Razbunarea capsunarilor

Tweet this

http://www.www.www.urbaniulian.ro/?p=36008




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


47 Comentarii pana acum»

  1. Lilo said

    am December 7 2009 @ 5:47 pm

    Poate ca romanii din disaspora au ochelarii potriviti prin care privesc Romania si vad padurea intreaga fara sa se impieduice din cauza copacilor. In ochii nostri Dl Basescu se identifica mai bine cu romanii si cu problemele lor. Departe de tara descoperi ca o iubesti mult mai mult decat ti-ai inchpuit si te simti mai responsabil. Bravo Moldova, in orice caz

  2. Tita said

    am December 7 2009 @ 5:47 pm

    noi va multumim ca prin dvs avem sansa de a scapa de MAFIA lui Patriciu, Vantu, Becali, dar va rugam ceva si noi cei de peste granite care stim ca nu ne vom mai intoarce in tara: pentru locuitorii romaniei faceti cumva sa fie mai multa transparenta, sa nu mai fie in Guvern doar somnorosi corupti, faceti va rugam frumos pentru cetatenii normali sa se simta si ei parte a acestei tari! sa aibe cat de cat siguranta unui serviciu , a unei asistente medicale fara spaga…ASTA NE DORIM NOI CEI DIN DIASPORA CARE V-AM VOTAT CREZAND IN BASESCU !!!

  3. Bogdan said

    am December 7 2009 @ 5:47 pm

    Si noi multumim Domnule Presedinte, ati fost singurul capabil sa se lupte cu trecutul si hidra comunista.
    Cei care facem parte din Diaspora cunoastem realitatile romanesti si sintem increzatori in viitorul Romaniei, in democratie.
    E timpul sa inteleaga si cei care sint impotriva dumneavoastra ca nu pot construi viitor prin minciuna si neadevar! E timpul ca romanii sa-si dea mina pentru problemele serioase pe plan mondial, criza economica si incalzirea globala.
    Faceti loc tinerilor, oamenilor capabili si celor ce au ginduri curate!
    Diaspora este in contact cu democratiile consacrate si speram ca opinia noastra sa conteze. Cred ca s-a incheiat capitolul cu ajutoare catre Romania, urmeaza capitolul cum ne conectam cu patria mama si implementam programe economice, stimulare export si schimb extern servicii si marfuri. Diaspora romana asteapta programe economice ferme si curajoase.
    La Multi Ani Romanie Libera!

  4. Zen said

    am December 7 2009 @ 6:09 pm

    @Lilo

    Asa este !

  5. Csaba said

    am December 7 2009 @ 6:45 pm

    Corect! Si eu am plecat din tara cand iliescu a castigat in 2000 din nou presedentia. Nu pot, nu vreau si nu concep, sa traiesc in tara condusa de comunistii pe care nu-i voi putea ierta niciodata pentru frigul, intunericul si inghesuiala la cozi pentru sapun, 500 gr de salam (pana in ´87, ca dupa aceea……. nimic), pentru 2-3 portocale de Craciun si absolut orice aveam nevoie. Azi am deschis cu teama calculatorul, sa vad cine e presedinte, fiindca si eu, ca si acest ¨capsunar¨ din Madrid, eram decis sa nu mai pun piciorul in Romania, si sa nici nu mai trimit absoult niciun ban acasa daca ieseau comunistii invingatori. Au trait prea mult si prea bine pe spinarea si transpiratia mea.

    Multam´ lui Dumnezeu ca multi nu ne-am lovit la cap si am uitat motivele pentru care suntem departe de tara desi o iubim (nevoia de a fi tratati ca fiinte umane, respectati si nu in ultimul rand, lipsa grijei pentru ziua de maine). Multam´ lui Dumnezeu ca tradatorii ce se numesc ¨liberali¨ si ¨taranisti¨, insa pupa mana comunistilor, nu au reusit sa influenteze suficient oamenii dezorientati de razboiul mediatic dus impotriva unui om, nu impotriva unui sistem ticalos creat de ei insisi. Sistemul le convine, un singur om nu era bun pentru ei, si ce ma bucur ca au luat iarasi teapa!!!

  6. Csaba said

    am December 7 2009 @ 6:47 pm

    De abia astept sa se usuce lacrimile din ochii lui ILDIKO si sa-si dea cu parerea!!!

  7. vveninosu said

    am December 7 2009 @ 6:59 pm

    ce bine ar fi daca nu ar mai vorbi nici un MF in numele TUTUROR capsunarilor

  8. Ciob said

    am December 7 2009 @ 7:00 pm

    Razbunarea este arma prostilor,sa cred ca cei din diaspora sint prosti?
    Nu cred ca sint prosti,sint doar dezinformati.
    Omul Basescu a fost de cele mai multe ori ministru al transporturilor,rezultatul-
    1.Autostrazi nu avem,la ce ne trebuie a spus marele om de stst
    2.Flota a disparut,el cica n-are nici o vina,era cu ochii legati
    3.CFR-ul este la pamint
    4.TAROMUL si-a redus cursele
    A fost si primar general in Bucuresti,rezultatul-
    1.Saracii ciini vagabonzi
    2.A desfiintat chioscarii
    si cam atit.
    A fost presedintele Romaniei 5 ani de zile,rezultatul-
    1.Scandal politic,mitocanie,hahaieli cit incap
    2.Mogulii lui sint buni,ceilalti rai
    3.Ne-a pus politica exrena pe butuci
    Asta este Omul care l-ati ales,pacat ca sinteti acolo si nu sinteti in tara sa va bucurati de alegere.

  9. xxxxx said

    am December 7 2009 @ 7:07 pm

    Citez din articol :
    – ce a facut PSD pt noi din afara si nu numai.NIMIC

    1. Ca un nestiutor va rog luminati-ma si numiti cateva (inteleg ca sunt multe) din binefacerile pe care le atribuiti domnului Basescu.
    2. Fiind plecati din tara poate nu stiti ca in ultimii 5 ani domnul Basescu a obladuit “mafia- citat” care a prosperat in tara.

  10. cbabeanu said

    am December 7 2009 @ 7:39 pm

    Cei care locuiesc in strainatate, votindu-l pe Basescu, au facut un imens deserviciu Romaniei, ne-stiind ca vor perpetua conflictele si ne-guvernabilitatea tarii. Sint intr-adevar “capsunari”, asa cum corect ii numeste acest articol. Inabilitatea alegatorilor de a vedea dincolo de propaganda de tip bolsevic practicata in campanie de Basescu si PDL ne va costa foarte scump.Doua treimi din populatie ramine inca, la 20 de ani de la caderea comunismului prizoniera mentala a celor 2 ramuri ale FSN : PSD si PDL. Dindu-si seama ca nu vor inghiti niciodata PSD, o nuca prea tare pt ei, PDL au facut o miscare politica abila si au aderat la PPE, sperind ca PNL, un partid mic, ca fi inghitit cu usurinta …Nu le-a iesit, ba mai mult, PDL se vede obligat sa faca matanii PNL, doar-doar se vor asocia la guvernare.
    Cotropirea brutala a vietii oamenilor de catre PSD si PDL este pretul pe care il plateste populatia ( neajunsa inca la stadiul de popor )datorita mentalului colectiv inca primitiv si usor de manipulat. Daca romanii ar fi avut, istoric vorbind, intelepciunea de a sustine masiv prin vot cele 2 mari partide istorice PNL si PNT si Proclamatia de la Timisoara, urmasii monstruosi ai la fel de monstruosului FSN ar fi fost acum la lada de gunoi a istoriei…

  11. Bogdan said

    am December 7 2009 @ 8:23 pm

    O mica intrebare pentru cei din dispora: de ce nu s-au intors acasa in cei 5 ani cat a fost Basescu presedinte?…va doresc sa va intoarceti in urmatorii 5 ani cat va fi Basescu presedinte….sa fiti alaturi de noi, sa ingrosati randurile somerilor, sa va curete statul prin majorarea taxelor si impozitelor, sa stati cu securea concedierii nu din dorinta companiei ci din cauza evolutiei macroeconomice interne…sa va rugati sa nu creasca cursul valutar aferent creditelor facute pentru a avea o casa, ca altfel nu aveti bani de mancare…

    …dar in rest totul va fi bine…criza nu ne afecteaza si nu ne va afecta niciodata…

    Desi am 30 de ani si o slujba stabila….ma gandesc sa fug din romania…m-am saturat de ipocrizie, mitocania dusa la extrem, galceava politica….asteptam un guvern stabil cu solutii rapide si clare pentru iesirea din criza…

    ps. acele miliarde trimise in tara nu mi-au tinut mie de cald, care muncesc 12 ore pe zi…ci politicienilor in frunte cu tov basescu si clientii sai – Udrea, Casuneanu, Videanu, Berceanu & Co.

  12. Bogdan said

    am December 7 2009 @ 8:26 pm

    Ps. sa traiti bine unde sunteti…ca aici sigur ne va merge rau….dar vom avea un presedinte jucator…ca va continua sa se lupte cu coruptia si mogulii inca 5 ani…

  13. tizul said

    am December 7 2009 @ 8:42 pm

    Haidi bre, ca decat paiata asta de Geoana, prostanacul Iliescului, Hrebengiucului, Paturiciului & SOV-ului mai bine marlanul de Baisexul; macar asta e barbat. Ca in rest, amandoi sunt creatiile monstruoase ale FSN-ului!

  14. un intelectual said

    am December 7 2009 @ 8:44 pm

    foarte buna alegerea “capsunarilor”…tin sa le precizez ca o tara este formata si din intelectuali, dar deh, odata ce ai ca icoana pe perete udrea, ritzi si videanu, nu ai cum sa stii ce inseamna valoarea intelectuala…alegerea dumneavoastra va va mentine “capsunari” inca 5 ani…felicitari!!! evolutia nu este obligatorie pentru toti…e doar optionala…continuati sa traiti bine acolo unde sunteti, cu miliardele voastre cu tot…va pupa tata cu drag

  15. Sandu said

    am December 7 2009 @ 8:46 pm

    M-ai aveti mult de invatat ”la mentalitate”! vorbarie multa,practica putina! dupa ce am tacut 20 de ani pt ca fiecare ne-am descurcat cum am putut(alias PSD) in momentul cand in sfarsit trebuie sa jucam dupa reguli nu mai este bine! ex;cum trecem granita tarii si ne indreptam catre o alta tara respectam toate regulile si spunem: mama ce curatenie,ce civilizatie,ce sosele(taxa de autostrada)!cand ne intoarcem gata cu regulile si spunem; ce mizerie,ce sosele proaste(cand trebuie sa platim ceva facem revolutie)aruncam gunoaiele din masini,apropo asa faceti si la voi in casa? Asa ca mai lasati chestia cu Basescu si schimbati-va voi in primul rand!!!!!!!!!!Daca am trai TOTI atat de prost nu ar mai fi atatea masini in parcari si pe sosele(si ce masini) in perioada concediilor ar fi mai liber la mare si la munte,mallurile si supermaketele mai goale s.a.m.d. SA VEZI ACUM DE SARBATORI!!! ALA CARE ARE TOT ALA SE PLANGE!!!.

  16. Geo said

    am December 7 2009 @ 8:58 pm

    Daca se vor face din nou alegeri trebuie sa iasa 1 milion de romani din strainatate ca sa voteze si sa terminam odata pentru totdeauna cu lichelele astea de politicieni care l-au acuzat tot timpul pe Basescu ca vrea scandal si nu-l intereseaza stabilitatea tarii, azi vedem cine sunt adevaratii dezbinatori si manipulatori.

  17. ady said

    am December 7 2009 @ 9:16 pm

    Mai dar in 5 ani cat a fost Basescu presedinte nu s-au inghesuit romanii sa vina acasa! Si unul dintre motive a fost ca Boc nu si-a tinut promisiunea de a anula taxa de inmatriculare,am vazut niste romani veniti din italia ce injurau de mama focului ca ar avea de platit taxa de inmatriculare de 3 ori cat a costat masina in italia!!! si astea sub guvernarea Boc si presedinte Basescu!!!

  18. xxxxx said

    am December 7 2009 @ 9:17 pm

    Va rog oameni buni care ne invatati ca ar trebui sa fim fericiti ca a iesit Basescu nu mai vehiculati vorbe , vorbe si raspundeti-mi si mie la intrebarile de mai jos.
    Sunt dispus sa-mi fac “mea culpa” dar muminati-ma va rog:

    Citez din articol :
    – ce a facut PSD pt noi din afara si nu numai.NIMIC

    1. Ca un nestiutor va rog luminati-ma si numiti cateva (inteleg ca sunt multe) din binefacerile pe care le atribuiti domnului Basescu.
    2. Fiind plecati din tara poate nu stiti ca in ultimii 5 ani domnul Basescu a obladuit “mafia- citat” care a prosperat in tara.

  19. 2fast4u said

    am December 7 2009 @ 9:46 pm

    aseara m-am bucurat asa de mult ..ca atunci cand a nascut sotia mea…sincer nu imi veea a crede…am stat la tv pana la 1.30-1.50 ,abia asteptam sa apara videanu sa comunice cifre pozitive ptr base….singur impotrtiva tuturor….sper ca anul viitor sa aduca un VANT,un Patrici… etc la zdup,si confiscata averea…dar sa nu se duca singuri….sa nu sufere de singuratate, sa le tina de urat si Nea Nelu comunistu, si Bombonel…Sper ca de sarbatori sa avem un guvern..sa fie liniste…dak nu,sa dizolve parlamentul..

  20. Gopo said

    am December 7 2009 @ 9:52 pm

    Bravo Base! Asteptam cu interes sa-i ciuruiesti, adica sa reformezi tara asta.

  21. Andy said

    am December 7 2009 @ 10:54 pm

    1) Diaspora nu ar trebui sa aiba drept de vot daca nu suporta direct consecintele votului pentru ca nu este normal ca noi sa experimentam fanteziile lor
    2) Asteptam in decembrie 2010 sa ne vorbiti despre implementarea marilor reforme si despre cat de bine traiti

  22. Catalin HN said

    am December 7 2009 @ 11:25 pm

    @ Tita:
    citez: “…avem sansa de a scapa de MAFIA lui Patriciu, Vantu, Becali”
    Continuarea : si de a consolida mafia lui Cocos, Negoita, Videanu etc.
    Din pacate suntem o tara blestemata. basescu e cea mai proasta varianta pt. Romania si el va fi presedinte. Suntem o natie pe cale de disparitie.

    @ Ciob, cbabeanu, Sandu, ady, xxxxx, Andy:
    de acord cu voi; mare dreptate aveti !

  23. @2fast4u said

    am December 8 2009 @ 2:56 am

    si daca dizolva parlamentul ce? la anticipate PD-L ul nu mai sare de 30%. Aici nu va mai fi Traian Basescu ci se va vorbi despre Udrea, Ritzi, Cocos, Videanu, Blaga. PSD va ave mai multe mandate in Parlament. PNL nu se mai alia in veci cu PD-L. Si atunci ce va face? Il va mai dizolva inca si inca si inca odata? Asta este proectul lui pntru urmatorii 5 ani? Sa tot dizolve parlamentul pana o sa faca PD-l majoritate in parlament? Asta nu se va intampla niciodata. Doar ca vor suferii milioane de romani. Bugetul cine-l voteaza? Dar guvernul? Cine negociaza cu FMI? Eu as plusa la tampenia ta cu dizolvarea parlamentului si i-as propune dictatorului suprem sa se proclame rege. S-ar uda ignorantii din diaspora de fericire

  24. elena said

    am December 8 2009 @ 7:54 am

    Va inselati unii dintre dv. daca va ganditi ca romanii din diaspora nu sunt informati , sau nu sunt mai destepti. Ei au vazut acolo alta viata, alte idei, alta politica, s-au desteptat inaintea noastra ….gandesc altfel. Trebuie sa va obisnuiti cu ideea ca ei chiar sunt informati. Uitati cu totii ca ei au acasa parinti, frati si alte rude, iar legatura lor cu tara nu s-a rupt. Iar economia a mers f bine si datorita lor, celor care muncesc pe rupte si au trimis bani acasa. Dar de, asa suntem noi, aruncam cuvintele asa ca sa ne aflam in treaba.

  25. Catalin said

    am December 8 2009 @ 8:09 am

    ii multumesc lui M. Geoana ca se tine de cuvant in privinta unui Guvern pana de Craciun, ca s-au grabit sa anunte victoria ca sa nu mai voteze romanii din strainatate (probabil), din cauza “avansului” dat de sondaje.
    Ii multumesc si pentru increderea in vot, pentru inteligenta calculului unor eventuale fraude (rationamente de genul “pai cate 3 voturi in fiecare sectie de votare si iese diferenta”). Eu as sugera sa mai caute argumente de genul PDL a dat gratis fasole cu muraturi simpatizantilor PSD si acestia au stat pe buda in ziua votului, fiind in imposibilitate de a vota. Si sa aduca o iahnie si un borcan cu muraturi ca probe.
    Un intelectual, intr-adevar suntem niste analfabeti, ne cam scapa valoarea intelectuala a lui Vanghelie, Mazare, Hrebenciuc, Voiculescu si altii. Ion Iliescu e si el un mare mecena, poate iti amintesti simpozioanele la care a invitat toti profesorii universitari si savantii de pe Valea Jiului, pentru a “culturaliza” niste cetateni care au ratacit calea cea dreapta (ma rog, stanga).
    Dar suntem 50,33% analfabeti in tara asta si peste hotare, asa ca marea revolutie cuturala promisa de tovarasul Geoana va trebui sa mai astepte.
    O tot dai cu Ritzi aia. Femeia e anchetata, ceea ce n-as putea spune despre iubitul Bombo, pentru care s-au pus toti in spagat prin Parlament sa nu inceapa urmarirea.

  26. marian said

    am December 8 2009 @ 8:51 am

    Dar sunteti realisti ca daca o da in bara sa dus PDL-ul are doar maxim 3 ani sa faca ceva util. Altfel dispare de pe politic. Eu zic ca este ultima sansa sa va dezlipiti de gen Udrea cu Cocos , si Ridzi , Videnu bolduristu etc.

  27. Dani said

    am December 8 2009 @ 8:55 am

    Bravo, capsunarii…

    Sa inteleg ca sunteti multumiti de dezastrul marca Basescu, de aia l-ati reales…

    Nu mai am cuvinte… v-ati razbunat. Voi ati plecat, si ne-ati lasat penoi sa-l suportam, cu Boc-ul care da legi dupa ureche, legi care apoi trebuie anulate, ca blocheaza functionalitatea statului roman.

    Voua, de acolo, va e usor sa va razbunati pe noi, fraierii ramasi acasa… ce veti face insa cand crahul economic si somajul din tarile unde ati emigrat va va obliga sa va intoarceti? Veti gasi tara complet distrusa….

  28. dinutza said

    am December 8 2009 @ 9:43 am

    Corect. BRAVO!

  29. bogdan said

    am December 8 2009 @ 9:56 am

    Ieri cand am comentat un articol asemanator, domnul Urban s-a grabit sa imi dea un raspuns, sa imi explice cum sta treaba. Imi mentin si astazi ideea si maine si poimaine…nu diaspora traieste cu basescu, nu diaspora a trait ultimii 5 ani cu basescu. Cum bine au spus si ceilalti inaintea mea, intoarceti-va dragilor in Romania si traiti dupa legile lui si camarilei lui. Sa vedem atunci, mai spuneti ca basescu e omul poytrivit pentru Romania? Dar atat timp cat voi sunteti acolo si noi aici, si nu traiti dupa legile basesciene, va rog sa nu mai comentati si sa decideti ce e bine pentru fraierii ramasi in Romania.

    Daca ati plecat din cauza PSD-ului “comunist” de ce Doamne iarat-ma nu v-ati intors in astia 5 ani de zile cat a fost basescu presedinte? Sa va spun eu?: pentru ca nu a facut nimic pentru voi, la fel cum nu a facut nici pentru noi.

    Sa traiti bine! hahahaha

  30. violeta said

    am December 8 2009 @ 11:50 am

    Multumesc din suflet romanilor din strainatate pentru votul lor. Am rude in Canada, amici in Germania si Franta, am vorbit cu ei si mi-au povestit ce campanie agresiva a avut Base acolo. Romanii din diaspora vad in Geoana, urmasul lui Iliescu. Pentru ei e un comunist si atat. Noi am fost infectati cu Realitatea, Antenele, cu minciuni si manipulare, ei nu au fost influentati de trusturile de presa Vantu si Voiculescu, ei vad lucrurile clar. Clar si simplu. Moarte comunistilor! Traiasca democratia! Traiasca diaspora ! VICTORIE! Sa dea Dumnezeu putere Domnului Traian Basescu si sa avem de Sarbatori un guvern puternic si stabil

  31. ildiko said

    am December 8 2009 @ 12:30 pm

    Csaba
    Politica abordez rational, la rece, fara lacrimi, patos….
    Nu am fost la vot, nu am ales stapan. Am ramas liber.

  32. vrajitorul.eu said

    am December 8 2009 @ 12:48 pm

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ – Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  33. asistentapentruconsumatori.ro said

    am December 8 2009 @ 12:48 pm

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  34. adrian said

    am December 8 2009 @ 2:10 pm

    Ma uit si nu pot sa mai citesc.
    Am vazut pe unul care se autointituleaza “Intelectualul” si vorbeste in numele nostru, al tuturor intelectualilor. Unde ai invatat sa vorbesti asa “Domnule”? La care din antene sau la ce “Realitate”? Cate carti zici ca ai citit ca sa te numesti intelectual? Ca diploma sigur nu ti-ai luat decat la Spiru Haret. Nu ai fost coleg cumva si cu Vanghele acolo? Pai vezi ca care este….
    Am vazut multi ticalosi care incep sa intrebe “de ce nu ai stat cu noi sa mananci salam cu soia” pe vremea lui Basescu?!!! Unde am mai auzit asa ceva? Nu cumva imediat dupa revolutie cand Ratiu candida la presedentie? Oare nu se mai schimba asemenea jeguri de oameni?
    Dragi simpatizanti ai lui Geoana nu suntem toti romani, fie ca traim in tara sau in afara tarii? Cum adica sa schimbam legea ca sa nu mai voteze romanii din afara tarii? Sa inteleg ca pe noi cei care l-am votat pe un altul decat Geoana o sa ne omorati sau o sa dati si pentru noi o lege ca sa nu….?!!! Tipic bolsevic!
    Din pacate voi nu ati inteles deloc democratia. Sunteti niste handicapati morali ai zilelor noastre si sclavii unor televiziuni ce arunca pe post dejectiile pe care voi le ingerati cu o pofta deosebita.
    Pofta buna! Dar nu incercati sa ne obligati pe noi sa mancam ce voua va place. Tocmai democratia ne da dreptul de a alege ce vrem.
    Salut toti romani din strainatate si va marturisesc ca datorita voua nu imi este rusine ca sunt roman. Caci daca ma uit prin tara incepe sa-mi fie rusine…..

  35. Kojak said

    am December 8 2009 @ 2:53 pm

    bine ,,Capsunarii”!!!!!!!!!!!

  36. Un cetatean said

    am December 8 2009 @ 4:27 pm

    Multumim CAPSUNARILOR.
    Dobitocii dracului! Ne-ati nenorocit pe noi care traim aici in Romania.Sa va dea D-zeu ce meritati.

  37. ady said

    am December 8 2009 @ 7:46 pm

    Pai or sa ramana capsunari sau ma rog slugi la bani putin pe santierele din spania si italia(care si alea se inchid),sau slugi pe la batrani prin toata europa. asta au vrut asta au,maneaua romaneasca pretutindeni.

  38. fuck them all said

    am December 8 2009 @ 9:05 pm

    Saracii…

    Admiratorii marelui barbat, care s-au mobilizat, l-au votat shi ne-au fericit cu intzeleapta conducere… Iarta-i Doamne, ca nu shtiu ce fac. Si ce rau enorm perpetueaza… Camarila…

    Zicea o doamna ca neamurile din Canada , amicii din Germania si Franta vad mai bine… Asa o fi. Problema-i ca noi traim aici.
    Si tot noi platim Tamiflu pentru porcinele de import. Pe dumnealor nu-i doare-n … ; “telectuali” nerealizati, de nimeni stiuti in Romania, frustati… uitati in joburi minore unde mirajul occidentului i-a dus (nu unde-a dus mutu iapa…)voteaza cine sa fie “tartor sef” la Bucuresti… MULTUMIRI!!! Sa va -ntoarceti…in solul patriei, v-asteptam… scuiparii… C-asa-i marinareste, pupin-basestilor!!! Anticomunisti de opereta… care ni l-ati ales taman pe nomenklaturistu’ ce trebuia “lustrat”… DESTEPTILOR!!!
    MANELISTILOR… de-un pahar de tuica si-o sarma…

    Un asa-zis capsunar mailuieste… mesaj de adeziune la marile realizari. Traiasca comandantu’ suprem! Omu’ lor…ca a muncit si el in strainatate, saracu’…
    Sa traiti bine!!!…da putin. Ca … dumnealui si neamurile, prietenii si “mogulii buni” (ai lui) traiesc BINE!!!
    Bietii muncitori agricoli… care chiar au trimis banisorii cu sudoare munciti… n-au fost chiar fericiti de marlanul sef.
    Stiu ca mai devreme ori mai tarziu, tot la casa (neterminata) si la saracia (mai mare )se-ntorc. La somaj… platit din leii nostri…nu din euroii lor…
    Bolnavi, desalati… la spaga (in valuta) pentru doctorii tot mai putini… si la pensia de la “stat”… Aia minima… Vai de capul vostru… Vai de noi…
    Ori …in sicriu. Platesc romanii… Tot… prostii de-acasa…

    Alti “stranieri” ce ne-au fericit cu votul lor dezlantuit… fratii basarabeni. Evident “de-ai nostri”… s-aruncara, cazaceste, peste cal… Cetateni ai Romaniei, membra UE, ne-au dat… moldoveneste branci in ghiara priezidentului…BRAVO!!!
    Recunostinta vesnica… la Prut poduri ca la Buzau…

    Sa-i ierte Dumnezeu… ca romanii vor pomeni “iepoca Basescu”
    Ca’n cinci ani… ne-asteptam la dinastice succesuri…

  39. Lorin said

    am December 9 2009 @ 4:42 am

    O dar vai, cata inteligenta pe uni oameni. Prieteni, legat cu mainile la spate nu poti face nimic, ori daca marile interese din spatele scenelor politice te vor dar jos de la putere, o sa ai parte numai si numai de scandaluri si furturi inimaginabile SUB comanda ta. Ca Baselu’ si-a mai tras o vila pt biata lui fica, este perfect in limita furtului de bun simt (a se obseva ironia), a fura milioane de euro, lunar si a umfla dobanzile pana la cote imbecile, este cu totu’ alta. Prieteni, as vrea sa va vad sus in varf, comentant cu aceasi ardoare cu care o faceti acum, sa vedem in cat timp va veti “sinucide” sau veti ramane lefteri lipiti pamantului. Traiesti in Romania, aici a comenta cand esti in varf este tot una cu sinuciderea. Va rog, daca vreti sa faceti ceva, plecati din tara si asigurati-va un viitor mai bun, aici vor ramane numa’ cei care vor sa ajunga sa lucreze ca pe plantatii. Trebuie facut ceva, raul trebuie taiat de la radacina, ori cu guralivi curajosi ca majoritatea romanilor, mai bine asa. Revolutie in acest moment ar fi exact ce a fost in lolova (a se citit Moldova), anume un mare nimic. O zi, maxim 2 de agitatie, apoi toata lumea ciocu’ mic. Sper ca sunteti constienti ca o populatie neantrenata si haotica nu paote tine pieptul bravilor nostri jandarmi, scutieri si politisti antrenati SPECIAL pentru astfel de “evenimente”.

  40. mihaiu said

    am December 9 2009 @ 9:17 am

    Daca voi capsunarii si toti ceilalti romani din diaspora credeti ca a-ti votat bine, de ce nu va intoarceti acasa in Romania sa munciti bine ca in tarile in care sunteti emigranti si sa scoateti tara asta din rahat. Spuneti ca nu suportati comunismul si comunistii dar ati uitat ca si voi faceati parte din randul lor (membrii de partid si utc-isti), ati uitat ca daca nu erai din randul lor nu puteai sa faci o facultate (aveai nevoie de recomandare de la organizatia de baza pentru a putea merge mai departe) iar cei care ne conduc indiferent de culoare politica au fost si ei la randul lor comunisti inclusiv Basescu care condamna atat de vehement comunismul care l-a propagat. Dar in nemernicia lui uita ca a fost la stanga Bunicutei si la dreapta lui Roman pana cand a muscat mana care la ridicat de suvita. pe inaltele culmi ale partidului. Vorbiti de moguli ca Vantu, Patriciu si Voiculescu dar nu va amintiti de regii asfaltului si a bordurilor ca Videanu &co, Cocos, Udrea, Casuneanu si altii. Nu numai Basescu dar si ceilalti inaintasi ai sai de la 1989 incoace nu au facut decat sa ne dea circ ca sa uitam de paine si de toate grijile zilei de maine, dar asta este ne meritam soarta noi cei care am mai ramas acasa ca sa avem grija de copiii si batranii vostri ramasi in Romania si carora le trimite-ti pomana de sarbatori ca sa le mai indulciti amarul de aici. L-am injurat pe batranul BRUCAN cand a cobit ca ne trebuiesc 20 de ani peste cei 20 care au trecut din 1989 ca sa ne trezim si sa incepem sa facem ceva pentru tara asta, dar ce sa faci a avut dreptate. Dar asta este, poate data viitoare (4-5 ani) cand vom merge la vot vom alege cu capul nu cu inima si sufletul cuprins de ura pentru o HIMERA a trecutului, vom fi inpartiali si vom vota bine pentru ce va mai fi din tara asta si pentru cei care mai raman in ea.

  41. Geza din Mures said

    am December 9 2009 @ 2:18 pm

    Parerea mea este ca ori cine cistiga alegerile nu putea sa readuca tara pe un fagas bun batind din palma.Tara noastra afost trintita de pamint de PSDR-PSD 14 ani, dupa care Tariceanu in cirdasie tot cu PSD,a dat la moguli puteri si averi colosale.Daca Dl Basescu s-a bagat in problemele guvernului a fost un presedinte scandalos,iar la alegeri i-au reprosat ca nu a facut nimic in 5 ani,intreb eu pe desteptii astia cum trebuie sa fie un presedinte?

  42. Urban@un cetatean said

    am December 9 2009 @ 2:20 pm

    Te rog sa argumentezi nu doar sa arunci cu invective

  43. Wily Coyote said

    am December 9 2009 @ 2:23 pm

    Pentru toti cei care ati lasat comentariile acestea atata de inteligente impotriva celor din Diaspora!
    Am plecat din tara din cauza Iliestilor si a voastra,a celor care i-ati votat consistent atatia ani la rand…Daca nici acum,dupa 20 de ani de asa zisa democratie nu ati invatat nimic,atunci ati trait si traiti degeaba!Noi ne vindem voturile pentru 20 de lei?Noi ne vindem voturile pentru o sticla de bere la colt de strada?Va bateti cu pumnul in piept ca voi stiti mai bine?Ce ati facut pana acum,voi cei destepti care ati ramas in tara?Voi considerati ca Basescu a fost lasat sa conduca tara in tot acest timp?Considerati ca PD-ul a fost lasat sa guverneze?Tot haosul a fost creeat de PSD si de clientela lor (Patriciu-Voiculescu-Vantu s.a.m.d.).Scarba de Tariceanu stia de criza care ne va lovi,dar era prea ocupat sa se puna la adapost…tradatori de neam si de tara…unde erati voi in aceasta ecuatie?…Intradevar,sunt multi romani care lucreaza in agricultura,dar sunt multi cu studii universitare(nu diplome luate dupa revolutie la apelul bocancilor)care fac parte din diaspora.Aveti putin bun simt…daca mai exista asa ceva in Romania.Cand vedeti capsunarii din Spania sa le pupati bataturile din palme,astea sunt bataturile care v-au hranit si pe voi…sunteti niste oameni de nimic …

  44. xxxxx said

    am December 9 2009 @ 2:47 pm

    1.Geza din Mures said
    – intreb eu pe desteptii astia cum trebuie sa fie un presedinte?
    -Va pot raspunde doar atat: in nici un caz precum Basescu.

    2.Wily Coyote said
    -Voi considerati ca Basescu a fost lasat sa conduca tara in tot acest timp?Considerati ca PD-ul a fost lasat sa guverneze?
    -Asa este , bietii de ei nu au fost lasati sa faca decat ceea ce au avut ei placere.
    Poate ati uitat cand la primarie se vaita Basescu ca nu a fost lasat sa”faca”.Pe urma a avut toti consilierii la comanda si a facut pentru populatie ghiciti ce: tot nimic.
    A facut insa atunci si acum multe, foarte multe pentru el, familia,acolitii si mogulii lui.

  45. Eugen said

    am December 9 2009 @ 4:50 pm

    Nu uita ca anul trecut au intrat in romania 11 miliarde de euro prin “capsunari” acestia misi rup spatele sa bage bani in economie ca bombonel sa traga spagi .

  46. 2fast4u said

    am December 10 2009 @ 3:38 pm

    Cetateanule…esti cumva turmentat ? capsunarii si toti care sunt in afara au pulsat banii aici…au trimis acasa banii…parinti lor au cumparat materiale de constructii…de aici a avut de castigat firma care le-a produs,distributorul,firma de constructii..etc… fiecare a avut angajati…si i-au platit..a avut de castigat si statul,din tva,impozit.etc. Toata lumea a avut de castigat…acesta e doar un exemplu…Ideea este ca au intrat banii in tara…au intrat intr-un cerc,s-au rulat…

  47. bodo- said

    am December 12 2009 @ 6:44 pm

    doar GREATZA !!!

    acesti capsunari se vede bine ca s-au rupt de realitatile romanesti precum erau si cand erau tarani tampiti in tara pe timpurile lui ilieascu si nastase. Ei nu inteleg ca FSN=PSD=PDL, da PDL aceasi manipulatori si lingai in kur de basescu.

    numai RUSINE si GREATA !!!

    bravo capsunarilor, mai bine ramaneti acolo si nu va mai intoarceti in tara. Si nu avem nevoie de banii vostri de pe capsune. Lasatine cu greul nostru si sa decidem noi cine ne va fi presedintele.

Comment RSS · TrackBack URI