSJ, scriu agentiile romane de stiri, liderul social-democrat a fost candidatul preferat atat de Moscova, cat si de Washington. Autorul randurilor de mai jos este unul dintre cei care au tinut ca prietenii de la WSJ sa marcheze explicit si public acest ultim fapt, printr-o observatie care, daca am inteles corect de la ei, probabil va fi reluata curand intr-o forma mai elaborata si in Wall Street Journal Europe.

    Sa explicam. Neavand nici timpul, nici mijloacele sa le analizam in detaliu, sa ne multumim cu o schita. Strategia internationala a lui Mircea Geoana si a cartelului politico-financiar din spatele sau a avut patru teatre majore de operatiuni: Moscova, Washington DC, Bruxelles si spatiul german.

    Desi neclare in amanunt, lucrurile sunt evidente in privinta filierei moscovite. Ramane ca istoricii sa decida daca ceea ce s-a intamplat acolo a fost sau nu un act ce a frizat tradarea interesului national. Ramane de asemenea antologica interventia lui Traian Basescu la final de campanie relativ la o declaratie a ambasadorului Rusiei la Bucuresti, Aleksandr Ciurilin: „Ma vad nevoit, si o voi face si oficial, sa il atentionez ca intr-adevar a trecut vremea Razboiului Rece si ca nu isi mai pot face centre de influenta in politica romaneasca sau, daca si le vor face, le vom reteza”.

    In ceea ce priveste Bruxelles, operatiunile nu au avansat foarte mult pentru ca s-au lovit de trei bariere: sustinerea ferma a „popularilor” europeni pentru Traian Basescu, asimetria majora de calibru si credibilitate intre reprezentantii cartelului Geoana, pe de o parte, si cei ai PDL-Basescu, pe de alta si cel mai important, faptul ca din tot Occidentul, Bruxelles este locul unde situatia reala a democratiei in Romania si a luptei ei cu „sistemul” cartelului este cel mai bine inteleasa. Pana aici totul clar. Evolutiile pe teatrele german si american sunt insa mai complicate.

    Proiectul german

    In spatiul german, strategia a fost, evident, bazata pe ideea „proiectului Johannis”. Se miza astfel pe o captatio benevolentiae a cercurilor politice si mass media germane, jucand cartea etnica. In plan politic, demersurile directe ale lui Johannis au generat ceva interes si chiar entuziasm sporadic, urmate insa imediat de semne de intrebare si apoi de scepticism.

    (Ramane si aici ca istoricii interesati de episod sa determine masura in care, in afara de canalele personale si ale partidelor politice, Johannis a interferat si cu zona de influenta a fostului cancelar Schroeder, actualmente la Gazprom). Pragmatismul si realismul german si legatura puternica dintre partidele de dreapta germane si PDL, forjata in ultimii doi ani de colaborare, au asigurat o comunicare functionala cu echipa lui Traian Basescu, si au reprezentat, in conjunctie, o stavila destul de eficienta in calea initialului entuziasm german fata de „omul proiect”.

    In ceea ce priveste presa de limba germana, lucrurile nu au stat mult diferit. Sa dam un exemplu concret. In octombrie, printr-un agent PNL plasat in Ministerul de Externe, se organizeaza un tur al unor ziaristi de la prestigioase publicatii de limba germana, tur menit sa-i puna pe acestia in tema cu „realitatile politice romanesti”. Bineinteles, lucrurile au fost setate astfel incat sa se suprapuna exploziei „proiectului Johannis” pe scena romaneasca.

    Foarte curand, ziaristii in cauza au sesizat un pattern in selectia interlocutorilor cu care erau pusi in contact, oameni ce, in activitati legate de „societatea civila”, ca fosti ministri sau ca „analisti” la Realitatea TV, erau radical-ostili lui Basescu si care, mai mult, foloseau in mod dubios aceleasi sintagme si limbaj. Fapt suficient sa genereze eforturi suplimentare din partea unor membri ai delegatiei.

    O discutie informala, in afara programului, cu un Valeriu Stoica si apoi cu cativa ziaristi independenti (inclusiv de la Hotnews.ro) a adus cateva lamuriri necesare, echilibrand perceptia nemtilor asupra „realitatilor politice” locale. Un episod tipic deci pentru mai multe incidente similare in deznodamantul lor.

    Una peste alta, filiera germana, presupus mobilizata de ideea „proiectului Johannis” si de „proiectul” ambulant in sine, nu s-a materializat in sustinerea navalnica anticipata. Prezenta austro-germana in campanie a fost mai mult decat discreta, ea nemanifestandu-se dincolo de parametrii normali ai unor colaborari prestabilite vizand organizarea unor inofensive evenimente publice de interes general de catre Fundatia Konrad Adenauer la Bucuresti in cooperare cu Institutul de Studii Populare sau CADI.

    Mai ramane operatiunea americana.

    Washington DC

    Vorbim despre zona forte a lui Mircea Geoana. De legaturi personale puternice forjate in anii in care a fost ambasador la Washington. Anii unei administratii Democrate. Or, la Washington, in momentul in care Geoana devine candidat prezidential, tocmai se instaleaza o noua administratie Democrata. Pe trena lui Obama vin tot felul de vechi cunostinte. Multi vorbesc mult. Multi promit multe. Talk is cheap.

    (Un lucru pe care il inveti traind in Washington este ca pe power-brokerii de acolo nu-i costa nimic sa parieze pe diferiti potentiali lideri din alte tari. Daca acestia nu castiga, asta e… Daca insa catiga, sunt o sursa sigura de contracte de lobby si consultanta.) Suntem in plina Obama-manie, inaintea prabusirii mitului in derizoriu. Fiecare stat al lumii isi are un Obama al sau, omul providential, omul schimbarii.

    Nu cumva Mr. Geoana este Obama Carpatilor? Raspunsul, intre amicii de la Washington, este: Absolutely yes! Nu costa nimic sa spui ca „Da, domnule, pastrand proportiile, Mircea este un fel de Barak: Yes, we can!”

    Si astfel, in contextul in care administratia Obama face gafa dupa gafa in chestiunile legate de Estul Europei, deschizand o nisa surprinzatoare influentei ruse in zona, si trimitand in stare de alerta maxima si supra-solicitare ambasadorii Est Europeni din Washington, vedem conturandu-se pe malul Potomakului, la mijlocul anului 2009, o evolutie foarte interesanta.

    Pe de o parte, avem un efort condus la ambasada Romaniei de ambasadorul Adrian Vierita, in care reprezentatii Romaniei fac in coordonare cu ambasadele Poloniei, Cehiei si ale celorlalte tari Est Europene eforturi disperate ca sa incetineasca tavalugul de erori si neintelegeri in politica externa americana fata de regiune. Pe de alta parte, avem intr-un univers paralel, un efort de consolidare al unui lobby pro-Geoana.

    Pe de o parte, avem eforturile reprezentantilor Romaniei pe linie diplomatica, militara si de informatii in a se coordona cu ceilalti est-europeni si „structurile” de la Departamentul de Stat si de la Pentagon pentru a prezenta un front comun in fata consecintelor rateurilor de politica externa ale administratiei Obama. Consecinte ce devin brusc vizibile public pe data de 17 septembrie, vizibilitate amplificata inzecit si de istorica gafa de PR si comunicare in decizia privind scutul anti-racheta. Pe de alta parte, avem agitatia amicilor d-lui Geoana in a promova cu insistenta „proiectul” Barakului Carpatin si de a face planuri privind viitoarele decade de colaborare mutual-constructiva cu acesta.

    Exemplar pentru acest demers este vizita d-lui Cosmin Gusa la Washington. Intensitatea sustinerii de care d-l Geoana s-a bucurat in Partidul Democrat poate fi usor descifrata din agenda intalnirilor aranajate de amicii sai pentru pitorescul personaj mai sus amintit. Acest Austin Powers-International Man of Mistery, Varianta Pan-Ortodoxa, a ajuns, conform propriilor declaratii, coroborate cu surse din Washington, pana la Casa Alba unde a fost primit de consilieri ai Vice-Presedintelui Joe Biden.

    Ce mesaj aduce cu el? Evident, asa cum se cade unui agent de profil, o dezvaluire senzationala: prefraudarea alegerilor. Mesaj bine corelat cu mesajul ProDemocratia in tara, credibila sursa a societatii civile. Asta in caz ca vreun american mai avea cumva vreo indoiala de adevarul revelatiilor facute de colaboratorul d-lui Geoana. (Este o discutie separata cum poate fi calificat: (a) in general, demersul de a pune sub semnul intrebari elementul fundamental al mecanismelor democratice in tara ta, ante factum, fara nicio dovada; si (b) in particular, de a face asta fata de o administratie recunoscuta pentru fragilitatea judecatilor si pentru reactiile ce eludeaza logica real-politik-ului traditional la Washington).

    Ilustrarea miscarilor pe frontul american poate continua. De la aparitia si circulatia unor publicatii anti-Basescu in engleza („pe piata americana”, ar fi mult spus) la desanturi publicistico-paranormale in sens invers, de la Washington la Bucuresti. Sau poate, de ce nu, ezitarile ambasadorului american la Bucuresti de a juca hotarat pro-reformisti („We do not have a dog in this fight”), rol pe care ambasadorul SUA, indiferent de administratie, il joaca in Romania, pot fi si ele adaugate panopliei.

    Scopul este insa de a ilustra, nu de a face un tablou complet. Iar ideea este clara de acum. Am desenat cadrul in care, pe fondul tot mai evidentei confuzii a administratiei Obama in Estul Europei, trebuie vazuta o declaratie, facuta aparent din senin, de catre Traian Basescu, spre finalul campaniei, privind administratia Republicana anterioara: „Il respect enorm pe Bush… Bush a facut enorm pentru Romania”.

    Concluzii

    Asa arata deci lucrurile pe cele patru fronturi majore ale operatiunilor internationale ale cartelului Geoana. Ce concluzii provizorii pot fi trase din aceasta sumara schita? Desigur, pare justificat sa concluzionam ca operatiunile electorale internationale ale lui Mircea Geoana nu au precedent in istoria romaneasca.

    Basescu si echipa sa au fost nevoiti sa faca un „marcaj om-la-om”, global, pentru a contracara, nu intotdeauna cu succes, manevrele mai sus indicate. Observatia ca Basescu si echipa sa s-au luptat singuri cu toata clasa politica romaneasca de la PSD la PRM si PNG via PNL, cu mogulii, cu televiziunile etc. cere o completare. Basescu si echipa sa au facut asta in conditiile in care, in mod tacit, Wahingtonul si Moscova si-au dat mana peste capul Romaniei binecuvantand candidatul social-democrat si cartelul sau.

    In final insa, Geoana a pierdut exact acolo unde se considera mai tare: in strainatate. Este o imensa ironie ca votul diasporei simple si pestrite a intors un rezultat tocmai acolo unde se investise in moduri fara precedent in power-brokeri de elita, lobby de mare influenta si agenti de prestigiu. O lectie memorabila data de diaspora romaneasca. Ce morala putem trage din aceasta lectie, ramane sa decidem fiecare, dupa gust.

  18. Luminita said

    am December 9 2009 @ 6:12 pm

    Revolta in interiorul PNL. Senatorii si deputatii resping un Guvern PNL- PSD cu premier Antonescu. Deputat PNL: Este un scenariu SF, absurd
    de Luminita Parvu HotNews.ro
    Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:28 Actualitate | Politic

    Intrarea la Guvernare a aruncat PNL in aer. Dincolo de dorinta liderilor din teritoriu a venit randul senatorilor si deputatilor PNL sa conteste conducerea partidului. Surse din interiorul PNL au declarat pentru HotNews.ro ca in cadrul grupurilor reunite au existat numeroase voci care s-au revoltat impotriva conducerii partidului pentru ca nu au un proiect concret. Aceleasi surse sustin ca Ludovic Orban si Crin Antonescu le-ar fi vorbit parlamentarilor despre un proiect care include o guvernare cu PSD si cu Antonescu in functia de premier PNL.

    Propunerea liderilor a creat scandal in interiorul grupurilor parlamentare: “Este un scenariu SF, este absurd sa credem ca Basescu va accepta un guvern PSD-PNL”, a declarat un liberal sub protectia anonimatului.

    Propunerea venita din partea liderilor PNL a fost clar contestata de parlamentari. Senatorii si deputatii au cerut conducerii sa aiba o pozitie coerenta si realista si solicita sa fie consultati si ei pentru ca in campania electorala “au muncit” mai mult ca multi lideri de la centru. Sursele citate sustin ca propunerea va fi facuta oficial in sedinta Comitetului Executiv dar nu are prea multe sanse de validare.

    De asemenea, tabara care doreste sa intre la guvernare cu PD-L este dispusa sa renunte la pretentia de a primi functia de premier in schimbul unor portofolii in viitorul Guvern. Aceleasi surse au declarat pentru HotNews.ro ca dupa sedinta Comitetului Executiv, pozitia PNL nu va fi una transanta ci va lasa loc de negocieri cu PD-L.

    “Trebuie sa le aratam ca jucam puternic si nu cedam asa usor. Oficial, dupa sedinta CEX se va iesii cu declaratii in care vom continua sa cerem functia de premier, dar in spatele usilor inchise, o parte din PNL va incepe negocierile cu democrat liberalii. Nu va fi azi o decizie transanta in PNL, se vor da lupte in interior si va castiga cel care va negocia mai bine cu PD-L in favoarea PNL. Ar fi absurd sa continuam in negocieri sa cerem premierul, asta e doar de suprafata”, a declarat in lider PNL sub protectia anonimatului.

  19. Cristi said

    am December 9 2009 @ 7:08 pm

    Problema e ca pe langa dimensiunea faudei mai trebuie sa demonstrezi si ca aceste voturi l-au favorizat doar pe Basescu. Si apropo, la curtea constitutionala nu mai merge ca la Antene cu exemple penibile care spun doar ca s-a fraudat dar nu si pentru cine.

  20. Ursr said

    am December 9 2009 @ 7:09 pm

    si daca ccr zice base,joiana ce face mai scote nasul in lume s-au si-l baga in cur.geoana nu merita cetatenia romana daca ccr nu ii da dreptate cer sa i se ridice cetatenia romana.prostanacul asta ne face de rasul lumii nu ca nu am fi.sa-i dea rusii cetatenie si sa se spele pe cap cu el.un jeg politic ca multi altii

  21. Emil said

    am December 9 2009 @ 7:09 pm

    Mirciulica
    Nu te da batut, nu fi fraier, declara Curtea Constitutionala ca fiind neconstitutionala, fa-le cateva casete, cheama minerii, linseaza-i cu Hantenele si Irealitatea. Mama lor de judecatori. Dorele, baga camioanele alea cu dovezile de fraudare in sala de sedinte. La moscova ai intrebat, o fi bine sa renunti taman acu’ cand erai atat de aproape?

  22. Moca said

    am December 9 2009 @ 7:09 pm

  23. Dobre said

    am December 9 2009 @ 7:10 pm

    Oare nu isi dau seama cat rau fac acesti oameni, tarii asteia? Sa aduni un card de ziaristi straini carora sa le perorezi despre scrutin fraudat cand partidul lor a inventat tehnicile sau chiar le-a perfectionat? Sa arunci cu noroi asupra imaginii unui stat membru UE, doar pentru a-ti spala blazonul in fata propriului electorat sau a partidului pe care il conduci impins din spate de niste nulitati? Si, pe deasupra, te numesti diplomat… Imi pare rau, pana nu se curata partidul, nu au NICIO sansa…
    Isi merita soarta.

  24. Mara said

    am December 9 2009 @ 7:10 pm

    De ce-a fost nevoie sa ne faca de ris in fata lumii cersind CCR anularea alegerilor?! A, da, pentru ca Iliescu nu intimplator l-a etichetat (pe vecie, pentru eternitatea sa politica!) drept PROSTANAC. Doamne iti multumim ca nu ai ingaduit sa-l avem presedinte pe Geoana!

  25. Florea said

    am December 9 2009 @ 7:10 pm

    Presupunand, desi ma indoiesc, ca 10% din voturi au fost multiple, cum demonstreaza dumnealui ca au cetateanul x a votat de 10 ori pt Geoana, sau de 10 ori pt Basescu sau a dat 5 voturi pt unu si 5 pentru celalalt?

    Aceeasi intrebare referitoare la voturile date de cei presupus decedati: cum demonstreaza ca mortul a votat Basescu si nu Geoana , ca doar nu a semnat buletinul de vot?

    Totul este doar scandal , in afara faptului in care se dovedeste ca foile cu rezultate au fost modificate si nu corespund numaratorii reale, dar asta se poate verifica usor pentru ca sunt convins ca fiecare membru al fiecarei comisiei are o copie a actului pe care a semnat

  26. gygy said

    am December 9 2009 @ 9:57 pm

    Normal ar fi ca cei care cer repetarea alegerilor sa suporte si costurile unui eventual scrutin, doar nu le-oi plati eu si copii mei !!! Ca la tribunal ! Cineva ne ia de fraieri ?

  27. alkm said

    am December 10 2009 @ 12:45 am

    normal ar fi ca, daca s-a fraudat, cei ce au fraudat (eu sunt convins ca si psdul si pdleu, nu stiu sincer cine a fraudat mai tare) sa plateasca aceasta nemistire
    sa plateasca doar psdul cand a fraudat si pdleul e usor aiurea, parerea mea
    iar daca nu a fraudat nimenea, sa taca toata lumea din gura si sa urmareasca cu atentie si cu interes lupta impotriva coruptiei si a mogulilor dusa de dl basescu…partea a doua…

  28. Othelo said

    am December 10 2009 @ 8:16 am

    S-a furat de ambele parti. Problema asta e. Cand vom inceta sa furam pe banii contribuabililor? Dar avand in vedere ca si in America Bush a furat la primul mandat, probabil ca este OK. Oricum la ora asta atat in State cat si in Romania este un surogat de democratie. Rusia spre exemplu nici nu a avut asa ceva vreodata.
    Ce vreau sa spun este ca ni se da iluzia ca avem vreo putere de decizie prin vot. Total fals. Jocurile de obicei sunt facute dinainte, dar nu toata lumea, nici macar toti competitorii nu stiu acest lucru.

  29. wasabi said

    am December 10 2009 @ 8:52 am

    DAca se anuleaza votarea acesata si se reia turul II , va cere ca lumea sa iasa la vot in preajma craciunului .
    Am speranta ca sa se intample caz acum 20 ANI , moment in care CONSTIINTA ROMANILOR a explodat si a rasturnat situatia politica ,a rasturnat COMUNISTII si i-a aruncat in groapa de gunoi .
    Sa ne trezim si sa VOTAM impotriva NEOCOMUNISTILOR de la PSD
    Acesta e singura solutie in momentul de fata ca sa nu se mai repete aceasta situatie peste 2-5 ani. Doamne ajuta si Sanatate (mintala) celor care vor iesi la vot

  30. blondutzu said

    am December 10 2009 @ 9:21 am

    Curtea Constitutionala va respinge cererea depusa de PSD. Nu cred ca CC va risca sa contrazica raportul OSCE!!! Sa nu uite cei de la CC ca daca in Romania nu va fi stabilitate, FMI nu va mai da transa urmatoare de imprumut!!!

  31. Radianu Mihai said

    am December 10 2009 @ 10:01 am

    nu stiu cine esti tu cu opinia ta de doi bani privind decizia curtii
    constitutionale,dar fi sigur ca nu va exista niciodata o astfel de decizie-NICIODATA!
    daca esti atat de fraier sa crezi asa ceva du-te tata si apuca-te de joaca cu cercul prin curtea gradinitei!
    lasa-ne cu prostiile tale !

  32. Victor said

    am December 10 2009 @ 10:11 am

    – daca va exista turul 3…prezenta la vot va fi dezastruos de slaba, ne-am saturat de circ…
    – sursa de informare a cetatenilor e totusi TV, adica iRealitatea, Antenele, TVR, Protv. unde se vorbeste continuu de fraudare.
    – Acum are loc o intoxicare a poporului spre a le alimenta sentimente de ura fata de Basescu.
    – PNL nu vrea in nici un caz cu PDL, tocmai de aia pune conditii imposibil de acceptat, deci nu se vor alia cu Basescu never.
    – Oare PDL e convins ca Basescu va obtine din nou si pe bune peste 50%???
    – PSD joaca ultima carte pentru ca nu are ce pierde. Ori castiga ce a pierdut deja, ori pierde cu acte in regula.
    -Sper sa te inseli si sa nu mai avem alegeri 2 ani jumate de acum inainte.

    – Aliati-va cu UDMR si cativa independenti chiar daca veti avea 48% in Parlament. E mai usor sa furi 3-4 PNL-isti revoltati, decat sa-l pui pe Crin Premier.

  33. Curtea Constitutionala acuzata ca judeca “in orb” contestatia PSD, servind interesele acestui partid | Urban Iulian said

    am December 10 2009 @ 6:32 pm

    […] reteta succesului lui Basescu, cand nimeni nu-i dadea vreo sansa ? (98)Razbunarea capsunarilor (46)De ce cred eu ca , PSD va obtine la Curtea Constitutionala , reluarea turului II al alegerilor si , … (32)Discutiile pentru formarea Guvernului PNL-PDL vor incepe de duminica noaptea; PSD va fi izolat […]

  34. Victor said

    am December 11 2009 @ 9:04 pm

    Iulian pana acum te-ai inselatin previziunile politice de 3 ori.

  35. allex said

    am December 11 2009 @ 10:35 pm

    Curtea Constitu?ional? este alc?tuit?, în mare m?sur? din judec?tori care au de?inut func?ii politice în guvernarea PSD: Ion Predescu – fost senator PSD, Acsinte Gaspar – fost ministru PSD, Nicolae Cochinescu – fost procuror general în guvernul PSD. Augustin Zegrean a fost deputat al actualului PD-L, iar Zoltan Valentin Puskas a fost senator UDMR.

    Ioan Vida ar fi înc?lcat legea CC

    Ioan Vida, pre?edintele Cur?ii Constitu?ionale, a fost numit judec?tor de Camera Deputa?ilor în 2001, pentru un mandat de 9 ani. A fost ales pre?edinte al Cur?ii în anul 2004, pentru un mandat de 3 ani. În 2007, a primit un nou mandat.

    În martie 2008, a trezit suspiciuni c? ar fi înc?lcat Legea privind organizarea ?i func?ionarea Cur?ii, comentând public decizia CC în privin?a a patru demnitari cerceta?i de Parchet – Adrian N?stase, Miron Mitrea, Paul P?curaru, Codru? Sere? – înainte ca decizia Cur?ii s? fi fost motivat? ?i publicat? în Monitorul Oficial.

    Ioan Vida s-a ap?rat afirmând c? aprecierile sale nu se refereau la cazul celor patru demnitari – de?i pentru ace?tia instan?a fusese sesizat? – ci la viitorii demnitari care ar putea fi cerceta?i penal.

    Potrivit legii CC, magistra?ii constitu?ionali trebuie s? p?streze secretul deliber?rilor ?i al voturilor ?i s? nu ia pozi?ie public? sau s? dea consulta?ii în probleme de competen?a Cur?ii Constitu?ionale. Cea mai sever? sanc?iune ce putea fi acordat? ar fi fost încetarea mandatului de judec?tor la CC, lucru care nu s-a întâmplat.

    Augustin Zegrean, pe locul lui St?noiu

    Augustin Zegrean a fost desemnat judec?tor la Curtea Constitutionala de pre?edintele Traian B?sescu, în 2007, în locul lui Viorel St?noiu, so?ului Rodic?i St?noiu, care fusese numit de Ion Iliescu în 2001.

    În legislatura 1990-1992 a a fost ales senator FSN Bistri?a-N?s?ud. În aceast? calitate, a fost vicepre?edintele Comisiei juridice a Senatului ?i membru al Comisiei de redactare a Constitu?iei României. La alegerile din noiembrie 2004, a fost ales ca deputat de Bistri?a-N?s?ud pe lista PD, fiind membru în Comisia juridic? de disciplin? ?i imunit??i a Camerei Deputa?ilor. În anul 2007 a devenit arbitru la Curtea de Arbitraj Comercial Interna?ional de pe lâng? Camera de Comer? ?i Industrie a României. Din 13 iulie 2007 de?ine demnitatea de judec?tor al Cur?ii Constitu?ionale.

    Anul trecut, Augustin Zegrean ?i Nicolae Cochinescu ?i-au exprimat dezacordul cu privirea la decizia Cur?ii Constitu?ionale referitoare la urm?rirea penal? a mini?trilor-parlamentari. Ei au afirmat ca pre?edintelui i se îngr?desc atribu?iile prev?zute de Constitu?ie ?i de o decizie anterioar? a Cur?ii, prin faptul c? nu poate da aviz de urm?rire penal? pentru ace?tia. Ei au mai declarat c?, atunci cererea de urm?rire penal? a fost facut? de pre?edinte, Parchetul nu este obligat s? sesizeze ?i Parlamentul.